Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2021 o 13:33 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.12.2021 22:33 - 22:34 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kolega, kolegovia, rada by som vás informovala o štúdii Národnej akadémie vied v Spojených štátoch, kde profesor Eberhard Bodenschatz, riaditeľ inštitútu Maxa Plancka, hovorí o riziku infekcie bez nosenia rúšok a definuje ho ako enormne vysoké. Hovorí o tom, že dobre nasadený respirátor dokáže... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa... (Povedané súbežne s rečníčkou.)

Bittó Cigániková, Jana, poslankyňa NR SR
...znížiť riziko infekcie až o 90 %. (Povedané súbežne s predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.12.2021 17:43 - 17:43 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, chcela by som sa za klub SaS vyjadriť k zákonu o kategorizácii nemocníc.
Chcela by som povedať, že tento zákon jednoznačne podporujeme a to preto, že garantuje ľuďom kvalitu, či už je to materiálno-technické zabezpečenie a teda prístrojové vybavenie, či už je to personálne zabezpečenie. A teda keď už ten človek príde do tej nemocnice, tak aby tam naozaj našiel tú pomoc. Či sú to už finančné zdroje okrem miliardy, vyše miliardy z plánu obnovy aj 60-tisíc pre každú ambulanciu, ktorá vznikne v regióne a nielen pre novú, ale aj pre takú, ktorá bude prevzatá mladým lekárom od toho staršieho, plus finančná dotácia alebo garancia pre nemocnice, kde jednoducho príde k zmene, tak ešte dva roky potom sú poisťovne povinné finančné prostriedky, finančnými prostriedkami ďalej dotovať tieto nemocnice.
Garantuje ľuďom časovú dostupnosť. Ľudia budú mať konečne v zákone napísané, kedy presne majú nárok na akú zdravotnú starostlivosť aj vecnú dostupnosť, a vďaka pozmeňujúcemu návrhu pána poslanca Krajčího dokonca aj garanciu, že ak im poisťovne nezabezpečia túto dostupnosť, tak budú mať nárok na liečbu v zahraničí, takže nebudú musieť čakať.
Máme za sebou desiatky, stovky hodín diskusií a chcem sa opýtať kritikov, čo ponúkajú oni. Dvanásť rokov, kedy bola najväčšia reforma toaletný papier v nemocniciach, aj to len v niektorých? Preto aj keď nesúhlasíme so sankciami pre záchranárov, chápeme ich zúfalstvo, ktoré nie je výsledkom dnešných dní, ale dlhej-dlhej vašej vlády (výkriky z pléna), a práve preto podporujeme návrh optimalizácie siete nemocníc a prvú časť reformy všeobecnej zdravotnej starostlivosti, ktorá bude pokračovať.
Ďakujem ministrovi a všetkým, ktorí sa na tomto podieľali, ministrovi terajšiemu aj bývalému.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 10.12.2021 9:14 - 9:39 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. No ja teda zdržovať budem, lebo si myslím, že niektoré veci by tu mali zaznieť, ale nezdržovala som počas rozpravy komentármi, tak aspoň zhrniem.
V prvom rade chcem povedať k tým, ktorí vystupovali k optimalizácii siete nemocníc, že si treba stále opakovať, že tie vety o tom, ako budú rušené lôžka, budú rušené nemocnice, jednoducho nie sú pravdivé. Nič nebude zrušené.
Jediné, čo sa bude diať, bude sa, budú sa transformovať niektoré oddelenia a tie, ktoré nepostačujú svojou kvalitou na to, aby boli pre pacienta bezpečné, na druhej strane ony nezaniknú, ale budú sa v nich vytvárať lôžka, ktoré nám dnes pre ľudí chýbajú, a nevieme, nevieme sa o nich postarať v tomto smere.
Možno to lepšie pochopíme na konkrétnych prípadoch. Pán poslanec Čepček tu spomínal včera napríklad Nemocnicu v Snine, čítal list a v podstate to bolo celé jeho vystúpenie. Ja chcem povedať, že Snina je presne tá nemocnica, ktorá je zrelá na transformáciu, nie na zánik, ale sú tam veci, ktoré, o ktorých sa treba rozprávať. Dnes napríklad táto nemocnica nemá ani urgent, ani neurológiu, to znamená, že tých najurgentnejších pacientov už dnes vlastne vozia mimo, mimo tohto mesta, 35 % ľudí chodí do inej nemocnice na zdravotnú starostlivosť, ktorá je poskytovaná v Snine, asi teda majú na to nejaký dôvod. Napríklad sa tam robí 300 pôrodov. Vieme, že teda medzinárodné, medzinárodní odborníci hovoria, že by ich malo byť 1 200 pre to, aby boli bezpeční, bezpečné. Naše pôrodnice vzhľadom na naše, naše počty ľudí zmiernili tieto odhady pre Slovensko. Pohybujeme sa niekde od 600-800-1 000 pôrodov, ale určite to nie je 300 pôrodov, ako je to v Snine. Za rok. Za rok, podotýkam. Z toho tretina ide cisárskym rezom a 62 % sa robí v epiziotómii, to je vlastne, ženy vedia, to je vlastne nástrih, ktorý nie je určite pre ženu príjemný ani bezpečný. Robí sa napríklad apendektómií 65 za rok, 65 za celý rok. Robí sa tam 34 iných resekcií žalúdka za celý rok.
A týmto chcem povedať, nieže je to, že to je zlá nemocnica, oni robia iné, iné výkony robia častejšie a lepšie, len tie, kde jednoducho je nedostatočný počet, by bolo treba presmerovať do nemocníc, kam už teraz chodí veľká časť ľudí, a jednoducho je to preto, aby tam ten operačný tím robil tie výkony častejšie, a tým je to pre toho pacienta bezpečnejšie. Keď niečo robíte 30-krát za rok, tak jednoducho to nebude, môže, môže sa stať, že jednoducho sa stane situácia nepredvídateľná, a keby ste operovali častejšie, tak jednoducho viete reagovať lepšie.
Nemocnica sa ešte ohradzovala nekvalitnými dátami. Toto úplne môže byť a aj to akceptujem, aj to beriem, ale na druhej strane treba povedať, že presne na to sa urobil odklad, bude, bude sa rok vyhodnocovať, diskutovať. Tiež treba povedať, že nemocnice dostali dáta vopred, a teda naozaj boli len minimálne pripomienky. A tiež treba povedať, že ide o dáta, ktoré samotné nemocnice vykazujú poisťovniam. Čiže ak sú zlé, tak sú aj zle vykazované. A, ale opakujem, to, nič z tohoto by nebol dôvod na to, aby sme urobili chybnú optimalizáciu, preto považujem za správne, že bolo, že bola o rok odložená a že sa teda ideme tomu, tomu podrobne venovať.
Čo je ale výhoda pre... aj pre túto nemocnicu, ktorá má pochopiteľne obavy, že príde k zmene, lebo teda zmena nikdy nie je pre ľudí príjemná a nevedia, čo príde, boja sa, tak sa snažia, ministerstvo snaží vysvetliť. Čo je výhoda pre tieto menšie nemocnice, kde jednoducho sa nerobí dostatočný počet niektorých výkonov, je to, že keď tam príde k transformácii, tak tam budú nasmerované aj finančné prostriedky a napríklad môžme sa baviť o tom, že tam pribudne malý urgent, dnes tam nie je žiadny, hej? Že tam pribudne jednodňová starostlivosť, samozrejme, paliatíva, stacionár, toto všetko. Toto je na diskusiu, nie ako udržať súčasne nie vždy kvalitu, ale ako, ako využiť túto situáciu vo svoj prospech. Každý riaditeľ nemocnice, ktorý je šikovný a dobrý manažér, z tejto situácie pre svoju nemocnicu dokáže naozaj vyťažiť preto, lebo potrebujeme, aby k tej zmene prišlo a sú na to vyčlenené finančné prostriedky. Takže by som chcela aj veľmi pekne poprosiť aj pána poslanca Čepčeka, aj ostatných, aby možno povzbudili riaditeľov nemocníc, že toto nie je pre nich niečo, čoho sa musia báť, ale je to pre nich príležitosť.
Pán poslanec Čepček tiež hovoril o tom, že nechce dať vlastne úplnú moc ministerstvu, v tom sa s ním zhodujem, nakoniec robili sa aj pozmeňujúce návrhy týmto smerom. Musím povedať, že ministerstvo aj vyšlo v ústrety. No ale zároveň hovorí pán Čepček, že nechce dať teda úplnú moc súkromníkom. Tak mám taký pocit, že v tom nemá úplne jasno. Dobrá správa v každom prípade, nech si myslí jedno alebo druhé, rozhodovať budú komisie, ktoré sú zložené naozaj pol na pol, kde dá sa pozrieť presne v zákone, nechcem to tu zdržiavať, ale kde má v podstate pol na pol nominácie štát a súkromný sektor a VÚC-ky, tak myslím si, že, že toto je vyriešené. Posledné slovo má síce minister, pokiaľ sa nejaká nemocnica odvolá, ale budú zverejnené názory komisie. Ja si neviem predstaviť politicky, ako by minister rušil akúkoľvek nemocnicu, ktorá, kde, kde je jasne ukázané a vyhodnotené dvoma komisiami nezávislými od seba, že tá daná nemocnica spĺňa kritériá kvality, materiálno-technické zabezpečenie, personálne zabezpečenie, EBHR limity, to sú práve tie počty výkonov, aby boli dostatočné na to, aby to bolo, bolo pre pacientov bezpečné.
A čo je dôležité napríklad, tieto počty výkonov a táto kvalita, tú nevie minister ovplyvniť. Tá sa bude tvoriť v odbornej komisii, čisto odbornej, v prvej komisii, a teda nebude to politické zadanie, ale bude to v podstate zadanie odborných spoločností v spolupráci s inými, takže toľko k pánovi Čepčekovi.
K pánovi Rašimu. Hovoril o tom, že sa budú opäť, alebo nehovoril, že sa budú rušiť lôžka, on už teda tiež pochopil a vnímam aj ten posun v diskusii, posun v diskusii, hovoril o tom, že teda hrozilo, že sa budú, že sa to tak komunikovalo, že nebola dobrá komunikácia. S tou komunikáciou, samozrejme, už som to povedala niekoľkokrát, súhlasím, ale musíme všetci uznať, že sa výrazne zlepšila.
Čo sa týka tých lôžok, v podstate sa zmenilo, že momentálne je to aj preformulované tak, aby bolo jasné, o čo ide. Nejde o minimálny počet lôžok, ale teda o počet lôžok, ktoré sa budú rušiť, ale o minimálny garantovaný počet lôžok, čiže, naopak, optimalizácia siete nemocníc ľuďom garantuje, že sa nemôže stať, že poisťovne zazmluvnia menej lôžok, ako sa dohod... dohodne politická garnitúra s odborníkmi cez tie komisie a my teraz cez zákon. Takisto pribudli pozmeňovacie návrhy, napr. je tam garancia, že sa nesmie zmeniť ten počet lôžok a nesmie sa transformovať o viac ako tisíc za, za rok, to aby sa nestalo, aby neprišlo k nejakým šokovým zmenám, aby nemocnice a oddelenia sa nemuseli obávať, že jednoducho celé nemocnice budú, budú musieť okamžite reagovať naraz. Čiže bude sa to robiť postupne.
Chcem ešte povedať, že počet lôžok je v nariadení vlády č. 640/2008 Z. z., a toto sa nemenilo. Čiže naozaj nie je pravda, že by sa nejakým spôsobom rušili počty lôžok. Snažíme sa iba dať garanciu ľuďom k tomu, že budú naozaj nejaký minimálny počet zazmluvnené.
Ešte k tomu, to hovoril aj Jožko Valocký, keď teraz vystupoval, aj viacerí kolegovia, že reforma vznikala od zeleného stola, že teda nejakí úradníci si niečo napísali, s nikým to nekonzultovali, tak ja by som k tomuto, myslím si, že si to zaslúži reakciu, lebo je to často opakované, a myslím si, že to nie je úplne pravda. Po prvé žiadny zelený stôl, nech sa tvárime, ako chceme, veľká časť reformy bola prebratá zo stratifikácie pani ministerky Kalavskej a je to tak správne, pretože tie podklady boli urobené kvalitne v rámci... alebo v rámci možností, keď už boli aktuálnejšie dáta, tím Angelika Szalayová, Oskar Dvořák a ďalší v podstate aktualizovali, skvalitnili tie dáta, ale ten spôsob je veľmi podobný, a teda nedá sa povedať už, už úplne na začiatku, že by to bolo úplne od zeleného stola, pretože tím ministerky Kalavskej - Mišo Štofko, Maťo Smatana a spol. - prešli celé Slovensko, prediskutovali to s odbornými spoločnosťami a naozaj sa na tom veľmi veľa narobili, bolo to kvalitne spracované a vlastne súčasne... súčasný ministerský tím to v podstate len upgradol.
A je dôležité možno povedať aj to, že sa stretávali, že nie je pravda, že teda od mini... od ministerského stola. Nakoniec súčasťou dôvodovej správy na strane 41 je aj zoznam organizácií, s ktorými sa stretli. Reforma všeobecnej ambulantnej starostlivosti tam bola konzultovaná aj nemocničnej starostlivosti. V podstate od februára do 27. 7. je tam podrobný rozpis toho, s kým všetkým sa stretli, okrem, okrem VÚC-iek, s ktorými sa do dnešného dňa stretli viac ako 15-krát ministerskí, tak boli to aj pacientske organizácie, poisťovne, nemocnice, Európska komisia, Slovenská lekárska komora, Lekársky odborový zväz, Asociácia na ochranu práv pacientov, Asociácia súkromných lekárov, SK8, teda združenie VÚC-iek, sesterská, sesterské organizácie, ZAP, čo je tiež združenie zdravotníckych... zdravotníkov.
Čiže chcem tým povedať, že, nechcem to čítať celé, ale chcem tým povedať, že keď niekto hovorí, že nebolo to prediskutované, jednoducho úplne dokázateľne to nie je pravda. Rozumiem, že nie každý môže byť spokojný, ale nie je fér hovoriť, že ministerskí úradníci nič nerobili. Opak je pravdou, naozaj neskutočne sa na tom narobili a mali by sme im za to poďakovať, a nie ich haniť.
Čo sa týka pána Rašiho, tam je ešte zaujímavý ten problém s mapkou, ktorý spomína. Hovorí o tom, že keď už vyšla nejaká mapka, tak vlastne lekári v tých regionálnych nemocniciach nechcú pracovať, nechcú tam prichádzať noví, to, to skutočne môžem potvrdiť. To sa skutočne deje. Škoda len, že práve s tou mapkou vyšiel HLAS, viete, lebo to, to fakt nemusel robiť. A ešte o to viac, že vyšiel s informáciou o tom, že budú sa rušiť pôrodnice. Včera to aj môj kolega pán Šefčík spomínal, že budú sa rušiť pôrodnice v mestách, kde pôrodnice vôbec nie sú, a okrem toho, Marek, čo si ty spomínal, tak ja som si teda pozrela ešte raz ten slide HLAS-u s tými 22 zrušenými nemocnicami, alebo teda pôrodnicami a majú napísaný napríklad aj Svidník, Šahy, Malacky, Levoču, Veľký Krtíš, Vysoké Tatry, Zlaté Moravce, to je 8 z 32 pôrodníc, kde pôrodnice nie sú. Čiže chcem veľmi pekne poprosiť politik... aj kolegov, rozumiem, že je to politika, rozumiem, že sme opozícia - koalícia, ale dať verejnosti údaj, kde poviem, že sa bude rušiť 32 pôrodníc, a z toho 8 neexistuje, už v tom čase keď to hovoríme, a teda časť z nich nikdy ani nebola, je jednoducho naozaj, naozaj nefér. A, samozrejme, že potom tí lekári, keď toto vidia od politických garnitúr, tak oni majú obavy, že sa to bude rušiť, ale, prosím vás pekne, ťažko toto vyčítať ministerstvu, lebo toto teda nebola ich tlačovka ani ich informácia.
Ja napríklad som častokrát hovorila o tom, ministerstvo má veľmi dobre spracované informácie, majú, som to videla niekoľkokrát, ja už som to tu aj ukazovala, keď som na to dostala povolenie, majú každý kraj spracovaný, všetky nemocnice, spád, každé, tie, tie údaje, čo som o tej snin... nemocnice zo Sniny čítala, tak oni majú takto každý jeden výkon spracovaný, koľko sa robí, aký má... aký je priemer celého Slovenska, či menej, či viac, majú to veľmi dobre spracované. Jasné, vždy sa dá lepšie, ale na základy to, to stačí a vlastne na základe tohoto sa dá povedať, ja som aj v regiónoch bola takto diskutovať a dá sa na základe toho viesť naozaj racionálna debata, dá sa ukázať tým ľuďom, ktorí tam žijú, pozrite sa, máte tu takýto počet nemocníc, pre vás je bezpečnejšie v rámci toho potrebného opakovania tých výkonov, aby bol nižší počet nemocníc a sú tam nastavené pre každý jeden kraj rôzne varianty. Keď som to preratávala, tak naozaj tých variant je, sú stovky. Stovky, ak nie tisícky. A jasné, každý z nás politikov, či sme v opozícii, v koalícii, či sme regionálni politici, my si môžme vybrať z týchto všetkých možností tú, ktorá sa nám práve hodí, aby sme tých ľudí vo svojom regióne nejakým spôsobom vystrašili, ale, opakujem, nie je to fér. Nie je pravda, že je, že je nejaký konečný výsledok, opakujeme to stále, ani nemôže byť, pretože tú finálnu konečnú mapku bude robiť ministerstvo v spolupráci s tými komisiami, ktoré som spomínala, kde sú zastúpené aj nemocnice, aj pacienti, aj poisťovne, jednoducho, samozrejme, odborné organizácie, jednoducho dávať teraz takéto informácie ľuďom nie je fér nielen voči ministerstvu a voči koalícii, ak je toto cieľom, ale najmä voči ľuďom, ktorí v tých regiónoch žijú, a vlastne dôsledkom toho je, áno, to, že tam potom nie je v nemocniciach ani v súčasnosti dostatok lekárov, lebo majú obavy ísť do nemocníc, ktoré vôbec nikto rušiť nechce.
Hovorilo sa tu o tom, že keď sa budú transformovať nemocnice, vzniknú dlhé dojazdy, optimalizácia siete nemocníc napríklad garantuje dojazd do nemocnice druhého typu 30 minút, ale keď som si pozrela tie, presne tie štatistiky a údaje, tak v podstate, tak ako je to zatiaľ nastavené, z tých rôznych variant, priemerná, priemerný čas dojazdu do takejto nemocnice bude 13 minút 3 sekundy. A ale nevieme ešte, ktorý bude výsledný variant, ale teda priemer všetkých variantov je takýto, čiže OK, garancia 30 minút, ale je pravdepodobné, že to bude oveľa kratšie, pretože tak sa to snaží ministerstvo nastaviť.
Chcem ešte povedať, že sa hovorí o tom, že nerobiť to, z viacerých strán to zaznieva, nerobiť to, nie je to dobre pripravené, treba to odložiť a tak ďalej, ja sa chcem spýtať kritikov, a čo, teda necháme to tak, ako to je, lebo naozaj to bez akejkoľvek akože nejakých osobných útokov, ale je pravda, že veď takto sme to tu mali doteraz. A vďaka tomu, že sa nič nerobilo, tak vlastne my máme nemocnice, ktoré nie vlastnou vinou, ale kvôli tomu, ako je nastavený ten systém, nestíhajú, nie, že nestíhajú, nezvládajú, preto, lebo nemajú dostatočne saturovaný personál, nemajú dostatočne, dostatočné technické vybavenie a za a), samozrejme s tým súvisí aj to, čo som hovorila, že tam nechodí dosť ľudí, pretože oni to, samozrejme, vnímajú a radšej idú, aj keď bývajú bližšie, tak oni idú radšej do vzdialenejšej nemocnice, kde je vyššia kvalita, a toto je aj správne, tak treba, treba na to jednoducho reagovať a treba začať s tou reformou, myslím si, že by sme, že by sme ju mali podporiť všetci, jak sme tu.
Pán Baška vystupoval, hovoril o tom, že treba začať ambulanciami, čo je požiadavka VÚC, musím povedať, úplne pochopiteľná, oni potrebujú a nijako sa nečudujem, dokonca si myslím, že je to správne, oni potrebujú predsa tým ľuďom v tých regiónoch povedať nebojte sa, aj keď príde k nejakej reforme, aj keď príde k nejakej transformácii a tu toto oddelenie sa zmení na iné, tak verte, že tu budete mať zdravú starostlivosť a tou garanciou majú byť ambulancie. To je úplne pochopiteľné, je to správne.
Ministerstvo sa aj snažilo okrem finančných garancií teda, to už som tu niekoľkokrát spomínala, že tu bude garancia dva roky po, po tom, ako sa transformuje oddelenie ešte budú tiecť finančné zdroje, že je tu dotácia pre novovzniknuté ambulancie v regiónoch, a snažili sa dať aj garanciu v tej zmene počtu lôžok a v dostupnosti, ale hlavne je tam, je tam aj taký, taká veta napísaná, že v podstate nemôže prísť k transformácii oddelení v prípade, ak nebude zabezpečená dostatočná ambulantná zdravotná starostlivosť. Toto je vyslovene záväzok ministerstva, ktorým chcem dať najavo, že s ambulanciami sa ráta, nakoniec veď súčasťou optimalizácie siete nemocníc je reforma všeobecnej ambulantnej starostlivosti, resp. jej prvá fáza z troch. Ale na to, aby sme mohli urobiť tú reformu, potrebujeme urobiť túto prvú fázu. Tak mi príde nefér hovoriť, že no najskôr ambulancia, ale zákon, ktorý umožní riešiť tie ambulancie vlastne radšej nepodporme. To naozaj nič nevyrieši, akurát to spraví to, že nebudú ani dotácie, ani garancie, ani možnosť začať niečo riešiť.
Pán Baška hovoril o Partizánskom, o Topoľčanoch, hovoril o Myjave ako o nemocniciach, ktoré sú potrebné, áno, sú a zostanú tam, ale sú tam takisto výkony, ktoré jednoducho treba presunúť inam. V Partizánskom sa robili v roku 2019 9 apendektómií, 9-krát za rok! Viete si predstaviť, keď operačný tím robí nejakú operáciu 9-krát za rok, asi ako je naučený a zvyknutý, opäť nie je to výčitka, je to normálna vec, ale my potrebujeme tie výkony koncentrovať, aby, aby jednoducho boli bezpečnejšie pre, pre toho pacienta, pritom do Topoľčian, kde ich, sa ich urobilo 111, je to 17 minút. Čiže a ten rozdiel v bezpečnosti pre pacienta je obrovský. Takže, prosím, uvedomme si ešte raz, my nehovoríme o rušení nemocníc, my hovoríme o presune tých výkonov, ktoré sa robia v jednotlivých oddeleniach málo, do oddelení, kde sa ich robí viacej, ale namiesto toho nik... tam nezostane prázdne miesto, ale tam vznikajú ambulancie, stacionáre, jednodňová zdravotná starostlivosť, samozrejme, dlhodobá, následná starostlivosť, ktorú, ktorá práve v tých regiónoch extrémne chýba, my dnes posielame ľudí domov, lebo, ja neviem, po výmene kĺbu, lebo s ním kto rehabilitovať v tej nemocnici, posielame ich domov a oni sa nám za pár mesiacov vracajú, opäť musia prežiť tú bolesť, opäť to stojí finančné náklady a nemá to žiadny zmysel. A my teraz vytvárame, alebo teda optimalizácia sa snaží vytvoriť lôžka aj pre takýchto ľudí a to je veľmi dôležité. A nielen takýchto, po operáciách, dlhodobé stavy, tieto lôžka nám chýbajú. Za to máme kopu akútnych, počúvate, ako využívaných, priemerne sa využíva, no napríklad u pána Bašku v Trenčianskom kraji je to okolo 50 % lôžok, ktoré sú využívané, zvyšok je prázdny v priebehu roka. Tak mi povedzte, aký má toto zmysel. No jasná, že tam ma... jasné, že tam máme vytvoriť niečo, čo sa bude využívať.
Takisto hovoril o Myjave ako o plnohodnotnej nemocnici a to nechcem nijako rozporovať, ale chcem teda uviesť, že ani Myjava dnes nemá ani urgent, ani neurológiu, ak sa nemýlim, a to nie je akože teraz že treba ich zrušiť, to v žiadnom prípade, tá nemocnica je potrebná, zostane tam. Ale, prosím vás pekne, uvedomme si, že aj táto nemocnica dnes tie akútne stavy jednoducho odváža inam, že už ani dnes tam nevedia tých pacientov ošetriť. Takisto sa tam robí 360 pôrodov. Hovorila som, že teda malo by ich byť určite 600-800 a viacej, keby to bolo podľa medzinárodných štandardov, tak 1200, aby to bolo pre tie ženy bezpečné. Robí sa tam 31 apendixov, minimálne by sa malo robiť 100 za rok. 31 za rok! A viem, že v roku 2019 sa robila jedna jediná trombolýza za celý rok. Pekný experiment, nie? To asi nie je niečo, čo chceme.
Na druhej strane, viem, že napríklad majú Bojnice, Topoľčany, Trenčín veľmi nízke percento epistomií, to je to nastrihnutie hrádze, toto treba pochváliť, 0,4 až 8 % v týchto nemocniciach a napríklad v Trenčíne je najmenej cisárskych rezov vlastne na celom Slovensku, iba 16 %. A týmto chcem povedať, že my hovoríme o tých negatívnych číslach, ale každá tá nemocnica má aj pozitívne, za ktoré treba chváliť, a to tam treba podporovať v tej nemocnici. Takže to neznamená, že keď niekde povieme, že no tak týchto operácií sa tam nerobí dosť, a poďme sa baviť o tom, že ich presunieme, že ideme všetko, všetko rušiť, lebo sú aj, sú aj údaje, ktoré, a o každej jednej nemocnici, ktoré, ktoré je hodno pochváliť, ktoré treba rozviesť a treba ich podporovať. Tak preto som chcela, aby zazneli, lebo väčšinou sa bavíme o negatívach, tak aby zazneli aj pozitíva, lebo sú.
Pán, pán Baška sa ešte pýtal, že načo robiť poriadok v lôžkach. No presne na toto, čo som hovorila, lebo keď, keď neurobíme ten poriadok, tak zostane nám 50 % lôžok nevyužitých a na tých ďalších 50 % v podstate sa, tam, tam jednoducho sa nebude robiť dostatočný počet výkonov na niektorých oddeleniach, na niektorých, naopak, sa čaká, je to nezmyselne rozdelené, treba to jednoducho tú, tú excelentnosť koncentrovať, treba v tom urobiť poriadok a vtedy to bude mať pre tých občanov oveľa lepší, väčší zmysel. Takisto bol apel na to, že prečo teraz, určite by sa to dalo pripraviť lepšie, to by bolo vždy, v akejkoľvek fáze. Vždy môžme povedať, no ešte toto by sa dalo dorobiť, toto, to nesporne, ale teraz je to dôležité preto, lebo teraz sú na to naviazané peniaze z Plánu obnovy. Ja viem, že je to len pôžička, veľakrát sa tu hovorí, že miliarda nám padne z neba, no nie, my to budeme musieť zaplatiť a rozumiem, že je to pôžička, ale veľmi výhodná pôžička a hlavne je to, sú to prostriedky, ktoré umožnia to, že po tejto reforme, alebo teda ona teraz len začína a bude ešte dlhé roky plynúť, ale keď sa podarí a my to teda tu odhlasujeme, každý, kto bude hlasovať za, bol na začiatku niečoho, čo vo výsledku na konci, keď sa podarí, bude zachraňovať životy a bude to dlhé roky po nás ešte ľuďom životy meniť. Nebude to ako doteraz, že to pôjde roky, nechcem povedať, že 12 rokov, lebo to proste od začiatku išlo len dole vodou, my musíme spraviť niečo. Je čas na zmenu. Teraz je už neskoro, malo to byť dávno, len jednoducho ani bývalé vlády sa nečinili, no tak keď sa nečinili, tak teraz sme tu my a snažíme sa niečo zmeniť. Nemusí to byť dokonalé. Ale miesto kopania by kolegovia mohli, mohli konštruktívne, konštruktívne pomôcť.
Dobre. To je asi všetko z mojej strany, k takým, k tým dôležitým veciam, chcem ešte raz veľmi pekne poďakovať sama za seba najmä Asociácii na ochranu práv pacientov, poisťovniam, Asociácii nemocníc Slovenska, Asociácii štátnych nemocníc, Maťovi Smatanovi, Michalovi Štofkovi za tvorcov bývalej reformy a Angelike Salayovej, Oskarovi Dvořákovi a Zuzke Földesovej Motajovej za, za tvorcov súčasnej reformy, samozrejme, pod vedením pána ministra. Môže sa to niekomu zdať, že to teraz akože sa roztlieskavame, nie, je to normálne, vecné priznanie zásluh za to, že niekto desiatky hodín popritom, ako sa stará o pacientov a robí svoju robotu, sviatky, piatky, nedele, v noci, kedykoľvek telefonuje, mali sme zoomy, mali stretnutia preto, lebo všetci títo ľudia majú úprimný záujem na to, aby sa, na tom, aby sa Slovensko, na Slovensku zdravotníctvo zmenilo.
Ešte chcem z tejto pozície poprosiť, aby sa samostatne, na samostatné hlasovanie vyňal bod č. 129 zo spoločnej správy.
Ďakujem veľmi pekne. (Reakcia z pléna.)
A áno, jasné, prepáčte, hlasovanie navrhujem v utorok o 17.00 hod.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9.12.2021 18:48 - 18:50 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, ako spoločná spravodajkyňa výboru... prepáčte, len sa mi toto šmýka... (rečníčka si upravuje respirátor na tvári) ako spoločná spravodajkyňa výboru predkladám spoločnú správu k vládnemu návrhu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 706).
Vládny návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor a výbor pre zdravotníctvo. Výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj nerokoval o návrhu zákona, nakoľko v zmysle zákona o rokovacom poriadku nebol uznášaniaschopný. Ústavnoprávny výbor NR SR súhlasí s návrhom zákona a odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť. Výbor pre zdravotníctvo súhlasil s predloženým návrhom zákona a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Gestorský výbor nedostal žiadne stanoviská poslancov, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade vládny návrh zákona (tlač 706) schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Spoločná správa obsahuje 237 pozmeňujúcich návrhov. Súčasne výbor navrhol, aby sa o bodoch 1 až 237 hlasovalo spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť.
Spoločná správa výborov bola schválená uznesením č. 120 z 9. decembra 2021, kde ma výbor poveril za spoločnú spravodajkyňu k predloženému návrhu zákona a poslancov Mareka Krajčího a Mareka Šefčíka za náhradníkov za spravodajcu.
Ešte by som chcela poprosiť, aby bol upravený v spoločnej správe v bode 8 preklep, namiesto slov 16 až 18 má byť správne 16 a 17.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.12.2021 17:50 - 17:51 hod.

Jana Bittó Cigániková
Už nejdeme hlasovať, hej, teraz? Dobre.
Tak keď sme po hlasovaní, ja chcem len oznámiť, že zajtra o deviatej ráno bude zasadať zdravotnícky výbor k optimalizácii siete nemocníc. Tak prosím všetkých členov, aby sa zúčastnili. Členov výboru, samozrejme. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2021 14:05 - 14:07 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Páni, 150 miliónov verzus 500 miliónov je základný rozdiel! Verím, že to pochopíte, a tam je totiž akože nepochopená základná premisa. Rozdať ľuďom viac je podľa vás dobré a podľa nás si neuvedomujete, že to znamená zobrať ľuďom viac. Tie peniaze, opakujem, niekto musel zarobiť a niekde budú chýbať. Čiže úplne, oveľa radšej by sme boli, keby to bolo 50 miliónov, boli sme ochotní súhlasiť so 150 miliónmi, prepáčte, aj miliónmi, aj teda eurami, lebo keď to rátame na milión obyvateľov, ale nie sme ochotní súhlasiť s 500 eur, to je už ďaleko za našou hranicou.
Veľmi zaujímavé je, že na tej diskusii vtedy na tej koaličnej rade hovorili Igorovi Matovičovi aj Milan Krajniak, aj Veronika Remišová, aj kolegovia vedľa Igora Matoviča od vás z OĽANO, že to jednoducho je veľa. To, a to bola ponuka 300 eur vtedy, teda návrh. Zhodli sme sa všetci na stopäťdesiatich a s tým sme odchádzali, o to väčšie počudovanie bolo, keď sme videli tlačovku s 500 eurami.
Čo sa týka opäť tých vašich typických oľanáckych osobných útokov, no vy proste jednoducho neviete pochopiť normálne fakty. Tak ja vám to teda poviem. Tú reformu, ktorú pripravujem s Pentou podľa vás, tak ja teda odkážem kolegom z Asociácie štátnych nemocníc, z Asociácie nemocníc Slovenska, Asociácie zdravotných poisťovní, Asociácie na ochranu práv pacientov, bývalých tvorcov reformy a terajším tvorcom reformy a vášmu ministrovi zdravotníctva, že teda spolupracujú s Pentou, pretože niekoľko mesiacov v tomto tíme ten pozmeňovák vznikal. To, že vy to neviete pochopiť, to je iba mantinel vašej, vášho nejakého rozsahu, ale to neznamená, že je to pravda.
Pán Gazda, ďakujem, Kazda, ďakujem veľmi pekne za podporu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.12.2021 13:41 - 14:01 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Igor, mali sme dohodu na 150 eurách. Strávila som niekoľko hodín aj s ďalšími kolegami diskusiou o tejto dohode, ktorú ty úplne ignoruješ tak ako teraz, tak aj vo svojom návrhu dva dni potom. Ja nemôžem vynechať túto časť, pretože vnímam od verejnosti, ako veľmi obťažujeme ľudí so svojimi večnými dohadovaniami na verejnosti.
Chcem sa ťa teda spýtať, prečo dohoda, ktorá bola urobená, zrazu neplatila dva dni nato a vyjdeš s niečím, na čom sme sa nikdy nedohodli. Prosím ťa, prečo nemôžeme aspoň chvíľu fungovať ako normálna koalícia a takto neotravovať ľudí? Ty nie si v tej koalícii sám. A spôsobuje to od začiatku obrovské problémy. Raz lotéria končiaca žalobou 400-tisíc, potom povinný krčah vody, inokedy špáranie sa v nose celému národu, stále dokola, nekonečne, vkuse premieľanie interrupcií, ktoré teda fakt nie sú problém tejto krajiny, 25-percentná dépeháčka, o ktorej napíšeš status a potom tvrdíš, že teda to nikto nikdy nepovedal, trojnásobná daň z nehnuteľností, teraz bombastických 500 eur pre dôchodcov ako kompromis, keď nesúhlasíte, dám 600.
Robíš to bez dohody s koaličnými partnermi. Tú dohodu sme, Igor, mali a postavili by sa za ňu všetci. Vieš, ako by to verejnosť ocenila? Prečo stále musíš robiť toto? Ja, ja, ja tomu nerozumiem. Ja neverím, že si neuvedomuješ, ako hazarduješ s dôverou ľudí. A tvoje argumenty sú večné útoky na SaS, donekonečna, lebo my sme najväčší nepriatelia, lebo ti vecne hovoríme, kde majú tvoje nápady chybu.
Hovoríš o tom, že chceme, aby umierali ľudia, že berieme podnikateľom 500 miliónov. Prosím ťa, fakt? Fakt máš pocit, že my chceme, aby niekto zomieral? Nechceme, Igor, a nechceme ani nikomu nič brať, preto sme trikrát navrhovali odškodňovací zákon, ktorý si TY neschválil, ktorý vďaka TEBE neprešiel a dodnes neni hotový.
Pol roka sme bojovali za motiváciu pre očkovaných a za ich slobodu najmä na základe nižšieho epidemiologického rizika. Vieš prečo, Igor? Lebo iba to motivuje ľudí sa očkovať a iba očkovanie je skutočný, skutočná cesta von z tohto trápenia. Čiže presne preto, lebo nechceme, aby ľudia zbytočne umierali, ale tiež nechceme, aby jednoducho sme tu stále, rok a pol dokola každú chvíľu robili len lockdown a lock... veď ty to dobre vieš. Čo sme tým vyriešili? Videl si to sám, pretlačil si si lockdown, takisto pretlačili ste si lockdown, v tom momente klesla krivka očkovania. Teraz zasa tvrdohlavo ideš niečo robiť. Nie je to dobrý nápad.
Bojovali sme za riadne a okamžité odškodnenie prevádzok, ako som ti hovorila. Trikrát sme to navrhovali na vláde, mal si to na stole. Len preto, že je to SaS, tvoj proste imaginárny nepriateľ, my sme nie tvoji nepriatelia, my ti len vecne hovoríme, čo je zlé. My sme programová strana, ktorá voľby čo voľby vyhráva najlepší program vo všetkých think tankoch nie preto, že sme si to vymysleli, ale preto, že na tom programe makáme. Máme tím lídrov, máme riešenia ku konkrétnym problémom. A, áno, potom sa stane, že keď sme aj s tebou alebo s kýmkoľvek vo vláde a príde na stôl nejaký problém, tak riešenia, ktoré desať rokov pripravujeme a cibríme, dáme na stôl. A ty že sa na to urážaš, to je pre mňa neuveriteľné. Veď ty by si to mal využívať vo svoj prospech, v prospech koalície a v prospech ľudí a nerobiť to, čo robíš.
Čo sa týka tých 500 miliónov eur, naozaj je to nepremyslené a teraz a hovorila som to aj včera, hovorím to v každej relácii, kde môžeš, je pravda, ty to myslíš dobre a vždy to myslíš dobre, pri všetkých tých nápadoch. Tvoj cieľ je dokonca správny. Ľudia nad 60 rokov jednoducho tvoria dve tretiny v nemocniciach a je to 90 % úmrtí, ten cieľ je správny. Ale prosím ťa, veď pochop, že normálne otázky, normálne argumenty, kde to môže stroskotať, keď sa bavíme o pol miliarde a z toho 400 miliónov dávaš už zaočkovaným, čiže si nič nezlepšil, tak že tie argumenty sú namieste.
Keď sa pýtame alebo keď sa bavíme o tom, že aká je tá suma, tak ja som si dovolila prepočítať tú liečbu, keby len všetkých by sme museli dať, za 420-tisíc dávok by sme mohli zaplatiť tých monoklonálnych protilátok, ktoré teda majú úspešnosť 50 %, jedna stojí, jedna tá kúra stojí 1 200 eur. 420-tisíc ľuďom by sme mohli za 500 miliónov takúto liečbu ambulantnú alebo teda bez nejakej hospitalizácie umožniť alebo by sme mohli 700-tisíckrát podať tú päťdňovú kúru molnupiraviron, čo teraz nakupujeme, tam je tiež tá účinnosť zníženia hospitalizácií 50 až 70 %, aj keď teda zisťuje sa, že pri tých, ktorí už boli pozitívni, to možno bude menej, to sa teraz analyzuje, ale je to teda akože slušné číslo podľa tých zistení.
Z týchto peňazí by sme každej sestre mohli dať 17-tisíc eur odmenu. Igor, 17-tisíc každej sestre. Okej, 17-tisíc je veľa, no tak by sme jej dali dvetisíc a ešte by nám zostalo 440 až 540 miliónov na nábor zdravotníkov zo zahraničia. Ty v tvojom rozpočte si navrhol sestrám 11 miliónov na budúci rok, to je 30 euro pre jednu. Sestry majú o 500 euro nižší plat ako sestry v Čechách, kde prejdú bez akejkoľvek jazykovej bariéry. Tí tvoji dôchodci, tí naši dôchodci, naši občania nebudú mať zdravotnú starostlivosť, pretože tu nie je personál, ale ty zobereš pol miliardy a dáš to jednoducho tým ľuďom alebo kvôli tým ľuďom, ktorí doteraz sa odmietali očkovať a spôsobovali z veľkej časti túto situáciu.
Mohli by sme nakúpiť tie roboty da Vinci, to určite poznáte, čo vedia teda na diaľku operovať, je to taká naozaj že úplná frajerina, máme jeden v Banskej Bystrici, v Česku ich majú viac než desať, za tieto peniaze by sme ich mohli nakúpiť 125 vrátane výcviku lekárov.
Mohli by sme dať každej jednej ambulancii na Slovensku 170-tisíc eur na jej fungovanie a vybavenie, tam by sme mohli zarátať aj motiváciu, aby každý musel zaočkovať alebo teda bol motivovaný zaočkovať celý ten svoj kmeň, alebo by sme, naopak, keď teda 170-tisíc na ambulanciu je teda fakt slušný peniaz, no tak by sme mohli zaplatiť ďalšiu zdravotnú sestru na deväť rokov za tieto peniaze.
Na konci tohto roka ministerstvo financií zobralo zdravotníctvu 230 miliónov eur, čo, samozrejme, okamžite pocítili poskytovatelia a pacienti a aj poisťovne, najmä Všeobecná zdravotná, štátna, ktorá sa kvôli tomu skoro dostala do ozdravného plánu, a mohli by sme to celé vrátiť a ešte raz toľko dať tým pacientom, tým ľuďom. Suma 600 miliónov sú náklady na vyštudovanie, počúvajte, 10-tisíc lekárov. Desaťtisíc lekárov. Nám tu chýbajú lekári, tak za tieto peniaze komplet štúdium 10-tisíc lekárov by sme mohli, by mohli za tieto peniaze vyštudovať.
Mohli by sme schváliť úplne každú žiadosť o výnimku na liečbu. Každú. To sú všetky tie lieky, ktoré sú príliš drahé, sú mimo nejakých pravidiel, mimo toho nášho rozpočtu zdravotníckeho, tie najťažšie, najsmutnejšie prípady, ktoré poznáme z titulných stránok novín a denníkov, všetkým by sme mohli zaplatiť za tieto peniaze liečbu.
Mohli by sme zdvojnásobiť dotáciu na výučbu detí na stredných školách, lebo komplet výdavky za celý rok na celé stredné školstvo sú 550 miliónov.
Živnostníci na dani z príjmu zaplatia ročne 105 miliónov. Ty im teraz ideš navyšovať platby. Keby sme neminuli 500 miliónov eur takto, nemuseli by sme platiť žiadne, nemuseli by živnostníci platiť žiadne dane, žiadne, nula, päť rokov.
Na dani z nehnuteľnosti sa v tejto krajine vyzbiera 450 miliónov eur, samozrejme, tieto peniaze idú samosprávam, ale keby sme teda chceli byť štedrí, tak by sme im vedeli, samosprávam, prispieť presne toľko, koľko vyzbierajú na všetkých daniach z nehnuteľností.
A ty často argumentuješ tým, že je to lacnejšie alebo teda rovnako drahé ako, väčšinou lacnejšie, ako kompletný lockdown alebo ako liečba, tak ti chcem pripomenúť, že liečba sa teda netýka úplne všetkých v každom prípade, ale je úplne správne, to som opäť zopakovala, sa snažiť, aby teda sa zaočkovali, je to určite správny postup chcieť od nich, aby sa zaočkovali. Ale čo sa týka toho kompletného lockdownu, tak ti chcem, Igor, pripomenúť, že dáta z nemocníc jasne ukazujú, že kompletný lockdown nie je potrebný. Je predsa potrebný lockdown len pre neočkovaných a prečo ho nemáme, je dôvod, dobre vieš, je predsa ten najčastejšie, že veď to nevieme skontrolovať. Nie je práve toto naša úloha? Nie je vymáhanie a dodržiavanie platných pravidiel úloha štátu?
Ja viem, že nie je možné a úplne by bolo alibistické hovoriť, že na 100 percent, nedá, ale určite sa to dá lepšie, ako to robíme. A stačí to len zlepšiť na to, aby sa nám znížil počet ľudí v nemocniciach, aby tie nemocnice vládali, aby vládali lekári, aby sme sa dokázali postarať aj o inú ako červenú medicínu. Na to nepotrebujeme stopercentný zásah, môžme sa snažiť čo najviac, aj by sme sa mali. Ale to, prečo máme kompletný lockdown, je zlyhanie našej vlády, Igor, tam sa máme zamerať, tam to treba zlepšiť. Kontrola a vymáhanie pravidiel je alfa omega. Nie večne zavrieť všetkých doma stále dokola, lebo pre nás je pohodlnejšie, aby sa vírus nešíril, všetkých zamknúť. Bez ohľadu na to, či urobili niečo pre túto spoločnosť, či sa očkovali, alebo nie. A ešte, keď sa neočkovali, tak ešte zoberme tým, čo to tu ťahajú, a dajme tým, ktorí sa neočkovali. To je tak strašne demotivačné, podobne ako ten kompletný lockdown, čo ste zaviedli, okamžite klesol záujem o očkovanie.
Tiež by som sa chcela spýtať, že či si ty vôbec uvedomuješ, že toto zrejme nebude posledné preočkovanie, a čo potom pri ďalšom, Igor? Potom znova im dáme? Alebo dáme im už 700, 800? Dáme im päťtisíc, aby sa nám zaočkovali?
A mimochodom, tak ma napadá, nebudeme platiť aj deckám v škole? Lebo podľa mňa, ja si myslím, že to je vec hospodárskeho významu, že keď máme v triede, máme nejakých jednotkárov, nejakých päťkárov a tí päťkári sa nechcú učiť, mohli by sme im zaplatiť, oni by sa lepšie učili a potom na konci vlastne by malo z toho akože to Slovensko lepších žiakov a lepšie by sa darilo hospodárstvu. Nejdeme platiť ľuďom za to, že by sa lepšie učili? Alebo za to, že nebudú skákať zo skaly? Zaplaťme každému, kto je tak strašne charakterný a nezvýši náklady na zdravotníctve s tým, že skočí zo skaly. To je úplný borec, zaplaťme mu za to podľa mňa. To je, to by sme určite mali podporiť a keď to niekto podporiť nechce, tak je to bezohľadná, bezohľadná sviňa, ktorému sú ukradnuté životy ľudí, čo chcú skákať zo skaly, respektíve čo nechcú skákať zo skaly.
To je neuveriteľná logika! Pritom naozaj rozumiem snahe motivovať neočkovaných, ale musí, aj tá musí mať svoje logické hranice, a najmä teda v koalícii by mala mať hranice aj nejakej internej dohody, aby sme takto neobťažovali večne dokola spoločnosť.
Chcem ešte zdôrazniť, že naozaj tomu, či sa to zrealizuje, či to bude mať úspech, nijako nepomôže kopanie do koaličných partnerov len preto, že sa snažíme hospodárne správať k verejným financiám. Politik totiž nemá ani jedno vlastné euro, ani jedno jediné. Všetky peniaze, ktoré my máme, sme zobrali ľuďom z toho, čo oni reálne museli zarobiť a vyrobiť a nemohli to dať svojim rodinám, ale dali to do starostlivosti nám a my teraz máme rozhodnúť, čo s tými peniazmi. Rozvaha, ako s nimi nakladať, je preto určite oveľa viac namieste ako nejaké veľkolepé, populistické, ťažko realizovateľné nápady s otáznym výsledkom.
Skúsim ešte prečítať jeden status, ktorý ma zaujal a ktorý hovorí o veľa. Mám teda nejakých šesť minút, tak to na to využijem. Je to status pána Jakuba Tillingera, odporúčam sledovať, veľmi múdry a šikovný človek. Písal presne o tomto nápade, tak dovolím si ho citovať. Podpora neočkovaných nad 50 rokov finančným stimulom alebo povinné očkovanie nad 50 rokov. Minister financií Igor Matovič a Boris Kollár prišli s nápadom za 500 miliónov, ako podporiť služby, kultúru a šport poukážkami pre milión ľudí nad 60 rokov (chcem podotknúť, že dokopy je ich milión dvesto) a zároveň motivovať ich k očkovaniu. Nápad pozitívne finančne motivovať ľudí, ktorí tvoria väčšinu hospitalizovaných, tiež podporuje, avšak s výškou, vekovou hranicou a formou nesúhlasí. Treba podľa neho znížiť vekovú hranicu na 50 a viac rokov, lebo táto veková skupina tvorí 79 % hospitalizácií v prebiehajúcej delta vlne, kvôli tomu máme zahltené nemocnice a paralyzovanú bielu medicínu a zdravotníkov na dne svojich síl.
Ak by sme dali ako motiváciu 500 eur všetkým nad 50 rokov bez toho, aby sme určovali, ako ich majú spoluobčania minúť, ktorí sú doteraz nechránení vakcínou za 40 eur, ktorá je jedinou efektívnou prevenciou pred zahltením nemocníc a zbytočných úmrtí, istotne by to nemotivovalo úplne všetkých.
Aktuálne máme vo vekovej skupine nad 50 rokov zaočkovaných 1 307 228 občanov, čo je 65,77 %. Nechránených vakcínou ostáva 680 235 ľudí. Niektorí z nich sa rozhodli zaočkovať a niektorí môžu byť zaočkovaní v zahraničí. Tu ešte píše ďalej, že nejaký čas trvá, kým by sme túto motiváciu prijali, takže počítajme, že 400-tisíc ľudí by sme nepresvedčili a nie sú nijako imunizovaní. Časť z nich stále váha, má obavy, časť nepresvedčí už žiadna motivácia. Buďme teda optimisti, že pri tomto návrhu by sme motivovali polovicu ľudí, teda 200-tisíc. 500 eur na hlavu činí tých 500 miliónov. Ak v čase trvania delty vlny skončí, delta vlny skončí 17 % v tejto skupine nad 50 rokov v nemocnici, čiže 68-tisíc ľudí, z nich okolo 6 800 bude potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu, ostatní budú na JIS-ke, respektíve na štandardnom covidovom lôžku, tak nemocničná liečba týchto 68-tisíc ľudí v nemocniciach vychádza približne 146 mil. 540-tisíc. To je 2 155 eur na hlavu.
Liečba 6 800 ľudí na ÚPV, na umelej pľúcnej ventilácii, vychádza 11 245 na hlavu. Spolu teda, dokopy pri tom už akože prehnanom čísle, je to 223 mil. 6-tisíc eur. Teda opakujem, my sme, my ideme dať 500 miliónov ľuďom, z ktorých 400 miliónov dáme tým, čo už sú zaočkovaní, na to, aby sme zabránili tomu, čo v najhoršom scenári by malo teda náklady v zdravotníctve 223 miliónov, nehovoriac o tom, že keby sme použili to, čo sme navrhovali aj my ako SaS, to znamená motivácia negatívna, pozitívna, viac slobody pre očkovaných, väčšie obmedzenia pre neočkovaných a kľudne spoluúčasť na liečbe, na liečbe na covidových oddeleniach pre neočkovaných, tak určite by sa zaočkovalo viac ľudí. Zaočkovať toľkoto ľudí by stálo 16-tisíc.
Časť z týchto peňazí, z tých 223 miliónov, čo by sme dali na, za motiváciu očkovať sa, sa vždy vráti nazad štátu zo spotreby, či už z DPH alebo spotrebných daní. Čiže to nie je, to nie je čistý náklad. Čiže aj takýto stimul má logiku. Ale, ešte raz, nie spôsobom, ako to chce urobiť Igor Matovič s Borisom Kollárom, že 500 eur nejaké poukážky a všetkým nad 60 rokov, to je naozaj populizmus a nezmysel. Ak sa ako spoločnosť zhodneme, že takúto motiváciu už nechceme platiť, tak zostáva už len povinne nahnať všetkých nad 50 rokov očkovať sa pod hrozbou sankcií, teda pokút. A teda to uzatvorenie, že 500-tisíc verzus 200-tisíc, verzus 16-tisíc eur.
Čiže týmto som chcela povedať, že aj takýto nápad, aj takáto dotácia, aj tá sa dá urobiť inak, dá sa urobiť rozumnejšie, dá sa urobiť jednoducho s tým, že si vypočujem argumenty, že si pozriem čísla, že zvážim plusy a mínusy. Ale navrhovať to takýmto spôsobom a ešte teda útočiť na všetkých, ktorí hovoria niečo iné, mi príde absolútne pres, cez čiaru.
Nie je to vôbec tak, že teda nám nezáleží na životoch dôchodcov. Samozrejme, že to tak nie je a ty to, Igor, dobre vieš. Je to práve tak, že napríklad vieme, že keď tieto peniaze minieme tu, tak už nebude, nebudú peniaze na to, aby sme zachráni... aby sme tým dôchodcom zachránili tých zdravotníkov, ktorí nám odchádzajú. Čo myslíš, že sa stane, keď má každá sestra 500 eur navyše v Čechách a 400 eur každý lekár priemerne, v tom nasledujúcom roku? A my v našom zdravotníctve sme nielenže dali o 26 miliónov menej oproti skutočnosti tohto roka a dali sme len 11 miliónov na sestry, čo vychádza 30 euro, ale ešte sme tam nadhodnotili úplne, úplne iracionálne úspory v 250 miliónov, ktoré, z ktorých akože reálne, keď sa budeme veľmi snažiť v covidovom roku, tak vieme usporiť 40 – 50 miliónov, pretože na ostatné tie úspory, čo sú tam napísané, nie sú nástroje kvôli štátu. Čiže tie peniaze budú, budú jednoducho chýbať.
Ja teda dúfam, že je úplne jasné, že tá, ten cieľ je správny, že nespochybňujeme záujem nejakým spôsobom zaočkovať túto vekovú skupinu. Diskutujeme aj my v SaS o tom, ako to má byť. Včera som s kolegami mala diskusiu, vystálo z toho 36 návrhov, ktoré sme v minulosti dali. Nie je pravda, že toto je jedna jediná cesta. Myslíme si, že naozaj tá kombinácia opatrení je lepšia cesta, citlivejšia cesta a najmä je teda aj bezpečnejšia z pohľadu morálky, z pohľadu verejných výdavkov a aj z pohľadu koaličných vzťahov. Keď sa raz na niečom dohodneme, tak absolútne nie je fér potom vystúpiť s úplne iným návrhom a už vôbec nie je fér útočiť na tých, ktorí sa snažia rozumne hospodáriť s peniazmi, ktoré im nepatria.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2021 13:33 - 13:34 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Igor, si ty normálny?! Ty si uvedomuješ, ako toto ľuďom lezie na nervy? 80 % alebo 90 % tvojho vystúpenia ty po tom, ako predseda finančného výboru vystúpi vecne a technicky, ty stráviš tým, že 80 % alebo 90 % kopeš do koaličného partnera len preto, lebo si dovolí dávať vecné, normálne pripomienky. Prosím ťa pochop, že vecná pripomienka nie je osobný útok. Je neuveriteľné, čo ty robíš so svojím mandátom! Ty si ho dostal, nie SaS-ka, nie SME RODINA, nie OĽANO, ty konkrétne si od ľudí dostal mandát, aby si zmenil túto krajinu k lepšiemu. A čo s tým robíš, je len to, že kopeš okolo seba vždy, keď ti niekto povie, že nie si najmúdrejší a tvoje nápady majú chybu.
Tento nápad má konkrétne chyby. Počúval si teraz Maroša, úplne vecne a technicky ti vysvetlil aké. A tie pripomienky sú namieste. Ty ideš dať 500 miliónom ľuďom, 500 miliónov ľuďom, ktorých liečba by stála 200 miliónov a očkovanie 16 miliónov. Čo je, prosím ťa, na tom zlá výhrada? Prečo obviňuješ niekoho, kto ti toto povie, že chce, aby umierali ľudia, že nechce pomôcť podnikateľom?! Ja normálne, ja ti nerozumiem, že nevieš pochopiť, čo ty robíš s dôverou ľudí a s dôverou ľudí v túto celú vládu. To je vyslovene tvoja robota a toto bola toho ukážka. Prosím ťa, uvedom sa a prestaň s týmto.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.12.2021 18:55 - 18:57 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
Áno a poďme platiť ešte aj tým, čo nepijú a tým, čo dodržiavajú zdravý životný štýl. A úplne najlepšie bude, keď budeme platiť ešte aj tým, ktorí vôbec nerobia nejaký adrenalínový riskantný šport. Všetkým im zaplaťme. Podľa mňa viacej. Lebo to sú zdraví aktívni ľudia. Oni majú väčšiu spoločenskú hodnotu. Prečo len 500? Prečo nie 5-tisíc? Podľa mňa akože nebuď lakomý! Daj viac, Igor!
A ja chcem len povedať, že vieš, my sme sa o tomto rozprávali. Ja sa ťa chcem opýtať, na čo je toto dobré? My sme sa dohodli na 150 eurách a dohodli sme na tom všetci, celá koalícia. Toto by vôbec nebolo potrebné. Teraz musíš ísť svoje, musíš si to pretlačiť. Hovoríš o tom, že budeme platiť dva až trikrát viac za starostlivosť. Tu mám pred sebou 36 návrhov, ako motivovať neočkovaných sa očkovať, ktoré neboli schválené. To sú len naše návrhy. Je ďalší desiatky, existujú ďalšie desiatky spôsobov, ktorými môžeš motivovať. Nemusíš platiť každému 500 eur.
Hovoríš o tom, že keď budeme lockdown dávať, že to budeme musieť platiť. No lenže, Igor, keby si štát robil čo má a to teda kontroloval najmä neočkovaných, tak my lockdown nemusíme dávať, resp. nie pre všetkých. Môžme ho dať len pre neočkovaných, tak ako sme navrhovali. A v tom prípade to nebude až také drahé. Že?
A čo sa týka tých zdravotníkov, ktorých pýtame. To je tak strašne nefér od teba, že povedzte odkiaľ. Ja ti poviem odkiaľ. Z týchto 500 mil. Ty mi povedz, odkiaľ chceš zobrať týchto 500 mil.? Lebo ja ti hovorím, ak máš 500 mil. tak, prosím ťa, budeš taký zlatý a dáš zdravotníkom, konkrétne 276, pretože rozdiel medzi nami a Čechmi pri sestre je to 500 eur, pri lekároch 400 eur, čo dostávajú viac a nie je tam žiadna jazyková bariéra. Problém nášho zdravotníctva je najmä personálny. Nemá kto liečiť. Ty dáš, teraz zachrániš dôchodcu a to je posledné, čo si užije, pretože potom, keď bude potrebovať zdravotnú starostlivosť, nebude ho mať kto liečiť. Keď dáme každému lekárovi 400 eur a každej sestre 500 eur, vieš, koľko to bude ročne? 276 mil.! Dvakrát im to môžme dať. Tak mi teraz povedz, či tieto argumenty nie sú fér.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.12.2021 18:29 - 18:31 hod.

Jana Bittó Cigániková Zobrazit prepis
No, Boris, keď ma počuješ, viem, že zámer bol dobrý, ale neviem, či si úplne tomu pomohol, tak pár vecí dám na pravú mieru.
Áno, máme teda sedem úmrtí, ktoré sú spojené s vakcínami, ale tá, tá klasifikácia je taká, že môžu byť, môžu to byť úmrtia neklasifikované, nepravdepodobné, možné, pravdepodobné alebo veľmi pravdepodobné. A v tejto klasifikácii máme štyri možné úmrtia a tri pravdepodobné. Čiže veľmi opatrne s tým, že to je istota, to sa toto v žiadnom prípade nehovorí, že to sú naisto spojené s vakcínou a zároveň niektoré tie prípady poznám, nemôžem hovoriť podrobnosti, ale naozaj to boli také zdravotné stavy, že určite, keď aj vakcína uškodí, tak určite by uškodil covid a možnože aj chrípka. Hej. Takže pozor na to, keď sa takto vyjadrujeme.
Ďalšia vec - embólia, si spomínal, že teda to je bežné. No neni to bežné. Pri vakcíne embólia 0,0004 desatiny, stotiny, tisíciny, desaťtisíciny alebo dokonca stotisíciny percenta to je absolútne minimum, pri covide máte šancu dostať embóliu desať percent, tak prosím vás pekne, vážne si upracme tieto pojmy, keď o tom hovoríme s takou ľahkovážnosťou.
No a posledná vec, ja aj rozumiem tomu úmyslu, však dať nie je problém, kto by to nechcel, poďme rozdávať, ale my máme problém s tým, že niekto musí aj zarobiť, že niekde to musíme aj zobrať, že keď niekde zoberem, tak to tam bude chýbať. A keď ideme dávať teraz 500 mil. na podporu úplne legitímneho zámeru 60+, tak si treba uvedomiť, že na to, aby sme prvého neočkovaného motivovali, musíme minúť najprv 400 mil. na tých 800-tisíc, ktorí očkovaní sú. To jednoducho nie je dobrý nápad a nemá to nič s tým, že by sme nepriali dôchodcom. Práve naopak.
Skryt prepis