Som zároveň aj navrhovateľ, samozrejme, pán predsedajúci. A, vážení kolegovia, kolegyne tu ešte nemáme, chcel by som povedať iba tri veci.
Prvá, chcel by som zareagovať na niektoré argumenty kolegov z vládnej koalície, ktoré sa objavili v rozprave.
A napríklad pán poslanec Pročko obvinil poslancov SAS, to, že šíria lži a klamstvá. A potom o pár sekúnd povedal, že poslanecký klub SAS sa o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde...
Som zároveň aj navrhovateľ, samozrejme, pán predsedajúci. A, vážení kolegovia, kolegyne tu ešte nemáme, chcel by som povedať iba tri veci.
Prvá, chcel by som zareagovať na niektoré argumenty kolegov z vládnej koalície, ktoré sa objavili v rozprave.
A napríklad pán poslanec Pročko obvinil poslancov SAS, to, že šíria lži a klamstvá. A potom o pár sekúnd povedal, že poslanecký klub SAS sa o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde rozhodol tak, že väčšina niečo odhlasovala a tá menšina sa im musela prispôsobiť. Je to lož a klamstvo. Na tomto návrhu sme sa zhodli.
Ale zaujímavejšie sa mi zdá reagovať na argumenty pána podpredsedu Národnej rady Gábora Grendela z dopoludňajšej rozpravy, kde hovoril, že vy, SaS, prihováral sa poslancom SaS, by ste mali s nami spolupracovať, vy ste naši partneri, nie HLAS. No áno, mali. Problém je len ten, že váš predseda Igor Matovič si po voľbách za hlavného partnera vybral Borisa Kollára a k Richardovi Sulíkovi sa začal správať ako k triednemu nepriateľovi. A nesedí tá argumentácia, keď si, Gábor, hovoril o tom, koľkokrát sme my spolu v dôležitých hlasovaniach hlasovali, teda poslanci OĽANO a poslanci SaS, a nie poslanci SaS s opozíciou.
A zaznelo to vo viacerých či už vystúpeniach, alebo verejných prejavoch, že veď poslanci OĽANO nehlasovali za vyslovenie nedôvery Márii Kolíkovej alebo Richardovi Sulíkovi. Ako keby to, že vládny poslanec nehlasuje za vyslovenie nedôvery členovi vlády, bolo niečo zvláštne, niečo, čo by bolo treba dávať na piedestál. Koľkokrát poslanci SaS, kým boli súčasťou vládnej koalície, hlasovali za vyslovenie nedôvery členovi vlády? Veď to je snáď normálne, že vládny poslanec nehlasuje za vyslovenie nedôvery členovi vlády.
Alebo § 363. A je pravda, že, samozrejme, ani HLAS, ani SMER, ani nikto iný nemá záujem o zmenu § 363, a je pravda, že poslanci OĽANO podporili niektorí náš návrh a väčšina podporila aj návrh, návrh, s ktorým prišli sami, ktorý bol taký umiernenejší. Ale ten návrh nepodporil ani nikto zo SME RODINA, ktorý je vaším koaličným par... partnerom. Nepodporili ho viacerí poslanci, ktorí boli zvolení na kandidátke vášho hnutia a už nie sú v poslaneckom klube OĽANO. A dokonca ho nepodporil aj jeden člen poslaneckého klubu OĽANO pán poslanec Hus. A ten návrh neprešiel o jeden jediný hlas. O hlas poslanca OĽANO pána Husa.
Alebo si tu spomínal, Gábor, národné parky, reformu národných parkov, optimalizáciu siete nemocníc. Áno, aj za to hlasovali bez problémov poslanci SAS, ale nehlasoval za to, nehlasovali za to poslanci SME RODINA, vášho hlavného a vašim predsedom preferovaného koaličného partnera.
Ako druhé, ako druhé by som chcel povedať, čo vidím ako podstatný dôvod, pre ktorý sme prišli s návrhom na vyslovenie nedôvery vlády, a to je rozklad dôvery v normálne fungovanie demokratických inštitúcií a demokratickej politiky. A na to má leví podiel Igor Matovič. A nie je to nič osobné. Nie je to nič, že by Igor Matovič o mne niekedy niečo zlé povedal, povedal, ale to je v tomto prípade nepodstatné. Nie je to o tom, že by niečo zlé povedal alebo zle urobil Richardovi Sulíkovi. To je o štýle vládnutia, o štýle komunikácie, o štýle, akým sme spoločne prepásli dôveru verejnosti, ktorú do nás verejnosť vkladala v roku 2020.
Exemplárny príklad, známa tlačovka Igora Matoviča počas Sputnikovej éry, kde napádal Štátny ústav na kontrolu liečiv a jeho riaditeľku vtedajšiu pani Baťovú. To nebolo o Sulíkovi, to nebolo o SaS. To bolo o tom, že Igor Matovič ako vládny politik útočil na nezávislú inštitúciu, ktorá si robila to, čo si robiť má. Je to niečo také, ako keď Robert Fico robí tlačovky a napáda orgány činné v trestnom konaní za to, že si robia svoju robotu, za to, že vyšetrujú korupciu. Je to rovnaký rozklad dôvery verejnosti v normálne fungovanie štátu.
V niečom je to podobné s tým, čo sa udialo za vlád Mikuláša Dzurindu, keď sa urobilo kopu dobrých vecí, reformy, vstúpili sme do Európskej únie, do NATO, ale vtedajšia garnitúra skladá... sklamala nádej verejnosti v to, že politika môže byť nekorupčná, lebo korupcia vo významnej miere sa diala aj za vlád Mikuláša Dzurindu, napokon Gorila je o období vlády Mikuláša Dzurindu. A to umožnilo Robertovi Ficovi prísť s tým svojím známym heslom: „Ako sa kradlo za Mečiara, tak sa kradne za Dzurindu.“ Nebola to pravda, za Fica sa potom kradlo ešte viac, ale ľudia jednoducho stratili tú rozlišovaciu schopnosť, že toto sú tí zlí korupčníci a toto sú tí dobrí, ktorí bojujú proti korupcii.
A rovnakým spôsobom vlády po roku 2020 premrhali nádej ľudí, že sa tu môže robiť slušnejšia politika. Leví podiel má na tom Igor Matovič a nie je na tom nič osobné.
Ako tretie by som sa chcel prihovoriť poslancom OĽANO a ZA ĽUDÍ, ktorí sa nám tu prihovárajú opako... opakovane, poslancom SaS. A snažia sa nám nahovoriť, že jedinou možnosťou v prípade, že bude vyslovená nedôvera vláde, sú predčasné voľby, tak ako sa to udialo v roku 2011. Ja rozumiem, že to hovorí SMER alebo HLAS, ktorí sa chcú vrátiť k moci čo najskôr, rozumiem tomu, že to skúšajú aj fašisti, ktorí si myslia, že možnože po predčasných voľbách budú v hre, ale zo strany poslancov OĽANO a ZA ĽUDÍ je to účelové strašenie, lebo to tak nemusí byť. Aj v našej novodobej histórii máme príklady, keď vláda skončila uprostred volebného obdobia a nenasledovali predčasné voľby. Áno, boli aj prípady, keď, keď sa tak udialo, v roku 1994, v roku 2006, v roku 2006 to bolo dokonca aj bez, bez toho, aby bola vyslovená vláde nedôvera, v roku 2011.
Ale máme tu aj iné príklady. Máme tu rok 2018, keď po Ficovej vláde nasledovala Pellegriniho vláda. A máme tu aj my z tohto volebného obdobia skúsenosť, že koniec vlády Igora Matoviča v roku 2021 neznamenal predčasné voľby. A je to vcelku bežné v demokratických krajinách, že koniec vlády nemusí znamenať predčasné voľby. Sú krajiny, kde sa tak deje.
Z našej vlastnej histórie, počas prvej Československej republiky v rokoch 1918 až 1938, do Mníchovskej dohody, za 20 rokov boli štyri voľby a vystriedalo sa tu 19 vlád. Ten osud nie je predurčený. Ak bude vláde vyslovená nedôvera, to, či budú, alebo nebudú predčasné voľby, o tom rozhodne, ako sa k tomu postavia poslanci Národnej rady.
Ale chcem sa vám prihovoriť aj pre prípad, že by sa stalo, že vláde nebude vyslovená nedôvera, lebo aj to sa môže stať, možno presvedčíte pána poslanca Borguľu, že má zmysel, aby pokračovala táto protikorupčná koalícia, alebo pána poslanca Čepčeka presvedčíte, že je dôležité, aby pokračovala demokratická vláda, ktorá podporuje prozápadnú orientáciu, a Ukrajinu a nebude sa paktovať s extrémistami.
Ak sa tak stane, ak zajtra Národná rada nevysloví nedôveru vláde, tak prosím a opäť sa prihováram poslancom OĽANO, poslancom ZA ĽUDÍ, neberte to tak, že všetko je v poriadku a môžete pokračovať tak, ako doteraz, lebo keď to budete robiť tak, ako doteraz, tak tie ďalšie voľby dopadnú úplnou katastrofou bez ohľadu na to, kedy budú.
Ďakujem.
Skryt prepis