Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 17:40 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2021 10:07 - 10:09 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán podpredseda (predseda, pozn. red.), dobre ste povedal, že pani ministerka hovorí o ambicióznosti. Je ambiciózna. Viete, kedy je ambiciózna? Len keď jej horí pod zadkom a keď hu odvolávame. Tak vtedy je taká ambiciózna, všetko sľúbi, všetko hovorí.
Viete, bola by to vtedy podpásovka od vás, keby ste vy boli zahlasovali za to odvolanie, hoci ste mali veľa dôvodov, a nespravili ste tak, lebo si vážite koaličnú zmluvu a vážite si nejakú koalíciu. Klobúk dole. Ja by som tak vtedy nebol urobil. Tak už sa nemohla vyhovárať, že chcete niekoho dostať z basy, lebo ste hu podržali a to je v priečnom rozpore s tým, ako ste hlasovali. Tak teraz je už niečo iné, teraz už aby sme sa my nedostali do basy, tak zato chceme tento zákon alebo tento návrh podporiť pani Hajšelovej. Nie už, že niekoho chceme dostať vonku, ale zato, aby sme sa niektorí z nás nedostali. Pani ministerka, tieto hypotetické vaše úvahy...

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Musíte reagovať, pán poslanec, na predsedu Národnej rady.

Suja, Miroslav, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Pán predseda veľmi dobre poukázal, aká ste.
Viete, počúvame len výhovorky, len výhovorky a ľudia nám zomierajú. A nevravte, že nezomierajú v tej väzbe. Zomierajú.
Tak ako ste presne povedal, pán podpredseda (predseda, pozn. red.), a nielen generál Lučanský, aj kvôli zdravotnej starostlivosti, tak ako ste povedal, pán predseda. Počúvame výhovorky, pán predseda, a vďaka ministerke Kolíkovej ľudia sa pokúšajú o samovraždu, lebo nevie za rok spraviť nič. Nevie sa postaviť, pohnúť tou riťou, keď už musím tak povedať mrzko, pohnúť tou riťou, aby niečo konečne spravila pre ľudí... (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Poprosím, kolegovia.

Suja, Miroslav, poslanec NR SR
... pre ľudí, ktorí sú nevinní. Ne-vin-ní!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.5.2021 9:34 - 9:36 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vážení kolegovia, kolegyne, tu sme sa dozvedeli, že ministerka spravodlivosti je nešťastná, že chceme my niečo schváliť. Ona je nešťastná, že chceme zabrániť, aby ľudia vo väzbe zomierali, tak ona je zato nešťastná. Zato, že my toto chceme zmeniť, lebo to i kvôli jej vine ľudia zmierajú vo väzbe, nie kvôli našej, kvôli vašej, pani ministerka.
Vy ste nešťastná, že my chceme zabrániť, aby sa ľudia pokúšali spáchať samovraždy. Ale to je kvôli vám a kvôli súčasnému stavu a mali ste čas aj v predchádzajúcich vládach, aj teraz to zmeniť.
Vy ste nešťastná za to, že sa nekonajú mesiace žiadne úkony? Za to nie ste nešťastná, to vám vôbec nevadí. Vy hovoríte, že rozhoduje sudca. Ako môže sudca rozhodnúť, keď sa nevykonali žiadne úkony? A je fakt dôvodné podozrenie, že by mohol niekto ovplyvňovať tých svedkov, ale keby boli urobené úkony, vypočujú sa svedkovia, tak sa už nemá koho ovplyvňovať. Tak za toto by ste mali nešťastná byť! Že sú tam mesiace, možno aj rok, kým sa spraví nejaký úkon a týmto ľudí týrame.
Ja sa čudujem, že ste neboli nešťastná, keď sa tu lámala ústava cez koleno, keď tu nakazení a pozitívni poslanci hlasovali, aby sa zmenila ústava – vtedy ste neboli nešťastná, pani ministerka!
Vy nám idete moralizovať? Klamárka, čo nás tu klamala. Pani ministerka, mali by ste byť nešťastná pri iných veciach, nie pri tých, kde hájite, aby ľudia ďalej zomierali, aby trpeli, aby boli týraní. Za vás by sa isto postavil aj taký vodca, ako bol Stalin. Vy by ste sa tam uplatnili. Vy by ste tak mohli tie gulagy viesť a všetko, tam by ste si dokázali všetko, o čo vám ide a čo by ste chceli.
Za to by ste mali byť nešťastná, pani ministerka, že vám ľudia zomierajú a nie, že im chceme zlepšiť podmienky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 18:24 - 18:24 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Pán podpredseda, súhlasím so všetkým čo ste povedal, úplne so všetkým. A ja som sledoval vašich koaličných kolegov a veľmi a veľmi sa to niektorým ťažko počúvalo, lebo pravda sa niektorým ťažko počúvať.
Keby Alino Baránik mohol, tak vás zavre hneď do basy. Keby ste videl jeho pohľad, zavre vás hneď do basy. Ja si myslím, že ste vo vláde, tak zabráňte tomuto a zabráňte týraniu, lebo rozdiel je pykať za spravodlivosť a veci čo ste spravili a iné je týrať ľudí. Mali by v tej base sedieť aj tí, čo ich týrajú. Viete, iné je keď idete zobrať vrahov napríklad, čo neznesie odklad, tak im vykopnete dvere, zoberete ich. Ale ľudia, ktorí nie sú odsúdení za násilné trestné činy, ľudia, ktorí sú podozriví, tak zavoláme všetkých novinárov, vykopneme im dvere pred ich maloletými deťmi, pred ich maloletými deťmi. Si myslíte pán predseda, že toto je správne. Ja apelujem na vás a súhlasím s vami čo ste povedal. V kuse sa tu obraciame na niektoré prípady. No načo bolo dobré niekomu vykopávať dvere pred jeho deťmi. Nemohol sa zobrať z úradu, nemohol sa zobrať na ulici, hocikde inde vo vchode. Ale nie, my tu ideme teatrálne pred kamerami vykonávať dvere a ukázať ako bojujeme. A hneď ho novinári odsúdia, hneď sa sudca bojí, lebo novinári ho už odsúdili, tak sa bojí, tak ho vezme do tej väzby. Veď je najvyšší čas toto šialenstvo zatvoriť. Plne s vami súhlasím. Pred deťmi ideme brať ľudí, ktorí sú ešte nevinní v očiach. Vám to nevadí, že tie deti môžu mať traumu do konca života. Ja nechcem sa už ani vyjadrovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 17:47 - 17:48 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Pán poslanec Čepček, ako ste veľmi správne podotkol, tieto informácie vedela ministerka spravodlivosti Kolíková už dávno, aj výhrady voči väzbe, kolúznej väzbe a podmienkam. Keby sme to takto brali, tak jednoznačne a podľa logiky pána Alina Baránika, tak pani Kolíková už mala dávno sedieť v base a nie na ministerstve. Keby sa táto téma bola otvorila skôr, vážení kolegovia, kolegyne, generál Lučanský, nevinný človek, lebo nikto ho neodsúdil, nevinný človek generál Lučanský mohol žiť. Ale jeho krv je na koho rukách? Áno, správne ste si odpovedali, na rukách ministerky Kolíkovej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 17:40 - 17:41 hod.

Miroslav Suja
Ďakujem za slovo, pán predseda. Viete, pán poslanec Alino Baránik, od človeka, ktorý nemá verejne problém pokrútiť ústavu, je to, čo
=====
Skryt prepis
 

13.5.2021 17:40 - 17:42 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Viete, pán poslanec Alino Baránik, od človeka, ktorý nemá verejne problém pokrútiť ústavu, tieto vaše slová zaznievajú úsmevne. Podľa vás každý, čo má iný názor ako vy, by mal ísť do basy. A takýto človek mne ide niečo vyčítať? Na iného, na iné sa ani nezmôžete. A vy tu spomínate niečo o mojich súkmeňovcoch? Váš súkmeňovec uznáva Adolfa Hitlera, jeho NSDAP a dva a pol milióna členov. A vy idete niečo hovoriť. To je váš súkmeňovec Matovič. Vaša ministerka kultúry tu verejne prezentuje fašistické názory. To je tak isto váš súkmeňovec. Pán poslanec Alino Baránik, ale tam je to v poriadku, lebo tí sú vaši. Tí môžu hajlovať a povedať čo len chcú. Ale ostatní sú automaticky pre vás ľudia s iným názorom a mali by sedieť v base. Človek ako vy by mal vyhľadať ústavnú liečbu a nie nám tu niečo kázať a moralizovať. Skúste sa pozrieť do vlastných radov koho tam máte a potom moralizujte. Pán Alino Baránik, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.5.2021 17:28 - 17:35 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem za slovo. Vážené kolegyne, kolegovia, ja sa nezastávam zločincov, vrahov a podobných ľudí, na ktorých je dôvod alebo ktorí sedia v base. Mne ide o to, že sú porušované ľudské práva ľudí, ktorí sú vo väzbe, a mesiace sa nekonajú žiadne úkony. Mesiace sa nevykonávajú žiadne úkony. A tak dochádza k týraniu, povedzme si na rovinu, k týraniu týchto ľudí. Viete, viackrát tu zaznelo a viacerých z nás zaujímajú práva zvierat. Nemôžu byť na reťazi, jedna retiazka, obojok, nemôžu byť na reťazi. Zaujímajú nás práva zvierat. Zaujímali nás práva generála Lučanského? Keď viedli spútaného ako zviera? Ako zviera? Keby sme tak držali takých psov, predné končatiny, zadné končatiny medzi tým zviazané, všetci ochranári by sa zbláznili. Ale keď ide o ľudí, vážení kolegovia, ktorí sa nachádzajú vo väzbe, ale nie sú odsúdení, hľadí sa na nich ako na nevinných, tak nám to nevadí.
Preto som rád, že pani predkladateľka prišla s týmto zákonom, že je tu a že môžeme o ňom jednať. Misky váh, na jednej strane práva zvierat, ktoré sú oveľa vyššie ako práva ľudí, ktorí sú nevinní a sú vo väzbe, lebo vinní sú až odvtedy, keď ich právoplatne odsúdi súd, vážení kolegovia.
Viete, možno po referende bude veľa z vás radi alebo rado, že takýto zákon sa prijal. (Reakcia z pléna.) Áno, môžete reagovať faktickou, pán kolega, nech sa páči, ale u SaS-ky som si zvykol. Beriem vás už tak, že ste už takí, je to vo vašej DNA, neradi počúvate pravdu.
Na základe anonymov, anomizovaných rozhodnutí vo väzobných veciach, ktoré som mal k dispozícii, som zistil, že vo viacerých rozhodnutiach súdov, a to či už prvostupňových alebo odvolacích tzv. krajských, rozhodovali súdy o sťažnostiach a odôvodňovali existenciu väzby príliš vágne. A to si povedzme na rovinu. Príliš vágne. Neurčito. Riadili sa teoretickými úvahami, dokonca až hypotetizovali pri svojich úvahách, len aby si vedeli odôvodniť, že sú dané dôvody na vzatie do väzby. A ja si myslím, že v demokratických krajinách, medzi ktoré sa riadi aj Slovensko alebo by sme chceli, aby sme tam boli, tak toto neni možné.
Som toho názoru, že pokiaľ má byť osoba vzatá do väzby, resp. ponechaná vo väzbe na základe rozhodnutia súdu, tak len na základe konkrétnych, konkrétnych a teda v čase... (pozn. prepis.: nezrozumiteľne vyslovené) existujúcich skutočností, vážení kolegovia, ktorý takýto postup súdy odôvodňujú, pričom súd je zároveň povinný tieto konkrétne a už existujúce skutočnosti uviesť vo svojom rozhodnutí. Žiadne hypotetické úvahy. Konkrétne veci, kolegovia, kolegyne, lebo pri väzbe hovoríme, že ešte nejde o odsúdených ľudí.
Súdy vo veľa prípadoch nekriticky preberajú vágnu a hypotetickú argumentáciu prokurátorov, pokiaľ ide o návrh na vzatie do väzby. A ja si myslím, že to v 21. storočí nie je možné. Napríklad som mal možnosť v rámci jedného väzobného rozhodnutia sa oboznámiť s absurdnou argumentáciou súdu, budem citovať: "ktorá vychádzala z argumentácie prokurátora, že síce neni známy okruh svedkov a ani ďalších osôb, na ktoré by obvinený mohol čo len teoreticky pôsobiť, ale aj tak bol obvinený (pozn. prepis.: nezrozumiteľne vyslovené) vzatý súdom do väzby z tzv. vlastnej opatrnosti. To kde sme dospeli? Nevieme koho, nevieme kedy, nevieme ako, nevieme prečo, ale z opatrnosti. To ako kolegovia, ktorí podnikajú z opatrnosti, tak nezaplatíte dépeháčku, mohli by ste nezaplatiť, tak z opatrnosti vás vezmeme do väzby. Ale to už je pritiahnuté za vlasy, ale, vážený kolegovia, z opatrnosti sa berú ľudia teraz do väzby? Je nemysliteľné, aby v demokratickej krajine boli do väzby brané osoby na základe neurčitých návrhov, resp. na akomsi teoretizovaní, v demokratickej krajine.
Je potrebné si uvedomiť jednu vec, vážení kolegovia, že väzba je jeden z najväčších zásahov do osobnej slobody. Jeden z najväčších zásahov do osobnej slobody človeka, ktorá zasiahne nielen samotného obvineného, ale aj celú jeho rodinu a ktorá má dopad na jeho ďalší život a na celé jeho okolie. A ak má k takémuto zásahu, vážení kolegovia, zo strany štátu dôjsť, tak ja si myslím, že je na mieste, aby to bolo na základe jasných pravidiel a nie teoretizovania a hypotetických príkladov a možností. A ja si myslím, že v tomto mi musia dať za pravdu všetci.
Preto ešte raz na záver, ďakujem predkladateľke za tento návrh a verím, že bude podpora, aby sa dostal do druhého čítania, kde sa budeme môcť vyjadriť už podrobnejšie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 16:47 - 16:49 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Pani poslankyňa, ďakujem za vašu vystúpenie a prípravu tohto zákona. Dlhodobo zaznievajú hlasy z odbornej obce, naprieč profesiami či prokurátorov, sudcov a hlavne právnikov, ktorí kritizujú súčasnú väzbu a podmienky ľudí, ktorí nie sú ešte odsúdení. Hľadí sa na nich ako na nevinných, ktorí ako ste vy presne povedali, že 23 hodín sú zavretí, nemajú tri metre štvorcové a raz denne na hodinu môžu vyjsť niekde medzi štyri steny. Hovorili ste o viacerých európskych krajinách, ktoré sú demokratické. Nikto to nemôže poprieť. Ale aj my tu hovoríme, že Slovenská republika je demokratická. Ak sa mýlim, opravte ma. Ja si myslím, že nič nie je zlé na tom, že takýto zákon prechádza, prichádza. Ja si myslím, že už tu mal byť dávno. A nič nebráni, aby sme ho zmenili a zaradili sa k ostatným demokratickým štátom Európskej únii. Ešte raz ďakujem, že ste s týmto zákonom prišli.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 16:13 - 16:15 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Hovorili ste, pán poslanec Dostál, že teraz ste to pripájali. No pýtam sa, prečo ste to nepovedali a tak nekonali pri poslednom predlžovaní núdzového stavu, keď vám to vadilo. Vy ste sám teraz povedali, že vám to vadilo. Niektoré veci, že tam nemusel byť ten zákaz zhromažďovania, nemám amnéziu pamäti, darmo pán Kazda točí hlavou, nie sme v Bulharsku. Sám ste to povedal. Prečo? Tak vtedy ste to mohol povedať a vtedy ste to mohol pripraviť. Nik vám v tom nebránil a nemusel tu byť zákaz vychádzania, nemusel byť zákaz zhromažďovania, mohli byť len zákazy tak ako teraz. Lebo teraz ste povedal, že vám to vadilo. Aj tak ste zahlasovali. Prečo ste nepovedal ostatným, zahlasujem len pod touto podmienkou? Máte právo veta vraj. Viete, len teraz je to ľuďom platné ako mŕtvemu kabát. Hlasovať za niečo bez zdôvodnenia, lebo to vám vadilo tiež vtedy a aj tak ste za to hlasovali. Na vládu prišiel tento návrh ústne. Pamätáte si? Prišiel ústne. V žiadnej písomnej forme vláda nerozhodovala o ňom bez zdôvodnenia, len ústna informácia. Vláda rozhodne o živote právach občanov, päť a pol milióna občanov Slovenskej republiky, ústne, vám nestojíme v SaS-ke za to, aby ste sa zastali päť a pol milióna ľudí a stačí vám ústne zdôvodnenie na vláde Sulíkovi tomu veľkému bojovníkovi za ľudí, za podnikateľov, za všetko. Toto mi vadí na vás. Ostatní sú, akí sú. Niečo iné, hovoria presne to isté, čo aj robia, ale vy nie, vy v SaS-ke hovoríte to, čo chcú ľudia počuť a presne konáte ináč, či sa to týka na vláde a či sa to týka tu. Toto mi vážení kolegovia zo SaS-ky na vás vadí. Vy ste opozícia v rámci koalície, aby ste boli tí dobrí, ale hlasujete za všetky zlé veci tých zlých podľa vás.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.5.2021 16:01 - 16:02 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Súhlasím s vami pán podpredseda Blanár, že tento zákon tu už mal byť dávno. Ale sme sami svedkom aj z vyjadrenia a z konania, že v SaS-ke majú radi peniaze a majú ich radi viacej ako zničené ľudské životy v prípade ako tých 5 tisíc mŕtvych čo povedal váš predseda vlády na vašu adresu SaS-ky a vášho predsedu. Takže v SaS-ke máte radšej peniaze ako 5 tisíc mŕtvych. To povedal váš predseda vlády a neskáčte mi do reči, prihláste sa faktickou pani Zemanová, konečne ste sa zobudili a hneď tu začnete skákať do reči. Viete teraz prichádza zákon, ktorým sa chcete ľuďom ospravedlniť, ale ľudia nie sú hlúpi. Tu, že vy ste sa nejako vyviňovali na blogu alebo ste sa nejako vyjadrovali, že vám to vadí tento núdzový stav a vyhlásenie núdzového stavu ale aj tak ste zaň zahlasovali. A ako povedal váš predseda vlády, SaS-ka s vašim predsedom môže za 5 tisíc mŕtvych. A tento zákon vás nevyviní.
Skryt prepis