Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

17.9.2020 o 16:55 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

17.9.2020 16:55 - 16:57 hod.

Milan Mazurek
 

Vystúpenie v rozprave 17.9.2020 16:53 - 16:57 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, pán minister, kolegyne, kolegovia, ja nebudem strácať čas s tým, že budem reagovať na tie absurdné nezmysly, a tie útoky neustále pretrvávajúce, ktoré ste tu v rámci vašej reakcie v záverečnom slove vyslovili k mojej osobe a jednoducho, keď máte potrebu si vymýšľať, klamať a provokovať na to, aby ste podporili argumentačne tú svoju pravdu, ja s tým nemám problém, ale vyprovokovať ma, to sa vám nepodarí. Myslím si tak ako moji kolegovia, že naša účasť na tejto misii v Mali, kde chcete poslať 15 príslušníkov našich ozbrojených síl, nie je potrebná. Takisto ako nie je potrebná na iných zahraničných misiách ako nie je potrebné, aby naši vojaci pôsobili v Iraku, Afganistane, inde, kdekoľvek na svete, kde rôzne mocnosti pod rôznymi záujmami podporujú rôzne skupiny, ktoré potom medzi sebou vedú kmeňové vojny a stojí to život obrovského množstva ľudí a spôsobuje to imigračné vlny do Európy a my by sme sa nemali na tomto jednoducho podieľať.
Hovoríte sám, že slovenskí vojaci tam pôsobili od roku 2015, keď ich tam poslala slovenská vláda a že dlhodobo Európska únia vedie túto misiu na podporu demokracie, humanizmu, ľudských práv a podobných hlúpostí, ktoré neustále ako vzletné frázy púšťajú do verejnosti a že v tomto Mali teda pracujú na týchto hodnotách. A potom poviete, že tu bol štátny prevrat, že tam je kmeňové násilie, že je obrovské množstvo konfliktov a ja sa pýtam a ako je možné systematicky, neustále v každej jednej krajine, kde pôsobí, či už USA, NATO, alebo tieto európske sily, prečo sa to konečne niekde nepodarilo. Ako je možné, že tak dlho všade systematicky budujete tú demokraciu a stále to nejak nevychádza. Stále narastajú tie islamistické skupiny, stále narastá terorizmus, stále pribúda vojenských konfliktov a stále žiaden výsledok. Demokracia nikde, proste zmizla. A toto je presne ten môj problém, prečo si myslím, že by sme sa už na tomto nemali ďalej podieľať, mali by ste dať od toho ruky preč, a tieto zahraničné misie jednoducho vypustiť, pretože história nás učí, že to k ničomu nevedie. Nevedie to k ničomu, neviedlo to k ničomu v Iraku. Neviedlo to k ničomu v Sýrii. Neviedlo to k ničomu v Afganistane
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2020 15:57 - 15:59 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán poslanec Blanár, ja aj keď mám úplne iný názor na toto pôsobenie amerických špecialistov na Slovensku, tak musím oceniť to, že ste v podstate (povedané s pobavením) povedali týmto dvom mužom tam pri tom pultíku pravdu, pretože ja som aj vo svojom vystúpení úplne nedbal na to, čo mi tam celý čas hovorili, a vôbec som sa nenechal nimi vyprovokovať, to nebol ani môj úmysel. Ja som si šiel úplne pokojným tónom povedať svoje vlastné argumenty, a to musia uznať aj oni. Ono je pravda, že pán minister Naď sa nevie ovládať, že sa správa arogantne, vyskakuje, jednoducho nevie sa pokojne sústrediť a zvládať kritiku od opozičných poslancov a skutočne to niekedy, príde mi to až detinské. Ale pán Krúpa to je ešte pán Naď na druhú, pretože tento už dáva doslova až do vulgárnosti tie svoje primitívne poznámky, ktoré hovorí. A naozaj potom to dehonestuje a zhadzuje úroveň celej tejto debaty a presne takto to v tejto chvíli bolo. Čiže ono ostáva už len dúfať, aj keď to je taká slepá viera v niečo, čo pravdepodobne nenastane, že títo dvaja si uvedomia, že by sa mohli správať ako dospelí muži a nie ako malé deti sa tu na pieskovisku ohadzovať formičkami a byť trošku slušnejší a pokojnejšie reagovať, aj keď vecne nesúhlasia s argumentmi niekoho, kto ich tam prišiel kritizovať, nemusia ho urážať a vyskakovať na tej stoličke, ako keby sedeli na kaktuse.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2020 15:47 - 15:49 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán poslanec Krúpa, to že ste vulgárny a primitívny, to, že prekrúcate moje slová. To ja som si na to zvykol. To, že tu hovoríte o dezinformáciách a potom aktívne trváte na tom, že ja som hádzal nejaké dlažobné kocky a nehanbíte sa to stále tvrdiť. Viete, to ja sa nebudem znižovať na vašu úroveň a reagovať na vás nejak hlbšie, lebo to nemá cenu.
Pán poslanec Kerekréti, ono, vy ste tu dali zaujímavé porovnanie, že musíme niekam patriť. Ale povedali ste, že choďte si pozrieť USA od hora dole a potom Rusko od hora dole. Ja nepochybujem a bol by som úplný hlupák, keby som tvrdil, že USA sú ekonomicky menej rozvinutá krajina ako Ruská federácia, hej. Na druhej strane tiež vidím, aké obrovské nepokoje a problémy sa v mnohých štátoch USA dejú. Lenže my nechcem patriť ani do USA, ani do Ruska. Prečo ja si mám ísť pozerať Rusko, prečo si pozerať USA a vybrať si medzi týmito dvoma smermi. Nič iné neexistuje? Musím byť súčasťou niekoho a poslúchať niekoho? Musím mať absolútne striktné, proste, politické vnímanie sveta ako má pán Naď, že tu je nepriateľ a tu je náš priateľ, tu je náš spojenec a spojencovi budem tolerovať úplne všetko a na nepriateľa budem útočiť ako keby páchal najhoršiu genocídu v dejinách ľudstva. Veď to takto nie je. Ten svet nie je tak polarizovaný a práve títo ľudia sa ho snažia polarizovať. Ja som proti tomu. Ja som tu opakovane hovoril, že som za mier. A mier sa nebuduje tak, že si tu pozvete amerických špecialistov na psychologické operácie, aby vám pomáhali bojovať proti údajným dezinformáciám. Mier sa buduje jednotným nejakým dialógom spoločným a nie vyhraňovaniu sa voči jednému oponentovi. Prečo sa máme stále viac a viac vyhraňovať voči Ruskej federácii. Načo je nám toto dobré. A niekedy, keď by si človek potom aktívne porovnal tú situáciu v mnohých amerických mestách, keď to teraz vidíme horieť, vidíme tam tie obrovské problémy, tak by ani vy snáď, ani vy by ste snáď v týchto chvíľach žiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.9.2020 15:40 - 15:44 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
tak takto samozrejme bude proti aj teraz, pretože naozaj to nie je potrebné. Ten argument, ktorý ste povedali, že keď ste potrebovali uzavrieť osady a nahnať tam vojakov, aby to nejak strážili a komunikovali s tou, s tými obyvateľstvom, aby sa to obišlo bez konfliktu, aby to prijali. Naozaj si myslíte, že bez pôsobenia amerických špecialistov, ako ste to uviedli v príklade, by ste toto nezvládli. By ste nezvládli pracovať s komunitou ľudí bez toho, aby ste tu nemali odborníkov na psychologické operácie. Pán minister, píšete v tom návrhu, že Spojené štáty americké sú v Programovom vyhlásení definované ako náš kľúčový spojenec. Samozrejme to je pravda. To ste tam napísali a to ma samozrejme nesmierne mrzí. Len čo je dôležité, a to že Aktivity PSYOPS slúžia na podporu veliteľa v konkrétnom operačnom prostredí, aby zvládol nástrahy modernej informačnej vojny prostredníctvom boja proti dezinformáciám, oslabovaním odhodlania protivníka bojovať, ako aj vytvorením a udržiavaním pozitívneho vnímania vlastných síl.
Ja si myslím niečo iné. Myslím si, že práve tieto psychologické opatrenia, tieto psychologické operácie, ospravedlňujem sa, slúžia na to, aby práve armáda Spojených štátov amerických a ich tajné služby podsúvali svetu dezinformácie, ktoré následne vedú k rôznym vojenským konfliktom. Vy sa smejete, ale ja vám pripomeniem vojnu v Iraku v roku 2003. Neposkytla aj Spojené štáty americké celému svetu dezinformáciu o tom, že Saddám Husajn vlastní zbrane hromadného ničenia a že je potrebné jeho režim zastaviť. A nevznikla na základe týchto dezinformácií krvavá vojna, ktorá stála či už na priamych alebo nepriamych následkov život milióna obetí? Bolo toto správne? A mali sme sa takto zachovať a všetko to bolo vedené na základe dezinformácie. A dnes mi poviete, že tí istí príslušníci armády, ktorí neváhali pustiť takúto špinavú dezinformáciu na to, aby mohli rozdúchať vojenský konflikt a destabilizovať celý región budú bojovať proti dezinformáciám. Dezinformácie sú totiž hlavnou zbraňou v tejto hybridnej vojne. A my sa tu stále tvárime, že dezinformácie prichádzajú z jedného smeru z východu od Ruska. Rusko dezinformáciami zaplavuje celý náš verejný priestor. A na druhej strane si sem pozveme odborníkov, ktorí majú proti tým dezinformáciám bojovať tak, že budú vytvárať vlastné dezinformácie, aby presvedčili verejnosť o tom, že oni sú fantastickí, oni sú perfektní, neomylní, dokonalí a musíme im jednoducho veriť. Toto mi príde komické aj na malé dieťa. A vy to viete úplne presne. Viete úplne presne, prečo Spojené štáty americké obsadzujú toto teritórium, toto územie svojimi vojenskými špecialistami. Viete veľmi presne, prečo je pre nich výhodné tu pôsobiť a ako im to pomôže následne vo zvyšovaní geopolitického napätia, a to obkľučovania Ruskej federácie. A práve z tohto dôvodu musím byť jednoznačne proti takémuto návrhu na pôsobenie týchto amerických vojakov na Slovensku.
Pán minister, naozaj hovoriť o tom, že práve amerických vojakov tu teraz potrebujeme na tieto operácie. Prečo nepotrebujeme španielskych, portugalských, francúzskych, kanadských, ale práve tých amerických, ktorí sa stále vždy ochotne do každej časti sveta ponúknu, aby tam pôsobili a potom vytvárali potom všetky tieto hrozby, napätia a nehovoriac o všetkých tých vojnách v poslednom období. To jednoducho každý kto má trochu nadhľadu, prekukne. Čiže ja, ja od vás nič iné neočakávam. Ja viem, že slúžite americkej moci. Viete, že aktívne slúžite americkému ministerstvu obrany a že pracujete deň aj noc doslova na to, aby ste mohli americké záujmy, ako to hovoríte, šíriť všade možne do sveta a tú zbrojársku loby podporovať. A že toto vyhrocovanie napätia, toto neustále vojnové šialenstvo, táto štvavá kampaň vám aktívne vyhovuje. Ale ja mám úplne iný názor. Ja sa staviam za mier. Ja sa staviam za demilitarizáciu tohto prostredia. A nemyslím, že je podporovanie napätia s Ruskou federáciou je akákoľvek cesta pre Slovenskú republiku. A americkí vojaci, tak ako ani ruskí vojaci, ani akíkoľvek iní vojaci tu nemajú čo robiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 17.9.2020 15:37 - 15:44 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Vážení pán predsedajúci. Môj obľúbený pán minister, ctené kolegyne, kolegovia, ja chcem predovšetkým povedať, že nevidím dôvod na to, aby minister vo svojej úvodnej reči takto zavádzal a klamal o tom, že Ľudová strana Naše Slovensko pri svojej komunikácií s verejnosťou hovoril o tom,že tento návrh znamená akúsi okupáciu plukov Amerických vojakov, ktorí tu budú pôsobiť. My sme to nikdy nepovedali a už v minulosti keď tu pôsobil bývalý minister obrany pán Gajdoš a predkladal fakticky totožný návrh o tom, že štyria príslušníci americkej armády odborníci na psychologické operácie budú pôsobiť v Martine, tak sme sa postavili proti tomu a tvrdili sme, že na jednej strane to nie je potrebné a na druhej strane sa nedivíme Spojeným štátom Americkým že nám takúto "pomoc" ponúkajú zadarmo, pretože ak

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Dovolím si vás upozorniť aj kolegov, ktorý máte zle nasadené rúška aby ste si ich dali poriadne, bol som upozornený na to. Ďakujem veľmi pekne.

Mazurek, Milan, poslanec NR SR
Keby mi náhodou padalo, tak ma to mrzí.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Upozorním vás potom ešte raz. Ďakujem.

Mazurek, Milan, poslanec NR SR
Ide o to, že nie je potrebné, aby tu títo špecialisti na psychologické operácie pôsobili a taktiež je zrejme logické, prečo Spojené štáty Americké, ktoré majú strategické záujmy práve v našom geopolitickom priestore využívajú takúto skutočnosť, že nám pozvú, alebo ponúknu "pomoc" toho, že nám pošlú sem nejakých tých odborníkov, ktorí budú "školiť" našich vojakov a samozrejme sa dostanú k najrozličnejším citlivým údajom a budú mať presné potrebné informácie na to, aby mohli realizovať ďalšie svoje operácie predovšetkým v tejto hybridnej vojne proti Ruskej federácií. Naozaj musím priznať, že Spojené štáty Americké majú obrovský úspech na Slovensku. Pretože sa im podarilo svojho agenta nominovať za ministra obrany a to sa po precitnutí Igora Matoviča ktorý tu plakal na tlačovej konferencií ako sú USA garantom nestability a chaosu vo svete a už to nie je tak ako to bývalo a že on to pochopil, je naozaj komické, pretože dal si vás dvojku ak ste boli pamätám si dobre na kandidátku a posunúť vás na ministra obrany po tej tlačovke, to jednoducho dokáže len Igor Matovič. Čiže Spojené štáty Americké sú nesmierne úspešné a vidíme, že hybridná vojna a to neustály nárast napätia a teraz aktuálne tá situácia v Bielorusku, kedy hovoríte o tom, že tá revolúcia farebná nie je financovaná zo zahraničia a potom tam chcete posielať peniaze, to všetko spolu súvisí aj s pôsobením tých amerických vojakov a tak ako sme boli pred tým proti, tak takto samozrejme budeme proti aj teraz, pretože naozaj to nie je potrebné. ten argument, ktorý ste povedali, že keď ste potrebovali uzavrieť osady a nahnať tam vojakov, aby to nejak strážili a komunikovali s tou , s tým obyvateľstvom aby sa to obišlo bez konfliktov, aby to prijali, naozaj si myslíte, že bez pôsobenia amerických špecialistov ako ste to uviedli v príklade, by ste toto nezvládli ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2020 10:20 - 10:22 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Blaha, ja by som vám aj chcel veriť, aj by som vám uveril, keby ste neboli členom strany SMER, keby ste nevystupovali za stranu SMER, keby ste neboli poslanec strany SMER takú dlhú dobu a všetky tie veci, ktoré ste hovorili o pomoci najslabším, o tom ako vy ste im pomáhali, taká zidealizovaná predstava, že vy smeráci ste pomáhali tým najslabším a teraz sú tu títo neoliberálni extrémisti, ktorí tým najslabším uberajú. Ja sa s vami nebudem hádať o tom, že títo ľudia ukracujú tú najslabšiu časť obyvateľstva o ich príjmy o to, čo by mali mať, ale taktiež sa bránim tej vašej zidealizovanej predstave o tom ako vy ste veľa robili pre dôchodcov, ako vy ste veľa robili pre tých najslabších, pretože to nie je pravda. Keď hovoríte, že táto vláda pomáha biznismenom ja by som tu vedel vymenovať x y oligarchov, ktorí stáli za SMER-om a ktorým všetkým pomohli. Vieme dobre jak zachraňovali Váhostav ako riešili ďalších rôznych skorumpovaných mafiánov. Tá Počiatkova vila, ktorú ste spomínali to je tiež váš výtvor. Viete nemôžme sa tu k tomu stavať ako keby vy ste boli najčistejší a teraz sa do týchto ľudí, ktorí samozrejme majú toľko špiny za ušami, že by sme mohli o tom dlho rozprávať, púšťate ako keby oni boli teraz nejaká chyba a keď ešte spomínate mimovládky ja nerozumiem, kde sa v smerákoch berie drzosť hovoriť o tom, že táto vláda podporuje mimovládky. Veď Róbert Fico stál na tlačovke, hovoril ako dostanú 30 miliónov eur v jednom roku. Chcel si ich kúpiť a potom mu podrezali krk. Presne tak to dopadlo. Mysleli ste si, že ich skorumpujete, ale tie boli nastavené úplne inak, ale s jednou vecou s vami súhlasím odhliadnuc od toho, že samozrejme táto vláda má dosť peňazí na to, aby mohla dať 13 dôchodky, že majú zdroje na to, pretože si ich požičali a že majú zdroje na to, aby teoreticky znížili odvodové zaťaženie minimálnej mzdy, aby to neohrozilo pracovné miesta a ľudia mohli dostať väčšie výplaty, ale to, že sa tu naozaj rozmáha nie ako vy to nazývate generačný rasizmus, lebo to je nezmyselný pojem, ale nejaká generačná nenávisť, že množstvo mladých ľudí naozaj ohŕňa nosom nad tými dôchodcami, že im musí platiť, ale zabúdajú na to, že to boli tí dôchodcovia, ktorí platili za ich školné, ktorí platili za ich výučbu, vzdelanie ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2020 9:51 - 9:53 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán poslanec, možno ste mohli väčšiu časť toho vystúpenia venovať priamo téme 13. dôchodkov. No každopádne sa nemôžem nestotožniť s niektorými vašimi argumentmi. Ja som tu práve včera sedel a pozorne počúval zdôvodnenie pána ministra Krajniaka, keď obhajoval to zníženie zvýšenia minimálnej mzdy. A tie argumenty, ktoré používal o tom, že aký vysoký deficit štátneho rozpočtu máme, aká globálna kríza tu aktuálne panuje a aký prepad HDP sme zaznamenali spolu, samozrejme, s logickým znížením príjmov štátneho rozpočtu. Tak tie isté argumenty sa dali aplikovať aj na tento 13. dôchodok a zrejme tým istým bude argumentovať aj teraz.
Ja osobne by som sa s tým vedel stotožniť. Vedel by som pochopiť. Vedel by som sa zmieriť s tým, že áno, naozaj nemáme toľko peňazí ako sme mali v minulosti a že tá kríza viac či menej k tomu, samozrejme, dopomohli aj tie opatrenia tejto vlády, aj keď s tým nesúhlasia, ale každopádne globálna kríza tu nejaká je. Lenže to by nemohla táto vláda odpustiť 2-percentný bankový odvod bankám, ktoré mali 640 mil. eur čistého zisku v minulom roku. 640 mil. eur čistého zisku pri bankách, ktoré sú špičkoví optimalizátori daňového základu, to sa bavíme o absolútnych miliardách. A práve toto je pre mňa kameň úrazu. Ja jednoducho nemôžem tejto vláde veriť. Nemôžem veriť ministrovi Krajniakovi nech hocako úprimne znejú jeho slová o tom, v akej ťažkej ekonomickej situácii sa nachádzame, keď na jednej strane povedia, že na 13. dôchodky pre ľudí peniaze nie sú, na tie plnohodnotné, ale na druhej strane 300 mil. eur pre bankárov sa našlo. Veď sa dal zmeniť zákon takým spôsobom, aby tie banky, ktoré by možno zarobili trochu menej, tie by na tom nijakým spôsobom nepadli na hubu. Ale tie peniaze, aspoň časť z tohto odvodu sa mohli použiť aj na krytie povedzme výdavkov súvisiacich s 13. dôchodkami. Dalo sa robiť hocičo. A kríza vás oprávňuje k rôznym zásahom, ale vy ste sa vybrali opačným smerom a toto je presne ten problém.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.9.2020 17:48 - 17:50 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne kolegom za reakcie. Pán poslanec Šefčík ja si to skutočne plne uvedomujem a preto mi príde komické keď teraz obhajujete to, že odvody by sa teoreticky nemohli znížiť a zároveň ste hlasovali za to, aby sa bankový odvod zrušil. To znamená 300 miliónov eur, ktoré štátny rozpočet mohol využiť v prípade zmeny zákona ste si odopreli, zrušili, bankám ste pomohli zvýšiť už aj tak neuveriteľné príjmy ale o znížení odvodov o čom tu Igor Matovič hovoril dookola celé volebné obdobia o tom sa jednoducho baviť nechcete. Lenže tu je aj iný argument a to je to, že keď ľuďom necháte v peňaženkách viac peňazí aj skrze toho zníženia odvodov tak naozaj začnú viac míňať, viac peňazí sa naleje do ekonomiky vytvorí sa viac pracovných miest a v konečnom dôsledku samozrejme s odstupom nejaké času sa to štátnemu rozpočtu vráti na iných daniach a na odvodoch vzniknú tých z nových pracovných miest tým, že ste podporili tú spotrebu. Ja viem, že takáto investícia pre vládu náročná pretože sa znížia tie prostriedky, ktorými môže aktuálne v danej chvíli disponovať ale je skvelou investíciou do budúcnosti. Pretože taký ten známy obrázok toho hada, ktorý si žerie vlastný chvost a ktorý hovorí o tom, že národ, ktorý sa chce zdaniť až do prosperity je úplne rovnaký, to je jednoducho fakt. Ak chcete na najchudobnejších ľuďoch na tom, že im budete znižovať platy, že im budete zamrazovať minimálnu mzdu, že im budete zdaňovať a zaťažovať zamestnávateľov neuveriteľnými odvodmi veď 842 eur cena práce na to, aby človek dostal 508 v čistom pri tak nízkych mzdách jednoducho nie je prijateľná. Preto podľa mňa sa treba pozerať viac do budúcnosti a šetriť na iných miestach na tých, ktorí sú nenažraní, ktorí sú bohatí a nie na tých najchudobnejších.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.9.2020 17:40 - 17:45 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
poslancami, že cieľom vlády by mali byť, aby ľudia nezarábali minimálnu mzdu ale, aby zarábali omnoho viac. Samozrejme s týmto sa úplne stotožňujem lenže problém je ten, že v chudobných regiónoch Slovenska či už vezmeme Rimavskú Sobotu, Kežmarok, Sabinov, Sobrance to je úplne na východe Slovenska prakticky každý jeden región ľudia častokrát nemajú inú možnosť. Častokrát nemajú inú možnosť a práve minimálna mzda je jediným regulačným nástrojom vlády, ktorým môžete pomôcť týmto ľuďom zarábať viac a zlepšiť ich životnú situáciu. A práve preto očakávajú od vlády, že im túto minimálnu mzdu zvýši pretože mnoho zamestnávateľov v týchto regiónoch jednoducho využíva chudobu tohto regiónu využíva zúfalstvo tých ľudí, ktorí tam musia pracovať za tieto doslova smiešne výplaty a aby sa jednoducho mohlo krásne nabaliť. A rozumiem taktiež tomu, že chcete vyhovieť aj záujmom zamestnávateľov, ktorí to taktiež nemajú ľahké pretože kríza na nich doľahla naozaj výrazným spôsobom, sú prerušené dodávateľské vzťahy a sú jednoducho zrušené zákazky, ktoré mali zazmluvnené, prichádzajú o obrovské milióny eur a nemôžu si dovoliť zvyšovať platy zamestnancom v takej miere ako možno pôvodne plánovali. A preto je podľa mňa potrebné naliať si čistého vína prestať tu hovoriť o nejakých fiktívnych číslach lebo to si ja myslím jednoducho o to čo tu bolo hovorené. Minimálna mzda v tomto roku má byť nejakých 580 eur, to je neustále zdôrazňované to je tu používané ako argument a v budúcom roku ako vy navrhujete teda 623 eur o 30 eur menej ako bolo pôvodne navrhované.
Lenže obyčajný pracujúci človek nevidí 580 eur, nevidí ani 623 eur tak prestaňme hovoriť v týchto vykrivených číslach. V roku 2020 človek, ktorý zarábal minimálnu mzdu nedostal 580 ale 476 eur, lebo to je čistá mzda ľudí, to je čistá mzda ľudí, ktorí naozaj na Slovensku pracujú a sami dobre viete, že z toho sa predsa vyžiť nedá a tým, že im navýšite túto minimálnu mzdu na údajných 623 eur o ktorých hovoril pán Kamenický, že keby ste s tým prišli domov tak vás žena vyhná a nakope do zadku. Tak oni reálne nedostanú 623 eur, dostanú 508 eur v čistom a ako sa z toho dá vyžiť. A preto ja som tu otvoril túto tému vo faktickej poznámke prečo sa vôbec nebavíte o znižovaní odvodového zaťaženia minimálnej mzdy. Ja rozumiem tomu, že chcete nájsť ten tú zhodu medzi záujmami zamestnávateľov medzi ich ekonomickými možnosťami a medzi záujmami zamestnancov. A preto keď už ste chceli povedzme nastaviť tých 623 eur prečo ste neprišli so znížením odvodového zaťaženia tejto minimálnej mzdy čím ste mohli zabezpečiť, aby ľudia reálne mohli mať v peňaženkách viac peňazí, aby reálne mohli žiť lepší život pretože na to, aby v roku 2021 zamestnávateľ mohol dať zamestnancovi čistú mzdu 508 eur ho cena práce vyjde 842 eur. O 58 eur narastie cena práce pri minimálnej mzde z roka 2020 na rok 2021. To je nesmierne dôležitý údaj a chápem aj mnohých zamestnávateľov predovšetkým malých podnikateľov, že toto príde do ich nákladov ako naozaj vysoké číslo, ktoré môže spôsobiť, že niektorých zamestnancov jednoducho nebudú môcť ďalej uživiť, že si ich nebudú môcť dovoliť, že budú musieť prepúšťať.
A práve preto ste mali prísť so znížením odvodov, aby ľudia reálne dostali viac pretože to, že zdvíhate minimálnu mzdu zo 476 na 508 eur ľudí jednoducho nespasí. Štát z toho aj tak nakoniec inkasuje najviac a zamestnávatelia si to mnohí naozaj nemôžu dovoliť. A na záver, ma doslova nie, že uráža ale alebo rozčuľuje ale nechápem výrokom ako tu povedal pán poslanec Kremský keď si pamätám presne to meno a povedal tu, že podľa neho by mala byť minimálna mzda zmrazená, čo tam, že ľudia zarábajú 476 eur v Sobranciach alebo v Sabinove "čert ich vem". A ten istý poslanec, tí, ten istý typ poslancov, ktorí vám tu povedia, že ekonomika nemá na to, aby sme si mohli dovoliť zvýšenie minimálnej mzdy a musíme túto mzdu zamraziť, pri debate o platoch poslancov, o platoch ministrov, o plate prezidentky, o platoch sudcov jednoducho nehovoria nič ak to mám takto slušne povedať alebo naopak bojujú zato, aby tieto platy boli zachované a nie sú si ochotní od úst odtrhnúť ani desať eur. Rovnaká je debata o príspevkoch politickým stranám, dvakrát sme alebo trikrát sme to v minulom volebnom období navrhovali, teraz taktiež sú tu podobné návrhy a nijaká vôľa vlády pre potvrdenie alebo podporu takýchto návrhov neexistuje. Čiže nato, a by ste ľuďom zvýšili tú minimálnu mzdu o 476 eur to príde mnohým liberálnym poslancom ako neuveriteľné ale nato, aby si znížili v dobe krízy, ktorú sami podporujete opatreniami svoje vlastné platy, to už jednoducho neprichádza v úvahu.
A preto pán minister, takýto návrh zákona jednoducho nemôžme podporiť, nemôžme sa s ním stotožniť a neviem si predstaviť keď to takto pôjde ďalej keď takto budete ľuďom ukracovať tieto ich sociálne zabezpečenia, možnosti ako fungovať keď naďalej budete ľuďom uberať aj to posledné čo im ostalo, ďalší návrh zákona je 13. dôchodok kam až Slovensko dotiahnete, z čoho ľudia budú žiť, z čoho budú platiť svoje účty. A keď naďalej bude pokračovať to šialenstvo s tým zatváraním obchodov, športovísk, divadiel, klubov atď. naozaj, naozaj neviem aké máte plány so Slovenskom ale vyzerá to, že ho dotiahnete do úplnej chudoby a anarchie.
Skryt prepis