Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 16:09 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 16:09 - 16:11 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Chcem poďakovať kolegovi poslancovi Kmecovi, že trošku ozrejmil ten medzinárodný rozmer slovenskej diplomacie v tom, že poukázal na to, že dá sa robiť diplomacia aj inak, profesionálne, odborne a že Slovensko môže mať dobré vzťahy na všetky svetové strany bez toho, aby sa muselo niekomu podkladať. Peter bol veľvyslancom v tých najdôležitejších štátoch a potom bol môj poradca, keď som bol predsedom vlády, a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že tak ako som bol na 1. mája alebo 2. mája v Bielom dome u Donalda Trumpa, tak ani nie do 30 dní v ten istý mesiac som bol s premiérom Medvedevom v Moskve a s prezidentom Putinom v Petrohrade. Tak ako som vo februári jedného roka diskutoval v paneli na ekonomickom fóre v Davose ešte vtedy s ministerkou obrany Ursulou von der Leyen, ktorá hovorila spolu so mnou o tom, ako vidíme budúcnosť Európy, v tom istom roku som vystupoval spolu s čínskym prezidentom, s ruským prezidentom a generálnym tajomníkom OSN na petrohradskom ekonomickom fóre. A všade sme boli prijatí ako rešpektovaná krajina, hoc malá, ale jednoducho diplomaticky obratná, bez toho, aby sme sa niekomu museli podkladať, skláňať alebo s niekým viesť nejaké spory. Tak si ja predstavujem politiku, ktorú má robiť naša diplomacia, do ktorej sa majú miešať len tí, čo jej rozumejú.
Žiaľ, za posledný rok Slovensko stratilo svoje renomé, hoc sme úspešne predsedali OECD, predsedali sme Valnému zhromaždeniu OSN a o ďalších našich úspechoch diplomacie by som mohol hovoriť ešte dlho. Žiaľ, mám obavu, že škody, ktoré boli na tejto, na tomto poli spáchané za posledný rok tejto, tejto vlády a hlavne týmito amatérmi, ktorí sa starajú do toho, do čoho sa nerozumejú, v oblasti medzinárodnej politiky sa budú naprávať ešte veľmi, veľmi dlho.
Ďakujem ti za tvoje vystúpenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 14:42 - 14:44 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Nezvyknem reagovať na takéto prázdne a bezduché vystúpenia, pretože si myslím, že v parlamente by sa mala zachovávať nejaká naozaj kultúra a snažiť sa reagovať vecne a odborne. A keď ste sa už chytili slova, tak som sa aspoň potešil, že som vás znovu aspoň po niekoľkých mesiacoch videl niečo hovoriť a niečo aj robiť, lebo vy ste sa vlastne vo svojej reči sama udivila, že každý deň musíte niečo robiť.
Viete, pani ministerka, to už tak aj býva. Keď ste minister, alebo aj normálne chodíte do roboty, každý deň treba niečo robiť. Predtým ste asi na to neboli zvyknutá. A viete, za týmto rečníckym pultom si niekto môže dovoliť aj ostrejší tón, ale mal by zodpovedať jeho schopnostiam, niečomu odžitému, možno veku, skúsenostiam a nejakým výsledkom práce. Vy ako ministerka, ktorá ste hodnotená odbornou verejnosťou a celou krajinou za neviditeľnú, za najslabšiu ministerku tejto vlády, ste si takýto tón nemohli dovoliť ani v najmenšom. Ale ono to už tak, žiaľ, pri vás býva. Myslíte si, že keď ste dostali funkciu, tak ste niečo viac, ako ste boli pred jedným rokom a jedným mesiacom. Ak ste vy ministerka kultúry, tak spánombohom s našou kultúrou, pretože namiesto toho, aby ste nám tu povedali, čo ste teda za ten rok také úžasné pre našich umelcov, kultúru a pracovníkov v kultúre spravili, tak ste tu osočovali všetkých ostatných. A ja to tiež znesiem, že ste si, určite ste sa vyhovárali aj na dvojročné moje pôsobenie na poste premiéra. No ja čakám, dokedy vám toto ešte vydrží. Ale skúste už konečne v tomto pléne aj vy všetci z koalície, rozprávať o tom, čo ste v tejto krajine za rok aj mesiac urobili, a nie sa neustále vrátili, vracali do, do minulosti.
A ten zázrak, o ktorom ste hovorili, spočíva v tom, že aj napriek vašej nekvalite, tá kultúra ešte ako-tak žije.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 16:50 - 16:52 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán minister, ja by som mal na vás otázku a chcel by som vás poprosiť, ak by ste v reakcii mohli na ňu dať odpoveď, ak sa bude dať, pretože ste tak – a myslím, že aj ste verili tomu, čo rozprávate – hovorili o našej sebestačnosti a potrebe toho, aby sme boli schopní naozaj nakŕmiť národ aj v tých ťažkých časoch, keď by mohlo dôjsť k zavretiu hraníc a tak ďalej, uvedomili sme si to počas pandémie. Tak sa vás chcem spýtať, že či súhlasíte s legislatívou, ktorá sa chystá v tomto parlamente, prijatá má byť v máji, kedy sa majú do zákona o ochrane pred nekalými praktikami obchodných reťazcov dostať veci, ktoré budú chrániť tých, ktorí s potravinami robia kšefty a obchodujú a na nich dobre zarábajú, a prestane chrániť tých, ktorí tie potraviny na Slovenku horko-ťažko produkujú. Preto by som naozaj rád vedel, čo si o tom myslíte a či to dopustíte ako minister, aby sa napríklad za nekalú praktiku už nepovažovalo nútenie výrobcu potravín predávať reťazcu pod ekonomické oprávnené náklady. Lebo dnes je to tam ako hrubé porušenie týchto pravidiel. Tu poslanci vašej vládnej koalície to chcú dať von. Buď pozmeňujúcim návrhom, alebo už to je niekde pripravené a skryté. Tak sa vás chcem spýtať, či naozaj mienite vyhovieť tým, ktorí s potravinami obchodujú, a z väčšej časti sú to nadnárodné zahraničné obchodné reťazce, a prestanete ochraňovať tých, ktorí na Slovensku krvopotne tieto potraviny pestujú. Rád by som počul naozaj odpoveď. Stačia mi aj tri slová.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 1.4.2021 11:07 - 11:08 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda, ja sa len chcem spýtať, budem rád, keď ma uistíte. Teraz sme v stave, kedy Národná rada nemá 150 platných poslancov Národnej rady, pretože máme ministrov, ktorí sú už pol hodinu ministrami. Je teraz otázka, ak je to tak, je to v poriadku, len sa pýtam, či môžme a či budú všetky hlasovania právoplatné, keď nie je tu, nie je dneska obsadených 150 stoličiek Národnej rady Slovenskej republiky nie z titulu choroby ani z titulu úrazu, ale nie sú nastúpení poslanci Národnej rady, takže či nemusí akt nastúpenia náhradníkov predchádzať akýmkoľvek ďalším úkonom Národnej rady.
Ak tomu tak nie je, ospravedlňujem sa, ale mám túto pochybnosť, či je vôbec dneska Národná rada momentálne v tomto stave v zmysle ústavy akcieschopná, keďže nemá poslancov v plnom počte. (Telefonovanie predsedajúceho služobným telefónom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.2.2021 14:59 - 15:01 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, škoda, že ste vo svojom vystúpení nezopakovali ešte raz tú otázku. Ak ten zákon platí už od júla 2020, tak pravdepodobne od júla 2020 sú tu už teda páchané značné hospodárske škody, ktoré vlastne sú páchané z titulu návrhu SaS a Sulíkovho kilečka, ktoré tu bolo schválené touto vládou. Čiže pýtam sa, ak už od júla minulého roku sú páchané tieto značné národohospodárske škody, čo robil pán minister a jeho rezort doteraz, že neopravil túto chybu, ak ju teda považuje za chybu. Čo, v auguste ste stíhali 60 dní? V októbri ste stíhali 60 dní? V decembri ste stíhali 60 dní a teraz ste sa zobudili vo februári, že nestíhate 60 dní a potrebujete dva roky alebo tri?
Ja len upozorňujem na to, že prečo toto tu stále riešime v skrátenom legislatívnom konaní, keď tento stav na Slovensku trvá už od júla 2020, prosím pekne, a na toto pán minister neodpovedal. A vy, pán poslanec, škoda, že ste sa ho ešte raz neopýtali, lebo pri návrhu na skrátené nám na to neodpovedal, nádejam sa, že teraz mi odpovie. A možno stačí len chlapsky povedať, áno, nevieme ako, čo, teraz sme na to prišli, tak si to chceme čím skôr dať zo stola preč. Alebo prečo, teda nechápem. Od júla 2020 to oni, dokonca ešte aj vašimi hlasmi, vašich poslancov, možnože aj vy, pán poslanec spravodajca, ste to odhlasovali v júli a teraz... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, musíte reagovať na predrečníka!

Pelllegrini, Peter, poslanec NR SR
... áno, dobre. A teraz to ide v skrátenom legislatívnom konaní sa opravovať, to, čo ste tu sami spáchali, ale prečo po siedmich mesiacoch či ôsmich, preto sa pýtam, prečo je nevyhnutné skrátené legislatívne konanie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.2.2021 14:16 - 14:18 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predseda, ja sa vrátim naspäť k podstate prerokovávanej veci, a to je návrh na skrátené legislatívne konanie. Možnože by bolo fajn, keby ste nám teda povedali, kto urobil tú chybu v tom zákone, lebo vy aj dobre viete, len ste to nechceli pomenovať za tým rečníckym pultom. Čiže kto to je? Ako dlho ministerstvo dopravy o tejto chybe vie a prečo prichádza s jej opravou až teraz? Lebo mám pocit, že tie informácie už sú na verejnosti dlhšie o tejto chybe. A prečo si myslíte, pán predseda, že dnes je potrebné toto urobiť v skrátenom legislatívnom konaní?
Ja som nepovedal, že ľudia nemajú si platiť za to, čo používajú. Musia. Ale dnes má v zákone pán minister 60 dní, no tak nech štát sa ponáhľa a nech za 60 dní dokáže spokutovať tých, ktorých chytí. A keď to nevie, to je chyba štátu a to nie je chyba občanov. A nie urobiť teraz skrátené legislatívne konanie.
Ja vôbec nevyčítam, že pán minister tu je, ale prečo je to skrátené legislatívne konanie. Ak si robí svoju robotu poctivo, tak tá chyba mohla byť opravená možno už na predchádzajúcej schôdzi v prvom čítaní, teraz v druhom čítaní, alebo ju nepovažujem za takú dramatickú, aby musela byť vyriešená hneď dneska za 24 hodín a kľudne na marcovej schôdzi môže prebehnúť druhé čítanie.
A, pán predseda, vy nechávate robiť z tohto parlamentu trhací kalendár, pretože vláda sem môže naposielať, čo chce, ale vy ste tu ten hlavný, ktorý rozhodne, či dovolí alebo nedovolí niečo zaradiť do programu. A v tomto prípade, hoc aj ide o vášho ministra, ste mohli povedať, prvé čítanie ti pustím, ale s návrhom na skrátené legislatívne konanie vlády sa nestotožňujem a pôjde to v riadnom procese. Lebo na tú chybu ste prišli skôr a keby ste si robotu boli robili normálne, tak to mohlo ísť v normálnom, riadnom legislatívnom procese. Nič viac a nič menej, pán predseda. Nebudem reagovať na vaše vystúpenie, čisto len k skrátenému legislatívnemu konaniu, naozaj.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.2.2021 14:00 - 14:02 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán minister, naozaj tento váš počin ja považujem za niečo scestné, pretože táto snemovňa nemá naozaj už skoro rok žiaden problém podporiť skrátené legislatívne konanie, aj keď so škrípajúcimi zubami, ak sa niečo týka záchrany životov ľudí na Slovensku. A tie zákony prechádzajú naprieč politickým spektrom bez ohľadu na to, či je to opozícia alebo koalícia.
Ale prísť sem s návrhom, ktorý už sám osebe obsahovo nedáva logiku, prečo má prísť práve teraz, a dať ho ešte aj v skrátenom legislatívnom konaní. Ja budem rád, ak budete môcť zareagovať a povedať, čo vás k tomu viedlo. Keby ste o mesiac tento zákon prijali, koľko teda už tých ľudí nestihnete spokutovať a koľkí sa vám vyšmyknú z toho celého, o aké škody by sme prišli?
Len viete, občania sa majú ťažko. Mnohí možno už na tú diaľničnú nálepku ani nemajú. A možno niekedy ich život donúti, inou cestou ani nemajú kedy ísť a ako, tak možno niektorí chudáci v týchto ťažkých časoch aj tú diaľnicu niekedy vedome, niekedy nevedome aj bez diaľničnej nálepky použijú. A namiesto toho, aby vy ste sem prichádzali so zákonmi, ako im uľahčiť život, vy sme prídete so zákonmi, ako ich ešte viacej zatlačiť do toho blata a do toho ťažkého stavu, v akom sa nachádzajú, a prídete si sem so zbraňou, ktorú potrebujete za 24 hodín mať schválenú, aby ste ich ešte dva alebo tri roky mohli všetkých naháňať. Toto považujem za absolútnu hanbu.
Namiesto toho, a súhlasím s kolegami, aby ste sem prišli s tým, že jednoducho keď vás odfotí stroj, tak vám domov príde fotka s dátumom, s identifikáciou vášho auta a s vyrubenou pokutou a hotovo. A kto sa bude chcieť s vami súdiť, tak sa bude súdiť a kto nie, tak si to zaplatí, alebo to môžte vymáhať. Keby ste s týmto prišli, tak vám zatlieskam, ale vy tu prídete so skráteným legislatívnym konaním, aby ste mohli ešte viacej bičovať po chrbtoch tento zbedačený ľud. Naozaj sa môžte hanbiť, pán minister!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2021 18:56 - 18:57 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem, pán poslanec. Ja len takú drobnosť, lebo k obsahu, to sa bude opakovať do nemoty to isté a to sú také obohraté pesničky, ale spomenuli ste sociálne siete a hrdo ste sa tak, tam, a tak, tak ste sa aj tak chceli pochváliť, že koľko veľa ľudí videlo nijaký produkt, ktorý ste vy vypracovali a pustili na svoje sociálne siete.
Len chcem pripomenúť, že už tak ste dopadli, že aby to videlo veľa ľudí, museli ste zaplatili tisíce eur ako reklamu na tom Facebooku, aby si vôbec niekto tie vaše trápne zostrihy pozrel. Zaplatili ste to z peňazí, ktoré ste dostali aj od daňových poplatníkov, pretože ste to dostali za voľby, a tí, tie peniaze vám dali občania tejto krajiny. Tak len aby ste si potom niekedy aj to pozreli, lebo to si každý bežný občan na tom Facebooku vie pozrieť, koľko tisíc eur ste museli utratiť, aby jedno alebo dve videjká so zostrihmi mojich vyjadrení, ktoré boli vytrhnuté z kontextu, si vôbec pozrelo toľko ľudí, ktoré, aby si ich pozrelo toľko ľudí, koľko si ich pozrelo.
Viete, keby ste boli frajeri, tak nemusíte zaplatiť ani cent, aby sa to tak šírilo, ale to už je váš problém.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2021 18:07 - 18:09 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, pán poslanec, týmto svojim vystúpením ste presne všetkému, všetkým ľuďom a dúfam že ich naozaj mnoho pozerá toto vstúpenie, presne povedali, prečo je už dôležité, aby táto vláda skončila, keď je reprezentovaná takými ľuďmi, ako ste sa predviedli práve vy.
Ja z úcty k vašim šedinám sa budem snažiť byť naozaj slušný, ale si vyprosím, aby ste mi tu v Národnej rade vy, lebo ja neviem ani, vy kto ste ani čo ste pred tým robili, ani kde ste pred tým žili, ste sa mi tu vyhrážali, že niekde inde budem priberať, na nejakom inom mieste a vyhrážali sa, ako to je typické všetkým kolegom z OĽANO, nejakým trestným stíhaním. Nechajte to na tých, ktorí na to majú právo, vy len týmto dokazujete, že toto je váš štýl politiky, ale mňa tým nezastrašíte, môžte si tu tárať o tom, čo chcete.
Mňa by skôr zaujímalo, odpovedzte občanom tejto krajiny, keď ste sa tak dotkli zdravotníctva. Za mojej vlády som dával dvakrát po, po, každý rok po sebe 100 mil. kapitálové výdavky na opravu práve aj tých plesní a iných vecí, aby nemocnice mohli investovať. Koľko ste dali tento rok kapitálových investičných výdavkov ministrovi zdravotníctva? Si to pozrite. Nič! Choďte vysvetliť do Banskobystrického kraja, prečo ste zastavili schválenú, vládou schválenú a Útvarom hodnoty za peniaze schválenú rekonštrukciu Roosveltovej nemocnice za 100 mil. eur, jednu z najdôležitejších nemocníc v krajine. Prečo ste ju zastavili? Choďte im to vysvetliť! Nedali ste ani cent. Ukončené je dávno verejné obstarávanie.
Kto sa fotil pri lietadlách? Keď prišli z Číny veľké lietadlá ešte s tovarom, ktorý sme objednali my a ministerka vnútra, tak sa tam fotili vaši ministri. A takto sa ukazovali tam v nákladom priestore toho Antonova, ktorý prišiel, a to boli ešte zmluvy, ktoré nakúpila predchádzajúca vlády, a vy ste sa pri nich fotili. NKÚ vám dalo teraz správu, že ste nemali v skladoch nič pripravené na druhú vlnu pandémie. A takto by som mohol pokračovať ďalej.
Nikto nevyviezol žiadne štátne veci do Číny. My sme dovolili len lietadlu pristáť a to, čo si kúpili vo firmách, to je ich vec, takže, prosím pekne, naozaj vo vašom veku by ste sa už mali naozaj vyjadrovať slušne a neklamať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2021 17:32 - 17:34 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pani poslankyňa, v úvode ste hovorili, že ste mali pocit, že zo mňa, alebo neviem, či ste mysleli všetkých predkladateľov, ide nejaký strach alebo niečo také.
Tak chcem vás uistiť, že môžete sa vy alebo už niektorí z vašich kolegov vyhrážať zatváraním a vyšetrovaním komukoľvek, nás určite nevystrašíte. Dokonca ani činnosť orgánov činných v trestnom konaní vás neoprávňuje k tomu, aby si občania mohli nejakým spôsobom zatvoriť oči pred neschopnosťou tejto vlády.
Vy ste vy..., vymenovali niekoľkých tých ministrov. Ja som veľmi rád, že za ministra zahraničných vecí ste si zobrali môjho dlhoročného kolegu a kamaráta Ivana Korčoka, pretože tento pôsobil aj za mojej vlády, aj za vlády Roberta Fica vo významných zahraničnopolitických funkciách, a som veľmi rád, že ste museli siahnuť do našich radov, aby ste na takýto post mohli nájsť profesionála, a to, s tým sa veľmi stotožním a som hrdý na to, že na ministerstve zahraničných vecí je náš človek, ktorého ste si pripra..., nejakým spôsobom privlastnili vy.
Potom ste si neodpustili, myslel som, že..., viete, že ste trošku taká, ako by som povedal, nejá..., neviem teraz nájsť správne slovo, preto nepoviem žiadne, aby som zas neurobil nejakú chybu v slovenčine, neodpustili ste si tie narážky - faloš a neviem čo všetko. Viete, vy sa tvárite - celá SaS - vo vládnej koalícii ako opozícia vo vnútri. Hráte sa na chrumkavých, všetko kritizujete, postavíte sa premiérovi, každú chvíľku ste proti testovaniu, ste proti tomu, ste proti hentamu, hentomu.
V skutočnosti ale aj tak všetko ide tak, ako chce premiér Igor Matovič, a preto len pripomínam všetkým občanom, za všetko, čo sa v tejto krajine deje, nesie plnú zodpovednosť aj SaS, hoc sa tvári... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis