Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

24.7.2021 o 18:45 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.7.2021 22:59 - 23:06 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ja som sľúbila tomu pánovi Mazurekovi, že tú hodinu matematiky dáme a on odišiel, lebo však ... (pozn. prepis.: nezrozumiteľne vyslovené), tak čo tu bude, ale tak hádam si to pozrie, možno dodatočne, tak ja len teda chcem vysvetliť ten postoj, ktorý stále dokola tu počúvame dva dni, že teda keď je to 50 : 50, tak vakcína nefunguje. No.
Pán Mazurek, ak ma počujete, alebo ak si to pozriete, počúvajte ma. Máte sto ľudí, z toho desať ľudí je nezaočkovaných a 90 je zaočkovaných. Z desiatich nezaočkovaných desať ľudí skončí v nemocnici. Z 90 zaočkovaných desať ľudí skončí v nemocnici. Podľa vašej teórie, pán Mazurek, 50 % zaočkovaných je v nemocnici, vakcína nefunguje. Ale pravda je taká, že vakcína ochránila 90 %, osemdesiat z deväťdesiatich zaočkovaných a nezaočkovaní skončili v nemocnici všetci. Čiže vakcína funguje výborne. A toto isté sa vlastne stalo aj v Indii, aj v iných štátoch.
Píše o tom už pred časom, to už bolo mesiac dozadu, ale veľmi často ma tieto statusy, odporúčam sledovať, Martina Smatanu, ktorý je naozaj úplne vecný analytik, a presne o tomto píše, prečo zomierajú očkovaní ľudia na delta-vírus viac ako nezaočkovaní, ako nový virál, hej? Máme nový virál. Očkovaní ľudia vraj zomierajú na delta variant vírusu viac než nezaočkovaní. A tieto virály, tieto hoaxy sú podporené viacerými správami zo sveta, primárne Anglicko, Izrael, Korea, a ono to na prvý pohľad môže niekomu sedieť. Keď sa pozrieme na anglické dáta v tom čase a zameriame sa na agresívnejšiu delta mutáciu, tak absolútne čísla hovoria, že z celkovo 92 029 delta pozitívnych zomrelo k 21. júnu v Anglicku 117 ľudí. Z nich až 50 dostalo obe dávky vakcíny, pričom len 38 zosnulých v skupine starších ako 50 rokov nemalo ani jednu dávku. Skóre teda vychádza 50 : 38, päťdesiat očkovaných a 38 neočkovaných a teda chyba v dátach to nebude, lebo Anglicko má veľmi kvalitné štatistiky, tak ako je to možné? No a tu vysvetľuje: dôvodov je viacero.
Po prvé, vakcíny nechránia na sto percent. Podľa Public Health England chráni očkovanie proti hospitalizáciám s delta variantom niekde v rozsahu 92 až 95 % a podobné čísla sa čakajú aj pri ochrane pri úmrtiach. A ku všetkému, čo toto čítam, tak ku všetkému je link na konkrétnu štúdiu, keby si to niekto chcel skontrolovať, naozaj odporúčam nájsť si čas (pozn. prepis.: nezrozumiteľne vyslovené) v tomto.
Po druhé, nemáme informácie o rizikových skupinách jednotlivých kohort. Vieme len, že 50 plne očkovaných ľudí malo viac ako 50 rokov, ale nemáme iné informácie, pričom vieme, že s rastúcim vekom sa násobí riziko ťažkého priebehu a úmrtia a o komorbiditách ani nehovorím. Hlavný dôvod je však iný a úplne jednoduchý. V Anglicku majú k včerajšku, to bolo nejak koncom šiesteho mesiaca, v Anglicku mali vtedy zaočkovaných v skupine 50+ oboma dávkami približne 19,56 milióna ľudí, čo predstavuje 87,4 % predmetnej populácie. Neočkovaných ani jednou dávkou je 2,07 milióna ľudí. A teda z populácie plne zaočkovaných 19,56 milióna zomrelo 50 ľudí. Z populácie vôbec neočkovaných, 2 milióny a niečo, zomrelo 38 ľudí. Ak sa teda pozrieme na pomer počtu ľudí a počtu úmrtí v každej zo skupín, je zrejmé, že virál je jednoducho neopodstatnený. Pravda je, že nezaočkovaní zomierali 7,2-násobne viac ako očkovaní. Stačí si len porovnať veľkosť oboch skupín. V skupine mladších ako 50 rokov dokonca nezomrel nikto plne zaočkovaný, pričom až šesťdesiat, prepáčte, až šesť nezaočkovaných. Výsledný pomer je teda ešte vyšší.
Očkovanie je najefektívnejší nástroj boja s vírusom. Vírus sa vás nebude pýtať, či veríte v očkovanie alebo si verifikujete fakty. Neváhajte, prosím, zaočkujte sa. Tak toľko k hodine matematiky.
A ešte tu boli pochybnosti o tom, že desaťpercentný prenos, takisto inak nájdete na profile Martina Smatanu k tomu vysvetlenie, je ale, teda sú štúdie, ktoré hovoria, že je desaťkrát nižšie riziko, že očkovaný prenesie vírus na niekoho iného. No tak keď, keď neočkovaný prenesie na sto percent ľudí vírus a z toho desať, desaťnásobne menej prenesie očkovaný, no tak potom je to desať percent. Tak to je tiež pre mňa taká, že logická vec. Možno, možno na to zle pozerám, ale takto mi to vyšlo. Čiže preto tvrdím, že jednoducho očkovaný je omnoho menej nebezpečný pre spoločnosť a netvrdím to len ja, ale aj dáta. Naposledy, myslím včera, opäť v Anglicku, kde majú veľmi kvalitné údaje, dlhodobé obrovské štúdie dokázali, že to je sedemkrát menej, čiže, a teda pri starších ešte viacej, takže niekde v tomto rozpätí sa pohybujeme. Je to určite oveľa menej.
Chcem tým povedať, že očkovaní znižujú riziko, ale testovaní, PCR test napríklad je približne rovnako, rovnako účinný. Tiež vie, keď teda máte 24-hodinový PCR test, tak približne tiež takýto odhad tam je. Čím je dlhší, tak samozrejme je to väčší problém. A keď je niekto testovaný antigénovým testom, tam je ten záchyt, samozrejme, ešte nižší, čiže testovaný v tomto prípade bude viac nebezpečný, čo sa týka z epidemiologického hľadiska, ako očkovaný, ale opäť obrovsky sme znížili to riziko tým, že sme vôbec testovali, pretože...
===== a keď je niekto otestovaný antigénovými testami, tam je ten záchyt samozrejme ešte nižší, čiže testovaný v tomto prípade bude viac nebezpečný, čo sa týka z epidemiologického hľadiska ako očkovaný, ale opäť obrovsky sme znížili to riziko tým, že sme vôbec testovali, pretože obidve tieto skupiny, ak porovnáme s netestovanými a neočkovanými, tak jednoznačne existuje objektívny dôvod na to, aby sme ich aj v horšej situácii mohli pustiť na spoločné podujatia, alebo do akýchkoľvek podnikov, pretože objektívne nemajú nulové riziko, ale majú objektívne oveľa vyššie ako neočkovaní a netestovaní. Nie je to teda žiadna, žiadna diskriminácia, práve naopak, je to sloboda pre týchto ľudí a diskriminácia by bola vtedy, ak by sme tu mali skupinu očkovaných a zodpovedných, to sú tí, ktorí sa testujú aj keď sa nechcú očkovať a zároveň, a teda mali by rovnako, aby boli postihovaní tým, že tu máme horšiu epidemiologickú situáciu aj keď na to neni epidemiologický dôvod. Takže za mňa toľko, ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 22:27 - 22:29 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Milan, ja už som teda vysvetľovala tú Indiu trojčlenku zrejme nedávate, to si teda vysvetlíme inokedy, lebo je to komplikované stále dokola to vysvetľovať. No ale vašou logikou keď bude 100 % národa zaočkovaného, a potom jeden skončí v nemocnici, tak to bude 100 % v nemocnici, ktorí skončili aj keď je očkovaní, bude to 100 % očkovaných a tým pádom vakcína nefunguje. Ako fakt porozprávajme sa o tej trojčlenke.
No a potom ste mali dve veľmi nefér a dva veľmi nefér argumenty, jeden sa týkal SME RODINA podľa mňa, mňa teda tiež vôbec nie som šťastná ja osobne z toho, že vyrokovali testy bezplatne, lebo si myslím, úprimne to hovorím, sorry, ja si myslím, že by tam mala byť spoluúčasť, lebo to vidím z pohľadu toho, že z tých zdravotníckych peňazí sa to bude platiť z peňazí, ktoré mali ísť na liečbu ľudí. Jednoducho naozaj to takto vnímam, že keď 250 miliónom dám na testy, tak potom nemám na liečbu napríklad onkologicky chorých detí.
A preto si myslím, že najlacnejšia verzia je vakcína a ten test je nadštandard, na tom sa treba podieľať, ale tá spoluúčasť je v poriadku. SME RODINA vďaka svojmu postoju vyrokovala, že tie testy sú pre veľkú časť situácií bezplatné, preto si myslím, že to ako na nich útočíte je od vás fakt nefér.
A druhá vec je, že to, že testovaný, či očkovaný vás nakazí a testovaný nie, no to je o tom, že my nikdy neznížime riziko na nulu. Ja to aj veľmi často EPI TEAMU vysvetľujem, o to sa nemôžem ani snažiť. Pri očkovaných je tá šanca, že, že, že vás nakazí úplne minimálna. Možno 10 %, ale pri testovaných je väčšia. Podstata je ale vtom, že pri obidvoch prípadoch veľmi, veľmi znižujeme riziko toho, že sa to rozšíri a znižujeme to rozšírenie v populácii. Preto je dôležité niečo robiť.
A ja by som od vás naozaj chcela počuť, že keď nie toto, tak čo potom, keď sa na toto hneváte. Lebo však nám ide o to, aby neskolabovali nemocnice.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.7.2021 21:53 - 21:55 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, ako spoločná spravodajkyňa výboru predkladám spoločnú správu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. (tlač 614a). Vládny návrh zákona prerokovali určené výbory, teda ústavnoprávny výbor a zdravotnícky výbor a prerokovali ich v stanovenom termíne.
Ústavnoprávny výbor neprijal uznesenie, nakoľko návrh zákona nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov podľa § 52 ods. 4 zákona č. 350/1996 o rokovacom poriadku. Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo vyslovil súhlas s návrhom zákona a odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť s pozmeňujúcim návrhom. Gestorský výbor nedostal žiadne stanoviská poslancov, ktorý nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený. Gestorský výbor odporúča Národnej rade zákona, (tlač 614) schváliť s pozmeňujúcim návrhom.
Spoločná správa obsahuje 1 pozmeňujúci návrh. Gestorský výbor odporúča pozmeňujúci návrh schváliť. Spoločná správa výborov bola schválená uznesením č. 105 dnes 24. júla 2021. Pán predsedajúci, skončila som, môžete otvoriť rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 20:24 - 20:25 hod.

Jana Bittó Cigániková
Chcela by som len pozvať členov zdravotníckeho výboru na rokovanie výboru 21.10. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2021 19:02 - 19:18 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Buď sa to stane hneď, že nejaká alergická reakcia alebo nejaká zlá reakcia na vakcínu a v tom momente to viete, ale nestáva sa to pri vakcínach o 5 rokov. Ale čo je jasné, bez tej vakcíny máte 99 násobne väčšiu šancu, že zomriete a 225 násobne bude drahšie, keď sa dostanete pre spoločnosť, keď sa dostanete do nemocnice a keď jednoducho budete pozitívni. Tá vakcína vás chráni pred ťažkým priebehom. Odporúčam prečítam si najnovší blog Peťa Kováča k tejto téme, zhrnul to tam veľmi dobre. Hovoríte o testoch zadarmo, že by mali byť neobmedzene, ale akoby úplne ignorujete, že len pri dvoch PCR testoch bezplatne do konca roka to bude stáť 250 miliónov eur a už som teda hovorila, tieto peniaze sa míňajú z peňazí, ktoré mohli ísť napríklad na záchranu onkologických pacientov, detí, ľudí, niekoho matka, otec, dieťa mohlo prežiť, keby sme si nerobili politiku na testoch. A chápem, že je to atraktívne, ale v zdravotníctve práve preto to funguje tak, že keď máte viacero možností, ktoré riešia danú diagnózu, tak vždy tú najlacnejšiu preplácame z verejného zdravotného poistenia, v tomto prípade najlacnejšia varianta je Covid a solidarita je presne, prepáčte, najlacnejšia varianta je vakcína, a práve preto tá solidarita je to, že nejakú časť testov samozrejme preplácať budeme, ale nemalo by to byť v žiadnom prípade neobmedzené. Toto tvrdiť je maximálne nezodpovedné.
Hovoríte, že je to podvod, tak ja iba stále rozmýšľam, že kto vlastne ten podvod pácha. To akože celosvetovo, alebo, a pácham ho aj ja, keď som dala zaočkovať svoje vlastné deti a tie falošné úmrtia, to aj v Rusku sú falošné úmrtia sa po celom svete a čo z toho vlastne kto má, že sú tie falošné úmrtia. Ja nerozumiem ako tým súvislostiam, že má to byť biznis? Že predávajú sa vakcíny za 12 eur, keď liečba stojí 2000 eur? Kde to má logiku toto? Ja naozaj nerozumiem, že čo by vlastne z toho kto mal, keby toto celé bola celosvetová konšpirácia, na ktorom sa všetci podieľajú, ale my na Slovensku na internete sme prišli a odhalili sme to.
Hovoríte, že bola urobená narýchlo, no už dlhodobo sa vyvíjajú MRNA vakcíny, je to viacero diagnóz, je to v podstate vyvrcholenie 30 ročného úsilia a MRNA, ten spôsob vakcíny, veľký zlom prišiel pred 10 rokmi, odvtedy sa testujú a už sú aj v druhej fáze, na, už je to do 10 vakcín a tým, že prišla táto situácia, tak samozrejme to zmobilizovalo najväčšie vedecké kapacity a mozgy sveta a najväčšie finančné zdroje, a práve preto sa podarilo dokázať túto, tento spôsob vakcinácie dotiahnuť do konca a s tým, že predsa keď tomu niekto neverí, tak tu máme vektorové vakcíny. Každý jeden z vás ich má v tele niekoľko, keď neveríte MRNA technológii, nech sa páči, máme tu pre to aj vektorové vakcíny, nemusí s tým byť problém.
Ešte som sa chcela prihovoriť krátko k tomu, aby ste sa možno pozreli na to z druhej strany. Pohľad z tých očkovaných, lebo hovoríte často o diskriminácii, ale čo tí očkovaní? Ak bude lockdown, tak oni sú z epidemiologického hľadiska jednoducho prehnané držať ich zavretých doma, pretože predstavujú obrovsky menšie epidemiologické riziko. Ak máte vonku dvoch očkovaných, ktorí ešte aj majú alebo respirátor, tak šanca nakaziť sa je nula. Aj keď máte veľmi zlú situáciu, tak prečo by sme mali všetko zatvárať pre očkovaných a testovaných. Čo sa týka ďalších následkov, veď aj z ich odvodov a daní sa platia testy a aj zdravotná starostlivosť pre tých, ktorí jednoducho budú trpieť na následky svojich rozhodnutí. Zaočkovaní by trpeli aj tým, že príde k obmedzeniu zdravotnej starostlivosti, pretože miesta v nemocniciach sú obmedzené, najmä aj lekárske kapacity sú obmedzené a jednoducho sa nedostanú k bežnej zdravotnej starostlivosti. Podnikatelia, zamestnanci by prichádzali o príjem kvôli nezaočkovaným preto, lebo by museli byť zavreté podniky, fabriky a jednoducho by prišli o časť výplaty.
A chcem sa spýtať, či niekto myslí na tých lekárov, zdravotníkov, sestry, športovcov, na chorých ľudí, ktorí sa očkovať reálne nemôžu. Či niekto z vás sa na to vie pozrieť aj z tej druhej strany. Prečo všetci títo ľudia majú byť zavretí a trpieť, keď je možnosť urobiť niečo navyše pre nich.
Na záver poviem len to, že celý čas je v podstate dôležité jedna otázka. Tá patrí vám, kolegovia, ktorí ste proti tomuto zákonu. Aká je teda alternatíva zaočkovaniu, prosím vás? Aká? Lebo to som tu nepočula. Kto je proti zvýhodňovaniu očkovaných a testovaných ľudí, teda tej zodpovednej časti, je za opakované lockdowny a za mraziace boxy v neočkovaných väčšinou menších mestách. To sú oblasti, kde aj vy máte voličov. Nech bude na jeseň a v zime koľkokoľvek úmrtí na Covid, 90 % z nich je odvrátiteľné očkovaním už dnes. A na záver by som iba povedala, že asi je najdôležitejšie to, aby sme menej kričali, menej si nadávali, to nič nevyrieš, aby sme sa navzájom počúvali, aby sme sa vedeli pozrieť na to aj z tej druhej strany. Určite tento návrh zákona podporíme. Nikomu slobodu neberie, dáva práveže viac slobody a nič iné nerobí. Ďakujem pekne. (Potlesk. )
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 24.7.2021 18:45 - 19:09 hod.

Jana Bittó Cigániková
 

Vstup predsedajúceho 24.7.2021 18:45 - 19:09 hod.

Jana Bittó Cigániková
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 12:05 - 12:07 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Vážení kolegovia so SME RODINA, to, čo teraz predvádzate, je nebezpečný populizmus. Populizmus preto, lebo to bolo na vláde, na koaličnej rade, kde ste s tým súhlasili a nikto z vás nemal žiadne námietky. Deň pred tým, ako to bolo tu v pléne, som sedela s Borisom Kollárom a Peťom Pčolinským, ktorí mi povedali, že je to úplne v poriadku, prejde to, až potom, keď ste sa pozreli na internet, zistili ste, že aká je odozva u časti voličov, tak ste prudko zmenili názor.
A nebezpečné je to preto, lebo obrovský to bude mať dopad na rozpočet. Jednak kvôli testom, ktoré ste si vydupali a aj tak zákon nechcete podporiť, ale najmä kvôli tomu, že ľudí dávate do väzenia. Že my máme diskusiu nie o tom, že či bude niekto pustený menej, viac, my máme diskusiu o tom, či budú regionálne lockdowny, alebo sa umožní vstupovať aspoň tým, ktorí regulérne budú znamenať menšie riziko, či budú môcť otvorené byť prevádzky, hromadné podujatia aj v horšej epidemiologickej situácii. A vy ste proti tomu len preto, lebo je to populárne pre vašu časť voličov.
Je to, hovoríte o nedobrovoľnom očkovaní, ale to očkovanie je dobrovoľné. Rovnako je dobrovoľné, ako je dobrovoľný vodičský preukaz. Keď si ho spravím, jazdím. Keď si ho nespravím, nejazdím. Pri očkovaní, keď sa budem očkovať a bude horšia epidemiologická situácia, budem môcť ísť do prevádzok, na hromadné podujatia, keď nie, tak nieže nebudem môcť ísť, tu je ešte to zvýhodnenie, že tí neočkovaní, ktorí sa nechcú očkovať, budú predsa mať k dispozícii testy platené spoločnosťou do veľkej miery, všetky indikácie, plus navyše dva PCR testy, čo je, mimochodom, náklad spodná hranica 150 až 250 miliónov do konca roka. Viete, odkiaľ tie peniaze idú? Z peňazí, ktoré mali zachraňovať životy a platiť sa onkologická liečba deťom. Miesto toho si robíte na tomto politiku. Je to nebezpečný populizmus. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 11:17 - 11:17 hod.

Jana Bittó Cigániková
Ďakujem pekne. Chcela by som sa opýtať, prosím vás, pán poslanec Suja, môžem ísť na vécko, lebo potrebovala by som. Ďakujem pekne. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 11:12 - 11:12 hod.

Jana Bittó Cigániková
Kolegovia zo zdravotníckeho výboru sú vítaní o trinástej v miestnosti pre zdravotnícky výbor. Ďakujem.
Skryt prepis