Ďakujem pekne. Vážení kolegovia, máme tu zákon roka a ja mám pocit, ako keby sme tu ani nemali tú výnimočnú dobu, kedy sa takýto zákon nejakým spôsobom prerokováva.
Všetko iné je tu dôležitejšie ako to, ako budeme hospodáriť, ako sa budú mať ľudia, či budú peniaze na zdravotníctvo, na školstvo, na sociálne veci. Dnes sa zaoberáme tým, či ideme sa testovať povinne jedenkrát alebo nepovinne povinne, alebo dvakrát, alebo trikrát, alebo...
Ďakujem pekne. Vážení kolegovia, máme tu zákon roka a ja mám pocit, ako keby sme tu ani nemali tú výnimočnú dobu, kedy sa takýto zákon nejakým spôsobom prerokováva.
Všetko iné je tu dôležitejšie ako to, ako budeme hospodáriť, ako sa budú mať ľudia, či budú peniaze na zdravotníctvo, na školstvo, na sociálne veci. Dnes sa zaoberáme tým, či ideme sa testovať povinne jedenkrát alebo nepovinne povinne, alebo dvakrát, alebo trikrát, alebo štyrikrát. Toto dneska hýbe svetom. A keď sa pozriem aj na to, ako sa stavajú médiá, čo sa týka vôbec rozpočtu, tak mám pocit, že rozpočet je na okraji záujmu.
Chcem povedať, že to, čo sa deje v rozpočte, to sú naše peniaze, to sú peniaze na to, ako funguje tento štát, a bez kvalitného rozpočtu sa žiadny štát nezaobíde. Mňa veľmi mrzí, že ja som počúval pána ministra Hegera mimo túto sálu, lebo sme mali tlačovú konferenciu, a počúval som ho a mňa veľmi mrzí, že zneužil rozpočet a debatu o rozpočte na politické účely a začal tu niečo rozprávať o mafii a nálepkovať bývalú koalíciu. A skutočne si myslím, že viac sa tu malo hovoriť o číslach, malo sa tu hovoriť o víziách, o tom, kam má táto spoločnosť spieť.
Nebudem to ja zneužívať, ale, samozrejme, budem sa vyjadrovať aj k takýmto nálepkám a ja sa ohradzujem voči tomu, aby minister financií pri rozpočte tu niečo hovoril o mafiách. Ja nie som mafia, moji kolegovia nie sú mafia, a ja si to vyprosujem.
Chcel by som sa ďalej vyjadriť k tomu, že je to váš prvý rozpočet. Ja som mal len jeden a k tomu som pristupoval veľmi zodpovedne a neviem si predstaviť, že by ja ako minister financií som sa nechcel baviť s tripartitou o rozpočte napriek tomu, že je to v zákone. My sme sa o mojom rozpočte bavili. Samozrejme, môžte mať ich pripomienky, môžte s nimi súhlasiť, nesúhlasiť, ale minimálne si ich musíte vypočuť, aby ste porozumeli tomu, čo sa okolo vás deje.
Čo sa týka napríklad plánu obnovy, to len kúsok odbočím, máte ten istý postup. My sme volali po širokej celospoločenskej diskusii a tá celospoločenská diskusia neprebehla. 15. októbra ste mali mať prvý graf alebo teda odovzdať niečo na Európsku komisiu. Samozrejme, je tam ešte priestor na to, aby ste niečo dali; som zvedavý, v akej kvalite to dodáte. A vy sa dnes začínate baviť, je december, dnes sa začínate baviť so samosprávami, zavoláte si europoslancov a dnes sa tvárite, ako si veľmi vážite celospoločenskú diskusiu.
Pri debate o minimálnych dôchodkoch v podstate ste odborárov vypoklonkovali a vzhľadom na to, ako ste sa k nim správali, tak sami odišli, lebo takto sa nevedie sociálny dialóg. Sú to hodnotné informácie, ktoré by ste dostali a vedeli by ste, čo tento štát potrebuje.
Čo sa týka samotného rozpočtu, najskôr by som sa možno vyjadril k roku 2020, čo sa týka výšky opatrení, ktoré ste prezentovali, ktoré ste urobili na záchranu COVID-u. Na jednej strane ste si novelizovali zákon o rozpočte, navýšili ste si výdavky o 7,8 miliardy. V podstate by ste si mohli v tom svojom, v tom rozpočte dovoliť čokoľvek vzhľadom na to, že ten vankúš, ktorý ste si urobili, bol tak veľký, že vy ho dokonca pravdepodobne ani nedokážete nejakým spôsobom zužitkovať.
Oprem sa len o správu NKÚ, kde, ktorá hovorí, že k 31. 10. z výdavkov 29,8 mld. v štátnom rozpočte vrátane príjmov z roku 2020 ste mali vyčerpaných, to je za desať mesiacov, iba 54,7 % toho, čo ste mali v rozpočte, takže na posledné dva mesiace vám zostáva 13,5 miliardy. Keď si to porovnáme s celoročnými výdavkami v roku 2018, tak je to, to bolo 16 miliárd. Čiže ešte vám zostáva skoro celý rozpočet roku 2018, ktorý v podstate máte k dispozícii.
Viete, po piatich mesiacoch, kedy ste sľúbili, že každý mesiac dáte jednu miliardu eur do, na pomoc COVID-u, ste mali minutých asi 500 mil., čiže jednu desatinu, a za tým si stojím, aj keď teda v jednej, v jednom rádiu som to musel vysvetľovať. Viete, a vy prídete a potom prezentujete číslo 4,11 mld., že ste pomohli COVID-u, čo je 4,6 % HDP. Ja neviem, či z vás, kolegovia, niekto verí, že ak po piatich mesiacoch je to 500 mil., potom je to 4,6 miliardy.
Ja som si náhodou napísal tie čísla, o ktorých sa tu bavíme, a ja by som poprosil ministerstvo financií o detailné rozpísanie toho, o čom pán minister hovorí. Takže 4,1 mld. pomoci COVID, z čoho sa skladá, 1,63 mld., to hovoril váš štátny tajomník Klimek, podpora udržania nezamestnanosti. Tak daj... dobre, súhlasím, povedzte, dajte nejakú skladbu toho; 85 mil. sociálna pomoc a 442 mil. pandemická OČR a PN. To je dokopy okolo 2,1 mld. z tých 4,1, ktoré sú prezentované.
Poďme ďalej, čo ste tam odprezentovali, 551 mil. daňovo-odvodové opatrenia. To sú čo? To je to, čo by ste boli vybrali, keby nebolo, keby bolo keby alebo čo to je? Ja neviem. Skúste mi to objasniť. Možno na to máte čísla.
Hovorili ste o 889 miliónoch, opatrenia v bankovej sfére, odloženie splátok alebo záruky. Pri odloženiach splátok si to tí klienti v podstate zaplatili a poskytli to banky, tak neviem, čo vás stálo 889 miliónov. Čo, bankový odvod, pán minister? To si zarátavate do toho? A záruky, ktoré sme urobili, programy záruk, ktoré v podstate fungovali relatívne zle, však vieme o tom, že boli s tým veľké problémy, veľká kritika. Tak to rozpíšte! Povedzte detailne, o čom to je.
A čerešničkou na torte je 1,87 mld., a prečítam to, čo povedal pán Klimek, iné opatrenia, preplácanie nájmov, ochranné osobné pomôcky, individuálne pomoci. Tak preplácanie nájmov, to som si zisťoval na finančnom výbore, kde mi minister Sulík povedal, že na preplácanie nájmov išlo asi 25 miliónov. Tu je 1,87 miliardy. Čoho? Na čo? Na ochranné pomôcky? Individuálne pomoci? Vyčíslite to! Lebo ak to neni, ja neviem, či sa tu klameme, alebo tu zavádzame. Ja nechápem, jak môžte, tak dajte mi nejaké číslo, ktoré akceptuje, je akceptované na medzinárodnom fóre. To, čo ja mám medzinárodne, nemôžem ukazovať tabuľky, takže nebudem, ale budem minimálne o tom hovoriť. Áno, Medzinárodný menový fond povedal, že sme dali druhú najmenšiu pomoc po Rumunsku, a budem to opakovať, aj keď sa vám to nepáči, vo výške asi 2,5 %, čo by možno aj sedelo s tými číslami, s tými prvými troma položkami, o ktorých sme sa bavili.
Poďme sa baviť o hospodárskej situácii ako takej. Hospodársky rast v tomto roku – pokles 6,7 %. Musím povedať po druhý kvartál. Po uvoľnení opatrení v podstate sa jasne ukázalo, že ekonomika sa dokáže veľmi rýchlo vrátiť do pôvodných koľají, myslím ako v zmysle toho opätovného rastu, čiže vie to urobiť také to ostré véčko. Čiže vidíme podľa toho priebehu tohto roka, že keď nám stúpajú čísla, čo sa týka nakazených alebo teda pozitívne testovaných, tak nám klesá ekonomika. Ak ekonomiku zatvárame, tak nám klesá ekonomika a presne opačne je to, keď to uvoľňujeme. Čiže momentálne s nejakým časovým opozdením opisujeme nejaké W. Otázka je, samozrejme, aké urobíte opatrenia.
Padlo to tu, že je veľmi dôležité podľa mňa, aby sme sa nejakým spôsobom vedeli nastaviť tak, aby tu nebol chaos v tomto, v tejto krajine, lebo to, čo sa tu deje, neprispieva k ničomu. Chaos nemajú radi podnikatelia, oni majú radi predvídateľnosť a chcú vedieť, čo sa bude diať, ale tu veci fungujú tak, že ráno sa pán Matovič zobudí, niečo povie, na obed je to už ináč a večer zase ináč. Jeden deň tu máme aj nemáme žiadny pandemický plán, potom tu máme dva a ďalší deň tu nemáme žiadny plán. Čiže takto funguje riadenie štátu.
Čo sa týka budúcich rokov, áno, je tu ten scenár 5,5-percentného rastu, v prípade nejakého horšieho vývoja 4,3 % rastu, a chcem sa tu pozastaviť pri, pri číslach, ktoré ste, hlavne teda pri výdavkoch, ktoré tu, ktoré idete robiť.
Len pre vašu informáciu, v roku 2020 v pôvodnom štátnom rozpočte sme mali výdavky štátneho rozpočtu 18,6 mld., v tomto roku po zvýšení výdavkov ste si zvýšili výdavky na 26,3 mld., to znamená o 7,8 miliardy. Pri tomto sa chváliť, že vy idete všetko dofinancovať, čo my sme nedofinancovali. Keď mi niekto dá 8 mld., tak tu dofinancujem, čo chcem, pán minister, nemusím sa s tým ani chváliť. A chváliť sa, biť sa do pŕs, akí sme dobrí, to vie každý pri takejto situácii.
V tomto roku, teda na budúci rok ste si naplánovali 23,9 miliardy. Ja sa pýtam, to sa tak nafúkol ten štát? Ja teda predpokladám, že vy sami hovoríte o tom, aká bude vakcinácia úžasná, že všetko vyrieši, tak keď to vyrieši, tak sa pýtam, prečo, keď sme mali v roku 2020 napro... teda narozpočtovaných 18,6 mld., stále oproti tomu pôvodnému rozpočtu si dávate do rozpočtu o 5,3 mld. viac. Prečo? Prečo? Bude tu COVID večne? Do roku 2023 alebo dokedy? A keď si zobereme rozpočet verejnej správy, tak, čuduj sa svete, predstavte si, že v roku, výdavky v roku, tam je zahrnutá, samozrejme, aj sociálna, zdravotná poisťovňa a ostatné veci, v ktorých sme mali doteraz v roku 2020 v pôvodnom rozpočte 39,3 mld., v tomto roku je 46,4 mld. a, čuduj sa svete, v roku ´21 je to ešte viac o 300 mil., 46,7 mld., plus 7,4 mld. eur. Čiže my tu budeme mať asi ešte horšiu krízu jak v roku 2020. To som zvedavý, čo mi na to poviete.
Poďme k číslam ostatným. Deficit verejných financií, dobre, tento rok -10 %, 9,68 %. Keď sa pozeráme na tie výdavky, o ktorých sme sa tu bavili, dnes mi teda hovoríte, jak ste veľmi pomáhali, v podstate ste pomáhali málo a ešte aj ten deficit je hlboký, hej? A môžte si na to argumentovať, čo chcete. Proste vy dávate, na pomoc ste dali málo peňazí, máte obrovský deficit a zvyšujete enormne, enormne dlh. Budúci rok 7,4 % a najlepšie je na tom, že v roku ´23 budete mať 5,72 %.
Čo ste si napísali do závereč... máte ambíciu plniť programové vyhlásenie vlády. To máte v zhrnutí k tomuto rozpočtu. Aká ambícia, keď v programovom vyhlásení vlády ste povedali, že na konci tohto volebného obdobia budete mať vyrovnaný rozpočet? Tak jak vám povedala aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, museli by ste urobiť dodatočných 6 mld. opatrení, aby ste ho dosiahli. Takže toto určite nesplníte.
Čo sa týka dlhu, hrubého dlhu, tak doteraz, áno, mali sme v podstate, to, čo sme mali doteraz notifikované za rok 2019, mali sme dlh 48 %, po nejakých tých metodických zmenách, ktoré budú čakať aj vás, je to o pol percenta viac, 48,5 %. Čo sa ide diať v tomto roku? Ten dlh stúpa o 14 % na 62 %, 62,2 %, čo by som ešte vzhľadom na COVID, zdá sa mi to veľa, ale dobre. Ale ďalší rok budete mať ten, vy ste mali trajektóriu dlhu, ktorá sa v podstate takto stáča v programovom vyhlásení vlády (rečník naznačil rukou krivku) a vy budete mať budúci rok 65 %, v roku ´22 – 68 % a v roku ´23 – 69,4 % dlh. Čiže za tri roky, za tri roky idete zo 48,5 na 70-percentný dlh. V absolútnom vyjadrení, keď ste sa minule oháňali, že chcete vedieť absolútne čísla, tak je to zo 45 mld. na 72,7 mld. eur. Sedemdesiatdva celá... to je +27,5 mld. eur. Takto nám bude stúpať dlh.
Ja som zvedavý, kto toto bude splácať za vás v budúcnosti. Jaká vláda? Však tá vláda kľakne. A viete, čo si idete urobiť? Spomeniem zákon o rozpočtovej zodpovednosti, ja som už o tom hovoril. Budeme ho tu mať na koniec schôdze, páni a dámy. Je to zložitý zákon, viem, ťažko sa to študuje, lebo málokto tomu rozumie, aj tí odborníci nemajú úplne v detailoch jasno, jak to bude nastavené, ale doterajší zákon o rozpočtovej zodpovednosti hovoril o tom, že nová vláda, dva roky sa na nich nevzťahuje dlhová brzda. Čiže tie, to zvýšenie zo 48 na 65 sa vás nebude týkať.
V roku ´23 však platia pravidlá podľa momentálneho zákona, ktoré pravdepodobne sa nenaplnia a museli by ste hlasovať o dôvere vlastnej vlády, lebo už tento rok stúpa dlh nad všetky sankčné pásma dlhovej brzdy. Páni a dámy, 62,2 %, maastrichtské kritériá hovoria o 60 %, to je maximálny povolený dlh v rámci Európskej komisie. My sme mali pravidlá, ktoré boli prísnejšie, ako mala Európska komisia. Viete, čo ideme urobiť v zákone o rozpočtovej zodpovednosti? Že si ich uvoľníme a budeme ich mať mäkšie. Alebo teda budeme na nejakej úrovni, ktorú budete prezentovať, ale keď zoberete, v tom návrhu je, že idete meniť hrubý dlh za čistý dlh, čo ja súhlasím, ale keď zobereme budúci rok, že bude maximálny limit 58 % v čistom dlhu, tak ale v hrubom dlhu to je cirka plus 5 %, možno vyše, to je vyše 60 %, to je mimo maastrichtských kritérií. V tomto ja vidím najväčší nedostatok, a preto tento rozpočet nazývam aj rozpočtom rezignácie na pokrízovú konsolidáciu. Vyjde to z tých deficitov a vyjde to z toho nárastu dlhu, o ktorom sa tu bavíme.
Nebudem hovoriť o tom, že ratingová agentúra Fitch nám dvakrát zhoršila kvalitu nášho ratingu. Nehovorím, že rating, ale kvalitu nášho ratingu, raz o jeden stupeň nám znížila a potom nám výhľad znížila. Všetky krajiny okolo, im stúpa dlh a týmto krajinám ten rating sa nezmenil v agentúre Fitch. Prečo? Ja neviem, ale je pravdepodobné, že keď poze... alebo tie agentúry pozorujú ten chaos, čo tu táto vláda pácha, a ten chaos spôsobuje to, že investori nemajú radi neistoty, tak jak podnikatelia nemajú radi neistoty, tak jak ľudia nemajú radi neistoty. To, čo robíte, je chaos.
Spomeniem ešte štúdiu Európskeho parlamentu, ktorá prebehla v 27 krajinách, a až 47 % Slovákov pociťuje, teda pocítilo, že sa im znížil príjem počas COVID-u, a 27 % Slovákov vie, že v budúcnosti, v najbližšej budúcnosti ich to čaká. Čiže tá pomoc, ktorú ste urobili, nebola dostatočná a môžte nám to vysvetliť, ja by som rád skutočne vedel detailne tie čísla, o ktorých som hovoril.
Čo sa týka platov, platov, platy v roku 2019 – za tej zlej vlády SMER-u – stúpali o 7,8 %. Viete, koľko budú stúpať platy? A to je zlá správa pre hasičov, horských záchranárov, policajtov, siskárov, väzenská a justičná správa, Národný bezpečnostný úrad, vojaci. Zero, nula. Nula budú stúpať platy. Lebo vy hovoríte o tom, aj pán Viskupič, že mali sme vám tu ušetriť, niečo sme vám tu mali ušetriť, čo by ste vy dokázali minúť. Vy nedokážete minúť ani to, čo tam máte na tých, v rozpočte napísané. Ja som, viete, vy prídete na konci a tie opatrenia stoja peniaze, čo sme my robili. My sme dávali aj platy verejnej správe, dvakrát po 10 %. Dávali sme platy učiteľom, robili sme sociálne opatrenia, ktoré stoja peniaze. Tie veci stoja peniaze. Áno, a to sú tie deficity jednopercentné. My sme mali tri roky historicky najnižší deficit 1 až 1,3 %, vy nás za to idete karhať? Že vy tu máte 10-percentný deficit? Nula dávate na platy? A zdvihli ste si výdavky o 8 miliárd? Vysvetlite mi tie vzťahy. Neviem, prečo v budúcich rokoch bude dlh stúpať do 70 %. Nechápem to. Stále ste hovorili, akí ste zodpovední, jak hovoríte pravdu a všetko idete robiť. Tak potom, keď ste zodpovední, prečo ten dlh do nebies stúpa? Vysvetlite mi to, ja neviem. V roku ´23.
Poďme sa pobaviť trošku odborne, čo sa týka toho, že vy ste vždy hovorili, že vy máte peňazí, koľko chcete, lebo keď nebude korupcia, vy dokážete bojovať s daňovými únikmi, že budete mať peňazí, koľko chcete. Tak ja sa pýtam, keď ja som odchádzal ako minister financií, mal som, daňovú medzeru sme znížili, za Mikloša bola okolo 40 %, my sme ju znížili až na 17,5. Nechcem sa tým chváliť ani netvrdím, že to je úplný úžas. Mohlo by to byť lepšie. Ale za krátky čas, keď sme tam, som tam bol, zaviedla sa e-kasa, urobili sa opatrenia, čo sa týka, čo sa týka zavedenia výkazu DPH, bojovali sme proti karuselovým podvodom. A čo sa týka e-kasy takisto, vy ste to veľmi kritizovali, dnes vám to pomáha, pán minister.
Ja sa pýtam, aké opatrenia vy idete robiť v tomto rozpočte, aby ste zlepšili ten výber daní? A keď budete o tom hovoriť, pán minister, tak poprosil by som, ja keď som odchádzal, som mal daňovú medzeru 17,5 %. Povedzte, koľko je teraz. Ja som žiadal čísla na finančnom výbore, dali mi nejakú linku, že tam si to mám hľadať. Tak ja by som bol rád ako podpredseda finančného výboru, aby som takéto základné informácie dokázal dostať. Dodnes, a to odsúhlasil výbor pre financie a rozpočet, neviem, kto tu je, ale môže to potvrdiť, že som žiadal vyčíslenie nákladov na prvé testovanie COVID-19. Na tie testy, o ktorých vy hovoríte, že to stálo 40 miliónov. Nestálo to 40 mil., to vie každý. Tie manévre, čo sa tu robili, to stálo minimálne 100 mil., ale nikto nemá žiadne vyčíslenie. Však povedzte, bolo to 100 mil., idete minúť ďalších 100 miliónov. Jedna nemocnica regionálna, posledná, v Michalovciach, ktorá sa stavala, stála 50 miliónov. 50 miliónov. My tu pretestujeme štyri nemocnice! Absolútna katastrofa! Na úplnú hlúposť. Takže tých argumentov padlo toľko odborných aj všelijakých, ale keď si pán Matovič niečo zmyslí, tak to testovanie musí doniesť, doviesť až do absurdistanu. Dnes mu to každý odmieta, on stále hovorí o tom, že ideme to robiť. Ja neviem, či sme sa už zbláznili.
Pýtam sa, píšete sami v návrhu rozpočtu, že najväčším výpadkom budú, bude bankový odvod. Bankový odvod. Tam ste, na banky ste peniaze mali, ale keď vysvetľujete niekomu, že niekomu niečo máte dať, tak nikdy nemáte. Nemáte. A toto neviem, ak teda opatrenie 890 mil. v bankovej sfére... dúfam, hovorím, že mi tam nenapíšete, že to bol bankový odvod, že ste zachránili všetky slovenské banky. Banky mali za posledných deväť rokov každý rok zisky vyše pol miliardy. Dnes, ja si pozerávam priebežne čísla, neviem teraz úplne posledné, ale mali povedzme, v covidovom roku mali 300 mil. alebo 250 a opravných položiek tam majú navyrábaných toľko, koľko len chcete. Ja neviem, či sa naplnia, nenaplnia, uvidíme, ale keď tu niekto deväť rokov zarábal pol miliardy, tak nemôže plakať, že jeden rok bude mať nebodaj aj stratu. Čo by sa stalo? Nič by sa nestalo. Nič by sa nestalo.
Čo sa týka plánu obnovy ÚHP. Ešte k testom, aby som nezabudol. Vy sa hrdíte tým, že idete každú jednu investíciu nad jeden milión, budete preverovať ÚHP. Útvar hodnoty za peniaze. Tak sa pýtam, keď ste minuli 44 mil. na testy, prečo to neprebehlo ÚHP? Schválil vám to UHP? Ja neviem. Neviem. Určite nie.
Implementačná jednotka. Vždy pôso... to je orgán, ktorý kontroluje, ako sa navrhujú rôzne, rôzne opatrenia, že či sa aj plnia. Bola vždycky pod premiérom. Vy ste ju zrušili. Už to neni premiérska téma. Povedzte, ako vám záleží na tom, aby sa dodržiavali tie pravidlá dneska, keď ste pri vláde? Zrušili ste to, dali ste to pod ÚHP. Tie dievčatá, ktoré tam doteraz robili, vám robia u Štefana Kišša sekretárky a kde tu je tá kontrola? Kde tu je nejaká následne, feedbacky od takejto jednotky? Však to ste sa chválili, že ako ste to dobre vybudovali, a dneska ste to rozložili. Prečo? Pýtam sa prečo.
Zmenili ste, verejná pokladničná správa, najväčšia kapitola, v ktorej ste nám vždycky vyčítali, že my tam schovávame nejaké vaty a neviem čo. Áno, každý minister financií si robí určité rezervy, my sme si tiež robili 200 – 300 mil., keď sme potrebovali. A musím vám uznať jednu vec, pán minister, že áno, urobili ste, dnes ste urobili VPS-ku v podstate relatívne transparentnejšie, ako sme to mali, to musím uznať. Ale, má to jedno ale. VPS-ka v roku 2019, to je všeobecná pokladničná správa, kde sa dávajú rôzne rezervy, mala veľkosť v roku 2019 okolo 1,95 miliardy. V roku ´21 bude mať 6,7 mld. eur. Čiže rozpíšete to, čo sa vám hodí, za stomilióny. Sú tu položky, vy hovoríte, že ste si urobili rezervu 1,041 mld. na COVID. Lenže vy ste si aj zdvihli výdavky o 7,4 miliardy. Čiže ešte k tým obrovským výdavkom ešte si pridáme miliardu, však keby sa náhodou niečo stalo, tak si tam pridáme.
A poďme, poďme na stranu, na stranu 143 vášho rozpočtu. A pozreme sa, máte tu takú položku, že výdavky na vybrané investície kapitol, 1,43 miliardy. Kritizuje vás za to aj NKÚ a Národný kontrolný úrad sám hovorí o tom, že takto sa transparentne v rámci zákona o rozpočtových pravidlách nepostupuje. Vy tvrdíte, že vy ste si tam dali nejaké investície, ktoré budete robiť, ÚHP to skontroluje, vy z toho uvoľníte a dáte na tú investíciu peniaze. Ako môžu rozpočtovať potom tie jednotlivé ministerstvá, keď vlastne ani nevedia, čo im vy uvoľníte, čo im dáte, čo im nedáte? Aké výdavky kapitálové môžu robiť? Však ten minister je potom nesvojprávny. Prečo to netransparentne, zase v jednej veľkej skrumáži, 1,5 mld. vo VPS-ke? Však to je celý objem VPS-ky, ktorý sme skoro mali my. Čiže to, že ste to všetko pekne rozpísali, je fajn, berem, ale na druhej strane máte tam takéto obrovské mega vaty, ktoré ja skutočne neviem rozkryť, že o čom sa tu bavíme.
Čo sa týka, čo sa týka NKÚ, samotná rada; ešte takto, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí takisto o tom, že jej tam chýba pokrízová konsolidácia. Čo sa týka NKÚ, chcem sa vyjadriť k tomu, že NKÚ vidí ako najväčšie riziko samotná makroekonomická prognóza, čo na jednej strane uznávam, lebo dnes sa prognózuje relatívne ťažko vzhľadom na to, že nevieme, čo bude, ale už dnes vieme, ja si myslím, že tie výhľady sú relatívne pozitívne, reagujú na to aj finančné trhy. Tie finančné trhy, určite by asi nestúpali všetky indexy, ak by očakávali, že ten COVID bude pokračovať do nevidíš, do roku 2023. NKÚ vám vyčíta to, čo som hovoril, že rozpočtované výdavky vám medziročne sa zvyšujú o 28,6 %. Ja fakt nevidím dôvod, aby ste si takto enormne a ešte aj v roku ´21 navyšovali výdavky oproti tým, ktoré sme mali. Ten štát sa nezväčšil tak enormne, aby takéto výdavky narástli.
NKÚ vás, vám považuje, považuje znižovanie počtu zamestnancov útvarov kontroly a vnútorného auditu za vážne riziko ďalšieho poklesu kvality vnútorného systému verejnej správy a tým aj riadenia. Možnože k útvaru auditu na ministerstve financií by ste sa mohli vyjadriť, že čo tam stvárate. Rád by som vedel, lebo počúvam veľmi zlé chýry a nebudem tu ja ich hovoriť, ale možno by ste sa k tomu aj sám mohli vyjadriť.
Vo VPS-ke, samotný NKÚ vám hovorí, upozorňuje, že v rámci ostatných kapitol výdavkov VPS, to je to, o čom som hovoril, o tej 7-miliardovej sume, sú rozpočtované výdavky, ktoré súvisia s výdavkami iných rozpočtových kapitol. Uvedenie nie je v súlade s ustanovením zákonov o rozpočtových pravidlách verejnej správy, podľa ktorého kapitolu VPS tvoria výdavky, ktoré nesúvisia s výdavkami ostatných kapitol. Najväčšiu položku tvoria výdavky, vybrané investície kapitol – 1,4 mld., to je to, čo som vám vyčítal. Jednotlivé kapitoly majú predložiť prioritizované požiadavky na kapitálové výdavky, v tejto súvislosti NKÚ upozorňuje, že alokovať iba necelé 2 % kapitálových výdavkov priamo v kapitole ministerstva zdravotníctva je nedostatočné.
Ďalej sa tu hovorí, že ste podfinancovali vysoké školy, o 7 % znižujete výdavky na vysoké školy. Viem, že chcete možno robiť nejakú reformu, tak sem s ňou, povedzte, o čo ide. Ale tie výdavky celkové, tak jak som dneska počul predsedu NKÚ, že sú stále, stále nízke. Čiže vy viete, kde je tá priorita, a celkovo musím, na regionálne školstvo zase dávate o 7,1 % peňazí viacej.
Takže za mňa musím povedať, že to, čo som povedal, mne napovedá tomu, že ja budem odporúčať nášmu, nášmu klubu SMER – sociálna demokracia, že vzhľadom na to, čo som všetko povedal, vzhľadom na enormné zadlžovanie nebudem odporúčať, aby sme hlasovali za tento rozpočet, budeme hlasovať proti tomuto rozpočtu.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis