Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

28.6.2022 o 16:40 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

28.6.2022 16:40 - 16:55 hod.

Ján Budaj
Pokiaľ sú financované zo štátneho rozpočtu alebo sú financované z fondu Európskej únie. Toto je práve poplatok týkajúci sa nazretia, prezerania záverečných správ geologických výskumov.
Nadobudnutie účinnosti sa predpokladá 1. august tohto roku, teda tak, aby bola poskytnutá lehota na oboznámenie sa verejnosti s novou právnou úpravou.
Vážený pán predseda, vážený pán predsedajúci, vážení prítomní, verím, že predložený návrh schválite.
Skryt prepis
 

28.6.2022 16:25 - 16:40 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Dámy a páni, vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach, zvaný tiež geologický zákon nie je významnou novelizáciou. Je to krok k väčšej transparentnosti. Návrh zákona reaguje na problémy a potreby aplikačnej praxe, kedy vysvitlo pred nejakou dobou, že značná časť informácií o životnom prostredí je ešte stále v našej republike utajovaná. Takými správami sú aj napr. informácie, ktorými disponuje aj Štátny ústav Dionýza Štúra, ktorý má záverečné správy geologických prieskumov. Tieto záverečné správy sú prístupné len veľmi úzkemu okruhu predstaviteľov štátnych inštitúcií a pokiaľ ide o súkromné geologické prieskumy, tie môžu byť dokonca utajené, a to až na desať rokov. Práve tento problém utajovania niektorých správ o geologickom prieskume, ktorý ale priniesol mnohé závažné zistenia o kvalite podzemných vôd a kvalite životného prostredia napr. v okolí Istrochemu, tak bol podnetom aj na občianske iniciatívy a mňa tak isto inicioval k tomu, aby som tento náhle sa vynoriaci problém jedného z ďalších utajovaní, lebo svojím spôsobom my akoby tú, ten štát plný utajovania a plný záujmov jednej štátnej strany, opúšťame len akoby krôčik po krôčiku, a tak sa nám stáva, že vec, o ktorej by už každý veril, že je dávno verejnou, tak je stále ešte tajnou.
Návrhom zákona sa novelizuje súčasne zákon 145/1995 o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov. Od poplatku sa oslobodzujú všetky doteraz spoplatnené úkony podľa položky 168, pokiaľ sú financované zo štátneho rozpočtu, alebo sú financované z fondu Európskej únie. Toto je práve poplatok týkajúci sa nazretia a prezerania záverečných správ geologických výskumov. Nadobudnutie účinnosti sa predpokladá
====
Skryt prepis
 

24.6.2022 16:25 - 16:29 hod.

Ján Budaj
aj vašu kritiku a určite si ju odtiaľto odnášam.
Skryt prepis
 

24.6.2022 16:10 - 16:25 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, hlavne vám chcem poďakovať všetkým, ktorí ste vytrvali, tak nie je tu celkom plná sála, ale veľmi si to vážim. Napíšem si mená všetkých, ktorí mali záujem o túto problematiku, nech už ju hodnotili akokoľvek. Je to, parlament je o rozprávaní, je to par lare, tu si máme povedať na to, aby si každý odniesol možno nejaký nový poznatok a aby sa každý potom aj pri vládnutí, aj pri opozičnej činnosti mohol riadiť podnetmi, ktoré by z vlastného okruhu nedostal, ktoré dostáva povedzme z okruhu politických protivníkov. Ja si vážim aj tieto podnety, aj keď menovite na reagovať nebudem z istých zásad.
Pokiaľ ide o podnet pána poslanca Kazdu, znovu vám, pán Kazda, sa stalo, že ste si neprečítali materiáli, ku ktorým potom urobíte veľmi takú britkú kritiku a keďže toto sa stalo aj pri mojom minulom vystúpení a nemali ste ani mäkké f čo povedať k tomu ako ste sa mýlili, tak zdá sa mi, že nám môže prospieť už iba jedna dobrá káva, kde vám vysvetlím, že judikatúra Najvyššieho súdu vychádza z princípov, ktorými sme zaviazaní v smernici. Akým zákonom, akým zákonom by sme toho medveďa teda prestali chrániť, keď je na červenom zozname? Ak máte iný názor, však môžte sa, môžte, ja vám umožním dialóg s právnikmi ministerstva životného prostredia a určite podobne ako v odpadových veciach, určite si nájdeme napokon spoločnú reč. Ale vítam teda aj vaše, aj vašu kritiku a určite si ju odtiaľto odnášam.
Skryt prepis
 

24.6.2022 16:10 - 16:25 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Práve toto plánovali. Však hádam Fico nebude zostavovať vládu sám? No tak zostaví ju s nami. Len pozrite čo sa stalo, aká nepríjemná nehoda. Fico mal dosť hlasov a zostavil vládu sám. Znamenalo to, táto zrada svojej paradigmy, svojho cieľa, znamenala, že v konečnom dôsledku z tej partie prežila len SaS, ktorá sa na tejto bazálnej zrade nepodieľala. To, že to na ňu hodili, že to je kvôli eurovalu, to už naozaj bola nešikovnosť Richarda Sulíka, ktorý sa tejto pasce nevyhol. Fakt je ten, že voliči postupne pochopili a do minulosti odišlo aj SDKÚ, aj KDH, všetci, ktorí sa tohto debaklu zúčastnili. Bolo treba ďalších 10 rokov kým Slovensko dostalo šancu na nevyhnutné reformy. Aj v oblasti životného prostredia. 10 rokov sa nechávalo drancovať, strieľa, 10 rokov sa žilo z minulosti, smerovalo sa dozadu, ku komunizmu a k papalášizmu ako boli títo post komunisti vždy zvyknutí. Čiže dámy a páni z vládnej koalície, neviem ako sa rozhodnete pri hlasovaní o mojom odvolávaní, ale nenechajte odvolať sami seba, svoje svedomie a svoje sľuby voličom. Najmä na tieto nesmiete zabudnúť a po tej lávke akokoľvek ste už unavení z toho, prešlo 2 a pol roka od vlády a naozaj prežili sme priveľa kríz aj vnútorných, ktoré sme si fakt mohli odpustiť, aj tých, ktoré sme nevedeli, ktorým sme nevedeli zabrániť ako je pandémia a v takej opakovanej podobe v akej sme ju prežívali a vlastne ešte stále prežívame. No a potom samozrejme energetická kríza, vojnová kríza, dôsledky pandémie a všetkých kríz v podobe veľkej inflácie, to sú všetko veci, ktoré nepostretli žiadnych poslancov žiadnej vládnej koalície od novembra 1989 a trúfam s povedať aj dlhšie.
Vaša ťarcha a noša, ktorú vlečiete, je absolútne mimoriadna. A história to ocení, ale iba vtedy, ak pod tou nošou nepadnete. A ak padáte, znovu vstaňme. Znovu vstaňte. A znovu ju posuňme o jeden krok dopredu. Ani mne to na tom ministerstve nejde tak rýchle ako bych si prial, aj my teda si občas hovoríme, že je toho priveľa, že proste zanechali nám také batohy bordelu, neporiadku, neusporiadaných vecí, že to ani moji vnuci nedokončia. No keď máte 2000 envirozáťaží a peňazí tak na dve ročne, kedy budú odstránené. Napriek tomu máme rezignovať? Máme povedať, že Slovensko nebude, nepôjde dobrým smerom? Čiže toto je otázka, ktorú zdieľame spoločne a ja verím, že tí, ktorí majú svedomie v opozícií, že ju zdieľajú s nami. Majú možno iné názory, ale pokiaľ to nie sú názory fašistické, nacistické alebo doslova boľševické, čiže pokiaľ sa pohybujú v areáli demokracie, tak aj ich názory patria do orchestra tohoto parlamentu. Ja som tak isto, páni, ktorí ste tu zostali, pripravený tie názory počúvať, mnohé som si poznamenal. V každom prípade na spolupráci nás všetkých záleží nielen to, či sa vyriešia výhrady, ktoré ste mali, lebo tie výhrady boli úbohé a neboli celkom férové. No ale opozičník si môže niekedy vymyslieť a môže si aj trochu preháňať, ja som neni z toho nejak dotknutý. Fakt je ale ten, že v tej podstate, ku ktorej sme sa možno priblížili aj v tejto tvrdej polemike, v tej podstate málo by ste vyriešili odvolaním jedného človeka. Sú tu systémové chyby, ku ktorých pomenovaniu sme sa priblížili a pre mňa z tohto pohľadu to bolo veľmi zaujímavé a príjemné odvolávanie. Prajem vám peknú svätojánsku noc, neviem, či niekto svätíte takéto večery, no my, ktorí sa voláme Ján, tak asi áno a prípadne Jankovi Szöllösovi a ďalším Jánom, ktorí sú v sále, alebo nás počúvajú, prajem peknú, pekný zvyšok tohoto nášho sviatku.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

24.6.2022 15:55 - 16:10 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
z hľadiska petrochémie, ako je postavený bratislavský Slovnaft.
Napriek tomu, teda pre tieto, pre tieto fabriky, z ktorých niektoré zmizli, no Apollo, závod Apollo už nie je 70 rokov, ale po zbombardovaní, všetky prasknuté zásobníky petroleja, benzínu, nafty, ropy vytiekli, no ako je už známe o rope a podobných látkach, 70 rokov pre ňu nič neznamená, veď to je látka, ktorá sa uchováva pod zemou milióny rokov, čiže pekne tam ju máme, kde vytiekla a o čo viac sa v oblasti Apolla stavia, o čo viac sa robí podzemných garáží, a to sa teraz vyrojilo, o to viac sa zasahuje do podzemných pomerov vôd. Ten pohyb nie je veľmi rýchly. Je to niekoľko metrov ročne, toho toxického mraku, ale toxický mrak vlastne leží pod celou Bratislavou. Žabí majer, od Rače, potom Dimitrovka, čiže, ako sa to dnes volá, neviem, neviem, ma to, Istrochem, Istrochem, potom táto Apollka, potom tu máme vrakúnsku skládku, takú skládku, onakú skládku. Výsledok je jedno chemické smetisko. Je to nepekné, keď minister životného prostredia musí toto povedať na hlavné mesto, ale čo si budeme klamať. A za týmto smetiskom pár kilometrov začína Žitný ostrov so zásobami podzemnej vody. Toto je kľúčová výzva, s ktorou dennodenne zápasíme na ministerstve, a pripraviť projekt, ktorý by zastavil pohyb tohoto mraku a ktorý by intervenoval na vybratých miestach, aby sme začali odsávať škodlivú podzemnú vodu, filtrovať ju a zbavovať to podzemie škodlivín tak, aby neposúval sa ďalej ten toxický mrak.
Treba povedať, že kedysi najvýdatnejšia studňa, ktorá bola na území pozemkov Bratislavského vodárenského podniku v Podunajských Biskupiciach, tak tú zničila prvá katastrofa v Slovnafte, ktorá bola ešte v 60. rokoch, ale ďalšie studne smerom na Dunajskú Lužnú jedna po druhej začínajú byť zničené, pretože ten postup smerom ako tečie Dunaj, je nezadržateľný, pokiaľ my konečne neinvestujeme do toho, aby sme Bratislavu oddelili, oddelili od zásobárne podzemnej vody.
Čiže vysýchanie v teréne, tomu budeme čeliť aj v rámci plánu obnovy. Vybojovali sme prostriedky na to, aby sa robili v teréne vodozadržné opatrenia. Mestá môžu znovu obnoviť za pomerne veľké sumy svoje plány na parky alebo na vodozadržné projekty. Konkrétne som videl takýto projekt v Trnave, trnavského mesta a je to veľmi jednoduché a pritom nesmierne účelné, účelný projekt, ktorý trnavskí obyvatelia, ak sa zrealizuje, určite uvítajú.
Chystá sa, to iste každý poslanec vie, akčný plán transformácie Hornej Nitry. Akokoľvek je to projekt predovšetkým eurofondov a MIRRI, zúčastňujeme sa na ňom aj my. Rôzne opatrenia, ktoré by mali napraviť životné prostredie, ho môžu nechtiac aj zničiť, čiže dávame veľký pozor napríklad aj na kúpele Bojnice, pretože nepremyslená ťažba geologických podzemí, myslím, teraz vôd z podzemia, by mohla zničiť napríklad tieto tradičné slovenské kúpele
Kľúčový pre tento rok sú pre nás zákon o zmene klímy a o nízkouhlíkovej transformácii, ktorý predurčí cestovnú mapu, ako sa Slovensko chce do roku 2050 vyrovnať so záväzkom o nulovej klimatickej škodlivosti. Bude zavedená dvojstupňová kontrola znečisťovateľov a pripravíme stratégiu na zlepšenie kvality ovzdušia s oveľa prísnejšou kontrolou.
Skončím pri obnove budov. Ako mnohí už viete z médií, čaká nás v najbližších týždňoch vyhlásenie výzvy na obnovu, najmenej 30-tisíc, možno až 50-tisíc rodinných domov. Slovensko má, mnohí ako poslanci to viete, ale verejnosť možno nie, Slovensko má na obyvateľov najviac rodinných domov v Európe, alebo je jedna z dvoch krajín, ktoré má najviac rodinný domov, alebo vôbec bývania. Na Slovensku je 94 % obyvateľov vlastníkom, či úplným alebo spoluvlastníkom nehnuteľnosti, zatiaľ čo v Holandsku to je okolo 40 %. Čiže Slovensko z tohoto pohľadu je krajina boháčov, lebo v Holandsku si naozaj vlastný dom môže dovoliť alebo vlastný byt iba lepšia stredná trieda. Tam sa veľa žije v podnájmoch. Slovensko má nehnuteľnosti, ale má ich vo veľmi zlom stave. Ak by sa malo začať platiť ETS za budovy, čo je návrh, návrh Európskej komisie, je nevyhnutné, aby sme naozaj urýchlene, a nie iba jednorazovo, teraz to je jednorazová na tri roky rozrátaná akcia z plánu obnovy za zhruba 540 miliónov eur, ale dokážeme opraviť iba časť nezateplených domov. Väčšina stále zostane riziková.
Treba si uvedomiť, že energie a kúrenie sa stali vojnovým nástrojom, ktorý je namierený proti Slovenskej republike. Človek, ktorý nás označil za nepriateľskú krajinu, drží v rukách kohútiky plynu a kohútiky ropy. Slovensko môže nad tým nariekať, alebo sa mu môže podlizovať a podrobiť sa a nehať sa vlastne ovládnuť, ako to bolo za čias totality. Ja som za celkom, samozrejme, inú cestu. Musíme nadobudnúť energetickú nezávislosť a najmä energetickú nezávislosť od Ruska. Iní totiž na svete zatiaľ nepožili globálny obchod ako bojovú zbraň. Rusi však áno. Práve dnes som sa nemohol zúčastniť konferencie, ktorú som sám zvolal, ale, samozrejme, odvolávanie je predsa len zriedkavejšia vec, takže som tu, pochopiteľne, medzi vami, ktorá sa odohrávala tu v Národnej rade, myslím, v Zimnej záhrade práve na tému, ako dosiahnuť energetickú nezávislosť Slovenska. Nás patriotov by to malo všetkých spojiť, pretože bez energetickej nezávislosti si nemusíme udržať ani tú politickú. Ak prvýkrát príde zima a tento človek, ktorý nás označuje za nepriateľov, nám uprostred zimy vypne plyn a my naozaj neurobíme potrebné opatrenia, tak nebezpečie hrozí každému, kto žije dajme tomu v nezateplenom paneláku alebo bytovke, v ktorej si nemôže založiť oheň, ani keby ako chcel, a výsledkom môžu byť naozaj mŕtvi ľudia alebo chorí ľudia a vypnuté energie v nemocniciach alebo v školách, ktoré rozbijú náš bežný život a poškodia záujmy slovenských občanov.
Preto sa obraciam opakovane na slovenskú vládu, a budem to znovu robiť, aby neprestala s programom zatepľovania domov. Je to bazálna ochrana bezpečia občanov. Dneska to nie je otázka, či tie domy budú krajšie, budú, či budú pohodlnejšie na život, aj to budú. Dokonca aj otázka, že či pomôžu klimatickej kríze, čo pomôžu, aj táto otázka na Slovensku bledne pred otázkou, či to nie je naša povinnosť s ohľadom na prežitie. Takto dnes stojí otázka a ja verím, že vláda Slovenskej republiky nájde spôsob. Ja netvrdím vôbec, že by to malo byť pod ministerstvom životného prostredia, ale potrebujeme program sebaobrany občanov pred rizikom energetickej zbrane, ktorú proti nám namieri náš protivník v nečakanú chvíľu a práve vtedy, ak budeme nepripravení. Ak sa na to pripravíme, nemôže nás zastrašovať a neprídeme o svoju zvrchovanosť.
Dámy a páni, záujmy ministerstva životného prostredia, ochrany životného prostredia, klimatického obdobia klimatickej krízy, ktorá na nás dopadne už bez ohľadu, či chceme robiť opatrenia klimatické alebo nechceme, niet pochýb, že sa musíme prispôsobiť tomu otepleniu, ktoré už de facto nastalo. Takisto ťarcha zodpovednosti za škody, ktoré napáchali vlády komunistov a zlodejov, ktorí nám zanechali envirozáťaže, ktorí nám zanechali aj takú vec, ako je papalášske odlovovanie medveďa. Všetky tieto ťarchy sú, predpokladám, nielen na mojom, ale na každom ministerstve. Ak dnes ste si vybrali ministerstvo životného prostredia, vítam to ako možnosť poukázať na to, že za niečo nesieme zodpovednosť, za iné nemôžme, ak nám to zákon neumožňuje. A častokrát ak desiatky rokov sa zanedbával verejný záujem a na prvom mieste boli záujmy papalášov, záujmy boháčov, záujmy akýchsi sietí našich ľudí, nie je možné zo dňa na deň vykúzliť zmenu, ale je možné vytrvalo k tejto zmene smerovať. Práve toto vytrvalé smerovanie je jediné, čo prinesie Slovensku úspech. Ak budeme nárazovito sa tešiť, že sme na chvíľu pomenovali zlo, ale nebudeme vytrvalo nástojiť na jeho odstránení, a áno, niekedy aj potrestať, tak sa zlo vráti a bude silnejšie, bezočivejšie a ešte potrestá tých, ktorí chceli nápravu.
Takže prosím, nech ste už z akýchkoľvek strán, nenechajte urobiť z prírody takúto politickú hračku, ktorou sa bráni napríklad nejaká strana zo strachu pred vyvodením zodpovednosti. Nenechajte z prírody urobiť opäť obeť boháčov, kšeftárov, drevožrútov, politikov, ktorí sa nehanbili zneužívať svoju funkciu na vlastné obohatenie, obohatenie svojich firiem. To je kľúčová otázka, buď Slovensko z tej doby mečiarizmo-ficizmu vyjde, hoci je táto lávka, po ktorej kráčame, veľmi vratká, koalícia sa háda, poslanci sú neskúsení, je tu úplne nová zostava, aj vo vláde je nová zostava ľudí. Nikto nám to neprijme ako ospravedlnenie. Dnes sme tu my a my nesieme zodpovednosť pred budúcnosťou. Ak sa po tejto lavičke nedostaneme z tej minulosti do budúcnosti, teda tá budúcnosť znamená žiť v 21. storočí a prijať výzvy tohoto 21. storočia, ak sa budeme motať v tom, že ja chcem žiť takýto feudálny poľovnícky život, aký som videl, že žili naši predkovia, tak potom k tomu bude patriť aj večný okruh korupcie našich ľudí, výnimiek zo zákona. Ak budeme si iba postupne čakať, kedy Slovensko naozaj znovu bude čiernou dierou na mape Európy.
My síce možno budeme čakať, ale pamätajme, že mladí ľudia nie. Ak táto, a to práve táto vládna garnitúra, tu sa obraciam na mojich kolegov, ktorí nesú zodpovednosť za vládnu koalíciu, ak úplne zlyhá a vrátili by sa gauneri z predošlého obdobia, tak nebude to len bežná volebná prehra. Bude to historický prelom, ktorý spôsobí, že oni sa vrátia ešte v horšej podobe a tí, čo hlásali pravdu a poctivú politiku, budú z tejto krajiny odchádzať. A to sa netýka teraz ministrov alebo politikov. To sa týka našich voličov. Oni nám verili, že Slovensko je schopné ozdraviť svoj štát, vrátane svojej prírody. A ja hovorím, vrátane napríklad poľovníckych organizácií, tie sa musia tiež ozdraviť. A ak zlyháme a sklameme, tak nebude to bežné sklamanie. Bude to veľká prehra, ktorej dôsledky budú trvať ďalšiu najmenej dekádu. Najmenej dekádu. Od pádu Radičovej vlády do našej šance prešlo desať rokov. Vtedy tí, ktorí ten pád vlády riskovali, ktorí to zobrali na ľahkú váhu, si mysleli, že čo, tak však nejak bude, idú voľby a možno pôjdeme s Ficom do vlády. Pokiaľ viem, tak väčšina vtedajších pravicových strán, SaS vynímam, SaS o tom nevedela, ale tie tzv. staré demokratické strany práve toto plánovali. Však hádam Fico nebude zostavovať vládu sám. No tak zostaví ju s nami.
Len pozrite, čo sa stalo, aká nepríjemná nehoda, Fico mal dosť hlasov a zostavil vládu sám. Znamenalo to, táto zrada svojej paradigmy, svojho cieľa znamenala...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.6.2022 15:40 - 15:55 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Jedinou, jedinou oblasťou, kde sa pri investičných financiách môžme spoliehať takmer na sto percent na Európsku úniu. Slovensko dáva do týchto projektov väčšinou bagateľ. Peniaze naozaj, ktoré tak radi huckajú niektorí extrémisti, že aké peniaze idú na Orliaka morského alebo na sysle, alebo na medveďa, všetky tieto peniaze sú účelovo viazané Európskou úniou. Nedajú sa použiť na žiadne iné ciele. A ak ich Slovenská republika vie získať, tak len prináša cez tento kanál prácu a financie. A nie to na úkor, pretože tieto financie nevieme preveliť ani do zdravotníctva, ani do financovania nejakých sociálnych vecí. Sú to financie, ktoré môžme získať len na účely ochrany životného prostredia.
Veľkou výzvou, ktorou, s ktorou, ktorú sme našli na ministerstve životného prostredia, je odpadové hospodárstvo. Ja sa dá povedať, že som vstúpil na ministerstvo v dope, v dobe odpadovej a chcel by som odísť v dobe obehovej. Začať vnímať odpady ako novú surovinu, ako nový polotovar, sa nám darí napríklad, prostredníctvom zálohovania PET fliaš. Slovensko je dnes veľkým vývozcom PET materiálov, ktoré sú v Európe hľadané a práve v posledný rok vysoko zvýšili svoje ceny. Keď som prichádzal, len pre ilustráciu, tak cena týchto PET fliaš bola, sa pohybovala okolo 50 eur za tonu, teraz je 1 200 za tonu. Aspoň to je posledná informácia, ktorú som dostal. Skutočne zálohovanie bolo na mieste. Dnes v tých osadách, kde kedysi vyhadzovali, dnes vyrážajú zbierať PET fľaše. Tí istí ľudia, nechcem, nechcem byť prehnane optimistický, ale zdá sa, že tento projekt je naozaj úspešný.
Kľúčovou zmenou pre mnohých ľudí bude teraz zmena ukladania stavebného odpadu. Možno viete, možno nie, ale u nás aj keď ste vykopali základy, tak tá zemina vykopaná bola už v tej chvíli výkopu označená za odpad a museli ste ju odviesť na odpadové nejaké zariadenie. Povedzme niekde majú stavebný odpad, ale v mnohých obciach ste ju vyviezli na zmiešanú skládku. Čiže obyčajnú zeminu, ktorej nič nebolo považoval náš zákon za odpad. Rovnako považoval za odpad škridly alebo tehly, hoci sa dali znovu použiť. A pravdupovediac pri napríklad stavbách, ktoré boli podliehali nejakej kontrole, sa tieto materiály ani nedali vôbec použiť. Ilustruje to dobre kauza z bratislavským obchvatom, kde kvôli tomuto prišlo aj k trestnému stíhaniu. Po prijatí tohoto zákona, všetky stavebné odpady budú podliehať recyklácii. Každý dom až do výšky 70 %. Nezaťaží to, ale bežných ľudí, pretože ide len o domy, ktoré majú pôdorys väčší než 300 m2. Predpokladáme, že žiaden bežný rodinný dom takúto rozlohu pôdorysu nemá, a preto bežné rodinné domy túto povinnosť nemajú. Ale developeri, pokiaľ budú búrať budovu, sú povinný 70 % búraného materiálu recyklovať, čo prinesie obrovské úspory. Pretože tehly alebo škridle, do ktorých sa vynaložila v minulosti veľká miera energií v takých drahých dnešných časoch, vôbec nie sú materiálom na vyhodenie, ale napríklad sú ideálnym materiálom na zelené strechy. Práve na podporu zelených striech dokážu na dlhú dobu akumulovať vodu, aby z tej strechy nestiekla, ale zhruba v nejakej 40 až 50 centimetrovej vrstve tohoto ľahkého, ale pórovitého materiálu, aby sa zadržiavala a tvorila tak podhubie pod zelenou strechou.
Zame, zaviedli sme tiež minimálne požiadavky na frekvenciu odvozu a druh zberných nádob pri biologicky rozložiteľných komunálnych odpadoch. Apropo, tieto odpady sa vlády predošlé zbabelo zavádzali zaviesť, lebo predpokladali, že obyvatelia budú nahnevaní. Áno, triediť kuchynský odpad je nepríjemné, je to niečo, čo najradšej by sme nechytili. Na druhej strane, ak nezačneme vo veľkom produkovať kompost, nezačneme sa venovať návratu biozložky na polia, tak tieto polia, ktoré kedysi boli jak, jak kyprý pagáč, sa nám dnes menia na suchú pizzu. Tvrdú, tenkú, ktorá dávno už nemala žiadne biozložky. Sypeme tam chémiu, sypeme tam draslík, áno, úrodu zatiaľ tie táto chemizácia tej pôdy ešte vy prináša. No, ale sypeme tam aj ďalšie chemické látky proti škodcom, proti nevítaným rastlinám. Čiže poďme všetci a vyzývam aj z tohoto miesta, zlepšime separáciu domáceho odpadu v mene toho, aby slovenská pôda bola opäť živá. Aby nezostala mŕtvou.
Verte, že preskakujem stránky, ale keď človeka raz za život odvolávajú alebo teda prvý raz odvolávajú, chce si to trochu užiť. (Reakcia z pléna.) Však ja vidím, že si to užívate a z toho vychádzam.
Už prekročím odpady, aj keď zdôrazňujem, máme tam spoločne dámy a páni veľa čo urobiť. Najmä pokiaľ ide o enviro takzvané envirozáťaže, ja im hovorím takzvané preto, lebo v skutočnosti ide iba o obyčajné škodlivé odpady. Ale kedysi za Ficovcov, vymysleli, že časť tých odpadov by predsa len mohol zacvakať štát, a tí istí ľudia, čo tie podniky kúpili aj s odpadmi. Potom ich často vytunelovali, potom si ešte zobrali úvery a vytunelovali aj naše banky. To s, to sme platili po príchode prvej vlády Mikuláša Dzurindu, kde boli praktiky všetky banky vtedy ešte štátne vytunelované práve pôžičkami pre privatizérov. Napokon ich napadlo, že keď už sme ošklbali všetko, zostal iba pozemok, ako sa teraz zbaviť tej, tých škodlivých odpadov, ktoré sme na tom pozemku buď už mali alebo sme ich tam sami nakydali. No a tak prišlo k zákonom, ktoré do istej miery umožňovali alebo do veľkej miery umožňovali, aby vybraní privatizéri, vybraní boháči sa zbavili envirozáťaži na úkor daňových poplatníkov Slovenskej republiky, čiže nás všetkých.
Tomuto chcem čeliť novelizáciou zákona, ktorá už prešla Národnou radou, a kde ak štát bude investovať do odstránenia envirozáťaže, tak sa táto suma zapíše ako ťarcha na majetok. Nie je to všeliek, väčšina gaunerov sa nám dávno vyšmykla cez daňové raje, cez biele kone, ale niektoré výsledky to prinesie. Ale najmä dámy a páni, sa nebudeme prizerať znovu a znovu tomu, že ľudia, ktorí obrali verejnosť pri veľkej privatizácii, obrali ju pri tunelovaní podniku, obrali verejnosť pri tunelovaní bánk ju ešte štvrtýkrát oberú, a to cez odpady, ktoré by mali odstrániť za vlastné peniaze, ale oni sa k tomu nemajú. A chcú, aby to odstraňovala štátna pokladňa.
Špecifická otázka je vysychanie Slovenska. Tiež sa teda tomu neteším, Slovensko je zelená krajina. Naozaj stačí, keby ste si urobili výlet na sever Európy a opačne na juh, a pochopíte, keď porovnáte dajme tomu južné špa, južné Španielsko alebo južné Taliansko a dajme tomu južné Švédsko, nemusíme ísť ani na sever, a pochopí každý, že žije v najkrajšom kúte Európy. Máme najbohatšiu prírodu, geomorfologicky nádhernú krajinu, kde je rovina, kde sú veľhory, kde sú kaňony, kde máme jaskyne jedinečnú, jedinečné prírodné bohatstvo. A áno, aj toho medveďa, aj toho jeleňa a samozrejme, aj toho vlka alebo Rysa ostrovida a kamzíka tatranského. Je to jedinečne bohatá krajina. Žiaľ s ľuďmi, ktorí zatiaľ nezačali využívať potenciál toho bohatstva. Predsa, ale jedna vec sa mení k horšiemu, a to je vysychanie. Táto zelená krajina je dnes ohrozená stúpajúcim otepľovaním. My nevidíme stúpanie mora ako Holanďania, ktorí si môžu prísť pozrieť a každého Nový rok si môžu na vlastné oči skontrolovať, že naozaj more, ktoré je nad nimi, lebo veľká časť holandskej krajiny je pod úrovňou mora. Že to more sa približuje a hrozí túto ich krajinu zničiť.
My zdanlivo si hovoríme, no čo už aké otepľovanie, tak komáre, v Komárne budú banána a, a v Žiline budú aspoň figy. Ja naozaj, na záhrade my vykapali slivky, samá červotoč, samé chrobáky. Proste slivke tu začalo byť teplo, zasadil som figu a každý rok mám dve úrody figy kvalitnej tu v Bratislave, kde naši predkovia nechyrovali. Podľa meteorológov SHMÚ Bratislava a vôbec stred Európy už dosiahli dvojs, dva stupne oteplenia.
Čiže naozaj vysychanie pre ktoré aj časť lesov je nám ohrozená, znamená, že sa stráca živica, že strom už nie je schopný natoľko sa brániť podkôrnemu hmyzu a tento podkôrny hmyz to presne cíti a napadá takéto stromy. Čiže časť stromov je ohrozená kvôli podkôrnemu hmyzu a časť kvôli nerozumnej výsadbe, lebo keď sa nasadia naraz v jedno vekové stromy a jednodruhové stromy, tak pri týchto čoraz dramatickejších poveternostných podmienkach sús, môžu byť obeťou smršti.
No a jak je raz už ten les načatý, že už netvorí kompaktnú zelenú plochu, tak tie okraje vysychajú a odumierajú. Áno, káva mi pomôže. (Rečníkovi čašník priniesol kávu.) Tuná prosím. To by sme pred nocou nemali by sme piť priveľa kávy. Túto jednu by som prosil. Voda je zatiaľ dobrá. A pani poslankyňa Zemanová, ktorá tu trpezlivo počúva, je veľmi síce to bol úsmevný poznám, poznámka, že voda je zatiaľ dobrá, ale veľmi dobre vie, že nemusí byť a nebude, ak naša generácia nebude konať, a takisto nezmobilizuje tú mladšiu generáciu politikov, aby si uvedomili, že my sme európskym Kuvajtom, dámy a páni. My máme také prírodné bohatstvo, ktoré nám môže celý svet závidieť. Máme niekoľkonásobne väčšie zásoby podzemnej vody, než je nás občanov Slovenskej republiky. Môžme pokojne vyživiť aj slovenský východ kompletne, kde práve toto vysychanie nastáva, ale môžme pokojne pitnú vodu aj vyvážať, pretože dennodenne nám ju zatiaľ naše veľké požehnanie rieka Dunaj prináša. A máme lokality jedinečné, lebo nikde na toku Dunaja nie je taký filter, ktorému sa hovorí vnútrozemská delta Dunaja, aká je tu pod Bratislavou. To je jediné miesto. Už cez Maďarsko tečie Dunaj viac menej po ílových flyšoch a žiadne podzemné vody v tomto rozsahu nemajú. To isté sa týka zase Rakúska. Iba Slovensko a iba na tomto mieste našlo a opatruje obrovské zá, zásoby pitnej vody. Podľa niektorých odborníkov až do, až cez 10 000 000 spotreby obyvateľov.
Ale znovu, Bratislava inak milé mesto, komunisti premenili kedysi na takzvané mesto chémie, čoho dôsledkom boli podniky, ktorých bolo oveľa viac než si dnešný mladý človek vie predstaviť. Iba starší vedia, že tu bola MATADOR-ka, GUMON-ka, DYNAMITKA, ktorá potom sa volala CHZJD Chemické závody Juraja Dimitrova. No a samozrejme Slovnaft, ten ešte stále dymí a nenájdete hlavné mesto, ktoré by v okruhu vlastne vnútorného mesta malo takú veľkú petrochémiu ako máme práve my. Je to jediný petrochemický závod postavený na pitnej vode, jediný postavený bez betónovej vane. To nemá obdoby. Podľa vodohospodárov z nášho ministerstva na celom toku Dunaja, nie je horšie miesto, rizikovejšie z hľadiska petrochémie, ako je postavený bratislavský Slovnaft.
Napriek tomu, napriek te a teda pre tieto, pre tieto fabriky, ktoré niektoré zmizli. No Apollo, závod Apollo už nie je 70 rokov. Ale po zbombardovaní všetky prasknuté...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.6.2022 15:25 - 15:40 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Nech si tieto megapodniky, ktoré napríklad Slovalco malo minulý rok najväčšie zisky v dejinách svojej existencie. Nech nepýtajú aspoň viac peňazí, než celé dokopy odvádzajú do štátneho rozpočtu. Je to príliš náročná požiadavka? Sú to milionári, boháči, Penta. Nech nepýtajú od daňových poplatníkov, aby sa vyzbierali na ich bohatstvo. Nie že 2 500, kde ste také, to oni rozprávajú toto číslo. Štyristo zamestnancov majú vo FinState uvedených. Koľko odvádzajú do štátneho rozpočtu? Koľko my odvádzame na nich? Desať percent všetkej elektrickej energie zožerie iba podnik Žiar nad Hronom. Ja mu prajem večnú existenciu, ale táto kríza energií, to nevymyslelo ministerstvo životného prostredia. Ak sa envirofond alebo politici dohodnú, moji kolegovia, najmä na ministerstve financií, že tu sú ľudia už tak bohatí, že my budeme živiť najmä bohatých, aby boli ešte bohatší, tak ja sa, ja si to vypočujem a urobím si sám pre seba záver. ale som presvedčený, ako poznám ministra financií, že on dobre rozvažuje, na čo použije verejné zdroje. A jednoducho, keď je raz globálna kríza v cenách energií, tak žiaľ, dopadá aj na také podniky, ako je vami spomínaný spomínaná hlinikáreň v Žiari nad Hronom.
Dámy a páni, dlho by sa dalo hovoriť o výsledkoch ministerstva. Mám tu 200-stranový materiál, napr. toto ministerstvo si dali najviac úloh do vládneho programu. Nikdy ešte vo vládnom programe životné prostredie nemalo šesť, šesť strán. Šesť strán, ale nie všeobecných kecov. Nie zlepšíme, vylepšíme, pridáme na ten peň, nič také. Konkrétne jasné programy zo 143 takýchto jasných programov ku tejto dobe máme splnených 70 a plnených rozpracovaných 72. Iba jedna úloha je zatiaľ taká, ktorá nie je ani splnená ani rozpracovaná, ale tam máme na to dôvod, preto od tej úlohy sa upustilo.
Pokiaľ ide o predchádzanie environmentálnej politiky klimatickej zmene, tam je 27 úloh. Splnených je 7, rozpracovaných 20. Pokiaľ ide o európsku legislatívu - všetky sú buď už splnené, ktoré sme chceli integrovať do národnej legislatívy alebo sú v tejto chvíli rozpracované. Špeciálne ma mrzí, že musím stále pracovať so slovom infringement. Infringement preložené do slovenčiny je niečo ako posledná výstraha a to je výzva Európskej únie pre štáty, ktoré porušujú legislatívu Európskej únie, porušujú smernice Európskej únie a porušujú aj svoje vlastné zákony a nie sú schopné to napraviť. Tieto infringementy všetky sme zdedili po vláde Petra Pellegriniho a Roberta Fica. Nič menej nesie ich Slovenská republika a nesie ich moje ministerstvo. Každý jeden infringement sa môže skončiť na Najvyššom súde Európskej únie, tak ako sa skončil infringement kvôli hlucháňovi, ktorý začal v roku 2015 a do dopracoval sa do rozsudku až v roku 22.
Špeciálne z týchto stoviek úloh chcem zdôrazniť, že sme zaviedli sekciu o krajinnom plánovaní. Práve vysoké výdaje na povodne, ktoré každý rok stíhajú Slovensko nás usvedčujú z chýb pri krajinnom plánovaní. Obce a mestá pokojne menia územné plány tak, že do nich zahŕňajú ako stavebné pozemky aj územia, ktoré sú rizikové zo záplav a to častokrát napriek tomu, že materiály o o týchto záplavových územiach dobre poznajú. Toto si znovu vynúti aj vašu pozornosť so zákonom o krajinnom plánovaní pred vás predstúpime a sľubuje si od neho, že sa už nebudú povoľovať stavby napr. pri týchto už spomenutých záplavových územiach a takisto pri zosuvných rizikách.
Napríklad tento rok sme vydali milióny eur na zabezpečenie istého rodinného domu, nechcem byť konkrétny, ktorý sa ale postavil na území, kde bolo zrejmé, že je zosuvné riziko. Napriek tomu povolenia dostal a keď sa naozaj svah pohol, tak sa kričí aby prišiel štát. Lenže statické zabezpečenie svahu niekoľkonásobne prevyšuje cenu nie jedného domu, ale celej štvrte domov, keby tam boli. Čiže keď nechceme z našich spoločných prostriedkov míňať také enormné peniaze na záplavové výdaje a na zosuvné opatrenia, musíme prijať zákon o krajinnom plánovaní, ktorý zamedzí takejto svojvôli. K tomu smeroval do istej miery aj stavebný zákon, ktorý už bol predložený a prijatý. Obce naďalej si môžu a budú si vždy plánovať svoje územia, budú si kresliť svoje vízie a rozhodovať o svojom prostredí, ale úplná, úplný voluntarizmus pokiaľ ide o zosuvné riziká alebo záplavové riziká, nemá zmysel, pretože tie výdaje za to naozaj nestoja.
Extrémne sa chcem zamerať aj v ďalšom na vymáhateľnosť práva v životnom prostredí. K tomu je aj tá diskusia o poľovnom zákone. Ak máme teda prekŕmené medvede, na tom sme sa minimálne všetci zhodli, lebo medzi nami termín premnožené sa môže vzťahovať iba na zvieratá, ktoré nie sú posledný v reťazci. Posledný v reťazci, či to je už orol alebo medveď, ten sa kotí toľko, plodí toľko, koľko má potravy. On nemá nad sebou predátora. a preto prekrmovanie medveďov nepochybne spôsobuje ich vyšší výskyt. Je je absurdné, ak niekto by toto takúto samozrejmú logiku spochybňoval. A naozaj so smiechom som musel čítať, že to spochybňujú aj niektorí tzv. experti, ktorí tvrdia a porovnávajú si to s deťmi, že tak, ako deti nie je viac keď je veľa hračiek, či čosi také. No nie, nie, človek naozaj nie je, nie je celkom medveď isteže, ale keby mal bezplatnú potravu pri niektorých sídlach a neustále by mu ju tam niekto nosil každodenne, no asi by aj začal mať pri tých sídlach, by to začalo mať dôsledky na populáciu. čiže toto naozaj nemožno spochybňovať. Zväčšovanie zákonnosti si vyžaduje aj Európska komisia. Práve preto sa zväčšujú aj kapacity enviropolície. Prijali sme viaceré projekty z Európy aj ministerstvo vnútra, aj ministerstvo životného prostredia. Ak chceme zviesť zásadnú bitku s pašerákmi odpadov, ako viete, podarilo sa mi zastaviť dovoz jadrového odpadu, lebo Slovensku hrozilo, že sa stane odpadovou jamou na jadrový odpad. Jadrový odpad je už zakázaný ďalší dovoz. A treba sa venovať aj bežnému odpadu, lebo ukázalo sa, že Poliaci dokázali prijať také drakonické opatrenia a tak posilnili jednotky inšpekcie a život a, a, jednotky polície, že táto tradičná krajina, kde sa vyvážali odpady, naozaj z rôznych západných štátov a chodili cez nás, čiže naša polícia nás označovala za tzv. tranzitný štát. Poľsko dneska prestáva zaujímať týchto pašerákov odpadov a tým koncovým štátom sa stávame my. Preto chcem posilniť maximálne inšpekciu životného prostredia, ktorá jednak zabezpečuje lepšiu starostlivosť o všetky zložky životného prostredia, čiže zápasí aj s nezodpovednými znečisťovateľmi riek, zápasí so znečisťovateľmi ovzdušia, zápasí aj s tými, ktorí vyhadzujú odpad a veľmi dobre, dobrú prácu odviedla aj v prípade rieky Slaná, kde naozaj signalizovala zavčasu a poctivo celý rozsah ohrozenia.
Pokiaľ ide o národné parky od júna 2020 bolo na Slovensku vyhlásených 107 chránených území, vrátane teda väčšiu polovicu z toho tvorili Prírodné rezervácie Pralesy Slovenska, čo je vyše 60, síce veľmi malých území, ktoré sa ale tiahnu cez rôzne rokliny, neprístupné miesta, na ktorých sa vlastne zachovali pôvodné Karpatské pralesy, čo je jedinečná originalita najbližšie od nás až zrejme v Bielovežskom pralese. Viete tam nájsť naozaj až tisícročné limby alebo päťsto-ročné smreky. Tieto územia s názvom rezervácia Pralesy Slovensky boli schválené práve, práve v tomto období. Samozrejme, k tým chráneným pribudli aj nejaké vtáčie územia a je to Žitavský luh, Sysľovské polia tuto v Bratislave, na východnom Slovensku Medzibodrožie a mimoriadne originálna chránená oblasť Senianske rybníky. Odporúčam každému vidieť. Je to síce kraj sveta, ale nádherný kraj sveta.
V každom prípade pripravíme nariadenia vlády, ktoré vyhlásia ešte ďalšie chránené areály, najmä z hľadiska lokalít svetového prírodného dedičstva UNESCO. Ide o tri prírodné rezervácie, ktoré jej schválenie je aktualizované vymedzením Výboru svetového dedičstva UNESCO, ktoré nám bolo doručené. V tejto chvíli prebieha príprava nariadenia vlády, ktorým vyhlásime prírodnú rezerváciu Devínska kobyla a konečne sa ustanoví zonácia Národného parku Muránska planina. Spracovali sme tiež dokumentáciu ochrany prírody, ktorá sa volá Zásady starostlivosti o biotopy európskeho významu a biotopy druhov európskeho významu v územiach európskeho významu, čo sa bude dotýkať aj medveďa hnedého a pomôže to spresniť program regulácie alebo program starostlivosti o medveďa hnedého.
Do konca volebného obdobia chceme presadiť prírode blízke hospodárovanie lesov na čo najväčšom území. Najmä na tých lesoch, ktoré má štát vo vlastníctve, ale treba finančne motivovať, ekonomicky motivovať aj súkromných vlastníkov, aby naozaj uprednostňovali prírodné, prírode blízke obhospodarovanie lesov. Dôležitá je spoločná poľnohospodárska politika, ktorou Európska únia očakáva, že Slovenská republika príjme v dohode medzi ministerstvom životného prostredia a ministerstvom pôdohospodárstva. Kľúčová, kľúčová pre nás je Stratégia adaptácie Slovenskej republiky na zmenu klímy a Akčný plán implementácie Stratégie adaptácie na zmenu klímy, ktorú ktorý musíme premeniť na cestovný poriadok, aby bolo jasné odkiaľ kam smerujeme. Prijali sme novú vodnú politiku, do roku 2030 s výhľadom na rok 50, ktorá je kľúčovým materiálom zase v oblasti ochrany vody a hospodárenia s vodou. V oblasti štátnych lesov dúfame, že skôr alebo neskôr zlepší komunikácia a najmä, že sa zdarilo podarí transformácia zhruba 103-tisíc hektárov lesných pozemkov a 198 lesníkov, ktorí v rámci reformy národných parkov prešli pod Národné parky. Treba povedať, že drvivá väčšina lesníkov si vie predstaviť a našla si priestor v národných parkoch a aj teraz v zápase s medveďom hnedým sú medzi nimi skúsení poľovníci, ktorí nám môžu byť oporou pre Štátnu ochranu prírody.
Chceli by sme ešte v tomto volebnom období hovoriť o udržateľnom systéme financovania ochrany prírody. Pravda, v súčasnosti je totiž taká, že národné parky sú vlastne bez financovania, ľudia sú zvyknutí, že sú zadarmo, ale tie výkony, ktoré tam boli robené, boli robené na úkor predaja dreva. Čiže ak sa má, ak sa má aj Národné parky stať autonómnym subjektom, budú musieť hovoriť o svojom financovaní, ale celkove ochrany prírody. Dnes, dámy a páni, je ochrany prírody hádam jedinou, jedinou, jedinou oblasťou, kde sa pri investičných financiách môžme spoliehať takmer na 100 % na Európsku úniu. Slovensko dáva do týchto projektov väčšinou bagateľ, peniaze naozaj, ktoré tak radi huckajú niektorí extrémisti ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.6.2022 15:10 - 15:25 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
že po prehratých voľbách predstaviteľ strany MOST, nebol to už ale pán Solymós, pretože pán Solymós mal nejaký incident a odstúpil, ale bol to minister stavebníctva, ktorý podpisoval zopár desiatok súhlasov s odoslaním peňazí z Environmentálneho fondu. My keďže sme mali obavy, bolo očividné, že je tam veľká anomália. Vy, čo ste tu nariekali nad tým, ako na Slovensku nieto vodovodov, ako sa vám páči, že v tejto vzorke bolo 37 % pre starostov z MOST-u - HÍD. To žiaľ nie je priemer maďarského obyvateľstva na Slovensku. Je to očividná manipulácia v prospech svojej strany. Druhý protekční v poradí boli samozrejme smeráci. My sme peniaze, aby títo starostovia, ktorí predpokladali sme, že aspoň niektorí sú nevinne v tomto zozname, tak sme peniaze alokovali s tým, že každý ich môže použiť, keď prebehne kontrola verejného obstarávania. Prakticky vo všetkých príkladoch, prípadoch sa zistili nelegálne postupy.
Napriek tomu, práve kvôli tomu, že Slovensko má málo, málo kanalizácií a vodovodov som požiadal, poprosil riaditeľa fondu, lebo však on je samostatný úradník a koná podľa zákona, teda by bez obchádzania zákona ale predsa len hľadal spôsob ako týmto ľuďom tie peniaze vyplatiť, uvoľniť. A naozaj robil všetko možné. Spätne sa opravil, dal im možnosť, aby spätne doplnili napriek tomu, že všetky termíny, samozrejme, boli dávno preč. A opozícia si týchto ľudí, lebo zostalo ešte zopár, ktoré sa proste buď ten starosta bol tak arogantný, že povedal, že on nič opravovať nebude alebo tak neschopný, že ani opravovať nevedel. Lebo boli zvyknutí, že to je ako tým medveďom, že je to prikrmovanie. Raz prikrmujete vy a potom budeme my. No keď do toho vstúpil zákon, nastala veľká dezilúzia. Predstavte si, oni to chcú, aby to bolo podľa platných zákonov. Niektorí sa dokonca, niektoré obce sa dovolávali na výberové konanie, ktoré boli podľa zákona z 90. rokov. Priamo určeným záujemcom. Nemusím ani hovoriť, že často tam bol konflikt záujmov. Z veľkej ochoty, aby sme ľuďom pomohli, tým obyvateľom, ktorí za tých starostov povedzme nemôžu, je nakoniec to, že niekoľko z nich, ktorí to neboli ochotní alebo schopní napraviť, z toho robí tému, že zas kvôli tomuto nie je skanalizované slovenské obce. Kvôli jednej protekčnej a podľa mňa od začiatku neférovej akcií ministra Érseka, keď sa po voľbách podpisujú svojim straníkom nejaké peniaze v desiatkach miliónoch, dámy a páni. To neboli drobné. A ako k tomu prídu tie ostatné obce, ktoré tiež čakajú na kanalizáciu. Domnievam sa celkovo, že problematika kanalizácie, jednak ja ju teda riešiť tak, ako moji predchodcovia nebudem. Teda v štýle prikrmovania, že teraz ja budem dávať prikrmovanie tým našim a potom zase budú tamtí dávať svojim. Toto na Environfonde nesmie byť. Ak zistím také praktiky, vymením kohokoľvek vrátane vedenia Environfondu. Preto odvolávať ministra, že nastolil platný zákon, ktorý o týchto dotáciách platí, patrí k tejto hlave XXII, ktorú tú predvádzate.
Chceli by ste pri medveďoch výnimky zo zákona a porušenie zákona. Chceli by ste pri vodovodoch a kanalizáciách, aby sa ignoroval zákon. Tento svet musí odísť. Svet porušovania zákonov, papalášstva a prehnaného straníctva, kde všetko sú na prvom mieste iba naši ľudia. Ešte aj pri tom odstrele medveďov. Vy nesúhlasíte, však mnohí ste mladší aj medzi vami, vy chcete, aby takto žilo Slovensko. Že toto je, že toto má byť krajina, však z tejto krajiny potom každý schopný človek odíde. Zostane vás na tých lazoch pár extrémistov, ktorí budete strieľať chránené zvieratá. Vysmiaty celou Európou, celým svetom a zbiedení, horší než Bielorusi. Toto je vaša ideologická línia? Lebo však to Bielorusko je taký vzor. Nie? Tí zostali mimo Európskej únie, ktorú tak nenávidíte.
V každom prípade, dámy a páni, my sa domnievame na ministerstve životného prostredia, že pokiaľ ide o kanalizácie a vodovody slovenská vláda musí byť ambicióznejšia. Plne súhlasím so všetkými vami, ktorí hovoríte, že ide to ako v lete na saniach. Jednoducho, keď Evironfond prakticky všetky peniaze používa štátny rozpočet. A na tieto veci idú odrobinky, tak viete, dneska urobiť kanalizáciu v jednej obci je suma, kde tak 4 mil. je stred. Niekedy je to 6, inokedy stačia 2,5, ale pol milióna teda nestačí na nič, ani vo veľmi malej obci. Nehovoriac o čističkách samozrejme. Medzičasom ako idú roky tohoto partokratického rozdávania peňazí, tak sa aj kazia predsa tie vodovody a kanalizácie a najmä tie čističky. Čiže dneska už sa pýtajú aj peniaze na zle postavené čističky a takto to dokola môžme robiť aj dvesto rokov. Deficit, dámy a páni, je vyše 3 mld. Ak by Slovensko malo splniť záväzok, ktorý dalo pri rokovaniach pri vstupe do Európskej únie, a to že do roku 2010 bude 85 % Slovenska napojené na tieto základné hygienické infraštruktúry. Je rok 22 už viac menej po prvej jarnej politickej sezóne. Ten zvyšok roka sa ponesie v tanečkoch okolo komunálnych a župných volieb, čo sa stihne do roku 2010. Už tu máme vlastne na krku koniec volebného obdobia. Práve preto sa budem obracať možno aj na parlament, aby sme urobili opatrenia na iný postup. To nemôže visieť na ministerstve životného prostredia. Veď toto je jedna obrovská stavebná úloha vybudovať hygienické infraštruktúry v Slovenskej republike. To ako by ste národnú diaľničnú, úlohy Národnej diaľničnej spoločnosti zavesili pod ministerstvo zdravotníctva. Je to nezmysel a ide to pomaly pri týchto odrobinkách. Ja chápem. Predošlé vlády chceli environpeniaze míňať na iné, ale obciam sa poslali peniaze, ktoré vlastne utratili často v rozpore so zákonom. Česť všetkým tým starostom, ktorí napriek tomu, aké boli mizerné pravidla a ako ešte aj neboli vynucované, ani kontrolované, tak napriek tomu hospodárili s tými peniazmi čestne. Verím, že raz Environfond dokáže urobiť zoznam čestných starostov a ja im naozaj pôjdem verejne poďakovať. Ale zákon bol urobený tak a kontrola bola taká nulová, že to za tie roky lákala a zlákalo k neférovému postupu strašne veľa záujemcov. My by sme potrebovali a hovorím to ako liberál a človek, ktorý nemá rád štátny dirigizmus, ale tak sa zdá, že by sme potrebovali nejaký štátny podnik, ktorý začne, proste, prúdovú výrobu, nie amatérsku, insitnú, že každá obec si tzv. stavia, keď dostane z Environfondu groše. Ale potrebovali by sme prúdovú výstavbu kanalizácii obec za obcou podľa kontrolovateľného plánu, kde môžme aj odvolať toho kto je za to zodpovedný. Lebo teraz ja pošlem peniaze starostovi XY, ale v októbri, v novembri už tam nebude. Bude tam ktosi iný. Nikto nevie dnes kto. A ako my ho máme volať k zodpovednosti. Tu keď, čo i len pokuta sa dala, tak vy kričíte, že to zastavuje kanalizácie. Keď tým, ktorí nedodržujú pravidlá sa zo zákona, čo je povinné, to nie je voliteľné, dala tá najnižšia pokuta. My nikto z nás nechce uviesť tie obce do nútenej správy, lebo je známe, že nútená správa je taká mäkká, že nič nevyrieši. Ešte nikdy žiadnu obec nenapravila nútená správa. Naopak, groše chodiť rovno z rozpočtu, faktúry platí rovno ministerstvo financií a starosta má naďalej plat a chodí po obci a nadáva na vrchnosť, aký je všade bordel. De facto sa zbaví zodpovednosti. O takúto nútenú správu naozaj nemám záujem. A preto som tým obciam pomáhal ako sa len dalo, aby aj keď urobili chyby, aby neprepadli do nútenej správy.
Či sa to vo všetkých prípadoch darilo riaditeľovi Environfondu darilo alebo nedarilo, to by bolo na iné rozprávanie. Vôľa bola pozitívna. Bárs to aj boli, môj signál k nemu bol veľmi jednoznačný, bárs by to rovno boli aj Ficovi bratranci a všetko by bolo protekčné, nech tá rúra funguje, nech sa tie peniaze z Environfondu použijú. Samozrejme, keď rovno starosta na miesto komunikácie vyhráža on nám, ak ide o nejakého agresívneho človeka, tak už ťažko môže potom štátny úradník ako riaditeľ Environfondu toto riešiť. To už na to sú iné inštitúcie. V každom prípade domnievam sa, že kritika, že to ide pomaly v kanalizáciách a s vodovodmi je na mieste. Je to systémová kritika, systému, ktorý tu funguje 30 rokov a najmä posledné roky odkedy máme eurofondy. A tieto eurofondu financujú, ako viete, obce nad 2-tis. obyvateľov. Ale Európa odmieta míňať peniaze na také malé obce, aké na Slovensku máme. A tak tieto obce pod 2-tis. obyvateľov prisúdili Environfondu. Aj jedni obce aj druhé treba začať manažovať inak. Profesionálnejšie a hlavne rýchlejšie. Tak, aby naozaj do roku 2010 sme splnili to, čo sme sľúbili, aby najmenej 85 % obcí bolo riadne skanalizovaných, malo vodovody a aby fungovali čistiarne povrchových vôd. Ale jedno vám ale môžem povedať. Zatiaľ, čo Environfond som našiel bez akýchkoľvek kritérií, preto sa dalo stranícky bačovať, preto si oni neschválili žiadne princípy. Dnes má Environfond jasné kritériá. Ako sa prijmú žiadosti, čo musia obsahovať a ako sa vytvára poradie. Environfondu je jasné, že napríklad je verejný záujem, aby sa dokončili falošne začaté rúry, tak povediac, hovoríme im suchovody, pretože na nejednom mieste sa vyhodili peniaze ako politická kampaň, pár desať tisíc eur, rozkopali sa ulice, starosta vzbudil v občanoch nádeje, že už to má vybavené. No ale potom ho zvolili. Skončili voľby a starosta nemal peniaze. A zanechal rozbité zariadenia, ktoré chátrajú. Environfond musí teraz, žiaľ, si byť vedomý toho, že tam sa tie verejné prostriedky ničia. A hoci je to teda neetické, že takto zavádzali svojich občanov pred voľbami, budeme prihliadať na to a dokončovať diela, ktoré boli začaté. Ďalším kritériom je kvalita podzemných vôd. Bez ohľadu aká stranícka príslušnosť alebo akákoľvek etnická príslušnosť naozaj prvoradé je, aby kanalizácie a čističky boli tam, kde máme bohatstvo podzemných vôd. No a potom, samozrejme, sú aj národné parky. Je komické dúfať, že niekto v národných parkoch bude vidieť a čistotu a zdravý život. A pritom bude vidieť ako sa do Belej, povedzme, vylieva rovno rúra nečistenej kanalizácie z nejakej obce. To nesmie byť. A urobím všetko preto, aby v týchto nádherných kútoch Slovenska tá kanalizácia tie vody, tá vodovody a čističky sa začali robiť. Domnievam sa, že toto sú, toto je naozaj verejný záujem. Ale opakujem. Samotné možnosti Environfondu, ktorý má k dispozícii ani nie 30 % z tých peňazí, ktoré sa vyzbierajú z ETS, nedá sa to presne odhadnúť, lebo každý rok sa to mení a ten výpočet robí ministerstvo financií vo vlastnej réžii. Ale ja odhadujem, že je to okolo 25 % čím môže disponovať ministerstvo životného prostredia. Z toho sa robia akože všetky kanalizácie Slovenska. Už samotné toto je vám jasné, že to nemôže stačiť.
No a ako sme počuli, chceli by niektorí ešte, aby sa z toho financovalo aj Slovalco. Nech sa páči, ja som za to. Len mám jednu prosbu alebo požiadavku. Nech si tieto megapodniky, ktoré napríklad Slovalco malo minulý rok najväčšie zisky v dejinách svojej existencie. Nech nepýtajú aspoň viac peňazí, než celé dokopy odvádzajú do štátneho rozpočtu. Je to príliš náročná požiadavka? Sú to milionári, boháči, Penta
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.6.2022 14:55 - 15:10 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
... judikatúry Najvyššieho súdu prakticky každý rok bol v tomto revíry povolený a aj usmrtený jedinec medveďa hnedého. Celkom teda za roky 2011 až 2018 čo je sedem rokov bolo odstrelených dvanásť jedincov. Niektoré roky po jednom, jeden rok je aj nula, ale potom ďalší rok je dva, dva, tri, dva. Neviem ako vyložiť barák toľkými kožušinami alebo či to vždy bolo pre nejakého papaláša, možno sa to raz dozvieme. Teraz sa venujme vnadiskám. Také vnadisko v lokalite Šrobka, nebudem vám čítať tie, viete tie čísla. Áno súradnice lebo to by vás aj tak by, ale môžem vám to dať písomne. V lokalite Šrobka je lokalizované vo vzdialenosti 250 metrov od obývanej časti obce Kriváň. 250 metrov. V ... (Nezrozumiteľne vyslovené.) v lokalite nad priekopou je lokalizované 80 metrov od rýchlostnej cesty R2 a 120 metrov od Salaša Detvan. Cirka 620 metrov je to od autobusovej stanice v meste Detva. Najbližšie zdá sa, je tá cesta no a potom Salaš Detvan 120 metrov. Vnadisko v lokalite Kúty je lokalizované vo vzdialenosti 900 metrov od farmy pod Melichovou skalou nachádzajúcej sa v obci Skliarovo. Vnadisko v lokalite Studenec je lokalizované vzdialenosti 900 metrov od rodinného domu na ulici Nová Ves v meste Detva. Vnadisko Horná Mraznica je lokalizované vo vzdialenosti 400 metrov od rodinného domu v obci Kostolná. Vnadisko Dolná Mraznica je vo vzdialenosti 190 metrov od rodinného domu v obci Kostolná. Vnadisko v Johanovci je lokalizované vo vzdialenosti 500 metrov od rodinného domu na ulici Nová Ves v meste Detva. Vnadisko v lokalite Rakovo je lokalizované vo vzdialenosti 170 metrov od najbližšieho domu v obci Detva časť Zapriechody. Vnadisko v lokalite Spúšťanka je lokalizované na okraji osídlenia v obci Skliarovo. Priamo na okraji, priamo. Vnadisko v lokalite Chvostinná je lokalizované vo vzdialenosti 160 metrov od rodinného domu nachádzajúcom sa v obci Zlatnô.
Dámy a páni, vnadiská v tesnej blízkosti ľudí. Našťastie a ja ďakujem členom výboru pre pôdohospodárstvo a ochranu životného prostredia, že zaviazali ministerstvo, aby začalo zverejňovať. Nech preboha ľudia aspoň vedia, kam idú. Že idú do obce, ktorej vládnu poľovnícke záujmy a že vnadisko bude, povedzme pri autobusovej zastávke. Toto je vec, ktorú človek vie ovplyvniť. Toto neurobil medveď ani žiaden iný jeleň. Toto si vymysleli konkrétni ľudia. Iní konkrétni ľudia im to povolili, ale hlavne vy, vy ste tí konkrétni ľudia, ktorí tento systém nechávajú v zákone.
Končím znovu apelom na to, že zákony pokiaľ by mohli napomôcť napríklad urýchleniu regulácie medveďa, ja som pripravený meniť, samozrejme smernice Európskej komisie meniť v tejto sále nevieme a ja si myslím, že Slovenská republika nevykročí tou cestou, aby vystúpila z Európskej únie porušením jej legislatívy. Vedomím porušením jej legislatívy. Ja aspoň ako minister som sľuboval, keď som nastupoval do funkcie, dodržiavanie zákonov a vy ma odvolávate za to, že tento sľub plním. Keby totiž zákony také neboli, mohli by ste naozaj povedať, že v poriadku, mal si možnosť medvede redukovať, nie je tomu tak. Čiže verím, že tak ako ste urobili veľmi správny krok na výbore, že aspoň budú zverejnené, ale to dámy a páni celkom nestačí. Áno budeme sa môcť vyhnúť možno niektorým lokalitám, ale po slovenských lesoch sú tisíce nelegálnych vnadísk. Keď som bol na Poľane, tak samozrejme rozprával som sa s tými domácimi a okamžite, keď sa uvoľnili, tak sa smiali z tých čísiel. Hovorí, ja mám tri vnadiská, mám tri foto tie bunkre, na ktorých zarábam, ale samozrejme tie najlepšie vnadiská vám pán Budaj nepoviem, lebo tam si vodím len za drahé peniaze, lebo tie mám na skrytých miestach. Čiže tie vnadiská, ktoré dotyčný biznismen s medveďmi, s fotením medveďom, teda on mi aspoň tvrdil, že fotí, rovno pod schodíkmi som našiel nevystrelený náboj z guľovnice. Takto medzi konárikmi a keď som mu ho ukázal, iba sa zasmial. Takto to vyzerá, vážení. To je strelnica. Poľanu budeme špeciálne analyzovať a bohužiaľ musíme naozaj tam objednať aj prieskum DNA čo sa tam s celou tou populáciou stalo a či nie je zmršená do tej mieri, že budú tam musieť byť naozaj absolútne radikálne zásahy. Len je veľmi nečestné, že tí čo pár metrov, ako som čítal, toto je Poľana, čo som vám prečítal, pár metrov od domov dávajú vnadiská čo rozsypávajú štyri tony kukurice v blízkosti osídiel, tak tí hľadajú iného vinníka. No nie ja to tam nechodím rozsypávať. Ja nelákam ani žiadni ochranári nelákajú medvede k sídlam ľudí. Robia to konkrétni pracovníci aj štátnych lesov a konkrétni ľudia z komory poľovníkov, ktorí sú riadne evidovaní, ale nikým nie sú poriadne kontrolovaní. Ako vieme podľa počtu trestných stíhaní v Lesoch Slovenskej republiky za posledné roky je to najväčší a zdá sa, že aj veľmi lákavý majetok Slovenskej republiky. Žiaden štátny podnik neprežil všetky tie roky zlodejín a privatizácií v takom rozsahu a s takým bohatstvom ako predstavujú Lesy Slovenskej republiky. Že oni v niektorých rokoch odvádzali do štátneho rozpočtu len niečo cez 100 tisíc eur, je do popuku, lebo ide o prakticky 40 % lesnej plochy Slovenskej republiky a to je bohatstvo, ktoré je prakticky nevyčísliteľné. Ja očakávam a budem naliehať na tom, aby sa aj do budúcnosti všetky korupčné skupiny, ktoré sa točia okolo toho majetku, odhaľovali a aby sa aj do budúcnosti všetky skupiny, ktoré tento majetok používali aj na trofejné zábavky, zastavovali. My potrebujeme skutočnú reguláciu lesnej zvere, nie zábavkovú, my potrebujeme skutočné poľovníctvo, ak nie je možné ho oživiť to skutočné, by som ho nazval ľudové poľovníctvo a máme už iba papalášov, ktorí si poprivlastňovali revíry, ta poďme si to povedať jasne, poďme si povedať pravdu. Môžu vôbec u nás bežní poľovníci ísť redukovať tie diviaky? Ísť redukovať tie kopytníky? V každom prípade ja môžem povedať za ochranu prírody, že ich premnoženia naozaj spôsobuje veľké ťažkosti mladým stromčekom, vieme na stratách, že spôsobuje aj veľké ťažkosti pôdohospodárskym osivám. A samozrejme všetci záhradkári by vedeli o tom veľa rozprávať.
Dámy a páni, nemyslím si, že rezort životného prostredia v tomto volebnom období neplní svoje povinnosti. Nemyslím si ani to, že rezort životného prostredia ľudia nepodporujú v tomto volebnom období. Som vďačný aj všetkým občanom, ktorí podporujú ochranu nášho spoločného bohatstva. Či už sú v radoch poľovníkov alebo ochranárov, či sú v radoch lesníkov. Tí, ktorí sú poctiví, vedia, že stojím na strane verejného záujmu a ak oni majú svoj osobný záujem tento zoznam strelieb každý jeden rok v Kalamárke odstrelený medveď, staršie štatistiky som si nepýtal, mám len od jedenásteho roku, ale sú naozaj dosť výrečné a vnadiská rovno pri domoch pár sto metroch od domov, ak niekto pasie po svojom záujme, vy sami by ste mali nahlas povedať, že toto nie je sála, kde sa hlasuje kvôli osobným záujmom, kvôli osobnej poľovačke v jeho vlastnom revíry alebo v revíry, kde je spolumajiteľ. Toto hádam vy nemáte za cieľ, toto ste nesľubovali voličom, že každý si vybavíme, ja si vybavím znovu streľbu, však navrhnem aj odvolanie toho ministra, ak mi nedá výnimku. Áno si žiadal výnimku a nedostal ju. Predstavte si. Lebo zákon to nedovoľuje. Asi som mal obísť zákon, nebol by som odvolávaný. Medveďov by bolo plno, ale dotyčný by si zastrieľal.
No v každom prípade ešte raz. Domnievam sa, že našim spoločným cieľom musí byť naozaj zelenšie a zdravšie Slovensko. Vy čo ste mladší, darmo žijete v 19. storočí. Nacionalistického extrémizmu, nenávisti, život je úplne inde. Tu sa bude bojovať naozaj o každú biodiverzitu, ak nebudete chcieť na držkách nosiť až do svojej staroby neustále nejaké respirátory. Pôjde jedna morová rana za druhou, pretože arogancia, s akou nakladáme s prírodou, ten trest prinesie. Aj medveď je súčasťou biodiverzity a Slovensko patrí k tým krajinám, ktoré dokázali uchovať. Naši predkovia to dokázali uchovať. Áno niekde inde si biznisové záujmy už dávno vybavili vyhubenie týchto chránených zverov, ale my patríme k tým krajinám, kde sme to dokázali. Na ministerstve sme naozaj nastolili antikorupčné pomery, otvorili sme sa verejnosti, aj na zelenú linku ľudia hlásia kolízie s medveďom hnedým, zásahový tím aj keď ešte nebol rozšírený, mal veľmi veľa výjazdov, zoberte si len za minulý rok mal 520 výjazdov. To znamená, sviatok, nesviatok, Vianoce, nevianoce, prakticky dva za deň alebo jeden a pol za deň. Je to naozaj veľmi výkonný tím, má kvalitné náradie, teraz dostal ďalšie zbrane aj na uspávanie, aj na eliminovanie týchto medveďov a ďalšej prípadne zvere a ako som už viackrát zopakoval, my nie sme odporcovia slušných poľovníkov. Každý slušný poľovník dostane ponuku, aby sa pridal a ak chce chrániť svoje územie, kde žije a chce zabrániť ku kolízii s medveďom hnedým, stačí urobiť dohodu so zásahovým tímom a bude mu to umožnené. Len asi sa niektorým nepáči, že nebude to môcť predať. No áno. Toto nebudú výnimky. On bude poľovať pod dohľadom a odbornou kuratelou zásahového tímu, ktorý presne definuje, že v tom regióne aké druhy zvierať sa musia eliminovať, aby sa zastavil nárast populácie, ak tam ten nárast populácie obyvatelia signalizujú.
Dámy a páni, zastavil som stranícke nominácie na manažérskych postoch, vyvodil som zodpovednosť, niektorí z nich sú pred súdmi, jeden je už aj vo väzení. Nie je pravda, že sme na ministerstve životného prostredia nezápasili s korupciou, naopak, bola to moja absolútna priorita, lebo tam kde sa korumpuje, môže vzniknúť potom ako nechcený dôsledok napríklad aj úmrtie človeka po strete s medveďom, lebo toľko biznisov, čo sa robilo napríklad okolo životného prostredia, naozaj sa zdá, že boli prioritnejšie biznisy, než riešiť medveďa hnedého. Dokázali sme apropo Environmentálny fond, aby som neobišiel ešte poslednú tému. Ja som nechcel veriť, že, že opozícia sa skutočne postaví znovu na stranu bezprávia. Environmentálny fond v minulosti rozdával štátne peniaze tak, že porušoval zákon. Nikto nekontroloval, či boli a či boli férové verejné obstarávania. Poslali sa peniaze a bolo vybavené. Zákon síce hovoril, že Environmentálny fond má kontrolovať či boli a či boli správne verejné obstarávania, ale bola tichá, tak sa zdá stranícka dohoda, my nekontrolujeme vás, vy nekontrolujete nás. Chvíľu vládnete vy, tak pošlete svojim starostom, a až budeme vládnuť my, pošleme našim starostom. Tak sa stalo, že po prehratých voľbách predstaviteľ strany MOST, nebol to už ale pán Sólymos, pretože pán Sólymos mal nejaký incident a odstúpil, ale bol to minister stavebníctva, ktorý popodpisoval zopár desiatok súhlasov s ...
=====
Skryt prepis