Ďakujem pekne za slovo.
Začnem tým, že áno, poplatky, poplatky sme teda riešili relatívne hodne narýchlo počas teda schvaľovania rozpočtu ako, ako teda takú veľkú dohodu. Ja poviem vlastne, čo z toho sa podarilo a poviem aj to, čoho, čo ešte musíme upraviť. Lebo proste vyskočilo to tam. Čiže z tohto pohľadu je tá prvá vec, že, samozrejme, už keď sme videli, že Peťo Kremský teda dal tento návrh zákona, tak nebudeme robiť proste konkurenčný náš. Takže sme sa dohodli, že, samozrejme, na tomto návrhu budeme hľadať to zmysluplné riešenie a myslím, že o ktorom tu všetci spoločne hovoríme.
Zároveň možno zareagujem, nebol som tu na úvodnom slove, možno sa trošku budem opakovať, to sa ospravedlňujem. Každopádne možno, možno pánovi Svrčekovi Milošovi, áno, sedíme na tom, či už ministerstvo financií, ministerstvo dopravy, ministerstvo vnútra a, samozrejme, hľadáme riešenie, ktoré vyrieši vlastne teda špeciálne hlavne teda tie staršie vozidlá, aby tam tie nárasty boli znesiteľné. A teda aj ďalšie detaily, ktoré proste sa tam ešte dolaďujú, aby napríklad už keď to robíme, sme sa pozreli na vec širšie. A tak ako aj hovoríš, že napríklad doteraz bolo, ja neviem, asi 3 000 kombinácií tých rôznych poplatkov a rôznych proste vozidiel a rôznej zľavy, čo, samozrejme, potom komplikuje aj tie kiosky aj, aj vôbec všetko. Takže napríklad pozeráme už aj na to, aby to riešenie momentálne sme v stave, že ich bude asi trikrát menej. Hej? Čiže vlastne z 3 000 rôznych kombinácií sa dostávame povedzme už pod 1 000. Takže to sú proste takéto veci, že áno, riešime to.
Ale skúsim sa teda, myslím, že času mám relatívne dosť. Vôbec akože pozrieť tak širšie na celý ten príbeh registračných poplatkov. Doteraz, v podstate to, čo sme prijali, je paradigmatická zmena. A teraz prečo.
Doterajšie riešenie, ktoré, ak si pamätáme, tak zavádzal ešte minister financií Kažimír. Dávno, dávno v podstate na dvakrát. Ale tá drakonická tabuľka, ktorá teraz ukázala svoje pazúry, tých 3 900 v tom najhoršom, to nie je, že tam sme zaviedli či už ja mojím pozmeňovákom, alebo my ako aktuálne plénum, ktoré to schválilo. Nie, tá tabuľka tam stále bola. Len v tej rýchlosti aj v tej dohode proste nebola tá dohoda s MF, aby sa to proste rýchlo upravilo. Preto tam je tá účinnosť od 1. 4., aby sme teda vlastne to našli. Čiže toto si treba uvedomiť.
A teda to doterajšie riešenie bola forma majetkovej dane. Keď sa vlastne vysoký, ale teda tak veľ pri niektorých tých vozidlách veľmi vysoký registračný poplatok postupne znižoval s vekom vozidla. A teda pri starších vozidlách bol ten poplatok najmenší. No toto sa dá pozerať akože z jedného pohľadu. Áno, zlacňuje to staré vozidlá, zároveň to zasa trestá tých, ktorí chcú teda novšie vozidlo, ktoré ale zasa je ekologickejšie, bezpečnejšie pre seba, pre okolie. Takže celý tento formát vlastne, ktorý teda zdražoval obstaranie nových vozidiel, majú len dve krajiny Európskej únie. Slovensko a Malta. Čiže už tým je povedané, že ten doterajší systém jednoducho nebol dobrý a trebalo ho zmeniť. To, to je, to je fakt.
No tento spôsob výrazne preferuje alebo preferoval dovoz a používanie starších alebo starých vozidiel, čo má, samozrejme, negatívne dopady, či už na životné prostredie, na, na starnutie vozového parku. Ale čo je možno ešte aj najdôležitejšie na samotnú bezpečnosť. Akože keď si pozrieme akékoľvek video, ako dopadá vozidlo, ktoré má 15-20 rokov pri crash testoch a ako dopadajú tie nové vozidlá. Takže aj toto je ako zmysel, ktorý proste je, že pomknúť ľudí, aby si proste kupovali novšie vozidlá.
Na a teda zároveň, samozrejme, tie ekologické dopady, tie tiež bolo treba zaviesť. A teraz prečo.
Samozrejme, teda ochrana prírody a to, že máme jednu planétu, a to, že automobilová doprava je teda jedným z veľkým znečisťovateľov, to je fakt. No a zároveň, samozrejme, Európska únia nás tlačila a tlačí do ekologických riešení, ktoré vlastne do prevádzky motorových vozidiel zavedú nejakú formu ekologickej dane. Sú krajiny proste ktoré ju, samozrejme, majú. Je ich dnes už väčšina a tie, tie dane môžu byť takými tromi základnými spôsobmi. Aj tak je to akoby vykazované v Európe, že tie poplatky ekologické sa môžu viazať na tú samotný proces registrácie vozidiel alebo môže byť zdaňované vlastníctvo vozidiel. Alebo teda povedzme majú ešte krajiny, ktoré to riešia pre komerčné vozidlá, to znamená pre firemné vozidlá a tak.
No a teda my ako strana SaS sme vždy proti zvyšovanie daní, zvyšovaniu daní. Videli sme to aj pri predchádzajúcom bode, vidíme to aj tuná. Pravda je ale taká, že nevyhneme sa nejakej forme ekologickej dane. Proste jednoducho Únia nás do nej tlačí, aj nás do nej akoby dotlačí. No, ale keď už teda musíme, tak proste tu, tuto sme urobili vlastne to také to naše klasické saskárske riešenie, že keď už nejaká daň, nejaký poplatok musí byť, tak ho zaveďme tak, aby sme iný zrušili. A ideálne, aby to ale znamenalo, že vo finále ľudia zaplatia menej.
Takže táto forma má za cieľ a pri asi 90 % vozidiel sa to podarilo, ale pri tých 10 ešte nie, aby, aby jednoducho to znížilo daňové zaťaženie alebo poplatkové zaťaženie občanov a firiem. No a, samozrejme, dane alebo poplatky by tiež mali akoby motivovať k nejakému efektívnejšiemu správaniu. To, čo Kažimír onehda nastavil alebo pán Kažimír onehda nadstavil, bolo vlastne to, že no tak ten bohatší má teda asi veľa peňazí, tak sa dá z neho najviac peňazí zodrať. Hej? To bol jediné, k čomu ten poplatok akoby motivoval. No teraz ten poplatok vlastne motivuje k tomu, aby človek, ak má tú možnosť, si kúpil čo najnovšie, najekologickejšie vozidlo, pretože ten poplatok bude nižší. A potom ale, samozrejme, tá tabuľka aj, aj v tom robí, že čím nižší výkon, tým tiež je ten poplatok nižší. Čiže to je akoby ďalšia forma motivácie. No to je to á.
Ale to bé je, čo by hrozilo a čo vlastne, samozrejme, asi takmer všetky tie, tie pôvodné západné krajiny majú, a to je forma ekologickej cirkulačnej dane. To znamená, že sa vlastne zdaňuje to, že vozidlo máte, tiež to, ako rieši sa, že čím menej ekologické, tým viac. Ale zdaňuje sa vlastníctvo a každoročne. Kdežto teda zmena pri registračných poplatkoch je len vtedy, keď auto kupujete. To znamená, ak máte vozidlo, vozidlo a budete ho mať ďalších desať rokov nezaplatíte nič a vlastne kupujete ho alebo teda platíte ho jednorazovo. To znamená, aj keď si vozidlo človek kúpi a bude ho mať 10 rokov, tak to zaplatí vlastne ten poplatok len raz.
Takže toto si musíme uvedomiť, že tá cirkulačná daň ako ďalšia možnosť, do ktorej by sme vedeli byť tlačení, by zaťažila všetkých a natrvalo. Kdežto my, keď sa nám podarí zaviesť tento ekologický aspekt do prihlasovania, tak jednoducho mám háčik, že máme ekologi... ekologizáciu prevádzky vozidiel za sebou. A tým pádom nemusíme zavádzať túto cirkulačnú daň, ktorá ešte raz, tá by zaťažila každého vlastníka vozidla a každoročne. Skutočne takto to majú.
Keď si zoberieme najviac zaplatí v Belgicku každý vlastník vozidla 2 800 euro ročne za to, že ho vlastní. Za, za tú tú eko... takúto cirkulačnú daň. Čiže toto, toto, ale hovorím, že proti tomuto je SaS a na toto Slovensko, samozrejme, nie je, nie je pripravené.
Takže preto tá paradigmatická zmena, že z toho veku sa prechádza na ekologickosť. Čo sa týka tej ekologickosti, tak tou základnou metrikou je euronorma. Čiže vlastne čím je vozidlo nižšia euronorma, tým akoby má väčší koeficient, a teda zaplatí akoby viacej. Samozrejme, ono aj tak je to spojené s vekom. Lebo však čím staršie vozidlo, tým má tú euronormu nižšiu. Ale teda nie je to viazané na vek vozidla, ale na tú jeho ekologickosť.
No ak možno, aha to, takto. Čiže čo sa týka toho, čo sa prijalo, samozrejme, tak to je úplne, že prirodzené, tak vlastne tie prípady, kde to veľmi vyskočilo, to sú tie veľmi staré a veľmi výkonné vozidlá. Tam to vyskočilo priznávame, budeme opravovať, to sa nepodarilo. Ale ľudia to tak nejak generalizujú. Že vlastne, že tá zmena zdražela všetky vozidlá. Takže toto by som chcel povedať, že ako to reálne je. Že to teda tak ani z ďaleka, z ďaleka nie je.
Tie nejaké modely ukazujú, že cca 90 % ľudí i pri tomto nastavení, ktoré budeme upravovať zaplatí menej alebo rovnako. A pri tých zvyšných desiatich, tak tam je niekde, samozrejme, relatívne malý nárast, a potom tie tri, štyri percentá tam, tam je ten nárast veľký. To treba jednoznačne opraviť.
Len aby sa vnímalo, tak proste tie nové vozidlá budú platiť o 60 % menej ako doteraz. Tam bude vlastne, keď malo to vozidlo koeficient ako, ako nové 1, to znamená, ja neviem, v nejakej kategórii platilo. Ja tu tú tabuľku aj mám. Napríklad doteraz platilo auto zo 125 kW 530 euro. Po novom zaplatí i v tomto návrhu 530 euro krát 0,4. Takže zaplatí menej, menej ako polovicu.
Takže toto sú, toto je jedna vec, že všetky nové vozidlá, všetky novšie vozidlá budú platiť výrazne menej ako doteraz, ale hlavne treba povedať, že do 80 kW, čo je asi 105 koní, tie vozidlá budú mať stále iba základný poplatok, a to je, bez ohľadu na vek to je asi 46-47 % všetkých, všetkých registrácií. Takže aj tam vlastne neprichádza akoby k žiadnej zmene.
No a teda čo sa týka, čo sa týka vlastne tej samotnej zmeny, tak rieši sa, aby tie staršie vozidlá mali ten nárast nižší, čiže to skutočne aj s kolegom Kremským riešime.
Možno ešte pár slov ku tomu samotnému návrhu, že, áno, ono to na pohľad sa javí, že je to dobré riešenie vlastne dávať zľavu tak ako to, ako to Peter Kremský avizoval. Tam je problém ten, že s vnútorným trhom Únie a akoby nie je možné ani priamo, ani akoby nejak nepriamo rozlišovať vlastne to prihlásenie v krajine. Európa rozlišuje jedno prihlásenie, prvé prihlásenie kdekoľvek a potom vlastne už, už sú len následné prihlásenia zase kdekoľvek, hej? Takže to, že by sa akoby takto nejak dalo brániť tomu dovozu starých áut, tak toto nie úplne dobre ide. A preto tá, tá cesta je skôr akoby podpora tých nových, lebo nedá sa vyselektovať to, aby skutočne tie, a vozia sa aj také proste, tie staré vraky, aby sa, aby sa vozili na Slovensko.
Toľko, toľko k tomu. Ja si myslím, že tie rokovania, veď Peter potvrdí, myslím, že prebiehajú, myslím, že veľmi korektne skutočne, aj za účasti IFP-ka, robíme modely, hľadáme, hľadáme tie najlepšie riešenia a ja som, myslím, že presvedčený, že do druhého čítania prídeme s výrazne lepším a veľmi dobrým, dobrým návrhom.
Ak mám ešte pár minút (rečník obrátil pohľad na časomer), mám, tak možno takých pár zaujímavostí, niečo som povedal, niečo poviem. Takže 46,2 % všetkých zmien v registrácii... (Reakcia z pléna.) Jožko, čo máš? (Reakcia z pléna.) 46,2 % všetkých zmien v registrácii počas roka sa týkalo vozidiel pod 80 kW, teda bez ohľadu na vek. To znamená registrácia nových vozidiel, registrácia privezených vozidiel, preregistrácie v rámci krajiny, čiže 46 % vozidiel je pod 80 kW. Tam sa platí 33 euro, aj bude sa platiť 33 eur. Jozef, prosím ťa, veď máš faktickú. (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec Pročko, nevyrušujte pána rečníka...
Viskupič, Marián, poslanec NR SR
... dobre, 73 celá...
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
...takže potom budete mať možnosť s faktickou poznámkou, hej?
Viskupič, Marián, poslanec NR SR
... 73,2 % všetkých zmien v registráciách sa týka vozidiel s výkonom pod 104 kW a aj v tom aktuálnom stave, tam je nárast minimálny. Ale nejde o to, len aby sme vedeli, že ako sú vlastne rozdelené, rozdelené tie vozidlá.
Zasa, na Slovensku je približne 3,5 milióna vozidiel, z toho osobných, zasa o ktorých sa bavíme teraz, kde sa ten, kde ten poplatok bol vysoký doteraz a chceme ho znížiť, je 2,5 milióna. Ten zvyšný milión sú nákladiaky, autobusy, traktory a tieto rôzne špeciálne vozidlá, ale aj prívesy a takto.
Čo sa týka zmien držby, tak na Slovensku bolo v roku 2022 354 359 zmien držby osobných vozidiel, čiže radovo 350-tisíc, a teraz, po minulom roku 78 800 bolo evidovaných nových vozidiel, úplne nových, a 7 680 M1-kových, to sú, to sú také tie dodávky. A individuálne bolo dovezených v rôznom veku 61 016, čiže 61-tisíc osobných vozidiel. A teraz, aby sme vedeli, že polovica z nich nemá Euro 5, dnes je Euro 6d, to znamená už o dve normy ďalej a 9-tisíc vozidiel z nich je starších ako pätnásť rokov. Toto sú tie problémové vozidlá, ktoré robia, robia na Slovensku problém a aj z hľadiska prevádzky, aj z hľadiska ekológie, aj z hľadiska čohokoľvek. A potom cca 8-9 % osobných vozidiel na Slovensku ročne zmení majiteľa. Čiže priemerné vozidlo, priemerné vozidlo zmení majiteľa raz za 10 - 11 rokov. To, prosím, tiež treba mať na pamäti pri tom registračnom poplatku, že sa tu nebavíme o nejakej mesačnej platbe alebo ročnej platbe, ale že priemerný vlastník vozidla si teda raz za desať rokov to svoje vozidlo zmení. Štyridsať päťtisíc vozidiel bolo vyradených z evidencie, a teda to znamená, že v podstate ten počet vozidiel na Slovensku stále rastie.
Toľko za mňa. Veľmi pekne ďakujem za pozornosť.