Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

28.1.2021 o 15:05 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 28.1.2021 15:05 - 15:09 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené poslankyne, vážení poslanci, toto zrýchlené konanie ako už som viackrát uvádzal nás na ministerstve životného prostredia neteší. V každom prípade COVID, ktorý sme si pred rokom mysleli, že rýchle ukončíme, pokračoval na jeseň novou vlnou a spôsobila problémy s odpadmi, ktoré môžme oprávnene považovať za zdravotnícky odpad. A tie si vynútili, vynútili zriadenie dočasných, dočasných skládok, z ktorých ale spaľovanie prebiehal len podľa bežných štandardných postupov. Tie štandardné postupy neumožňujú všetkým spaľovniam, či už spaľovniam alebo cementárňam vôbec takýto odpad spaľovať. A takisto určujú pomerne nízke kapacity.
V bežnom roku by to takto absolútne postačovalo. A viete, že cieľom ministerstva, aj cieľom celej politiky, odpadovej politiky v Európskej únii je skôr znižovanie množstva odpadov a hlavne ich dôsledná separácia tak, aby na to posledné tzv. energetické zhodnotenie bolo to, čo najmenej. Samozrejme s týmito rúškami, ktoré sme nútení nosiť, gumenými rukavicami, tými páratkami, ktorými nám testujú, tými testovacími tyčinkami ťažko urobiť nejakú separáciu. Tam naozaj niet inej cesty než definitívne energetické zhodnotenie, čiže spálenie týchto materiálov.
Zákon, ktorý ministerstvo predkladá je teda vynútený touto krízovou situáciou, ktorá sa ešte prehĺbila, keď sa vláda rozhodla urobiť ďalšie celoplošné testovanie, po ktorom ako vieme sa bude testovať ešte polovica Slovenska, kde stále je príliš vysoká incidencia objavených, objavenej nákazy COVID-19. Verme a v zákone je to jasne definované, že takéto špecifické zmeny napríklad pri spaľovaní alebo ukladaní odpadov sú možné len v situácii pandémii COVD. Po tejto stránke vás uisťujem, môžte byť spokojní, neschvaľujete žiadnu zmenu alebo zhoršenie postupov v oblasti ekológie. To ani najmenej. Tento zákona alebo táto malá zmena ani environment nepoškodí. Naopak, zabezpečí, aby nepoletovali zvyšky z testovania po lúkach a poliach, kde by sme ich len ťažko dávali naspäť. Prosím vás, preto o pochopenie skráteného konania a podporenie zákona v druhom čítaní.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.1.2021 18:50 - 18:59 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Dámy a páni, tu je križovatka. Všetko zahmlievanie tej situácie problém nevyrieši. Tam sú ľudia minulosti. Pozrite sa. Pozrite sa tam všetci. Tí odchádzajú. Od vás sa čaká, že ste ľuďmi budúcnosti. Hľadíte aj na budúcnosť. Nehľadíte na svoje vrecko, nehľadíte len na svoje štyri roky, už dnes už ani to nie sú, ale že hľadíte a plníte verejný záujem. Ja nebudem polemizovať s kolegami zo SaS-ky, hoci by som si to s chuti rozdal o tom tých chlácholivých slovách, ale neurobím to aj z kolegiality, lebo mám záverečné slovo a nemohli by reagovať a ja by som ich tak dourážal, že by reagovať chceli. Nie je čas ale na chlácholenie. To proste musím povedať nahlas a jednoznačne. Toto je bod obratu. Obratu aj v kríze štátu, ak sme neboli schopní počuť ten hlas, že my sme poslanci bodu obratu, tak potom voľby 2020 boli zbytočné. A je to aj bod obratu v postoji k zdravému životu, v postoji k prírode, v postoji k pandémiám, v postoji k budúcim hrozbám. Ak to nie sme schopní počuť, tak potom áno, voľby 2020 sa pomýlili. Poslali do parlamentu ľudí, ktorí len chceli vystriedať garnitúru. Toto je bod obratu. Celý rad zákonov je treba, ktoré budú úplne zásadne a nahlas rozbíjať doterajšie ticho. Doterajšie chlácholenie, doterajšie zahmlievanie. Toto je križovatka a vy ste poslanci tej križovatky. Môžte sa motať na nej a prejdú vám tie zvyšné tri roky v takom motaní alebo môžte ľuďom jasne ukázať, že vy viete, prečo tu ste, tam nie je tretia možnosť. Tá tretia možnosť je prehra.
Ja som presvedčený, že chápete odkaz svetových vedcov, veď to nie sú len nejakí slovenskí hádači z kávy. To sú vedci aj slovenskí, aj medzinárodní, ktorí jednoznačne hovoria, že sme už v týchto chvíľach míňame bod, z ktorého už nebude návrat späť. Môžme sa utešovať, že veď my nerobíme to najhoršie, je tu Čína, je tu Amerika, sú tu iní. No ale my viac nemáme v rukách, než to čo máme. Vy máte karty v rukách. Máme v rukách to, čo Slovenskej republike môžu najviac zveriť občania. To máte iba vy. To znamená, naozaj právo hlasovať za občanov Slovenskej republiky. A už keď by ste nechceli veriť hlasom vedcov, že máte svoju vedu, je tu hlas tej mladej generácie. Vážení, toto nie je o tom, že dejiny nás obídu, prejdú po nás, po našich politických mŕtvolách, ak nebudeme počuť, že je tu bod obratu. Títo už odišli, pozerajte, tých to nezaujíma.
Ja si veľmi vážim všetkých diskutujúcich, všetkých, ktorí aj počúvate, lebo vás to zaujíma a som presvedčený, že doprajete tým mladým, aby prišli sem aspoň na ten balkón a aby sa tá petícia prejednala. Tak ja som tak rozumel, pán Karahuta, uzneseniu výboru, na ktorom ja som bol. Dneska doobeda ste mali iný, ale ja som presvedčený, že dáte veci do poriadku. Vy chcete umlčať, chcete to ticho, chcete, bojíte sa, že niekto povie kríza. No a čo ak je teda kríza? Ja cítim, že vy tomu veľmi dobre rozumiete a väčšina z vás čo tu sedíte, nie ste tu preto, aby ste to bagatelizovali, ale že ste si vedomí, že v tomto tu mali aj oni s nami sedieť, lebo toto nie je pravoľavé ani nič iné, to je bod obratu a mohli aj oni počuť, že sú k tomu pozvaní, aby pomohli v podstate odpovedi na globálnu otázku. Slovensko, Slovensko nie je zaspatý kút ...
===== ... v tomto tu mali aj oni s nami sedieť, lebo toto nie je pravo-ľavé, ale nič iné, to je bod obratu a mohli aj oni počuť, že sú k tomu pozvaní, aby pomohli v podstate odpovedi na globálnu otázku. Slovensko, Slovensko nie je zaspatý kút pod Tatrami, ktorý, ktorého sa to netýka. Máme taký priemysel, takú energetiku, že keby sa, keby sa meralo podľa tohoto a jadrovú výrobu už onedlho budeme vraj budeme mať takú, teda najviac na obyvateľa, že keby sa z mesiaca niekto pozrel, tak my svietime ako žiarovka, pokiaľ ide o energetickú výrobu a žiaľ aj o emisie nemáme sa veľmi čím pýšiť. Takže, ak dovolíte, neurazte sa kolegovia ja zostanem pri svojom pojme, že žijeme v ekologickej kríze, žijeme v jej dôsledkoch a že sme na križovatke, z ktorej ak sa na nej budeme motať a nahovárať si, že to nie je križovatka, keď ju premeškáme, tak dejiny sa nám nebudú mať za čo poďakovať a iba povedia prišli na významnú križovatku, ale si ju nevšimli a tak tam boli zbytoční. Dámy a páni, nech to dopadne práve naopak. Ja som presvedčení, že je tu dobrý tím, saskársky tím napríklad sú výborní racionálni ľudia. Dobre viete v mnohých veciach sa zhodneme. Dávam vám za pravdu a ste veľmi dobrí pomocníci ministerstva životného prostredia. Áno aj v tej triezvosti a v obhajobe ľudí, podnikania a ľudí, ktorí, pre ktorých je často ochrana životného prostredia regulačná. No, ale veď aj tí ľudia tu chcú prežiť, aj tí ľudia majú deti a tí ľudia nám dajú za pravdu 100 %. Nebojte sa toho, dajú nám za pravdu ak pochopíme my ako volení zástupcovia alebo ľudia, ktorí pre túto chvíľu majú zverenú správu tejto krajiny. Ak pritakáme hlasom celého sveta, že toto je križovatka, že musíme aj vlastným príkladom tak jak som vám hovoril ukázať, že doba, kedy hodnotou bolo iba viac hromadiť a viac konzumovať sa musí vystriedať dobou, kedy tou hodnotou bude zdravší, čistejší život, krásna voda, krásna krajina a perspektíva, že takto v takomto zdravom existujúcom prostredí budú môcť žiť ďalšie generácie, že sme to nevypotrebovali, že sme to neprežrali a že to už teraz vieme. Vieme aj to, čo naši otcovia nevedeli a naši dedovia a preto nemohli konať. Oni neboli na tej križovatke, nemali, nedostali tú šancu, aby im to veda a nakoniec aj konkrétna, konkrétne skúsenosti ukázali. My tie skúsenosti máme. Nám to tá veda hovorí a hovoria nám to aj vyše sto tisíc mladých hlasov, ktoré chcú počuť ako sa staviate k veci, k veci klimatickej krízy. Kľudne sa postavte tak, že tu žiadna kríza nie je. Presvedčte ich. Oni majú svoje videnie, majú právo počuť váš hlas. Nič viac nežiadali. Nikto vás nenúti ani nedonúti k nejakému hlasovaniu, ale predsa urobme z toho bod rokovania. Týmto by som chcel skončiť a ešte raz vyjadriť presvedčenie, že všetci, ktorí tu sedíte vám ide o tú správnu vec. Uvedomujete si, že sme na dôležitej križovatke aj v tejto veci, aj vo veci krízy štátu a že ste na strane tej budúcnosti a nie na strane minulosti. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.1.2021 18:50 - 18:59 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Dámy a páni, tu je križovatka. Všetko zahmlievanie tej situácie problém nevyrieši. Tam sú ľudia minulosti. Pozrite sa. Pozrite sa tam všetci. Tí odchádzajú. Od vás sa čaká, že ste ľuďmi budúcnosti. Hľadíte aj na budúcnosť. Nehľadíte na svoje vrecko, nehľadíte len na svoje štyri roky, už dnes už ani to nie sú, ale že hľadíte a plníte verejný záujem. Ja nebudem polemizovať s kolegami zo SaS-ky, hoci by som si to s chuti rozdal o tom tých chlácholivých slovách, ale neurobím to aj z kolegiality, lebo mám záverečné slovo a nemohli by reagovať a ja by som ich tak dourážal, že by reagovať chceli. Nie je čas ale na chlácholenie. To proste musím povedať nahlas a jednoznačne. Toto je bod obratu. Obratu aj v kríze štátu, ak sme neboli schopní počuť ten hlas, že my sme poslanci bodu obratu, tak potom voľby 2020 boli zbytočné. A je to aj bod obratu v postoji k zdravému životu, v postoji k prírode, v postoji k pandémiám, v postoji k budúcim hrozbám. Ak to nie sme schopní počuť, tak potom áno, voľby 2020 sa pomýlili. Poslali do parlamentu ľudí, ktorí len chceli vystriedať garnitúru. Toto je bod obratu. Celý rad zákonov je treba, ktoré budú úplne zásadne a nahlas rozbíjať doterajšie ticho. Doterajšie chlácholenie, doterajšie zahmlievanie. Toto je križovatka a vy ste poslanci tej križovatky. Môžte sa motať na nej a prejdú vám tie zvyšné tri roky v takom motaní alebo môžte ľuďom jasne ukázať, že vy viete, prečo tu ste, tam nie je tretia možnosť. Tá tretia možnosť je prehra.
Ja som presvedčený, že chápete odkaz svetových vedcov, veď to nie sú len nejakí slovenskí hádači z kávy. To sú vedci aj slovenskí, aj medzinárodní, ktorí jednoznačne hovoria, že sme už v týchto chvíľach míňame bod, z ktorého už nebude návrat späť. Môžme sa utešovať, že veď my nerobíme to najhoršie, je tu Čína, je tu Amerika, sú tu iní. No ale my viac nemáme v rukách, než to čo máme. Vy máte karty v rukách. Máme v rukách to, čo Slovenskej republike môžu najviac zveriť občania. To máte iba vy. To znamená, naozaj právo hlasovať za občanov Slovenskej republiky. A už keď by ste nechceli veriť hlasom vedcov, že máte svoju vedu, je tu hlas tej mladej generácie. Vážení, toto nie je o tom, že dejiny nás obídu, prejdú po nás, po našich politických mŕtvolách, ak nebudeme počuť, že je tu bod obratu. Títo už odišli, pozerajte, tých to nezaujíma.
Ja si veľmi vážim všetkých diskutujúcich, všetkých, ktorí aj počúvate, lebo vás to zaujíma a som presvedčený, že doprajete tým mladým, aby prišli sem aspoň na ten balkón a aby sa tá petícia prejednala. Tak ja som tak rozumel, pán Karahuta, uzneseniu výboru, na ktorom ja som bol. Dneska doobeda ste mali iný, ale ja som presvedčený, že dáte veci do poriadku. Vy chcete umlčať, chcete to ticho, chcete, bojíte sa, že niekto povie kríza. No a čo ak je teda kríza? Ja cítim, že vy tomu veľmi dobre rozumiete a väčšina z vás čo tu sedíte, nie ste tu preto, aby ste to bagatelizovali, ale že ste si vedomí, že v tomto tu mali aj oni s nami sedieť, lebo toto nie je pravoľavé ani nič iné, to je bod obratu a mohli aj oni počuť, že sú k tomu pozvaní, aby pomohli v podstate odpovedi na globálnu otázku. Slovensko, Slovensko nie je zaspatý kút ...
===== ... v tomto tu mali aj oni s nami sedieť, lebo toto nie je pravo-ľavé, ale nič iné, to je bod obratu a mohli aj oni počuť, že sú k tomu pozvaní, aby pomohli v podstate odpovedi na globálnu otázku. Slovensko, Slovensko nie je zaspatý kút pod Tatrami, ktorý, ktorého sa to netýka. Máme taký priemysel, takú energetiku, že keby sa, keby sa meralo podľa tohoto a jadrovú výrobu už onedlho budeme vraj budeme mať takú, teda najviac na obyvateľa, že keby sa z mesiaca niekto pozrel, tak my svietime ako žiarovka, pokiaľ ide o energetickú výrobu a žiaľ aj o emisie nemáme sa veľmi čím pýšiť. Takže, ak dovolíte, neurazte sa kolegovia ja zostanem pri svojom pojme, že žijeme v ekologickej kríze, žijeme v jej dôsledkoch a že sme na križovatke, z ktorej ak sa na nej budeme motať a nahovárať si, že to nie je križovatka, keď ju premeškáme, tak dejiny sa nám nebudú mať za čo poďakovať a iba povedia prišli na významnú križovatku, ale si ju nevšimli a tak tam boli zbytoční. Dámy a páni, nech to dopadne práve naopak. Ja som presvedčení, že je tu dobrý tím, saskársky tím napríklad sú výborní racionálni ľudia. Dobre viete v mnohých veciach sa zhodneme. Dávam vám za pravdu a ste veľmi dobrí pomocníci ministerstva životného prostredia. Áno aj v tej triezvosti a v obhajobe ľudí, podnikania a ľudí, ktorí, pre ktorých je často ochrana životného prostredia regulačná. No, ale veď aj tí ľudia tu chcú prežiť, aj tí ľudia majú deti a tí ľudia nám dajú za pravdu 100 %. Nebojte sa toho, dajú nám za pravdu ak pochopíme my ako volení zástupcovia alebo ľudia, ktorí pre túto chvíľu majú zverenú správu tejto krajiny. Ak pritakáme hlasom celého sveta, že toto je križovatka, že musíme aj vlastným príkladom tak jak som vám hovoril ukázať, že doba, kedy hodnotou bolo iba viac hromadiť a viac konzumovať sa musí vystriedať dobou, kedy tou hodnotou bude zdravší, čistejší život, krásna voda, krásna krajina a perspektíva, že takto v takomto zdravom existujúcom prostredí budú môcť žiť ďalšie generácie, že sme to nevypotrebovali, že sme to neprežrali a že to už teraz vieme. Vieme aj to, čo naši otcovia nevedeli a naši dedovia a preto nemohli konať. Oni neboli na tej križovatke, nemali, nedostali tú šancu, aby im to veda a nakoniec aj konkrétna, konkrétne skúsenosti ukázali. My tie skúsenosti máme. Nám to tá veda hovorí a hovoria nám to aj vyše sto tisíc mladých hlasov, ktoré chcú počuť ako sa staviate k veci, k veci klimatickej krízy. Kľudne sa postavte tak, že tu žiadna kríza nie je. Presvedčte ich. Oni majú svoje videnie, majú právo počuť váš hlas. Nič viac nežiadali. Nikto vás nenúti ani nedonúti k nejakému hlasovaniu, ale predsa urobme z toho bod rokovania. Týmto by som chcel skončiť a ešte raz vyjadriť presvedčenie, že všetci, ktorí tu sedíte vám ide o tú správnu vec. Uvedomujete si, že sme na dôležitej križovatke aj v tejto veci, aj vo veci krízy štátu a že ste na strane tej budúcnosti a nie na strane minulosti. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.1.2021 18:13 - 18:18 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, dámy a páni, k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2013 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorým sa dopĺňa zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o z mene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Vážený pán predseda, na rokovanie Národnej rady predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení predovšetkým zákon 39/2013 o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktoré som už zmienil. Už v súčasnosti
ostatnou novelou zákona o odpadoch prostredníctvo zákona č. 9/21 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňajú zákony v súvislosti s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19 už stanovené oprávnenie ministerstva životného prostredia na poverenie subjektu, ktorý má platný súhlas na zhromažďovanie nebezpečných odpadov u pôvodcu odpadov, aby mohol zhromažďovať, aby mal taký súhlas, aby mohol zhromažďovať aj odpady, ktoré sám neprodukoval. To znamená, že po tomto, po tejto malej novele by mohli odberové miesta, vrátane tých mobilných testovacích miest odovzdávať odpad takémuto subjektu na dočasné zhromažďovanie až do času keď bude odpad odovzdaný na definitívne zhodnotenie alebo spálenie. Ministerstvo životného prostredia by potom mohlo poveriť existujúce zariadenie, ktoré vyplývajú z jeho technologických a technických možností schopné spracovať nebezpečný odpad, ktorý pochádza z testovania, aby prijalo a zhodnotilo, alebo zneškodnilo tento odpad, aj keď je to nad rámec súčasného platného povolenia. Ide o teda veľmi dočasné zariadenie týkajúce sa iba mimoriadneho stavu. Týkať sa to bude predovšetkým väčších prevádzok, spravidla teda spaľovní alebo cementární, čiže zariadení ktoré sú určené na spaľovanie alebo spoluspaľovanie odpadov a pri ktorých ide spravidla o kvalitné technológie, alebo tie najnovšie technológie chrániace pred emisiami do ovzdušia.
Takéto poverenie je možné vydať, alebo bude možné vydať po zodpovednom a vážnom zvážení a posúdení relevantných skutočností, a to najmä vo vzťahu k množstvu odpadu, o ktorom bude reč, vznikajúcemu na jednotlivých odberových miestach, kde obávame sa, že počet týchto odberných miest sa môže v budúcnosti opäť zvýšiť, v prípade, v prípade sa pandémia zosilní v budúcnosti a budeme znovu robiť testovanie alebo iné úkony, ktoré, po ktorých zostane zdravotnícky odpad.
Dovoľujem si zdôrazniť, že poverená prevádzka aj v týchto mimoriadnych okolnostiach stále ministerstvo životného prostredia samozrejme bude vyžadovať aby spĺňala všetky požiadavky na ochranu životného prostredia v zmysle príslušných právnych predpisov. Čiže nepôjde o žiadne divoké spaľovanie alebo nejaké škodlivé exhaláty.
Návrh zákona je v súlade s právom EÚ, Ústavou Slovenskej republiky a ako aj s medzinárodnými zmluvami.
Takže toľko predstavenie zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.1.2021 16:40 - 16:41 hod.

Ján Budaj
ale zídu sa tam, áno, aj odbory, zídu sa tam predstavitelia asociácií rôznych zväzov, aj ZMOS-u. Je to ilustrácia toho, že zastavenie a adaptovanie sa na situáciu klimatickej krízy je vecou všetkých aktérov. Takže toľko z mojej strany na doplnenie celého obrazu. Možno v tomto materiáli malo byť podčiarknuté, že Rada vlády pre zelenú dohodu je, je orchestrom, v ktorom bude mať svoje hlas ministerstvo pôdohospodárstva a ďalšie rezorty.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.1.2021 16:38 - 16:40 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Nerozumeli sme si, ja som chcel faktickou, ale

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Zrejme s faktickou ani neviete zareagovať. Lebo to iba poslanci môžu zareagovať.

Budaj, Ján, minister životného prostredia SR
Neviem, lebo nemám kartu.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Áno presne, tak.

Budaj, Ján, minister životného prostredia SR
Práve preto. V každom prípade, v každom prípade dámy a páni, samozrejme to čo povedal pán Karahuta, že .pôdohospodárstvo zohráva veľmi významnú rolu pri boji s klimatickou krízou, to treba len podpísať. Pán Karahuta, ale aj rovnako doprava, ministerstvo dopravy a bývania, rovnako nemôžno obísť kruciálny vplyv energetiky a ministerstva hospodárstva. Čiže aby to nezostalo tak visieť, že životné prostredie niečo predložilo a teraz by to malo predložiť ešte množstvo ďalších ministerstiev, práve vás chcem informovať, ak ste si to nepovšimli s médií že práve preto som predložil pred vládu návrh na vznik, rady vlády pre grimdil, pre zelenú dohodu kde budeme spíjať, prepájať proti klimatické opatrenia všetkých týchto rezortov. Tieto rady vlády, tohoto typu vznikajú vo všetkých európskych štátoch, sú súčasťou toho spoločného postupu a hoci to žiaden zákon neukladá a predpokladám, že ani nemusí ukladať, vopred avizujem, že vám určite budem prinajmenej raz za politickú sezónu predkladať správu a informáciu o práci tohto inštitútu, že sa zídu aj ministri pôdohospodárstva, hospodárstva, dopravy a tak ďalej, ale zídu sa tam áno aj odbory, zídu sa tam predstavitelia asociácii rôznych zväzov aj ZMOS-u je to ilustrácia toho, že zastavenie a adaptovanie sa na situáciu klimatickej krízy je vecou všetkých aktérov, takže toľko z mojej strany.
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.1.2021 16:10 - 16:17 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
... body, ktoré môžu pomôcť aj východnému Slovensku, zo šamorínskeho vrtu môže piť celé východné Slovensko sto rokov a zo šamorínskeho vrtu to neuberie, prežije to a je schopný pomôcť takto kdekoľvek na Slovensku a nielen on. Čiže Žitný ostrov a záchrana lesov tým, že ich ponecháme svojmu vývoju pokiaľ ide o národné parky na čo najväčšej ploche, či sa to podarí až 50 % žiaľ medzitým ako sami viete to betónovanie v národných parkov pokročilo, tie záujmy sú tam veľmi silné, ale ambíciou ministerstva životného prostredia bude ísť touto cestou vytvoriť, obnoviť, obnoviť skutočnú prírodu, ktorá je schopná zadržiavať vodu a chrániť nás pred klímou. Ale pred klímou sa vieme chrániť aj v každom rodinnom dome, chceme prísť s programom, ktorý by mal byť financovaný s plánom obnovy, respektíve už sme prišli a má to, budilo to záujem viacerých politikov na takú rekonštrukciu rodinných domov, kde bude na prvom mieste otázka klimatického, klimatického pôsobenia toho nášho bývania, pretože z rodinných domov a z bývania je obrovské množstvo emisií aj v slovenských pomeroch, aj globálne všade na svete. Tam chceme do domácností dostať vodozádržné opatrenia, chceme rozdať ľuďom, áno, aj kompostéry spolu s tými vecami ako je zatepľovanie, výmena okien alebo výmena zdroju, zdroju tepla, fotovoltaika a tak ďalej. Chceme k tomu pribaliť aj odpadové hospodárstvo, kompostovanie priamo v rodinných domoch a zachytávanie dažďovej vody a jej využívanie na polievanie a iné účely priamo na mieste, kde, kde ju zachytíme. Ja som presvedčený, že Slovensko čaká na ten bod obratu, čaká na to, kedy aj vy ako poslanci dáte na svojich Facebookoch alebo pri svojich komunikácii s ľuďmi najavo, že naozaj mať čo najviac predmetov, byť čo najbohatší, čo najviac spotrebovávať, to nie je životný ideál občana 21. storočia.
Slovensko je krajina, dámy a páni, a tým skončím, lebo nechcem vás sprevádzať tým dlhým materiálom, uvádzať ten základný medzinárodnoprávny strategický a legislatívny rámec, bolo by to na dlhé hodiny, vy si ho iste prečítate a ja verím, že mnohí zareagujete, ak tu dnes nie je celkom plná sála, ja verím, že ešte sa bude prerokovávať táto petícia o klíme, kde sa môžme znovu vrátiť aj k tomuto materiálu, ak si ktokoľvek v tom materiále niečo nájde, čo by chcel podporiť alebo rozvinúť, u mňa máte ako poslanci dvere otvorené a ten materiál je pochopiteľne otvorený materiál, s ktorým budeme pracovať a budeme ho upravovať podľa výziev situácie a samozrejme aj podľa inšpirácii a výziev, ktoré môžte adresovať vy alebo občianske združenia a iniciatívy. Na záver chcem povedať iba od starého človeka to možno prijmete aj možno s istou patetikou, že tento štát vznikal vo veľmi zmätočných časoch. Bol som pri tom, vznikal v spoločenstve, ktoré malo tak dezorientovanú situáciu, že viac hádam ani nie je možné. Padal režim, vznikal kapitalizmus, vznikali nové výzvy, otvorili sa hranice, dovtedy sme boli väzňami vo vlastnej krajine, museli odísť vojská Červenej armády, ľudia sa chovali niekedy napríklad v politike veľmi náladovo, bolo to, bolo to obdobie ako keď vybuchne sopka. Z tohoto obdobia nám zostala jedna vec nešťastná. Stále ako keby nebolo jasné, v čom tkvie zakladateľský úmysel štátu, kde je identita tohoto národa, ktorý sa sťažoval, že mu nebola dopriata štátnosť od čias, kedy, kedy zložili Hurbanovi dobrovoľníci zbrane do rúk grófa Vindišgréca na Námestí slobody. Až do dňa, kedy na tom istom námestí bola prvá študentská demonštrácia za slobodný život, v ktorom občan si väzme svoje veci do vlastných rúk, muselo prejsť 140 rokov. Tých 140 rokov trvalo sformovanie nejakej vôle, ale kde je tá identita, tá myšlienka.
Tak ten môj záver je, že nesmierne by si prial a nie je k tomu ďaleko, aby sme dokázali svojim mladým a svojmu prostrediu povedať, že možno budete prekvapení, ale tu tá myšlienka je, žiť so svojimi blízkymi zdravý život. Obdivovať a vážiť si čistý vzduch, čistú vodu a krásny kraj, v ktorom žijeme. Toto nie je zlá možnosť na štátnu ideu a ak zvládneme spoločne boj s tými výzvami, ktoré prichádzajú a jedna z tých najväčších je klimatická kríza, tak s takouto spoločnou, s takýmto pilierom spoločných hodnôt to nielenže zvládneme, ale budeme, budeme príkladom pre iných, ktorí možno majú iné piliere, možno tiež obdivuhodné, ale toto, toto je náš domov a to môžme dokázať, vysvetliť aj svojim spoluobčanom, aj svojim deckám. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.1.2021 15:55 - 16:10 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
pandémiou COVID-19, ktorá súvisí so stratou biodiverzity ale aj prejavujúca sa klimatickou krízou otepľovaním vďaka, ktorému prežívame aj úpadok slovenských lesov, prežívame mnohé nevídané zmeny či už počasia ale najmä tie dôsledky toho počasia na pôdohospodárstvo na ochranu prírody ale aj na náš každodenný život. V prípade ako viete už od konca ´80 rokov je to skúmané a upozorňované, že v prípade, že naozaj neurobíme obrátku v niektorých veciach až o 180 stupňov tak nás čaká obrovské množstvo čakajú obrovské dôsledky klimatickej krízy, ktoré by som prirovnal k ohrozeniu civilizácie. Ak si niekto a stále ešte stretám takých ľudí tak predsa len ich, im pripomeniem ak si niekto predstavuje, že pre Slovensko klimatická kríza znamená to, že v Žiline bude ako v Komárne a v Komárne bude ako, ako na severnom Taliansku čiže budeme mať slovenské pomaranče až vlastne pre Slovensko to nič neni, nám ten chlieb padol dobru stranou pretože nám to otepľovanie nevadí, tak to je veľká, veľký sebaklam. Otepľovanie a klimatická kríza pohnú národmi sveta radov v stovkách miliónov až miliardách ľudí a to čo sme zažili ten oťuk keď 4 milióny nespokojných ľudí na Blízkom východe niektorí z nich začali prenikať do Európy tak to je neporovnateľné rozkladom svetového poriadku a bezpečia na Zemi ak by sa sucho, hlad ale hlavne smäd dotýkal životov stoviek miliónov až miliárd ľudí Zeme.
Toto je, to by bola apokalypsa, ktorú by sme my sami našim konzumom a našou ľahostajnosťou pripravili našim deťom a našim vnukom. Nie je to apokalypsa tentoraz v žiadnom proroctve, nie je to apokalypsa, ktorá sa stane o 100 rokov nie, je to otázka krátkej doby a tí najmladší z vás sa môžu dožiť jej, jej vyvrcholenia jej, jej hrozby dôsledkov ale netreba sa utešovať, že to len oni zažijú tí, ktorí zažijú to vyvrcholenie. My už dnes vieme čo to je migračná vlna, ako sa veľmi zmenila chovanie národov, atmosféra v politike, atmosféra medzi ľuďmi už len po tej prvej migračnej vlne. Už teraz tak ako už teraz beží klimatická kríza aj teraz už bežia dôsledky tejto klimatickej krízy, keby ste videli čísla a poznali podrobnejšie čísla ako je v akej kríze sú slovenské lesy, to vysýchanie celého severného Slovenska je priam hrozivé a s ním s tým vysýchaním idú ide aj kríza tohoto nášho zeleného bohatstva. Týka sa nás to dámy a páni veľmi sa nás to týka a tí mladí ľudia, ktorí vystúpili pre mnohých z vás, že je to také módne nie, tí ľudia proste bojujú za svoje prežitie. Oni bojujú zato, aby mali to právo čo sme mali my starí právo žiť si svoj život, založiť si svoju rodinu a prežiť to čo mu prozreteľnosť dala na tomto svete bez takej strašnej veci ako sú vojny a ako je hladomor alebo ako sú boje s vlnami migrantov, ktoré, ktoré môže a nie môže ale, ktoré vyvolá pokračovanie klimatickej krízy.
Ja si veľmi cením, že Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie v uznesení č. 69. decembra minulého roku rozhodol, že prerokoval petíciu, ktorá sa volá "Za klímu, za budúcnosť", ktorou prostredníctvom pána Michala Saba z Bratislavy sa obrátili na poslancov Národnej rady členovia petičného výboru a iniciatívy "Klíma ťa potrebuje". A zalujú (nezrozumiteľné) teda ako viete desaťtisíce a vyše sto tisíc ľudí na vedomie a s podporou, ktorá nás zaväzuje hovoriť o nej. Ale mali by sme o nej hovoriť aj bez ohľadu či nás občania takýmto dvihnutým prstom varovali. Mala by sa prejaviť aj v našom chovaní. Dámy, páni, áno, každého jedného chovania. Ten, ten vývoj kedy naozaj všetky vektory aj hodnotový rebríček spoločnosti smeroval k tomu, že pozitívne je viac spotrebovávať a byť stále bohatší sa musí vychýliť smerom byť stále zdravší a byť stále ohľaduplnejší. To nie sú zlé hodnoty, to nie je návrat do jaskýň ako často sa o zelených hovorilo, že oni nás chcú vyhnať z tých áut a z pohodlnej klimatizácie a chcú nás zahnať do jaskýň. Nie byť zdravší teraz počas keď tu stojím pred vami s touto nepríjemnou rúškom a vy sami sa na mňa dívate tak isto v dobe pandémie, tak už vieme po tom ťažko roku, že byť zdravý môcť znovu žiť spoločenský život, kultúrny život, športový život to je veľká vec. To nie je bezvýznamná záležitosť.
A to tá pandémia na Slovensku zatiaľ chvalabohu nezanechala hromadné hroby kde v severnom Taliansku naozaj museli do nich navážať akoby to bolo nejaký tovar a kde sa pozostalí nemohli ani len s nimi rozlúčiť. Zatiaľ pandémia môžme akokoľvek nadávať na náš menežment ale tak v tomto zmysle zatiaľ pandémiu zvládame vynikajúco. Môže byť oveľa horšia ako ste videli stačila malá mutácia v Anglicku a už sa hovorí o pandémii, ktorá má o 30 % silnejšiu účinnosť čo do šírenia a zdá sa, že aj väčšiu nebezpečnosť čo do vražednosti. Dámy a páni, emisia oxidu uhličitého, ktoré pochádzajú najmä zo spaľovania fosílnych palív a z priemyselných procesov naozaj sú hlavným dôvodom otepľovania planéty a Slovensko má výbornú šancu ako jedny z mála a verte mi, že keby ste počúvali vyjadrenia povedzme našich poľských kolegov z ministerstva životného prostredia, ktorí musia konštatovať, že 80 % krajiny beží na uhlie tak by ste pochopili, že Slovensko má naozaj dobrú šancu splniť všetky ambície ku ktorým sme sa zaviazali k Európskej únie ale, ku ktorým by sme sa zaviazali najmä sami voči sebe obmedziť škodlivú výrobu obmedziť emisie a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2050 a poprípade aj skôr. Podotýkam, že také Fínsko 5 miliónová krajina ide na uhlíkovú neutralitu v roku ´35. A mnohé krajiny mnohé krajiny si dávajú ambícioznejšie ciele, dávajú ich politici, ktorí možno ešte pred nedávnom hnali tie krajiny do vyššej spotreby vyššieho konzumu ale dnes cítia od svojich ľudí od svojich voličov najmä tých mladých nie toto už nie je pre nás cesta. My chceme uprednostňovať politikov, ktorí nám zabezpečia, že dožijeme aj my svoj život v bezpečí a bez globálnej kataklizmy.
Takže ako som ak som prirovnal našu domácu úlohu slovenskú čiže zastaviť krízu štátu, obnoviť v dôveru ľudí v štát, obnoviť dobré fungovanie štátu, slušné služby a slušné zaobchádzanie nie nepovažujem to za malú úlohu ale táto druhá kríza je skutočne globálna, robí nás bratmi a sestrami všetkých tých ľudí, ktorých sa na svete týka. Tak jak dnes môžte CNN alebo v ktorejkoľvek globálnej televízii vidieť jak referujú od Malajzie cez Madagaskar až po Európu, že ako sú na tom s COVID-om tak verte mi, že včera ak by ste boli pozerali online globálnu konferenciu o akcii na adaptáciu na zmenu klímy, tak by ste podobne videli obehli by ste celú zemeguľu v priebehu pár minút a videli by ste, že hovoria o tých istých problémoch. Na jednom mieste príliš spaľujú pralesy a ničia svoju prírodu, ktorá je na pohľad úplne iná než naša ale výsledok je ten istý. Kvôli zvýšeniu výrobu zvýšeniu konzumu, púšťajú do ovzdušia škodlivé látky, látky, ktoré pôsobia spôsobujú klimatický efekt a vyháňajú teploty.
Predpokladá sa, že tak či tak v priebehu 21. storočia teplota stúpne. Už sme toho svedkami napokon vidíte aká zima prebieha tento rok a takých zím už v Bratislave poviem teda ako jeden zo starších seniorov spomedzi vás ja som teda na tých bežkách každú zimu v Bratislave nabehal desiatky, stovky kilometrov, to dávno tie bežky sú zapadané prachom a to nie iba kvôli mojej lenivosti čo iste tiež, ale naozaj už by nebolo kam a nebolo by ako. Tá doba kedy v Bratislave bola zima vhodná aj na vhodné športy tá je preč. Takže sme svedkami tých procesov. Preto aj tá konferencia včera sa týkala adaptácií. My musíme zobrať na vedomie, že tie procesy sme už spôsobili v mnohom, v mnohom počas celého 20. storočia ten oxid uhličitý je vonku aj ďalšie skleníkové plyny a tie dôsledky budú trvať prinajmenej toto celé storočie. Civilizovaný svet sa na to pripravuje, vlády premýšľajú stratégie a ja som si dovolil vám predložiť to k čomu sme dospeli na základe uznesenia Výboru Národnej rady na ministerstve životného prostredia. Pozor, ale ani zďaleka si ministerstvo životného prostredia nenárokuje, že je schopné samé zastaviť a pripraviť Slovensko zastaviť klimatickú krízu alebo adaptovať Slovenskú republiku na život v zmenených klimatických podmienkach. Tu musíme naozaj byť koalíciou ale aj opozíciou zdravého rozumu, toto sa naozaj týka prežitia nás ako druhu. Ak sme homo sapiens tak v týchto veciach musíme držať spolu, ide o naše decká a musíme spoločne ako vláda ako politici ako parlament vytvoriť podmienky pre adaptovanie Slovenskej republiky. Za prvé, zadržiavanie vody, my sme strechou Slovenska od nás tá vlaha odchádza tým, že v lesoch prevláda vyprataných ten drevný materiál tá špongia, ktorou kedysi slovenské divoké lesy boli, ktorá bola schopná pohltiť obrovské množstvo dažďovej vody a premeniť ju na číre pramene, ktoré vyvierali z našich hôr, tá situácia je veľmi zhoršená. Potrebujeme v krátkej dobe splniť už prijaté znovu pripomeniem, že za bývalej vlády sa to tak robievalo, že sa rado prijímali pekné sľuby, už prijatý záväzok mať 50 percent územia národných parkov bez zásahových.
Ak sa nám to podarí tam vznikne znovu, obnoví sa tá špongia, ktorá najlepšie dokáže zachytiť ten dážď, ktorý, ktorý zavlažuje našu krajinu. Tu na juhu máme chvalabohu Dunaj, to je samozrejme ďalšia veľká úloha ministerstva životného prostredie, ktoré chce prísť s veľkým projektom vytvorenia vodnej clony proti toxickému mraku, ktorý sa šíri z Bratislavy z tých desiatok chemických skládok a centimeter po centimetri postupuje na Žitný ostrov. Tu sedí poslankyňa Zemanová, ktorú musím v tomto menovať ako poslankyňu, ktorá o ochrane Žitného ostrova hovorí dlhé roky a verím, že budeme na tomto spolupracovať. Hore musíme obnoviť špongiu na zachytávanie vody, aby naše pramene neboli len cícerky ale znovu zdravé plné pramene čistej tatranskej a inej horskej vody a tu na juhu zastaviť bohužiaľ ten toxický mrak. Jeho odstránenie potrvá dlhú dobu, to si proste povedzme, to nerozprávajme si ilúzie, že príde niekto a ho odstráni. Ale dá sa zabrzdiť a postupne ho budeme čerpať a čistiť aj toto územie hlavného mesta, aby nebolo naveky skládkou chemického odpadu ale to čo je dôležité je chrániť naše strategické zásoby pitnej vody, ktoré môžu pomôcť aj východnému Slovensku zo šamorínskeho vrtu môže piť celé východné Slovensko 100 rokov a zo šamorínskeho vrtu to neuberie, prežije je to a je schopný pomôcť takto kdekoľvek na Slovensku a nielen on. Čiže Žitný ostrov a
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.1.2021 15:52 - 16:16 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Dámy, páni, vážený pán predsedajúci, začnem trochu neformálne a úplne od tohto textu, ale nie od veci. Včera som mal tú česť sa zúčastniť summitu, ktorého sa zúčastnilo 50 ministrov životného prostredia, prezidentov a hláv štátov globálne po celej zemeguli. Až dnes do 14 hodiny trval tento summit o akčných opatreniach proti zmene klímy a za adaptáciu na veci, ktoré nás neminú, v ktorom sa postupne vyjadrili stovky primátorov. Dohromady tam bolo uvedených tisíc primátorov miest, ktoré budú zaplavené v prípade zdvihnutia hladín oceánov. Vyjadrili sa už spomínaní lídri od pani Merkelovej cez americkú administratívu alebo samozrejme Emanuela Macrona, ktorý už tradične je osobnosťou, ktorá podporuje boj proti klimatickej kríze. Skutočne, keby sme si uvedomili, že práve slovenský parlament dnes, tesne po skončení tohto globálneho summitu prejednáva správu o našich budúcich opatreniach bolo by to viac než príhodné. Samozrejme nebolo v našich silách to až tak dokonale naplánovať ako to vyšlo. Ešte radšej by som bol, keby zároveň bola prejednávaná aj petícia jedna z najväčších petícií, ktorá vlastne podnietila požiadavku poslancov výboru pre životné prostredie, na základe ktorej tu stojím a predkladám vám správu o legislatívnych predstavách a plánoch rezortu životného prostredia. Sme tak, či onak, ja verím, že táto petícia bude prejednaná a chcem sem prísť, aby si vypočul vaše argumenty, chceme vidieť a prežiť spolu s vami, že prežívame skutočne zlomové obdobia. Ja si myslím, že výzvou tohto volebného obdobia, ale aj celej dekády, ktorá je pred nami, ktorej prvý rok práve beží sú dve veci. U nás je to kríza štátu nazývaná niekedy únos štátu, o ktorom boli vlastne minulé voľby a ku ktorého náprave určite bude treba ešte veľa úsilia, veľa rozhodnutí aj v tomto pléne. A druhá je ekologická kríza. Momentálne sa prejavujúca napríklad pandémiou COVID-19, ktorá súvisí so stratou biodiverzity, ale aj prejavujúca sa klimatickou krízou, otepľovaním vďaka, ktorému prežívame aj úpadok slovenských lesov, prežívame mnohé nevídané zmeny, či už počasia...
=====
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 26.1.2021 15:52 - 16:16 hod.

Ján Budaj
V záverečnom slove už to bude veľmi stručné. Ak môžem byť taký bezočivý a povedať aj za poslancov Hnutia OĽANO nikdy neboli uzavretí, ani nebudú uzavretí dobrým návrhom z hľadiska ochrany životného prostredia. Nech už prichádzajú odkiaľkoľvek.
Skryt prepis