Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.4.2020 o 15:58 hod.

MVDr.

Jaroslav Karahuta

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 15:58 - 15:59 hod.

Jaroslav Karahuta Zobrazit prepis
Pán poslanec Svrček, tvoje vystúpenie bolo ako vždy vecné, čo iba potvrdzuje skutočnosť, že poslanci za hnutie SME RODINA nerobia iba bezduchú politiku, ale hľadajú riešenia, ktoré pomôžu všetkým občanom Slovenskej republiky. Patríš medzi spoluautorov programového vyhlásenia v oblasti dopravy a som presvedčený, že aj vďaka tebe sa konečne dočkáme ukončenia diaľnic na Slovensku a že slovenská dopravná infraštruktúra bude na európskej úrovni. Poznáme sa, Miloš, niekoľko rokov a v rozprave sa potvrdilo to, čo všetci vieme, že si odborníkom na dopravu a že vieš ponúknuť kvalifikované odborné riešenia. Si podobne ako ja východniar a osobne sa teším na tvoje návrhy na zlepšenie dopravnej infraštruktúry nielen na východnom Slovensku, ale aj na severe a ostatných územiach Slovenskej republiky. Ďakujem, Miloš.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 11:35 - 11:37 hod.

Jaroslav Karahuta Zobrazit prepis
Ide. Ďakujem pekne za slovo. Paťo Linhart vie, že potravinový semafor bola jedna z našich priorít, takže som rád, že to v tom vyhlásení vlády tam je a verím tomu, že v krátkej budúcnosti sa zrealizuje.
Evka, ďakujem veľmi pekne za podporu. Očistenie od korupcie je veľmi dôležité. Toto, tie články, ktoré vychádzali včera, ja som presvedčený, že sú to posledné články z pôdohospodárstva. Je to hrozné, takéto články sa nemôžu čítať poobede alebo pred obedom, aby ste dokázali stráviť toto, čo zjete, aby to nevyšlo von.
Pán Žiak, ďakujem veľmi pekne za podporu. Súhlasím, generačná výmena absolútne dôležitá. Pokiaľ neurobíme technologickú a personálnu alebo ľudskú generačnú výmenu, nepohneme sa ďalej.
Pán Kuffa, o tom sme sa bavili včera, tá sebestačnosť je priorita, hej, mali by sme si vážiť potraviny, 30 % vyhodených potravín je dačo strašné, aj keď hovoríme, že jedna miliarda ľudí nemá čo jesť.
Pani poslankyňa Halgašová, robili sme spolu to programové vyhlásenie, bojovali sme navzájom týždne, týždeň, dva týždne, ja som veľmi rád, že sme sa dohodli a ja si myslím, že pani poslankyňa Halgašová ešte vystúpi k potravinám, takže budeme sa môcť vyjadriť.
Pánovi, pánovi poslancovi Kotlebovi, čo sa týka čísel konkrétnych, je pravdou, že je to málo konkrétne, my to máme všetko v našom programe hnutia SME RODINA, je to jednoznačne 2,5-percentný ročný nárast slovenských potravín, je plán do desiatich rokov, aby Slovensko malo sebestačnosť na úrovni 70 % a podiel slovenských potravín 65 %. Toto je aj dohoda, predbežná dohoda s obchodnými systémami, 2,5-percentný nárast slovenských potravín, ináč, ináč budeme musieť prijímať nejaké opatrenia.
Ostatným veľmi pekne ďakujem za podporu, veľa času nemám.
A poslancovi, poslancovi Kočišovi, bude strategický plán, je to záväzok, záväzok vlády vypracovať strategický plán... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.4.2020 11:03 - 11:13 hod.

Jaroslav Karahuta Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážení páni členovia vlády, pani poslankyne, páni poslanci, koronavírusová pandémia v plnej nahote, v plnej nahote odhalila naše najslabšie miesto, našu achillovu pätu, a to nielen Slovenska, aj veľa štátov Európskej únie, a tým je potravinová sebestačnosť.
Dnešné potravinové riziko, do ktorého sa dostali viaceré štáty Európskej únie, nespôsobili suchá porovnateľné s rokom 1947. Je to dopad, ktorý so sebou prináša nadvláda svetovej priemyselnej a globálnej produkcie potravín, ktorá za niekoľko desaťročí takmer úplne zničila lokálnu produkciu potravín. Výsledkom je dnešný rozporuplný stav, keď na jednej strane sa hovorí o potrebe udržateľnosti produkcie potravín, o krajinotvorbe, o rozvoji vidieka, o vidieckej zamestnanosti, nevyhnutných opatrení pri boji so suchom a klimatickými zmenami a na druhej strane vedome cestou zlej poľnohospodárskej politiky potláčame lokálnu produkciu potravín, likvidujeme úrodnú pôdu a namiesto toho, aby vidiek živil mesto, posielame vidieckych mužov do automobiliek a vidiecke gazdiné posielame do super a hypermarketov na nákup ovocia, zeleniny, mäsa, aby vedeli uvariť obedy pre svoju rodinu.
Na jednej strane máme médiá plné na, plné klimatických zmien a obáv pred hroziacim sa suchom a na druhej strane na dennej báze likvidujeme dôležité ekosystémy, zbavujeme sa ornej pôdy, lúk a pasienok a zbavujeme sa vody, ktorú namiesto toho, aby sme zadržiavali na mieste jej dopadu, posielame ju betónovými kanálmi až do Čierneho mora.
Vážené pani poslankyne, páni poslanci, každú minútu na svete strácame 30 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Je to dôsledok intenzívnej poľnohospodárskej produkcie. Každú minútu, minúta má 60 hodín (správne "60 sekúnd", pozn. red.) a tak to môžme rátať ďalej. Svetové organizácie už roky upozorňujú, že poľnohospodárska produkcia založená na intenzívnej výrobe, je cestou do pekla. Naše konanie v oblasti produkcie potravín, bohužiaľ, bolo a je často založené na pravde a na klamstve. Na jednej strane hovoríme o uhlíkovej stope, hovoríme o znižovaní emisií, a na druhej strane podporujeme koncentrovanú produkciu potravín, ktoré potom stovky až tisícky kilometrov vozíme na autách so spaľovacím motorom. Prečo nepovieme pravdu, že fotosyntéza je základom existencie života a je najdôležitejší proces na Zemi, kedy dochádza k väzbe CO2 a vody a z anorganického materiálu nám vzniká materiál organický, a že fotosyntéza je základom a udržiava stály pomer medzi kyslíkom a oxidom uhličitým. Je to asi preto, lebo by sme museli pôdu, les, vodu a ďalšie ekosystémy nie likvidovať, aby sme ich museli chrániť. Museli by sme podporiť sekréciu uhlíka do pôdnych a lesných a vodných systémov, a nie znižovať obsah humusu v pôde a nie likvidovať naše lesy, a nie likvidovať malé vodné cykly a vyháňať vodu z našich regiónov.
Z produkcie potravín sa stal bezduchý biznis a nástroj na zbohatnutie pár jednotlivcov. Na udržanie tohto biznisu budujeme u ľudí ilúziu hladu, že ak nebudeme podporovať globálnu produkciu potravín, tak hádam tu všetci pomrieme. A na druhej strane 30 % svetovej produkcie potravín končí v spaľovniach, skončí na skládkach odpadu. Vyhadzujeme 30 % svetovej produkcie potravín a jedna miliarda ľudí trpí hladom, pričom potraviny za stovky miliárd eur sa ročne ani nedostanú na pulty predajní a skončia na skládkach odpadu. Iba pre vašu informáciu, priemerný Slovák vyhodí ročne asi 100 kilogramov potravín, čiže my na Slovensku vyhodíme ročne asi 500 ton potravín.
A práve základom programového vyhlásenia vlády je eliminácia možných potravinových rizík, ktoré nám hrozia, ak nezmeníme pomer priemyselnej produkcie potravín, produkciou lokálnej. Cieľom programového vyhlásenia vlády v oblasti pôdohospodárstva je potravinovo sebestačný štát s rozvinutým vidiekom, udržateľným stavom agropotravinárstva, s cieľom dosiahnuť pomer medzi veľkými a na druhej strane malými, strednými a rodinnými farmami na úrovni 60 : 40. Programové vyhlásenie vlády v oblasti pôdohospodárstva je prienikom programov všetkých koaličných strán a na jeho obsahu sme sa jednoznačne zhodli. Čo ma najviac teší, že do programového vyhlásenia vlády sa dostalo až 90 % programu hnutia SME RODINA. Vláda v oblasti ochrany pôdy sa zaväzuje chrániť nie iba vlastnícke vzťahy majiteľov pôdy, ale chrániť aj jej kvalitu, štruktúru a udržateľnosť pôdnej úrodnosti. A je to prvýkrát, čo sa takéto myšlienky dostali do programového vyhlásenia.
Upozorňujem, že programové vyhlásenie vlády nebojuje proti veľkým, ako je to často mylne a možno aj zámerne interpretované niektorými politickými neprajníkmi. Pravda je taká, že prioritou nie je boj proti veľkým, ale je to pomoc a podpora malým, stredným a začínajúcim farmárom. Napríklad na dosiahnutie potravinovej sebestačnosti v oblasti ovocia, zeleniny a zemiakov už potrebujeme iba obyčajných 50-tisíc hektárov, a upozorňujem, že Slovenská republika má 1,9 milióna poľnohospodársky využiteľnej pôdy, čiže to nie je až také veľké množstvo. A presne tu je priestor na to, aby sme vytvorili podmienky na rozvoj tých malých, stredných a rodinných fariem.
Pre vašu informáciu, Slovenská republika ročne na zápornom salde, čo sa týka ovocia a zeleniny, stráca 40 miliónov eur, čo je hodnota blízka pol percentu HDP. Z druhej strany však nemôžme tolerovať fakt, že viac ako 90 % dotácií poberá iba 20 % slovenských farmárov. A výsledok je dnešný krízový stav, je krízový stav našej sebestačnosti, výsledkom je naša závislosť na dovoze potravín a postupná likvidácia dôležitých ekosystémov, a čo je najhoršie, výsledkom je takmer genocída hlavne východoslovenského vidieka.
Dôležitou časťou programového vyhlásenia je posilnenie práva, posilnenie postavenia potravinárstva. Chceme, aby potravinárstvo na Slovensku bolo na úrovni vyspelých štátov Európskej únie a hlavne aby sme spracovali primárne slovenské suroviny vyprodukované na území Slovenska našimi poľnohospodármi. Podporíme rast živočíšnej produkcie, podporíme špeciálnu rastlinnú a živočíšnu produkciu a prístup malých, stredných a rodinných fariem, aby mali k pôde. Podporíme a vytvoríme zákon o profesionálnych rodinných farmách, pretože rodinné formy podnikania sú základom podnikania, úspešného podnikania a potravinovej bezpečnosti všetkých vyspelých štátov Európskej únie.
V ekonomickej oblasti podporíme všetky formy poľnohospodárskej a potravinárskej produkcie, kde výstupom nebude biznis jednotlivcov, ale bude produkcia potravín. Základom strategického plánu pre roky, pre obdobie po roku 2020 bude v prvom rade transparentnosť pri prideľovaní dotácií, podpora produkcie, nie mulčovania. Bude tam stropovanie dotačných prostriedkov z I. piliera, maximálna redistribúcia na prvých sto hektárov pôdy, maximálny presun prostriedkov z I. piliera do II. piliera a maximálne kofinancovanie prostriedkov II. piliera zo štátneho rozpočtu.
V oblasti dosledovateľnosti, v oblasti kontroly dosledovateľnosti kvality a pôvodu potravín vytvoríme podmienky na to, aby spotrebiteľ už konečne nebol obeťou biznisu, ale aby bol tým, ktorý bude rozhodovať o skladbe potravín v obchodných systémoch. Preto zavedieme potravinový semafor. Bude posilnená podpora predaja slovenských potravín a súčasne podporíme všetky formy vzdelávania dnešných, ale aj budúcich farmárov.
Vážené kolegyne, kolegovia, Slovensko potrebuje v poľnohospodárstve zásadnú zmenu a potrebujeme nevyhnutne posilniť lokálnu produkciu potravín. Cieľom programového vyhlásenia vlády v oblasti pôdohospodárstva je potravinovo sebestačný štát, bohatý a prosperujúci vidiek. Chceme, aby vidiek po dlhých desaťročiach začal aj na Slovensku plniť svoju ekonomickú, produkčnú, sociálnu, spoločenskú a klimatickú a ešte aj environmentálnu funkciu. Preto osobne podporím toto programové vyhlásenie vlády a k tejto podpore chcem vyzvať všetkých, nielen koaličných, ale aj opozičných poslancov Národnej rady.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 22.4.2020 10:49 - 10:51 hod.

Jaroslav Karahuta Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážení členovia vlády, panie poslankyne, páni poslanci, Národná rada uznesením č. 81 z 20. apríla 2020 pridelila vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov (tlač 57) na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru a výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor určila výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady. Poslanci, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému vládnemu návrhu zákona.
Výbory, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, zaujali k nemu nasledovné stanoviská: ústavnoprávny výbor uznesením č. 21 z 21. apríla 2020 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť. Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uznesením č. 10 z 21. apríla 2020 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť s pripomienkami.
Gestorský výbor odporúča o bodoch spoločnej správy 1 až 4 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru uvedené body schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III spoločnej správy a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto vládnemu návrhu zákona v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona Národnej rady o rokovacom poriadku odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť s pripomienkami.
Spoločná správa výborov o prerokovaní predmetného vládneho návrhu zákona vo výboroch v druhom čítaní bola schválená uznesením výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie č. 12 zo dňa 21. apríla 2020. V citovanom uznesení ma výbor poveril predložiť Národnej rade spoločnú správu výborov a splnomocnil ma podať návrhy podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.4.2020 17:23 - 17:23 hod.

Jaroslav Karahuta
Zvolávam rokovanie výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, zajtra o 16.30 v zasadačke výboru.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 20.4.2020 16:07 - 16:09 hod.

Jaroslav Karahuta Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, vážený pán minister, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie za spravodajcu k návrhu k uvedenému zákonu, tlač 57. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Odporúčaný predmetný návrh zákona výbory prerokovali ihneď.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 20.4.2020 14:52 - 14:53 hod.

Jaroslav Karahuta Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážení členovia vlády, panie poslankyne, páni poslanci, predseda Národnej rady rozhodnutím č. 55 zo 16. apríla 2020 pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov, tlač 56, na prerokovanie výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie v termíne do začiatku rokovania schôdze Národnej rady o tomto návrhu.
Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie predložený návrh vlády na skrátené legislatívne konanie prerokoval na svojej 4. schôdzi a uznesením č. 8 zo dňa 20. apríla 2020 odporučil Národnej rade schváliť návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o predmetnom vládnom návrhu zákona.
Pán predsedajúci, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.4.2020 16:14 - 16:16 hod.

Jaroslav Karahuta Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem poďakovať aj za podporné, aj za niektoré kritické pripomienky.
Čo sa týka tých rukavíc a toho odpadu, je to pravdou, zaoberali sme sa tým. Bolo to myslené takto, že všetci, všetci členovia výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie dostali dnes zápis z akčného krízového štábu z včerajšieho dňa z ministerstva pôdohospodárstva, a dohodli sme sa na tom, že som pozývaný pánom ministrom na tento krízový štáb, že budem pripomienky z výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie prenášať na tento, na tento štáb. Preto ja som rád, že takéto pripomienky padli, tie rukavice a neviem čo, na druhej strane je pravdou, že zaberali nejaký čas, ale, ale myslím, že je to potrebné v rámci nášho výboru.
Čo sa týka, čo sa týka PET fliaš, ozaj tá ekonomická záťaž, to je jedno, či to bude záťaž výrobcu alebo obchodu, tak či tak to zaplatí vo výsledku zákazník. Čiže teraz by som to nerobil, 120 mil. pri 7-miliardovej ročnej tržbe maloobchodu je strašne veľký peniaz.
Čo sa týka potravinovej nezávislosti, ja súhlasím, že ísť do absolútnej stopercentnej nezávislosti alebo sebestačnosti je niečo imaginárne, a na druhej strane Slovensko má ideálne klimatické podmienky na produkciu potravín mierneho klimatického pásma.
Ja som si zobral Štatistický úrad Nemecka a vážne, choďte tam, na každej pozícii máte mlieko, maslo, mlieko a neviem aké výrobky a cestoviny, máte v závere napísané, potravinová sebestačnosť klesla o 2 %, Nemci, pozor, padáme, potravinová sebestačnosť vzrástla, hurá, už sme sebestačnejší. Tak prečo Nemci sledujú takto položkovite, ale veľmi dôsledne položkovite sebestačnosť a my, ktorí máme ideálne podmienky, tak to vlastne, opovrhujeme tomu alebo nás to nezaujíma? A presne kríza, ktorá sa stala teraz, a dnes sa nehrajme na to, že vieme, kedy skončí... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 7.4.2020 15:43 - 15:53 hod.

Jaroslav Karahuta Zobrazit prepis
Vážení páni podpredsedovia, panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som sa vyjadril k návrhu zákona, ktorý dnes prejednávame v skrátenom legislatívnom konaní, z dielne ministerstva životného prostredia, ktoré dnes predkladá pán minister Budaj.
Budem hovoriť za seba aj za výbor minister...., pôdohospodárstva a životné prostredie, kde som predsedom. My sme tento návrh zákona dnes prejednali. V podstate bol schválený bez nejakých závažných pripomienok. V rámci schvaľovania uznesenia boli akurát tri hlasy, ktoré sa zdržali hlasovania, ostatní boli za. Počas výboru žiadne pripomienky nepadli.
Preto vás chcem poprosiť, aby sme tento návrh zákona schválili tak, ako bol predložený, pretože tento zákon v maximálnej miere súvisí so situáciou, v ktorej dnes sa nachádzame, a to je COVID-19. Z desiatich zásadných bodov, ktoré sú tam, deväť sa týka plynutia procesných termínov. Tam, si myslím, že žiaden problém nie je. Problém je v bode 10, a to sú PET fľaše. PET fľaše, to je 10 % z predloženého zákona, spôsobilo to, že dnes 90 % vystúpení a faktických poznámok nebolo k predmetu zákona, ale bolo o politickom marketingu.
Čo sa týka PET fliaš, absolútne súhlasím s tým, aby sa tento termín presunul o jeden rok. Poviem prečo. Ja som skôr, ako som prišiel dnes na toto rokovanie, som včera jednal so zástupcami SAMO, so zástupcami Slovenského združenia obchodu, s pánom Katriakom, a všetci mi povedali to isté, situácia v retaili, v maloobchode je veľmi zlá. Aj napriek tomu, že tie obchody sú relatívne plné, máte pocit, že ľudia kupujú, že míňajú peniaze, ekonomika nášho retailu padá a padá na takú úroveň, že sa dostávajú v blízkosti rentability svojich prevádzok. Kupujú sa základné potraviny, to znamená, že to sú potraviny, kde sú marže možno 10-15 %. Nepredávajú sa drahé, ziskové výrobky, ako sú cukrovinky, nepredáva sa pivo, nepredávajú sa drahé alkoholy, to znamená, že ekonomická úroveň dnešného maloobchodu, a treba si uvedomiť, že 92 % predaja ide cez siete supermarketov, hypermarketov, je veľmi zlá.
A my do toho chceme, aby oni tohto roku začali nakupovať drahé zariadenia, ktoré boli vyrátané zhruba na sumu 80 mil., to boli, keď sa schvaľoval zákon. Dnes tá čiastka je na úrovni 120 mil. Povedzme pre zahraničné siete spadajúce do systému SAMO možno to bude nejaká marketingová výhoda, konkurenčná výhoda. Majú tých predajní menej, sú veľké, majú priestory, tie automaty postavia. Pre menšie predajne typu CBA alebo COOP Jednota to je obrovský problém, pretože jednak to je drahé pre nich, jednak aj nemajú priestor, kde tie automaty uložiť. Plus do toho je situácia, kedy ozaj, čo sa týka ekonomiky, je situácia veľmi zlá.
Preto návrh, ktorý predkladá pán minister Budaj, by sme mali všetci podporiť bez ohľadu na to, či sa jedná o koalíciu, alebo opozíciu, pretože keď kupujete rohlíky, chleba, salámu, tam sa vás nepýta predavačka, či ste koaličný, alebo opozičný. Tam ste kupujúci, tam ste zákazník, tam ste človek, ktorý platí.
A teraz čo sa týka, čo sa týka ďalších vecí, ktoré spomenul aj pán Kuffa. Pán Kuffa, ja s vami súhlasím. Schváľme tento zákon. Nerozprávajme o ňom dve hodiny a poďme presne riešiť to, čo trápi Slovensko. A tá zásadná vec je nízka potravinová sebestačnosť. To je, si myslím, najväčší problém. Ale pokiaľ sa budeme rozprávať o týchto veciach, či tie automaty dáme o rok alebo o dva (zaznievanie gongu), tak ten priestor na to, aby sme začali budovať tú sebestačnosť, stratíme, my tú výhodu stratíme.
Ja nechcem teraz hovoriť o tom, čo bolo v minulosti, pretože tá minulosť, čo sa týka poľnohospodárstva, bola veľmi zlá. Tí, čo sa trošku venujete poľnohospodárstvu, viete, že poľnohospodárstvo sa neriadi vnútornými pravidlami štátu, ale riadi sa spoločnou poľnohospodárskou politikou, ktorá, ktoré boli nastavené v roku 2006 pre roky 2007 - 2013 a v roku 2013 pre roky 2014 - 2020. A, pán Valocký, to nie. A to je výsledok dnešnej situácie. Máme krásne žlté Slovensko, nemáme ovce, nemáme kravy, dovážame všetko, čo len doviesť môžme. Máme krásne žlté Slovensko a máme sedem..., 9-percentný podiel oleja na domácom trhu. Kupujeme v podstate všetko, čo sa kupovať dá.
Preto aj tie akč..., krízové štáby, ktorých sa zúčastňujem, ktoré poriada minister pôdohospodárstva, majú jednu zásadnú tému, budeme mať čo jesť, keby náhodou sa stalo to, ten absolútne krajný stav, že nám zatvoria hranice. Ale na to sa malo myslieť v roku 2006 a na to sa malo myslieť v roku 2013.
My, my sme vstúpili, ja som tu nový, my sme vstúpili, ja osobne som vstúpil do toho boja pred pár dňami. Dnešná koalícia, bývalá opozícia v podstate veľa síl nemala na to, aby to zmenili, ale už programovým vyhlásením, ktoré budeme predkladať o niekoľko dní, uvidíte sami, že dochádza k zásadnému zmenu smerovania slovenského poľnohospodárstva a k zásadnému smerovaniu rozvoja vidieka. Ideme cestou takou, ktorá nám patrí. To znamená, ak chceme byť súčasťou vyspelej Európskej únie, tak poďme cestou rozvinutého poľnohospodárstva, bohatého vidieka, poďme podporiť tých, čo produkujú potraviny (rečník si odkašľal), pardon, a nie tých, ktorí na stovky hektároch produkujú repku, pšenicu a kukuricu. Ja nechcem búrať proti veľkým, to sú tiež potravinári, ale musíme pomáhať malým a tým malým sa nedostalo.
Za seba za tých pár dní nám kľudne môžte spraviť odpočet, čo som urobil. Dnes mi došla správa, že po aktívnom týždni jedna veľká sieť scertifikovala porážku jahniat, čítali ste o tom, že je problém s jahňatami, tak ja som aktívne behal, snažil som sa, predpokladám, že už budúci týždeň začnú dodávky jahniat do, do veľkých, do veľkých obchodných sietí. To sme tu ešte nikdy nemali. Prihlásili sa mimo jednej všetky siete vrátane slovenských, akurát jedna zahraničná sa neprihlásila. Takže toto, toto je za posledné týždne.
Máme pripravenú legislatívu, ktorá bola prejednaná s ministrom pôdohospodárstva a s ministrom práce a sociálnych vecí, aby sme, aby sme vytvorili podmienky na zber ovocia a zeleniny. Chceme mať sebestačnosť, a keď som pred tromi rokmi začal apelovať na bývalú ministerku, že poďme pripraviť inštitút sezónnej práce, tak odpoveď bola, že nie. A tento inštitút sezónnej práce, urobím všetko pre to, aby v čo najkratšej dobe bol prijatý. Pokiaľ ho neprijmeme, tak dnešný stav sebestačnosti v ovocí, ktorý je z celkovej spotreby na úrovni 10 % a z ovocia mierneho klimatického pásma na úrovni nejakých 35 %, nám padne tak, že nebudeme mať ani vlastné jablká, resp. 30 % ovocia a zeleniny ostane v zemi alebo na stromoch.
Máme pripravené ďalšie legislatívne opatrenia. Ideme, ideme pripraviť legislatívne opatrenia na predaj z dvora a ideme vytvoriť normálnu, štandardnú, prirodzenú konkurenčnú, konkurenčné prostredie tým, ktorí nám dnes vládnu. Nechceme bojovať s tými sieťmi. Pre nás tie obchodné siete sú obrovská sila, kde pri rozumnej debate vieme predať prakticky všetko. A tie siete vzhľadom k tomu, že sme ukázali svoj záujem, že máme ochotu s nimi spolupracovať, nám podali, podali ruku a povedali áno, súhlasíme, a ten výsledok je dnes, dnes začíname predávať slovenské jahňatá, ktoré nikdy v tých sieťach neboli.
A čo sa týka tých fľaší, sklenených, plastových, viete, slovenský kupujúci má na výber. Môže si kúpiť sklenenú? No môže, veď máme sedemdecové, trojdecové, pollitrové. Môže si kúpiť plastovú? Takisto môže, od malej až po veľkú. My nemôžme zakázať tie, do tých PET fliaš plniť. Našou povinnosťou je vytvoriť podmienky, aby sa človek mohol slobodne rozhodnúť, či si kúpi v takom balení fľašu, alebo v onakom balení fľašu. A pokiaľ rozhodne, je prevaha PET fľaší, tak musíme spraviť všetko pre to, aby tie fľaše nám neznečisťovali životné prostredie.
Ja, ja mám, ja mám chatu na Ružíne, ja Ružín poznám, ako vyzerá. Je to katastrofa. Lenže za tie roky sa nevytvoril systém na to, aby tie fľaše tam neboli. Čiže poďme spolu rozmýšľať o tom, aby tie fľaše neboli v Ružíne, ale boli tam, kde patria.
Včera keď, v nedeľu, keď som išiel do Bratislavy, tak bola relácia v rádiu, kde hovorili, že je otestovaný spôsob, že až 30 % z PET materiálu sa môže používať ako prídavok do asfaltu a údajne fantasticky zvyšuje kvalitu asfaltu. Ja som, ja som veterinár, nerozumiem tomu. Tak poďme to spracovať tak, aby sme tie fľaše nasmerovali tam, aby nám pomohli, a nie, aby škodili.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.4.2020 12:29 - 12:29 hod.

Jaroslav Karahuta
Opravujem. Pôdohospodárstvo a životné prostredie o 12.45 hod. Ďakujem, ospravedlňujem sa.
Skryt prepis