Vystúpenie v rozprave
18.10.2022 13:55 - 13:55 hod.
Kristián Čekovský
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, v stredu 12. októbra otriasla Slovenskom dvojnásobná vražda ľudí, ktorí sa hlásili k LGBTI+. Na úvod mi dovoľte vyjadriť predovšetkým nielen ľútosť nad tým, čo sa stalo, úprimnú sústrasť pozostalým Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, ale aj podporu všetkým, ktorí sú pre svoju inakosť prenasledovaní, či stigmatizovaní, predovšetkým LGBTI+ ľuďom.
Jedným zo...
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, v stredu 12. októbra otriasla Slovenskom dvojnásobná vražda ľudí, ktorí sa hlásili k LGBTI+. Na úvod mi dovoľte vyjadriť predovšetkým nielen ľútosť nad tým, čo sa stalo, úprimnú sústrasť pozostalým Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, ale aj podporu všetkým, ktorí sú pre svoju inakosť prenasledovaní, či stigmatizovaní, predovšetkým LGBTI+ ľuďom.
Jedným zo základných prvkov demokracie je, že väčšina dbá na práva a slobody menšín. Táto vražda z nenávisti je nielen útokom na celú LGBTI komunitu, ale aj na základné slobody dané ústavou, čím podkopáva demokratické princípy našej krajiny. Voči tomuto sa musíme aj ako politici postaviť a tieto hodnoty slobody a demokracie brániť. Tak ako už uviedol predkladateľ, prichádzame s návrhom uznesenia, ktorým v skratke chceme nielen odsúdiť tento otrasný čin a vyjadriť podporu LGBTI ľuďom, ale aj vyzvať všetkých politikov a verejne činné osoby, aby sa vyvarovali nenávistných prejavom, ktoré môžu viesť k prejavom násilia a zároveň požiadať vládu Slovenskej republiky, aby naplnila svoje záväzky z programového vyhlásenia vlády zamerané na zlepšenie postavenia menšín, komunít, najmä osôb žijúcich v jednej domácnosti.
Verím, že v parlamente v tomto pléne sú poslanci, ktorí sa v takejto zlomovej situácii dokážu postaviť za LGBTI ľudí. Vyslať im jasný signál, že sú súčasťou našej spoločnosti a sme pripravení ich chrániť a postaviť sa za nich. Aj v pléne Národnej rady sa totiž v ostatných mesiacoch objavilo viacero verbálnych aj legislatívnych pokusov obmedzovať práva a slobody rôznych skupín obyvateľov. Napriek tomu, že neboli úspešné, pre niektoré menšiny a komunity boli nepríjemným signálom, ktorý v nich vyvolal pocit neistoty, či dokonca obavy zo svojej budúcnosti. Dovolím si povedať, že takéto legislatívne snahy mohli vo verejnosti vyvolať aj vlnu nenávisti k určitej skupine napríklad k LGBTI ľuďom. Niektorí politici si verbálnymi alebo legislatívnymi aktivitami zbierajú lacné politické body na šírenie nenávisti a netolerancii a toto je dôležité zastaviť. Je na čase, aby sme z parlamentu vyslali pozitívny signál k týmto ľuďom, zároveň si myslím, že ak zákonom upravíme životné situácie komunity LGBTI, tak aj obyvatelia Slovenska lepšie akceptujú menšiny komunity a týchto ľudí a zároveň verím, že sa im u bude lepšie žiť. Žiadame koaličných aj opozičných kolegov o podporu tohto uznesenia, keďže predpokladom ďalšieho riadneho fungovania Národnej rady Slovenskej republiky je aj rešpekt k odlišnostiam, ktoré v spoločnosti existujú, a našou úlohou ako poslancov je zastupovať všetkých občanov bez rozdielu. Iba tak dokážeme ďalej pripravovať a schvaľovať zákony, ktoré Slovensko posunú dopredu.
Vzhľadom na to, že predložené uznesenie, tak ako ho predniesol kolega predkladateľ, je výsledkom koaličnej dohody a kompromisu, navrhujem doň doplniť niektoré formulácie najmä preto, aby záväzky, ktoré z neho vyplývajú pre vládu Slovenskej republiky, boli nespochybniteľné a úplne jasne definované.
Pán predsedajúci, dovoľte mi preto uviesť pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov, ktorý som pred malou chvíľou doručil aj na organizačný odbor Národnej rady Slovenskej republiky. Najprv prečítam odôvodnenie.
K bodu 1. Je potrebné vyjadriť zreteľ na všetky relevantné medzinárodnoprávne dokumenty, ktorými je Slovenská republiky viazaná. A zároveň odôvodnenie k bodu 2. Je potrebné pre úplnosť poukázať na všetky záväzky z Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na obdobie 2021 - 2024.
Teraz ak dovolíte, prečítam znenie paragrafov. Ak to tak môžeme nazvať alebo teda jednotlivých bodov.
1. Bod A uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky sa označuje ako bod B a bod A znie:
"A. So zreteľom na Ústavu Slovenskej republiky, Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, Chartu Organizácie spojených národov, Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, Medzinárodný dohovor o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie a ďalšie medzinárodné dokumenty zaoberajúce sa ochranou ľudských práv, ktorými je Slovenská republika viazaná."
Ostatné body sa primerane preznačia.
Prečítam bod 2 pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu.
2. V bode E sa na konci pripája táto veta: "Rovnako žiada vládu Slovenskej republiky, aby urýchlene naplnila záväzky z Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na obdobie 2021 - 2024 osobitne zamerané na zlepšenie situácie sexuálnych menšín, ako aj osôb žijúcich v spoločnej domácnosti."
Ďakujem pekne. Dovoľte mi podobne ako predkladateľ na záver povedať, že by som bol naozaj veľmi rád, keby sme žili v tolerantnejšej spoločnosti, a preto vás aj týmto žiadam o podporu predloženého uznesenia aj pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu.
Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis