Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

5.2.2021 o 17:28 hod.

JUDr.

Jozef Šimko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

5.2.2021 17:28 - 17:43 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán Krošlák, ak dovolíte, ja na vás zareagujem. Takto, skutočne som sa nestretol ani v jednom prípade s prokurátorom, ktorý by bol odsúdený alebo že by bol v podmienke. Ale ešte v tom čase, ak narážate na SMER alebo na Fica, ešte pán Fico vtedy hádam ani v politike nebol, keď som robil náčelníka vyšetrovačky, dobre? Takže toto je jedna vec.
Súhlasím s vami, že, že skrátka zákon hovorí o tom, že kým neni, že kým nie je vo výkone trestu odňatia slobody alebo za úmyselný trestný čin. Je to chyba zákona. Pretože v zákone skutočne je to tak, že keď je akože nedbalostný trestný čin, môže byť tým špeciálnym prokurátorom. Ale je to nemorálne, vážený pán Krošlák, toto je ten problém.
A ja furt hovorím a aj vám to teraz poviem, prečo vlastne presadzujem toho pána, ktorého som povedal. Pretože pána Kysela presadzuje Rada prokurátorov a to sú nejakí odborníci, chápete. A nemá, nemá ani trest, ani podmienku, ani nezabil nikoho, tak za to hovorím, prosím vás, kolegyne, kolegovia z vládnej koalície, zvážte, komu dáte ten hlas, pretože určite bude to obrovský, teda veľmi zlý signál pre občanov žijúcich na území Slovenskej republiky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

5.2.2021 17:13 - 17:28 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážení páni podpredsedovia, milé kolegyne, vážení kolegovia, v podstate mám taký pocit, že kultúrnu vložku už máme za sebou. Dovolím si povedať, že zrejme slovenský národ, ktorý sleduje toto vystúpenie v parlamente, určite sa perfektne zabáva.
Ale teraz poďme vážne. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, vy ma v podstate poznáte ako poslanca Národnej rady, ako kolegu, zároveň ako primátora mesta Rimavskej Soboty, ale zrejme ma nepoznáte, čo som robil za posledné roky.
Áno, dámy a páni, som dlhoročný funkcionár Policajného zboru. Vykonával som tam skutočne vysoké funkcie, jednak ako náčelníka kriminálky, náčelníka oddelenia vyšetrovania, okresného riaditeľa Policajného zboru, ale ak by som chcel, vrátim sa práve k oddeleniu vyšetrovania.
Ja ako bývalý náčelník oddelenia vyšetrovania som dlhé roky spolupracoval s prokuratúrou. Či to bola okresná prokuratúra, krajská prokuratúra, sem-tam aj Generálna prokuratúra. Ale dovolím si povedať, že ja som sa nestretol vo svojej funkcii ani raz, že by som spolupracoval s prokurátorom na okresnej či krajskej úrovni, ktorý bol trestne odsúdený a bol v podmienke. Ja si to skutočne neviem predstaviť že ako náčelník vyšetrovačky, že by som išiel za prokurátorom a podstatne dohadoval by som väzbu s ním na obvineného, s ním, ktorý je v podstate v podmienke. A toto sa v danom prípade tu stane, pretože špeciálny prokurátor, pán Lipšic, ktorého pravdepodobne zvolíte za prokurátora špeciálneho, pravdepodobne tento človek bude zvolený a je skutočne v podmienke. Však dostal tento človek tri roky podmienku.
Áno, samozrejmá vec, to sa nám hocikomu môže stať, že teda ideme domov, náhodou dakoho zrazíme, ale, v poriadku, ale tento človek potom nemá čo hľadať v kresle špeciálneho prokurátora a ešte keď má podmienku.
Dámy a páni, ale najväčší problém je aj v tom, že my ako v podstate poslanci, ale my nie, pretože určite ja som nehlasoval za to, ale vy ste v podstate zmenili zákon, že skrátka do funkcie špeciálneho prokurátora môže byť zvolený aj neprokurátor. Viete veľmi dobre, že koľkí ľudia proti tomu protestovali. V prvom rade prokurátorská obec, no nepomohlo to, poslanecký zbor, myslím, 95 hlasmi ste to jednoznačne odsúhlasili, vládna koalícia.
No a teraz je ten, práve ten najväčší problém. Ja už nebudem tak podrobne hovoriť o týchto problémoch, pretože už teoreticky všetci ste to podrobne rozobrali, ale dovoľte zopár viet.
Bývalý špeciálny prokurátor pán Kováčik, samozrejme, na nátlak, nakoľko je vo vyšetrovacej väzbe, sa vzdal 10. 11. 2020 svojej funkcie. Dňa 11. 12. 2020 predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 354 vyzval oprávnené subjekty, aby predložili návrhy kandidátov 8. januára 2021. Pokiaľ máme dobré informácie, samozrejmá vec, boli navrhnutí štyria kandidáti - pán Kysel, pán Lipšic, pán Šanta a pán Špirko. Vieme aj to veľmi dobre, že boli podrobení ústavnoprávnemu výboru, tzv. grilovaniu a teoreticky ústavnoprávny výbor nám ich predložil všetkých štyroch, že áno, nech sa páči, nech parlament rozhodne, kto bude tým špeciálnym prokurátorom na ďalšie roky.
Vážení priatelia, mne v živote pán Lipšic neublížil, neublížil mi ani pán Šanta, ani pán Špirko. Ja ani týchto ľudí nepoznám, ale ja si dovolím otvorene tu verejne povedať, že pokiaľ teda Rada prokurátorov navrhne nejakého človeka, čo je pán Kysel, tak ja tomuto človeku dám hlas. A viete prečo? Lebo zrejme to je odborník. Lebo ak tohto človeka navrhuje Rada prokurátorov, tak zrejme tento človek niečo v hlave má. Je to dlhoročný špeciálny prokurátor, tak z tohto hľadiska v každom prípade budem tohto človeka podporovať.
A čo sa týka toho trestného činu. Vážení priatelia, kolegyne, kolegovia, vy všetci veľmi dobre viete, ako som to v úvode naznačil, že pán Lipšic, bohužiaľ, samozrejme, ako som povedal, hocikomu sa toto môže stať, spáchal trestný čin, nedbalostný trestný čin, nie je to úmyselný trestný čin, za čo bol odsúdený. No, ale nezabudnime na jednu veci, vážené kolegyne, kolegovia, že tento človek, keď taký istý trestný čin spácha či pán Móric, alebo v prvom rade pán Skrúcaný, tvrdo požadoval pre Skrúcaného nepodmienečný trest. Vieme veľmi dobre, že existoval na Generálnu prokuratúru, aby Skrúcaného zavreli, ale už na seba tento návrh nedával. Toto je, toto je amorálne, toto je nemorálne z jeho strany. Takže toto je moje ako stanovisko.
Dámy a páni, síce pán Pročko otvorene povedal, že nebude hlasovať za žiadneho. Samozrejme, pozreme sa na to hlasovanie. Ja som povedal, že áno, ja budem hlasovať za pána Kysela len za to, že ho navrhuje Rada prokurátorov. To znamená, považujem ho za odborníka a verím tomu, že bude dobrý špeciálny prokurátor.
Nuž ale, dámy a páni, pozrime sa na to grilovanie. Ak vy skutočne zvolíte Lipšica za špeciálneho prokurátora, tak národ vám povie jednu vec, čo to vlastne robíte v tom, v tom parlamente. Je to divadlo, vážení páni, ak toto prejde. Divadlo grilovanie, divadlo toto hlasovanie. Pretože v tom prípade všetci veľmi dobre vieme, že bolo to divadlo, ak bude Lipšic zvolený za špeciálneho prokurátora.
Takže, prosím vás, uvažujte, pretože zrejme národ vám to v tom prípade neodpustí.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 15:58 - 16:13 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, vážení kolegovia, pán Blaha, ja som si vás veľmi, veľmi pozorne vypočul a skutočne môžem povedať, že ste odrecitovali perfektný životopis pána kandidáta, pána Lipšica. Vy ste tam spomínali, že pána Mórica presadzoval, keď zrazil osobu. Pán Lipšic presadzoval jednoznačne nepodmienečný trest. Zabudli ste však uviesť aj to, že keď pán Skrúcaný zrazil ženu, takisto presadzoval pán Lipšic tvrdo nepodmienečný trest a nakoniec dostal dva roky podmienku. A ja sa pýtam, skutočne môže byť človek, ktorý je momentálne v podmienke, ktorý je v podstate akože trestne stíhaný alebo už v podstate dostal trest, môže byť špeciálnym prokurátorom? To je fakt veľmi dobrá otázka, čo ste, pán Blaha, hovorili.
Ale ja si dovolím povedať, že človek s takýmto životopisom by u nás v Rimavskej Sobote nemohol byť ani vrátnikom na Technických službách mesta Rimavskej Soboty. Takže za to hovorím, vážené kolegyne, kolegovia, možnože pán Fico má 100-percentnú pravdu, zvoľte si ho a potom uvidíte názor občanov Slovenskej republiky. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, reagujte na predrečníka!

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
Však len reagujem, samozrejme.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Ale prihovárate sa pánovi Ficovi.

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
Nie, ja sa k nemu. Už ma tretíkrát oslovujete, ja skutočne hovorím k veci.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

5.2.2021 14:13 - 14:28 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, vážený pán minister, ja by som začal takto. Nie som advokát a ani politický partner pána Sulíka, som opozičný poslanec, ale v danom prípade s pánom Sulíkom na 100 % musím súhlasiť.
Vážení priatelia, treba si už tu konečne otvorene povedať, naznačil to aj pán Osuský, byrokracia kvitne na každom kroku v rámci Slovenskej republiky a odbremeňme toto už konečne. Bezpečnosť detských ihrísk aj bez zákona 371/2019, čo práve chceme zrušiť, bude zabezpečená. Pani kolegyňa poslankyňa naznačila, že v danom prípade... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, musíte reagovať na predrečníka.

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
Však ja reagujem, samozrejmá vec. Že v podstate v prvom rade musia zabezpečovať aj bezpečnosť tých našich detí naši rodičia alebo ich rodičia.
No a niekto hovorí, že bude to čierna diera. Vážení priatelia, kolegyne, kolegovia, ja si dovolím povedať, že nebude to čierna diera, pretože ako aj pán Sulík naznačil, je tu päť noriem - stavebný zákon, technické normy a tak ďalej a tak ďalej.
A ja vám poviem konkrétny príklad. Ja som chcel kúpiť detské ihrisko v Maďarsku. Však Rimavská Sobota, od hraníc to je 25 km. A teraz sa zamyslite nad tým, čo vám poviem. Ihrisko, detské ihrisko som chcel kúpiť za 5-tisíc eur cirka v prepočte na forinty a u nás na Slovensku také isté detské ihrisko bolo viac ako 19-tisíc eur. Za to, že tam malo pečiatku, certifikát. Toto zrejme pán Sulík chce odbremeniť, pretože toto fakt nie je mysliteľné. Takže zato hovorím, že treba toto v každom prípade riešiť.
A o tých ďalších problémoch, ak ešte budem mať možnosť, ešte sa prihlásim, ktoré máme práve na jednotlivých sídliskách, kde jednotlivé, by som povedal, obyvatelia jednotlivých panelákov nechcú to detské ihrisko, lebo niektorí ľudia tam robia, detičky nám robia obrovské cirkusy... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 13:43 - 13:58 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, áno, kolegyne, kolegovia, rokujeme o zákone 371/2019 o bezpečnosti detských ihrísk.
Vykonávam funkciu primátora mesta už 11 rokov, pán Kučera, a skutočne za tých 11 rokov sme v rámci okresného mesta Rimavská Sobota vybudovali, postavili niekoľko desiatok detských ihrísk. Dovolím si povedať, že sú bezpečné aj do roku 2019, čo sme vybudovali, aj tieto, ktoré momentálne budujeme.
Ja osobne mám taký názor, že skutočne tento zákon nie je dobrý, lebo robí obrovské problémy pre starostov a primátorov, pre samosprávy, pretože my musíme zabezpečovať tie nešťastné certifikáty. Neni to dobrý zákon, a preto jednoznačne sa prikláňam k tomuto návrhu, čo predkladá pán Sulík, čo povedal pán Žiak.
Jasné, každému z nás záleží určite na živote a zdraví našich detí, akože by nie. Tak určite tu snáď nie je ani jeden poslanec, ktorý by povedal, že nie. Ale ja si dovolím otvorene povedať, že aj tie detské ihriská, ktoré boli vybudované za socializmu alebo aj do roku 2019, kým tento zákon neplatil, boli bezpečné. A naviažem na slová pána Žiaka, skutočne, že situácia bola taká alebo je taká, že nielen tá samospráva je povinná zabezpečovať v podstate, aby bolo to ihrisko bezpečné, ale aj ten rodič, tí rodičia sa musia o tie decká postarať.
Takže ja tu v danom prípade určite budem hlasovať v zmysle návrhu pána ministra Sulíka za zrušenie tohoto zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 10:13 - 10:28 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážený pán podpredseda.
Vážené kolegyne, kolegovia, ja som si vás, pán Kamenický, pozorne vypočul a dovolím si otvorene povedať, že nesúhlasím s kolegom Sujom, že, ktorý povedal, že vaše vystúpenie vynde nazmar, pretože neni to pravda, pretože vás sledujú nielen poslanci, ktorých tu bolo skutočne málo, ale som osobne presvedčený, že vás sledovalo strašne veľa ľudí, možno tisícky, státisíce na celom Slovensku.
Vy ste to, pán Kamenický, podrobne rozobrali, že ten plán obnovy má byť hotový do 30. apríla 2021. Teoreticky ste naznačili, že pán predseda vlády sa s tým plánom asi nezaoberá dosť podrobne alebo teda ako by sa mal, že odovzdal to pánovi ministrovi financií. A to je smutné.
Ale ja by som sa vás skutočne chcel opýtať a bol by som veľmi rád, keby ste mi na to odpovedali. My sme včera prejednávali rokovanie o odpustení DPH ohľadne tých respirátorov, včerajšieho dňa. Či by z týchto finančných prostriedkov, lebo to je 6 mld. eur, je to obrovský balík, ktorý má prísť na územie Slovenskej republiky, ktorým v podstate určite by sme v rámci ekonomiky pre celý národ pomohli, či by sme nemohli vyriešiť tak, že by sa z týchto miliárd nakúpili aj tie respirátory a nielen odpustenie tých 20 % DPH pre našich spoluobčanov. Zvlášť pre tých našich dôchodcov. Pretože my v samospráve, nie som sám ako primátor okresného mesta, sú tu viacerí primátori, aj kolegyňa z Lučenca určite uvažuje nad tým, že tie respirátory budeme nakupovať, ale za financie v podstate tých samospráv. Že či by sa to nedalo takouto formou vyriešiť.
A na druhej strane ja by som sa vás chcel opýtať, ako je to, je tu aj pani ministerka spravodlivosti, že skrátka tá súdna mapa v akom stave je to, ako to vy vidíte, pretože my ako poslanci dostávame desiatky... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, nemôžete reagovať na pani ministerku.

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
Ja som len naznačil, že tu je pani ministerka, takže v podstate reagujem na pána Kamenického. Takže ako to vy vidíte, ako vy vidíte, že... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 9:28 - 9:43 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda vlády, vážený pán predsedajúci, pán minister, včera večer na výbore ste naznačili, že elektrárne sú zadlžené po uši. Ja si to neviem predstaviť, lebo zároveň v ďalšej vašej vete ste povedali, že denný zisk je 500- až 600-tisíc eur. V čom to... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, musíte reagovať na predrečníka, nie sa rozprávať s pánom ministrom. Takže skúste to nejak ináč uviesť.

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
Dobre, tak skúsim to. Takže naviažem na slová, samozrejme, lebo zrejme to aj nás ako poslancov, ktorí sme tu, ale aj občanov, ktorí sledujú, určite toto bude zaujímať, pretože fakt tá situácia je kritická.
Keď zisk je 500-, 600-tisíc denný a sú v obrovskej strate, tak kde je ten problém vlastne? Takže len toľkoto.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 18:03 - 18:05 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Vážený pán minister, vy ste vo svojom prejave označili niektorých poslancov, že máme mocné výkriky do tmy, aby sme nabudili národ. No, ja s týmto názorom v žiadnom prípade sa nestotožňujem. My hovoríme o respirátoroch. Vy navrhujete znížiť DPH úplne na nulu, teda bez DPH, čo sa týka nákupu (zaznievanie gongu) a odovzdania týchto respirátorov našim občanom. A na druhej strane my ako opoziční poslanci navrhujeme, aby sa tieto respirátory rozdávali pre občanov úplne zadarmo. Pre tých najzraniteľnejších, pre našich dôchodcov v rámci jednotlivých obcí a miest. Toto je rozdiel medzi nami a medzi vami.
Pán minister, to už tu odznelo, že v danom prípade nie sú finančné prostriedky, nemôžme si to dovoliť, vy ste to naznačili. Ale, preboha, však my vieme veľmi dobre, že v minulosti sa kúpili lietadlá za 2,4 mld. eur, že v podstate 800-tisíc sme poslali do Bieloruska, 150 miliónov eur sme dali na radary. My vieme aj to veľmi dobre, že celkový rozpočet Slovenskej republiky je viac ako 47 miliárd. Radary. Viac ako 47 miliárd. A máme krytie iba na 39,4 približne, neviem, vy to určite lepšie viete. A toto my vytýkame vám. Chápete, že my nenavrhujeme znížiť DPH o 20 %, ale my navrhujeme jednoznačne dať pre našich najzraniteľnejších ľudí úplne zadarmo tie respirátory.
A ja ako primátor mesta Rimavskej Soboty, pán minister, áno, my sme rozdávali nie respirátory, ale tieto rúška sme kupovali ešte v marci, v apríli minulého roku a to sme pre našich občanov, spoluobčanov, aj pre rómskych spoluobčanov sme skutočne rozdávali úplne zadarmo z finančných prostriedkov a z rozpočtu mesta Rimavskej Soboty.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 17:45 - 17:46 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, v podstate my teraz prejednávame vládny návrh zákona o znížení DPH za respirátory. Tu už to odznelo, ako povedal aj pán Beluský, na ktorého teraz momentálne reagujem.
Skutočne, pán minister, nemohli by ste sa nad tým zamyslieť, že by sme v podstate všetkým obyvateľom, ak nie všetkým obyvateľom, aspoň našim dôchodcom, najviac ohrozenej skupine, aby sme tie respirátory mohli dať zadarmo? Viete, ako sa chovajú niektorí poslanci v rámci samospráv na území Slovenskej republiky? Predbiehajú sa, chcú získať politické body, že kto čo navrhne, tak za to hovorím, ujednoťme to. Pretože skutočne už niektoré mestá a obce, ako sledujem na internetových stránkach, už zabezpečujú tie respirátory pre našich dôchodcov.
My napríklad v Rimavskej Sobote v pondelok sedí krízový štáb, my, samozrejme, opäť prijmeme takisto rozhodnutia, uznesenie, že pre našich dôchodcov. Ja som včerajšieho dňa vydal pokyn, že v danom prípade zistíme, koľko, aký počet dôchodcov máme v meste Rimavská Sobota, a pre každého obyvateľa tieto respirátory zabezpečíme. Takže bolo by sa nad tým zamyslieť.
Pán minister, keď máme finančné prostriedky, miliardy na lietadlá, keď máme na radary, tak nájdime tých pár miliónov eur na tieto respirátory a dajme pre našich občanov žijúcich na území Slovenskej republiky, možnože práve týmito respirátormi zachránime niekoľko životov.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.1.2021 13:05 - 13:06 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj ma uznesením určil za spravodajcu k návrhu zákona, to je tlač č. 378. V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú, najmä z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona bol prejednaný a prerokovaný Ústavnoprávnym výborom Národnej rady, Výborom Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj a zároveň s Výborom Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Zároveň odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis