Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.11.2020 o 18:57 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.11.2020 18:57 - 18:59 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom opäť. Skutočne je aj v tomto prípade začať riešiť vec úplne okamžite. Celé generácie ľudí teraz trpia kvôli tomu, že vláda a štát úplne zanedbávali dohľad nad výkonom práva pri ich vlastníckych právach k ich pozemkov a ľudia, ktorí majú naozaj na svojich pozemkoch čierne nelegálne stavby a znovu prízvukujem, je úplne jedno, či im ten pozemok ukradol nejaký osadník alebo Andrej Kiska alebo iný človek, ktorý má s tým rovnaké skúsenosti ako bývalý prezident, dôležité je to, či tento človek má právo túto situáciu, má možnosti túto situáciu riešiť, aby sa k tomuto pozemku vedel dostať, pretože my nemôžme tolerovať to, že niekto inému postaví na pozemku nejakú čiernu stavbu a polícia, stavebný úrad, inšpekcia životného prostredia, úrad verejného zdravotníctva, proste ktokoľvek čo i len trošku kompetenčne blízko danej problematiky toto toleroval.
Veď my sa nemôžme pozerať na to ako ľudia prichádzajú o svoj majetok a štát to posväcuje a toto riešenie skutočne, s ktorým prišla táto vláda, ktoré avizovalo v programovom vyhlásení a tá výzva, ktorú vydalo ministerstvo vnútra, že obce kupujte nelegálne ukradnuté pozemky, aby ste zlegalizovali čierne stavby, je obrovským výsmechom do tváre všetkých slušných poctivých ľudí. Ľudia, ktorí celý život robia a prejdú si všetkými tými peripetiami súvisiacimi so stavbou domu, znovu prízvukujem, plynári, vodári, elektrikári, stavebný úrad, projekty, obrovské množstvo byrokratickej záťaže, energie a peňazí, ktoré do toho musia investovať a potom vidia, že niekto si postaví chalupu na cudzom pozemku a štát mu ten pozemok za peniaz toho tvrdo pracujúceho človeka kúpi a ešte mu tam dotiahne kanalizáciu, vodovod opäť za jeho peniaze, tak skutočne týmto ľuďom ostávajú len oči pre plač a neveria vlastným očiam, že vláda sa nestará o ich budúcnosť. Preto je potrebné schváliť aj tento náš návrh zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.11.2020 18:40 - 18:49 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
majetok chrániť, využívať a jednoducho čerpať z neho tie plody, ktoré mu z toho vyplývajú a taktiež hovorí jasne aj o tom, že majetok, ktorý je získaný alebo nadobudnutý v rozpore s platnou legislatívou ochranu nepožíva. To znamená, že žiadna čierna stavba, ktorá je postavená v rozpore so stavebným zákonom a na pozemku, ktorú daný človek nevlastní nemôže požívať ochranu a nesmie podliehať nejakému nejakej snahe vlády, štátu alebo samosprávy o to, aby tam existencia tejto čiernej stavby v rozpore s voľou majiteľa parcely naďalej pretrvávala. My teda navrhujeme keďže ľudia majú najčastejší ten problém, že sa nedokážu domôcť spravodlivosti, aby získali v rámci zákona o Policajnom zbore predovšetkým nové kompetencie, ktoré im umožnia naozaj umožnia tieto čierne stavby zbúrať, zbaviť sa tejto záťaže na svojich pozemkoch a opäť tieto parcely využívať tak akoby chceli. Ja osobne som riešil obrovské množstvo rôznych prípadov kedy ľudia naozaj mali tú smolu, že žili v blízkosti komunity ľudí, ktorí sa rozhodli nerešpektovať tieto zákony a rozhodli sa žiť si po svojom a povedali si, že keď vidím niekde zelenú lúku no tak si tam postavím svoju nejaký, nejakú primitívnu verziu domčeka a budem tam skrátka nažívať. A nestarám sa o to kto ten pozemok vlastní, nestarám sa o to ako dlho musel v živote pracovať nato, aby tento pozemok nadobudol, kúpil si ho alebo ho zdedil, jednoducho idem si robiť to čo mi práve srdce ráči.
A keďže viem, že títo ľudia sa obracali na všetky možné štátne orgány a úrady, na políciu, ktorá im nevedela pomôcť mestskú, štátnu, obracali sa stavebné úrady v mestách, v okresoch obracali sa na vyššie územné celky, obracali sa na hygienu, obracali sa na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny jednoducho na úrad verejného zdravotníctva, na inšpekciu životného prostredia proste kamkoľvek sa obracali. Roky a roky sa problém vždy len naťahoval a nebolo toho, ktorý by vydal zásadné rozhodnutie oprávňujúce toho občana toho majiteľa pozemku, aby konečne mohol čiernu stavbu zbúrať a aby konečne mohol svoj pozemok začať užívať. Tento zákon nemá nejaký, ja neviem akoby som to nazval nejaký charakter toho, že by chcel niekoho diskriminovať práve naopak, tento zákon dbá na to, aby vlastnícke práva každého jedného obyvateľa Slovenskej republiky bez ohľadu na to akú má farbu, vierovyznania alebo čokoľvek iné boli chránené rovnako. Nesnažíme sa o to, aby bol ktokoľvek znevýhodňovaný alebo zvýhodňovaný naopak, iba o to, aby zákony platili rovný metrom pre každého rovnako, aby mal každý právo užívať svoj majetok to čo vlastní. A preto keďže existujú tieto problémy a súčasná právna úprava neumožňuje ľuďom zasiahnuť tak akoby potrebovali, navrhujeme to, aby polícia mala v prípade, že vlastník pozemku ohlási stavebnému úradu a taktiež aj polícii 15 dní vopred zámer zbúrať čiernu stavbu, ktorá sa na jeho pozemku nachádza, aby teda polícia musela poskytnúť súčinnosť takémuto majiteľovi a ochranu jeho osoby, života a zdravia pri takejto aktivite.
Pretože veľmi dobre vieme, že ak máte pozemok niekde v osade a rozhodnete sa tam zbúrať čiernu stavbu, ktorú si tam niekto postavil tak tí osadníci to asi nepríjmu s nejakou radosťou a nebudú sa na vás pozerať ako im chcete zbúrať ten konkrétny domček a z tohto dôvodu je potrebné, aby polícia vedela zakročiť a ochrániť váš život a zdravie, aby ste takúto činnosť mohli vykonať. Skutočne nejde o nič, o nič protiprávne práve naopak, ide o niečo čo môže konečne zaviesť vládu práva. Ja som sa naozaj stretol s obrovským množstvom ľudí, ktorí takto trpia celý svoj život. Videl som ľudí, ktorí prišli o obrovskú časť svojho majetku. Mnohí poslanci vlády si to možno nevedia predstaviť mnohí a možno ani opozície keď žijú niekde v Bratislave alebo niekde uprostred veľkomesta alebo niekde na vŕšku kde sú ďaleko od ostatných ľudí a ich bežných problémov ale ľudia na východe a na strede Slovenska si tieto veci vedia predstaviť úplne živo. Je to obrovský pocit nespravodlivosti je to obrovský pocit zúfalstva, ktorý máte keď chcete iba užívať vlastnú parcelu a štát vám nie je schopný vytvoriť také podmienky, aby ste to mohli robiť. Ale vy aj napriek tomu každý rok musíte platiť daň z nehnuteľnosti, vy reálne musíte platiť za pozemok, ktorý nemôžete využívať pretože vám ho niekto okupuje a štát neurobí nič preto aj napriek tomu, že žiadate, že sa obraciate na úrad za úradom, aby ste tento pozemok teda reálne využívať mohli. To je tragický stav to je stav úplne v rozpore so všetkými zásadami právneho štátu, to je stav, ktorý je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky a preto ho je potrebné legislatívne riešiť.
Ale priatelia, kolegyne, kolegovia, nie tak ako ho chcete riešiť vy v OĽANO alebo to čo ste napísali do programového vyhlásenia vlády. Vy predsa nemôžete prísť a riešiť tento problém tak, že zoberiete prostriedky štátneho rozpočtu teda aj peniaze toho konkrétneho človeka, ktorý vlastní ten pozemok, tvrdo pracuje, platí dane aj za tú nehnuteľnosť a vy tieto peniaze zoberiete dáte ich obci na nejaký projekt na nejaký mechanizmus, aby vykúpila ten konkrétny pozemok za nejakú smiešnu cenu a v podstate tak zlegalizovala existenciu čiernej stavby na tejto parcele. Vy dobre viete, že množstvo ľudí, ktorí majú tieto pozemky sú už tak zúfalí, že zrejme by boli aj ochotní pristúpiť na túto dohodu, pretože kto iný si ten pozemok kúpi ak štát ak nie štát, ale toto nemá nič spoločné s právom a nemá to nič spoločné so spravodlivosťou. Veď vy predsa nemôžete použiť peniaze tvrdo pracujúcich ľudí, ktorí sa snažia, ktorí žijú slušne na to, aby ste legalizovali tresnú činnosť niekoho kto na pravidlá, zákony zvysoka kašle. Veď toto nie je spravodlivé, štát predsa nemôže prísť a legalizovať trestnú činnosť lebo toto je to čo vy ste predviedli. Ministerstvo vnútra verejne vydalo výzvu k takejto aktivite, aby obce skupovali za peniaze slušných poctivých pracujúcich ľudí takéto pozemky a následne legalizovali čierne stavby. A ešte sa chválite aj tým, že potom idete k týmto stavbám doťahovať kanalizácie a vodovody. To znamená, že nielenže posvätíte štátnou ruku dáte priamo pečiatku nato, že niekto ukradol pozemok, postavil si nelegálnu stavbu, spáchal trestný čin ale ešte mu za to donesiete k jeho nelegálnej čiernej stavbe kanalizáciu a vodovod.
Ľuďom, ktorí celý život tvrdo pracujú, ktorí si budujú domy v súlade so všetkou platnou legislatívou, vybavujú všetky povolenia plynárov, elektrikárov, životné prostredie a neviem stavebný úrad a zažijú si všetky tie peripetie, s ktorými, ktoré s týmto súvisia a všetky tie obrovské finančné náklady, ktoré toto jednoducho poníma musí byť naozaj týmto ľuďom musí musia sa tlačiť slzy do očí keď vedia, že oni sa musia takto snažiť, že oni musia prichádzať o obrovské množstvo času, energie, vložiť do toho obrovské množstvo jednoducho svojej vôle a zaplatiť za to veľké množstvo peňazí a niekto si proste príde na cudzí pozemok, postaví si tam čiernu stavbu a o pár rokov príde štát a vláda, ktorá celý čas tolerovala túto jeho nelegálnu aktivitu, zlegalizuje mu to za peniaze toho človeka, ktorý vlastní ten pozemok a ešte mu tam dotiahne aj kanalizáciu a vodovod lebo povie, že ľudia predsa nemôžu žiť v takýchto zlých podmienkach. Ale keby štát fungoval preventívne snažil sa dodržiavať zákony tak by tým aj minimalizoval aktivity takýchto ľudí, ktorí by chceli okupovať cudzie pozemky, lebo by vedeli, že to robiť nemôžu. V súčasnom stave kedy štát, vláda a všetky orgány tolerujú bezprávie a tolerujú to, že iní ľudia okupujú pozemky iných ľudí, to predsa robiť môžu lebo vidia, že sa im nič nestane. A toto je presne ten problém. Ak dlhodobo niečo zanedbávame neriešime a nestaráme sa o to, že tu zákony niekto aktívne každým dňom porušuje tak jasné, že vznikne stav bezprávia a že si určité skupiny obyvateľstva začnú robiť čo chcú.
Čiže drahé kolegyne, kolegovia, týmto návrhom zákona tým, že by občan mal právo na základe oznamovacej povinnosti zbúrať nelegálnu stavbu a mal by k tomu poskytnutú súčinnosť polície, ktorá by bola povinná mu ju poskytnúť a chrániť tak jeho život pri tejto aktivite by sme vyriešili problémy tisícov ľudí na Slovensku a pomohli by sme k tomu, aby opäť začal zákon platiť pre každého rovnako aspoň v tomto v tejto problematike a zároveň, aby ústavné práva obyvateľov Slovenskej republiky neboli len na papieri ale boli aj niečím reálnym boli niečím čo ľudia môžu cítiť a na čo sa môžu spoľahnúť, o čo sa môžu jednoducho oprieť. Mimoriadne dôležité mimoriadne zásadné a je to presný opak toho absolútne nelogického a absolútne zločinnosť posväcujúceho spôsobu riešenia, ktorý navrhujete vy. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.11.2020 18:39 - 18:49 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tak mi dovoľte prosím vás hlbšie predstaviť náš návrh zákona tiež revolučného charakteru, ktorý by pomohol vyriešiť problémy, ktoré sa tu tiahnu už doslova po celé generácie a ktoré doteraz nikto neriešil alebo prípadne nejakými kozmetickými zmenami sa snažil poukazovať na to, že ich rieši, ale obsah daného problému pretrval a práve naopak za roky, rok za rokom sa iba znásoboval. Hovorím o probléme ľudí, ktorí majú nejaký pozemok, na ktorom si povedzme nejaký asociál, nejaký zlodej, nejaký výpalník, nejaký ja neviem mafián alebo taký, ktorý kradne pozemky ako Kiska postavil nejakú čiernu stavbu a táto čierna stavba mu v podstate neumožňuje tento pozemok využívať tak, ako by ho využívať chcel. Ústava Slovenskej republiky síce hovorí jasne o tom, že každý má právo svoj majetok chrániť, využívať a jednoducho čerpať z neho tie plody, ktoré mu z toho vyplývajú a taktiež hovorí jasne o tom, že majetok, ktorý je získaný alebo nadobudnutý v rozpore s platnou legislatívou ochranu nepožíva. To znamená, že žiadna čierna stavba, ktorá je postavená v rozpore so stavebných zákonom a na pozemku, ...
=====
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.11.2020 18:36 - 18:37 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, poslanecký klub Ľudovej strany Naše Slovensko tu do pléna predkladá návrh zákona, ktorý by zásadným spôsobom pomohol vyriešiť problém s nelegálnymi čiernymi stavbami a taktiež s tým, že množstvo ľudí, ktorí vlastnia pozemky a majú tú smolu, že im ich okupujú rôzne nazveme to neprispôsobivé skupiny obyvateľstva lebo možno nejaký zbohatlíci alebo nejaký zlodeji a nemôžu sa k týmto pozemkom dostať a využívať ich tak, ako im ústava garantuje, tak aby títo ľudia opäť mohli nadobudnúť vlastnícke práva k tomuto pozemku v plnej hodnote. Toľko asi na úvod. Viac poviem v rozprave, aby ste na mňa prípadne mohli reagovať, do ktorej sa hlásim ako prvý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.11.2020 18:23 - 18:25 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis

===== ... mladým mamičkám k tomu, aby mali deti. Stratia sa vtedy, keď nakupujete nezmyselné testy po desiatkach miliónov a nič z toho nemáme. Keď ich dáte mladým mamičkám na to, aby mohli mať 90 % vymeriavacieho základu pri materskej a materskú na celé tri roky, tak to pomôže celému Slovensku, pomôže to Národnej rade a ľudia vás budú nosiť na rukách. Je to úplne jednoduché a keď vidíme, že ste dokázali vyhodiť viac ako 200 miliónov už teraz prakticky, keď kúpite tie ďalšie testy za plošné testovanie, tak sa treba zamyslieť nad tým, že z akého dôvodu niekto môže prísť a povedať, že nemáme peniaze na to, aby sme pomohli mladým matkám, aby sa nemuseli báť na Slovensku mať deti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.11.2020 18:23 - 18:25 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis

===== ... mladým mamičkám k tomu, aby mali deti. Stratia sa vtedy, keď nakupujete nezmyselné testy po desiatkach miliónov a nič z toho nemáme. Keď ich dáte mladým mamičkám na to, aby mohli mať 90 % vymeriavacieho základu pri materskej a materskú na celé tri roky, tak to pomôže celému Slovensku, pomôže to Národnej rade a ľudia vás budú nosiť na rukách. Je to úplne jednoduché a keď vidíme, že ste dokázali vyhodiť viac ako 200 miliónov už teraz prakticky, keď kúpite tie ďalšie testy za plošné testovanie, tak sa treba zamyslieť nad tým, že z akého dôvodu niekto môže prísť a povedať, že nemáme peniaze na to, aby sme pomohli mladým matkám, aby sa nemuseli báť na Slovensku mať deti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.11.2020 18:12 - 18:14 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom za reakcie. Znovu chcem pripomenúť a zhrnúť o čom je v podstate tento náš návrh zákona, ktorý zásadným spôsobom mení celú sociálnu politiku štátu vo vzťahu k mladým mamičkám predovšetkým, ale taktiež úplne všetkým matkám, pretože my si musíme uvedomiť, že štát musí začať motivovať predovšetkým mladé ženy, dievčatá k tomu, aby mali na Slovensku deti. Ak to nebudeme robiť a bude sa naozaj Slovensko potácať takým spôsobom a takým smerom ako sa potáca dnes a neuveriteľnou rýchlosťou starnúť a taktiež s prihliadnutím na fakt, že najviac detí sa rodí do komunít, kde nemajú zabezpečené ani len základné hygienické možnosti, tak Slovensko povedieme ku katastrofe.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 25.11.2020 18:03 - 18:09 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Tak vážené dámy, vážení páni, ktorí ste tu ešte ostali, dovoľte mi, taktiež prispieť svojou troškou do rozpravy a pomôcť predstaviť náš zákon, ktorý úplne fantastickým spôsobom a mimoriadne dôležitým spôsobom rieši sociálnu krízu, ktorú na Slovensku dnes zažívame.
Zo všetkým strán sa na nás hrnú informácie, ktoré sú svojím spôsobom pravdivé, ale aj nesmierne závažné o tom, že Slovenská republika starne, že naše obyvateľstvo starne, že sa rodí čoraz menej detí, že ľudia sa dožívajú čoraz síce väčšieho veku, ale tá populačná časť, ktorá je už v dôchodkovom veku neustále narastá, že tá ťarcha na dôchodkový systém sa stáva neudržateľná, že dôchodkový systém je deficitný a všetky ďalšie problémy, ktoré sú z toho, ktoré z toho vyplývajú a ktoré sú spojené vždy s tým jedným konkrétnym bodom, kde tá kríza začína. A to je v tom, že do slušných, poctivých, pracujúcich rodín na Slovensku sa rodí čoraz menej a menej detí a tieto deti sa rodia čoraz neskôr a neskôr.
A v tomto absolútne zlyháva sociálna politika štátu, ktorá by mala motivovať predovšetkým mladé rodiny k tomu, aby tieto deti mali. A bez ohľadu na to, akú majú farbu, aké majú vierovyznanie. Dôležité je to, že sú títo ľudia slušní a že chcú pracovať pre Slovenskú republiku a budovať krajší, lepší štát a zabezpečovať budúcnosť nielen nám, ale aj našim deťom v budúcnosti, ktoré predsa nemôžeme nechať napospas a nechať ich narodiť sa do sveta, ktorý je v podstate neistý a kde nielen dôchodkový systém, ale celkovo sociálny systém štátu a štátna správa sa rúca, pretože neexistuje nejaký predpoklad riešenia tejto situácie v tomto konkrétnom období.
Nie je teraz päť minút pred dvanástou, je päť minút po dvanástej a my už konečne musíme začať nejak konať. Je úplne nutné teraz prestať zohľadňovať nejaké ekonomické faktory, ale urobiť všetko pre to, aby sme tú pôrodnosť v slušných rodinách nakopli. Aby sa tých detí rodilo viac, aby sa ten dôchodkový systém v budúcnosti nezrútil a aby sme si nepovedali o 40 či 50 rokov, že Slovensko v podstate zmizlo z mapy sveta, pretože jeho národ proste zmizol s štátom, ktorý sa jednoducho nestaral o to, aby sa v ňom rodilo dostatočne veľa detí, ktorý sa nestaral o to, aby podporoval mladé rodiny, mladé mamičky v tom, aby mali čo najviac detí.
A práve z tohto dôvodu navrhujeme úplne revolučný, úplne špičkový sociálny zákon, ktorý je pilierom nášho programu v tejto oblasti a ktorý hovorí o tom, že materská, teda tá dávka, príspevok, ktorý dostáva žena od štátu, lebo poznáme dva príspevky, teda tú materskú a poznáme rodičovský príspevok. Rodičovský príspevok žena poberá teda tie tri roky pokiaľ sa jej narodí dieťa, zatiaľ čo materská je na šesť mesiacov, ale podmienkou jej získania je predtým 270 dní nemocenského poistenia, to znamená, že musela predtým pracovať.
My navrhujeme, aby nielen táto materská sa zvýšila zo 75 % vymeriavacieho denného základu ako je tomu dnes na 90 %, ale aby táto materská trvala počas celých troch rokov. Môže to byť mimoriadne nákladné, ale je to mimoriadne potrebné, pretože kríza, ktorú môže spôsobiť stav, ktorý tu dnes máme v budúcnosti je ďaleko horšia a ďaleko nákladnejšia ako opatrenia, ktoré potrebujeme prijať teraz a ktoré tu aj navrhujeme.
Okrem tohto taktiež trváme na tom a navrhujeme to, aby nárok na materskú nemali len ženy, ktoré majú teda tých odpracovaných 270 dní predtým než vznikol ten nárok na poberanie materskej, ale mali to aj študentky, vysokoškolské študentky, alebo akákoľvek žena s minimálne stredoškolským vzdelaním. V preklade to znamená to, máš výučný list, môžeš poberať materskú na celé tri roky. Toto je obrovský motivačný faktor. Toto je obrovská pomoc od štátu, ktorá by pomohla množstve žien v tých úvahách mať dieťa, nemať dieťa. Keď vidíme napríklad študentky stredných škôl alebo vysokých škôl, ktoré si povedia, že ak v tejto chvíli otehotniem, jediné čo mi ostane je ten rodičovský príspevok od štátu čo je nejakých 270 eur. Z toho proste dieťa neuživiť nemôžem, z toho dieťa uživiť nedokážem, z toho mu nedokážem zabezpečiť základné potrebné položky na jeho výchovu a potom tie úvahy dopadajú vždy rovnako, že tá žena to dieťa odkladá stále ďalej a ďalej a potom vidíme, že už v roku 2016 bol priemerný vek, kedy sa žena stávala prvorodičkou 27 rokov. To je nesmierne veľa a, bohužiaľ, tá tendencia ukazuje, že to bude len stále stúpať a my sa tomu musíme ako Národná rada zodpovedne postaviť a musíme nariadiť také opatrenia alebo prísť s takými opatreniami, ktoré môžu pomôcť túto situáciu zvrátiť a pomôcť ľuďom na Slovensku, nielen žiť lepší život, ale zároveň mamičkám k tomu, aby si mohli dovoliť mať na Slovensku deti.
To znamená, že každá žena, ktorá má minimálne ten výučný list by mohla poberať tri roky materskú, ktorá by za predpokladu, že predtým nemá odpracovaných tých 270 dní, tvorila 90 % z minimálnej mzdy, čo je úplne fantastická pomoc v porovnaní s tým, čo tu máme dnes.
Čiže drahé kolegyne, kolegovia, v prípade, že máte záujem na tom, aby sme s touto situáciou niečo robili, v prípade, že chcete, aby sme túto situáciu riešili a uvedomujete si rovnako ako náš poslanecký klub, že Slovensko sa touto demografickou krízou rúti do záhuby, máte jedinečnú možnosť podporiť tento návrh zákona alebo prípadne prísť s obdobným návrhom, aby sa táto situácia riešila, pretože času už nieže máme málo, my už nemáme žiadny čas na to, aby sme čakali a premýšľali nad tým čo budeme robiť. My musíme konať prakticky okamžite. Tá kríza neklope na dvere. Tá kríza už dávno dvere vykopla a stojí rovno pred nami a my sa jej dívame do očí.
Z tohto dôvodu budem vďačný za každý jeden hlas, za každú jednu podporu tohto návrhu zákona. Budem vďačný za to, že pomôžete mladým slušným rodinám na Slovensku. Znovu opakujem pre tých, ktorí by už z princípu chceli hľadať nejaké dôvody, prečo tieto zákony nepodporiť, všetkým slušným rodinám bez nejakých rozdielov, aby sa mohlo na Slovensku do týchto rodín rodiť viac detí. Toto mimoriadne potrebujeme a toto môže slovenskej ekonomike v budúcnosti pomôcť. Takže ďakujem veľmi pekne za podporu a verím, že tento návrh zákona prejde do druhého čítania.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 25.11.2020 17:56 - 17:58 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ctené kolegyne, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol výborom určený za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 252. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií. V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 246 z 30. septembra 2020 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.11.2020 15:34 - 15:36 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán poslanec Viskupič, to, čo hovoríte, by bolo krásne a v podstate to na začiatku aj súhlasí, že banky si premietli zavedenie bankového odvodu do zvýšených cien poplatkov, úverov a tak ďalej, ale bolo by to fakticky správne, keby banky po prijatí tohto zákona tieto poplatky znížili. Povedzte mi jednu banku na Slovensku, ktorá zrušením tohto zákona a tým pádom zrušenia tohto odvodu a zvýšenia zisku o 300 miliónov eur v celkovom hľadisku všetkých bánk, teraz znížila poplatky. Práve naopak, na jar tohto roku zásadným spôsobom všetky banky poplatky navýšili a občania budú platiť ešte viac, ale s tým, že banky zarobia o tých 300 miliónov eur viac.
Nemal by som, nemal by som jediný problém s tým, že chcete nejak nížiť alebo rušiť bankový odvod za predpokladu, ak by to banky zohľadnili v cenách svojich produktov, ale toto sa nedeje. Deje sa presný opak a preto som o tom takto hovoril v rozprave, pretože jasne a zreteľne musí byť každému jasné, že banky nechutne bohatnú a k cenám ľudí sa to vôbec nedostáva.
A potom ste povedali, že prečo nebojujeme za finančnú gramotnosť, za to, aby ľudia boli viac vzdelaní v tejto oblasti. My sme napríklad aj v minulom volebnom období jasne nastavili alebo teda predložili mnohé návrhy zákonov a budeme to predkladať aj teraz, ktoré by zamedzili rôznym produktom, ktoré banky reklamujú, pochybne a klamlivo ich reklamujú v televíziách, rádiách, zoberte si takú pôžičku s takým úrokom, zaplatíte to a to, a pritom viete dobre, že to nie je nakoniec pravda a ten človek zaplatí neporovnateľne viac. Preneste si hypotéku, veď poznáme všetky tie slovíčka, všetky tie hry slov, ktoré neustále v televízii vidíme, a jedná sa o inštitucionalizovanú lož, čo je podľa môjho názoru reklama, a rovnako budeme k tomu pristupovať aj v tomto volebnom období a snažiť sa bankám čo najviac zregulovať tento spôsob podnikania a toto klamstvo, ktoré voči obyvateľom Slovenskej republiky neustále šíria.
Skryt prepis