Vážení členovia vlády, vážení páni poslanci, vážené pani poslankyne, obraciam sa na vás s vážnym znepokojením v súvislosti s návrhom na rýchle legislatívne konanie, ktorým má prísť k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a zmenám v Trestnom zákone. Týmto krokom, sa zdá, kladiete spravodlivosť na váhu a vystavujete bezpečnosť občanov Slovenska riziku. V kontexte skráteného legislatívneho konania pri predmetnom návrhu zákona by sme mali...
Vážení členovia vlády, vážení páni poslanci, vážené pani poslankyne, obraciam sa na vás s vážnym znepokojením v súvislosti s návrhom na rýchle legislatívne konanie, ktorým má prísť k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a zmenám v Trestnom zákone. Týmto krokom, sa zdá, kladiete spravodlivosť na váhu a vystavujete bezpečnosť občanov Slovenska riziku. V kontexte skráteného legislatívneho konania pri predmetnom návrhu zákona by sme mali dôkladne zhodnotiť, či existujú zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú odchýliť sa od riadneho legislatívneho procesu. Je nevyhnutné získať jasné vysvetlenie od vládnych predstaviteľov o tom, prečo sa rozhodli využiť tento mimoriadny postup, ktorý by mal byť vyhradený len pre mimoriadne situácie. Ani po vystúpení ministra spravodlivosti pána Suska sme jasné vysvetlenie nedostali. Rada by som požiadala, aby sme sa spoločne zamysleli nad otázkou, prečo sa vôbec vládna koalícia uchýlila k skrátenému legislatívnemu konaniu. Tento nástroj je určený na rýchle reakcie v prípade vážnych hrozieb, ako je porušovanie ľudských práv, hrozba hospodárskych škôd alebo ohrozenie bezpečnosti. Tieto zákonné dôvody neboli naplnené, a preto sa naskytuje otázka, ktorá znie: Aké sú skutočné dôvody tohto urýchleného postupu?
Zmeny, ktoré navrhujete, vyvolávajú podozrenie, že by mohli otvoriť priestor pre korupciu, podplácanie a iné nekalé praktiky. Kto sú teda skutoční priaznivci týchto zmien? Určite nie tí občania, ktorí si vážia zákony a snažia sa žiť v súlade so spoločenskými pravidlami.
Tento návrh zákona by sme mohli nazvať aj promafiánskym balíčkom. Zmena Trestného zákona a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry ma donútila zamyslieť sa nad tým, či by ste nemali názov vášho programového vysla... vyhlásenia upraviť na Lepšie, bezpečnejšie a pokojnejšie žitie pre zločincov a mafiánov, pretože tí sa už nebudú musieť báť páchať zločiny ako po voľbách v roku 2020. Práve vtedy došlo k rozviazaniu rúk vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí mali konečne možnosť vyšetrovať zločiny aj na tých najvyšších miestach. Dôkazom toho je vyše štyridsať, väčšina právoplatne odsúdených ľudí, ktorí sa ku korupcii sami priznali alebo ich za vinných uznal súd na základe nespochybniteľných dôkazov. Ide napríklad o Kornéliu Černú, bývalú šéfku sekcie ekonomiky na finančnej správe. Tá podľa prokurátora dostala 20-tisícový úplatok od podnikateľa Michala Suchobu v súvislosti s tendrami, ktoré jeho firma získala u daniarov. Kornélia Černá bola odsúdená na päťročnú podmienku a peňažný trest 30-tisíc eur. V rovnakej veci dostala podmienku a peňažný trest 45-tisíc eur aj bývalá riaditeľka právneho odboru finančnej správy Denisa Židová. Židová podľa samosudcu priamo ovplyvňovala, ako rýchlo budú zmluvy, resp. dodatky so spoločnosťou Alexis podpísané. Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze vypovedal o tom, že Černá aj Židová boli na žltom papieriku s menami tých lojálnych zamestnancov, ktorým sa chcel odvďačiť. Citujem článok z Denníka N: Neboli to však riadne odmeny na výplatnej páske, vyplácal ich podnikateľ Michal Suchoba, ktorý sa spája s firmou Alexis. Práve tá mala počas Imreczeho éry profitovať z utajených tendrov na IT systémy. O tom, že k úplatkom dochádzalo, vypovedal aj samotný podnikateľ Michal Suchoba. Zároveň vypovedal o vplyve oligarchu Jozefa Brhela za ľudí, na ľudí blízkych SMER-u a samotného Roberta Fica.
Okrem 40 odsúdených je tu aj ďalších 130 podozrivých, trestne stíhaných alebo obžalovaných za korupčné tresty a zneužívanie moci. Sú to práve títo ľudia, ktorých sa zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry bezprostredne dotkne. Jedným z tých ľudí je aj Ľubomír Partik (Partika, pozn. red.), bývalý výkonný riaditeľ PPA, ktorý je obžalovaný v kauze Dobytkár. Ten bol počas svojej funkcie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre do roku 2016 spoluzodpovedný za pochybné rozdávanie eurofondov. Obžaloba opísala organizovanú skupinu, ktorá medzi rokmi 2012 až 2020 vytiahla viac ako 3,7 mil. eur z eurofondov, ktoré vyplácala Pôdohospodárska platobná agentúra. Lobisti mali oslovovať farmárov žiadajúcich dotácie, aby za schválenie dotácie poskytli úplatok. Za éry SMER-u mali úplatky skončiť u oligarchu Norberta Bödöra. Po roku 2016, kedy sa do PPA dostali nominanti strany SNS, vyberal podľa prokuratúry peniaze Martin Kvietik, človek blízky SNS. Po podozreniach z korupcie musel z miesta odísť, po čom začal podnikať so spoločnosťou Casapa Group. Tá podľa obvinenia slúžila ako zásterka na pranie špinavých peňazí z úplatkov.
Opakujem, 40 odsúdených, 130 obžalovaných, trestne stíhaných či podozrivých za ce... za necelé tri roky. Osobne si preto vážim nezávislý charakter a profesionálny prístup Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý začal úspešne bojovať proti korupcii a organizovanej kriminalite. Je zrejmé, že tieto kroky nepadli vždy do lona politických záujmov. Úrad sa však postavil proti mnohým tlakom a začal vyšetrovať najzávažnejšie prípady.
Dovoľte mi pripomenúť, že Európska komisia už vyjadrila svoje obavy a vyzvala vládu, aby sa zdržala rýchlych zmien v trestnej legislatíve, pretože by to mohlo mať negatívne dôsledky vrátane možných sankcií a strát eurofondov. Európska komisia vo svojom stanovisku uviedla, že široký rozsah zmýšľaných no... zmýšľaných noviel a početné oblasti dotknutého práva EÚ si vyžadujú dôkladnú, solídnu analýzu. Ďalej vo svojom liste adresovala ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi výzvu, aby slovenská vláda zatiaľ nepokračovala v zamýšľaných novelách, a najmä sa neuchýlila k zrýchlenému postupu bez riadnej a dôkladnej konzultácie so zainteresovanými stranami na vnútroštátnej a európskej úrovni.
Ďalšia inštitúcia Európskej únie, ktorá sa k navrhovaným zmenám vyjadrila, je Európska prokuratúra. Dovolím si pri tejto príležitosti prečítať jej stanovisko. Na základe dôkladnej analýzy kombinácie navrhovaných zmien a doplnení dospel európsky generálny prokurátor k záveru, že predstavujú vážne riziko porušenia zásad právneho štátu v zmysle čl. 4 ods. 2 písm. c) nariadenia o podmienenosti. Minimalizovali by odhalenie možných podvodov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie, vyňali by Európsku prokuratúru od špecializovaných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry bez primeranej náhrady, presmerovali by väčšinu prípadov Európskej prokuratúry zo Špecializovaného trestného súdu na nižšie súdy s malými odbornými znalosťami v oblasti trestných činov v kompetencii Európskej prokuratúry a predstavujú faktickú amnestiu v podstatnom počte aktívnych vyšetrovaní podvodov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ v Slovenskej republike. V dôsledku toho by bola vážne ovplyvnená schopnosť Európskej prokuratúry efektívne vyšetrovať a stíhať trestné činy spadajúce do jej pôsobnosti a úroveň ochrany finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike by sa prudko znížila. V tejto súvislosti európsky hlavný prokurátor tiež poznamenal, že rýchlosť, akou slovenská vláda mieni pristúpiť k týmto zmenám, vyvoláva vážne pochybnosti o dodržiavaní povinnosti navzájom v plnej miere spolupracovať, čl. 4 ods. 3 zmluva o Európskej únii.
Napokon, vzhľadom na to, že navrhované zmeny a doplnenia by znížili trestnoprávnu odstrašujúcu schopnosť, pokiaľ ide o trestné činy spadajúce do pôsobnosti Európskej prokuratúry, je spochybnený aj zámer slovenskej vlády splniť si povinnosť účinne chrániť rozpočet únie, čl. 325, zmluva o fungovaní Európskej únie.
V súvislosti s týmito výhradami inštitúcií Európskej únie a samotnej Európskej komisie by som chcela pripomenúť, že v návrhu na skrátené legislatívne konanie argumentujete údajnou nevyhnutnosťou prijať legislatívne opatrenia v oblasti trestného práva nadväzujúce na konania o porušení povinnosti vyplývajúcich z práva Európskej únie. Ako môžete argumentovať právom Európskej únie, keď samotná Európska únia vám odkazuje, že máte navrhované zmeny zastaviť a sú ohrozením právneho štátu? Ibaže že by bol skutočný dôvod skráteného legislatívneho konania iný, ako bol ten deklarovaný. Každému súdnemu človeku musí byť jasné, že naliehavosť z vašej strany nevyplýva z nejakého porušovania práv Európskej únie. Vaša naliehavosť vyplýva z toho, že si chcete čo najskôr zabezpečiť svoju vlastnú beztrestnosť a mohli ste v noci pokojne spať bez obáv, že si po vás jedného dňa príde spravodlivosť.
Vážená vláda, vážení koaliční poslanci a poslankyne, vyzývam vás, aby ste si vážne premysleli dôsledky svojich rozhodnutí. Skrátené legislatívne konanie by nemalo slúžiť na obchádzanie širokej odbornej a verejnej diskusie. Nechajte spravodlivosť a bezpečnosť na prvom mieste a postarajte sa, aby rozhodnutia, ktoré prijmeme, boli v súlade so zásadami právneho štátu a dôstojnosti našej krajiny. Viem, vy koalícia máte v parlamente väčšinu a schválite si čokoľvek bez akýchkoľvek zábran, tak ako ste nám to už stihli ukázať. Napriek tomu však my neprestaneme bojovať proti tomuto búraniu právneho štátu. Možno sa vám bude po prijatí týchto zmien zaspávať ľahšie, ako však povedal Václav Havel, pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. A ja viem, že pravda zvíťazí a jedného dňa si po vás spravodlivosť príde.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis