Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

14.12.2023 o 17:55 hod.

Mgr.

Anežka Škopová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 16:25 - 16:40 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Dostál, ďakujem za váš príspevok. Hovorili ste o nádeji ľudí na demokratický právny štát. Súdiac podľa počtu ľudí, ktorí sa zúčastňujú na protestoch proti rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry si myslím, že táto koalícia, zlá, ľuďom nádej nedokázala zobrať. Ľudia majú stále nádej, že sa ich krajina nestane druhým Bieloruskom, že spravodlivosť bude platiť pre každého rovnako a podarí sa im zastaviť toto búranie právneho štátu. A ja s nimi zdieľam túto nádej tiež a tak ako som spomenula včera výrok Václava Havla Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, nakoniec voľba sudcov Ústavného súdu je veľmi dôležitá vec aj za normálnych okolností. My tu však stojíme pred rušením demokratických inštitúcií, a preto je táto voľba o to dôležitejšia. A už sme počuli slová Petra Pellegriniho o navyšovaní počtu sudcov Ústavného súdu, čo v preklade znamená len jedno, jeho vládnutie.
Ešte raz vám ďakujem za váš príspevok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 14:55 - 15:10 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán poslanec Kišš, za váš zaujímavý prejav. Hovorili ste o tom, že Slovensko je Titanicom, ktorý sa potápa. Napriek tomu si však myslím, že sme krajinou s obrovským potenciálom a šikovnými ľuďmi. Máme tu napríklad Rómov, ktorí sú diskriminovaní a segregovaní. Nemajú prístup ku vzdelaniu, kvalitnej zdravotnej starostlivosti a nedostávajú rovnaké príležitosti ako väčšinová populácia. To je ten obrovský, jeden obrovský nevyužitý potenciál. Rómovia chcú pracovať, chcú sa vzdelávať, no jednoducho na to nedostávajú priestor.
Áno, súhlasím s vami, pán poslanec, na Slovensku žije mnoho slušných a poctivých ľudí, ktorí sa možno líšia farbou svojej pokožky, ale aj napriek tomu ich spája túžba po spravodlivej krajine, v ktorej môže žiť každý bez obáv slušný život. A táto vládna koalícia im tento sen berie. Je mi nesmierne ľúto, že vláda ťahá našu krajinu smerom k Bielorusku či Rusku, či už je to rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, čistky v polícii, zmena Trestného zákona, presne toto sú tie veci, ktoré ľudia vnímajú a pýtajú sa, či im to tu stojí za to.
Vážená vláda, vyháňate z tejto krajiny preč šikovných, schopných ľudí, ktorí v tejto krajine budú chýbať. To je niečo, čo spôsobí hospodárske škody, ktoré našu krajinu položia. Kto bude prispievať do dôchodkového systému, kto zo Slovenska vytvorí inovatívnu a konkurencieschopnú krajinu? Možno trochu sarkasticky, ale, vážená vláda, mali by ste zvážiť svoje konania, pretože týmto spôsobom onedlho nebudete mať koho okrádať... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.1.2024 19:40 - 19:56 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ja by som sa tiež chcela poďakovať pani poslankyni Simone Petrík za jej prejav. Veľmi dobre ste upozornili na predvolebné reči niektorých vládnych politikov, konkrétne ste spomínali Petra Pellegriniho, ktorý hovoril o koalícii zmieru a prisľúbil, že prinesie slušnú politiku. Pred voľbami sa nás snažil presvedčiť o tom, že je iný ako Robert Fico a že má víziu inej sociálnej demokracie. Dokázal však len to, že v skutočnosti nie je odlišný od Roberta Fica, ale jeho verná kópia s jamkami na lícach. Bez hanby a v rozpore s rokovacím poriadkom ukončil rozpravu o štátnom rozpočte. Takže akú politiku priniesol Peter Pellegrini? Promafiánsku politiku, rozoštvávanie spoločnosti a búranie právneho štátu. Neviem, myslím si, že pred prezidentskými voľbami by mal dôkladne zvážiť svoje rozhodnutia.
Taktiež nerozumiem tomu, prečo koaliční poslanci tvrdia, že sa do diskusie o tomto návrhu zapoja až v druhom čítaní.
Som rada, že ste poukázali na porušovanie ľudských práv Rómov a ostatných menšín. Takéto porušovanie ľudských práv však vládnu koalíciu nezaujíma. Zaujíma ich len ich vlastný osud a osud ich kumpánov. Toto je Peter Pellegrini, toto je Robert Fico a celá vládna koalícia.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.1.2024 17:40 - 17:56 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Lukáš, ja ti veľmi pekne ďakujem za tvoj príspevok. Mne sa veľmi páčil, pretože bol ľudský a trefný. Dotkol si sa mnohých aspektov, ktoré súvisia s týmto návrhom zákona, ktorý táto vláda chce schváliť. Nemôžeme ignorovať skutočnosť, že v roku 2020 ÚŠP trestne stíhal až 128 osôb pre extrémistickú kriminalitu, z ktorých 73 bolo úspešne odsúdených. Pýtam sa, kto bude dozorovať extrémistické a rasistické prípady po zrušení špeciálnej prokuratúry? Pýtam sa, či sa nezníži kvalita dozorovania týchto prípadov. Hazardujete s bezpečnosťou tých najohrozenejších.
Ďalej hovoril si o tom, ako sa vláda snaží rozložiť demokraciu. No mňa toto až tak neprekvapuje, veď čo iné čakať od birmovaného komunistu, ktorý si po ´89. si nevšimol žiadnu zmenu. Čo iné čakať od človeka, ktorý cynicky spochybňoval pandémiu len za akýsi politický zisk. Čo iné čakať od človeka, ktorý šíril konšpirácie o tom, ako sa bývalý prezident Andrej Kiska stretával s Georgeom Sorosom na 5. avenue. V tom čase nám to každému prišlo vtipno-smutné, dnes to však už vôbec vtipné nie je, pretože tento konšpirátor s komunistickou morálkou je na čele vlády a krajinu vedie späť do 90. rokov, čias mečiarizmu, kedy sa Slovensko stalo čiernou dierou Európy. Ľudia stoja opäť na námestiach, tak ako na nich stáli v roku 2018 v reakcii na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vtedy sa spoločnosť zobudila a povedala hlasné nie... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

9.1.2024 15:55 - 16:11 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Milé kolegyne a kolegovia, ďakujem všetkým za vaše faktické poznámky. Nebudem sa vyjadrovať ku každému konkrétne, vyberiem len ten bod, ktorého ste sa dotkli väčšina a to, že tento návrh zákona na zrušenie ÚŠP idú robiť v skrátenom legislatívnom konaní. A chcem k tomu len dodať na margo tejto vlády, že nemajú žiadne hranice a sú pripravení ohrozovať demokratické inštitúcie, čím vystavujú nebezpečenstvu všetkých občanov Slovenskej republiky a obzvlášť všetkých tých, ako ste aj spomenuli, najohrozenejších skupín, ktorými sú menšiny vrátane Rómov. To je niečo, čo nemôžeme dovoliť. Chcem preto zdôrazniť dôležitosť existencie špeciálnej prokuratúry ako kľúčového nástroja v boji proti týmto javom a vyjadriť svoje obavy ohľadom plánov na jej zrušenie, ale to hádam bude mi umožnené už v rozprave ku konkrétnemu návrhu tohto zákona.
Ďakujem ešte raz.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.1.2024 15:10 - 15:26 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Vážení členovia vlády, vážení páni poslanci, vážené pani poslankyne, obraciam sa na vás s vážnym znepokojením v súvislosti s návrhom na rýchle legislatívne konanie, ktorým má prísť k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a zmenám v Trestnom zákone. Týmto krokom, sa zdá, kladiete spravodlivosť na váhu a vystavujete bezpečnosť občanov Slovenska riziku. V kontexte skráteného legislatívneho konania pri predmetnom návrhu zákona by sme mali dôkladne zhodnotiť, či existujú zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú odchýliť sa od riadneho legislatívneho procesu. Je nevyhnutné získať jasné vysvetlenie od vládnych predstaviteľov o tom, prečo sa rozhodli využiť tento mimoriadny postup, ktorý by mal byť vyhradený len pre mimoriadne situácie. Ani po vystúpení ministra spravodlivosti pána Suska sme jasné vysvetlenie nedostali. Rada by som požiadala, aby sme sa spoločne zamysleli nad otázkou, prečo sa vôbec vládna koalícia uchýlila k skrátenému legislatívnemu konaniu. Tento nástroj je určený na rýchle reakcie v prípade vážnych hrozieb, ako je porušovanie ľudských práv, hrozba hospodárskych škôd alebo ohrozenie bezpečnosti. Tieto zákonné dôvody neboli naplnené, a preto sa naskytuje otázka, ktorá znie: Aké sú skutočné dôvody tohto urýchleného postupu?
Zmeny, ktoré navrhujete, vyvolávajú podozrenie, že by mohli otvoriť priestor pre korupciu, podplácanie a iné nekalé praktiky. Kto sú teda skutoční priaznivci týchto zmien? Určite nie tí občania, ktorí si vážia zákony a snažia sa žiť v súlade so spoločenskými pravidlami.
Tento návrh zákona by sme mohli nazvať aj promafiánskym balíčkom. Zmena Trestného zákona a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry ma donútila zamyslieť sa nad tým, či by ste nemali názov vášho programového vysla... vyhlásenia upraviť na Lepšie, bezpečnejšie a pokojnejšie žitie pre zločincov a mafiánov, pretože tí sa už nebudú musieť báť páchať zločiny ako po voľbách v roku 2020. Práve vtedy došlo k rozviazaniu rúk vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí mali konečne možnosť vyšetrovať zločiny aj na tých najvyšších miestach. Dôkazom toho je vyše štyridsať, väčšina právoplatne odsúdených ľudí, ktorí sa ku korupcii sami priznali alebo ich za vinných uznal súd na základe nespochybniteľných dôkazov. Ide napríklad o Kornéliu Černú, bývalú šéfku sekcie ekonomiky na finančnej správe. Tá podľa prokurátora dostala 20-tisícový úplatok od podnikateľa Michala Suchobu v súvislosti s tendrami, ktoré jeho firma získala u daniarov. Kornélia Černá bola odsúdená na päťročnú podmienku a peňažný trest 30-tisíc eur. V rovnakej veci dostala podmienku a peňažný trest 45-tisíc eur aj bývalá riaditeľka právneho odboru finančnej správy Denisa Židová. Židová podľa samosudcu priamo ovplyvňovala, ako rýchlo budú zmluvy, resp. dodatky so spoločnosťou Alexis podpísané. Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze vypovedal o tom, že Černá aj Židová boli na žltom papieriku s menami tých lojálnych zamestnancov, ktorým sa chcel odvďačiť. Citujem článok z Denníka N: Neboli to však riadne odmeny na výplatnej páske, vyplácal ich podnikateľ Michal Suchoba, ktorý sa spája s firmou Alexis. Práve tá mala počas Imreczeho éry profitovať z utajených tendrov na IT systémy. O tom, že k úplatkom dochádzalo, vypovedal aj samotný podnikateľ Michal Suchoba. Zároveň vypovedal o vplyve oligarchu Jozefa Brhela za ľudí, na ľudí blízkych SMER-u a samotného Roberta Fica.
Okrem 40 odsúdených je tu aj ďalších 130 podozrivých, trestne stíhaných alebo obžalovaných za korupčné tresty a zneužívanie moci. Sú to práve títo ľudia, ktorých sa zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry bezprostredne dotkne. Jedným z tých ľudí je aj Ľubomír Partik (Partika, pozn. red.), bývalý výkonný riaditeľ PPA, ktorý je obžalovaný v kauze Dobytkár. Ten bol počas svojej funkcie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre do roku 2016 spoluzodpovedný za pochybné rozdávanie eurofondov. Obžaloba opísala organizovanú skupinu, ktorá medzi rokmi 2012 až 2020 vytiahla viac ako 3,7 mil. eur z eurofondov, ktoré vyplácala Pôdohospodárska platobná agentúra. Lobisti mali oslovovať farmárov žiadajúcich dotácie, aby za schválenie dotácie poskytli úplatok. Za éry SMER-u mali úplatky skončiť u oligarchu Norberta Bödöra. Po roku 2016, kedy sa do PPA dostali nominanti strany SNS, vyberal podľa prokuratúry peniaze Martin Kvietik, človek blízky SNS. Po podozreniach z korupcie musel z miesta odísť, po čom začal podnikať so spoločnosťou Casapa Group. Tá podľa obvinenia slúžila ako zásterka na pranie špinavých peňazí z úplatkov.
Opakujem, 40 odsúdených, 130 obžalovaných, trestne stíhaných či podozrivých za ce... za necelé tri roky. Osobne si preto vážim nezávislý charakter a profesionálny prístup Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý začal úspešne bojovať proti korupcii a organizovanej kriminalite. Je zrejmé, že tieto kroky nepadli vždy do lona politických záujmov. Úrad sa však postavil proti mnohým tlakom a začal vyšetrovať najzávažnejšie prípady.
Dovoľte mi pripomenúť, že Európska komisia už vyjadrila svoje obavy a vyzvala vládu, aby sa zdržala rýchlych zmien v trestnej legislatíve, pretože by to mohlo mať negatívne dôsledky vrátane možných sankcií a strát eurofondov. Európska komisia vo svojom stanovisku uviedla, že široký rozsah zmýšľaných no... zmýšľaných noviel a početné oblasti dotknutého práva EÚ si vyžadujú dôkladnú, solídnu analýzu. Ďalej vo svojom liste adresovala ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi výzvu, aby slovenská vláda zatiaľ nepokračovala v zamýšľaných novelách, a najmä sa neuchýlila k zrýchlenému postupu bez riadnej a dôkladnej konzultácie so zainteresovanými stranami na vnútroštátnej a európskej úrovni.
Ďalšia inštitúcia Európskej únie, ktorá sa k navrhovaným zmenám vyjadrila, je Európska prokuratúra. Dovolím si pri tejto príležitosti prečítať jej stanovisko. Na základe dôkladnej analýzy kombinácie navrhovaných zmien a doplnení dospel európsky generálny prokurátor k záveru, že predstavujú vážne riziko porušenia zásad právneho štátu v zmysle čl. 4 ods. 2 písm. c) nariadenia o podmienenosti. Minimalizovali by odhalenie možných podvodov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie, vyňali by Európsku prokuratúru od špecializovaných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry bez primeranej náhrady, presmerovali by väčšinu prípadov Európskej prokuratúry zo Špecializovaného trestného súdu na nižšie súdy s malými odbornými znalosťami v oblasti trestných činov v kompetencii Európskej prokuratúry a predstavujú faktickú amnestiu v podstatnom počte aktívnych vyšetrovaní podvodov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ v Slovenskej republike. V dôsledku toho by bola vážne ovplyvnená schopnosť Európskej prokuratúry efektívne vyšetrovať a stíhať trestné činy spadajúce do jej pôsobnosti a úroveň ochrany finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike by sa prudko znížila. V tejto súvislosti európsky hlavný prokurátor tiež poznamenal, že rýchlosť, akou slovenská vláda mieni pristúpiť k týmto zmenám, vyvoláva vážne pochybnosti o dodržiavaní povinnosti navzájom v plnej miere spolupracovať, čl. 4 ods. 3 zmluva o Európskej únii.
Napokon, vzhľadom na to, že navrhované zmeny a doplnenia by znížili trestnoprávnu odstrašujúcu schopnosť, pokiaľ ide o trestné činy spadajúce do pôsobnosti Európskej prokuratúry, je spochybnený aj zámer slovenskej vlády splniť si povinnosť účinne chrániť rozpočet únie, čl. 325, zmluva o fungovaní Európskej únie.
V súvislosti s týmito výhradami inštitúcií Európskej únie a samotnej Európskej komisie by som chcela pripomenúť, že v návrhu na skrátené legislatívne konanie argumentujete údajnou nevyhnutnosťou prijať legislatívne opatrenia v oblasti trestného práva nadväzujúce na konania o porušení povinnosti vyplývajúcich z práva Európskej únie. Ako môžete argumentovať právom Európskej únie, keď samotná Európska únia vám odkazuje, že máte navrhované zmeny zastaviť a sú ohrozením právneho štátu? Ibaže že by bol skutočný dôvod skráteného legislatívneho konania iný, ako bol ten deklarovaný. Každému súdnemu človeku musí byť jasné, že naliehavosť z vašej strany nevyplýva z nejakého porušovania práv Európskej únie. Vaša naliehavosť vyplýva z toho, že si chcete čo najskôr zabezpečiť svoju vlastnú beztrestnosť a mohli ste v noci pokojne spať bez obáv, že si po vás jedného dňa príde spravodlivosť.
Vážená vláda, vážení koaliční poslanci a poslankyne, vyzývam vás, aby ste si vážne premysleli dôsledky svojich rozhodnutí. Skrátené legislatívne konanie by nemalo slúžiť na obchádzanie širokej odbornej a verejnej diskusie. Nechajte spravodlivosť a bezpečnosť na prvom mieste a postarajte sa, aby rozhodnutia, ktoré prijmeme, boli v súlade so zásadami právneho štátu a dôstojnosti našej krajiny. Viem, vy koalícia máte v parlamente väčšinu a schválite si čokoľvek bez akýchkoľvek zábran, tak ako ste nám to už stihli ukázať. Napriek tomu však my neprestaneme bojovať proti tomuto búraniu právneho štátu. Možno sa vám bude po prijatí týchto zmien zaspávať ľahšie, ako však povedal Václav Havel, pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. A ja viem, že pravda zvíťazí a jedného dňa si po vás spravodlivosť príde.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.1.2024 11:25 - 11:40 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ľubo, ďakujem za tvoj príspevok. V reakcii na tvoj prejav by som chcela podotknúť, že snaha vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry je len dôkazom toho, že po voľbách v roku 2020 došlo k skutočnému rozviazaniu rúk vyšetrovateľom. Tí sa už nemuseli naďalej báť vyšetrovať zločincov, ktorí spreneverili dôveru občanov a svoju moc zneužili na vlastné obohatenie sa.
Hovoril si o zneužívaní moci. Prečítam preto teraz zopár headlineov z médií, ktoré zachytávajú zneužívanie moci, ku ktorému tu za predošlých vlád SMER-u dochádzalo, tak ako si to podotkol vo svojom prejave aj ty, Ľubo.
11. marca 2020, veľký zásah NAKA, zatkli trinásť sudcov. Kočnera a Jankovskú obvinili z korupcie.
12. november 2021, Pellegrini vypovedá na NAKA, má sa to týkať údajného úplatku v krabici od šampanského. V súčasnosti je už 40 ľudí odsúdených, väčšina z nich právoplatne. Ďalších 130 ľudí je podozrivých, trestne stíhaných alebo obžalovaných za korupčné trestné činy a zneužívanie moci. Niektorí z nich sedia vo vláde a tu, v Národnej rade.
Vo svojom prejave si spomenul aj konkrétne príklady. Čo je však skutočný cieľ predmetného návrhu zákona? No zabezpečiť beztrestnosť pre predstaviteľov vládnej koalície, ktorí roky zneužívali moc a obohacovali seba a svojich ľudí. To je skutočný cieľ zmeny Trestného zákona a zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.12.2023 16:40 - 16:55 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vilo, ďakujem pekne za tvoj konštruktívny príspevok. Rada by som zareagovala na niekoľko kľúčových bodov, ktoré si vyzdvihol. Na začiatku si hovoril o účelných legislatívnych zmenách, ktoré vláda navrhuje v súvislosti s tajnou službou či špeciálnou prokuratúrou. Vláda sa v súvislosti so zrušením špeciálnej prokuratúry odvoláva na porušovanie ľudských práv, ktoré však nebola schopná preukázať, a tak sa len zamotáva vo svojich vlastných klamstvách. Motivácia vlády pri rušení inštitúcií, ktorá je kľúčová v boji proti korupcii a dozoruje mnoho politicky citlivých káuz, je zjavná. Avšak v demokracii nemôžu osobné záujmy prevážiť nad tými verejnými.
Rovnaký pocit, že vláda stavia osobné záujmy, vo mne vyvoláva aj zriadenie ministerstva športu a cestovného ruchu. Správne si sa opýtal, že v čí prospech vznikne nové ministerstvo so stovkami zamestnancov? Najmä v súvislosti s konsolidáciou verejných financií považujem za maximálne nezodpovedné zriaďovať nové ministerstvo a vytvárať tak ďalšie výdavky pre štát. Vzhľadom na obsah zákona, ktorý neobsahuje len vznik ministerstva športu a cestovného ruchu, majú vzniknúť aj nové orgány a ešte k tomu v skrátenom legislatívnom konaní. Ja verím, že to spôsobí čo najmenej škôd.
Je dôležité o týchto témach diskutovať, preto ešte raz ďakujem, Vilo, za tvoj vecný príspevok k tejto veci. Je mi však ľúto, aký prístup si zvolila vládna koalícia, ktorá až na pár výnimiek do rozpravy vôbec neprispieva.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

14.12.2023 18:10 - 18:25 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ja by som chcela poďakovať za všetky faktické, ktoré mi kolegovia dali, a teda som rada, že taktiež to tak vnímajú, že tieto opatrenia sú nehospodárne, pretože sľubovaný krátkodobý zisk pre štátny rozpočet môže viesť dlhodobo negatívnym dôsledkom pre všetkých občanov. Ale najmä pre tých, ktorí trpia generačnou chudobou, a v tom som... v tom aj Marek hovoril o tých odvodoch, tak mala som na mysli presne týchto ľudí, ktorým sa nedostane tá zdravotná starostlivosť presne v takom rozsahu, v akom by mal.
Takže naozaj ešte raz ďakujem všetkým za faktické.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.12.2023 17:55 - 18:10 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Vážení členovia vlády, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, rada by som využila možnosť vyjadriť sa k vládnemu návrhu, ktorý si dovolím označiť aj ako lex ožobračovanie. Vláda Slovenskej republiky sa snaží schváliť niekoľko opatrení, ktoré majú zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu. Jedným z nich je znovuzavedenie bankového odvodu.
Bankový odvod je podobný opatreniu, ktoré bolo zavedené po kríze v roku 2008. Vtedy sa však tento odvod počítal percentom z aktív, ale v súčasnosti sa bude počítať priamo zo zisku bánk. Ak banky budú musieť zaplatiť vyššiu daň zo zisku, budú mať menej peňazí, ktoré môžu použiť na investície alebo na vyplácanie úrokov svojim klientom. To môže mať negatívny vplyv na ekonomiku ako celok. Taktiež ak banky budú musieť zaplatiť vyššiu daň, prenesú tieto zvýšené náklady na svojich klientov, a teda si to odnesú domácnosti a podniky.
Medzi opatreniami sa tiež píše o tom, že 1. september už nebude dňom pracovného pokoja. Tento deň je v súčasnosti dňom pracovného pokoja, pretože je to Deň prijatia Ústavy Slovenskej republiky. Ústava je základným zákonom Slovenskej republiky a symbolizuje jej suverenitu a nezávislosť. Pán Fico, veď ste to boli vy, kto hovoril o tom, že tento sviatok sa nemá rušiť. Či teraz si už ústavu netreba ctiť? Zrušením sviatku oberáte ľudí, ktorí by chceli pracovať, o možnosť privyrobiť si na extra príplatku za prácu cez sviatok.
Ďalej navrhujete zníženie odvodu do II. piliera na štyri percentá. Toto opatrenie sa nedá nazvať ničím iným ako ožobračovaním budúcich dôchodcov. Znížením odvodu do II. piliera na 4 % okrádate ľudí o 365 mil. eur ročne. V súčasnosti sa tento odvod pohybuje na úrovni 6 %. Navrhovaným znížením na 4 % oberáte o peniaze ľudí, ktorí si tvrdo zarábajú peniaze a usilujú sa zabezpečiť si dôstojný dôchodok. Za každý rok, sa táto politika bude uplatňovať, ubudne občanom 365 mil. eur z ich dôchodkových úspor. To nie je len číslo na papieri, ale suma, ktorá bude mať hmatateľný dopad na kvalitu života každého budúceho dôchodcu. Predstavte si, aký obrovský rozdiel by tieto peniaze mohli urobiť v živote budúcich dôchodcov. Ľudia si zaslúžia dôstojný odpočinok. Toto opatrenie je zároveň nehospodárne, pretože sľubovaný krátkodobý zisk pre štátny rozpočet môže viesť k dlhodobo negatívnym dôsledkom pre všetkých občanov. Vláda by mala opätovne posúdiť svoje rozhodnutie a hľadať spravodlivé riešenia pre konsolidáciu verejných financií, ktoré neohrozia dôstojnosť a dobre zaslúžený odpočinok občanov.
Ďalej navrhujete zvyšovanie zdravotných odvodov. To si v konečnom dôsledku opäť odskáču obyčajní ľudia. Živnostníci budú nútení platiť vyššie odvody, čím sa znížia ich príjmy. Navyše zvýšenie odvodov pre živnostníkov môže viesť k obmedzeniu podnikateľskej aktivity. Tým pádom sa môže narušiť podnikateľské prostredie a ekonomický rozvoj, čo má nepriaznivý vplyv na celkovú prosperitu krajiny. Zamestnávatelia zase ponesú zvýšené náklady na svojich zamestnancov a pravdepodobne pristúpia k zastaveniu zvyšovaniu miezd či k odkladu ich zvyšovania. Opatrenie, ktoré ľudí taktiež zaťaží, je zvýšenie poplatku za skladovanie ropy. Rafinérie jednoducho zvýšenie poplatku prenesú do cien nafty a benzínu, takže si to v konečnom dôsledku opäť odskáču ľudia.
Dámy a páni, tento vládny návrh by mohol právom získať označenie lex ožobračovanie, pretože znižuje príjmy občanov a zasahuje do ich dôchodkových úspor. Namiesto podpory spravodlivého a udržateľného dôchodkového systému tento návrh pôsobí ako opatrenie, ktoré by mohlo vážne poškodiť finančné zabezpečenie budúcich dôchodcov.
Môj kolega Július Jakab spočítal, koľko poplatkov plánujete zvyšovať. Dokopy je ich deväťsto, no uvediem len zopár príkladov. Vydanie vodičského preukazu alebo medzinárodného vodičského preukazu, poplatok sa zvyšuje o 53,8 %, vydanie občianskeho preukazu, poplatok zvyšujete o 55,6 %. Mohla by som pokračovať ďalej, no vďaka môjmu kolegovi Júliusovi Jakabovi ich môžete všetky nájsť na stránke Ficovepoplatky.sk.
Skúsme si teraz spomenúť na rok 2020, kedy zostavoval vládu Igor Matovič. V tom čase ste v kase nechali 1,5 mld. eur. Nechali ste prázdnu špajzu, no napriek tomu to vláda dokázala urobiť nemožné. V čase jednej z najväčších kríz, ktoré si ľudstvo za posledné desaťročia zažilo, dokázala vláda nájsť peniaze a ľuďom doručila na pandemické a energetické opatrenia 17,9 mld. eur. Zdravotníkom a štátnym zamestnancom sa zvýšili platy historicky o 21,2 % a učiteľom o 26,9 %, a to bez toho, aby ľudí ožobračovala tak, ako to robíte vy. Aj napriek krízam hospodárila vláda Igora Matoviča lepšie ako priemer krajín EÚ a ako priemer eurozóny. Slovensko bolo tiež schopné splniť maastrichtské kritériá, čo dokázalo len deväť krajín Európy. Zároveň sa podarilo skonsolidovať verejné financie o tri percentá. Čo ste doručili ľuďom vy? Zvyšovanie daní, poplatkov a okrádanie budúcich dôchodcov. Okrem toho sa však cez rozpočet snažíte o pomstu verejnoprávnemu médiu, tak ako to už spomenuli aj rečníci predo mnou, RTVS oberáte o výraznú časť jej plánovaného rozpočtu. Necelý mesiac pred novým rokom sa snažíte znížiť rozpočet RTVS o 30 %, teda o 55 mil. eur.
Toto rozhodnutie je vážnym útokom na slobodu slova. RTVS je verejnoprávna inštitúcia, ktorá je financovaná z verejných zdrojov. Jej úlohou je poskytovať nezávislé a objektívne informácie všetkým občanom Slovenska. Zníženie jej rozpočtu má za cieľ obmedziť jej nezávislosť a podriadiť ju politickej moci. Zdá sa, že médiá sa stávajú obeťou politickej pomsty. Príklad s pani redaktorkou RTVS, ktorá bola odmietnutá ministrom poľnohospodárstva na základe minulých reportáží, naznačuje, že vláda sa snaží ovplyvniť médiá a ich schopnosť pôsobiť kriticky.
Je na čase, aby sme si položili otázku, či takéto legislatívne kroky skutočne slúžia verejnému záujmu a ochrane finančnej stability našich občanov.
Ďakujem.
Skryt prepis