Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.1.2021 o 10:34 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 14:13 - 14:28 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pán predsedajúci. Za môjho života prenikli do všeobecného života ľudí viaceré rozumné bezpečnostné opatrenia. Keď som bol dieťa, vozil som sa s otcom v aute, neexistovali žiadne sedačky. Neexistovali bezpečnostné pásy. Lyžovať na školských lyžovačkách sme chodili v brmbolcových čapiciach a bez prilieb. Nepochybne sa medzi tým teda odohrali pozitívne kroky zvyšujúcu bezpečnosť. Zároveň ale musím povedať, že totálna bezpečnosť je non sens. Príklad. Na dieťa spadne veľká haluz stromu, ktorý možno kontrolovali, možno nekontrolovali dendrológovia, ale úplná istota je vtedy, keď vyrúbeme všetky stromy, pod ktorými chodíme. Do posledného, lebo len to je definitívna istota. A ešte jedna vec. Výhoda týchto ihriskových zdanlivo veľmi ľúbivých aktivít je v tom, že to niekto zaplatí. Nie tí rodičia tých detí. ktosi. Štát. Mestská časť. A ja k tomu poviem jedno. Keď sa pozriem na štatistiky detí vypadnutých z okna, by sme mohli pokojne zaviesť zákon, že každí rodičia bývajúci v byte s oknami a to sú skoro všetci a majúci deti do istého veku, si musia povinne namontovať na všetky okná mreže. Lebo to je istota. Ale to by museli hradiť tí rodičia. A musím povedať, že asi by to tých rodičov nepotešilo. Takže tento návrh, ktorý by zabránil rovnako detským smrtiam, tu ešte nikto nepodal. Hoci dokázateľne taký, také prípady úmrtia existujú. Preto chcem povedať, že na margo tohto návrhu zákona dôsledne napĺňa slogan, ktorým je sosnám zdravý rozum, je najlepšie recept a bezpečnosť ...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 10:43 - 10:58 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, na tom, čím ste tak jako pomerne výrazne začali svoje vystúpenie, teda na 2,4 miliardách, ktoré si predstavoval pán minister poľnohospodárstva a pôdohospodárstva. Je vidieť, o čo opierate to spochybňovanie. Pochopiteľne, keď sa pozrieme na počet ministrov a skúsime ten počet vynásobiť 2,4 miliardami, pričom podotýkam, že teda iste ten istý nárok by mohol vyjadriť minister školstva, vedy výskumu a športu, podobne by mohlo ísť toľko na digitalizáciu, ak nie viacej, nehovoriac o životnom prostredí, zdravotníctve atď. To by nám musela Európa dať nie 6 miliárd, ale povedzme takých 40 miliárd, pre začiatok. Chcem teda povedať, že je fajn sa do toho naviesť, ale je to trochu ilúzia od samého počiatku. A keď počúvam o tom, že nás vyzývate na diskusiu, viete, ja som 8 rokov strávil v tomto parlamente v opozícii a nespomínam si, že by sme niekedy prizvaní k zásadným rozhodovaniam o veciach pod heslom "relevantné politické strany". Teda vládlo sa 83 kolesíkmi ponad naše hlavy a musím povedať, že i o akomkoľvek rozhodovaní musia rozhodovať tí, ktorí za to ponesú zodpovednosť. A samozrejme, keď by ten projekt nevypálil dobre, tak to bude na veste tých, ktorí ho riadili, ale vkladať povinnosť akceptovať niečo tými, ktorí napríklad digitalizáciu Slovenska urobili tak majstrovsky, že stojíme niekde na rozhraní paleolitu, pokiaľ ide o digitalizáciu a investovali do nej také prachy, že sú tí poslední, ktorí o tom budú chci... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

5.2.2021 10:13 - 10:28 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán predkladateľ, vážená snemovňa, podávam najprv správu k tlači 348, to je návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Roberta Fica, Ladislava Kamenického, Vladimíra Faiča a Jána Richtera na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k spoločenskému a politickému dialógu pri príprave a schvaľovaní Národného plánu podpory obnovy a odolnosti. V zmysle rozhodnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky č. 341 podávam správu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výboroch.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky uvedeným rozhodnutím pridelil materiál na prerokovanie výboru pre európske záležitosti, výboru pre financie a rozpočet a výboru pre hospodárske záležitosti a výboru pre sociálne veci. Všetky výbory materiál prerokovali a neprijali žiadne uznesenie, nakoľko návrh uznesenia, ako ho predložili predkladatelia, nezískal návrh nadpolovičnej väčšiny prítomných členov. Navrhujem, aby sme rokovali o návrhu uznesenia tak, ako ho navrhli predkladatelia.
Teraz k tomu druhému, k tlači 397. Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Roberta Fica, Ladislava Kamenického, Vladimíra Faiča a Jozefa Habánika na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky ku krízovému spôsobu riadenia projektu prípravy a schvaľovania Národného programu obnovy a odolnosti.
V zmysle rozhodnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky č. 395 podávam správu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výboroch.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky uvedeným rozhodnutím pridelil materiál na prerokovanie výboru pre európske záležitosti a výboru pre financie a rozpočet.Oba výbory tlač prerokovali a neprijali žiadne uznesenie, nakoľko návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov. Navrhujem preto, aby sme rokovali o návrhu uznesenia tak, ako ho navrhli predkladatelia.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, zlúčenú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 18:13 - 18:13 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán minister, je mi až tak trochu trápne, keď počúvam, ako sa musíš brániť s tým, proti tomu, že si premrhal 700-tisíc na pomoc demokratickým silám v Bielorusku. Ja len z momentov, v ktorých som bol priamo pri tom, si napríklad spomínam, že nám z veľmi vzdialenej Čínskej demokratickej republiky Taiwan poslali pred mojimi očami vybalených v skladoch 600-tisíc rúšok pre Slovákov a občanov Slovenskej republiky. Neviem si predstaviť, že by v taiwanskom parlamente bol minister financií dusený, že nejakým knechtom kdesi ďaleko, o ktorých nič nevieme, máme my Tajwanci sa skladať na nejaké rúška. To je obraz náš, obraz krajiny, ktorá žije roky rokúce a premrháva ich sem-tam na luxusné lavičky, viď Bagačka, na námestí z európskych peňazí. Čo by si tak mohli povedať Dáni, Holanďania, čistí prispievatelia, že týmto ľuďom my niečo sa máme skladať? Po jaké? Za čo? A my krajine, ktorá prechádza niečím, čím sme kedysi aj my prešli, máme drzosť povedať, že minister Heger minul 700-tisíc týmto spôsobom?
Keď sem prišli Rusi na tankoch, tak vtedy sa svet otvoril pre československú emigráciu a sotvakde v parlamente zaznelo, že čo máme tým odkundesom spod Tatier niečo my naše, z našich peňazí dávať. To je obraz toho, čomu čelíte, pán minister, a dobre čelíte. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2021 15:15 - 15:17 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pán predsedajúci. No nepoviem nič nové keď poviem na úvod na počiatku bolo slovo. Táto veta pokrýva kde čo. Dobé i zlé ako to u slov tak chodí. Keď začínal svoju kariéru Adolf Hitler, tak napísal ako vieme knihu v ktorej naznačil, ba priam jasne pomenoval to, čo zamýšľa. Bolo chybou mnohých, že ho nebrali vážne ani vtedy keď to písal, tesne potom, ale ani potom keď nadobudol moc, aby napísané mohol pretaviť do činov. Keď Klement Gottwald v Československom demokratickom parlamente povedal pamätnú vetu, my chodíme do Moskvy, učíti se jak vám zakroutíme krkem. Takto po víťaznom februári mohli pocítiť všetci tí, ktorí ctili demokraciu, slobodu slova a počkali, kým Klement Gottwald a jeho horda dostanú moc aby im to predviedli. Keď povedal doktor Jozef Tiso zbav sa svojho škodcu, tak za tým potom tiež nasledovali dobytčie vagóny, gardisti nakladajúci občanov Slovenskej republiky zbavených občianskych práv na cestu do stratena. Inými slova mi na počiatku bolo vždy slovo a tí, ktorí sa pokúšajú relativizovať silu slova a brániac fikciu bezbrehej slobody slova nemajú nikdy iný úmysel ako ukázať čo bude keď oni tú moc dostanú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2021 13:24 - 13:26 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Samozrejme, demagogický argument o tom, že ak niekto ctí mnohé veci, ktoré sú súčasťou amerického videnia sveta, práva a kdečoho, musí byť ako balvanom priviazaný ku všetkému, to proste nie je pravda. Ja na rozdiel i od kolegu Lipšica, i od iných ľudí, napríklad komentátora Petra Schutza, ktorého si veľmi vážim a ktorý tiež stojí skôr na neohraničenej slobode slova, ja, naopak, aby som to povedal tak pekne záhorácky, som za slobodu slova odtál až potál.
A hrdo sa hlásim k svojmu historickému podielu na vzniku § 422d Trestného zákona, ktorý sa konkrétne týka spochybňovania zločinov nacizmu, komunizmu a iných totalitných režimov, a myslím si, že jednoducho ho máme mať. Majú ho aj iné nespochybniteľné demokracie, ktoré neuznávajú videnie slobody slova typu Ľud verzus Larry Flynt, ale i taký názor môže existovať. Pre mňa je neprijateľný a nepriechodný.
A len ako drobnú ilustráciu toho, kam by viedla sloboda slova, a to si myslím tiež, že nie je dobré, aby to tak bolo, je napríklad verejné, trebárs na mikrofóny, veta: "Marihuana je fajn, ale heroín je lepší. A poviem vám, kokaín, to je žúžo." Nič nepredávam, s ničím neobchodujem, nikoho neponúkam. Len hovorím názor. Ja si myslím, že existujú názory, ktoré sú za čiarou. Podobne ako "sedemnástka je fajn, ale s dvanástkou, to musí byť niečo!" To znamená, existujú... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2021 10:34 - 10:36 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Na začiatku tejto schôdze, ak si ešte, prítomní, pamätáte, predložil poslanec Vážny veľkolepý návrh na vymazanie 97 % bodov tejto schôdze z programu. Pretože vraj neriešia COVID a tým pádom ich niet dôvodu mať zaradených. Ja so záujmom počúvam vystúpenia a musím povedať, že na príklade posledných troch predlôh, ktoré predložili poslankyne Zemanová, Halgašová a pán poslanec Lehotský, vidím, ako je dôležité mať túto schôdzu a mať tie body, pretože každý z nich je posunom proti tomu, čo je status quo, a je posunom k lepšiemu.
Správne hovorí pani poslankyňa Pleštinská, že sa ukáže, čo s tým mestá dokážu urobiť. Ja sám som vyše 14 rokov staromestský poslanec v Bratislave a áno, bude to i potom na nich. Ale, samozrejme, vzniká stále možnosť, ak by sa ukázalo, že treba urobiť korekciu, že tu sme, že budeme zaraďovať body do schôdzí a poslanecké iniciatívy, pretože na to sme tu. A je márna nádej "vážnych" a iných "nevážnych", že to zbalíme a vrátime im moc. I práve na takýchto zákonoch vidieť, že je treba, aby sme tu boli, pretože kým tu strašili oni, tak sa s ničím z uvedeného nepohlo. Pričom, samozrejme, radil nám tento dobrý muž, že to nemáme riešiť, ale keď by sme to neriešili, tak by nám ten istý dobrý muž povedal, nič ste neriešili, len COVID. Takže riešme, vytrvajme a pokračujme!
Ďakujem všetkým predkladateľom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 14:44 - 14:46 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega, pozrite sa, keby ste hovorili k tomuto krídlu sály hlasom anjelským, nech by ste povedali čokoľvek, ozvena by bola taká, aká je a to bude platiť pre všetkých ďalších, ktorí povedia čokoľvek v prospech tejto obrannej stratégie z hlasiviek neonacistov a podobných, či už rozvedených alebo rozvádzajúcich sa. Chcem teda povedať, že som ocenil, okrem iného to, čo opakujem, niekedy som mal pocit ako volajúci v púšti, ale teraz už s nádejou, že si Slovenská republika začne poctivo plniť záväzky voči svojej vlastnej obranyschopnosti, ktoré si roky rokúce neplnila. A preto stojím plne na tom, že to, čo sa džentlmen zaviaže, má plniť, pretože nikomu nemôže závisieť viac na obranyschopnosti našej krajiny, ako jej občanom a ich voleným zástupcom. A, chvalabohu, že sú zvolení takíto zástupcovia, a že nechodí nikto z vás pre excesy do Moskvy do Dumy. A musím povedať, že naša armáda má zaslúžene populárne a dobré postavenie, na rozdiel od mnohých iných štruktúr, ktoré sme zdedili po tých predchádzajúcich, ale treba tiež povedať, že armáda nemôže byť len úctyhodná sila, ktorá plní mechy pieskom, keď sa blíži vysoká voda. Tá armáda musí byť aj vyzbrojená. Armáda nemôže byť len obetavo pracujúca tak, ako veliteľ testovacieho centra, kde pracovala moja manželka, pán Dalibor Turák, ale musí to byť zároveň vyzbrojená a funkcie schopná armáda a, chvalabohu, tú konečne raz budeme mať..(Prerušenie vystúpenia časomerom.) (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 15:43 - 15:45 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená snemovňa, mali sme možnosť vzácnu možnosť počuli sme hlas Proroka. 15 minút nás prorok Schlosár presviedčal so zápalom hodným lepšej veci o tom, že všetci sme blbci teda myslím tým blbci od Aljašky po Austráliu a krížom na opak po Brazíliu ale Kotlebovci sú lietadlo. Len škoda teraz skutočne polemizovať s tým čo som si vypočul. Len si dovolím uviesť zopár chorôb, ktoré ste vy vybavili pod obrazom Covidu však vlastne ten človek, ktorý mal Covid a nie je chorý tak vlastne nie je chorý. Viete, partneri Freddieho Mercuryho tiež nemali napísané na čele ani vytetované ani nakreslené aký vírus nosia. Ale skončil v hrobe. Tak isto nosiči týfu vrele odporúčam film podľa novely Adolfa Branalda "Pozor vizita" s vynikajúcim hereckým výkonom Rudolfa Hrušinského ako bacilonosiča týfu. Ubezpečujem vás, že iks ľudí sa v dejinách nakazilo od bezpríznakových krv nechrchľajúcich tuberákov a potom zomreli na tuberkulózu. Teda len idiot úplný idiot alebo ten, ktorý ešte aj čerpá od idiotov môže povedať, že podmienkou choroby je mať klinické príznaky. Ale aký išiel taký našiel a z takých zdrojov čerpal. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2020 11:18 - 11:20 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Na tému indikatívne hlasovanie len toľko, že, samozrejme, som sa ho zúčastnil. Bolo tajné, odovzdal som hlasy podľa svojej vôle a môžem všetkých bojovníkov za demokraciu z tejto kohorty, ktorá teraz tu vyučuje demokraciu, ubezpečiť, že budem aj hlasovať podľa svojej vôle, pretože nad všetkým, akokoľvek sa to členom kohorty nepáči, je slobodný mandát poslanca, ktorý podľa svojho vedomia a svedomia rozhoduje. Tým sa pridávam k tomu, čo tu zaznelo, že i keby referendum prešlo a bolo, tak nad výsledkom toho referenda je slobodná vôľa poslanca. To platí nadovšetko a nič už nad tým nie je, len Boh.
Pokiaľ ide o to, či tajné, alebo verejné. Už roky rokúce stojím za tým, že som hlboko presvedčený, že moji voliči si prajú vedieť, koho im Peter Osuský vybral za generálneho prokurátora. Oni to chcú vedieť a majú právo, aby to vedeli.
A úplne posledné, úvahy o tom, že sa bude prokurátor buď mstiť alebo naopak pôjde mi po ruke, na rozdiel od vás, chlapci v SMER-e a v HLAS-e, ja sa príliš nebojím, že prídem do styku s prokuratúrou do konca svojho života.
Skryt prepis