Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

30.9.2021 o 9:03 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

21.10.2021 14:52 - 14:53 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem. Informačný systém, teda v skratke ISOH, v istom zmysle už bol spustený, pretože sa postupne dodávajú jednotlivé časti. Už v súčasnosti sú dostupné a funkčné napríklad registre výrobcov vyhradených výrobkov, zoznamy organizácií zodpovednosti výrobcov pre jednotlivé vyhradené výrobky, zoznam koordinačných centier, zoznam autorizovaných subjektov a ďalej.
Ja som si vedomý, že tieto systémy alebo zoznamy, registre, ktoré fungujú, nie sú žiadne víťazstvo. To nie je ten ISOH, ktorý my potrebujeme, a už vôbec nie ten, za ktorý bývalé vlády vyplatili veľké sumy. Takže z uvedeného vyplýva len to, že ministerstvo, ako aj výrobcovia a organizácie zodpovednosti výrobcov síce môžu využívať dostupné funkcionality, ale zďaleka s tým nemôžme byť spokojní.
Navyše v praxi aj pri týchto funkcionalitách sa stretávame s tým, že nám hlásia chyby, ale odborníci súdia, že to je bežná súčasť zabehávania systému. Hlavná časť ISOH-u, tzv. elektronická evidencia odpadov, by mala byť v prípade priaznivého vývoja situácie spustená 1. 1. 2023. V tomto, od tohoto okamihu očakávame zníženie administratívnej záťaže a to jednak na strane podnikateľských subjektov, tak aj na strane úradov, okresných úradov a ďalších úradov, ktoré evidujú pohyb jednotlivých prúdov odpadu.
Zároveň je potrebné spomenúť, že elektronizácia bude mať pozitívny dopad nielen na administratívu, ale nakoniec aj na objem potrebných pracovníkov, na objem používaného papiera, kde zmiznú rôzne typy ohlásení o odpadoch. Očakávame prechod na výlučne elektronickú komunikáciu na celom úseku odpadového hospodárstva a to najmä aj z pohľadu evidencie odpadov. To umožní teda jednotný štandardizovaný a prehľadný vzhľad do situácie odpadov v rámci celej Slovenskej republiky.
Získané informácie znížia možnosť tvorby čiernych skládok, zároveň umožnia dynamicky prispôsobiť legislatívu, aby pružne reagovala na vývoj v odpadovom hospodárstve za účelom napĺňania záväzku Slovenskej republiky v rámci dokumentu Waste Package 2030.
Avšak odpovedať na otázku, kedy bude ISOH definitívne a v plnej prevádzke, je pre túto chvíľu, ako som aj v predošlej otázke povedal, bolo by nezodpovedné na konci, napokon ide najmä o tie ďalšie, oveľa zložitejšie funkcionality a ide aj o prihlasovanie sa jednotlivých stakeholderov, čo bude zložitý proces vyžadujúci si záujem a ochotu na obidvoch stranách.
Ďakujem, toľko k vašej otázke.
Skryt prepis
 

21.10.2021 14:40 - 14:52 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán poslanec Kazda. V poľštine sa takýmto, takémuto postupu intelektuálnej hry hovorí, že filipika. Sú to, beriem to tak, že v istom zmysle upozorňujete, a celkom oprávnene, na stále problémy s ISOH-om. Informačný systém odpadového hospodárstva dnes skúma nezávislý audítor, pretože systém naši domáci odborníci, ani keď som sa obrátil na ministerstvo pani Remišovej, neboli, neboli spôsobilí jednak posúdiť, čo bolo doteraz vykonané, vyplatené, a jednak posúdiť ďalší postup. Na to, aby sme sa právne korektne mohli rozhodnúť, aby tam neboli žiadne politické alebo osobné nuansy, tak potrebujeme dokončenie tohoto auditu. Tvrdia mi, že bude v každom prípade v tomto mesiaci.
Máte pravdu, že aj táto ťažkosť s ISOH-om je dôvodom, prečo je v zákone tá povinnosť, že elektronicky budú ohlasovať, odsunutá až na ďalší rok, na rok ´23. No, tá filipika tkvie vaša v tom, že ak by táto novela neprešla, no ale predsa len, pán poslanec, je október, tak koncom roka by nám vznikla medzera, lebo zákon by hovoril, že majú ohlasovať elektronicky a oni by elektronicky ohlasovať nemohli. To máte pravdu a ja môžem len konštatovať, že vsádzam na zodpovedný prístup poslancov, že toto je vyslovene technické oddialenie štartu ISOH-u, je to oddialenie nie spôsobené našou koalíciou, mojím výkonom práce, ja len hasím veľmi nepríjemný, nepríjemné dedičstvo. Mali sme mať už hotový informačný systém odpadového hospodárstva, boli by sme všetci, všetci stakeholderi tohoto obrovského problému, ktorým sú odpady, ich produkcia a obaly a tak ďalej, ich recyklácia a napokon zhodnocovanie, by sme boli oveľa spokojnejší, tie čísla by boli viac-menej nespochybniteľné. Takže toto, v tomto máte pravdu, ak by sa zákon storpédoval, vzniklo by akési vákuum, preto je ISOH, určite k 1. januáru nie je spôsobilý prijímať elektronické informácie a, ale zákon by to vlastne tých producentov odpadov zaväzoval.
Takže toľko na vašu reakciu. Ešte raz zdôrazňujem, zákon je v druhom čítaní, je na tejto schôdzi, verím, verím, že sa, že ho poslanci posúdia a schvália.
Skryt prepis
 

21.10.2021 14:20 - 14:20 hod.

Ján Budaj
Pán poslanec, je to trvalá úloha ministerstva nastaviť dobré požiadavky. Ale opakujem, toto bolo dosť daždivé, ale pritom aj teplé leto. Čiže striedali sa daždivé dni s horúcimi a chodili sa nám sťažovať ľudia na to, že práve sa málo vyváža. Ja chápem, že zberové spoločnosti aj obce by potrebovali nájsť ten optimálny stred a my sme k dispozícii. Na čom bude prevažujúca zhoda, tak také pravidlá sa budú používať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

21.10.2021 14:20 - 14:20 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Dámy a páni, vážený pán poslanec, triedený zber kuchynského odpadu z domácností bol v Slovenskej republike dlhodobo riešený možnosťou uplatniť si výnimku z tohoto triedeného zberu. Od roku 2020 – 2021 platí povinnosť triediť kuchynský biologicky rozložiteľný odpad. Ako viete, cieľom je znížiť skládkovanie, viac triediť a recyklovať. Pred triedením alebo problémom, že sa netriedi kuchynský bioodpad, si predchádzajúce vlády naozaj doslova zakrývali oči. Zákon síce pod tlakom EÚ prijali, ale rok čo rok jeho účinnosť odďaľovali. Kuchynský odpad medzičasom z roka na rok prepĺňal skládky odpadov, keďže tvorí až polovicu, polovicu našich čiernych zberových nádob.
Na druhej strane tento bioodpad sme mohli už roky meniť na kompost a dodávať tak pôde aj biologické živiny, ktoré jej v našej prechemizovanej poľnovýrobe už tak dávno chýbajú. Samostatným zberom bioodpadu a jeho spracovaním v kompostárňach sa zmenší tlak na kapacitu zmesových skládok a pomôžeme aj pôde.
K úprave legislatívy sme pristúpili z dôvodu, že Slovenská republika si neplnila ciele pre komunálne odpady. Európska komisia odporučila ešte predchádzajúcej vláde už v roku 2018 zrušiť výnimky, pokiaľ ide o triedený zber kuchynského odpadu, táto ale nekonala. Už vtedy mali špecifikovať napríklad druh a objem nádob, minimálnu a maximálnu frekvenciu zberu, druh používaných vozidiel s prihliadnutím na typ obytnej zástavby a typické podnebie v danej lokalite, aby Slovenská republika mohla dosiahnuť stanovené ciele. Zároveň Európska komisia začala voči Slovenskej republike konanie v súvislosti so skládkovaním nespracovaného biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu. Toto je úvod k okamihu, kedy sa ministerstvo životného prostredia rozhodlo nepokračovať v politike výhovoriek a zvyšovania problémov, ale konať v zmysle verejného záujmu, a tým je bezpochyby využitie rozložiteľného komunálneho, biologicky rozložiteľného odpadu na hnojivo a podobné ešte využiteľné materiály.
Je potrebné si uvedomiť, že biologicky rozložiteľný odpad, najmä ten kuchynský, je veľmi špecifickým druhom odpadu. Je to, aj preto sa tie vlády tomu vyhýbali, preto aj príde leto a kuchynský odpad je problém. Ministerstvo zadalo vypracovanie štúdie pod názvom Zhodnotenie vhodnosti úprav kontajnerov a rôzneho spôsobu uskladnenia triedeného biologicky rozložiteľného odpadu, a to aj na základe diskusie, ktorú, pán poslanec, spomínate a tiež na podnet Únie miest Slovenska a neskôr aj niektorých zberových spoločností, ktoré považovali minimálne požiadavky na triedený zber biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu za neprimerané. Avšak už toto leto, kedy sme prvýkrát teda mohli otestovať, ako to vyzerá so zbieraním biologicky rozložiteľného odpadu, sme sa stretli na mnohých miestach s prípadmi, kedy zberné nádoby na triedený zber kuchynského odpadu neprimerane zapáchali a nachádzali sa v nich červy.
Ministerstvo využilo spomínanú analýzu alebo štúdiu, to zhodnotenie vhodnosti úprav kontajnerov a rôzneho spôsobu uskladnenia triedeného biologicky rozložiteľného odpadu, na vytvorenie manuálu, ktorý sme pripravili pre obce, aby zavedenie triedeného zberu kuchynského odpadu bolo pre tieto obce jednoduchšie, aby mali obce dostatok informácií. Do manuálu boli implementované aj výsledky samotnej štúdie.
Čiže ak by ste mali, pán poslanec, záujem o štúdiu ako takú, tak jednak ju nájdete odrazenú, implementovanú v tomto manuáli, ale, samozrejme, je vám k dispozícii a ja vám ju môžem aj písomne doručiť.
Je pravda, že štúdia sa zameriavala len na posúdenie vhodnosti zberných nádob a zostáva diskutabilné už spomínaná frekvencia a takisto vonkajšia teplota. Táto štúdia bola robená na 20-stupňovú teplotu a ten bioodpad sa chová inak pri 30-stupňovej alebo 35-stupňovej teplote. Zatiaľ nevidíme, nevidíme dôvod ustanovenia prílohy č. 10B meniť, ale je to vec spätnej väzby, je to vec diskusie. Toto má slúžiť ľuďom, a preto budeme ďalej na ministerstve vďační za podnety a upozornenia a ak bude treba, tak sa vyhláška zmení.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 30.9.2021 10:32 - 10:45 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Bolo tu veľa zaujímavých názorov a podnetov. Na niektoré by som si dovolil stručne zareagovať, aby sme tu nenechali nezodpovedané otázniky.
Vznikal pocit, akoby ministerstvo životného prostredia napríklad bránilo výstavbe spaľovní. Nie je tomu tak. Skutočnosť ale preukázaná analytikmi je, že Slovensko má vlastne kapacity na spálenie všetkého domáceho odpadu, pokiaľ by spaľovne nemali také vysoké ceny, aké majú. Na základe toho rokujeme s cementárňami, ministerstvo, a ešte tento mesiac, to znamená vlastne, vlastne dnes máme dostať ponuku o ich stratégii, tak aby domáci výrobcovia odpadu dostali šancu, aby tam nestáli kamióny s talianskym a rakúskym odpadom. Títo majitelia sú oboznámení s tým, že aj veľmi za otvorenosť sa zasadzujúca legislatíva Európskej únie umožňuje štátom, v ktorých vznikne extrémna nevyváženosť, uplatniť potom, uplatniť reštrikcie proti dovozu cudzích odpadov. A ja, samozrejme, budem povinný k tomu siahnuť, ak by sme nenašli žiadne riešenie.
Chcel by som aj na margo diskusie o plastoch, ktorou rozsiahla tu zaznela, povedať, že áno, všetci čakáme na ekomoduláciu z Európskej únie, resp. nie všetci, lebo na východnom Slovensku som videl výrobcov, ktorí už dávno majú inovačné stroje na drtenie de facto ktoréhokoľvek plastu a na jeho nové využitie na izolačné dosky, na nové, nové vlastne a veľmi žiadúce predmety, ktoré môžu nahradiť drevo.
Každý plast môže mať využitie, som o tom presvedčený. To, že sa spaľuje, je hospodárska škoda a tento trend, aby sme spaľovali plasty by išiel, podľa mňa, do minulosti. Tou budúcnosťou je cirkulárna ekonomika, ktorá počíta s odpadom ako cennou surovinou. To je práve ten možno rozdiel v pohľadoch možno ešte spred 5-10 rokov. Vývoj technológií, ale aj vývoj ľudstva a jeho pohľadu na svoje postavenie na tejto Zemi za posledné roky zaznamenal veľký posun.
Priznám sa, že áno, pán poslanec má pravdu, že je tu určitý rozdiel pohľadov. On ako pravicový poslanec zastupuje záujmy jednej záujmovej skupiny a nikto k tomu nenamieta. Ja však zastupujem verejný záujem a verejným záujmom nie je ignorovanie hodnoty druhotných surovín. Verejným záujmom je pripravovať podmienky pre budúcich podnikateľov alebo aj pre budúcich podnikateľov, ktorí budú fungovať v cirkulárnej, v cirkulárnom hospodárstve, v ktorom každý, každý vyrobený predmet už bude pamätať na to, že bude raz rozobratý, a na suroviny, a pokiaľ možno znovu použitý, v ktorom bude každý výrobca motivovaný, aby tú chladničku vyrábal tak, aby ju on sám potom prevzal, uvažujeme o tomto modeli trvalého vlastníctva odpadu, alebo teda výrobku, sám ju rozobral a sám ju zrecykloval alebo znovu využil. To je, to je ideál, ktorý už o 10 rokov, som presvedčený, bude úplne všednou požiadavkou, nebude to nič nové.
Tento zákon, samozrejme, nejde tak ďaleko, nerieši žiadne veľké problémy v tých odpadoch. Skôr rieši nedostatky v existujúcom systéme, aký tu bol roky nastavený. Neprináša revolučnú zmenu do toho systému, ale zasahuje tam, kde sú v ňom diery, kde sa v ňom neplní účel, a ja verím, že do dvoch rokov sa ten systém ozdraví. Ak by tomu tak nebolo, tak pravdepodobne potom tie revolučné zmeny budeme všetci spoločne hľadať, lebo to by mohlo znamenať, že celý systém, ako je predložený, je neopraviteľný.
Treba povedať aj na otázku liberalizácie alebo etatizácie odpadového hospodárstva, že Slovensko aj naši predchodcovia neboli až takí etatisti, v Čechách napríklad OZV-čka je len jedna. U nás sa... bol pokus vytvoriť trh. Vo všetkých ohľadoch Slovensko sa usiluje aj v takej netrhovej oblasti, na prvý pohľad netrhovej, ako kedysi boli odpady, vytvoriť trhové prvky. A ja v tom takisto pokračujem. Neprišiel som s ideou, ktorá sa ozýva v Maďarsku, že celé odpadové hospodárstvo bude mať v správe jeden provider a celý trh sa zmonopolizuje. Ale aj to, že sa v susednej krajine takto uvažuje, ilustruje, aká ťažká je problematika odpadov v modernej dobe, keď ešte veľká časť ľudí rozmýšľa typom 20. storočia, akoby Zem bola nevyčerpateľná a my sme boli jej večnými, večnými konzumentami.
Dovolím si na záver iba vás poprosiť teda o podporu tohoto, čo, opakujem, nie je revolučná zmena, ale je to súbor nápravných riešení, ktoré po čase spoločne vyhodnotíme, a budem veľmi rád za každú spätnú väzbu a poukázanie, že či sme teda tie diery v systéme vychytali, alebo nie.
Chcem doňho viesť, vniesť aj verejnú kontrolu. Opakovane sa potvrdzuje, že ani najlepšia úradná kontrola nie je taká kvalitná, ako dokáže urobiť kontrolu verejnosť a médiá. A práve preto sa budeme usilovať odhaliť ekonomiku celého reťazca týchto prúdov odpadu, ktoré separujeme. Postupne by som bol rád, keby naozaj všetky nútené platby, ktoré slovenský občan robí, mal šancu na férovú kontrolu. Neni to, samozrejme, iba v mojom rezorte, ale nútené platby, ktoré vyplývajú zo zákona, máme v mnohých rezortoch a ich vhľad občana napríklad do toho, kde miznú jeho peniaze zo zdravotného poistenia, je veľmi nízky.
Ale vrátim sa k ekológii. Dámy a páni, ja sa považujem za triezveho racionalistu v oblasti životného prostredia. Ja proste pripúšťam a musím to pripúšťať, že ľudstvo ako druh nesmie ignorovať dôsledky svojho vlastného úspechu na tejto Zemi. Ten úspech je obrovský. Keď som bol decko, tak na strednej škole som v dobe maturity počul, že ľudstvo má 3,6 mil., miliardy obyvateľov. Viete, že dnes je to 7,7 ? A vy mladší, čo tu sedíte, a vaše deti určite, že to bude nad 10 mld. Potom takéto uvažovanie, že nejakú surovinu nevyužijeme, nebude existovať. Cirkulárna ekonomika bude ultimátna povinnosť a budú k nej vychovávané malé deti, už tie budú rozmýšľať, na čo použijú rozbitú hračku, a budú súčasťou, súčasťou spoločenskej zodpovednosti. Nielen za to, že, že nás bude ešte oveľa viac, ale aj za to, aké nároky máme materiálové a energetické ako každý jednotlivec. Tie sú neporovnateľné s nárokmi spred 20 alebo 50 rokoch.
Ak chceme, aby sme žili v mieri a aspoň v relatívnom dostatku, tak ekologická gramotnosť a silná ekologická zodpovednosť budú takým imperatívom, ako sú dnes dopravné predpisy. Tam presne tak platí, že ak chceme bezpečne jazdiť a užívať si slobodu pohybu na cestách, je nemysliteľné, aby ste išli proti prúdu na diaľnici na opačnej strane.
Verím, že odpady sme začali, sme začali riešiť dobrým spôsobom, čiže bez nejakého búrania a starého systému. Stále napríklad ostáva, že je zodpovedné za výber zberovej spoločnosti je obec, aj keď mnohí výrobcovia napríklad v prípade separovaných zberov hovoria, no, milí moji, a čo ak oni to robia tak, že my im nalievame peniaze, spoločnosť potom dáva zľavu starostovi z našich peňazí a separuje zmesový odpad, teda ukladá zmesový odpad za naše peniaze. Majú nárok na takéto otázky. Naozaj ministerstvo v minulosti začalo za môjho predchodcu pripravovať informačný systém odpadového hospodárstva. Ja som ho našiel nehotový, žiaľ, z veľkej časti preplatený systém, teda vyplatené peniaze, ale systém nefunkčný. Celú vec riešime ako aj možnú trestnú činnosť. Záver nie je urobený, ale, žiaľ, zdržanie je veľmi veľké. Do istej miery tieto zákony reagujú aj na túto skutočnosť, že pokiaľ ide o digitalizáciu, tak Slovensko mimoriadne zaostalo a dobehnúť to nie je, nie je jednoduché.
Dámy a páni, ešte raz vás prosím o podporu zákonov a takisto prijímam každú spätnú väzbu. Chápem aj opozíciu, že sa jej nepozdáva dlhý alebo rozsiahly pozmeňujúci návrh. Je to návrh, ale ktorý vznikal naozaj v spolupráci s odborníkmi, s poslancami Národnej rady aj s ministerstvom. Čiže je to dotvorenie zákona, ktorý je zložitý a ktorý, však nakoniec sami ste to mohli posúdiť, sa stará o pozdvihnutie verejnej kontroly a kvality verejnej služby, ktorú má ministerstvo vykonávať v oblasti, v oblasti odpadového hospodárstva. Verme, že aj vaša spätná väzba, ak ju budete v tejto oblasti poskytovať.
Mnohí ste starostami, vidíte závady, vidíte možno trochu aj triky a nové a nové metódy, akými sa niektorí podnikatelia spreneverujú tým záväzkom, ktoré, ktoré so starostami urobili. Prosím, upozorňujte na nich, samozrejme, príslušné orgány, ale pokojne aj ministerstvo. Máme zriadenú zelenú linku, ktorá dôkladne prešetruje a rieši každý podnet, ktorý tam poskytnete.
Takže ešte raz ďakujem a verím, že zákony podporíte.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 30.9.2021 9:22 - 9:25 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Trojicu takpovediac odpadárskych zákonov uzatvára návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Tento návrh predkladám na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky s cieľom predovšetkým znížiť byrokratickú, byrokratickú náročnosť voči podnikateľom, za druhé dosiahnuť, aby sa nespaľovali alebo nezakopávali materiály, ktoré sú zhodnotiteľné.
V posledných týždňoch alebo mesiacoch, no, v týždňoch, sme čítali o afére v Pezinku, kde si mesto objednávalo separáciu u pomerne renomovanej zberovej spoločnosti, ale novinári umiestnili čip do jedného... plastovej nádoby a overili si, že, žiaľ, neprichádza k separácii, ale k spaľovaniu. Ja ako minister životného prostredia musím povedať, že aj to je pokrok, pretože keď som nastupoval, oveľa častejšie bolo zakopávanie do skládok, a nevylučujem, že sa deje aj dnes. Tento zákon už tvrdosťou zákona zakazuje, aby materiál, ktorý je zhodnotiteľný ako druhotná surovina, aby bol iba spálený. Hoci je to, je to uloženie odpadu, spálením sa nezaťaží bezprostredne životné prostredie, ale je to zlá cesta a tento návrh ide v duchu aktuálneho programu predchádzania vzniku odpadov na roky 2019 až 2025, ktoré ministerstvo plní.
Ďalej upravuje novela zákona režim odoberania komunálneho odpadu na zbernom dvore a tiež v nadväznosti na rozporové konanie boli doplnené aj ustanovenia ohľadom posilnenia vynútiteľnosti primárne materiálového zhodnotenia odpadu z obalov a odpadu z neobalových výrobkov zberovými spoločnosťami vrátane už spomínaného zákazu energetického zhodnocovania odpadu po dotriedení.
Takisto zákon prináša novinku pre obce, v duchu smernice Európskej únie je Slovenská republika povinná zaviesť separovaný zber textilu, a to od roku ’25, čiže prichádzame s touto zmenou už štyri roky pred, necelé štyri roky pred zavedením tejto povinnosti, obce budú mať dosť času...
A verím, že aj v envirofonde po tom, ako začal pršať dážď jeho peňazí iným smerom, ako som sa dočítal, sa znovu nazbierajú peniaze, aby obciam pomohol.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky aj s nálezmi Ústavného súdu, medzinárodnými zmluvami a súčasne je v súlade s právom Európskej únie.
Ďakujem, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

30.9.2021 9:15 - 9:19 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Snáď ešte dodám, že tento návrh zákona pamätá aj na to, že už existujú biodegradovateľné materiály, v týchto prípadoch výrobca ich môže používať, a verím, že takých bude v Slovenskej republike čoraz viac. Samozrejme, musí pamätať aj na ich zber, aby to nebral, že to už nie je odpad, aj biodegradovateľné umelé hmoty sú odpad, ale tento zákon nebude brániť, aby sa napríklad potraviny v stánkoch rýchleho občerstvenia predávali v biodegradovateľných obaloch. Ako ukazujú skúsenosti zo zahraničia, aj z blízkeho zahraničia, tieto materiály sú už bežne používané, dokonca aj na Slovensku niektoré reťazce, ktoré nie je vhodné menovať, ale už prešli už v tejto chvíli na biodegradovateľné sáčky a ďalšie obaly. Čiže môžem s potešením povedať, že táto politika, hoci je reštriktívna, našla porozumenie aj u výrobcov.
Všetci chceme žiť na čistej planéte a nechceme chrúmať ryby, v ktorých bude tretina rozdrteného plastového odpadu, nehovoriac o ďalších teda pochúťkach, ktorých, do ktorých, žiaľ, tieto mikroplasty sa dostávajú. Zastavenie našich mikroplastov, ako sa hovorí, nezborí ešte chrám, ale zapojili... zapojíme sa prijatím tohto zákona do frontu civilizovaných krajín, ktoré myslia na budúcnosť svojich detí.
Vopred vám ďakujem tým, ktorí podporíte túto zmenu.
Skryt prepis
 

30.9.2021 9:12 - 9:15 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Dámy a páni, na rokovanie Národnej rady predkladám aj návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a tiež zákon č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, z dôvodu transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2019/904 z 5. júna 2019 o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie.
Tento návrh zákona má za cieľ naplniť požiadavky smernice a to je neustále zvyšovanie tvorby plastového odpadu a únik plastového odpadu do životného prostredia vrátane našich riek, jazier, pôdy a v konečnom dôsledku po splavení dažďami aj do morského prostredia. Tu sú tie materiály, ktoré sú známe pod názvom mikroplasty.
V záujme dosiahnutia prerušenia tohoto cyklu, životného cyklu plastov prichádzame so zmenami zákona a s programom predchádzania vzniku odpadu. Tento, táto zmena zákona má za cieľ zníženie výrobkov, zníženie tvorby jednorazových plastových výrobkov na jedno použitie a to ako povinnosť pre štátne inštitúcie, ktoré po prijatí tohoto zákona budú používať nápoje zakúpené iba vo vratných alebo v zálohovaných obaloch. Do návrhu zákona boli zapracované aj pripomienky vnútrokomunitárneho pripomienkového konania. Návrh zákona je navrhnutý podobne ako ten predchádzajúci na 15. novembra a ostatné navrhované účinnosti vychádzajú zo spomínanej smernice Európskej únie.
Ďakujem, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 30.9.2021 9:12 - 9:15 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Verím, že schválením tohoto zákona sa vytvoria veľmi dobré podmienky pre obhajobu verejného záujmu, že sa vytvoria dobré podmienky aj pre správcu, ktorý prijal naozaj naše požiadavky vo veľkej miere, a tá správa bude otvorená. A zároveň systém dostane dostatok financií a bude trvale udržateľný.
Zdôrazňujem, že financie nie sú zo štátneho rozpočtu a že dotknutí výrobcovia vlastne nesú svoju ťarchu financovania systému a zároveň spotrebiteľ bude zálohovať tieto dva druhy obalov. Čiže fľaše plastové a hliníkové obaly, aké poznáme z alkoholických alebo nealkoholických nápojov, bude ich zálohovať jednotnou sumou 15 centov, ktorú dostane naspäť buď v automate, alebo od predajcu, ktorý bude disponovať skenerom na čiarový kód, čo by mali podľa záväzku správcu byť prakticky všetky predajné miesta, ktoré na Slovensku existujú. Ten systém vyzerá byť podľa záväzkov správcu postavený dosť robustne, čiže bude veľa tých automatov. Zároveň bude neustále svojimi prebytkami, prebytky v ňom budú tvoriť tí občania, ktorí z nejakého dôvodu nebudú usilovať o vrátenie svojich 15 centov. Veríme, že takých bude ubúdať a do roku ’25 má sa dosiahnuť 90-percentná separácia.
Systém, táto novinka, teda zálohovanie spôsobí, že systém nebude falzifikovať, a my všetci, ktorí ste čítali teraz odhalenia o tom, ako kamuflujú zmesové spoločnosti, teda zberové spoločnosti separáciu odpadov, tak pochopíte, prečo je tento systém vítaný.
Takže ešte raz vás prosím o podporu.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 30.9.2021 9:03 - 9:07 hod.

Ján Budaj Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, dámy a páni poslanci, predkladám vám novelu zákona, stručne povedané, o zálohovaní PET fliaš a hliníkových obalov na nápoje. Jeho dlhý názov prečítal pán predsedajúci, ide o novelu zákona č. 302/2019 Z. z. a takisto o zmene a doplnení zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Rozhodnutie, ktoré urobil ešte môj predchodca v roku 2019, o zálohovaní jednorazových obalov, ministerstvo po, po voľbách, po nástupe hneď pripravovala na realizáciu, v tejto príprave vyplynuli nedostatky, ktoré ešte bol stále čas odstrániť, a zároveň sme rokovali s zainteresovanými stranami a dosiahli sme nielen výber správcu, čo sa predtým nedarilo, ale aj dohodu so správcom, ktorá výrazne skrátila o celé štyri roky nábeh aj dosiahnutie definitívnych cieľov. Teda nábeh zostal rovnaký, aby som bol presný, ale o štyri roky sa skrátil. Pôvodne, pôvodný plán ministerstva bol, že ciele separácie sa dosiahnu až po desiatich rokoch.
Podľa zákona o zálohovaní jednorazových obalov sa spúšťa fungovanie zálohovania jednorazových obalov na nápoje od 1. januára 2022. Cieľom tejto novelizácie je teda, ako som už uviedol, precíznejšia legislatívna úprava spolupráce Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky a správcu zálohového systému spojenia so zabezpečením trvale udržateľného fungovania zálohového systému, zvýšenia transparentnosti jeho príjmov a výdajov a takisto zvýšenia dopadu alebo možností ministerstva ingerovať do fungovania tohoto zálohového systému a jeho správcu. Zvyšuje sa počet ľudí v správnej, pardon, v dozornej rade.
Návrhom zákona sa dolaďujú aj niektoré legislatívne nastavenia zálohového systému, ktoré sa ukázalo byť potrebné zosúladiť s funkcionalitami, aké správca pripravil.
Účinnosť zákona sa s ohľadom na dĺžku legislatívneho procesu stanovuje na 15. novembra roku 2021 okrem ustanovení, ktorými sa novelizujú povinnosti od dátumu, až od dátumu spustenia zálohového systému, čiže od 1. januára 2022.
Vážený pán predseda a vážené panie poslankyne a páni poslanci, verím, že predložený návrh schválite.
Skryt prepis