Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.10.2021 o 18:30 hod.

JUDr.

Ján Richter

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.10.2021 17:37 - 17:39 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
No chcem poďakovať, pán minister, za to vysvetlenie niektorých tých kompenzácií. O tom, či je to dosť, alebo málo teraz nebudeme polemizovať. Úmyselne som zvolil tú rétoriku tak, aby ste ma pochopil, že čo znamená politika zamestnanosti, že to je vzájomná previazanosť, že to nie je len otázka nejakého úradu, ale je to ďaleko širší komplex vecí.
Trh práce na Slovensku má dva hlavné problémy, to sú, po prvé, regionálne rozdiely a, po druhé, je to štruktúra nezamestnaných. To je 200-, dneska už 220-tisíc, s nimi sa musí robiť. Oni sa musia rekvalifikovať, s absolventami škôl treba robiť inak, lebo to, čo im nedáva škola, musí pripraviť, predtým než nastúpia do fabriky, niekto iný, aby ovládali základné veci. Pán Lelovský by vám k tomu veľmi veľa hovoriť, s ním sme zvádzali, zvádzali viaceré slovné prekáračky, ktoré sa tejto veci týkajú, ale je to v prvom rade o pomoci zamestnávateľom, aby hlavne tí, ktorí sú na tých úradoch práce, vedeli zamestnať a aby sme nemuseli ťahať niekoho z tzv. tretích krajín.
Viete, ja súhlasím s vami, vy hovoríte stále o sprostredkovaní. Ten kto chce ísť robiť do Amazonu za 1 100 eur, nepotrebuje úrad práce, on tam príde, nastúpi, nemajú žiadne veľké požiadavky, ale Amazon nie je všade.
No a čo je to najpodstatnejšie, pán Kollár, stále nám chýbajú tie byty, ktoré vy sľubujete a najmä tam, kde je práca. Ak sa toto podarí do istej miery odstrániť, myslím si, že aj tá mobilita v rámci Slovenskej republiky bude ďaleko väčšia.
No, pán minister, snáď len toľko, čo tu už bolo povedané, ani váš, ja to nazvem, liberálny Boh - trh nie je schopný všetky problémy poriešiť, a preto je nevyhnutné, aby pomáhal aj štát vrátane úradov práce, vrátane služieb zamestnanosti.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.10.2021 16:59 - 17:19 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda Národnej rady.
Vážené kolegyne, kolegovia, pán minister niekde tam vzadu, pán spravodajca, dovoľte mi, aby som v rámci môjho vystúpenia možno ani nehovoril o dopadoch zdražovania a krízy, ale skôr začal veľmi vážne polemizovať o odborných predpokladoch pána Sulíka na výkon funkcie ministra hospodárstva.
Všetci dobre vnímame a už sme sa tak trošku zmierili s tým, že pán Sulík má ten sociálny a možno aj ten solidárny rozmer jednak predsedu SaS, ale aj ministra hospodárstva už taký povestný, povedzme, že je tvrdo liberálny. Ale ja by som k tomu dodal, že taký ten jeho sarkazmus, kedy nevieme či hovorí pravdu, či žartuje, polemizuje, je niekedy taký veľavravný a možno do toho úzko zapadá aj ten jeho slávny výrok alebo nápad, ktorý tu použil v poslednom období - zrušiť v rámci šetrenia úrady práce, ktoré možno na rozdiel od ministerstva hospodárstva boli v tom predchádzajúcom období jediné, čo počas pandémie pomáhali zamestnancom a podnikateľom so všetkými dôsledkami. Ale o tých sa budeme baviť, keď tu bude sedieť niekto iný. Myslím teraz na tú poslednú kauzu.
Ale treba povedať, že to bol jediný rezort, ktorý to riešil a jediné úrady. Krútili nad tým hlavou viacerí odborníci. Mňa zaujalo dosť aj vystúpenie a reakcia expremiérky pani Radičovej už aj z toho titulu, že kedysi sedela aj na stoličke ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Tak trošku som čakal a zatiaľ som nepočul reakciu exministra za SaS pána Mihála. Veľmi by ma zaujímala jeho reakcia na tento výrok alebo tento nápad, ako ušetriť na úradníkoch.
Mimochodom, pán minister, ak to mala byť istá replika k tomu, že ste sa zaviazali niekde v programovom vyhlásenie vlády ušetriť 10 % štátnych úradníkov, no viete, aký je váš výsledok za rok 2020? A to nemám zo svojej hlavy, to je správa Rady pre štátnu službu, 4 600 štátnych úradníkov za rok 2020 pribudlo. To znamená, takto plníte svoje vlastné programové vyhlásenie vlády. To je tak naoko pre ľudí, ale platí to, že vodu káže, ale víno pije. Možnože ja keby som takýmto spôsobom bol býval v roku 2012, keď som nastupoval na rezort práce, pristúpil k hodnoteniu, ja si dovolím povedať, veľkých profesionálov, ktorí na službách zamestnanosti na úradoch práce robia, že stačí, aby ich nahradil nejaký webový portál ponuky pracovných miest a pár podnikateľov okolo toho, no nikdy by sme neboli bývali dokázali posunúť nezamestnanosť z 15 % na 5 % a možno aj z tohto miesta chcem poďakovať všetkým tým, ktorí sa spolupodieľali a spolupracovali na úlohách, ktoré z toho jednoducho vyplývali.
To vôbec neznamená, že sa pri napĺňaní politiky zamestnanosti nespolupracuje aj so súkromnými personálnymi agentúrami. Ale to je komplex vecí a on nie je možný jednoducho bez toho, že by tieto úrady a hlavne úradníci, ktorí tam sedia, nespolupracovali. Je to zároveň aj, dovolím si povedať, urážka spoločného Európskeho sociálneho fondu a jeho operačných programov. Pán minister, 900 mil. eur - Operačný program Ľudské zdroje je na politiku zamestnanosti, 900 mil. eur - úrady práce sú hlavné inštitúcie, cez ktoré sa realizujú jednotlivé projekty, ktoré sa týkajú aktívnej politiky trhu práce, ktoré sa týkajú motivácie zamestnávateľov, aby zamestnávali mladých ľudí, dlhodobo evidovaných nezamestnaných a, samozrejme, aj tých, ktorí majú tesne pred dôchodkom. O to je to pre mňa ako prekvapujúcejšie a nepochopiteľnejšie, čo to vlastne malo byť v tomto prípade. Skôr si to vysvetľujem tak, že to malo byť také jemné kopnutie do zadku možno koaličného partnera, no a ten prirodzene reagoval.
Pán minister, čo ste to vlastne zahlásili, budem vás citovať zo 7. 10. tohto roku, nastal čas zrušiť úrady práce: "Možno už nastal čas na to, aby vláda začala robiť odvážnejšie rozhodnutia, napríklad zrušiť úrady práce." povedal Richard Sulík. "V čase, keď niekto hľadá prácu, stačí mu naťukať si na portál niekoho z poskytovateľov pracovných ponúk." Nemyslí si, že štát musí zamestnávať 2-tisíc, dnes som tu už počul číslo aj 9-tisíc, ale dobre, úradníkov, ktorí nezamestnaným sprostredkovávajú prácu. "To zvládne každý sám, kto prácu chce", tvrdí pán Sulík.
Nedá mi nič iné, budem sa pokúšať teraz v nejakej krátkej dobe pomenovať, čo všetko úrady práce majú na zodpovednosť. Ale možno ešte pred tým. Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny robí tri politiky. Prvé politiku zamestnanosti, po druhé sociálnu politiku a po tretie dôchodkovú politiku. Aj politika zamestnanosti a v značnej miere aj sociálna politika je o úradoch práce. Dôchodková politika je hlavne o Sociálnej poisťovni. To znamená, hlavné nástroje na realizáciu týchto politík by pán minister hospodárstva zrušil. No o čom sú tie úrady práce, čo sa týka obsahu a významu? Samozrejmá vec, to nie je len politika zamestnanosti, ako som povedal. To sú sociálne veci, z časti už viacerí kolegovia sa snažili tu niektoré veci pomenovať. To je vyplácanie sociálnych dávok, pomoci rodinám, rodinné prídavky, rodičovské príspevky, náhradné výživné, pomoc v hmotnej núdzi. To sú desiatky kompenzačných príspevkov pre zdravotne postihnutých, krízová pomoc, intervencia, je to pomoc a príspevky pre prvákov, pri narodení dieťaťa, príspevky na stravu detí, náhradnej starostlivosti. No a to, čo je naposledy pre človeka dôležité, ktorý odchádza, príspevok na pohreb.
Ďalej je tu SPO-čka, to znamená sociálno-právna ochrana detí a sociálnej kurately. Je to ochrana všetkých záujmov detí pred týraním. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny fungujú ako centrá pre deti a rodiny. To sú bývalé detské domovy. To je štyri a pol tisíca detí alebo mladých ľudí niekedy, ktorí sú na týchto zariadeniach a to sú konkrétni ľudia, stovky a stovky, ktoré ich v tomto prípade riadia a zabezpečujú.
Ďalej sú to služby zamestnanosti, a to sú chránené dielne v rámci tom, 430 sociálnych podnikov, kde pracuje takmer tri a pol tisíca ľudí veľakrát so zdravotným postihnutím, realizovanie množstva projektov na zvyšovanie zamestnanosti rôznych uchádzačov o zamestnanie. Ďalej celý komplex jednotlivých paragrafov aktivačných prác, absolventskej praxe, zvyšovania si, zmeny kvalifikácie, znižovania nákladov zamestnávateľov cez jednotlivé príspevky a, samozrejme, vytváranie pracovných miest, mobilitu za prácou riešia úrady práce. Ďalej je to realizácia tisícov výberových konaní a koordinácií, ďalej je to realizácia veľtrhov práce, ktoré hlavne v čase vysokej nezamestnanosti majú svoju veľmi dôležitú úlohu, no je to aj kontrola dodržiavania pracovnej legislatívy. Úrady práce a sociálnych služieb a rodiny vykonávajú svoju činnosť v oblasti služieb zamestnanosti pre klientov. To sú uchádzači a záujemcovia o zamestnanie, študenti, rodičia, občania ohrození stratou zamestnania, samozrejme, zamestnávatelia ako druhá významná kategória, živnostníci, ale sú to aj cudzinci, občania Európskej únie, ale aj občania tzv. tretích krajín.
Klientom môže byť každá osoba, ktorá sa pohybuje na trhu práce v rámci Slovenskej republiky alebo má záujem o vstup na trh práce v rámci Slovenskej republiky. Kľúčovou úlohou činnosti služieb zamestnanosti je sprostredkovanie vhodného zamestnania. Samozrejmá vec, že aj v spolupráci s personálnymi agentúrami, ale najmä, pán minister, vo veľmi vážnom prepojení s ministerstvom hospodárstva, pretože máme spoločné záujmy, aj rezort práce, aj rezort hospodárstva a zamestnávatelia, prípadne zamestnanci. To sú kategórie a sociálni partneri, ktorí sú pri tomto, realizácii týchto úloh veľmi dôležití aj pre rezort hospodárstva a samozrejmá vec, že aj pre rezort práce.
Rezort práce je ten prvý, ktorý vytvára podmienky a predpoklady, aby sa následne uplatnili a realizovali politiku, ktorú v tomto prípade riadi rezort ministerstva hospodárstva. Je tu zákon č. 5 o službách zamestnanosti. Presne vymedzuje, medzi ktoré, okrem iných, patria aj sprostredkovanie uchádzačov, viesť evidenciu, rozhodovať o zaradení občana do evidencie, predkladať na posúdenie, toto by som sa chcel trošku pozastaviť, výboru pre otázky zamestnanosti žiadosti právnickej osoby alebo fyzickej osoby.
Možno ani neevidujete, že tie výbory pre otázky zamestnanosti fungujú na každom jednom úrade. Sú to také malé tripartity, kde sú aj zástupcovia samosprávy, zamestnávateľov, áno, aj odborárov, ale aj občianskych združení, ktoré posudzujú projekty komu dať, komu nedať, kto dokáže efektívnejšie zrealizovať tie prostriedky, pokiaľ mu nejaké prídu. To je jednoducho veľmi dôležitý a veľký nástroj a možnože málokto vie, že tieto úrady alebo tieto komisie sa vyjadrovali v čase, keď sme boli pri vláde napríklad k výberovým konaniam na riaditeľov úradov práce. Čo je dnes niekde úplne inde, čo už dávno, dávno zabudnuté. Samozrejme, je tu aj pôsobnosť pri integrácii občanov so zdravotným postihnutím, no a pôsobnosť pri zamestnávaní občanov členského štátu Európskej únie, ale ďaleko zložitejších hlavne tzv. tretích krajín. Toto je možno veľmi, veľmi stručnosti a v krátkosti celý komplex vecí, ktoré s týmto jednoducho súvisia.
No, dosť ma zaujímalo, ako zareaguje na takýto nápad alebo návrh minister Krajniak. To radšej zrušíme ministerstvo hospodárstva. Na Slovensku zvykneme hovoriť, že aký pochválen, no taký naveky amen. Je to koaličný partner. Ak to nebol zámer, pán minister, tak trošku, by som povedal, kopnúť si do koaličného partnera, no tak minimálne ho to k tomu vyprovokovalo a takúto rétoriku v danom prípade použil, pretože okrem iného 2,5 mld. eur boli prostriedky, ktoré boli na podporu podnikania, napríklad teraz v pandémii, poskytnuté. Ministerstvo hospodárstva napríklad na rozdiel od ministerstva dopravy, ktoré sanovalo aspoň cestovný ruch a tie reštauračné zariadenia, v podstate nekompenzovalo nič.
Vôbec nepovažujeme za vtipné, citujem Krajniaka: "Keď niekto dehonestuje prácu zamestnancov štátu, ktorí počas pandémie najlepšie zvládli vyplácanie pomoci ľuďom a podnikateľom, no a teraz im niekto odkazuje, že sú nadbytoční." Tvrdé, ale adekvátne. Každopádne si dovolím povedať, že tu vzácne súhlasím s pánom ministrom Krajniakom a to aj napriek tomu, že tu bude za chvíľku sedieť a bude skladať účty, ktoré sa týkajú jeho výkonu práce.
No prišla na druhý deň 8. 10. istá korekcia, ktorú ste tu aj naznačil. Minister hospodárstva a predseda SaS Sulík nechce rušiť úrady práce, chce len, aby prestali hľadať prácu pre nezamestnaných. Pán minister, ďalšia perla: "Myslím si totiž, že ide o činnosť, ktorú by štát vykonávať nemal." Podľa Sulíka úrady práce zamestnávajú približne 9-tisíc, z nich odhadom 2-tisíc ľudí sprostredkúva prácu pre nezamestnaných, "a ja si myslím, že toto je činnosť, ktorú by štát nemal," skonštatoval s tým, že nezamestnaní by si mali hľadať prácu sami. Pripomínam to, čo som povedal, ešte raz.
Rok 2020 úloha z programového vyhlásenia vlády mínus 10 % zamestnancov štátnej správy, skutočnosť plus 4 600. Možno práve toto je ten dôvod, prečo vás to takto radikálne posunulo. Sú veľmi zaujímavé slová, ktoré v tomto prípade, alebo reakcia, ktorú povedala pani Radičová, tá Radičová, ktorú ste ako predsedníčku vlády pred takmer desiatimi rokmi svojimi postojmi v podstate zložil. Radičová konštatovala, že v súčasnej ekonomickej situácie by sa mal minister hospodárstva venovať najmä cenám energie. Radičová dodala, práve túto tému by nemal prekrývať provokujúcimi výrokmi o zrušení úradov práce a vytvárať tak nový konflikt. V podstate by sa to dalo uzavrieť ako jeden nezmysel, pretože úrady práce vlastne ani nemáme, pretože u nás fungujú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré neriešia len hľadanie práce, ale celý súbor opatrení, ktorý som v podstate predtým pomenoval. Podľa jej slov pri témach ako nerozvinuté regióny, vysoká nezamestnanosť, riziko chudoby a podobné ďalšie je takýto výmysel úplne odtrhnutý od reality. Pani Radičová, hlboko s vami súhlasím.
Teraz, ak dovolíte, súvislosti, pretože politika zamestnanosti, samozrejmá vec, je to je implementácia hlavne cez úrady práce, ale to sú aj ďalšie veľmi dôležité veci. Neviem, do akej miery ovládate dva pojmy, ale z toho vyplývajúce obsahy. Národná sústava povolaní a národná sústava kvalifikácií. Pretože to je spoločná úloha, ktorá vyplynula a v podstate národná sústava povolaní reaguje na štvrtú priemyselnú revolúciu, keď jednotlivé profesie zanikajú a naopak nové vznikajú a na to reaguje táto sústava a v rámci nej máme už zadefinovaných 1 200 profesií, čo majú obsahovať, ako to napĺňať. No a tá národná sústava kvalifikácií v rezorte školstva, neviem, či pán minister vôbec o tom vie, by mala povedať, ako dosiahnuť to vzdelanie. To znamená, kde a ako vzdelávať ľudí, aby boli pripravení na takéto profesie, ktoré vyplývajú aj z tej štvrtej priemyselnej revolúcie jednoducho realizovať.
Je tu aj koordinácia princípu 32 hodín odpracovania pre hmotnonúdziarov. V roku 2015, keď som s touto, to bola revolučná myšlienka, prišiel, boli veľmi vážne debaty okolo toho, do akej miery sa to osvedčí alebo nie. Ale výsledok je taký, že viacerí tí, ktorí chodili na tie aktivačné práce, sa naučili stávať, naučili robiť a oni sa potom uplatnili normálne na trhu práce a nehovoriac o tom, že ako vysoko hodnotia potrebu obce a mestá z hľadiska hodnoty. Už len skutočnosť, že nestáli a nekričali pred poštou, dajte nám našu výplatu, ale že sa podieľali na istých službách pre tú obec, je veľmi dôležitá pre tých ostatných daňových poplatníkov. Myslím, že toto netreba nejak bližšie vysvetľovať. Je tu aj súčinnosť s inšpektorátom bezpečnosti práce. Kontrola nelegálneho zamestnávania. To znamená razantnejšie zmeny, áno, ale toto nie je razantnejšia zmena, keď to hlbšie premení na drobné, je to hlboká neznalosť politiky zamestnanosti, čo ona obnáša a ako sa jednoducho realizuje.
Európsky sociálny fond. Pán minister, už som spomenul, to je 900 mil., ktoré sú v tomto fonde na politiku zamestnanosti. Samozrejme, na celé programovacie obdobie. Tam sa realizujú úlohy a veci pre potreby zamestnávateľov, ktorých by ste vy mal obhajovať záujmy, aby sme vedeli zamestnať mladých ľudí do 29 rokov, dlhodobo evidovaných nezamestnaných, 50-ročných a viac. To znamená, to sú ohrozené kategórie, ale veľmi dôležité, aby boli na trhu práce zrealizované. To sú všetko veci, ktoré jednoducho je potrebné, aby boli zabezpečované. Ďalej sú to rôzne modely v rámci Európskej únie. To priznávam, kde napríklad politiku zamestnanosti, pán minister, vy to možno aj viete, keď sa stretávate s kolegami, zabezpečujú ministerstva hospodárstva. Má to logiku, nie je to úplne odtrhnuté.
Samozrejmá vec, tie moduly sú rôzne. Veď ja keď som napríklad odovzdával predsedníctvo Slovenskej republiky po nás Malte, odovzdával som trom ministrom obsah môjho rezortu. Samostatný minister zamestnanosti a práce, samostatný minister sociálnych vecí a samostatná ministerka pre rodovú rovnosť. To znamená, pripúšťam, že to záleží, a treba povedať Malta má 450-tisíc obyvateľov, že to záleží od istých vnútorných vlastných rozhodnutí, ale keď takto navrhujete, možno by stálo za to, aby ste sa zamysleli nad kompetenčákom a možno zmenili kompetenciu, aby politika zamestnanosti kompletne prešla jednoducho k vám.
No samozrejmá vec je tu aj Ústava Slovenskej republiky, ktorá jasne hovorí, sociálne, trhovo a ekologicky orientovaná ekonomika, ekonomika Slovenskej republiky, že v tomto prípade je veľmi dôležité.
No a chcel som ešte na konci zareagovať na tú vašu poznámku k tomu mesiacu smerom k tej skúške. Pán minister, ja som robil rigoróznu skúšku. Rigorózna skúška, viete, z hľadiska postavenia je druhá trieda alebo druhý stupeň vysokoškolského vzdelania aj magister, aj doktor práv. Fakulta určí termíny a keď má uchádzač záujem, tak sa prihlási, spraví rigoróznu prácu, obháji ju, spraví štátnu skúšku a má to. Nechápem prečo, možno ste sa pozeral doľava, doprava na svojho ministra školstva a mal ste záujem medzi plagiátorov zanietiť a zaradiť aj niekoho iného, ale to sa vám nepodarí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 21.10.2021 18:09 - 18:11 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda. V súlade s § 73 o rokovacom poriadku som bol výborom určený za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 723. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Zákon spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 753 zo 4. októbra tohto roku navrhujem, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v prvom čítaní.
Pán podpredseda, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 21.10.2021 18:03 - 18:05 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Budem relatívne veľmi stručný a možno nevystúpim len ako spravodajca, ale aj ako bývalý minister, ktorý pred štyrmi rokmi tento návrh zákona tu do snemovne predkladal.
Totiž vtedy bola trošku iná situácia. My sme museli v prvom rade a prioritne riešiť niečo, čo sa volá def-lá-cia. To znamená, keby som v tom čase nebol býval túto otázku riešil, my by sme museli znižovať dôchodky. Preto bolo treba riešiť operatívne túto prioritu. No a zároveň sme dali, alebo následne sme dali aj návrh zákona, alebo som dal návrh zákona, aby štyri roky bola podmienená valorizácia – bez ohľadu na to, aký bude konkrétny štatistický výsledok – na tie 2 % ako minimálne. A treba povedať jednu vec, že sme išli ďalej, aby sme čo najviac zvýhodnili dôchodcov. Povedali sme, že pre koho je výhodnejšie, bude poberať 2 % a pre koho bude výhodnejšie poberať sumu, to sú tie nižšie dôchodky, no tak si zobere konkrétnu sumu, ktorá dajme tomu predstavovala 10 alebo 12 eur. To znamená maximálna snaha vyhovieť a čo najviac dôchodcom pomôcť.
Pán predseda, na tú vašu repliku s tým kecaním, ja som oslovil pána ministra nedávno v jednej televíznej debate a požiadal som ho, aby túto otázku riešil. Jeho odpoveď bola vtedy taká asi, no dobre a prečo ste to dal len na štyri roky. Ako treba to viacej komentovať? Tie štyri roky sú dva roky do ďalšieho volebného obdobia a treba povedať, tie štyri roky boli dostatočný priestor na to, aby sme si niektoré veci z hľadiska dôchodcovskej inflácii, pretože tá má iné parametre, to sú iné tovary, to sú iné služby, to sú služby, ktoré prináležia dôchodcom, boli jednoducho overené.
Ja osobne si myslím, že na rok ´23 to už nebude treba riešiť. Lebo, bohužiaľ, vzhľadom na vývoj cien, ktorý tu je pred nami, tá valorizácia bude úplne iná, pretože to nebudú 2 %, ale rátam minimálne 3, 3,5 možno aj viac. To znamená, tam ten problém tak vypuklý nebude. Ale práve preto, aby ten budúci rok tí dôchodcovia zvládli tú situáciu aj to zdražovanie, ktoré sa na nich hrnie z každej jednej strany, je dôležité, aby sa tie, minimálne tie 2 % jednoducho opätovne zaviedli, alebo minimálne na ten jeden rok predĺžili. Takže v maximálnej miere podporujem tento návrh, ktorý je tu predložený.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2021 16:55 - 16:56 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán podpredseda Národnej rady. V súlade s § 73 o rokovacom poriadku som bol výborom určený za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 721. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby Národná rada vo všeobecnej rozprave uzniesla sa na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 751 zo 4. októbra tohto roku navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania tohto návrhu v prvom čítaní.
Prosím, pán podpredseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2021 14:36 - 14:37 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Každopádne, pán poslanec, ďakujem pekne za vysvetlenie. No, poviem to, ale moje sklamanie je o to väčšie, pretože ten pozmeňovák, ktorý ste tu dneska dali ešte horší ako to, čo bolo po tom prvom čítaní, ako nazvem to nejaký kompromis vzhľadom na postoj ministerstva financií. Tam sme hovorili o 85 %, vy tu dneska hovoríte o 55 %.
Pýtam sa, stále sa pýtam a prečo. Ako prečo, z akých dôvodov by mal v tomto smere trpieť zamestnanec, ale aj firma, ktorá poskytuje prostriedky na tento účel? Ja si myslím, že toto je nesprávne šetrenie zo strany ministerstva financií. Je ďaleko, ďaleko viac priorít, na ktorých sa malo šetriť, kde sa vyhodili tie prostriedky, a nie aby sme vytĺkali v tomto čase akékoľvek možnosti úspory na ľuďoch, ktorí pravidelne pracujú, a na firmách, ktoré v ťažkých podmienkach robia všetko pre to, aby udržali zamestnanosť a dosiahli nejaký, nejakú tú ekonomickú vyťaženosť.
Ale každopádne ďakujem pekne za vysvetlenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.10.2021 14:21 - 14:29 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Pán predseda, ja tak aj budem trošku vystupovať sčasti do obdobia, keď som bol ešte minister. Samozrejmá vec, že budem sa venovať hlavne tejto novele, ktorá je tu na stole.
Pán poslanec, robíte v podstate nejakú opravnú skúšku, nejaký reparát povedzme toho, čo sa na jar nepodarilo celkom, ten systém fungovania zo strany ministerstva práce: pokus - omyl. Bohužiaľ, že chybička sa vní... vnímala aj do tejto, do tejto novely, No ale dobre, toto nie je podstatné. Podstatné je skôr pre mňa to, že včera som bol príliš oslovovaný médiami na otázku, ako sa zachováme, ako zahlasujeme, pretože údajne tu funguje príliš veľký lobizmus zo strany gastrofiriem. Ja som pokladal za potrebné, tak jak som zaujal včera stanovisko, aby som vystúpil aj tu a niečo k tomu povedal.
Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny bol prvý za môjho účinkovania, ktorý zrušil gastrolístky. Zrušil ich a nabehli sme na karty. Dôvod - marža. Marža gastrofiriem je ďaleko vyššia, ako je, ako je na tie elektrické karty. A druhá vec je taká, poviem to, celkom pragmatická. Viacerí zamestnanci nás oslovovali s tým, že majú jednoducho problémy v niektorých reštauráciách, nevedia sa s tým vysporiadať, že dokonca niekde visia priamo oznámenia: „Z gastrolístkov nevydávame.“ Iné je, keď niekto tých pár centov alebo, ja neviem, koľko nechá ako sprepitné, to je úplne prirodzené a normálne, ale karty riešia aj tento problém. Riešia tým, že jednoducho odpočíta si skutočný náklad, skutočnú cenu, ktorú má platiť, a je potom na tom zamestnancovi, na tom človeku, či tam dá nejaké sprepitné, alebo nedá. To znamená, je to ďaleko čistejšie, spravodlivejšie a objektívnejšie. To je taká pragmatická záležitosť, ktorá vyplynula z tej, z tej aplikačnej praxe, a ona má svoj význam, pretože v celkových objemoch to je celkom slušný peniaz, ktorého sa toto celkom týka.
Treba povedať, že my sme upozorňovali na niektoré problémy už v čase, keď sa zavádzala možnosť jedna alebo druhá. Vtedy sme skôr apelovali na to, do akej miery to bude mať vplyv na politiku zamestnanosti, do akej miery budú ďalej chodiť do tých reštauračných zariadení, kde boli predtým zvyknutí, prípadne budú využívať nejaké iné veci. Ale čo je ešte horšie, je strašne veľa firiem, ktoré investovali do svojich jedální, kuchýň a sú veľmi dobre pripravené. Využívajú na to aj legálny nástroj, ktorý sa volá kolektívna zmluva. Mrzí ma, pán poslanec, že ste to práve vy, ktorý ste zrušil možnosť tých kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, pretože kolektívna zmluva je nástroj, kde sa dajú dať benefity nad rámec Zákonníka práce, čo, samozrejme, z pohľadu zamestnanca je vítané, je veľmi dôležité a celkom, celkom aj akceptovateľné.
No aj preto je celkom prirodzené, že dnes sú firmy, ktoré dávajú isté, istý, nazvem to, bonifikáciu v podobe, ja neviem, čaju, nejakej limonády potom. Dokonca poznám firmy, ktoré dávajú múčnik na vlastné náklady, pretože ten zamestnávateľ si uvedomuje, že do istej miery spokojnosť aj z hľadiska svojich základných potrieb, z hľadiska tej stravy sa prenáša do lepšieho výkonu toho zamestnanca v samotnej práci a ten zamestnávateľ si to zhodnotil asi tak, že je to aj preňho prínosom. To treba rešpektovať.
Ale poďme teraz k tomu, k tomuto, k tejto novele ako takej. Zrovnoprávniť - môj názor je - áno. Po tom, čo sa už prijalo, jednoznačne áno, i keď vnímam veľmi vážny rozpor medzi RÚZ a Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky. Rozumiem tomu. Jedni majú v svojom portfóliu firmy, ktoré riešia gastro ako také a sú do istej miery ovplyvňované, to myslím hlavne Asociáciu zamestnávateľských zväzov, RÚZ ide úplne jednoznačne. Dobre, ten problém, je to sociálnych pracovníkov, to si musia jednoducho poriešiť oni.
Ale viete, čo vnímam ako skutočný problém? Ja viem, že celkom to nebol cieľ tohto, ale na to treba jednoducho upozorniť. Dva roky po sebe nebola valorizovaná tá základná čiastka, ktorá vyplýva zo Zákonníka práce, myslím, že to je 3,80 teraz, a to pokladám za veľkú chybu. A pokladám to za veľkú chybu hlavne k tomu 1. januáru budúceho roku. Teplo, energia, ja neviem, plyn, potraviny, všetko, obávam sa, už teraz sa to rysuje, že tá strava, cena tých lístkov pôjde rapídne hore. Prirodzene, no ale mali sme jednoducho na toto rátať ako istú kompenzáciu aj s tým, že tá valorizácia sa už mala prejaviť, pretože to, čo bude drahšie, bude doplácať zamestnanec v podobe priamej platby, ktorú bude platiť v každej reštaurácii alebo v akomkoľvek zariadení. To znamená, 3,80 je málo. Dva roky nevalorizovanie tejto sumy pokladám za veľmi veľkú chybu a zvlášť v tomto roku, keď vieme, čo nás od 1. januára čaká.
No a druhý problém, možno banálny problém. Celkom nechápem postoj ministerstva financií, i keď priznám sa, že celkom som tomu pozmeňováku, ktorý ste vy čítal neporozumel, či má vplyv na tých 100 % a 85 %, pretože toto je podľa mňa absolútna chyba. My hľadáme zrovnoprávnenie, no ale tu mi z tohto vyplýva akási nerovnosť. Nerozumiem, prečo tomu a z akých dôvodov, pretože Ministerstvo financií malo hľadať úspory v lotérii, ktorá je zbytočná a stojí veľmi zbytočné peniaze, možno v ďalších oblastiach, ktoré sa týkajú vynakladania nákladov na, na COVID a veci okolo toho, ale v týchto veciach sa jednoducho úsporo... úspora robiť, žiadna nemala hľadať.
Jedná sa o zamestnancov, jedná sa o ľudí, ktorí pracujú, a jedná sa o to, aby mali základné prostriedky na to, aby si zabezpečili stravu. Je to absolútne, by som povedal pochopiteľné, logické, je to v záujme sociálnych partnerov, zamestnávateľov a zamestnancov a v tomto prípade to daňové zvýhodnenie malo byť 100 %. V konečnej miere tak bolo aj predtým v tej časti, ktorá daňove zvýhodnená bola, myslím teraz na tie, na tie gastrolístky. Preto apel z mojej strany - dá sa v tomto smere ešte niečo urobiť? Nevytvárajme zase, i keď možno malé, neviem aké rozdiely, ale rozdiely v tejto oblasti.
Alebo, poprosím, pán poslanec, skúste mi vysvetliť ten váš pozmeňovák do akej miery túto nerovnosť rieši a dajme tomu odstraňuje, pretože pozícia klubu SMER - sociálna demokracia je taká, že sme pripravení podporiť, no ale boli by sme radi, keby sa riešila táto nerovnosť, že by bola zachovaná tá stopercentná, no a zároveň využívam túto príležitosť a z tohto miesta apelujem aj na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, aby sa valorizovalo tá čiastka, tých 3,80. Myslím, že som v dostatočnej miere zdôvodnil prečo, z akých dôvodov vzhľadom na to, čo je pred nami, čo nás čaká. Každopádne si to zamestnanci, ktorí aj v týchto ťažkých časoch pracujú a vytvárajú isté hodnoty, ktoré štát v tomto prípade z hľadiska hospodárskych výsledkov veľmi potrebuje, aby to mali zabezpečené.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.10.2021 18:30 - 18:32 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán podpredseda Blanár, chcel by som trošku možno konkretizovať a rozšíriť to tvoje vystúpenie o konkrétne poznatky, ktoré mám z rezortu, kde som dlhé roky jednoducho pôsobil aj v kontexte toho zákona, ktorý bol prijatý v roku 2017. Treba povedať, že prvé čistky, ktoré nová vláda urobila, boli práve úrady práce. Všetci si pamätáme na prílepok, ktorý pán minister vtedy uplatnil cez legislatívu ministerstva obrany. To znamená, neschoval sa pod sukňu, ale pod vojenskú uniformu a na základe toho začali meniť riaditeľov úradov práce.
Ja neskrývam, že do roku 2017 tam bol aj prvok straníckosti, keď sa predkladali materiály na vládu. No, len vy to vraciate niekde úplne inde. Od roku 2017 každé jedno miesto riaditeľa úradu práce na tej regionálnej úrovni bolo obsadzované výberovým konaním a nie cez poslancov, ako ste riešili vy teraz tie okresné úrady, ale cez komisie zamestnanosti. Komisie zamestnanosti, to je taká malá tripartita na úrovni toho okresu. Tam sú zastúpení predstavitelia samosprávy komunálnej, samosprávy župnej, ďalej odbory, zamestnávatelia, dokonca aj tretí sektor. Tí sa vyjadrovali. Toto bolo istým spôsobom objektívne kritérium. A dovolím si povedať, že toto bolo odpolitizovanie, pretože sa mali právo k tomu vyjadriť ľudia z takéhoto širokého zastúpenia. Naopak, to, čo vy zavádzate teraz a tvrdíte, že toto je odpolitizovanie, je vrátenie sa opätovne do toho tvrdého straníckeho princípu.
Nie je jednoduché dostať odborníkov a profíkov do štátnej správy. Veľakrát sme sa s tým stretli, no a toto sa obávam, že ešte viacej znemožní, lebo jednoducho budú mať obavy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.10.2021 18:13 - 18:15 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán poslanec Tomáš Erik, chcem nadviazať na to, čo si otvoril, lebo si spomenul aj stanovisko Rady pre štátnu službu k tomuto poslaneckému návrhu. Treba povedať, že Rada pre štátnu službu je jediný objektívny orgán, ktorý má právo sa vyjadrovať, ktorý má právo hodnotiť, ktorý má povinnosť predkladať správy na sociálny výbor o vývoji a postupe v realizácii zákona, ktorý sa týka štátnej služby.
Táto rada jasne uviedla, zásadne nesúhlasí s takouto zmenou, ako navrhujú predkladatelia, a to na základe priameho zásahu do princípu stability a tá je úplne jasná. No a samozrejmá vec, že aj spochybnenie právnej istoty vedúceho štátneho zamestnanca.
Áno, aj pani poslankyňa spomenula, aj teraz je možnosť prostredníctvom inštitútu služobného hodnotenia jednoducho ale právnym postupom vymeniť zamestnanca. Ale zaujímavé, v roku 2020 vaši ľudia, ktorých ste dosadili na ministerstvá, generálni tajomníci, ani jeden nevyjadril nejakú nespokojnosť s akýmkoľvek pracovníkom vedúcim. To znamená, vôbec nevyužili, to znamená, že asi nie je potreba.
Viete, obávam sa jedného, že vláda, ktorá príde po vás, uplatní tento istý princíp a to sa bude pravidelne opakovať. Zbohom profesionalita, zbohom odbornosť. No a Rada pre štátnu službu bude mŕtvy a zbytočný orgán, pretože týmto sa jednoducho, jednoducho pochová. Preto si myslím, že je treba trošku viacej rozmýšľať. A ak chcete meniť, je tu možnosť podľa tohto zákona, to je to služobné hodnotenie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.10.2021 16:33 - 16:35 hod.

Ján Richter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Fecko, ja tiež chcem zareagovať trošku na ten list pani ministerky, pretože v tomto prípade nevidím hlavný problém na ministerstve kultúry, ale na ministerstve práce. Tento projekt, ktorý sa týkal hradov a zámkov, beží alebo bežal od roku 2011.
Za vlády pani Radičovej minister Krajcer skúsil cez 200-tisíc, zamestnal pár desiatok ľudí, ja som postupne potom tých ďalších osem rokov navyšoval a skutočne, čo povedala aj pani Laššáková, išlo to do desiatok miliónov.
Tu treba povedať jednu vec, to nebolo len jednoúčelové, pretože týmto spôsobom sa dokázalo pripraviť a vyškoliť doslova stovky ľudí, ktorí sa následne trvalo dokázali upratať a uplatniť v stavebníctve, pretože mali základ, naučili sa ráno vstávať, mať tie remeselné návyky, aby sa vedeli potom stabilne jednoducho uplatniť. Problém je v tom, že ministerstvo práce nepožiadalo o predĺženie tohto projektu, pretože ten projekt mal všetky ambície jednoducho pokračovať.
Ja sa priznám, že počas toho obdobia ma raz navštívila nemecká televízia, ostal som veľmi prekvapený, prečo sa zaujímajú hlavne o hrady a zámky. Odpoveď bola jednoduchá – aj my sme plní platitelia do Európskej únie a nemeckých občanov veľmi zaujíma, kde ich peniaze idú. Bola veľmi dobrá odozva, že koniec-koncov história, hrady a zámky, kultúra je aktuálna pre všetkých občanov Európskej únie, takže to bolo veľmi dobré vnímané a je na škodu veci v týchto projektoch nepokračovať.
Ďakujem.
Skryt prepis