Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

10.5.2023 o 12:24 hod.

Mgr.

Lukáš Kyselica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 11.5.2023 17:38 - 17:49 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Vďaka.
Takže v krátkosti poviem. Ako všetci viete, tie kamióny majú zákaz jazdiť cez víkendy, posúvame tam niektoré tie časy. Prvý deň pracovného pokoja v sobotu, ak táto nasleduje po pracovnom dni v období od 1. júla do 31. augusta, bolo v zákone v čase od 7.00 do 19.00, posúvame to o 2 hodinky, teda od 9.00 bude ten zákaz v nedeľu a posledný deň pracovného pokoja v čase od 6.00 do 22.00, predtým bolo od pol noci do 22.00. Takže tam meníme tieto časy.
Okrem toho platilo v zákone, že tento zákaz jazdy neplatil pre autobusy, obytné autobusy, vozidlá polície, vojenskej polície, hasičského zboru, ďalej vozidlá, ktoré sa používali na prepravu zdravotníckeho materiálu, liečiv, ďalej v kombinovanej doprave, na nakládky-vykládky lodí, ktoré zásobovali čerpacie stanice, nebezpečné veci, ktoré prepravovali, na použitie prepravy humanitárnej pomoci, atď. atď. Je to priamo v zákone vymenované. Ostatné vozidlá, pokiaľ potrebovali túto prepravu robiť, tak žiadali výnimky a pokiaľ tá jazda presahovala oblasť krajov, tak tieto výnimky udeľovalo Prezídium Policajného zboru. V 99 % to, tieto výnimky dávalo Prezídium Policajného zboru.
Teraz ide o to, že neplatil tam žiadny algoritmus. Vy ste mohli mať, ja neviem, veľkú firmu, ktorá bola zásobovaná dvoma kamiónovými spoločnosťami, a teraz, vždycky jak došiel ten čas, tak žiadali na prezídiu výnimku na 30 vozidiel napríklad, tak tam zadali ŠPZ-ky, potom sa mohlo stať, že trebárs nejaký kamión sa pokazil, potrebovali ho nahradiť iným kamiónom a zas museli konkrétne na tú ŠPZ-ku žiadať.
Nebol v tom žiadny algoritmus, platil sa za to poplatok v správnom konaní. Keby bol taký, aký by chcel byť, alebo nechcel byť nejaký ten pracovník na Prezídiu Policajného zboru, tak jednej firme vydá takúto výnimku, ja neviem, pre 30 kamiónov, druhej firme nevydá. De facto ju zlikviduje z biznisu, napríklad. Proste v tom nebol žiadny algoritmus.
Takže teraz, čo sa týka toho zákazu, tak nebude platiť aj pre ďalšie oblasti, priamo sa to zadefinuje v zákone a tieto výnimky sme zadefinovali priamo v návrhu zákona. Išlo o vozidlá použité na zásobovanie výrobných podnikov s nepretržitou prevádzkou, ak bolo miesto nakládky alebo vykládky na území Slovenskej republiky. Tu nešlo o tranzit, plus sme teraz v pozmeňujúcom návrhu vyhodili, sme tento rozsah zúžili len na vyloženie nákladu, proste aby to neboli nejaké tranzity.
Odvoz komunálneho odpadu, tam sa vždycky dávala generálna výnimka z Prezídia Policajného zboru na zopár mesiacov, tak teraz sa to priamo dáva do zákona.
Čo sa týkalo majákov, došlo tam k nejakým úpravám alebo k nejakým rozšíreniam, ale čo sa týka prenosných majákov alebo výnimiek, tak pôvodný návrh zákona bol troška, troška taký prísnejší, ale vzhľadom na to, že je koniec volebného obdobia, tak, tak sme do toho nešli a v rámci medzirezortného pripomienkového konania sa reflektovalo na pripomienky aj ministerstva dopravy a vrátilo sa to na starý, pôvodný status quo. To tak v krátkosti. Tak prečítam vám teraz, teda pardon, odôvodním vám najprv pozmeňujúci a doplňujúci návrh.
Prvý bod sa týkal železničných dráh, nahrádzame to železničnou infraštruktúrou. Ide o vlastne o legislatívnu úpravu z dôvodu vhodnejšieho vymedzenia okruhu vozidiel využívaných na údržbu, opravu a výstavbu železničnej infraštruktúry.
Ďalej vypúšťame to slovo nakládky, to už som odôvodnil prečo.
Ďalej sa navrhuje vypustiť výnimka zo zákazu jázd pre vozidlá používané na poštové služby, keďže pri všeobecnej definícii poštových služieb by mohlo dôjsť k takému nárastu jázd nákladných vozidiel kuriérskych spoločností, ktorý by mal negatívny vplyv na život obyvateľov obcí, nachádzajúcich sa pri rozsiahlych logistických centrách.
Ďalej sa rozširuje navrhovaná výnimka aj o vozidlá školiacich stredísk, ktoré sú svojou povahou obdobné autoškolám, keďže vykonávajú pre kurzy povinné kury základnej kvalifikácie a pravidelného výcviku.
Spresňujeme znenie navrhovanej výnimky tak, aby jednoznačne pokrývala len dokončenie jazdy do cieľa na území Slovenskej republiky, aby neumožňovala vykonávať tranzit. Tam tie výnimky sme aj dali aj z toho dôvodu, že napríklad vyjde takýto deň, keď je zákaz, ten vodič náhodou skončí, ja neviem, v Komárne, už má zákaz. Odstaví to tam niekde na parkovisku a je trebárs zo Žiliny, tak tam čaká do toho pondelka, kedy sa s tým kamiónom bude môcť pohnúť. No takže tento dojazd tam tiež dávame.
A ďalej ešte v pozmeňujúcom návrhu riešime jedno prechodné ustanovenie. Už sme toto volebné obdobie schvaľovali prechodné ustanovenie ohľadom psychickej spôsobilosti. Tak pôvodne navrhované prechodné ustanovenie sa vzhľadom na navrhované vypustenie čl. 1 bodu 9 stáva bezpredmetné. Pre plynulé a bezproblémové zabezpečenie pravidelných psychologických vyšetrení u množstva vodičov predovšetkým v pôsobnosti ministerstva vnútra sa navrhuje opätovné zavedenie prechodného obdobia, v rámci ktorého budú môcť posudzovať psychickú spôsobilosť na vedenie motorového vozidla u týchto vodičov aj služobní psychológovia bez certifikátu z dopravnej psychológie. Prechodné obdobie slúži na dokončenie absolvovania certifikačnej prípravy v certifikovanej pracovnej činnosti dopravná psychológia. Toto, hovorím, sme už toto volebné obdobie predlžovali, tak teraz to predlžujeme znova.
Takže prečítam vám ten pozmeňujúci a doplňujúci návrh Lukáša Kyselicu a Miloša Svrčeka k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej, Lukáša Kyselicu a Dominika Drdula na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 1506.
1. V čl. I bode 3 sa slová „železničných dráh," nahrádzajú slovami „železničnej infraštruktúry" .
2. V čl. I bode 5 § 39 ods. 3 písm. l) sa vypúšťajú slová "nakládky alebo".
3. V čl. I bode 5 § 39 ods. 3 sa vypúšťa písmeno n).
4. V čl. I bode 5 § 39 ods. 3 písmená o) a p) znejú:
„o) označené výcvikové vozidlá autoškoly8) alebo školiaceho strediska pri vykonávaní výcviku na vedenie vozidla v kurze podľa osobitného predpisu,8a) pri vykonávaní kurzov základnej kvalifikácie8b) alebo kurzov pravidelného výcviku,24aa) za predpokladu, že sa tieto vozidlá nepoužívajú súčasne na komerčnú prepravu tovaru,
p) vozidlá pri návrate na územie Slovenskej republiky do cieľa svojej jazdy." .
Súčasne sa v čl. I bode 5 dopĺňa poznámka pod čiarou k odkazu24aa, ktorá znie:
"24aa) § 9 zákona č. 280/2006 Z. z. v znení zákona č. 386/2019 Z. z.".
5. V čl. I bode 6 sa slová „b) až o)" nahrádzajú slovami „b) až n)".
6. V čl. I bode 8 § 40 ods. 2 písmená o) a p) znejú:
„o) prevádzkovateľa mestskej dráhovej dopravy pri dokumentovaní udalosti v cestnej premávke, ktoré sú na to vybavené a označené,
p) správcu diaľnice alebo cesty pre motorové vozidlá pri zabezpečovaní miesta udalosti v cestnej premávke alebo pri označovaní prekážky v cestnej premávke, ktoré sú na to vybavené a označené.".
7. V čl. I sa vypúšťa bod 9.
Doterajšie body 10 až 16 sa primerane prečíslujú.
8. V čl. I bode 10 sa slová „alebo vozidla vybaveného neschváleným svetelným zariadením," nahrádzajú slovami „alebo vozidla vybaveného svetleným zariadením, ktoré nespĺňa podmienky na prevádzkovanie v cestnej premávke,71a)".
Súčasne sa v čl. I bode 10 dopĺňa poznámka pod čiarou k odkazu 71a, ktorá znie:
71a) § 16 vyhlášky č. 134/2018 Z. z."
9. V čl. I bode 16 § 143l vrátane nadpisu znie:
„§ 143l
Prechodné ustanovenie účinné od 1. júla 2023
Psychickú spôsobilosť môže do 31. decembra 2024 posudzovať u vodičov v pôsobnosti ministerstva vnútra aj služobný psychológ alebo psychológ Hasičského a záchranného zboru, ktorý nemá certifikát z dopravnej psychológie, psychológ Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorý nemá certifikát z dopravnej psychológie, a u vodičov v pôsobnosti Slovenskej informačnej služby aj psychológ Slovenskej informačnej služby, ktorý nemá certifikát z dopravnej psychológie.".
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

11.5.2023 17:33 - 17:34 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Vďaka, ja budem stručnejší. Asi by som mal začať tým kultovým filmom, že ´nezastavujem, pouze přibrzďujem´, či jak to tam je? Takže budem krátky (povedané so smiechom).
Je to novela zákona o cestnej premávke, riešime tam dva okruhy. Jedno, čo sa týka jazdy kamiónov, vychádzame hlavne v ústrety, teda vychádza sa sčasti v ústrety požiadavkám podnikateľského prostredia pri zákaze vjazdu nákladnej dopravy a druhá oblasť sa týka hlavne majákov.
Celá vec bola po prvom čítaní v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Boli tam pripomienky, sadli si gestori z ministerstva vnútra a hlavne potom z ministerstva dopravy, ktorí mali najviac pripomienok k tomu. Zosúladilo sa to, jak sa hovorí, vycepovalo sa to a spravili sme k tomu pozmeňujúci návrh s pánom Svrčekom, a ten vám potom v rozprave prečítam. Plus tam bude ďalší pozmeňovák od pána Čekovského, ktoré sa týka znižovania pokút za parkovanie na polovicu a tiež poprosím o podporu a viac sa vyjadrím v rozprave.
Vďaka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2023 16:34 - 16:34 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Neviem, či to je náhoda, že ste sa dohodli s pánom Blanárom, alebo náhoda, že vy ste predsedajúci teraz, no tak si hovorila, že máš nejaké úspechy z behov z československých majstrovstiev, pán Blanár tiež, tuším, súťažil (povedané so smiechom) ako atlét, neviem teraz, aké trate, ale tak možno by divákov zaujal nejaký súboj nie pred televíznymi kamerami niekde na Markíze k nejakej téme, ale možno aj nejaký bežecký. Tak ja neviem, no skús sa pochváliť, jak, s tými svojimi úspechmi a koľkátky si behala.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.5.2023 12:04 - 12:05 hod.

Lukáš Kyselica
Vďaka, len v krátkosti, že vďaka za vecnú reakciu. Toto konkrétne, čo som čítal, to bolo z podaní prezidentky, ale tam sa to spojilo na spoločné konanie. Ale hovorím, to sú otázky, na ktoré aj ja čakám na tie odpovede a fakt som zvedavý, ako to dopadne. Keď aj len čiastkovo v tejto časti, takže naozaj vďaka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.5.2023 11:52 - 12:02 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Dobre, tak jak som povedal, k tej tri-šesť-trojke už bolo povedané veľa.
Môj názor poznáte, ako toto tu rozoberať nebudeme, akože chcem sa v podstatnej miere venovať tomuto návrhu zákona, kde sa chcem spýtať na dve oblasti. A potom v rozprave tiež uvediem niektoré skutočnosti, na ktoré som tiež zvedavý, ako o tom alebo o tých vetách rozhodne samotný Ústavný súd, čo sa týka podaní pre tie tri-šesť-trojky.
Veľa tu bolo politických viet povedaných, no nechce sa mi to moc počúvať koľko razy, ale no ja by som tu mohol politizovať. No viete, odkedy Feničania vymysleli peniaze, tak tu máme korupciu, možno aj predtým, no. Korupcia tu bola, je, a bude a je len úlohou štátu, akým spôsobom ju dokáže eliminovať. A takto isto keď by sme išli do trestného konania, tak tie nezákonnosti tu vždycky boli, sú a budú. Ten postup, akým spôsobom sa majú odstraňovať, sú upravené v trestných por... v Trestnom poriadku a v iných zákonoch. Takže tento postup ja si myslím, že je dostatočne správny na to, akým spôsobom sa tie nezákonnosti, pokiaľ vznikli, majú odstraňovať.
Keď by sme mali ísť do dôsledkov, že aj tie nezákonnosti keď v konečnom dôsledku rozhoduje Ústavný súd a povie, že došlo k porušeniu základných ľudských práv, tak takto isto by sme mohli argumentovať pri každom návrhu zákona. OLAP napríklad robí, keď prejde návrh zákona do druhého čítania, stanoviská, kde dáva vecné výhrady, ale dáva aj zlučiteľnosť s právom EÚ a každý, každý návrh zákona, ktorý je písaný, každý predkladateľ píše, že je v súlade s ústavou. A potom sa ukáže, že nie je súladný s ústavou. Tak v takomto prípade sa toto deje aj pri vyšetrovaniach, že vy vydáte to uznesenie, ale sú tam ďalšie prieskumné orgány, ktoré o tom rozhodujú.
A teraz ide o tú podstatu tri-šesť-trojky. Ono je to zadefinované v Trestnom poriadku ako mimoriadny opravný prostriedok z povahy celého práva, nielen trestného, ale aj všetkých odvetví práva. Sa môžem legitímne spýtať, kedy možno použiť všetky opravné prostriedky? Keď boli vyčerpané všetky riadne, všetky riadne, a tuto napríklad pokiaľ prokurátor aj podá obžalobu, stále je tam možnosť, že súd ju nevezme, odmietne ju. Alebo prvostupňový súd rozhodne o zastavení trestného stíhania. Proste sú tam ďalej ďalšie štádiá. My tu máme tie návrhy, aby sa zužovala nejak tri-šesť-trojka, tento návrh hovorí o tom, aby sa rozširovala. Napríklad pán Susko spomenul, že tri-šesť-trojka netvorí prekážku rozhodnutej veci. Napríklad som videl aj také rozhodnutia GP v minulosti, že boli nasadené ITP-čka v korupčnej trestnej veci, tri-šesť-trojkou rozhodol generálny prokurátor, vyhovel sťažnosti obvinených, teda zrušil právoplatné rozhodnutie a znova im povedal, a konajte. Ako, keď je akcia korupčná prevalená, znova nasadia ITP-čka a budú čakať, či si znova niekto vypýta úplatok? To bolo de facto už zmarené, to ďalšie konanie, lebo sa už nedalo nič vyšetriť. Takže aj takéto rozhodnutia boli. Ako naozaj si nezatvárajme oči, ono to tu bolo, je a bude vždycky, aj tie nezákonnosti.
Keď sme nastupovali, ja som hovoril aj pani Kolíkovej, aj tu som hovoril pánovi Karasovi, keď sa predkladali trestné kódexy, tu musia ísť ruka v rukáve, Trestný zákon a Trestný poriadok. Pokiaľ by sa ten Trestný poriadok, celý proces spravil tým spôsobom, že by sa odformalizovalo samotné trestné konanie, tak takáto tri-šesť-trojka by tu ani vôbec nemusela byť, ani vôbec by tu nemusela byť. Buď by sa rozhodlo, ja neviem, do pol roka, do roka, že by to bolo na súde a rozhodoval by súd, alebo jednoducho niektoré veci by sa nenaťahovali.
Hlavne sa chcem spýtať pri tomto návrhu na tieto dve veci, ktoré sú v bode 11. Generálny prokurátor môže uznesením uložiť fyzickým osobám, ktorí sa podieľali na nesplnení povinností predložiť spisy alebo v inom neposkytnutí súčinnosti podľa odsekov 4 a 5, pokutu až do výšky 2-tisíc eur, a to opakovane. Keď si pozrieme aj predmet Trestného poriadku, tak neupravuje tento postup, ja si myslím, že na to tu máme dostatočné, účinné zákony na disciplinárne previnenia prokurátora a dávať túto pokutu orgánu, ktorý má konať, do Trestného poriadku, to sem nepatrí. A ak, ak tu nie je disciplinárne konanie prokurátorov, tak stále tu máme 514-ku o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Tak preto si myslím, že toto sem nepatrí.
A ďalší bod, počas konania tri-šesť-tri nie je možné skončiť prípravné konanie niektorým z rozhodnutí uvedených v V. diele druhej hlavy ani podať obžalobu. To je to, čo aj bolo medializované, v poriadku, nie je možno podať obžalobu, ale aj trestné konanie má byť vedené bez prieťahov a ak je väzba, má sa postupovať prednostne. Teraz je väzba, prokurátor dozorový chce podať obžalobu, teraz by nemohol, taký spis bude musieť dať na Generálnu prokuratúru, musí konať bez prieťahov, lehota väzby beží, bude chcieť trebárs predĺžiť väzbu, tak on bude nadriadeného generálneho prokurátora urgovať? Toto sú také veci, ktoré neviem, akým spôsobom by boli riešené. Prečo sa robí tento návrh? Ste tiež argumentovali tým, že nepredloží spis z ÚŠP generálnemu prokurátorovi, aby mohol podať, toto je v zmysle pokynu generálneho prokurátora, ale najvyšší súd rozhodol, že ich nezaujíma nejaký interný predpis, preto oni rozhodujú v zmysle zákona, teda Trestného poriadku. Chápem to ako legitímnu otázku, že prečo tento návrh dávate.
Keď by sme to zobrali zase z druhej strany, keď to niekto chce obísť, tak to vznesenie obvinenia spraví prokurátor krajskej prokuratúry, on vznesie obvinenie, o sťažnosti rozhodne generálny prokurátor alebo Generálna prokuratúra, ale už nemajú potom nárok podať si mimoriadny opravný. Oni už nemôžu dávať tri-šesť-trojku. Tak v ich prípade by to napríklad mohlo byť diskriminačné. A boli už také prípady. Naozaj, oni sa k tej tri-šesť-trojke ani len nedostali, lebo už nemal kto preskúmať. Takže to je ďalšia taká otvorená otázka.
Koľko mám času? Fú, moc nie.
Tu chcem poukázať na to, že som zvedavý, ako rozhodne Ústavný súd o niektorých otázkach, ak už čiastočne rozhodoval o niektorých otázkach súd, lebo vtedy napadnuté ustanovenia umožňuje generálnemu prokurátorovi, stojacemu mimo trojdelenia štátnej moci, ignorovať alebo negovať rozhodnutie nezávislého súdu v danej veci a zároveň takéto rozhodnutie generálneho prokurátora vydané podľa napadnutých ustanovení nie je preskúmateľné súdom a toto nabúrava systém deľby moci, ako aj princíp nezávislosti a nestrannosti súdnej moci. To je jedna z otázok, ktorá ma zaujíma, keď bude o tomto rozhodnutie Ústavného súdu. A potom je tam otázka, aj ústavní právnici, či aj v Čechách, či na Slovensku, hovoria: "V demokratickom právnom štáte nie je prípustné, aby mohla štátna moc vydať rozhodnutie, ktoré je vylúčené z akéhokoľvek preskúmania, najmä keď ide o rozhodnutie s bezprostredným dopadom na práva občanov. Všetky akty verejnej moci musia podliehať súdnej kontrole, resp. žiadny takýto akt sa nemôže takejto kontrole úplne vymykať." Takže to je, to je ďalšia taká ústavná otázka, ktorá ma zaujíma, a tri-šesť-trojka je vlastne rozhodnutie orgánu verejnej moci, ktoré nie je preskúmateľné súdom. Takže fakt som zvedavý, jak v týchto veciach čiastočne rozhodne Ústavný súd.
Je jeden takýto orgán, teda takýto akt orgánu verejnej moci s dopadom na práva a slobody občanov, kde sa a priori nevyžaduje súdny prieskum, a to je udelenie milosti prezidentom Slovenskej republiky. Ale aj tam sa dala možnosť, pre úplnosť treba dodať, že sme nove... sa novelou z roku 2017 umožnilo Národnej rade uznášať sa o zrušení rozhodnutia prezidenta podľa 102.1.j [čl. 102 ods. 1 písm. j) Ústavy Slovenskej republiky, pozn. red.] teda odpúšťať a zmierovať tresty uložené súdmi v trestnom konaní, zahládzať odsúdenia formou individuálnej milosti alebo amnestie.
Hovorím, toto sú dve ústavnoprávne, a čo sa týka tohto návrhu zákona, hovorím, tých 2-tisíc eur, tam tie disciplinárne postupy voči prokurátorovi sú v iných zákonoch a to isté je aj v 514-ke a tú tri-šesť-trojku... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.5.2023 11:49 - 11:50 hod.

Lukáš Kyselica
Vďaka. Ja som sa ani nechcel prihlásiť do rozpravy, lebo k tej tri-šesť-trojke sme už povedali veľa toho. Nechcem sa tu opakovať, nechcem tu predlžovať nejaké tie rozpravy. Máme tu veľa bodov, ale predsa mi to nedalo a ku konkrétnemu zákonu sa chcem spýtať na dve veci a... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.5.2023 12:55 - 12:58 hod.

Lukáš Kyselica
Hlasovanie o sedemnástej dnes.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.5.2023 12:44 - 12:46 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Vďaka. Tak ja tiež pripomeniem, jak pán Benčík som omylom včera hlasoval tuším pri tom treťom Pellegriniho zákone tuším, som omylom som hlasoval za, ale to sa už vrátiť nedá.
Takže poďme k tomuto pozmeňujúcemu návrhu. Kvôli legislatívnemu procesu a legisvakačnej lehote tam meníme dátum účinnosti a plus dva body chcem vyňať na samostatné konanie, teda na samostatné, pardon, hlasovanie, ide o vyňatie bodu 18 pozmeňujúceho návrhu poslanca Mičovského č. 3 a zároveň žiadam vyňať bod 1 z čl. III druhého podaného pozmeňováku pána Mičovského. Takže hovorím, úpravy tých lehôt musíme robiť kvôli tej legisvakačnej lehote.
Takže prečítam vám teraz pozmeňujúci návrh poslanca Lukáša Kyselicu, poslanca Národnej rady Slovenskej republiky L. Kyselicu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 327/2005 Z. z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi a o zmene a doplnení zákona č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 8/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov (tlač 1299).
V čl. III sa slová "1. apríla" nahrádzajú slovami "1. júla".
V tejto súvislosti sa čl. I bod 47 v nadpise § 25a a v odseku 1 nahrádzajú "1. apríla" slovami "1. júla" a slová "30. júna" sa nahrádzajú slovami "31. júla".
Zároveň žiadam vyňatie bodu 18 z pozmeňujúceho návrhu poslanca Mičovského č. 3 na osobitné hlasovanie.
Vďaka, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10.5.2023 12:24 - 12:27 hod.

Lukáš Kyselica
(Vymazať rámček.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10.5.2023 10:06 - 10:07 hod.

Lukáš Kyselica Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Pán minister, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som vás informoval o prerokovaní uvedeného návrhu zákona v ústavnoprávnom výbore.
Národná rada uznesením z 20. decembra 2022 pridelila návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, ktorý určila aj ako gestorský výbor, a určila lehotu na jeho prerokovanie.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výboru, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko.
Ústavnoprávny výbor návrh zákona prerokoval a odporúčal ho Národnej rade schváliť. Z uznesenia ústavnoprávneho výboru vyplývajú tri pozmeňujúce návrhy. Gestorský výbor odporúča o nich hlasovať spoločne a schváliť ich.
Gestorský výbor zároveň odporúča Národnej rade uvedený návrh zákona schváliť aj ako celok.
Správa ústavnoprávneho výboru o prerokovaní návrhu zákona pod tlačou 1299a bola schválená uznesením ústavnoprávneho výboru z 30. januára 2023. Týmto uznesením ma zároveň výbor ako spravodajcu poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informoval o výsledku rokovania výboru a predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení rokovacieho poriadku.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis