Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.10.2020 o 9:17 hod.

Mgr. Ing.

Peter Cmorej

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 8.12.2020 15:13 - 15:17 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Kolegovia, kolegyne, ja chcem v prvom rade zdôrazniť, že určite podporujem každý zmysluplný návrh, ktorý zvyšuje podporu mladých rodín s deťmi. A tento prísp... tento návrh, ktorý tu pred sebou máme, návrh na tehotenský príspevok, určite patrí medzi, medzi takéto zákony.
Zároveň chcem vyjadriť presvedčenie, že spolu v tejto koalícii prijmeme ešte veľa prospešných zákonov pre mladé rodiny s deťmi. A to aj také, ktoré odstraňujú nespravodlivosti a znižujú byrokraciu.
Neviem, či ste vedeli, že dnes do troch rokov veku dieťaťa rodičia vyplnia 26 formulárov. Napríklad pri žiadosti o príspevok na dieťa musíte odniesť potvrdenie z jedného oddelenia úradu práce a rodiny na iné oddelenie toho istého úradu. V Bratislave tie dve oddelenia dokonca sídlia na úplne opačných koncoch mesta.
Neviem, či ste vedeli, že skoro 20-tisíc matiek každý rok materskú nedostane. O materskú môžte prísť napríklad v dôsledku rizikového tehotenstva. Pretože keď ste na rizikovom tehotenstve, ste PN a práceneschopnosť sa nezarátava do 270 dní nemocenského poistenia, čo je úplne základná podmienka na priznanie materskej. A tak sa vám môže stať, že budete na rizikovom tehotenstve napríklad šesť mesiacov a vďaka tomu materskú nedostanete. A, žiaľ, nedostanete ani tehotenský príspevok, lebo táto podmienka 270 dní je aj v zákone, ktorý máme pred sebou. Aby sme si to uvedomili. Mamička na rizikovom tehotenstve nemusí dostať tehotenský príspevok, aj keď predtým pracovala. A nemusí ho dostať ani živnostníčka, ktorá otehotnela, lebo prvý rok živnosti si neplatíte odvody a opäť nesplní podmienku 270 dní.
Veľmi ma teší, že naši kolegovia z koalície prejavili ochotu, keď sme sa o tomto rozprávali, keď prišiel tento návrh na stôl, a prejavili ochotu sa na celý systém pozrieť trošku zo širšieho pohľadu. A dohodli sme sa a minister, pán minister Krajniak prisľúbil, že na jar sa k tomu vrátime.
Každé dieťa je predsa rovnako cenné a s každým tehotenstvom sú spojené zvýšené výdavky. To používam argumentáciu z dôvodovej správy. Nemôžeme predsa diskriminovať skoro 20-tisíc detí. Navrhujem a dúfam, že sa nám podarí vypustiť túto podmienku 270 dní nemocenského poistenia z celého systému podpory materstva a rodín s malými deťmi. Lebo je to práve táto podmienka, ktorá spôsobuje väčšie nespravodlivosti, ktoré dnes v systéme máme.
Mrzí ma, že sa to už nepodarilo teraz, ale rozumiem, že peniaze nerastú na strome a spôsobilo by to pomerne veľké náklady navyše.
Poviete si, áno, potom ale materskú dostanú aj tie, ktoré nikdy nepracovali, tak ako to navrhovali kolegovia z ĽSNS. Až takí sú oni slniečkari. Je to spravodlivé? A z čoho im ju vypočítame? No tento problém sa dá vyriešiť veľmi jednoducho. Vymeriavací základ, to je to, z čoho vypočítate materskú, odstupňujme podľa nejakej pevnej veličiny, napríklad od životného minima. Napríklad podľa toho, aké dosiahla matka vzdelanie, či má základné, stredné alebo vysokoškolské, alebo ju môžme bonifikovať napríklad za to, že opatruje svojho chorého príbuzného. A takto by dostali materskú aj tehotenský príspevok aj tie matky, ktoré dnes nespravodlivo materskú ani tehotenský príspevok nedostanú.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 14:53 - 14:54 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Cmorej, pán, pán predsedajúci.
Pán Suja, ja chcem zareagovať na ten váš návrh zákona. Ja som vtedy, žiaľ, nemohol byť prítomný, že ste boli ochotní rokovať o ústupkoch. No, žiaľbohu, tam nebolo o čom rokovať, lebo ten váš návrh bol, bol napísaný strašidelne zle. Ja neviem, či, či ste si vy uvedomili, že vy ste chceli vlastne vyrobiť materskú pre neprispôsob... pre neprispôsobivých občanov, ale predpokladám, že nie, lebo asi ste to nedomysleli do dôsledkov. Vy ste to mali napísané tak, že bolo, že postačovalo mať strednú školu a nikdy nepracovať a aj tak by tá matka, ten rodič mali materskú, ktorá by sa im vypočítavala z minimálnej mzdy, dokonca by bola vyššia ako minimálna mzda, alebo stačilo hodinu mesačne robiť akúkoľvek fiktívnu činnosť a tiež by mala materskú vyššiu ako minimálna mzda. Dokonca by takéto matky mali vyššiu materskú ako mamička, ktorá, ktorá by robila na nejaký čiastočný úväzok napríklad za 200 eur mesačne, tak tá by mala vďaka vášmu návrhu nižšiu materskú ako rôzni neprispôsobiví občania. To bol naozaj veľmi komický návrh a to sa nedalo žiadnym spôsobom podporiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.11.2020 16:55 - 16:56 hod.

Peter Cmorej
Áno, ďakujem. Hlasovať budeme teraz o 17.00 hod., za chvíľočku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 26.11.2020 16:44 - 16:46 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní zákona o príplatku k dôchodku politickým väzňom v znení neskorších predpisov (tlač 291).
Národná rada sa uznesením č. 379 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, výboru pre financie a rozpočet, výboru pre obranu a bezpečnosť a výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny a výboru pre sociálne veci. Určila zároveň výbor pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie zákona v druhom čítaní vo výboroch. Predmetný návrh zákona prerokovali a odporučili Národnej rade všetky určené výbory okrem výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktorý o návrhu nerokoval, pretože nebol uznášaniaschopný. Z uznesení výborov Národnej rady vyplýva 11 pozmeňujúcich návrhov.
Gestorský výbor odporúča hlasovať o návrhoch uvedených v IV. časti tejto spoločnej správy nasledovne: spoločne o bodoch 1, 3 až 11 s návrhom schváliť a osobitne o bode 2 s návrhom neschváliť.
Gestorský výbor odporúča návrh zákona schváliť v znení schválených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.
Spoločná správa výborov o prerokovaní návrhu zákona bola schválená uznesením č. 79. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informoval o výsledku rokovania výborov a predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 26.11.2020 16:41 - 16:42 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol výborom určený za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý nájdete pod tlačou 326. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a Legislatívnych pravidiel tvorby zákonov.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú zo zákona, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 322 navrhujem, aby zákon prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a výbor pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 22. januára a v gestorskom výbore do 25. januára.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.11.2020 10:30 - 10:32 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne kolegom za ich príspevky. Ja som to už hovoril v úvodnom slove, ale ešte raz by som, ešte raz, ešte raz by som to rád zdôraznil. Ja by som tak neostrakizoval tých súkromných investorov vo vodárňach, lebo my ich tam raz v budúcnosti budeme potrebovať. Vy viete, že, že všetky tie vodárne majú obrovské investičné dlhy a naozaj nie sú spravované dobrým spôsobom, avšak určite tam nemôžme pustiť nejakých divných ľudí, ktorí to kupujú cez nejaké nastražené firmy, ale naozaj to musíme dobre zaregulovať, aby bolo jasné, čo ten súkromník tam môže a aby si štát a obce udržali ten, ten kontrolný balík, aby tam bol ten kontrolný balík, aby tam bol ten kontrolný mechanizmus, čo dneska nie je. Preto dneska, preto naozaj to vnímajme ako nejaký ochranný val, ktorý dneska staviame okolo, okolo vodární.
Ešte by som rád pri tejto príležitosti povedal o tom, že najväčší problém pri tomto rozdrobenom vlastníctve a Východoslovenská vodárenská spoločnosť je asi najukážkovejším príkladom. Neviem, či je iná vodárenská spoločnosť, ktorá by mala rozdrobenejšie vlastníctvo. Však aj Košice tam vlastnia tuším nejakých 20 percent a nie je tam jediný, nie je tam žiaden majoritný vlastník, tak najväčším problémom je, dá sa povedať, že rezignácia na výkon tých svojich majetkových práv. Videli sme to aj tuto v Bratislave, že, že tí, tí primátori a starostovia niekedy ani nevedeli, čo sa robí v ich mestských podnikoch. Niekedy to, samozrejme, že, že vyslovene, že predali, ale častokrát tí šéfovia tých mestských podnikov sú sami sebe pánom a to, že tam kradnú ako straky, tak sa o tom, tak sa to zistí až po nejakej dobe, kedy tam príde, príde to tam opäť niekto kontrolovať. Vlastne opäť si môžme povedať príklad Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, kde ten šéf to tam mal pomaličky ako dedičné léno a nevedeli ste ho odtiaľ dostať, až kým si poňho neprišla polícia.
Takže určite s týmto je potrebné niečo robiť a toto vnímam ako len prvý krok pred nejakou väčšou reformou mestských podnikov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.11.2020 10:15 - 10:18 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tento zákon, ktorý predkladám s mojimi priateľmi z klubu OĽANO a s mojím kolegom Mirom Žiakom, je ďalší zo série zákonov - chránime majetok nás všetkých v mestských podnikoch a konkrétne vo vodárňach.
Prvý zo série týchto zákonov, novelu zákona o regulácií v sieťových odvetviach, sme schválili približne pred dvoma mesiacmi. V tom zákone sme zamedzili tunelovaniu vodární cez dcérske spoločnosti, čo bol osvedčený a dlhoročný model, ktorý bol známy najmä z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Tento zákon, ktorý máte pred sebou, reaguje na hrozbu, že k našej základnej strategickej surovine, ktorou voda nepochybne je, sa snažia dostať rôzne zvláštne záujmové skupiny, ktorých cieľom, obávam sa, teda skúsenosti nás učia, že nie je to rozvoj vodovodnej a kanalizačnej siete či služba občanovi, ale len vlastný prospech. Bratislavská vodárenská spoločnosť takýto problém v minulosti vyriešila zmenou stanov, kde akcionári priamo zakotvili, že ich akcie nie sú prevoditeľné mimo obce a mesta Bratislavského kraja. A tieto stanovy nie sú zmeniteľné bez súčinnosti Dozornej rady. Žiaľ, ostatné vodárenské spoločnosti nemajú takéto ustanovenia vo svojich stanovách, a preto teraz Východoslovenská vodárenská spoločnosť rieši podobný problém, keď sa o účasť vo vodárňach snaží neznáma osoba s neznámymi úmyslami cez nastrčeného advokáta.
Preto navrhujeme zákonnú úpravu, ktorá hovorí, že majetkové účasti štátu, obcí a samosprávnych krajov môžu byť prevedené iba na iné obce, samosprávne kraje či štát. Obmedzenie prevoditeľnosti akcií určite nie je ideálne riešenie. Štát a, žiaľ, ani samosprávy nie sú ideálnymi vlastníkmi. Je potrebné povedať, že je to dočasné riešenie, je to akási záchranná brzda. Staviame múr okolo našej strategickej suroviny, lebo nechceme, aby sa k nej dostali rôzni barbari. Ale chcem zdôrazniť, že sa musíme postupom času dostať aj k takému nastaveniu pravidiel, ktoré, ktoré umožní vstúpiť do takýchto podnikov strategickým investorom. Takým, ktorí budú mať nastavené jasné pravidlá, povinnosť investícií a jasné rozvojové plány, ktoré budú musieť plniť. Na takéto niečo potrebujeme zákon o obchodných spoločnostiach, ktoré vykonávajú služby vo verejnom záujme.
Kolegovia, veľmi pekne ďakujeme za podporu a dúfam, že v tejto iniciatíve - ako chrániť majetok nás všetkých - budeme aj naďalej pokračovať.
Skryt prepis
 

3.11.2020 10:40 - 10:55 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 291. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby Národná rada po všeobecnej rozprave sa uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, výbor pre financie a rozpočet a výbor pre sociálne veci, výbor pre obranu a bezpečnosť a výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.10.2020 11:27 - 11:32 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, využijem príležitosť, že je otvorený zákon o Štátnom fonde rozvoja bývania. Rád by som pána ministra a taktiež vás, kolegovia, upozornil na jednu časť tohto zákona, a to mladomanželské pôžičky, konkrétne na ich nefunkčnosť a chýbajúcu zmysluplnosť. Rád by som takto dal aj podnet na zmenu možno pozmeňujúcim návrhom v druhom čítaní.
Mladomanželské pôžičky vznikli skoro pred dvoma rokmi na podnet vtedy vládnucej strany MOST-HÍD, bola to ich priorita a poskytuje ich Štátny fond rozvoja bývania. Som jednoznačne za to, aby sme mladé rodiny podporili, ale určite nie kopou nezmyselných pravidiel. Len aby ste vedeli, dal som si tú námahu a vyhľadal som si v Centrálnom registri zmlúv zmluvy o mladomanželských pôžičkách.
Tak za tento rok od začiatku roka bolo poskytnutých dvanásť mladomanželských pôžičiek na celom Slovensku a za rok 2019 to bol približne rovnaký počet a tie sumy boli asi od päť tisíc do päťdesiat tisíc možno. Aký je dôvod? No dôvod je ten, že podmienky mladomanželských pôžičiek sú horšie, ako podmienky v komerčných bankách na klasické hypotéky. Vykonávacia vyhláška totiž hovorí, že úrokom jedno percento je úročených iba prvých pätnásťtisíc, a to len na dobu pätnásť rokov. Zvyšok úveru je úročený sadzbou 2 %, a to na dobu dvadsať rokov. Len aby ste vedeli, tak v komerčnej banke si môžte požičať na tridsať rokov a úroky sa pohybujú dneska od pol percenta.
Navyše čo je zásadné, manželia túto pôžičku nemôžu použiť ani na dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti, lebo daná nehnuteľnosť musí byť vždy založená v prospech Štátneho fondu rozvoja bývania a neakceptuje sa žiaden ďalší záložný veriteľ. V praxi to znamená, že to, čo by mladým rodinám reálne pomohlo, keby si mohli cez túto pôžičku dofinancovať 20 % kúpnej ceny, lebo banky vám už dajú maximálne 80 %, výnimočne 90 %, nie je to možné mladomanželskou pôžičkou zrealizovať.
Preto dávam mladomanželské pôžičky pánovi ministrovi do pozornosti, a ak bude mať vôľu sa touto témou zaoberať a mladomanželské pôžičky zachovať, lebo taktiež je legitímne rozprávať sa o tom, či vôbec majú zmysel, nakoľko máme fungujúci trh hypoték, tak si dovoľujem dať niekoľko odporúčaní, čo by sa mohlo zmeniť a samozrejme, keď sa na to nájdu financie.
Malo by sa jasne zadefinovať, že Štátny fond rozvoja bývania môže byť záložným veriteľom na druhom mieste, pokiaľ je účel úveru kúpa nehnuteľnosti a záložným veriteľom na prvom mieste je banka podnikajúca na základe zákona o bankách. Tak sa umožní, aby bolo možné používať mladomanželskú pôžičku na dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti. Mala by sa prehodnotiť úroková sadzba, ktorá by sa mala naviazať na reálnu výšku úrokových sadzieb v ekonomike, napríklad na Euribor. Prehodnotil by som aj výšku a splatnosť úveru, nakoľko pätnásťtisíc s tou dobrou sadzou je skutočne málo a splatnosť pätnásť rokov výrazne zvyšuje splátku. Naopak, ideálne by bolo, ak by splatnosť bola dlhšia ako splatnosť štandardných úverov, ja by som dal až na štyridsať rokov, nakoľko, ak sa pozrieme na faktory, prečo si mladé rodiny nemôžu dovoliť vlastné bývanie, tak sú to za prvé, že nemajú tých 20 % na dofinancovanie, lebo nemali si kedy nasporiť tie peniaze, lebo sú to mladé rodiny a za druhé, splátky sú príliš vysoké a to priamo súvisí práve s tou splatnosťou, že čím máme dlhšiu splatnosť, tým máme nižšiu splátku. A ten tretí dôvod je, že im častokrát nevychádza parameter DTI - debt to income -, to znamená pomer dlhu ku ich celkovému príjmu, ktorý by mal podľa, podľa pravidiel, ktoré nastavila NBS-ka, maximálne osem.
To znamená, že maximálna úverová angažovanosť rodiny, všetky úvery, čo máte dokopy, by nemala presahovať osemnásobok vašich ročných príjmov. Čo mladým, ktorí častokrát pracujú iba niekoľko rokov a nie sú kariérne na vysokých pozíciách alebo ešte, nebodaj, manželka je na materskej a majú o to nižší príjem, častokrát im to nevychádza. Ja som túto tému už tak neformálne komunikoval aj s ministerstvom financií a taktiež s tým v zásade súhlasia.
Pri tejto príležitosti by som zvážil aj pravidlo, že úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania by sa do tohto pravidla DTI nemusel započítavať. Rovnako by som odstránil nezmyselnú požiadavku, že manželstvo muselo byť uzatvorené maximálne tridsaťšesť mesiacov pred žiadosťou o úver, pôvodne to dokonca bolo len dvanásť mesiacov a tým pádom by sa z mladomanželských pôžičiek spravili skôr pôžičky pre mladé rodiny. Považujem to za obmedzujúci, za obmedzujúci zákaz.
A posledná vec, zrušil by som aj príjmové kritérium, ktoré je dnes určené na päťnásobok životného minima ako príjem rodiny. Radšej by som to zmäkčil spôsobom, že Štátny fond rozvoja bývania bude zohľadňovať príjem rodiny a tým pádom uprednostňovať tých menej zarábajúcich. Ak bude od pána ministra a od koaličných partnerov ochota túto otázku riešiť, rád budem k tomu nápomocný.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2020 9:17 - 9:18 hod.

Peter Cmorej Zobrazit prepis
Pán Kamenický, ja som úplne že zhrozený, že toto sme mali za ministra financií, však to sa nedalo počúvať! Vy ste sa nehanbili, keď ste toto rozprávali? (Reakcia z pléna.) To, to vy tu, vy sa nás pýtate, vy sa nás pýtate, kde sme zobrali 8 mld. na ten dlh? No tak však sme si ich museli požičať. Vy viete o tom, že peniaze nerastú na strome? Už vám to niekto povedal? (Ruch v sále.) Ako to, on sa nás tu normálne pýtal, že ako si to dovoľujeme, tých 600 mil., ktoré nám oni pred voľbami len tak povedali, že toto musíte vyplatiť, lebo my sa bojíme, ako skončíme vo voľbách, takže nasľubovali hory dole; takže tu nasľubovali hory-doly, a on sa nás naozaj pýta, že prečo tieto ich predvolebné sľuby teraz zreálňujeme! No lebo peniaze nerastú na strome. Však to je úplne že neuveriteľné!
Skryt prepis