Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.10.2021 o 14:44 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2021 19:11 - 19:13 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, takisto som si všimol tú vašu osamotenosť a ste tu skutočne ako kôl v plote. Keď pozriem, žiadny minister sa tu nenachádza. Je to asi potom, vy idete predkladať nejakú dôchodkovú reformu, ak vás takto budú podporovať tí vaši kolegovia z vlády, tak to bude veľké fiasko. A myslím si, že nebude to jediná reforma, ktorú ja nepovažujem za reformu, ale aj ostatné takto dopadnú, lebo vidíme tie veľké rozpory, ktoré medzi sebou máte.
Dlho sme tu počúvali, koľko všetko ste vy pomáhali počas pandémie. Pán minister, pomáhali ste najmenej v rámci Európskej únie. Hovorili ste o 3,3 mld. eur, ja to nebudem spochybňovať. Ale chcem vás upozorniť na jedno, vy ste za tie dva roky zadlžili Slovenskú republiku o 15 mld. eur. Pomohli ste 3,3 mld. a zadlžili ste o 15 mld. eur. To je obrovská hanba.
Nebudem ani hovoriť o tom, ako ste v podstate hlasovali za naše trináste dôchodky, ktoré ste navrhovali, potom ste ich zrušili. Vaše červené čiary ste všetky prekročili. Hlasovali ste za zastropovanie dôchodkov. Takisto ste si pošľapali po jazyku a o minimálnej mzde ani nehovorte, jak strašne dávate navyše. My sme navrhovali, aby to bolo na úrovni 60 % priemernej mzdy. Čiže opäť ste pripravili tých ľudí o 34 eur na minimálnej mzde. Takže toľko za mňa.
A musím povedať, že na 24 mil. sa ľudia budú pýtať. To sú peniaze daňových poplatníkov. Oni sa budú pýtať, kedy sa tých 24 mil. z tých schránkových firiem vráti do štátnej kasy na Slovensko. To by som bol veľmi zvedavý, na toto by som potreboval odpoveď, a nie tie výhovorky, ktoré sme tu počúvali.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.11.2021 9:40 - 9:55 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Matovič, ja žasnem. Snažil som sa skutočne konštruktívne k tomuto vystúpiť, nemal som k tomu nejaké zásadné pripomienky, ale vy musíte útočiť za každú cenu. Ja vám poviem jednu vec. Je to veľmi jednoduché. Pošlite nejakého človeka urobiť nejaký nákupný košík dnes, nech opíše ceny základných potravín a urobte to za rok a pol. Však to je jedinú vec, čo som vlastne navrhoval. A ja sa pýtam, či tie základné ceny nebudú zaokrúhlené na päťcentovky a desaťcentovky. Vy tu počítate nejaké, viem, že do štyroch rohlíkov dokážete napočítať, to viem, ale vy si všimnite, že tie ceny reálne stúpajú. To nieže vy musíte strašiť ľudí, tie reálne stúpajú. Takže ja neviem, o čom tu hovoríte.
Skúste aspoň raz zareagovať ako človek so vzdelaním, že poviete na to, že nebude to tak... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec Kamenický, ospravedlňujem sa, ale urobil som chybu, lebo pán minister bol v záverečnom slove, takže vám beriem slovo. A ešte raz sa ospravedlňujem aj pani poslankyniam, pánom poslancom.
Pán minister, ak by ste chceli na to reagovať, tak vám dám možnosť. Stalo sa, ak máte záujem. Nie.
Pán spravodajca, termín hlasovania, nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.11.2021 9:40 - 9:55 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Nebudem vás oberať o čas, ja len veľmi faktickú jednu vec, ktorú by som chcel, teda na ktorú by som chcel upozorniť. Ja osobne nemám nič proti tomu, aby sa zrušili jedno- a dvojcentové mince s tým, že mám teda za to, že ak by sa to urobilo presne podľa toho zákona, ktorý ste navrhli, možno by to bolo aj fajn. Ale chcem upozorniť na jednu vec. A možno sa momentálne obraciam aj na obchodné reťazce. Ja sa teda obávam, aby sme za pár mesiacov nezistili, že tie jednotkové ceny, o ktorých hovoríte, ktoré boli v tých jedno-, dvojeurových mincách alebo teda pod tými zaokrúhlenými hodnotami, aby sa nezmenili všetky na tie zaokrúhlené hodnoty. Myslím si, že nestane sa to práve u tých rožkov, o ktorých ste tu teda toľko hovorili, vidieť, že kalkulačku máte. Takže myslím, že sa to bude diať u iných tovarov a služieb a je potrebné, je potrebné podľa mňa si ustrážiť aj to, aby toto zaokrúhľovanie neskončilo tak, že reťazce si upravia ceny, ako sa im zachce, a bude to prispievať ďalej k zvyšovaniu cien potravín na Slovensku.
Čiže na toto chcem upozorniť, aby teda ste si ustrážili, neviem, aké úrady to zabezpečujú, ale aby ste si ustrážili, pozreli si, aké sú dnes ceny na jednotlivé tovary a služby, a potom, keď zavediete túto novelu, po nejakom čase, samozrejme, že tie reťazce to neurobia hneď, tak aby sme neboli prekvapení, že za jeden a pol, dva roky tu budeme mať všetky ceny zaokrúhlené na tie vaše päťcentovky a desaťcentovky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

2.11.2021 9:25 - 9:40 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán Gyimesi, to by ste neboli vy, keby ste nepochválili svojho straníckeho šéfa. V poslednej dobe si všímam vašu absolútne nekritickú podporu a verím, že vaša kariéra bude asi veľmi stúpať, lebo to, čo robíte, ja som si vás ešte kedysi vážil, že ste niekedy povedali na tom finančnom výbore svoj názor na niektoré veci, ale myslím, že sa to tento, toto obdobie už skončilo a že chválospevy tu na pána Matoviča budete v ňom, v tom pokračovať.
A viete, čo sa týka, čo sa týka tých zlodejín, o ktorých ste hovorili, tak teraz momentálne, viete, sa snažíte prekryť 24 miliónov, ktoré sa, o ktoré sa okradli ľudia, ktorým ste mali pomôcť počas pandémie. Dokonca vy ste tu všetci zahlasovali za zákon, ktorým dodaňujete a zodvodňujete gastrolístky pre ľudí, ktorí pracujú. Idete im ešte zdaniť ešte aj to jedlo. Môžete sa hanbiť!
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

2.11.2021 9:10 - 9:25 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pán minister, chcel by som vás poprosiť, aby ste možno nám dali aj informáciu, že čo všetko, aké argumentácie boli použité pri vyšetrovaní tohto prípadu a koľko sa vám podarilo teda nejakým spôsobom aj vyargumentovať, lebo to nemôžte zhadzovať len na toto. Ja si pamätám ten prípad, bol som pri ňom a boli tam aj protiargumenty, ktoré Európska komisia nebrala do úvahy. Ale hovoríte o 440, teda o pol miliarde, kde by to bolo teda urobilo 5 % na platoch zamestnancov, tak ja sa pýtam, koľko by urobilo na platoch zamestnancov napríklad to vaše zbytočné testovanie celoplošné na Slovensku, ktoré viac-menej spôsobilo možno aj to, že sa COVID ešte viac rozšíril. To stálo rádove 800 mil. až 1 mld., čiže to by urobilo možno tých 10 % na tých platoch, o ktorých hovoríte. Nebudem hovoriť o momkách za 110 mil. a ďalších, vašej očkovacej lotérii. A musím povedať, že dotiahli ste to do dokonalosti, keď ste už dokonca aj losovali pri očkovacej lotérii. Ja som to očakával, ale že to urobíte tak rýchlo, to som fakt netušil.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.10.2021 14:44 - 14:45 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No veľa ste toho narozprávali, kolegovia, takže veľmi rýchlo telegraficky. Idem od konca.
Pán Viskupič, banky zvyšujú poplatky napriek tomu, že ste im zrušili bankový odvod. To si pozrite. Budú mať historicky najväčšie zisky. O čom tu rozprávate? Keď už hovoríte o tom kradnutí, tak musím vám pripomenúť opäť, ja viem, že pánovi Sulíkovi to nebude veľmi príjemné, ale to OLO, Sulík a riaditeľ OLO si kúpil pozemok jedna celá hektáru za štyri, pre svoju spoločnosť Faxcopy, za 46 mil. Po roku to cez dve firmy predali za 86 mil. - 42 miliónov. Vy budete kádrovať SMER? Už vieme, za čo si možno kúpil ten jeho ranč. Toľko.
Čo sa týka pána Žiaka. Pán Žiak, zareagujem na to, čo ste povedali. Viete, vy keď si chcete očistiť svoje meno cez pána Sulíka, tak vám gratulujem, tak môžte v tom pokračovať.
Pán Lehotský, vy tu rozprávate o reformách. Však si pozrite, aké reformy tu robíte. Jedna horšia ako druhá. Vašej pani milovanej Kolíkovej demonštrujú sudcovia pod oknami. Však sa to nepáči nikomu, tak jak ste to nastavili, je to celé zle.
Pán Lengvarský. Tomu utekajú všetci zdravotní pracovníci. Osemsto sestier od začiatku tohto roku. A do konca roku podľa mňa odídu ďalší aj lekári. Čiže ja nebudem hovoriť o daňovo-odvodovej reforme pána Matoviča. To nie je žiadna reforma. Vy tu rozprávate o reformách? Však sa spamätajte!
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.10.2021 14:02 - 14:32 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Dobrý deň. Vážené dámy, vážení páni, čo sa týka tejto sály, tak vidím, že je absolútne prázdna. U svojich kolegov musím ospravedlniť, lebo tí sú na tlačovej konferencii, tí niečo robia, ale musím povedať, že toto je vizitka tejto vlády. Toto je vizitka tejto vlády. Ja som nezažil odvolávanie v minulosti, že by takto sa stavala vláda Slovenskej republiky k odvolávaniu svojho ministra. Nie je tu ani jeden minister, predseda vlády už vôbec nie a dokonca ani ten, ktorého sa to priamo týka, a je to pán Sulík. Ja to považujem za absolútne chrapúnstvo, ak tento pán, ja som prvý v rozprave za kluby dnešný deň a tento pán sa proste postaví, povie, ja už som všetko povedal, čo som chcel povedať, tak ja už tu nemám čo robiť, ja odchádzam. Prišiel, pohladil nás všetkých svojím pohľadom a odišiel očarený svojou dôstojnosťou. Takže ten, ktorý je odvolávaný, sa tu vôbec nenachádza, výborne.
Ja svoj príhovor som mal, mám teda dva zámery. Hovoriť na jednej strane, samozrejme, o cenách energií a vôbec o cenách, ako sa vyvíjajú, čo považujem za hlavný dôvod toho, prečo ideme pána ministra odvolávať. A keď mi zostane čas, nakoľko mám len polhodinu, tak sa možno budem venovať potom ešte aj nejakým tým kauzám pána ministra, lebo on si myslí, že on tu môže na nás kydať, on môže hovoriť čokoľvek a my musíme mlčať a k ničomu sa nemáme vyjadrovať.
Takže poďme najprv k cenám energií. Čo sa týka pána Sulíka, odvolávame ho hlavne preto, že nezvláda celkovo situáciu, ktorá vznikla na Slovensku, a musím mu pripomenúť jednu vec. Ceny na Slovensku sa vyvíjajú neuveriteľným spôsobom. Je tu najvyššia inflácia od novembra roku 2011, budúci rok sa bude hýbať na úrovni 4,2 %. Podľa analytikov sa budúci rok táto inflácia bude pravdepodobne ešte zvyšovať. Hovorí sa v apríli o inflácii 6,2 %, ale to sú len čísla. Ja musím povedať, že, samozrejme, inflácia sa meria na základe spotrebného koša, v ktorom nie všetko úplne sa nachádza a závisí aj v akom váhovom pomere. A keď si teda zobereme, že napríklad potraviny, ktoré ľudia konzumujú, tvoria asi tak 30 % všetkých nákladov mnohých našich domácností, tak sú v tom spotrebnom koši v menšom percente zastúpené a vidíme, že napríklad hovorí sa o zvyšovaní cien potravín na budúci rok o desať až pätnásť percent.
Keď si zobereme napríklad elektrinu, plyn, teplo, tu sa hovorí o dvojcifernom náraste. Pán minister nám tu dnes hovoril o tom, jak je všetko v najlepšom poriadku, že netreba sa o nič báť, lebo všetko sa vyrieši, v podstate máme všetko pod kontrolou, urobíme nejaké hedžové opcie, takže máme všetko pod nejakou kontrolou. Len, bohužiaľ, musím mu oznámiť, že všetky tieto obchody tiež niečo stoja a otázka, ako sa tá cena bude aj v budúcnosti vyvíjať.
A s jedným súhlasím, že nárast cien energií na rok 2022 bude relatívne ešte mierny oproti tomu, čo sa bude diať v roku 2023. Bavili sme sa o tom nedávno v jednej relácii, ja som na to upozorňoval. Ak sa bavíme o cenách elektriny, tak tá sa vyvíja, v podstate sa meria na základe prvého polroka daného roku, že teraz sa berie priemerná cena okolo 61,2 eura za MWh a keď si zobereme, že ceny nám pokorili stoeurovú hranicu, tak budúci rok, ak teda sa budú na začiatku roku vyvíjať ceny týmto spôsobom, tak bude ten nárast ešte väčší. O to viac by mal pán Sulík niečo s týmto sa snažiť robiť.
Pohonné hmoty nám zdraželi, zdražejú o 25 %. Tu sa bavíme o 50-litrovej nádrži, ktorá pôvodne stála 54 eur a bude nás stáť 72 eur alebo už nás stojí. Reštaurácie, hotely nárast o 11,8 %, škôlky, o ktorých ste toľko hovorili v tom programovom vyhlásení vlády, jak idete sa o ne postarať, tak postarali ste sa tak, že škôlky nám dražejú o 14 %, doprava o 11,8 %. Dokonca chlieb vám dražie, celozrnný chlieb asi o 7 % a o zelenine ani nebudem hovoriť. Tam sa hýbeme na úrovni okolo 15 - 20 %.
Na koho to bude mať dopad? Bude to mať dopad hlavne na bežných ľudí, ale najviac, by som povedal, asi na dôchodcov, ktorým táto vláda v rozpočte, teda sa píše, idete valorizovať dôchodky o 1,3 %. Tak to je výsmech, lebo ceny nám rastú oveľa rýchlejšie. A s jednou vecou súhlasím, čo hovorí, niekde písal nejaký článok pán Sulík, teda písal a hovoril, že neverí tomu, že inflácia je len 4,2 %. Na toto, pod toto sa plne podpíšem, a preto hovorím, že valorizovať dôchodky o 1,3 % pri inflácii, ktorá sa bude hýbať niekde vyše 5 - 6 %, tak toto je veľký problém. To znamená, že dôchodcovia nielenže infláciou budú prichádzať o svoje úspory, lebo tie sa znehodnocujú, a na druhej strane ešte budú doplácať aj na to, že v reále si budú vedieť kúpiť oveľa menej tovarov ako doteraz. Takže to sú ceny.
Dopad to bude na bežných ľudí, samozrejme. Teda inflácia, samozrejme, ovplyvňuje každého rozpočet a bežní ľudia, ktorí napríklad niektorí žijú z nejakého svojho rodinného rozpočtu na úrovni 600 - 700 eur, to veľmi silne pocítia. A to, že pán Sulík sa pochválil tým, že v minulom roku zabezpečil nižšie ceny plynu, tak a v tomto roku za to môže trh, tak mu odkazujem, že ľudí toto nezaujíma. Ľudí zaujíma, keď dôjdu vo februári šeky, či bude mať šek, ktorý doteraz platil v nižšej hodnote alebo vo vyššej hodnote. A toto keď príde, tak potom uvidíte, ako sa ľudia budú pozerať na to, čo ste pre nich urobili.
Trpia, samozrejme, mestá, trpia obce, zdravotnícke zariadenia, lebo energie sa prejavujú vo všetkom. Samozrejme, majú vyššie výdavky a o to menej zase budú môcť použiť peňazí na iné veci, ktoré mali napríklad v svojich badžetoch. Čiže toto vidím ako veľký problém.
A čo sa týka, čo sa týka samotných ľudí, pán Sulík sa tu chválil, neviem, koľko tu napočítal svojich super opatrení. Ja mu za chvíľu poviem, že môže si tu hovoriť, čo chce, ale neurobil v podstate nič z toho, čo mu odporúčajú napríklad a aj čo robia iné štáty a čo odporúča Európska komisia. Riešenie pána Sulíka na nárast ceny energií je, že poďme si vyšrobovať žiarovky, to nebol vtip, páni a dámy. No tak pán Sulík sa snaží zbagatelizovať, ale on to hovoril úplne vážne, že príde a tým svojim deťom vynadá a vyšrobuje tie žiarovky. Čiže toto je riešenie.
Riešenie nárastu teda nezamestnanosti, zruší pán Sulík úrady práce, samozrejme, je to veľmi jednoduché.
Ale poďme sa pozrieť na tie opatrenia, o ktorých som hovoril. Európska komisia odporučila v podstate dva druhy opatrení. Samotný summit bol v podstate nejaký indikatívny, tie závery zas neboli až také svetoborné, nakoľko nechala komisia všetko väčšinou práve na vlády jednotlivých štátov, ale odporučila určité veci, ktoré môžu štáty urobiť okamžite a čo môžu urobiť štáty v strednodobom horizonte.
Najprv by som vo všeobecnosti možno začal hovoriť o tých strednodobých opatreniach, ale tie sa týkajú väčšinou aj celej Európy. Tam sa hovorilo veľa o zväčšenej kapacite uskladňovania energie z obnoviteľných zdrojov, posilniť úlohu spotrebiteľov na trhoch s energiou, uľahčiť spotrebiteľom napríklad zmeny dodávateľov. Umožniť vlastnú výrobu elektrickej energie, vyššie investície do obnoviteľných zdrojov. Samozrejme, do energetickej efektívnosti a aby sa spustili aukcie energie z obnoviteľných zdrojov. Ďalšími strednodobými opatreniami bolo napríklad prehodnotiť súčasný model trhu s elektrickou energiou a prípadne preskúmať výhody spoločného obstarávania zásob plynu pre členské krajiny. V tejto oblasti, to je oblasť, samozrejme, európskych inštitúcií, kde by sme mali byť aktívni a tam v podstate presadzovať tie záujmy, ktoré najviac vyhovujú Slovenskej republike a slovenským záujmom.
No ale veľmi dôležité a tie najdôležitejšie boli práve tie krátkodobé opatrenia. Teda môžme to porovnať s tým, čo tu pán Sulík rozprával o tých svojich 18 opatreniach. Viete, všetko rozprával, len v rozpočte nemá nič. A rozprávať, rozprávať a nemať žiadne peniaze a hovoriť, každého presviedčať, jak som ja urobil 18 opatrení a nič ma to nestálo, je výborné, ale tie efekty na ľudí asi nebudú moc silné.
Takže prvé krátkodobé opatrenie, ktoré navrhuje Európska komisia, na zmiernenie dopadov rastov cien energií pre domácnosti sú napríklad energetické šeky a energetické poukazy. Tie napríklad využila Česká republika, ktorá ide dať svojim asi 4,3 mil. domácnostiam 1 500 českých korún energetický šek. Je to okolo 60 eur a takisto napríklad po energetických šekoch siahlo Francúzsko vo výške 100 eur pre každú domácnosť, je ich tam asi 6 mil. Takže toto urobili iné krajiny. Čo sa týka Talianska napríklad, tiež dáva celkový balík okolo 3 mld. eur na úľavy pre obyvateľov, čo sa týka samotnej energetickej, energetického zdražovania.
Ďalším opatrením je dočasné zníženie daňových sadzieb pre domácnosti. Opozícia tu navrhovala znížiť DPH na energetiku z 20 % na 5 %, čo by v podstate znamenalo, že by nemuselo dôjsť k nárastu, skoro žiadnemu dopadu na jednotlivé domácnosti. Samozrejme, toto plénum takéto návrhy neprijíma, ani ich neprijalo práve z dôvodu, že koaliční poslanci to nepodporili. Takéto opatrenia robí, páni a dámy, napríklad Česká republika, znižuje, odsúhlasila zníženie DPH z 21 % na 0 % v Českej republike. Španielsko znížilo DPH na elektrinu z 21 % na 10 % a dokonca znížilo spotrebnú daň z 5,1 % na 0,5 %. Takže toto sme opäť nevyužili a pán Sulík si ani nemusel dať veľkú námahu, aby musel veľa sa nad tým zamýšľať.
Takže poďme ďalej. Dočasné odklady platieb za energie. Niečo možno sa v tejto oblasti udeje, ale takisto nemám zatiaľ nejaké konkrétne návrhy. Ja, čo sa týka tej firmy, ktorá tu skrachovala, Energy Slovakia sa volala alebo tak nejak, Slovak Energy. Slovak Energy. Tak tu musím povedať jednu vec, že volalo mi veľa ľudí známych, ktorí sú zákazníkmi tejto spoločnosti, mnohí z nich sú odberateľmi aj elektriny, aj plynu. Musím povedať, že keď toto vypuklo, že táto firma v podstate sa zbavuje svojich zákazníkov, tak sa do tejto firmy bolo nemožné dovolať. Takisto distribučky nebrali skoro telefóny alebo boli tak zahltené, že nevedeli vybaviť tie dopyty tých ľudí jednotlivých, ktorí sa na to dopytovali, ale pána Sulíka sa chcem opýtať jednu vec. Ako napríklad pri, lebo napríklad pri elektrine, tam v podstate tí dodávatelia v poslednej inštancie zabezpečujú to, že automaticky prejdú tie zmluvy do ich portfólia. Ale čo sa týka plynu, tam napríklad mnohí klienti, ktorí sú staršieho dáta narodenia, absolútne nemusia ani tušiť, že akonáhle si neuzavrú novú zmluvu s náhradným dodávateľom, tak v prostriedku zimnej sezóny môžu zostať bez plynu. Tak som zvedavý, že ako toto zabezpečilo ministerstvo hospodárstva, aby sa takéto prípady nestali.
Upozorňujem na to dopredu. Ja nechcem, aby dôchodcovia, ľudia na Slovensku nie z vlastnej viny sa dostali do takýchto fatálnych problémov. A na Slovensku je ich okolo 300-tisíc takýchto domácností. V Českej republike podobná firma, myslím, že s tým istým majiteľom, tak tam tých klientov, ktorých oklamali, je asi 900-tisíc.
Dobre. Čiže poďme ďalej. Ochrana občanov pred odpojením zo siete. To je napríklad tá problematika, o ktorej sa práve bavíme. Tu nie je to niečo, čo by nejakým spôsobom ovplyvňovalo cenu energií, ale zabezpečí aspoň to, aby sa nedostali ľudia, nestali sa rukojemníkmi nejakých distribútorov, ktorí ich napríklad nebudú ochotní zobrať do svojej správy.
Priemysel nám krachuje. Mnohé firmy majú obrovské problémy a nie je to tak, že však sa to nejak vyvŕbi, však potom uvidíme. Teraz peniaze nemáme, nedáme a potom, keď tá firma skrachuje, tak jej pomôžem. Takto to proste nefunguje. Keď si zoberieme firmu napríklad Slovalco, tá vyrába elektrolýzou hliník. Je to jedna z najenergetickejších, najnáročnejších výrob, aj keď táto firma má na druhej strane najmodernejšiu technológiu a ak by sa stalo, že vypne výrobu, tak tie kade, ktorý sa to elektrolyticky vyrába, sú znehodnotené. To môžu proste vyhodiť a musia to kúpiť nanovo. Čiže to nie sú také procesy, ktoré sa dajú prerušiť a povedať si, že potom to doriešime.
Európska komisia navrhuje práve pomôcť priemyslu v súlade s pravidlami štátnej pomoci. Myslím si, že komisia je v tomto veľmi ústretová, nakoľko niektoré pravidlá sa nedajú za bežných okolností použiť, vidíme ochotu, aby napríklad sa mohli použiť práve tie emisné, teda výnosy z emisných povoleniek práve na pomoc priemyslu. Zatiaľ teda neviem o tom, že by na Slovensku takáto nejaká úľava bola, ale musím povedať, že envirofond, z ktorého, kde som sa teda dozvedel, že asi miliarda eur, neviem, či to je pravda, asi áno. Každý rok tam plynie 250 až možno 400 mil. eur, tak z týchto prostriedkov by bolo možné pomôcť týmto firmám, ale keď to pomôžete neskoro, tak už tým firmám nepomôžete. Akurát bude to mať obrovský dopad na zamestnanosť a na tých ľudí, ktorí sa v tých regiónoch nachádzajú.
Nakreslili ste si hospodársky rast, myslím, že na budúci rok okolo 3,7 %, 3,2 alebo 3,7 % a tento hospodársky rast sa nedá dosiahnuť tým, že nepomôžeme tým firmám a že ich v podstate zlikvidujeme. Duslo Šaľa vyrába AdBlue, ktoré dodáva do celej Európy, a ak ten podnik padne, tak neviem teda, tí, ktorí takéto palivo používajú alebo aditívum, ako budú jazdiť na tých svojich autách, tak to som teda zvedavý. Či budú tie čipy dávať preč alebo čo s tým budú robiť. Opäť veľký problém. Čiže Duslo Šaľa treba jednoznačne rokovať a toto je jedna z vecí opäť, ktorú ja vidím ako výtku pánu Sulíkovi, prečo ho tu dnes odvolávame.
Ďalej komisia odporúča dotácie na úsporné spotrebiče, solárne panely. Opäť je to jedna z možností, ale z týchto piatich opatrení ja za najúčinnejšie považujem práve tie energetické šeky. My sme to použili v minulosti ako vratky, vratky na energie a zníženie daňových sadzieb, ktoré by sa okamžite vedeli prejaviť v tom, že by znížili ten dopad na domácnosti. Prípadne by väčšinu z neho eliminovali. Pri envirofonde, samozrejme, treba zohľadniť aj to, že z envirofondu sa na druhej strane podporujú sa aj obce a mestá, čiže, samozrejme, je treba zvážiť, aká suma pôjde mestám, obciam, napríklad práve na vybudovanie, neviem, tých čističiek, na neviem na nejaké voda, kanalizácia, neviem, na čo všetko sa envirofond používa. Ale treba rokovať v tripartite tak, aby bolo jasné, čo sa ide diať, akým spôsobom sa chce pomáhať a tuto vidím, že sa tiež toho veľa nedeje. To som dneska počul, že pán Sulík, tak ako aj dnes odtiaľto utiekol, tak aj z tripartity. Všetko už povedal, čo chcel povedať. Ja to považujem za aroganciu absolútnu. Ako odvolávať ministra a neni tu nikto z vlády. Samotný minister nie je. Ja si tu pamätám odvolanie Jána Richtera aj Petra Pellegriniho aj kohokoľvek iného ministra, tí si tu poctivo odsedeli celý čas a toľko miery arogancie. Vidím, že vy už si fakt myslíte, že si môžte dovoliť robiť úplne všetko.
Ešte, aby som pánu Sulíkovi pripomenul; koľko mám času ešte? Deväť minút, dobre; aby som mu pripomenul napríklad, čo robia iné krajiny. Tak na rozdiel od pána Sulíka Litva ide odkladať svoj plán liberalizovať trh s elektrickou energiou a v podstate ostatné sú tu krajiny, ktoré idú zavádzať ďalšie opatrenia, a teda hlavne sú to krajiny ako Poľsko, Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Grécko, Lotyšsko a Rumunsko. Čo robí Slovensko? Slovensko spí. Takže to sebavedomie, ktoré tu má pán Sulík a ktoré nám to všetko prezentoval ako všetci, ako je SMER na vine za všetko, čo sa deje na Slovensku, nie je to tak. Tu sa vyhovára jeden člen vlády na druhého. Matovič tvrdí - nemám peniaze, Sulík potom tvrdí, že Sulík si nič nepýtal. Na druhej strane Sulík povie, že nedá mi minister financií. Z envirofondu mi nedá minister životného prostredia, tak ja sa pýtam, ako táto vláda dokáže fungovať a ako dokáže doručovať výsledky pre ľudí na Slovensku. Ľudí totiž nezaujímajú vaše hádky. Zaujíma ich, aká bude životná úroveň, ako sa im na budúci rok bude žiť. To znamená, či lepšie, alebo horšie. Viete, ja mám pocit, že keby SMER - sociálna demokracia nezvolalo kedysi tú prvú schôdzu, ktorou sme chceli upozorniť práve nielen na rast cien energií, ale aj rast cien potravín a ostatných, napríklad na to, že sa ide skupovať pôda na Slovensku, tak mám pocit, ako keby že spíme, že sa vôbec nezobudíme z tej letargie, ale dnes už, keď už to rieši aj Európska komisia, ten problém má každá jedná krajina. A každá jedná krajina to rieši, tak na Slovensku sa nerieši nič a to je dôvod, prečo chceme odvolávať Richarda Sulíka.
Pán Kazda, tu minule som počúval rozpravu, keď sme sa bavili o energiách, tak rozprával o tom, jak si všetci majú utiahnuť opasky. Len ja sa pýtam, ako si utiahne opasok ten dôchodca, ktorému ide zvýšiť o 1,3 % a zdražie mu potraviny, zdražie mu potraviny o 10 - 15 %. Potom prídete, že treba zaplatiť viac za elektriku, plyn a podobne a tomu človeku skutočne nezostane na život absolútne nič. Nemáme tu blahobyt, nedoručili ste ho, ako ste hovorili, jak sa nám bude super dariť.
Ja sa musím pozastaviť ešte pri rozpočte, lebo, viete, na jednej strane ja chcem byť fér, nechcem len hovoriť o tom, ako treba niekomu dať, ale aj odkiaľ na to zobrať. A keď si pozreme, že výdavky štátneho rozpočtu na budúci rok vo verejnej správe nám stúpajú zo 40 mld. na 49,4 mld., to je o 9,4 mld. viac, ako bolo v roku 2019. To je tá vláda, tá zlá vláda, o ktorej ste hovorili. A zoberem si, že dávate na budúci rok na COVID 0,7 mld. a 1,3 mld. z plánu obnovy, tak summa summarum mi z toho vyjde, že dávate, vy míňate navyše 7,4 mld. eur.
Na druhej strane vám stúpajú príjmy, keď si zobereme príjmovú stránku rozpočtu, tak vám pritečie o 5,2 mld. navyše a vy vygenerujete 5-percentný deficit a tvárite sa, akí ste úžasní, že vy ste o polovicu, že znižujete deficit. Neni to o polovicu, ten v tomto roku máte okolo 8 %, to, čo ste si nakreslili v bývalom rozpočte, vy ste ešte nemali jeden rozpočet, ktorý by ste nenovelizovali. Všade ste si v priebehu roka prihodili, raz, neviem, 3,8 mld., inokedy, neviem, už si to ani nepamätám, koľko miliárd, ale vy s tými miliardami narábate, ako keby to boli fazuľky.
Čiže tieto obrovské výdavky a nadpríjmy, teda príjmy, ktoré máte navyše, viete oveľa efektívnejšie použiť práve na tú pomoc ľuďom. Čiže vy, keď tu pán Matovič rozpráva o tom, že nemá peniaze, toľko peňazí nemala žiadna vláda a toľko peňazí neminula žiadna vláda. Keď hovoríte o tom, že v minulosti sa veľa míňalo, a preto sa veľa rozkradlo, tak vy musíte kradnúť x-násobne. Lebo 9,4 mld. navyše minúť, tak to chce teda guráž. A niekto tu rozpráva plné reči o efektivite, o tom, ako každé euro obracia trikrát, štyrikrát v ruke, tak to sa ja musím len smiať, lebo potom nevie ten človek, o čom, o čom hovorí. Čiže toto sa týka, toto sa týka samotných.
Potom ďalej zdroje, samozrejme, sme hovorili o bankovom odvode. Keď si pozrete výsledky bánk tohto roku, najviac sa tuším bankám za posledné desaťročie darilo v roku 2016. Mali vyše 900 mil. zisku hrubého, tak vám poviem, že tento rok možno tie banky opäť tromfnú tento rekord, ktorý tu bol v roku 2016. A ideme sa tu tváriť, že bankám, na banky sa nesahá, lebo tie majú, lebo tie sú kostrou slovenskej ekonomiky. To nespochybňujem, ale tá kostra slovenskej ekonomiky mávala zisky niekde okolo pol miliardy, čo považujem za veľmi luxusné. A tento rok hrubý zisk bánk môže dosiahnuť až 1 miliardu eur. Takže ja som zvedavý, ako vy si chcete ospravedlniť to, že vy ste im odpustili bankový odvod, vy ste im dali 232 mil. eur, ktoré ste im odpustili, ktoré mali odviesť do fondu na ochranu vkladov za rok 2019. Toto bolo to vaše úžasné memorandum - dohoda s bankami.
Povedali ste, že banky dajú miliardu do ekonomiky, ale banky predsa požičiavajú miliardy na úveroch a tie banky na nich zarábajú. Keby ste povedali, že banky tu idú urobiť nejaký veľký mega projekt, ktorý si ony odfinancujú, tak poviem dobre. Ale toto sú také bludy, také lacné triky na svojich voličov, že ja normálne žasnem. Banky sa kľudne môžu podieľať na tej celkovej situácii a nielen na covide, ale aj na tom, akým spôsobom idú byť zaťažené domácnosti na Slovensku.
Čiže na konci dňa ešte musím povedať, že treba, a to vyzývam aj Radu pre rozpočtovú zodpovednosť, nech sa nezaoberá furt len tým, že tu mohol SMER, ktorý dosiahol historicky najnižší deficit, najnižšie deficity, znižoval šesť rokov dlh, kde sme teda mali, nominálne mzdy tu rástli historicky najviac za posledné obdobie o 7,8 %, v reálnom vydaní 5 %, tak aby stále do nás niekto kopal a hovoril o tom, ako sme my mali pripraviť pre túto vládu navyše 10 mld. My sme robili sociálne opatrenia, vy ste dali dneska na platy veľkú nulu, nedávate ani hasičom, ani vojakom, ani policajtom, ani verejnej správe. Čo sa týka zdravotníkov, tak tých ste oklamali. Ja si pamätám, ako ste tu všetci tlieskali pred Národnou radou, áno, ďakujeme všetci zdravotníci, že ste nám pomohli, takto ste im tlieskali. (Rečník slabo zatlieskal.)
A dneska im dávate iba to, na čo majú zákonný nárok, to znamená, platový automat. Minister financií povie, že ideme s pánom Lengvarským robiť analýzu toho, koľko kde zarábajú v okolitých krajinách. No tak tá analýza už mala byť dávno urobená a mala byť suma v rozpočte na budúce roky, aby sa týmto ľuďom nejak pridalo, aby nám neutiekli. Vy namiesto toho urobíte reformu zdravotníctva spôsobom, že tí ľudia budú musieť ešte ďalej cestovať jak dneska, tak sa vám na to všetci vykašlú, hodia vám tie plášte a odídu do toho zahraničia. Lebo tam tie platy majú oveľa vyššie, lebo náš pán minister netuší, koľko sú tie platy.
Ešte venujem možno pánu Sulíkovi zopár sekúnd, no už asi mu nevenujem, ale dobre. Takže nabudúce kauzy pána Sulíka, myslím si, že kolegovia sa k tomu budú vyjadrovať a všetky tie dôvody, čo som uviedol, sú minimálne na to, aby pán Sulík opustil svoje ministerské kreslo.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.10.2021 11:45 - 11:47 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Fico, ďakujem za to, ako si objasnil mnohé veci, ktoré neboli povedané. Lebo musím povedať jednu vec, že pán Sulík sa tu bohorovne postavil, na všetkých nakydal, potom si odišiel, dúfam teda, že doniesol už to svoje vysvedčenie. Ale nie je obhájiteľné to, že na Slovenskej pošte zákazky dostal nejaký Makó, ktorý má jedenásť obvinení. Vy tu prijímate každý deň v skrátených legislatívnych konaniach rôzne zákony. Takto obratom ruky ich schválite bez problémov a teraz sa tu vyhovárate, že to bolo najtransparentnejšie výberové konanie na svete a keby to bol aj Černák, aj tomu dáte tú zákazku. Toto sa neviete vyhovoriť, toto tu neobhajujte!
Pán Sulík, v roku 2006-2007 ste robili poradcu ministra Vlastimila Tlustého, ktorého pri odposluchoch, to neboli tie odposluchy jeleňov, o ktorých sa tu dneska bavíme, pri riadnych odposluchoch nachytali, že komunikuje s mafiánom Františkom Mrázkom. Vy tu odpočúvate dnes lídra opozície, tak ja sa pýtam, keď už odpočúvate všetky chaty na okolí, tak potom ľudia čo si majú myslieť, že odpočúvate už ich domácnosti? Potom to budete všetci vyťahovať? To je veľká hanba, na toto by mala odstúpiť celá vláda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 18:28 - 18:30 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pani Zemanová, mali by ste vedieť, že nie som členom hospodárskeho výboru, ja neviem, o akom výbore hovoríte, kde som o tom mal debatovať. A ja som predpokladal, že práve plénum Národnej rady je tu na to, aby sa detailne debatovalo medzi všetkými kolegami o tejto veľmi vážnej téme.
Čo urobil pán Sulík? No postavil sa a naduto odišiel. Mali ste všetci v rukách to, aby tu mohol rozprávať tri hodiny. Keby ste tu sedeli, odhlasovali ste si, mohol to predlžovať, dokedy by potreboval. Čiže nechápem, o čom hovoríte.
Tie detaily, o ktorých ste hovorili, ja som sa opieral o názory bývalého šéfa ÚRSA, ten asi rozumie trošku viac tomu ako vy, pani Zemanová. A nebudem ani hovoriť o tom, že čo vy tu všetko stvárate.
Ja, ja som zvedavý na to, aký bude váš výsledok, čo sa týka Plánu obnovy. Aký bude mať výsledok pani Remišová s čerpaním eurofondov. Ja čo počúvam, tak sa mi ježia sa hlavy, ježia sa mi chlpy na hlave. To sú strašné veci. Čerpanie je mizerné a vy Plán obnovy, jeden tu hľadá šéfa IFP na ministerstve financií, pán Sulík hľadá odborníkov na Plán obnovy a som zvedavý, kedy začnete robiť na tom, aby sa nejaké peniaze z tohto plánu vyčerpali.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.9.2021 17:50 - 18:19 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Musím povedať, že keď sa začala táto schôdza, tak som sa zamýšľal nad tým, že čo vlastne má byť zmyslom tejto schôdze. A podľa mňa zmyslom tejto schôdze je to, aby sme zabezpečili to, či sa ľudia majú na Slovensku dobre alebo či sa budú mať horšie, ako sa majú dnes. Aby sme sa zamysleli nad tým, akú majú ľudia na Slovensku životnú úroveň a či sa im bude dariť v budúcom roku lepšie, alebo sa im bude dariť horšie.
Keď som si vypočul príspevok pána Sulíka, čakal som všetko možné a väčšinou teda aj tí, ktorí keď ste niekto boli na nejakom mediálnom tréningu, sa hovorí, že na začiatku sa hovorí podstata toho, čo chcete povedať. A pán Sulík, bohužiaľ, nevyužil ten čas, ktorý tu mal, a opäť musím povedať, že všetky tie obštrukcie, čo ste voči nám ako opozícii urobili v parlamente, tak si myslím, že mali ste v rukách to, či pán Sulík bude ďalej vystupovať, alebo nebude. Keby ste tu boli, proste si odhlasujete a pán Sulík tu môže rozprávať tri hodiny. Bohužiaľ, ste tu neboli.
A nečudujte sa, že my ako opozícia sme na to reagovali, ako sme reagovali, lebo ja si pamätám, že my sme tu, vy ste tu v podstate na poslednej schôdzi zaviedli to, že tu nemusí sedieť žiadny predkladateľ. No je to úplne legitímne z našej strany, lebo, lebo keď tu bol pán Jarjabek, poslanec Jarjabek v sále, tak ste povedali, však tu je predkladateľ, neni problém. Nechali ste popadať všetkých v rozprave. My sme boli na tlačovej konferencii a bolo, zhasla fajka. Viete, potom ten parlament bude vyzerať stále horšie a horšie a myslím si, že tá kultúra sa tu fakt nenosí.
Teraz k veci. Ja budem hovoriť o životnej úrovni. Povedalo sa tu strašne veľa slov, strašne veľa dôvodov, vyjasnení, ale nemáme žiadny výsledok. Chcem povedať, že ľudí na Slovensku nezaujíma to, že či my tu strávime jeden deň alebo 24 hodín, alebo, alebo, alebo týždeň. Ľudí bude na Slovensku zaujímať to, že keď sa zobudia do 1. januára budúceho roku a keď im prvý, príde prvý šek, čo na tom šeku uvidia. To znamená, o koľko bude drahšie teplo, o koľko bude drahšia energia, elektrina, o koľko bude drahší plyn.
Povedalo sa tu veľa o tom, za čo všetko môže Robert Fico, a musím povedať, že okrem toho, že môže napríklad za erupcie na Slnku, tak môže aj za ďalšie veci, ktoré vám teraz vymenujem.
Keď si porovnáme august v roku 2020, to je vaša vláda, a august 2021, tak stúpli ceny na dopravu o 11,1 %. A idem hovoriť o tých dopadoch na ľuďoch (ľudí, pozn. red.), o čom sa bavíme. Aj za to môže Robert Fico. Robert Fico môže napríklad aj za to, že alkohol a tabak zdraželi o 8,6 %, že poštové služby zdraželi o 6,6 %, potraviny o 3,6 % a nehnuteľnosti o 12 %.
Jedna vec, ktorú štát vie, vie regulovať a ovplyvňovať, je cena elektriny a energií. Čo sa deje? Vy idete zdražeť elektrinu podľa informácií zatiaľ, samozrejme, myslím, že až v novembri tohto roku sa dozvieme o koľko, lebo tam sa berú čísla za prvý polrok predchádzajúceho roku, tak sa hovorí o zdražení elektriny o 10 až 15 %. To môže urobiť niektorým ľuďom navýšenie ich nákladov a zníženie ich životnej úrovne o 100 euro ročne. Pri plyne je to 15 až 18 %. Opäť, keď si zoberiete nejakú domácnosť, ktorá povedzme mesačne platí za plyn 100 eur, niektorí aj viac, tak pri 100 eurách to máte skoro 200 eur ročne. Teplo ide hore o 10 % alebo chcete ho zvýšiť.
Ja sa pýtam, či chcete práve u tých nízkopríjmových skupín obyvateľstva, aby ľudia večer sedeli pri termostate, znižovali si teplotu, až dokedy sa to bude dať, a keď už sa to nebude dať, tak si oblečú svetre a hodia si termofor do svojich perín? Toto má byť výsledok? Mnohí ľudia, a to hovorím najmä o senioroch, žijú skutočne z pár stovák eur mesačne. A najviac práve toto zdražovanie dopadá na nich. Seniori žijú v bytoch, ktoré postavili ešte bývalá, bývalé vlády za socializmu. Aj vďaka tomu, že sú vlastníkmi týchto bytov, majú relatívne náklady obmedzené na niektoré položky. A energie, plyn, voda, elektrina je, sú tie najväčšie položky práve v ich rozpočtoch, okrem teda, samozrejme, jedla.
A títo dôchodcovia sú veľmi citliví hlavne na zvyšovanie cien. To sú ľudia, ktorí na rozdiel od mladých ľudí si celý život sporili na to, aby si prilepšili na dôchodok. Majú úspory, a keď si pozreme na vývoj, vývoj inflácie na Slovensku, tak v tomto roku bude inflácia jedna z najvyšších od roku 2012. Čo sa stane, keď inflácia stúpne na 4 až 5 %? Tak títo dôchodcovia, ktorí si nasporili svoje úspory za celý život, tak každý rok prídu reálne o 5 % svojich úspor.
Výhoda. Kto bude mať výhodu? No z inflácie budú mať výhodu hlavne mladí ľudia, ktorí majú veľké úvery. Úver sa spláca totiž v nominálnej čiastke a pri infláciách väčšinou stúpajú mzdy, a tým pádom sa im to ľahšie spláca.
A ja sa chcem opýtať, keď teda tu sa toľko bavíme o tom, že kto čo urobil a neurobil a kto čo ukradol, neukradol. Keď teda sa nám zvyšujú ceny takto neúmerne, a musím povedať, spomeniem zopár cifier, ktoré budú občanov určite zaujímať. Budeme sa tu baviť v tomto pléne ešte, ešte o potravinách, ale ja trošku poviem zopár položiek. Za rok vašej vlády petržlen zdražel napr. o 107 %, rastlinné maslo o 17 %, zelenia ako uhorky, paradajky, zeler 15 až 17 %, kuracie prsia o 10 %, napr. citróny o 8,5 %, čerstvé maslo 8,2 %, chlieb celozrnný 6 %. A to chcete povedať, že teraz ešte treba tým ľuďom zaťať sekeru do chrbta a zvýšiť im ceny energií?
A budeme tu hovoriť o tom, že však majme liberálny trh? Však nech sa nám zvyšujú ceny, však neni problém, ľudia to zaplatia. Ľudia nemajú z čoho platiť takéto výdavky a dovolím si povedať, že budete sa možno veľmi čudovať, ale ľudia, ľudia vás znenávidia, ak nebudete nič robiť s energiami.
A, viete, to, že pán Sulík prišiel a povedal, že chce vystúpiť a hľadá, nájde nejaké riešenie, prepáčte, to čakal na to, kým my zvoláme mimoriadnu schôdzu, aby povedal riešenia, ako bude riešiť ceny energií? Však tá téma je na stole možno dva mesiace. A pán Sulík už sa mal stokrát postaviť pred kamery a povedať ľuďom, čo s energiami a čo s ich cenami bude robiť.
Okrem toho, že takto idete valcovať ľudí, tak počas COVID-u ste im nepomohli, teraz im budete zvyšovať ceny a tí sa vám potom za to pekne poďakujú.
Stále sa tu hovorilo, aj dnes som to počul aj z úst pani prezidentky, jak sme zvládli nezamestnanosť. Tak vám oznamujem, že nezamestnanosť nám stúpla zo 6,21 % na 8,3 %. To až taký zase veľký úspech nie je. Ak si zobereme, že táto vláda v nominálnych výdavkoch stúpla, stúpli jej výdavky o neuveriteľných 9 mld. eur. V roku 2019 sme mali výdavky štátneho rozpočtu na hotovostnej báze 18 mld., teraz ich máme 27. Na COVID sa dalo minulý rok aj tento rok cirka okolo dvoch-troch miliárd. Stále je to nepomer proti tomu, ako sa malo ľuďom pomáhať. Rastú nám neuveriteľným spôsobom výdavky, a ľuďom sa nepomáha.
Na druhej strane tu počúvame stále výhovorky na to, že nemáme peniaze v štátnom rozpočte na trináste dôchodky. Nenašlo sa 280 mil. pre tých dôchodcov, ktorým idete zvyšovať ceny energií. Pred tým, ktorým sa všetko zdražie. To vás vôbec nezaujíma.
Minimálnu mzdu, ktorú ste mohli zdvihnúť na 680 eur, tak ste dali len 646, aby každý ten človek, ktorý robí za minimálnu mzdu, dostal o 400 euro menej. Ale ceny utešene rastú.
Zamestnanosť za prvý kvartál tohto roku, a to je tvorba tých nových pracovných miest, my sme boli tretí najhorší v Európskej únii, mínus 1,1 %. A o dlhodobej nezamestnanosti ani nebudem hovoriť. Tá nám stúpla zo 60-tisíc skoro na 100-tisíc ľudí. Máme tu také okresy, ako je Rimavská Sobota, Revúca, kde máme nezamestnanosť nad 20 % a stúpla za posledný rok o 5 až 6 %. To sú neuveriteľné nárasty.
A vy sa stále tvárite, že všetko je tu v najlepšom poriadku, však ľudia sa majú fajn, lebo z poslaneckých lavíc je ten pohľad úplne iný na svet ako ten svet, ktorý žijú ľudia na Slovensku.
Čo sa týka toho, čo som očakával od pána Sulíka, ale nie na tejto schôdzi. Ja som a my sme mu dali termín, že nech predloží ten plán neskôr. Ten plán už dávno mal byť. Tu mal byť jasný plán, čo ide robiť s cenami energií. A môže sa vyhovárať na SMER, že urobil to, tamto, ono, ale SMER, keď bol problém s energiami, s nárastom cien, vždy vedel zabrať a našiel riešenie, ako tie ceny udržať stabilné.
Viete, keď tu počúvam kolegov, ako hovoria o tom, že dokonca už sú tu nejaké plány na to, že by sa mali zaviesť nejaké poplatky do zdravotníctva, myslím, že pán Taraba to dnes hovoril, tak už nič iné nám nezostáva, len spoplatnime ešte školstvo, aby to bolo v súlade s predstavami pána Sulíka a SaS. Urobme to, že zliberalizujme všetky ceny, však nech si nám tu každý určuje, koľko tu tie energie budú narastať, a každý rok sa budeme, za chvíľu budeme mať ceny energií na takej úrovni, že dôchodcovia nebudú mať na potraviny.
Čo sa týka nejakých odborných argumentov, tak musím povedať, že som si prečítal jeden článok a myslím, odporúčam ho každému, nebudem ho celý, nebudem ho tu ani čítať, ale zopár poznámok z neho. Je to, je to článok z 24. septembra 2021 Hlavné správy, kde je rozhovor s pánom Holjenčíkom, ktorý hovorí o tom, že elektrina, cena elektriny na burzách nie je rozhodujúca. Lebo ja nebudem, ja som neni energetik a nebudem hovoriť o tom, o tom, ako sa tvorí cena energií, ale trošku zase mám toľko znalostí, aby som si vedel vyvodiť z toho, čo je tu napísané, nejaké fakty. Nie je rozhodujúca a ceny elektriny na burzách sú len vstupným parametrom, nástrojom, ÚRSO má nástroje na to, aby ich vedeli eliminovať, tieto, tieto negatívne vplyvy.
Hovorilo sa tu o TPS-ke, áno, pri TPS-ke, keď cena energií ide hore, tak doplatky sa znižujú. To znamená, že ministerstvo hospodárstva, a teda vláde zostáva viac peňazí na to, aby TPS-ku vedela znížiť. Takže to by mohlo byť jedno z riešení. Možno pán Sulík chcel toto povedať na, pred plénom Národnej rady. A možno chcel povedať, že vie zastabilizovať ceny energií.
Nech povie reálne. Ja som, ja som realista, ja možno očakávam, že povie, dobre, nebude to 15, urobíme takéto opatrenia, bude to stáť štátny rozpočet toľkoto alebo, alebo teda tých, ktorí platia TPS-ku, a bude tá cena možno nejaký menší nárast, ale, ale by si odôvodnil. Takéto nič sme doteraz nepočuli. Ľudia sú z toho zdesení a určite, keď niekto povie, že idú ceny hore o 15 % a my sa tvárime, že nič sa nedeje, tak to asi veľa kľudu do slovenských domácností neprinesie.
Čo sa týka TPS-ky, štát dotuje elektrinu a musím povedať, že niekto tu hovoril, myslím, že pán Kazda, o tom, že v 2009. roku to celé začalo a spomínali sa tu rôzni ľudia, ktorí na tom mali zarobiť. Ja chcem tiež povedať to, že pán Holjenčík spomína pána Galeka. Hovorí o: „Manželka štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka bola v období vlády Ivety Radičovej riaditeľkou Slovenskej asociácie fotovoltaického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie, SAPI. V tom čase dochádzalo k bujarej výstavbe solárnych elektrární.“ A bolo to v rokoch 2010 až 2012. To je rok po tom, čo ste povedali, že sa to tu celé začalo. Takže kto tu má klondike na fotovoltaike? Bolo postavených najviac fotovoltaických elektrární práve v rokoch 2010 až 2012 a je, zodpovedá to približne 60 % výkonu všetkých takýchto doteraz inštalovaných elektrární. Kto bol ministrom hospodárstva? Juraj Miškov práve z SaS.
Ale vy budete najviac vykrikovať, kto tu na čom zarobil. Treba sa opýtať vašich ľudí, jak to vy nazývate, že kto na tom, kto na tom zarobil.
Chcem ešte jednu vec povedať, že inflácia nám rastie a stále tento vplyv, ktorý bude, bude na ľudí, je nedozierny. Na jednej strane im stúpajú ceny, na druhej strane sa im to prejavuje, samozrejme, aj napríklad v cenách bytov, ktoré rastú o 12 %. A keď zastupujem tých mladých ľudí, o ktorých sa opierate vo voľbách, tak môžem vám povedať, že budú mať veľký problém, aby vôbec si mohli nejaký byt za chvíľu dovoliť. Ak sa pozriete za posledné tri roky, stúpli ceny až o neuveriteľných 34 % a idú stále hore. Ja som sa rozprával aj s asociáciou NARKS a oni tvrdia, že zatiaľ nie sú žiadne známky toho, že by takéto, že by ceny mali ísť dole.
Ja sa chcem opýtať skutočne aj pána Sulíka, ktorý tu, bohužiaľ, nie je, že či to s tou liberalizáciou cenotvorby na Slovensku myslí vážne. My si nevieme, nemôžme dovoliť to, aby sa tu tvorili ceny od buka do buka, lebo ak, lebo práve energetika je oblasť, kde je dobré mať monopol, kde teda štát dokáže regulovať ceny, aby to malo čo najmenší dopad na ľudí. Trh nevyrieši všetko. Zďaleka nie. A toto je práve jedna z oblastí, ktorej by sme, ktorú by sme si z rúk nemali, nemali pustiť.
Padlo tu ešte veľa slov o tom, ako veľmi sa plytvalo za vlád SMER-u. Tak ja sa chcem opýtať, ja to preratávam stále na, na nemocnice. Keď sa tu minula teraz jedna miliarda euro na testy, to je 20 nemocníc takej kategórie, ako je svätého Michala v Bratislave. O MOM-kách ani nebudem hovoriť, lebo tu si urobil biznisy aj jeden z vašich štátnych tajomníkov z ministerstva zdravotníctva, ktorý má 17 alebo 19 takýchto MOM-iek. Každý mesiac zinkasoval 100-tisíc eur. A môžete si hovoriť, čo chcete. To ľudia v regiónoch veľmi dobre vedia. Poznajú ľudí, ktorí tie MOM-ky majú, a vedia, že na týchto MOM-kách sa niektorí tak nabalili, že dneska sa im tak darí ako nikdy predtým. To ste nezvládli. A to boli, to bolo 110 mil., ktoré ste minuli len tak. To sú dve nemocnice.
O očkovacej lotérii ale nebudem hovoriť, lebo to je, to je asi 50 mil. aj spolu s tými bonusmi pre sprostredkovateľov absolútne vyhodené peniaze, ďalších 50 mil., je to jedna nemocnica.
Na záver by som možno chcel ešte povedať toľko, že ja som očakával, že na tejto schôdzi skutočne, keď teda bude otvorená, lebo ja som čakal, že ju, že ju zarežete tak ako vždy, som milo prekvapený, až na ten priebeh, lebo teraz momentálne si tu môžme rozprávať sami pre seba. Ale ja pevne verím, že ľudia, viete, všetko sa dá oklamať. Týchto, tu napíšete rôzne zákony, tí ľudia skutočne nemajú tú kapacitu na to, aby to všetko naštudovali a prečítali. My na mnohé veci upozorňujeme. Ale to, či v januári 2022 niekomu príde šek, ktorý bude možno o 15, o 20, o 30 euro vyšší, ako mal doteraz, tak verte, že tomuto ľudia rozumejú velice dobre. Velice dobre a poženú vás bičom. Pamätáte si, že takisto boli, to sú práve momenty, kedy ľudia povedia dosť a niekedy povedia, že ideme do ulíc, lebo už toto nebudeme znášať.
Vyplytvali ste to, čo povedala pani prezidentka dnes, áno, máte najviac peňazí zo všetkých vlád, ktoré na Slovensku doteraz boli. A čo sa deje? Ľudia trpia, ľudia sa majú zle, ľudia sú prepúšťaní z roboty. Hovorila o tom strachu. Ja som zažil strach ľudí, keď som bol na východnom Slovensku. Ako mi hovorili ľudia, že sa boja, že ich vyhodíte z práce, lebo nebodaj by si dovolili ísť na nejakú schôdzu smerácku, lebo to by bol najväčší hriech na svete.
Čiže strach je tu veľký. Je tu aj hnev veľký, musím povedať. Lebo všetci čakali, že počas COVID-u, lebo za COVID nikto nemohol na Slovensku. A to keď vy zatvoríte všetky prevádzky, ani za to tí ľudia nemajú trpeť. Toto je práve ten, ten moment, kedy vláda musí zabrať, kedy musí vykompenzovať tie straty, ktoré tí ľudia mali. Čo dostali ľudia? No skoro nič.
Ja som sa rozprával s mnohými podnikateľmi, ktorí radšej zavreli prevádzku, prepustili ľudí, aby nemuseli riskovať budúcnosť. Mnohí, ktorých, bohužiaľ, dnes stretávam a povedali, že my to zafinancujeme, my tých ľudí si udržíme, ktorí pomoc dostali vo veľmi malej miere, tak dnes povedali, viete, viete čo, že dneska, dneska to ľutujeme. Mali sme ich prepustiť vtedy. Lebo keby sme vedeli, ako macošsky sa k nám bude správať táto vláda, tak by sme to urobili už na začiatku.
Čo sa týka, čo sa týka hornej Nitry, samozrejme, bolo tu veľa porozprávané, ale ja si tiež myslím, že treba sa pobaviť aj s tými ľuďmi a nájsť teda nejaký spôsob transformácie tých ľudí. Uhlie nie je asi budúcnosť, ale vidíte, čo urobilo Nemecko. Nemecko sa momentálne spolieha maximálne na plyn, jadrová energetika absolútne nula, ale majú obrovské potreby. Ak si to niekto myslí, že to fakt vykryje z nejakých fotovoltaík alebo z nejakých veterných elektrárni, tak to je veľká chiméra.
A takisto oznamujem, že nie som energetik, ale sledujem trošku vývoj napríklad v oblasti batérií. Na mnohé z nich treba práve tie vzácne kovy, ktoré sa nachádzajú, 90 % výroby vzácnych kovov na batérie sa ťaží v Číne. Čína ovláda celosvetový trh, tak som zvedavý, že kde tu všetci budú na tie baterky jazdiť, keď bude Čína tieto vzácne kovy používať len pre svoje, pre svoje potreby.
Čiže ja by som sa vrátil k tomu, čo som začal. Táto schôdza nie je o tom, či sa pán Sulík urazí, alebo sa neurazí. Táto schôdza je o životnej úrovni ľudí. My sme, budeme predkladať v najbližších dňoch, teda viem, myslím, že už kolegovia hovorili, že idete dať naraz tri schôdze, aby ste ich mohli rýchlo zarezať, a tam sa tiež chceme baviť práve o tých potravinách, chceme sa baviť o tom, čo som tu hovoril o tých verejných financiách. Lebo dlh, ktorý ste tu spôsobili a niekto tu rozpráva, že, že my sme tu, my sme tu, ja neviem, zničili verejné financie na Slovensku, pán Pročko, však to je smiešne. My sme dlh znižovali posledných šesť rokov na úroveň 48 %. Od roku 2013 dlh sa stále znižoval, Slovenskej republiky. Vy ste ho za rok aj niečo vystrelili o 15 % nahor.
Vy idete hovoriť niečo, že my sme tu niečo urobili s verejnými financiami? A zajtra uvidíte, za jednu minútu vybavíte celé všetky schôdze, tak to nezahlasujete, lebo pán Sulík, vidíte, toto je presný príklad, urobil, sa zahral na odvážneho a potom utiekol. Lebo nevedel asi zniesť tie argumenty, o ktorých sa tu bavíme.
Ja som vedel, že pán Sulík asi príde nakydať na SMER a môže si dávať akékoľvek argumenty, ale jeho jediná úloha, ktorá bola alebo tá základná úloha, s ktorou mal dnes prísť, mal povedať slovenskej verejnosti, slovenským ľuďom, či teda od 1. 1. 2022 sa budú zvyšovať ceny energie, alebo nebudú. Či sa bude zvyšovať cena plynu, alebo nebude a či sa bude zvyšovať teplo, alebo nebude. Toto sa ľudia na tejto schôdzi, bohužiaľ, nedozvedeli, a to je, to je veľká škoda.
Ja som sa nádejal, že skutočne k niečomu sa dopracujeme, lebo mali sme také informácie, že schôdza sa otvorí, ale, bohužiaľ, skutek utek. Opäť sme tu väčšinou my sami, aj keď teda môžte povedať, väčšina mojich kolegov je tu, ktorí sa zaoberajú nejakými hospodárskymi a energetickými záležitosťami, a budeme ďalej hovoriť o tom, čo sa na Slovensku deje.
Viete, keď zoberiete tomu dôchodcovi ten dôchodok, ktorý ste mu, ktorý, ktorý má zákonom už daný. Ja som bol ministrom financií. Viete, keď mi niekto povie, nemali sme 280 mil. na tých dôchodcov, tak poviem, že to je lož. Však ste si minulý rok, ste si upravovali rozpočet, tento rok ste si upravovali rozpočet, ste si ho navyšovali o miliardy. A tento rok ste si dokonca počas rozpočtu ešte o ďalších 3,8 mld. navýšili výdavky. A vy hovoríte o 280 miliónoch. Viete, ako by sa tým dôchodcom dneska tie peniaze zišli? A mohli ste im oznámiť, dobre, ideme, ja neviem, bude 15-percentné zvýšenie, ale my to urobíme tak, že bude 5-percentné, ale dali sme vám ten trinásty dôchodok.
Vy ste ešte aj tým deťom zobrali obedy zadarmo a hovoríte, aké to bolo super. Ja osobne som aj za, proti tomu, aby sa rušili gastrolístky, ale ja som za to, aby to bol nejaký kartový systém, ktorý je lacnejší a aby na tom nezarábali tí, ktorí doteraz zarábali, ale ak dáte ľuďom peniaze vo výplate a pri najbližšom zvyšovaní im tú výplatu o tie gastrolístky nezvýšite, tak sa im to stratí v tej mzde.
A ešte poviem druhú vec, že tie gastrolístky sa rozplynú ako hmla a tie peniaze na tie, na tie stravné, v tejto inflácii. Dva roky po sebe budete mať 5-percentnú infláciu, tak 10 % peňazí, ktoré tí ľudia zarobia, už nebudú, už budú mať v strate, lebo za to si už nevedia kúpiť toľko tovarov a služieb.
Takže opäť chcem povedať, že, že táto schôdza nie je o ničom inom, ale o životnej úrovni ľudí. My tieto chlebové témy budeme stále vyťahovať, my chceme, aby sme sa o tom na pôde Národnej rady bavili, a chcem vás všetkých požiadať, ak máte ešte fakt nejakú, nejakú súdnosť, tak poďme sa baviť aj o cene potravín. Ja nehovorím, že niekto tu dokáže všetko udržať a aby sa nezvyšovali potraviny, ale treba sa o tom baviť. Však vláda je na to, aby sa o niečo starala.
Prepáčte, ja keď vidím aj premiéra Hegera, ja mám pocit, že on nejak tak akože blúdi v časopriestore, niekde sa tak objaví a, ale nič sa nedeje. Však, preboha, vláda musí mať nejaké iniciatívy na to, aby ukázala ľuďom, že sa o ňu môžu opreť. Verte tomu, ľudia sú z tohto, z tohto už tak frustrovaní, ja stále hovorím, že ryba smrdí od hlavy a prenáša sa to z najvyššieho vedenia, a to hovorím aj o Igorovi Matovičovi a kľudne si jeho meno zoberiem do úst.
Táto nervozita je v celej spoločnosti. A to, čo povedala, tuto rozprávala pani prezidentka, tak to nie je o tom, že tú nervozitu spôsobuje opozícia, absolútne nie. Tá nervozita u ľudí je z tej nekompetentnosti, z toho chaosu. Však, preboha, však a tá vaša lotéria, však to je taký paškvil, že som väčší nevidel. A dnes dojdem na výbor, kde na finančný výbor predkladáte v skrátenom konaní legislatívnom zákon, ktorý hovorí o tom, že idete odškodniť tú pani, ktorá nedostala 400-tisíc. Čiže kvôli tej pani ste vyrobili zákon. A viete, ako ste to vyrobili? Neviem, či ste to niekto čítali. Urobí sa komisia. Tu je na všetko treba urobiť komisiu, ktorá rozhodne, či to bola vyššia moc, alebo to nebola vyššia moc. Tou vyššou mocou, viete, čo sa rozumie? Že tá komisia bude zisťovať, aký rýchly internet bol v momente, keď pani pozerala televízor. A keď zistí, že ten internet bol celkom rýchly, tak tú žiadosť zamietnu a pani nedostane nič. Takže tu sa takto vyrábajú zákony. To je, to je neprípustné.
Najprv to sprzníte, celá tá lotéria je nanič a výsledkom je to, že musíte prijať nový zákon v skrátenom legislatívnom konaní, aby ste vytvorili komisiu, ktorá možno rozhodne o tom, že pani nedostane nič. Tlieskam.
Takže, dobre, aby som nezdržiaval. Takže na záver by som chcel povedať, zaoberajme sa životmi našich ľudí, zaoberajme sa životnou úrovňou našich seniorov, zaoberajme sa, sú to vaši voliči, takže mali by ste sa im zodpovedať a na konci volebného obdobia a ja teda dúfam, že to bude krátke obdobie, že to bude, že tu prídu predčasné voľby, budete robiť odpočet. A ja pevne verím, že ľudia vám toto všetko spočítajú.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis