Vážení páni podpredsedovia, panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som sa vyjadril k návrhu zákona, ktorý dnes prejednávame v skrátenom legislatívnom konaní, z dielne ministerstva životného prostredia, ktoré dnes predkladá pán minister Budaj.
Budem hovoriť za seba aj za výbor minister...., pôdohospodárstva a životné prostredie, kde som predsedom. My sme tento návrh zákona dnes prejednali. V podstate bol schválený bez nejakých...
Vážení páni podpredsedovia, panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som sa vyjadril k návrhu zákona, ktorý dnes prejednávame v skrátenom legislatívnom konaní, z dielne ministerstva životného prostredia, ktoré dnes predkladá pán minister Budaj.
Budem hovoriť za seba aj za výbor minister...., pôdohospodárstva a životné prostredie, kde som predsedom. My sme tento návrh zákona dnes prejednali. V podstate bol schválený bez nejakých závažných pripomienok. V rámci schvaľovania uznesenia boli akurát tri hlasy, ktoré sa zdržali hlasovania, ostatní boli za. Počas výboru žiadne pripomienky nepadli.
Preto vás chcem poprosiť, aby sme tento návrh zákona schválili tak, ako bol predložený, pretože tento zákon v maximálnej miere súvisí so situáciou, v ktorej dnes sa nachádzame, a to je COVID-19. Z desiatich zásadných bodov, ktoré sú tam, deväť sa týka plynutia procesných termínov. Tam, si myslím, že žiaden problém nie je. Problém je v bode 10, a to sú PET fľaše. PET fľaše, to je 10 % z predloženého zákona, spôsobilo to, že dnes 90 % vystúpení a faktických poznámok nebolo k predmetu zákona, ale bolo o politickom marketingu.
Čo sa týka PET fliaš, absolútne súhlasím s tým, aby sa tento termín presunul o jeden rok. Poviem prečo. Ja som skôr, ako som prišiel dnes na toto rokovanie, som včera jednal so zástupcami SAMO, so zástupcami Slovenského združenia obchodu, s pánom Katriakom, a všetci mi povedali to isté, situácia v retaili, v maloobchode je veľmi zlá. Aj napriek tomu, že tie obchody sú relatívne plné, máte pocit, že ľudia kupujú, že míňajú peniaze, ekonomika nášho retailu padá a padá na takú úroveň, že sa dostávajú v blízkosti rentability svojich prevádzok. Kupujú sa základné potraviny, to znamená, že to sú potraviny, kde sú marže možno 10-15 %. Nepredávajú sa drahé, ziskové výrobky, ako sú cukrovinky, nepredáva sa pivo, nepredávajú sa drahé alkoholy, to znamená, že ekonomická úroveň dnešného maloobchodu, a treba si uvedomiť, že 92 % predaja ide cez siete supermarketov, hypermarketov, je veľmi zlá.
A my do toho chceme, aby oni tohto roku začali nakupovať drahé zariadenia, ktoré boli vyrátané zhruba na sumu 80 mil., to boli, keď sa schvaľoval zákon. Dnes tá čiastka je na úrovni 120 mil. Povedzme pre zahraničné siete spadajúce do systému SAMO možno to bude nejaká marketingová výhoda, konkurenčná výhoda. Majú tých predajní menej, sú veľké, majú priestory, tie automaty postavia. Pre menšie predajne typu CBA alebo COOP Jednota to je obrovský problém, pretože jednak to je drahé pre nich, jednak aj nemajú priestor, kde tie automaty uložiť. Plus do toho je situácia, kedy ozaj, čo sa týka ekonomiky, je situácia veľmi zlá.
Preto návrh, ktorý predkladá pán minister Budaj, by sme mali všetci podporiť bez ohľadu na to, či sa jedná o koalíciu, alebo opozíciu, pretože keď kupujete rohlíky, chleba, salámu, tam sa vás nepýta predavačka, či ste koaličný, alebo opozičný. Tam ste kupujúci, tam ste zákazník, tam ste človek, ktorý platí.
A teraz čo sa týka, čo sa týka ďalších vecí, ktoré spomenul aj pán Kuffa. Pán Kuffa, ja s vami súhlasím. Schváľme tento zákon. Nerozprávajme o ňom dve hodiny a poďme presne riešiť to, čo trápi Slovensko. A tá zásadná vec je nízka potravinová sebestačnosť. To je, si myslím, najväčší problém. Ale pokiaľ sa budeme rozprávať o týchto veciach, či tie automaty dáme o rok alebo o dva (zaznievanie gongu), tak ten priestor na to, aby sme začali budovať tú sebestačnosť, stratíme, my tú výhodu stratíme.
Ja nechcem teraz hovoriť o tom, čo bolo v minulosti, pretože tá minulosť, čo sa týka poľnohospodárstva, bola veľmi zlá. Tí, čo sa trošku venujete poľnohospodárstvu, viete, že poľnohospodárstvo sa neriadi vnútornými pravidlami štátu, ale riadi sa spoločnou poľnohospodárskou politikou, ktorá, ktoré boli nastavené v roku 2006 pre roky 2007 - 2013 a v roku 2013 pre roky 2014 - 2020. A, pán Valocký, to nie. A to je výsledok dnešnej situácie. Máme krásne žlté Slovensko, nemáme ovce, nemáme kravy, dovážame všetko, čo len doviesť môžme. Máme krásne žlté Slovensko a máme sedem..., 9-percentný podiel oleja na domácom trhu. Kupujeme v podstate všetko, čo sa kupovať dá.
Preto aj tie akč..., krízové štáby, ktorých sa zúčastňujem, ktoré poriada minister pôdohospodárstva, majú jednu zásadnú tému, budeme mať čo jesť, keby náhodou sa stalo to, ten absolútne krajný stav, že nám zatvoria hranice. Ale na to sa malo myslieť v roku 2006 a na to sa malo myslieť v roku 2013.
My, my sme vstúpili, ja som tu nový, my sme vstúpili, ja osobne som vstúpil do toho boja pred pár dňami. Dnešná koalícia, bývalá opozícia v podstate veľa síl nemala na to, aby to zmenili, ale už programovým vyhlásením, ktoré budeme predkladať o niekoľko dní, uvidíte sami, že dochádza k zásadnému zmenu smerovania slovenského poľnohospodárstva a k zásadnému smerovaniu rozvoja vidieka. Ideme cestou takou, ktorá nám patrí. To znamená, ak chceme byť súčasťou vyspelej Európskej únie, tak poďme cestou rozvinutého poľnohospodárstva, bohatého vidieka, poďme podporiť tých, čo produkujú potraviny (rečník si odkašľal), pardon, a nie tých, ktorí na stovky hektároch produkujú repku, pšenicu a kukuricu. Ja nechcem búrať proti veľkým, to sú tiež potravinári, ale musíme pomáhať malým a tým malým sa nedostalo.
Za seba za tých pár dní nám kľudne môžte spraviť odpočet, čo som urobil. Dnes mi došla správa, že po aktívnom týždni jedna veľká sieť scertifikovala porážku jahniat, čítali ste o tom, že je problém s jahňatami, tak ja som aktívne behal, snažil som sa, predpokladám, že už budúci týždeň začnú dodávky jahniat do, do veľkých, do veľkých obchodných sietí. To sme tu ešte nikdy nemali. Prihlásili sa mimo jednej všetky siete vrátane slovenských, akurát jedna zahraničná sa neprihlásila. Takže toto, toto je za posledné týždne.
Máme pripravenú legislatívu, ktorá bola prejednaná s ministrom pôdohospodárstva a s ministrom práce a sociálnych vecí, aby sme, aby sme vytvorili podmienky na zber ovocia a zeleniny. Chceme mať sebestačnosť, a keď som pred tromi rokmi začal apelovať na bývalú ministerku, že poďme pripraviť inštitút sezónnej práce, tak odpoveď bola, že nie. A tento inštitút sezónnej práce, urobím všetko pre to, aby v čo najkratšej dobe bol prijatý. Pokiaľ ho neprijmeme, tak dnešný stav sebestačnosti v ovocí, ktorý je z celkovej spotreby na úrovni 10 % a z ovocia mierneho klimatického pásma na úrovni nejakých 35 %, nám padne tak, že nebudeme mať ani vlastné jablká, resp. 30 % ovocia a zeleniny ostane v zemi alebo na stromoch.
Máme pripravené ďalšie legislatívne opatrenia. Ideme, ideme pripraviť legislatívne opatrenia na predaj z dvora a ideme vytvoriť normálnu, štandardnú, prirodzenú konkurenčnú, konkurenčné prostredie tým, ktorí nám dnes vládnu. Nechceme bojovať s tými sieťmi. Pre nás tie obchodné siete sú obrovská sila, kde pri rozumnej debate vieme predať prakticky všetko. A tie siete vzhľadom k tomu, že sme ukázali svoj záujem, že máme ochotu s nimi spolupracovať, nám podali, podali ruku a povedali áno, súhlasíme, a ten výsledok je dnes, dnes začíname predávať slovenské jahňatá, ktoré nikdy v tých sieťach neboli.
A čo sa týka tých fľaší, sklenených, plastových, viete, slovenský kupujúci má na výber. Môže si kúpiť sklenenú? No môže, veď máme sedemdecové, trojdecové, pollitrové. Môže si kúpiť plastovú? Takisto môže, od malej až po veľkú. My nemôžme zakázať tie, do tých PET fliaš plniť. Našou povinnosťou je vytvoriť podmienky, aby sa človek mohol slobodne rozhodnúť, či si kúpi v takom balení fľašu, alebo v onakom balení fľašu. A pokiaľ rozhodne, je prevaha PET fľaší, tak musíme spraviť všetko pre to, aby tie fľaše nám neznečisťovali životné prostredie.
Ja, ja mám, ja mám chatu na Ružíne, ja Ružín poznám, ako vyzerá. Je to katastrofa. Lenže za tie roky sa nevytvoril systém na to, aby tie fľaše tam neboli. Čiže poďme spolu rozmýšľať o tom, aby tie fľaše neboli v Ružíne, ale boli tam, kde patria.
Včera keď, v nedeľu, keď som išiel do Bratislavy, tak bola relácia v rádiu, kde hovorili, že je otestovaný spôsob, že až 30 % z PET materiálu sa môže používať ako prídavok do asfaltu a údajne fantasticky zvyšuje kvalitu asfaltu. Ja som, ja som veterinár, nerozumiem tomu. Tak poďme to spracovať tak, aby sme tie fľaše nasmerovali tam, aby nám pomohli, a nie, aby škodili.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis