Dámy a páni, ďakujem pekne, pán predsedajúci. Najprv k samotnému politickému meritu veci.
Pre mňa je veľkým sklamaním, že Richard Sulík, ktorého strana kedysi sa orientovala na expertízu a na nepopulizmus, sa rozhodol vo volebnej kampani kampaňovať v prospech udržania petrochemického impéria Ruskej federácie u nás, na našom Slovensku. My potrebujeme sa zbaviť ruskej dominancie aj v plyne, aj v rope a ak niekto v Európskej únii by mal pripravovať elektromobilitu, tak to mal byť pán minister hospodárstva Sulík, samozrejme, aj pán minister hospodárstva pred ním a pred ním, a to, že to roky nerobili, dostalo Slovensko do situácie, že na elektromobilitu nie je ktovieako pripravené. Áno, je tu málo elektromobilov a je tu málo nabíjacích staníc. Ale ony nerastú ako huby a samé od seba a ony nepribudnú dokedy budú spaľovacie motory a dokedy budeme závislí na petrochemickej mobilite na spaľovacích motoroch. Samé od seba nepribudnú, ale zdá sa, že ruský záujem, ktorý kedysi nám podnietil na Slovensku takú rozsiahlu sieť plynofikácií, že sme jedny z najväčších na svete plynofikovaný a ktorý cez tieto energovody ovládal svoje kolónie. Tento Sovietsky zväz z nás urobil na dlhé roky vazalov.
Dneska, keď nás jeho dedič Putinove Rusko označuje za nepriateľov, tak znášame a naše deti možno budú znášať dôsledky tejto kolonizácie, energetickej kolonizácie Slovenska zo strany Kremľa. Táto vec mala znepokojovať Ficove a Pellegriniho vlády. No ale prečo by ich znepokojovala, keď boli proruské. Keď oni si tu Rusko, a sú dodnes proruskí, keď oni si tú ruskú dominanciu nad Slovenskom priali. Keď oni nahrávali udržaniu tejto dominancie. Nechystali sa ani náhodou na alternatívne zdroje energií. Nechystali Slovensko na žiadnu formu emancipácie od východných zdrojov energií, naopak.
No ale my teraz v 21. storočí, keď máme v susedstve vojnu, keď nás Rusko označilo za nepriateľskú krajinu a keď vyhlásilo vojnu celej, celému Západu, tak my teraz budeme odkladať prechod na zbavenie sa od petrochemickej kolonizácie? Ja viem, že niekto povie, že a teraz Čína, teraz tamtí a oni. No veď Európska únia neprikazuje, že by nemali byť vodíkové autá. Istá japonská firma už vyrába druhú generáciu vozidiel na vodíkový pohon a budú aj na slovenskom trhu, keby boli ministri hospodárstva pred, ktorí boli v predošlých rokoch na to mysleli a boli by tu nejaké možnosti na to jazdiť. Jednoducho táto veľká transformácia je v oblasti hospodárstva, čo je transformácia na emancipáciu Slovenska, na jeho skutočnú energetickú nezávislosť, tak táto transformácia mala byť na duši a srdciach každého ministra hospodárstva. A nie záujmy veľkého petrochemického gigantu, ktorého, ktorý je tu na konci rúry a ktorý má svoje politické záujmy. Ak sa slúžilo tomuto gigantovi, ak dnes sa robí kampaň pred jeho, pred jeho benzínkami, no tak to je naozaj výsmech. To naozaj nemyslíte vážne, páni a dámy. Toto sa robí kvôli nemu? Aby mal dlhšie spotrebu v tejto, v tejto našej krajine?
Čiže ja vidím tento politický rámec ako veľký, veľký, veľké sklamanie. SaS-ku ja som vnímal ako stranu, ktorá je prozápadná, ktorá je za udržanie Slovenska vo vyspelej Európe a za osamostatnenie sa od Ruska. A že to bude mať aj nejaké ťažkosti, no tak, tak každá transformácia má transformačné náklady. Keby tí ministri hospodárstva posledných 10 rokov aspoň alebo 20 rokov boli, aspoň trochu si priali slovenskú energetickú nezávislosť, tak už by sme niečo mali aspoň toľko, čo má Česko. Ale nepriali si, pracovali pre Rusov. Však aj ich strany vedome sa hlásili k Moskve. Ešte za čias Mečiara dokonca ruskí panovníci priamo podporovali, aby si ich slovenskí občania vybrali. Teraz, keď Rusi už začali otvorenú vojnu so Západom, teda horúcu vojnu, a s nami vedú energetickú vojnu, tak utekajme preč z tejto závislosti. A ak to vyžaduje náklady, zomknime sa celé demokratické spektrum, kde určite patrí aj strana SaS-ka, a zomknime sa, aby sme zvládli túto transformáciu. Pán minister Sulík bol ministrom hospodárstva relatívne krátky čas, preto mu vonkoncom nejdem vypočítavať, že či mohol napríklad viac dotovať elektroautá, no nemusel ich rovno zrušiť, tie dotácie. Ale dobre, bola to jeho politika.
Hovorili sme veľa o vodíku. Však prečo nie? Európska únia nezakazuje vodík. Dokonca aj to rozhodnutie, ktoré mimochodom neurobil, samozrejme, životné prostredie, urobil ho štátny tajomník ministerstva hospodárstva, ten hlasoval. Ale k tomu sa, k tomu hlasovaniu sa, samozrejme, môžme dostať. Ak niečo dokazuje, tak len babráctvo výboru pre európske záležitosti aj pána Oravca, ktorý tu sedí a ktorý dal tam prítomným politikom hlavne odkaz, nech sa držia Nemecka. A keď potom poslali správy cez naše zastúpenie, že teda Nemecko sa dohodlo s Európskou úniou, tak výbor hoci zasadal, neprijal žiadne stanovisko. Prosím vás, hádam nechcete, aby naši vyjednávači v Bruseli mali dvojtýždenné lehoty od výboru. Ak chcete riadiť exekutívu prostredníctvom výboru pre európske záležitosti, a dokonca výbor zasadá a naši zástupcovia, nie ministerstva hospodárstva, áno, ten pán štátny tajomník Kiča, ktorý sa tu skloňoval, zabezpečil o jeden deň oneskorenie hlasovania celej Európy, aby sa mohol láskavo vyjadriť výbor Národnej rady. No ale on aj mal rokovanie, ale nevyjadril sa. A poslal, poslal informáciu, že nech to považuje za tichú procedúru a nech koná podľa pôvodného rozhodnutia vlády. A toto platilo až do samotného hlasovania, všetky reči o nejakej, o nejakom zlyhaní a porušení ústavy sú úplný nezmysel. Ak sa niečo porušilo, no tak to bola komunikácia orgánov Národnej rady a nášho zastúpenia v Bruseli, ktorá akoby nerátala s normálnymi postupmi pri vyjednávaní. Nás sa, málo kedy sa niekde stalo, že by o jeden deň oddialili hlasovanie celej Európskej únie kvôli výboru pre európske záležitosti v NR SR. Ale tentoraz sa to stalo. A výbor na to kašľal. Čiže my sme robili, čo sa dalo, a v najlepšom vedomí a svedomí sme postupovali v záujmoch Slovenskej republiky.
A ako som povedal, v záujme Slovenskej republike určite nie je uchovanie ruského vplyvu, energetického, na našu mobilitu. A takto rozmýšľal aj pán minister Richard Sulík, ktorý ešte v júni ´22 podporil ukončenie spaľovacích motorov, nových teda spaľovacích motorov v roku ´35. Teraz sa to hodí ako populistická téma. Pán Sulík, vykašlite sa na populizmus, toto neni vaše, váš formát, vy ste boli strana, ktorá kritizovala populizmus, ktorý sa zažral jak rakovina do slovenskej politiky.
Teraz pár slov k tomu, k tej procedúre, na ktorú sa tu poukazuje. Teda ešte raz, definitívne hlasovanie robil pán štátny tajomník ministra hospodárstva, nerobil ho pán Kiča. A keď ste chceli riadiť z ministerstva hospodárstva alebo chceli ste, aby nie ministerstvo ŽP, no tak mohol dostať on pokyn. Prečo, prečo tak hlasoval? Podotknem ešte, že na zasadnutí európskeho, výboru pre európske záležitosti 15. 3. sa rokovalo vo veľmi hysterickom štýle, tam neboli dopredu materiály, neboli konzultácie s vládou, neboli konzultácie s automobilovým priemyslom. Viete, čo si myslí automobilový priemysel? Že vytĺkate politický kapitál. O pár dní bude konferencia, na ktorú sú pozvaní kapitáni európskeho, slovenského automobilového priemyslu a tí vám povedia len jedno, vy ste zišli z mysli, vy chcete, aby Slováci už nemali európsky trh s elektromobilitou, aby ho nechali Číňanom, lebo tie autá sem prídu. Tie autá Čína vyrobí, tak ich nebudú vyrábať Slováci. Alebo vy si myslíte, zastavíte svetový vývoj, poručíte větru, dešti jak boľševici. Neporučíte, vážení, sme členmi Európskej únie a hádam SaS-ka nejde tým štýlom, že teraz už hľadá argumenty na rozbitie členstva v Európskej únii. Lebo v tejto sále sedia odporcovia našej spolupráce so Západom a tí vám tlieskajú. Teraz budú s vami hlasovať. Tí sa tešia, že ste sa vydali na takýto chodníček.
Čiže výbor pre európske záležitosti 15. 3. prijal uznesenie, ktoré bolo v rozpore s dovtedajšou politikou ministerstva hospodárstva, bolo v rozpore s politikou slovenskej vlády a naletelo atmoške, ktorá náhle preletela médiami, pán Oravec zrejme bol ten, ktorý si to povšimol, že, ty, človeče, Nemci otáčajú, poďme z toho urobiť svoju tému. No lenže Nemci aj Taliani si, vážení, aby splnili svoje záujmy, jedni si vydobyli, aby Porsche sa ďalej predávalo aj s výbušnými motormi, aj keby mal benzín alebo nejaký druh biopaliva stáť 10 mariek, tým majiteľom luxusných rýchlych áut za 10 miliónov to bude jedno a Taliani si vydobyli biopalivá.
A čo sme si my mali vydobyť? Náš záujem je zbaviť sa ruskej ropy a nie predlžovať nadvládu ruskej ropy nad našou mobilitou. My sme mali byť prví, prví, vážení, tu mal minister hospodárstva biť na veľký zvon a už dávno to nie je len o vás, pán Sulík, to je o každom ministrovi hospodárstva. Však to boli kolaboranti s ruskými záujmami, keď nás nechávali v energetickom stopercentnom područí, až keď Rusi začali s nami vojnu, energetickú, tak sa tie čísla zverejnili a sa zrazu ukázalo, že sme najhoršie na tom v celej Európe. Horšie než pobaltské štáty, ktoré, prosím pekne, boli súčasťou Sovietskeho zväzu. Čiže my sme boli energeticky takmer stopercentne ovládnutí prostredníctvom surovinovej základne bývalého Sovietskeho zväzu. A ministri hospodárstva Slovenskej republiky svojou nečinnosťou toto ovládnutie predlžovali.
Tak znovu sa obraciam na vás zo SaS-ky, lebo ostatní podpísaní alebo hlasujúci za toto my za to nestoja. Vy sa chcete otočiť a pridať sa teda k ruským záujmom? Vy chcete hlasovať s týmito ľuďmi o tom, že Slovensko bude zaostávať v eletromobilite, lebo viete o tom, že elektromobilita pôjde ďalej. Toto uznesenie bude v budúcnosti zrušené a bude len súčasťou vašej naozaj pomýlenej volebnej kampane.
Pred, počas rokovania na výbore pre európske záležitosti uistil iniciátor pán Oravec, že treba sa držať proste Nemecka, lebo inak v uznesení boli menované štyri štáty, čo pochopiteľne je dosť šibnuté, preto aj tie štáty mali iné záujmy a mohli rokovať inak. Ony neboli zaviazané, že vždy budú mať rovnaké stanovisko. A poslať niekoho rokovať tak, že drž sa týchto štyroch, znamená, že tú misiu, buď tomu nerozumiete, alebo konáte absolútne nezmyselne. Nemôžte poslať, že rokuj tak, aby si bol vždy zadobre aj so Zemanovou, so Sulíkom, aj s týmto, aj s každým. Lebo každý z nich si môže to stanovisko zmeniť a presne to sa stalo. Čiže pána Oravca žiadosť, aby sa hlavne držali delegácie Nemecka sa, samozrejme, zrútila v okamihu, keď Nemci vyjednali dohodu a vybavili si, že budú mať teda svoje palivá a svoje Porsche. A nato pán štátny tajomník informoval výbor pre európske záležitosti a konal naozaj bezodkladne. A výbor aj mal na druhý deň rokovať, a preto žiadal, aby hlasovanie sa odložilo. Skúste mi vysvetliť, že prečo výbor o tomto nerokoval. Prečo mu neposlal príkaz ako má ďalej postupovať, lebo zmenili sa okolnosti. Už tie štyri krajiny, ktoré boli v uznesení, vôbec nemali rovnaké stanovisko. Taliansko malo iné stanovisko, Česko už malo iné stanovisko, Nemecko už bolo dohodnuté, vzápätí sa dohodlo Taliansko. Celá tá štvorica sa rozpadla a nedalo sa takto rokovať.
V dopoludňajších hodinách dvadsiateho takto pred Európskou úniou na Rade ministrov, už 16. marca požiadala nemecká ministerka pre životné prostredie pani Steffi Lemke tohoto nášho zástupcu pána Kiču, aby bol prítomný na Rade ministrov a aby podporil nemeckú pozíciu. Čiže aby konal tak, jak ho zaviazal pán Oravec a ako ho zaviazal výbor. Však Nemecko z tých štátov bezpochyby je najdominantnejšie a máme aj najväčšie záujmy, obchodné a hospodárske záujmy, ktoré nás s ním prepájajú. Úrad vlády Slovenskej republiky bol v intenzívnej komunikácii v tej dobe aj so zástupcami zväzu automobilového priemyslu, ktorí uistili Úrad vlády Slovenskej republiky, že oni sú pripravení rešpektovať eletromobilitu od roku ´35 a sú pripravení na výboru elektromobilov a podporujú dokonca Green Deal, Európsku zelenú dohodu, a nemajú žiaden, žiadnu požiadavku na slovenskú vládu, aby ona rozbila to, čo oni už niekoľko rokov pripravujú. Navyše, ako by to aj mohla rozbiť? V momente, keď Nemecko odstúpilo od konfliktu v tejto veci, tak už nikto nemal blokačnú silu. Teda elektro, elektromobilita od samotných výrobcov nebola, nebola požiadavka rozbiť elektromobilitu od výrobcov, čiže čia je to, dočerta, požiadavka? Výrobcov petrochemických palív? Znovu sme pri tom, Orbána, MOL-u, čia je toto požiadavka? Áno, Putina. Prečo by to mala byť požiadavka Volva, ktoré ste vítali, pán, pán bývalý minister, osobne, ktoré vyrába len elektromobily, len elektromobily, ani jedno benzínové alebo naftové auto na Slovensku vyrábať neplánuje.
V dopoludňajších hodinách 25. marca Nemecko a Európska komisia dosiahli dohodu o kompromisnom riešení k nariadeniu. MŽP, teda zástupca MŽP pán štátny tajomník Kiča, ihneď ako mu tieto veci boli známe, informoval výbor pre európske záležitosti. V noci z 26. na 27. informoval o aktuálnej situácii tu na Slovensku a žiadal o doplnenie stanoviska Slovenskej republiky s ohľadom na dohodu Nemecka a Európskej komisie. V rovnaký deň na zasadnutí stálych predstaviteľov Coreperu požiadali zástupcovia Slovenskej republiky, aby bol bod o hlasovaní o zmienenom nariadení v rámci Rady ministrov pre energetiku posunutý na poobedie 28. 3. 2023, a to preto, aby slovenskí zástupcovia mohli získať stanovisko výboru pre európske záležitosti. Dňa 28. 3. konečne bol doručený do Bruselu materiál, ktorý konštatoval, že výbor nezaujíma stanovisko a že zástupca má postupovať podľa práve spomínaného ustanovenia o tichej doho... o tichom súhlase výboru s pôvodným stanoviskom, s ktorým vláda prišla.
Ak je chyba v zákone, bolo by namieste, alebo ak takéto nedorozumenia sú imanentné, potom by bolo namieste toto rokovanie, ale s iným obsahom, s obsahom, že zabezpečme nejaké logické postupy medzi výborom pre európske záležitosti a delegáciami. Lebo vyžadovať, že má dva týždne čakať materiály, je predsa, ale, páni, veď vy ste rozumní ľudia, to je dobrá sprostosť, to nemôže nikto myslieť vážne. Tam Nemci zmenili stanovisko a čo mal Kiča oznámiť, že o dva týždne vám poviem, čo Slovenská republika? Však nikto ho nepotreboval, tie naše hlasy neblokovali, nerátali a nemínusovali.