Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.2.2021 o 11:52 hod.

JUDr.

Jozef Šimko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:52 - 18:54 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, vážené kolegyne, kolegovia, ja som si pozorne vypočul pána Kotlebu. Vážení priatelia, kolegyne, kolegovia, neviem ako vy, ale ja si dovoľujem otvorene povedať, že pokiaľ dnes opäť predĺžime núdzový stav, tak opäť ideme ďalej ničiť malých a stredných podnikateľov žijúcich na území Slovenskej republiky. To si už, preboha, konečne všetci uvedomme. Však ničíme si našich vlastných obyvateľov, a pritom super-, hypermarkety, ako to naznačil pán Kotleba, my im pomáhame zarábať miliónové hodnoty na tomto chudobnom slovenskom národe. To si už konečne skutočne všetci uvedomme. Však, preboha, naďalej budú zavreté kaderníctva, holičstvá, opravovne obuvi, hotelieri, všetko, všetko bude uzavreté. Však dokedy tento národ vydrží tento kritický ekonomický tlak zo strany samotnej vlády Slovenskej republiky?
A nehovorte mi, že v podstate ostatné krajiny to isté robia. Áno, robia, aj tam sú isté chyby, ale dneska situácia na území Slovenskej republiky sa zlepšuje, pretože mali sme skoro štyritisíc ľudí v nemocniciach, dneska máme dačo nad tritisíc. My napríklad, okres Rimavská Sobota, už nie sme čierny okres, situácia sa trošku zlepšuje.
Ale ako hovoril pán Kotleba, vážení kolegovia, vážený pán minister, bývalý pán minister zdravotníctva alebo aj teraz súčasný, ktorý bude, ja skutočne navrhujem, liečme konečne tých ľudí a neliečme ich tak, že ak teda zistíme pozitivitu u toho konkrétneho občana pozitívne testovaného, tak zájde za obvodným lekárom, ten lekár ho vypíše, dá do karantény a tým to hasne, ale žiaden liek sa neposkytne pre toho občana. Tak zato hovorím, vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán predseda vlády, v tomto duchu treba usmerniť aj nového, novovymenovaného ministra zdravotníctva.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:00 - 18:12 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, ja by som začal takto. A dal by som si otázku: Čo nám vlastne prináša ďalšie predĺženie núdzového stavu? Čo to prinesie pre občanov žijúcich na území Slovenskej republiky?
Tak ja vám teda poviem, že malé predajne musia byť a budú opäť ďalej zatvorené, pritom super-, hypermarkety, ktoré predávajú veselo a vynášajú obrovské zisky za hranice Slovenskej republiky, ja tomu tak hovorím vždy, že za Dunaj, za tie milióny, za peniaze občanov žijúcich na území Slovenskej republiky možnože si tam kupujú jachty. Takže toto nám prinesie. Ale na druhej strane v super-, hypermarketoch, keď sa na to pozrete, je to až na smiech, že jednotlivé hračky alebo porcelánové tovary sú všetko prelepené červenou páskou. Je to vôbec logické? Ako môže niekto vydať takéto nariadenie? Je to strašné! Že ďalej budú uzavreté opravy obuvi alebo holičstvá musia byť zatvorené. Toto nám prináša ďalšie predĺženie núdzového stavu.
Vážení priatelia, však si už konečne uvedomme, že 83 % občanov žijúcich na území Slovenskej republiky nesúhlasí s predĺžením núdzového stavu, že viac ako 80 % ľudí nesúhlasí s vládou Slovenskej republiky, teda s bývalou, už máme novú vládu, tak niečo asi tu nie je v poriadku. Ale dajme si ale aj otázku aj v tom slova zmysle, ako vlastne liečime tých ľudí, ktorých v podstate pozitívne testujeme. Však sa, preboha, zamyslime! Ak zistíme, že ten človek je pozitívne testovaný, čo sa urobí? Ide k obvodnému lekárovi, obvodný lekár ho vypíše, pošle ho domov a žiadne lieky, nič sa im nedávajú. Tak dačo tu asi skutočne nie je v naprostom poriadku. Tak zato hovorím, mali by sme skutočne poskytovať nejaké vitamíny a nie kupovať rúška a injekcie rôzneho druhu v hodnote viac ako... (Prerušenie rečníka časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 17:37 - 17:39 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán premiér, ja teraz dávam otázku do pléna. Nájde sa tu poslanec Národnej rady, ktorý tvrdí, že na Slovensku je všetko v naprostom poriadku, že všetko to perfektne funguje? Ja si dovolím otvorene povedať, že sa nenájde tu ani jeden poslanec, či je to koaličný, alebo opozičný.
Dámy a páni, prejdite sa po jednotlivých okresoch zvlášť na juhu Banskobystrického kraja alebo na východe, aká je situácia. Alebo tu v Bratislave, však máme 4,5-tisíc žobrákov len na území, ktorí žijú tu na území Bratislavy. Opýtajte sa hotelierov, kaderníčky, aká je konkrétna situácia, tí ľudia živoria. Situácia je v rámci Slovenskej republiky a zvlášť v týchto menej rozvinutých okresoch, verte mi, skutočne kritická. Je kritická, lenže zrejme asi, ako aj pán Suja pred chvíľou povedal, že vás to asi nezaujíma, pretože každý máme 4,5-tisíc čistý mesačný plat, ani si to neuvedomujeme, že je krízový stav na území Slovenskej republiky. A keď skutočne sa hovorí o núdzovom stave, ale vidíme, rokujeme o núdzovom stave, tak skutočne sa tu občania, teda poslanci Národnej rady začnú sa rehotať. Tak toto je úplne pod úroveň.
Treba si už konečne uvedomovať, že cirka 80 % občanov Slovenskej republiky je za zrušenie núdzového stavu, vláda však i napriek tomu prijme takéto rozhodnutie a dnes počítam na 99,9 %, že parlament opäť schváli núdzový stav na ďalšie dva týždne. Ale myslíte, že je to v naprostom poriadku? Pretože občania sú s týmto stavom, skutočne sú nespokojní.
No a poďme ešte k tým injekciám Sputnik V. Vážení priatelia, v 22 krajinách sa tento Sputnik už dáva pre občanov, už sa očkujú. Očkuje sa v susednom Maďarsku a my očkujeme a šetríme to na psoch, teda pardon, na... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 16:41 - 16:43 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán premiér, hneď v úvode mi dovoľte, vážený pán premiér, aby som vám zagratuloval k zvoleniu alebo teda k menovaniu do tejto významnej, dôležitej funkcie v rámci Slovenskej republiky.
Áno, ja by som kus opačne otočil kus karty. Som predsedom krízového štábu mesta Rimavská Sobota, my pravidelne, môžem povedať otvorene, že týždenne sa zaoberáme so situáciou práve s COVID-om-19. Ak sa pamätáte, ešte predminulé týždne sme boli v čiernej zóne, dneska tá situácia v našom meste i celom okrese sa zlepšila. Mali sme isté problémy aj napríklad, ako sa tomu ľudove hovorí, tzv. čiernom meste, Dúžavská cesta, kde v Rimavskej Sobote, obdobne ako na Luníku IX, žije veľké množstvo občanov rómskeho pôvodu. Pre vašu informáciu, 1 156 evidovaných Rómov mám práve na tomto sídlisku. Ja som včera dal pokyn otestovať toto sídlisko, no, bohužiaľ, Rómovia neprišli. Celkove sa testovania zúčastnilo 120 Rómov a pre moje veľké, ako by som povedal, milé prekvapenie bolo, že jedine, jediného pozitívneho sme zistili.
Pán premiér, skutočne, ja som počúval vaše vystúpenie, je to skutočne kultivované a slušné vystúpenie, hodné skutočne predsedu vlády Slovenskej republiky a verím tomu, že svitá na lepšie časy v rámci celej Slovenskej republiky. Ale na druhej strane ja si dovolím otvorene povedať, že nie som si istý, či je to nutnosť predlžovať momentálne, nutnosť predlžovať núdzový stav na území Slovenskej republiky. Práve z dôvodov tých, ako som povedal, že tá situácia sa zlepšuje. Však dneska ráno som pozeral správy, myslím, niečo, tritisíc nejakých dvadsať-tridsať ľudí je v nemocniciach, kým ešte pred mesiacom bolo skoro 4-tisíc ľudí, tak tá situácia sa zlepšila. Tak neviem skutočne, či je ešte nutné predlžovať núdzový stav, ako o tom rozhodla vláda Slovenskej republi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 11:30 - 11:32 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, ja som presvedčený, že nenájde sa tu poslanec, ktorý by povedal, že nebudem hovoriť pravdu. Pretože každý si musí uvedomiť, ak všetci si uvedomujeme, že my dnes prežívame, celé Slovensko, hlbokú, hlbokú pandemickú krízu. Vieme všetci veľmi dobre, že kritická je situácia na území celej teda celej Slovenskej republiky.
Dámy a páni, tak si už konečne uvedomme, je tu 8 800 mŕtvych. Dovolím si povedať, že zbytočných mŕtvych. Kde nás to táto vládna garnitúra priviedla? Však napozajtra 21. marca bude rok, kedy bola táto vláda vymenovaná a postupne situácia aká? Deň čo deň odchádzajú jednotliví ministri, podávajú demisiu. Raz minister zdravotníctva, potom minister práce, sociálnych vecí a rodiny a možno na budúci týždeň tu bude sedieť medzi nami pán Sulík a jeho ďalší ministri. Toto je vaša politika, čo vy ste vykonali alebo vykonávate za jeden rok, čo kde ste docielili celú Slovenskú republiku.
Ja si dovolím povedať, že táto vládna garnitúra, koalícia je totál rozbitá. Vieme, ako jeden druhého oslovujú. Či v televíznych vystúpeniach, jeden je debil, druhý je blbec, nechce jeden s druhým rokovať. Vyzývajú sa, aby odstúpil jeden, druhý, tretí, štvrtý. Pani Remišová vyzýva pána premiéra, vyzýva pána Sulíka, Sulík, pán Sulík vyzýva pána, pána premiéra. Kde to vlastne smeruje táto krásna Slovenská republika, dámy a páni?
Viete, pani Drábiková, vy ste sa vyjadrili, že pán Matovič neustále rokuje. Áno. S kým rokuje? Nože si dajte otázku. Rokuje s pánom Sulíkom, ktorého nazýva debilom? Prepáčte, ja len citujem, ako on povedal. Kde to vlastne speje a kde smeruje Slovenskú republiku tento človek?
Hovorím ešte raz, niet inej šanci, len predčasné voľby... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 10:44 - 10:46 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ja som si podrobne vypočul pána poslanca Blahu a dovolím si povedať, že pán poslanec Blaha i napriek tomu, že niektorí kolegovia poslanci zo súčasnej vládnej koalície hovoria, že hovoril nezmysly, ja hovorím zase opačne, že ukážkovo rozobral pán poslanec Blaha súčasnú sociálnopolitickú a ekonomickú situáciu na území Slovenskej republiky. Ja si dovolím povedať, že už dnes hádam slepý nevidí to, že, skrátka, v akom stave sa nachádza naša krásna Slovenská republika.
Situácia, dámy a páni, je skutočne kritická, obdobne hovorím to isté, ako hovorí pán poslanec Blaha, však to je, už neni mysliteľné, ako žijú ľudia v niektorých regiónoch na juhu Banskobystrického samosprávneho kraja, na Gemeri, na Malohonte.
Vážené dámy, vážení páni, ja si dovolím otvorene povedať, že pán premiér Matovič sa dostal k moci za pomoci klamstiev a nenávisti. Nože sa len zamyslime, ako keď vycestoval do Francúzska a poukazoval na istú vilu, že to je Počiatkova vila, že to je majetok občanov Slovenskej republiky, ale dneska nič sa nedeje.
A preto vyzývam pána premiéra Matoviča, nech teda, ak je to ukradnutá vila alebo pán Počiatek to ukradol, prosím, nech začnú trestné stíhanie a nech tohto Počiatka berú na zodpovednosť.
Dámy a páni, čo sa týka očkovania, vieme všetci veľmi dobre, že slávnostne, s pompézou sme prijímali, alebo teda vítali Sputnik. Sputnik V z Ruskej federácie. Dámy a páni, ale čo urobí naša vládna garnitúra? Urobia jednu vec, začínajú testovať myši a potkany práve s touto vakcínou, a pritom už niektoré štáty, desiatky štátov na svete už očkujú s touto vakcínou a my len špekulujeme, špekulujeme.
Ja osobne si dovolím otvorene povedať, že už tu na Slovensku nič iné nepomôže, tak ako hovorí pán poslanec Blaha, ako to aj inde, ostávajú len a len predčasné voľby.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.2.2021 10:37 - 10:39 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, vážení kolegovia, my teraz prejednávame návrhy poslancov Národnej rady Slovenskej republiky pána Blanára, pána Fica, Kamenického i pána Blahu o prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky o okamžitom predložení návrhu národného plánu podpory obnovy a odolnosti. Vážení priatelia, môj predrečník teraz vám otvorene povedal, že skrátka nie je verejnosť oboznámená a v podstate o tomto materiáli v podstate ani nevedia.
Vážení priatelia, ja ako primátor mesta Rimavskej Soboty sa skutočne pýtam, prečo sa tam nenachádza materiál, čo sa týka obnovy samospráv na území Slovenskej republiky. Prečo sa tam nenachádza materiál, čo sa týka samotnej kultúry, čo pred chvíľou povedala pani Laššáková alebo cestovný ruch nie je podrobne rozobratý. A toto mne v podstate ako poslancovi Národnej rady v každom prípade chýba.
Dámy a páni, vieme všetci veľmi dobre, že Slovenská republika, potravinová sebestačnosť je zabezpečená v Slovenskej republike na 36 - 37 %. Treba si skutočne uvedomiť jednu vec konečne, že denne na územie Slovenskej republiky dochádza alebo prichádzajú kamióny v počte 800 až 900 kamiónov. Denne nám privážajú potraviny. My sme boli sebestační na území Slovenskej republiky a dnes sme úplne v svrabe. (Reakcie z pléna.) Áno, do roku´89 sme boli, pani kolegyňa, sebestační. Za to vám hovorím, že teraz 800, 900 kamiónov dovážame a tuto v tomto pláne sa nenachádza materiál, akou formou to riešiť, ako riešiť bývalé družstvá.
Pani kolegyňa, ja vám neskáčem do reči, buďte taká láskavá. Ale na druhej strane, ako aj pán kolega povedal, 200 mil. eur na NAKA, však to je posmech pre celé Slovensko.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 16:58 - 17:00 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán kolega Susko, ja som si vás skutočne pozorne vypočul a dovolím si povedať, že súhlasím s každou jednou vetou, čo ste povedali.
Áno, dámy a páni, máme to tú pliagu COVID-19, to nikto nespochybňuje. Ja si dovolím povedať, nenájde sa tu poslanec, ktorý by povedal, že neexistuje. Ale na druhej strane treba poukázať aj na tú vec, že či náhodou verejnoprávne médiá alebo televízory či to nejako nezveličujú.
Dámy a páni, nože zamyslime sa. Napríklad v Banskej Bystrici krematórium už je, myslím, dva roky zavreté. Teraz zase som, minule som sledoval v televízii, opäť ďalšie krematórium zatvárajú, že ide do generálnej opravy. Nože dajme si otázku, či náhodou tí majitelia tohto krematória nešpekulujú nad tým, aby vláda Slovenskej republiky, aby im prispela finančnými prostriedkami, pretože teraz to môžu využiť. To sa veľmi ľahko, pani ministerka, môže stať. Samozrejmá vec, v televíziách čo vidíme? Vidíme mŕtvoly, vidíme truhly, takže plašia našich občanov žijúcich na území Slovenskej republiky.
Ale, dámy a páni, na druhej strane treba aj to povedať, že teda objavujú sa chladiarenské vozy na záberoch Slovenskej televízie, Markízy, TA3 atď. atď. Áno, je to už skutočne až príliš veľa, pretože ja sa stretávam s občanmi, ktorí hovoria, kedy už s tým konečne prestanete? Kedy už začnete v postate, kedy už prestanete plašiť našich občanov?
Takže, pani ministerka, skúste sa aj nad tým zamyslieť, pretože je to pravda, v Banskej Bystrici krematórium už je zavreté dva roky a teraz v televízii bolo jednoznačne povedané, že áno, že ďalšie krematórium zatvárajú v rámci územia Slovenskej republiky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 11:52 - 11:54 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Začal by som s pánom Dostálom. Áno, pán Dostál, možnože ste ma celkom nepochopili, ale v podstate ja som použil štatistiku. Však vieme všetci veľmi dobre, že v rámci Európy, v rámci sveta je najvyššia úmrtnosť na milión obyvateľov práve v Slovenskej republike. Nuž ale uvažujeme nad jednou vecou, že super, hypermarkety sú nabité, naplnené. Tam sú stovky ľudí, tam sa to môže nachytať a mňa pán minister vnútra dal trestne stíhať za to, že som si dovolil vypovedať jednu vetu, že Mestská polícia v Rimavskej Sobote nebude pokutovať našich občanov za to, že si navštívia svojich zosnulých v miestnom cintoríne. Trestné stíhanie. Bol som na vypočúvaní. Takže nie je to také jednoduché, ale ja teda už som registroval, že pán poslanec Ferenčák z Kežmarku navrhol, aby sme túto štatistiku riešili my samotní, samotné samosprávy či starostovia či primátori. Ja tiež navrhujem, urobme takúto skúšku, ako ja som urobil v Rimavskej Sobote. Tá situácia ozaj v Rimavskej Sobote je ešte nižšia úmrtnosť, teda teraz v čase pandémie, ako pred pandémiou. Tak voľakde musí byť chyba. Kto vykazuje tú úmrtnosť?
Pán Dostal, len príklad vám poviem, takto. Môj bývalý, bývalý hlavný kontrolór, rok mu dávali plienky, rok. Zomrel, chudák, a vykázali ho, že COVID. Tak niekde asi musí byť nejaký problém. Takže za to hovorím, že ja pridávam sa k názoru pánu Ferenčákovi, jednoznačne navrhujem, starostovia, primátori, urobme vlastnú štatistiku, pretože toto nie je mysliteľné. Ja osobne tomu neverím, že Slovensko, my sme na tom najhoršie v rámci celého sveta. Je to nemysliteľné. Takže za to hovorím, dámy a páni, ja som povedal svoje stanovisko, svoj názor, ja verím tomu, že viacerí vládni činitelia sa nad tým zamyslia.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.2.2021 11:25 - 11:45 hod.

Jozef Šimko Zobrazit prepis
Tak ja to skúsim kus miernejšie.
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážená pani ministerka, milé kolegyne, kolegyne, vážení kolegovia, keď nás pred rokom nepripravených zasiahla koronakrízová pandémia, nemyslel som si skutočne, že zrejme ako väčšina z nás, že jej riešenie aj celosvetovo narazí na limity existujúcich možností ľudstva. Za ten rok sme zažili a prežili mnohé prekvapenia a nepredvídané okolnosti. Vlani na začiatku krízy sme patrili medzi štáty, ktoré pomerne úspešne riešili vznikajúce problémy. Bolo to krátko po voľbách, v čase striedania moci. Politici z koalície aj z opozície si pripisovali vtedajšie čiastkové úspechy. Radi konštatovali, že situáciu máme pod kontrolou, že sme premiantne v Európe a pasovali nás na pomyslený stupeň víťazov.
Objektívna pravda je však taká - a konštatovali to vedci, zdravotníci, sociológovia i novinári -, že vtedajšie výsledky boli podmienené prísnymi opatreniami a najmä disciplinovanosťou obyvateľstva, ktoré pred neviditeľným nepriateľom malo obavy a v prvom rade malo rešpekt. Vtedy ešte mnohí verili, že nastupujúca moc bude opraty riadne štátu, riadenie štátu držať pevne, držať v rukách, že politici múdrymi a efektívnymi rozhodnutiami a osobným príkladom budú občanov motivovať na dodržiavanie prísnych, áno, opakujem, prísnych, dovtedy v našom živote nezvyklých povinností, ako zákaz vychádzania, odstupy, nosenie rúšok atď.
Aká je situácia dnes, keď celosvetovo v jednotlivých krajinách rôzne zvládajú túto najväčšiu krízu od druhej svetovej vojny? Možno smelo konštatovať, že štáty volili rôzne prístupy a dosahujú veľmi rozdielne výsledky. Tam, kde neexperimentovali, zaviedli a dodržiavali odborne podložené prísne opatrenia, evidujú menšie straty, ako v štátoch, kde vsadili na náhodné a neoverené postupy a nerešpektovali odporúčania odbornej verejnosti. Áno, väčšinou je to tak, že niekto dodržuje vedecky overený postup. Iný vidinou rýchleho víťazstva ochotne zariskuje a väčšinou ale zle dopadne.
My, bohužiaľ, patríme do druhej skupiny štátov, kde vo vedení prevláda hašterenie a prevláda nejednotnosť, kde sa neakceptujú návrhy odborníkov, kde sa aplikujú neoverené postupy, kde v tak výsostne dôležitej otázke, ako je zdravie obyvateľstva, prevláda politika nad odbornosťou. Je to skutočne veľká škoda. Nanešťastie je to slovenská, áno, slovenská skutočnosť.
Tu zacitujem nemenovaného intelektuála, ktorý veľmi výstižne povedal, že súčasné vedenie štátu našu rozdielnu spoločnosť nezomklo, ale práve opak, zamklo. V uvedených súvislostiach sa núka ale veľa otázok. Tá najhlavnejšia v danom prípade znie: Prečo sa z premianta stal outsider? Prečo sme na nádejné výsledky zo začiatku pandémie nenadviazali v ďalších mesiacoch a prečo sme v mortalite najhorší, najhorší na celom svete? Sú to ťažké témy a otázky, ale ak chceme v našom štáte obrátiť tento katastrofálny stav, tak musíme príčiny neúspechov v každom prípade jasne, jasne pomenovať. Len pomenovať však nestačí, musíme prijať účinné opatrenia a musíme vymôcť ich plnenie. V opačnom prípade sa nedostaneme zo súčasného neprijateľného a nebezpečného stavu a ľudia budú naďalej hromadne umierať.
Keďže dnes rokujeme o predĺžení núdzového stavu v súvislosti s COVID-om, je najvyšší čas začať účinne riešiť doteraz neúspešne manažovanú pandémiu, ktorá ničí v prvom rade ekonomiku, ničí zdravotníctvo, vzdelávanie, medziľudské vzťahy, ale najmä zdravie a životy našich občanov. V našom prípade znižuje aj medzinárodnú prestíž našej krásnej Slovenskej republiky.
Prečo sa dramaticky zhoršila situácia, prečo sme bezradní, prečo vláda na čele s premiérom Igorom Matovičom nepomenuje pravé príčiny a neprijme vedecky podložené účinné opatrenia na zlepšenie priam katastrofálneho stavu? Prečo vláda nekoná, keď má v rukách všetky dostupné prostriedky od financií cez armádu, políciu, samosprávy až k zdravotníkom a vedeckým autoritám a má možnosť čerpať skúsenosti aj z okolitých krajín? Prečo vláda neinformuje pravdivo občanov o vážnosti situácie aj s možnosťou riešenia? Keby občania videli úprimnú snahu riešiť problémy a nie zástupné témy, ako napríklad platbu za interrupciu u žien starších ako 40 rokov alebo výmenu úspešných riaditeľov v štátnych zdravotníckych zariadeniach, áno, a ich nahradenie nekompetentnými laikmi, iste by sa starali a stavali k problémom COVID-u určite naši občania disciplinovanejšie.
Tu však niektorí členovia vlády zlyhávajú na celej čiare a pôsobia na obyvateľstvo ako nekompetentní amatéri. Predseda vlády a minister zdravotníctva síce organizujú tlačovky, na ktorých sa väčšinou nič podstatné nedozvieme, sú siahodlhé, monotónne a obsahom tiež nezaujmú poslucháčov. Členovia vlády si mnohokrát vzájomne protirečia, navzájom sa obviňujú a poniektorí v sérii porušujú vlastné opatrenia a pre obyvateľov sú tam najhorším príkladom. Takto sa to nedá riešiť, ani malý problém, nieto ešte svetová pandémia.
Mnohí moji voliči, občania Rimavskej Soboty, kde som primátorom, ma požiadali, aby som tlmočil ich nespokojnosť a ich vlastné názory na riešenie problémov súvisiacich s koronakrízou. Ich názory a moje poznatky sú vo, sa veľmi zhodujú a preto si dovolím vás o nich poinformovať. Najprv o príčinách neúspechov.
Po odznení prvej vlny vláda akoby zaspala na vavrínoch. Podľa odborníkov, ale aj mnohých občanov, sa v lete mal sprísniť režim na hraniciach. Nestalo sa, ale dajme si otázku, že prečo? Mal sa zrealizovať ešte v novembri vypracovaný semafor zdravia, ktorý dôraz kládol na regionálne opatrenia. Tie mali ľudí motivovať, aby boli disciplinovanejší, aby vo vlastnom záujme dodržiavali všeobecne známe pokyny. Semafor sa, áno, bohužiaľ, nezrealizoval. V tom istom čase vláda protirečila, na tomto dokumente nariadila plošné testovanie málo účinnými antigénovými testami, ale neriešila ďalšie zásadné kroky ako trasovanie, pravdivé vykazovanie cez PCR testy, dodržiavanie karantény. Ako sme mohli vidieť a najmä zažiť, toto plošné testovanie nezlepšilo, naopak zhoršilo situáciu v rámci celej Slovenskej republiky. Keď vyšlo najavo, že plošné antigénové testovanie nie je účinné, tak na úrovni vlády sa dohodlo, že v rámci COVID-automatu sa bude testovať len v regiónoch s najvyššou nákazou. I to sa zmenilo a na základe rozhodnutia predsedu vlády znova začalo testovanie celé Slovensko, ale už pod zmeneným názvom - skríningové testovanie. Na mnohých ľudí, osobitne na starostov i primátorov to zapôsobilo ako nepodarený vtip, teda robiť to isté a maskovať to cudzojazyčným názvom s cieľom pomýliť našich občanov. Tu upozorňujem kompetentných, že ľudia, ľudí netreba podceňovať, lebo majú svoje rozumy, skúsenosti a dovolím si povedať, že mnohí z nich by lepšie manažovali situáciu, ako niektorí členova vlády Slovenskej republiky.
Za piate. Potom sa znovu začali veci riešiť cez COVID-automat avšak nesprávnymi údajmi. Takmer všetky dáta boli nepresné. Nesúhlasili pomery nakazených a vyliečených. Počty infikovaných boli vykazované podľa pozitívnych PCR testov a na výstupe boli vykázaní aj vyliečení na základe AG testov. Tak to bolo napríklad v Kežmarku, ale aj inde v rámci celej Slovenskej republiky. Pritom je jasné, že keď do počítačov zadáme nesprávne údaje, na výstupe dostaneme nepravdivé výsledky. Zlé, možno sfalšované údaje sú jednoznačnou zodpovednosťou, áno, ministerstva zdravotníctva. Je to, dovolím si povedať, amaterizmus alebo, alebo je to vedomé klamstvo. Tak či tak sfalšovaná štatistika dokazuje, že rezort zdravotníctva na čele s ministrom Krajčím nezvláda nielen pandémiu, ale ani riadenie tohto ministerstva.
Keď som ale pri dátach, tak viem poslúžiť aj niektorými údajmi z matričného obvodu mesta Rimavská Sobota, ktoré nie sú v súlade s nepriaznivým celoštátnym trendom, to znamená aj teda štatistikou. Totiž v roku 2019, a teraz si ma dobre vypočujte, rok pred pandémiou bolo u nás, to znamená, že v Rimavskej Sobote, 650 zosnulých na matričnom úrade. V pandemickom roku 2020 to bolo len 634, čiže vlani u nás, teda v matričnom obvode Rimavská Sobota zomrelo o 16 ľudí menej ako predvlani. Alebo uvediem vám iné čísla. Kým v mesiaci január 2020, to znamená vlani, sme v rimavskosobotskom cintoríne pochovali 27 zosnulých, tak teraz v januári roku 2021 to bolo len 25 zosnulých. Opäť je to pokles o dvoch. To znamená, niekde v štatistike v rámci celej Slovenskej republiky, čo vykazuje pán minister zdravotníctva, zrejme niekde je problém. Ja som osobne presvedčený, že táto štatistika je obdobná aj v Kežmarku, aj v iných mestách v rámci Slovenskej republiky.
Takže tieto a iné poznatky nahlodali môj jednoznačný postoj k celoštátnym štatistikám, ktoré sa vydávajú v rámci celej Slovenskej republiky a tu by som chcel poukázať práve, čo hovoril pán Mazurek. No neviem, či v niektorých číslach, v niektorých jeho vetách sú, teda či neboli pravdivé.
Neriešili sa účinné problémy zdravotníctva, hospodárstva, ale ani problémy na úseku školstva. Podnikateľom a živnostníkom nepomáhala vláda tak, ako sľúbila. Mnohí aj v našom okrese krachujú a už nebudú mať dosť síl a prostriedkov na oživenie podnikania.
Vážené kolegyne, kolegovia, pre vašu informáciu, v okrese Rimavská Sobota je miera nezamestnanosti 20,59 %, najvyššia v rámci celej Slovenskej republiky. A teraz práve táto pandémia, uzavreté obchody, tak s tými sú obrovské problémy, pretože ľudia ďalej krachujú. V školstve vládol a vládne zmätok a vláda neplní svoje sľuby ani voči zdravotníkom a samosprávam. K zhoršeným výsledkom nakazenosti, ale najmä k spochybeniu profesionality a úprimnosti vlády prispelo aj rokovanie parlamentu 28. decembra 2020, kde na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva bolo umožnené rokovať aj pozitívne testovaným poslancom. O tom sa tu už hovorilo. Vláda potrebovala urýchlene schváliť novelu ústavného zákona o núdzovom stave, tak prístupom - účel svätí prostriedky - pošliapava mnohé princípy právneho štátu a v očiach poslancov, ale aj verejnosti spochybnila, jednoznačne spochybnila svoju legitimitu.
Na základe tohto zákona máme dnes, kolegyne, kolegovia, hlasovať o predĺžení núdzového stavu. Nedostatkov a príčin je teda skutočne omnoho viac. Vládna komunikačná politika je nezrozumiteľná a musím aj to povedať, že je chaotická. Ale na druhej strane treba aj to povedať, že koronakríza sa v rámci Slovenskej republiky zhoršuje. Rastúci počet nakazených, najmä zomrelých, je dôkazom neschopnosti riešenia krízy. Nemocnice sú preplnené a vysoké reprodukčné čísla značia o tom, že sa situácia, bohužiaľ, v blízkej budúcnosti nezlepší. Kritická je situácia aj v školstve a v hospodárstve. Mnoho ľudí nechápu a nechápem ani ja, že ako je možné, že čím viac testujeme, tým viac ľudí na území Slovenskej republiky umiera.
Ale teraz je opäť otázka. Čia je to vina? Kto núti permanentne testovať našich občanov žijúcich na území Slovenskej republiky? Však je to rarita v rámci celého sveta, celej Európy, to sa nerobilo nikde, len na území Slovenskej republiky. Ale na druhej strane treba si dať otázku, prečo nevyužívame zahraničné skúsenosti, alebo niekto má záujem o nakupovanie neúčinných antigénových testov? A teraz zacitujem slová pána premiéra Igora Matoviča. Citujem: "S tými testami by netestoval ani svojho vlastného psa." Ale my sme testovali občanov Slovenska, dámy a páni. Verím však, že pre niekoho je to skutočne, alebo je alebo bol, veľmi dobrý vynikajúci obchod. Chcel by som dostať pravdivé odpovede práve na tejto otázke. Je tu ale otázka pre nás všetkých, ale v prvom rade na členov vlády Slovenskej republiky, pána premiéra, ale v prvom rade na pána ministra zdravotníctva pána Krajčího. Ako ďalej postupovať v tejto neutešenej situácii?
Dámy a páni, moje návrhy sú nasledovné. Predovšetkým treba posilniť zdravotníctvo. Lekári, zdravotníci a sestry patria medzi spoločensky najdôležitejšie osoby v boji s koronou. Prečo sa k nim štát stavia macošsky a niekedy neprimerane tvrdo, keď napríklad v rámci núdzového stavu, dámy a páni, ich prostredníctvom policajtov pod hrozbou pokuty 30-tisíc eur povoláva do služby, čo je podľa mojich názorov jednoznačne absurdné. Na druhej strane doteraz nevedia, či dostanú predsedom vlády sľubovaných tých sedem eur. Sú to veci priam neuveriteľné, bohužiaľ, ale musíme otvorene povedať, že sú to veci pravdivé. V záujme zlepšených výsledkov treba jednoznačne rešpektovať návrhy odborníkov zo zdravotníctva, z vedeckej obce, lebo keď vláda o tejto oblasti bude zas a znova zlyhávať, doplatíme na to my všetci, všetci občania Slovenskej republiky, 5,4 milióna občanov.
Do tohto segmentu patrí aj otázka očkovania. Tu politika, dámy a páni, musí ísť v každom prípade bokom. Odmietam postoj pani ministerky Remišovej, ktorá sa pasuje do role odborníčky na všetko a ako predsedníčka takzvanej trpasličej strany zavetovala možný dovoz ruskej vakcíny Sputnik.
Dámy a páni, ruská vakcína Sputnik je momentálne schválená na núdzové použitie v 29 krajinách sveta. Patria tam napríklad Rusko, Mexiko, Argentína, Bolívia, Irán, ako jediný štát Európskej únie tam patrí aj Maďarsko a pokiaľ mám dobré informácie, s Ruskom už o vakcíne rokuje aj Chorvátsko.
Takže je tu opäť otázka, prečo to pani Remišová robí? Prečo to má dovolené, veď takýmto postojom odrádza ľudí od očkovania. Alebo že by to bola len taká zákulisná hra a pomýlenie národa, tak ako to povedal pán Pellegrini v nedeľnej relácii O 5 minút 12? Je zaujímavé a podozrivé, že predseda vlády Igor Matovič hovorí, že on chce ruskú vakcínu a vyhovára sa na dva hlasy vo vláde, ktoré to nechcú. Keď sa jednalo o celoplošné testovanie, vtedy to tvrdohlavo presadil naprieč štyrom koaličným stranám.
Tak teda, dámy a páni, kolegyne, kolegovia, pýtam sa, kde je pravda? Alebo z možných nákupov ruskej vakcíny nekukajú tučné zisky pre nejakú malú firmu napríklad z Trnavy? V dôsledku pandémie prechádza naše hospodárstvo najvážnejšou krízou za posledné desaťročia. Na druhej strane na obnovu hospodárstva budeme môcť čerpať pomerne veľké množstvo peňazí z Európskej únie. Preto je potrebné predovšetkým profesionálne spracovať a včas predložiť Európskej únii náš plán obnovy a odolnosti, aby sme dokázali vyčerpať všetky prostriedky do jedného centa. Treba pripomenúť, že naše vnútorné opatrenia na míňanie týchto finančných prostriedkov musia byť reálne, ale v prvom rade účinné, aby sa nemenili od buka do buka, nemenili sa každý týždeň.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, ekonomike treba pomôcť účinnejšie ako doteraz a za sprísnených podmienok treba otvoriť maloobchody, prevádzky služieb, hotely, gastroprevádzky, športoviská, fitnes centrá. Ťažko vysvetliť živoriacemu podnikateľovi napríklad u nás, že on nemôže prevádzkovať svoje služby, ale na druhej strane nadnárodné spoločnosti prekvitajú a vyvážajú svoje tučné zisky za hranice Slovenskej republiky, tak ako to ja zvyknem hovoriť, prevážajú za Dunaj. Ekonomiku, osobitne služby treba okamžite otvoriť a zapojiť do kolobehu bežného života a nevypnúť opakovane, lebo to ju ničí a návrat do normálna bude trvať dlhé roky. Koaliční politici pomoc síce stále deklarujú, ale častokrát postupujú opačne a spôsobujú tým mnohé bankroty najmä našim živnostníkom.
Za ďalšie treba jednoznačne zrovnať krok v školstve. Školy, učitelia, žiaci a ich rodičia väčšinou dnes nie sú na online vyučovanie lepšie pripravení ako minulú jar. Treba už konečne otvorene povedať. Deti patria do školy, ich rodičia patria do práce. Aj tu treba prehodnotiť možnosti a konať v rámci filozofie, že robme veci, ako sa to čo najlepšie dá a nevyhovárať sa, ako sa to nedá. Doterajšia práca rezortu školstva bola chaotická. Neboli využité všetky možnosti na vzdelávanie žiakov a našich študentov. V spolupráci s rezortom školstva a samospráv treba umožniť žiakom, študentom a ich rodičom, aby za prísnych opatrení mohli využívať v prvom rade miestne športoviská, aby aj zvyšovaním svojej kondície mohli úspešnejšie bojovať s pandémiou.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, dnes sme zasadli, aby sme predĺžením núdzového stavu zakonzervovali zlý neúspešný stav v našej spoločnosti. Vláda je v defenzíve. Nekoná alebo koná, dovolím si povedať, chaoticky. Je ale plne zodpovedná za reštrikcie a hlavne za to, ako pripraví spoločnosť a ekonomiku na to, ako s touto zdravotnou nepríjemnosťou ďalej žiť. Takmer rok žijeme v tomto marazme. Jeden rok je dosť dlhá doba, berie nám aj osobné skúsenosti, mnohí z nás hovoria, že táto vláda nedokáže toto napraviť. Vláda maskuje svoju nemohúcnosť riešiť všetky problémy neustálym predlžovaním núdzového stavu. Ja túto filozofiu neuznávam a návrh na predĺženie núdzového stavu ja v žiadnom prípade nepodporím.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis