Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.6.2020 o 16:54 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 16:54 - 16:56 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán poslanec Baránik, viete, minulé volebné obdobie, keď ste boli v opozícii, tak ste boli dosť známym terčom zábavky, keď ste tu tak vystupovali v parlamente a opakovane, opakovane ste nás dostávali pred úsmevné situácie a mnohí sme sa na tom smiali, pozerali. No a dnes už by ste kľudne s tými fanatickými vystúpeniami, ktoré predvádzate nielen tentoraz tu v parlamente, ale aj posledné týždne a mesiace, mohli robiť takého strašiaka pre deti, pretože to, čo vy predvádzate, to jednoducho nie je možné.
Vy ste normálny kovaný boľševik. Jednoducho iný názor neakceptujete, neprijímate a ktokoľvek si dovolí vystúpiť čo i len s trošku sa odchyľujúcim názorom, tak tu vystúpite s plamenným prejavom, ponížite ho tu pred všetkými a bez ohľadu na to, či je alebo nie je váš vlastný koaličný kolega.
To, že ste tu mňa urážali, to mi vôbec nevadí, lebo vy mňa uraziť nemôžete v podstate, mňa môže uraziť len inteligentný človek.
A, pán Baránik, jedna dôležitá a zásadná vec. Pán poslanec Gyimesi vystupoval a povedal, že plne podporuje náš návrh zákona, že sa ním stotožňuje a že by ho chcel podporiť, ale nemôže, pretože je viazaný koaličnou zmluvou. A ja som mu prečítal článok ústavy, ktorý hovorí, že sa má riadiť na základe vlastného svedomia a nesmie svoj mandát podmieňovať akýmkoľvek príkazom. Úplne jednoduchá právna formulácia, ktorej verím tomu, že pochopí aj také právnické eso, ako ste vy. A v tom zmysle poukazujem na skutočnosť, že vaša koaličná zmluva, ako ju nazývate, je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky a tu sme mali názorný príklad. To, že to nedokážete pochopiť, neviete pochopiť alebo nebodaj chápete a aj napriek tomu obhajujete, je len dôkazom toho, že ako právnik nestojíte za nič a názorovo ste naozaj kovaný boľševik.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 16:07 - 16:09 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán poslanec Gyimesi, rovnako tak ako svoji kolegovia to vnímam s vďakou, že ste sa tu takto otvorene postavili a povedali na rovinu, čo si myslíte a teda že prakticky sa stotožňujete s naším návrhom zákona a že vy ste ho chceli teoreticky podporiť.
Ale povedali ste jednu zásadnú vec a tá vec je z pohľadu fungovania demokratickej spoločnosti a celkovo ústavného zriadenia na Slovensku desivá. Vy ste povedali, že tu je zákon, s ktorým sa stotožňujete, ktorému ste dali sociálny rozmer v tej rozprave, čo bolo naozaj správne, ale povedali ste, že zaňho nemôžete hlasovať, lebo vás viaže koaličná zmluva, ktorá vám to zakazuje ako poslancovi Národnej rady. Ja si vám dovolím prečítať piatu hlavu Ústavy Slovenskej republiky čl. 73 ods. 2: "Poslanci sú zástupcovia občanov. Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi." Vy si uvedomujete, že ste sa tu verejne priznali k tomu, že nie ste ako poslanec Národnej rady slobodný? Že Igor Matovič z vás urobil vazalov? Otrokov? Ľudí, ktorí porušujú ústavu aj napriek tomu, že tu sedia a majú byť slobodní? Ja to nehovorím s tým, že sa vám tu vysmievam alebo že vám to nejakým spôsobom teraz predhadzujem, aby som vás kritizoval. Ja to hovorím s tým, že mi je to ľúto a že je to desivé. Toto predsa nemôže byť. Ako sa môžete postaviť na Slovensku pred občanov a povedať, že Slovensko je normálny právny štát, kde platí ústava a zákony, keď v Národnej rade neplatí a povedia to samotní vládni poslanci.
Ja naozaj rozmýšľam, či nie sú na mieste nejaké právne kroky, ktoré by túto vašu koaličnú zmluvu anulovali, pretože je priamo v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, ktorú som tu práve citoval. Naozaj, treba sa nad tým zamyslieť. Je to veľmi desivé, ale aj napriek tomu vám ďakujem za to, že ste to takto otvorene ako chlap pomenovali, na čo mnohí iní nemajú, bohužiaľ, odvahu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 17:17 - 17:19 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán protislovensky zapredaný agent Naď, viete, ja viem, že máte problém pochopiť hovorené slovo a to, že ste chronický klamár. Ja som povedal v podstate to, že na rozdiel od vás my nie sme extrémisti, vy ste extrémista, vy ste ten, kto tu snaží sa vyvolať vojenský konflikt, a my, práve naopak, sa zastávame mieru, ale to, že ste to nepochopili, to je druhá vec.
Hovoríte, že Izrael síce anektoval územie západného brehu Jordánu, ale síce ste to, samozrejme, že vy to nepoviete, veď to vôbec nie je pravda, samozrejme, no nie? Vy to nedokážete ani len odsúdiť, tak veľmi ste strčený v niektorých správnych miestach a váš argument je, že no, Izrael je ďaleko, on, to nemá, tá východná hranica, to nemá s tým nič spoločné. Viete, ale tu ide o princíp. Ja som vysvetľoval, že nie je potrebné ani posielať vojakov na ruskú hranicu, pretože žiadne nebezpečenstvo nehrozí a ak hrozí, tak musíme rovnako pristupovať aj k ďalším štátom, ktoré robia v podstate neporovnateľne horšie veci.
Potom ste povedali, samozrejme, že som hádzal kamene do detí. Ja neviem, že či to tu budeme počúvať ešte 25 rokov, ľudí, ktorí blúznia, ktorí majú vlastnú alternatívnu realitu, ktorí hádam berú drogy. Najprv bol prvý pán Krúpa vedľa vás, ktorý nenašiel ten dôkaz, ale tak či tak to tvrdí a vy tu teraz stále, stále papagájujete a ešte aj po tom všetkom, ešte aj keď najväčší archívny pracovník pán Benčík povedal, že som kamene nehádzal, tak vy to stále budete tvrdiť. Veď vy popierate slová pána Benčíka, to hádam nie je pravda.
No a potom ste povedali, že keď zahlasujem za, tak to hádam stiahnete. Ja vás poprosím, dajte nám tu verejný prísľub, že stiahnete ten návrh a že nepošlete tých vojakov, keď ja zahlasujem za, a ja vám sľubujem, že to podporím svojím hlasom (povedané s pobavením) a budem veľmi rád, keď sa nám podarí urobiť niečo pre mier vo svete a zastavíme takýchto bláznov a extrémistov, ako ste vy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 16:46 - 16:48 hod.

Milan Mazurek
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 16:40 - 16:42 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne kolegom za reakcie. Čo sa týka pána Benčíka a pána Krúpu, tak mňa úprimne, veď to sa týka aj pána Naďa, fascinuje, že človek tu hovorí o Amerike, o NATO a oni sa stále budú vracať, lebo to je jediné, na čo sa zmôžu, do roku 2015 na Hlavnú stanicu v Bratislave. To je proste spojené úplne so všetkým, lebo keď nemajú argumenty, tak potrebujú vyťahovať tieto nezmysly bez ohľadu na to, že som sa už tristokrát ospravedlnil, tak to budeme vyťahovať stále. Ale vždy som na tom tisíckrát lepšie ako váš tu pán kolega Osuský, ktorý človeka vyfackal na ulici už ako poslanec Národnej rady, nie ako 20-ročný sopliak, ale ako muž v pokročilom veku, ktorý by už mohol mať v hlave trochu viac rozumu.
No a čo sa týka pána Benčíka, tak vy mi tu hovoríte, že mi tu nebudete oplácať nejaké urážky. Viete, ja som nezačal pána Naďa nazývať pravým menom len tak pre nič za nič. Správal sa tu ako hulvát predtým, tak som si povedal, že mu trošku dám ochutnať vlastnej medecíny.
Čo sa týka toho počtu vojakov, ktoré Rusko má, je úplne bezpredmetné, akú armádu si Ruská federácia buduje na svojom vlastnom území, to je proste úplne sci-fi, čo vy hovoríte.
A čo sa týka, pán Krúpa, vy hovoríte, že nemám elementárne informácie o NATO. No možno, keby som mal švagra aj brata v tej organizácii zamestnaného, ako má pán Naď, tak by som toho mal trošku viac. (Povedané s pobavením.) A tiež sa mi páči jednu vec, že predseda branno-bezpečnostného výboru Národnej rady Slovenskej republiky vlastne priznal, že Izrael porušuje medzinárodné právo, že anektuje západný breh Jordánu a že porušuje ľudské práva. To je veľký pokrok. To sa v minulom volebnom období nestalo aj napriek tomu, že sme tu k tomu vyzývali, a je veľmi pekné, keď ste to priznali.
No a čo sa týka tých, tých, tej dichotómie, ktorú ste tu načrtli, že na jednej strane sa snažím, na jednej strane sa snažím apelovať za mier a na druhej strane vraj údajne vyvolávam nejakú vojnu k Izraelu. Nie, ja som proste len, ja som sa snažil dať do kontextu vaše výroky, že keď vám ide naozaj o spravodlivosť, tak by sme museli ísť aj na tie hranice Izraelu. Lenže to, čo robí Rusko, je jedna vec, ale to, čo robí Izrael, omnoho, omnoho horšie, to je úplne tolerované.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.6.2020 16:24 - 16:32 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ctené kolegyne, kolegovia, tu som bol týmto pánom (rečník ukázal na navrhovateľa) tak nepekne nálepkovaný, tak vám to trošku vrátim. Vážený pán protislovenský zapredaný agent Jaroslav Naď, opäť ste nám predložili na stôl to isté, čo nám tu predkladal váš predchodca z tzv. Slovenskej národnej strany, na ktorej slovenské ani národné nebolo prakticky vôbec nič, a to je posilnenie tzv. Predsunutej vojenskej prítomnosti Severoatlantickej aliancii na hranici s Ruskou federáciou. Ono je to krásne slovné spojenie predsunutá prítomnosť, v skutočnosti to znamená obyčajnú, úbohú vojenskú provokáciu.
To vaše odôvodnenie, ktorým ste argumentovali, prečo má Slovenská republika už nie na pol roka, ako to robil predchodca pána protislovenského agenta Naďa, posielať 152 slovenských vojakov do Lotyšska a do ďalších republík na tú rotačnú prítomnosť, tak dnes už tu máme návrh na štvorročné, to znamená až do roku 2023, pôsobenie slovenských vojakov.
Ja si pamätám veľmi dobre, keď tu predkladal práve bývalý minister obrany tento návrh a hovoril o tom, že je to dočasná prítomnosť, že my dočasne potrebujeme riešiť situáciu, dočasne potrebujeme zabrániť eskalácii napätia medzi týmito štátmi, a hovoril, že to vychádza z nejakej, z nejakého napätia, z nejakej atmosféry, ktorá vznikla práve po tej anexii Krymu, ktorú ste tu spomínali, a preto sa nemusíme báť, že to bude trvalé. My sme vtedy už, samozrejme, racionálne hovorili, že nič, čo toto NATO robí, nič, kde NATO pôsobí, nie je dočasné, ale práve naopak, že to bude trvalé. A dnes to tu máme potvrdené: Poďme až do roku 2023, schváľme to, bude to tam.
A tá argumentácia, ktorú ste použili, je úžasná. A poviem vám prečo. Vy hovoríte, že v roku 2014 Rusko anektovalo Krym a kvôli tomu potrebujeme prijať nejaké opatrenia, aby náhodou Rusi nenapochodovali, hej, až do Karlových Varov, ako sme to tu vtedy počúvali od rôznych polobláznov, ktorí dnes robia aj, bohužiaľ, štátnych tajomníkov na niektorých ministerstvách. Ja vám poviem niečo, ak za anexiu Krymu potrebujeme stavať vojská NATO, aj naše vojsko, na ruských hraniciach a robiť bububu, aby sa tí Rusi zľakli, ako ste povedali, princípom odstrašenia, tak čo ideme robiť s Izraelom, pán Naď? Premiér Izraela Benjamin Netanjahu otvorene povedal, a je to jeho vládny politický program, že budú anektovať ešte väčšie časti západného brehu Jordánu. Severoatlantická aliancia, Spojené štáty americké mu tlieskajú. V čom je rozdiel? Veď smejete sa tu ako blbeček, ale ja sa vás pýtam, v čom je rozdiel. V čom je rozdiel, keď anektuje územie Izrael a keď anektuje územie Rusko? No poďme do toho! Podajte tu návrh, ideme posielať vojakov na hranicu s Izraelom. Či Izrael môže, Rusko nemôže? Izrael môže? Toto je tá spravodlivosť, toto je ten rovnaký meter?
Viete, všetky tie floskuly, tie trápne reči o humanitárnych akciách, o predchádzaní násilia, o svetovom mieri, to si strčte za klobúk, to, povedzte to na rovinu, je to odporná mocenská politická hra. Pretože keby vám išlo o spravodlivosť, tak prvý tu kričíte, čo si to dovoľuje Benjamin Netanjahu robiť a že rovnaké veci jednoducho musíme trestať rovnakým spôsobom. Lenže o to nejde. Rusko je zlé, Rusko robí neuveriteľné veci. Musíme robiť bububu, ale keď úplne to isté a v horšej miere, pretože to tam osídľuje rôznymi extrémistickými židovskými osadníkmi, ktorí naozaj k tým Palestíncom nemajú veľmi vrúcny vzťah, tak tí môžu, Izrael môže všetko. A vy ako pajác to nebudete mať odvahu kritizovať, vy sa nepostavíte a nepoviete to na rovinu, pretože to sú vaši chlebodarci, proti nim vy nepoviete vôbec nič, pán Naď, pán protislovenský zapredaný agent. A toto je presne ten problém. A na toto nikto z vás nevie reagovať, pretože sa na to reagovať nedá.
Ak by vám išlo o spravodlivosť, tak prvý tu poukazujete na ten Izrael. A to isté robil váš predchodca, teda predchodca, v bývalom volebnom období pán Klus, ktorý je dnes štátnym tajomníkom. To isté robil. Poukazoval na zlé Rusko, ale to, že Izrael v jeden deň postrieľal viac ako 50 palestínskych protestujúcich na palestínskom území, to odsúdiť nevedel. A to nebudete vedieť urobiť ani vy. Pretože keby Rusko robilo to, čo dnes robí Izrael, tak tu máme úplnú katastrofu. Hovorilo by sa tu, dokonca poviem, aj o tretej svetovej vojne.
Ale nie, pretože tento návrh nemá nič spoločné s nejakou spravodlivosťou. Nemá nič spoločné s nejakými snahami o mier. Presne opak je pravdou. A mne je úprimne ľúto, že Slovenská republika sa spolupodieľa na takýchto hlúpych, trápnych a úbohých aktivitách. A hlavne keď to tu predkladajú ľudia, ako je pán Naď. Ľudia, ktorí sú vo svojej podstate tak zbabelí, že sa nezmôžu na nič, akurát posielať strašiť a prípadne posielať na smrť niekoho iného. Keby ste vy boli hrdina a obliekli si tie kanady, maskáče, zobrali zbraň a išli a rovno do Ruska, nielen na ruské hranice, do Ruska, choďte im to tam ukázať, zdvihnite tie bicepsy a ukážte, aký ste silný, aký vy ste bojovník! By som vás veľmi rýchlo chcel vidieť. A toto je presne, keď o osude slovenských vojakov rozhodujú zbabelí úbožiaci, tak to potom vyzerá takýmto spôsobom. Vyzerá to takto.
A toto mne je ľúto, pretože kto je extrémista? Ten, kto tu verejne vyhlasuje slová, ktoré môžu teoreticky viesť k vojne, alebo ten, kto sa tu postaví a apeluje za mier? My ste tí extrémisti, ktorí tu chceme predchádzať vojenskému napätiu a ktorí hovoríme, nepodporujme tieto agresívne snahy, nesnažme sa tu provokovať vojenský konflikt a neposielajme vojakov zbytočne provokovať na ruské hranice, alebo je extrémista tento protislovenský zapredaný agent, ktorý hovorí niečo úplne opačné. Poďme protestovať, poďme bojovať, poďme sa tlačiť k Ruskej federácii! Ale keď urobí to isté Izrael, tak sa mu až pretočia očičká, pretože nevie reagovať, pretože taká je pravda.
Chcem apelovať na celé toto plénum. Ja viem, že tu títo dvaja naľavo ani napravo, to nemá zmysel k nim niečo hovoriť, oni sú platení za to, aby robili to, čo robia, a aby popierali pravdu a zrejmú realitu, ktorú vidia aj vlastnými očami, ale vlastný názor dávno zapredali za 30 strieborných, ako takí Judáši. Ako zapredali aj Slovenskú republiku do rúk Severoatlantickej aliancie a Spojených štátov amerických; a to je tiež jedna perla. Tie Spojené štáty americké, ktoré majú pomaly občiansku vojnu vo svojich uliciach, sú tie posledné, ktoré nám môžu niečo hovoriť o nejakom predchádzaní napätia a o nejakom mierovom spolužití. Oni si nevedia urobiť poriadok ani vo vlastnom štáte s anarchistickými skupinami, ktoré im tam rozbíjajú obchody, ktoré im tam ničia jednoducho celé mestá. Oni chcú robiť poriadok niekde tisíce a tisíce kilometrov ďaleko od vlastného územia, veľmi, veľmi ďaleko. (Reakcia navrhovateľa.) Vidíte. A argumenty tohto protislovenského agenta, ktorý mi tu teraz rozpráva, že vraj hádžem kamene do malých detí, no, to je minister obrany. Proste človek, ktorý je úplne mimo reality.
No, a preto na záver môjho prejavu vás chcem všetkých poprosiť, ja verím tomu, že sa medzi vami nájde, ja nechcem lámať tu palicu, ale verím tomu, že sa medzi vami nájde zopár tých príčetných poslancov, ktorí si povedia, že už nemá zmysel ďalej podporovať túto medzinárodnú agresiu, a tých ľudí, ktorí si povedia, že ak nekonáme proti Izraelu, tak predsa nemá zmysel konať proti Rusku, pretože spravodlivosť má platiť pre všetkých rovnako a nemajú existovať dvojaké kilometre. A verím tomu, že sa medzi vami nájde dosť tých, ktorí už odmietnu toto povzbudzovanie vojenského napätia a postavia sa tak ako my za mier, za to, aby sme mohli normálne žiť, aby sme tu nemali nejaký vojenský konflikt, aby sme nevynakladali ďalšie a ďalšie miliardy eur, ako si to praje tu pán protislovenský agent Naď, na zbrojenie, ale aby sme sa starali o rozvoj našej vlastnej infraštruktúry a zlepšenie života našich vlastných ľudí. Preto jednoznačne budem hlasovať proti a vyzývam celú túto snemovňu, celé toto plénum, aby hlasovala rovnako.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 15:50 - 15:51 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán poslanec Kamenický, určite ako bývalý minister financií máte viac čo povedať k tomuto dokumentu ako ja, to beriem. Čo sa týka toho údaju, percenta dlhu voči HDP, ja rozumiem tomu, prečo sa tento údaj používa, aj to, že je to v ekonomike relevantný údaj, ale ja som to hodnotil z pohľadu bežného občana, ktorému tento údaj nehovorí prakticky nič. To, že vy im poviete, že á, náš verejný dlh sa znižuje, už je to len 42 %, 41 % a tak ďalej, to preňho neznamená nič, keď v podstate nevie to bé tej informácie, ale zase o dve miliardy vyššie a zase o dve miliardy vyššie a že v konečnom dôsledku ten celkový dlh, to, čo on reálne bude musieť splácať a jeho deti a jeho vnúčatá, neustále rastie.
No a čo sa týka toho vyrovnaného štátneho rozpočtu, tak úplne každému, kto, kto nespí niekde na vavrínoch, je jasné, že táto vláda nemôže alebo nedokáže dosiahnuť vyrovnaný štátny rozpočet do roku 2024 a ten sľub v programovom vyhlásení vlády si rovno môžu vyškrtnúť, pretože z pohľadu toho, čo sme tu videli, je absolútne nerealizovateľný. Ale zase nechcel by som tú vládu veľmi brániť, no na druhú stranu aj vy ste mali, keď si pamätám, v roku 2016 v programovom vyhlásení vlády záväzok, že do roku 2020 predložíte vyrovnaný štátny rozpočet. Vy ste to vtedy napísali veľmi šalamúnsky, že do roku 2020, aj keď ste vedeli, že vaše volebné obdobie, teda funkčné obdobie končí začiatkom roka 2020, a nejak sa vám to nepodarilo, pán Kamenický. Čiže v podstate tá kritika je na mieste. Ale inak, samozrejme, veľmi hodnotný a kvalitný príspevok.
Skryt prepis
 

3.6.2020 15:35 - 15:37 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, skúsim na čo najviac kolegov.
Pani poslankyňa Pleštinská, mal som sa zúčastniť výboru. Ja som veľmi chcel, ale v tej chvíli presne sa prevrátil kamión s pieskom na diaľnici, stál som tam hodinu v kolóne, tak som prišiel v podstate dosť neskoro a už by som z toho nič nemal. Môžete si to pozrieť v správach, mal som proste smolu. A to, že by mi pán minister odpovedal, tak ono tam nejde ani o to, že by som potreboval vysvetliť to, čo tam je. Ja proste z princípu nesúhlasím s tým spôsobom riešenia a to je niečo úplne iné.
Pán poslanec Viskupič, ja dobre viem, že áno, Európska únia si požičia 750 mld. eur a ručí za to členskými príspevkami jednotlivých štátov. Je to 750 mld. nových peňazí vytvorených z ničoho a, tak ako bolo spomenuté, riešia to takto všetky krajiny. Ja si to uvedomujem, ale ja som poukazoval predovšetkým na to, že tie ekonomické dôsledky Slovenskej republiky nemuseli byť také závažné a stále nemusia, ako to bude, keď necháme túto vládu fungovať tak, ako funguje doteraz.
Pán poslanec Goga, vy ste argumentovali tým, že sme členom NATO, s čím ja sa principiálne neviem stotožniť, lebo mi to, samozrejme, prekáža, tento teroristický pakt mi veľmi nevonia a kvôli tomu máme povinnosť dávať tie 2 % HDP na zbrojenie. Určite by som bol radšej, keby tie 2 % išli priamo na tie nemocnice, o ktorých ste hovorili, a nemuseli sme hovoriť o nejakej obrane, ale zo skúseností a z toho, ako poznáme pána Naďa, tak si nemyslím, že to pôjde na zdravotnícky materiál, ale skôr na nejaké stíhačky, rakety a podobné výmysly.
Pán poslanec Žiak, vy ste mi tu hovorili o tom, že som odborník na všetko, znovu ste si ma pomýlili s Veronikou Remišovou. Ja som sa nesnažil byť odborník na všetko, ja som len kritizoval spôsob, akým chce Slovenská republika míňať peniaze na veci, s ktorými jednoducho nesúhlasím.
Pán poslanec Antal, vy ste mi hovorili o tom, že ja som nemal žiaden dobrý návrh alebo nápad, no mne išlo predovšetkým poukázať na to, že tieto peniaze nemali byť investované takým spôsobom, ako investované mali byť. Navrhoval som vláde, aby konečne uvoľnila všetky tieto opatrenia, navrhoval som Igorovi Matovičovi, aby prestal neustále zatláčať ľudí do chaosu a do nevedomosti a toho, že nemôžu čakať, čo zajtra vymyslí... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.6.2020 15:10 - 15:25 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ctené kolegyne, kolegovia, máme tu na stole dokument, o ktorom sa už chvíľku rozpráva, teda Program stability pre Slovenskú republiku na roky 2020 až 2023, a na rozdiel od kolegu, ktorý tu vystupoval predo mnou, ako som povedal vo faktickej poznámke, ja nezdieľam také to nadšenie, taký entuziazmus do budúcnosti pre Slovenskú republiku, predovšetkým vďaka tým číslam, ktoré sú tam celkom špecificky – a čo je pozitívom – kvantifikované.
Okrem toho obrovského množstva zbytočného balastu, ktorý sa v tomto programe stability nachádza, cez ktorý som sa prelúskal a ktorý tvorilo naozaj veľké množstvo autorov vrátane rôznych mimovládnych organizácií a ľudí, ktorí zrejme nepozerali predovšetkým na tú kvalitu materiálu, ale na kvantitu a chceli, aby mal čo najväčšie množstvo strán, a preto len napríklad jedna príloha (povedané s pobavením) má takmer 250 strán, čo vôbec nebolo nutné.
Na začiatku tohto dokumentu, poďme priamo k jeho obsahu, hovoríte o tom, že pandémia koronavírusu, samozrejme, výrazným spôsobom zasiahla svetovú ekonomiku. To je fakt, ktorým tu v podstate žijeme už niekoľko mesiacov, uvedomuje si ho celý svet a musíme sa s ním nejako vysporiadať. Z môjho pohľadu, a som si istý, že aj z pohľadu celej Ľudovej strany Naše Slovensko, nie je postup, ktorý zaujala Slovenská republika vďaka predsedovi vlády Igorovi Matovičovi, ten najlepší a vnímame v zahraničí omnoho lepšie spôsoby, ako sa vysporiadať s týmto problémom koronavírusu a predovšetkým tým, aby to malo čo najmenšie negatívne dôsledky pre slovenskú ekonomiku.
Hneď v úvode kritizujete to, že boli ešte v minulom volebnom období schválené trináste dôchodky pre všetkých obyvateľov Slovenskej republiky v dôchodkovom veku, samozrejme. Tieto trináste dôchodky sú podľa vás ako, aby som vás citoval, zmeny v dôchodkovom systéme výrazne ovplyvnili udržateľnosť verejných financií a zvýšili deficit. To znamená, jasne, otvorene kritizujete to, že tieto zmeny boli zavedené. A svojím spôsobom by som to mohol akceptovať z nejakého ekonomického hľadiska, ale to by nesmel byť tento dokument tak výrazným spôsobom tendenčný. Nie je totiž podľa mňa správne ani, ani po faktickej stránke, ani po stránke nejakej elementárnej spravodlivosti, keď na jednej strane kritizujete to, že ľudia, ktorí celý život poctivo pracovali na Slovensku, dostanú trinásty dôchodok, ktorý si podľa môjho názoru zaslúžia, a vnímate to ako ohrozenie verejných financií, ale na druhej strane už nekritizujete vaše vlastné programové vyhlásenie vlády, ktorým ste napríklad na Slovensku zaviedli celé nové ministerstvo. Ako toto bude vplývať na zdravie verejných financií a ako toto ovplyvní deficit štátneho rozpočtu? A to ste zaviedli iba preto, že Veronika Remišová potrebovala nejakú vládnu funkciu, tak ste si rozhodli, že si vytvoríme celé nové ministerstvo.
Rovnako nevnímam v tomto dokumente podľa mňa niekoľko nesmierne závažných a dôležitých faktov, napríklad ako ovplyvnia deficit štátneho rozpočtu tie americké stíhačky, ktorých nákup neustále predlžujete, odmietate ho nejak skresať, zastaviť, aj keď táto debata tu spočiatku bola, ale pán minister obrany sa tu veselo smeje, veď v poriadku. Rovnako pán minister obrany môže povedať, ako asi ovplyvnia deficit štátneho rozpočtu ďalšie nákupy americkej vojenskej techniky, ktoré už avizoval. Lebo nám údajne Spojené štáty americké dávajú 50 mil. eur len tak, teda dolárov, zľavu. Len tak proste, z čistého altruizmu, lebo tak veľmi milujú Slovenskú republiku, samozrejme. A môžeme týmto rozprávkam veriť.
Rovnako nepíšete v tomto programe stability, ako asi ovplyvnia deficit štátneho rozpočtu vaše záväzky dávať 2 % HDP na zbrojenie. Toto je totiž mimoriadne dôležitý fakt a jedná sa o obrovské sumy peňazí, ktoré taktiež závažným spôsobom ovplyvnia budúcnosť Slovenska a prehĺbia neustále sa zvyšujúci dlh štátneho rozpočtu. Ale vzhľadom na tú tendenčnosť, ktorú som spomínal, tieto veci jednoducho ignorujete.
Čo sa týka samotného obsahu, tak chválim predovšetkým to, že revízia výdavkov na informatizáciu identifikovala opatrenia s potenciálom znížiť ročné IT výdavky, to znamená výdavky na informatizáciu, čo je skutočne chvályhodné, až o 48 až 95 mil. eur. Ja budem veľmi rád, keď sa vám to podarí, pretože toto je skutočne dobré miesto, na ktorom sa dá šetriť, a po všetkých tých obstarávaniach, ktoré sme videli u Počiatka, Kaliňáka a ďalších expertov na tunelovanie verejných financií, tak tam sa jednalo o toľké stovky miliónov eur, že Slovenskej republike sa určite podarí aspoň čiastočne vydýchnuť, ak budeme takýmto spôsobom – úplne jednoducho tým, že prestaneme kradnúť – šetriť.
Čo ale ma zarazilo a s čím nemôžem súhlasiť, je to, že revízia výdavkov na skupiny ohrozené chudobou alebo sociálnym vylúčením identifikuje potrebu dodatočných 263 mil. eur. To je obrovská suma peňazí. Dvestošesťdesiattri miliónov eur. Ja som hovoril vo svojom známom vystúpení, za ktoré som bol úplne bezdôvodne potrestaný, o 300 mil. eur, ktoré tu boli na roky ´13 až roky ´20. Týchto 300 mil. eur bolo investovaných s cieľom znížiť chudobu a bojovať so sociálnym vylúčením určitých komunít, to znamená predovšetkým ľudí v osadách všade možne po Slovensku.
Týchto 300 mil. eur, ktoré boli investované presne rovnakým spôsobom, ako navrhujete investovať súčasných 263 mil. eur, bolo použitých klasickým spôsobom, účelom pozitívnej diskriminácie. Postavili sa nové domy, postavili sa nové byty, ktoré, samozrejme, skončili vybývané, dali sa rôzne prídavky, dávky, rôzne investície, projekty, jednoducho škôlky, školy, ihriská, cesty, kanalizácie, vodovody a môžme pokračovať donekonečna. Tento systém pozitívnej diskriminácie nielenže nepriniesol nejaké zásadné, markantné výsledky v riešení tejto, ako to vy hovoríte, tejto inklúzie a sociálneho vylúčenia, ale práve naopak. Som živým svedkom, že tento problém ešte viac prehĺbili. A prehĺbili ho predovšetkým preto, že neustálym nalievaním peňazí do určitej komunity ste spôsobili, že ste si tu vybudovali, nie vy konkrétne teraz, ale minulé vlády, že ste si tu vybudovali doslova armádu ľudí závislých na štátnych dotáciách. Armádu ľudí, ktorá neočakáva to, že svoje bohatstvo, svoj majetok, to, z čoho bude žiť, získa tým, že pôjde pracovať, ale tým, že si jednoducho príde po tú dávku na poštu alebo si počká na nejaký ten grant, na nejaký obecný fond alebo nejakú inú formu podpory, ktorá bude riešiť jeho ťažkú životnú situáciu. A toto je ten problém. A vy ho stále nevnímate, stále ho nevnímate a rozhodli ste sa kráčať tou istou cestou.
Keď sa však vrátim teraz k tomu pôvodnému, prvému obsahu samotného dokumentu, tak, tak ako som spomínal, v každom jednom segmente, v každom jednom, v každej jednej časti ekonomiky identifikujete výrazné zvyšovanie deficitu vplyvom posunu v časovom rozlíšení doda... doda... dodania nákupu vojenskej techniky (289 mil. eur). Ostatné subjekty verejnej správy sa podieľajú na vyššom než rozpočtovanom deficite zhoršením hospodárenia o 292 mil. eur. Výdavky Sociálnej poisťovne oproti rozpočtu budú zvýšené až o 442 mil. eur. Hospodárenie samospráv prispieva bez započítania vplyvu pandémie k zvýšeniu dlhu o 189 mil. eur. Výdavky súvisiace s európskym rozpočtom narastú o 146 mil. eur na spolufinancovaní, o 180 mil. eur na korekciách jednotlivých projektov.
To znamená, keď pôjdeme takto bod za bodom, nemôžem sa skutočne pozrieť na tento dokument a na stav budúcnosti Slovenskej republiky ako na nejaké, na niečo pozitívne, na nejaké skutočne pozitívne vyhliadky. A keď to potom v konečnom dôsledku kvantifikujeme a spomínali ste, že o viac ako 7 % dôjde k prepadu slovenskej ekonomiky v tomto roku a o 8,4 mld. zadlžíme Slovensko len v tomto jednom roku, tak sa skutočne môžme pozerať a hovoriť si, že všetko je v poriadku, že to jednoducho takto bude a že potom ďalší rok o 4,9 mld., 3,7 mld., 2,9 mld., potom nástup na ďalší rok. A dokedy to takto môže ísť ďalej?
Ja viem, argument koronakrízy je mimoriadne dôležitý, ale potom je tu stále ten istý argument, ktorý vy ste v podstate potvrdili a ktorý som povedal vo faktickej poznámke, že tie následky koronakrízy ani zďaleka nemuseli byť pre Slovensko také závažné, ako sú iba kvôli tomu, aké hlúpe – a to si povedzme otvorene – hlúpe rozhodnutia Igor Matovič zo dňa na deň robí. Do akého chaosu uvrháva slovenskú ekonomiku tým, že ľudí núti, aby si protestami, aby si nejakými doslova výbojmi v uliciach museli vydupať svoje požiadavky a to, aby si mohli otvoriť prevádzky. Čo je neuveriteľné. A keď sa pozrieme na okolité štáty, ktoré sa s touto problematikou vysporiadali úplne iným spôsobom a dávno majú prevádzky, ktoré my sme len teraz otvorili, otvorené a neplatia tam nezmyselné pravidlá, ktoré máme zavedené my, ktoré v podstate ako keby tým prevádzkam nielenže, že na jednej strane dovolili otvoriť, ale na druhej strane tie pravidlá prakticky limitujú možnosti ich zárobku na úplné minimum, čím sa častokrát dostávajú ešte do straty. Tých 8,4 mld. tu vôbec nemuseli byť.
A potom odmietam taktiež tú, tie chválospevy na Európsku úniu, aká je ona úžasná, lebo ona natlačila 750 mld. eur nových peňazí; to je, toto je úžasné ekonomické riešenie! Nemáme peniaze, tak zapneme tlačiareň a natlačíme si nové. 750 miliárd, ktorých Slovensku pôjde 8,4 mld., ktoré sú tu spomínané. Ale to nie je 8,4 miliárd, ktoré, miliardy, ktoré sem prišiel Brusel a len tak nám ich sem dal. To je dlh. Dlh, ktorý budeme musieť splatiť. To je dlh, ktorý si beriete na úkor všetkých obyvateľov Slovenskej republiky. Dlh na úkor budúcich generácií, a to neostane len tak bez odozvy. A takéto zadlžovanie, samozrejme, nemôže ísť ďalej.
A sami spomínate v tomto dokumente, že sa dostávame do hornej hranice dlhovej brzdy, že prekračujeme 60-percentnú úroveň zadlženia v pomere k HDP. Ja odmietam tieto, tieto hry s číslami a tieto percentuálne štatistiky, lebo to neustále používali smeráci počas minulej vlády ako a argumentovali, ako sa tu znižuje dlh, pritom skutočná miera zadlženosti neustále rástla, ale v pomere k HDP sa dá čarovať s číslami neuveriteľne. Lenže to nie sú reálne údaje, to nie sú reálne údaje, ktoré ľuďom vypovedajú, či dlžíš 100-tisíc eur, alebo či dlžíš milión eur. To, či dlží percentá v pomere k niečomu, čo nevieme reálne uchopiť, to jednoducho nemá žiadnu skutočnú výpovednú hodnotu. No a práve preto znovu opakujem, nemôžem nielenže podporiť tento dokument, ale tváriť sa, že všetko je na Slovensku v poriadku.
A využijem tento priestor, aby som znovu vyzval vládu a predovšetkým Igora Matoviča, aby neuvádzal ľudí do neustálej neistoty, do neustáleho chaosu tým, že jeden deň niečo povie, o dva dni potom povie niečo iné, jeden týždeň sa zaprisahá, že tu nikto nebude otvárať školy a o dva týždne nato povie, že sa otvárajú od júna, a neustále nemenil svoje vyhlásenia a potom zvaľoval, samozrejme, vinu na niekoho iného. A predovšetkým nezahrával sa s ľuďmi tou debatou o núdzovom stave, tým, že on to na minútu vypne, potom to znovu zapne, že na leto si dáme pauzu a v septembri znovu pravidlá otvoríme, čo bude znamenať v podstate krach obrovského množstva prevádzok, služieb, reštaurácií a iných prevádzok, ktorých sa toto dotýka, a znamená to nezamestnanosť obrovského množstva ľudí.
Tu v tomto dokumente rátate s tým, že sa vytvorí približne, alebo vznikne 90-tisíc nových nezamestnaných ľudí. To znamená, že 90-tisíc ľudí príde o prácu a ja nezdieľam to vaše nadšenie, že sa vám toto číslo podarí v tých nasledujúcich rokoch tak rýchlo skresať, ako by ste si to priali.
No a čo sa týka tej samotnej prílohy, o ktorej som hovoril v úvode, a to je tá revízia výdavkov na skupiny ohrozené chudobou alebo sociálnym vylúčením, kde ste identifikovali potrebu 263 mil. eur po tých všetkých projektoch pozitívnej diskriminácie, tak tam sa mi skutočne v niektorých momentoch zastavoval rozum. Nedokázal som pochopiť, ako po všetkých tých minulých skúsenostiach stále môžete trvať na týchto riešeniach a ako stále môžete predpokladať takéto obrovské navyšovanie výdavkov.
Píšete tu napríklad to, že príspevok na bývanie je nízky, úzko cielený a málo citlivý. To znamená, že žiadate, aby sa uľahčila možnosť získať tento príspevok, aby sa zväčšil ten objem možných žiadateľov o tento príspevok a aby sa tak zvýšili výdavky štátu na sociálne zabezpečenie svojich obyvateľov namiesto toho, aby tieto výdavky smerovali k podpore zamestnanosti, tam, kde je to najviac potrebné, a to je predovšetkým jediné rozumné riešenie týchto komunít, ktoré vy nazývate znevýhodnené alebo sociálne vylúčené. Iba práca. Nie sociálne dávky, nie nejaké programy, ale pracovné možnosti.
Ďalej píšete to, že tu máme nedostatočnú dostupnosť zdravotnej starostlivosti a absentujúce opatrenia na zmiernenie nákladov v zdravotnej starostlivosti. A to potom tu aj vyčísľujete a riešite to, napríklad chcete zvýšiť ochranu pred doplatkami na lieky na základe príjmu. To je celkom pekná formulka, ale v podstate to znamená, že osadníci už nebudú platiť ani za lieky. Že jednoducho tie doplatky budú zrušené a že aj napriek tomu, že si neplatia sociálne poistenie, budú mať nárok na to, aby tie lieky mali zadarmo. Ja by som s tým súhlasil, keby doplatky na lieky alebo tieto opatrenia, ktoré limitujú tieto náklady, boli pre všetkých. Pretože takto zase dochádza k nespravodlivosti, že človek, ktorý si platí dane, ktorý poctivo pracuje a ktorý si platí to zdravotné poisťovne, si musí za tieto lieky doplácať, ale ten osadník to bude mať zadarmo. Tu to kvantifikujete na 1,3 mil. eur, ktorý chcete už v najbližšom roku na tieto veci vyčleniť, ale predpokladám, že tieto čísla budú ešte vyššie.
V samotnej tejto revízii píšete, že viac ako 42 mil. eur bude použitých na investičné projekty zamerané na zlepšenie bytovej situácie týchto tzv. sociálne vylúčených komunít. To znamená, zase pokračujeme v tom starom režime, budú sa stavať domy a byty v týchto komunitách, v týchto osadách. Netreba chodiť ďaleko, stačí sadnúť do auta, ísť do najbližšej osady, pozrieť sa, ako tieto domy a byty vyzerajú. Česť výnimkám skutočne, ale z mojich skúseností a z toho, čo vidím každý deň, tých výnimiek nie je až tak veľa a ten Luník IX je úplne signifikantným príkladom v tejto politike stavania domov a bytov v týchto osadách. A potom prídete s tým, že za 30-eurové nájomné mesačne im dáte len tak ten byt a vy budete predpokladať možno, že ten človek si to bude vážiť, že bude šťastný, že štát mu dal pomocnú ruku, ale ono to takto nefunguje. A nefunguje to takto a vidíte to už na desiatkach a desiatkach rokov, pri ktorých sa táto politika aplikuje, ale vy to odmietate zobrať na vedomie.
Potom tu píšete o tom, že na zlepšenie situácie detí z osád navrhujete revíziu a rôzne kroky proti ich nadpriemernému zastúpeniu v špeciálnych školách a nejakému priestorovému vylúčeniu. Ja už som to v tejto veci argumentoval mnohokrát v tomto pléne, ak pôjdete prví príkladom, koaliční poslanci, koaliční ministri, jednoducho ak pôjdete príkladom a dáte svoje deti do takýchto škôl, kde budú chodiť priamo s týmito osadníkmi, nebudem mať nič proti. Ale nie je spravodlivé, nie je fér, ak niekde na východe, na strede Slovenska alebo aj na západe, to je úplne jedno, donútite deti zo slušných rodín, a to je jedno, či sú biele, oranžové, čierne, ružové, ale slušných rodín, ktoré sú tie deti normálne vychovávané, kde sa o nich rodičia starajú a kde dbajú na tú výchovu, a prídete a dáte tam povedzme desať osadníkov alebo vezmete desať osadníkov zo špeciálnej školy len preto, že si vy myslíte, že je to nejaký rasistický systém vládnej diskriminácie voči týmto ľuďom a dáte ich do triedy k týmto ľuďom, tak je to doslova a do písmena trestanie týchto rodičov a trestanie týchto detí za to, že sú slušné, za to, že sa snažia, za to, že ich rodičia pracujú a že chcú normálne chodiť do školy a byť vychované. A potom, znovu prízvukujem, keď pôjdete príkladom, až potom môžeme nejaké takéto politiky zavádzať do praxe. Lebo nie je fér, ak toto pracujúcemu ľudu na Slovensku urobíte, ale zároveň vaše deti budú chodiť niekde do luxusných súkromných škôl v Bratislave a na okolí.
A potom to, samozrejme, v tých tabuľkách kvantifikujete, ako napríklad na posilnenie rozvoja personálnych kapacít pre inklúziu v základných a stredných školách navrhujete až 74,7 mil. eur. 74,7 mil. eur na rôznych asistentoch, asistentov, na rôznych pedagogických špeciálnych pracovníkov a zároveň ešte aj navrhujete v tomto zvýšenie normatívu na žiakov z osád oproti všetkým ostatným žiakom základných a stredných školách. Ja sa pýtam, že v čom je spravodlivosť v takomto riešení, prečo napríklad dieťa z osady má nárok na väčší normatív pri svojom vstupe do školy ako napríklad moje dieťa alebo dieťa kohokoľvek z vás. V čom sú vaše deti horšie, sa pýtam, keď na nich pripadá povedzme 100 % toho normatívu, ale na to dieťa z osady navrhujete až 150 %. O 50 % je pre štát to dieťa cennejšie. O 55 % väčší normatív navrhujete na dieťa z osady ako na dieťa zo slušných rodín. Mne nejde o to, že by som im nechcel pomôcť, samozrejme, chcel, ale v čom je tá spravodlivosť? Kvôli čomu má byť to dieťa z pohľadu štátu menej cennejšie a štát je za ňu ochotný menej platiť ako za to dieťa osad, z osady? V čom? Ja budem veľmi rád, keď mi to vysvetlíte a reči o pozitívnej diskriminácii, samozrejme, si môžte nechať, lebo ja vidím všade vo svojom okolí, ako to vyzerá.
Samozrejme, potom píšete, že potrebujeme zvýšiť a rozšíriť pomoc v hmotnej núdzi o ďalších 22,8 mil. eur. Pokračujúca politika neustálych sociálnych dávok, nič sa nejde meniť. Upraviť podmienky poskytovania príspevku na bývanie, to je to, čo som o tom, o čom som hovoril pred chvíľkou. 48,7 mil. eur to podľa vás má stáť. A potom tu, samozrejme, píšete o tom, že treba rozšíriť program MOPS, teda miestnych občianskych poriadkových služieb, na obce, v ktorých chýba, 4,5 mil. eur.
V tomto dokumente píšete, že dokážete ušetriť až deväť... 96 mil. eur tým, že znížite počet policajtov. To tam je napísané. 96 mil. eur chcete ušetriť tým, že znížite počet policajtov, a zároveň píšete, že potrebujete 4,5 mil. eur na to, aby ste zaviedli miestne občianske poriadkové služby. Tak ako mne to trochu nevychádza. Ak máme policajtov príliš veľa a bezpečnosť na Slovensku je taká úžasná, že ich nepotrebujeme, hlavne v tých rizikových lokalitách, tak z akého dôvodu potrebujete rozširovať projekt miestnych občianskych poriadkových služieb, ktoré sa majú starať o bezpečnosť? Predovšetkým mne to celkovo príde nelogické a hlúpe odoberať kompetencie polície v tom zmysle, že ich počet budeme znižovať a zároveň posilňovať nejaké lokálne občianske miestne hliadky, ktoré, ktoré nemajú žiadnu nejakú právnu relevanciu, ale vychádzate len z toho, že tí osadníci budú mať medzi nimi nejaký rešpekt. Pritom tá realita, ktorú vidíme všade, aj predovšetkým u nás na východe Slovenska, vyzerá úplne inak.
A týchto takých podobných perál, keď to musím takto povedať, tu máte viac. Napríklad v bode sedem, rozšíriť podporu žiakov zo sociálne znevýhodneného procesu vo vzdelávacom procese, to znamená, navrhujete zvýšiť štipendium pre týchto žiakov na 50 eur. Znova sa pýtam, bolo by to v poriadku, keby to bolo podmienené nejakými konkrétnymi výsledkami, ale aj keď sa pozriem na programové vyhlásenie vlády a dám ho do kontextu tohto dokumentu, v ktorom píšete, že chcete zabezpečiť, aby deti z týchto osád v školách neprepadávali, zrejme tým, že ich budete púšťať do ďalšieho a ďalšieho ročníka aj napriek tomu, že nedosiahnu potrebné výsledky, tak je tento dokument pre mňa úplnou katastrofou a mohli by ste ho kľudne nazvať aj program nestability Slovenskej republiky. A to mi je veľmi ľúto.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 14:57 - 14:59 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán poslanec Viskupič, vy ste spomenuli, že na jedného obyvateľa Slovenskej republiky pripadá 9 miliónov eur dlhu, to by asi bolo veľmi zlé, asi ste mysleli 9-tisíc, ale aj to je, samozrejme, čistá katastrofa. To je niečo, čím sa nemôžme chváliť, a tie vyhliadky do budúcnosti sú úplná katastrofa, samozrejme, tiež.
Ja tak ako vy nezdieľam, teda nezdieľam vašu pozitívnu predstavu o budúcnosti Slovenskej republiky vychádzajúcu z tohto programu stability a tie čísla vo mne nevyvolávajú takú, možno také nadšenie ako u vás, že všetko nakoniec aj tak dobre dopadne, pretože predsa len, keď sa na tie čísla pozrieme triezvym úsudkom, tak sú, tak sú skutočne katastrofálne. A o to viac, keď si to z pozície opozičného politika môžem dovoliť povedať, vy, samozrejme, nie, ale pravdepodobne s tým budete súhlasiť, že táto vláda robí prakticky všetko možné, čo urobiť môže, aby znásobila tie ekonomické, negatívne ekonomické dopady na slovenskú ekonomiku. Kým ostatné štáty už dávno majú pootvárané všetky možné obmedzenia, my sme s tým prišli až teraz v posledných týždňoch a kým v iných štátoch ľudia aspoň vedia, čo ich čaká v najbližších týždňoch a mesiacoch, tu sa veci vyhodnocujú zo dňa na deň, prichádza sa na tlačových konferenciách so zmenami, ktoré ešte dva-tri dni predtým nikto neočakával, a naviac tú neistotu v ľuďoch a predovšetkým v podnikateľoch, ktorí vytvárajú pracovné miesta, o ktoré teraz v masovom meradle budeme prichádzať, podnieťuje ešte viac ten fakt, že Igor Matovič ako predseda vlády na jednej strane povie, že ten núdzový stav možno nie je až tak potrebný, potom nakoniec je potrebný, potom ho na minútu zrušíme, potom ho predĺžime, potom si na leto dáme pauzu a v septembri opäť zavedieme opatrenia. A viete, pre takého majiteľa reštaurácie alebo nejakého fitnescentra alebo inej služby, ktorú poskytuje obyvateľom, je to v podstate hod mincou a povedať si: Krachnúť, nekrachnúť, zatvoriť, nechať otvorené? Jednoducho tá neistota v obyvateľoch vďaka tejto vláde iba znásobuje tie ekonomické dopady tejto krízy.
Skryt prepis