Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

20.2.2024 o 18:35 hod.

Mgr.

Anežka Škopová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.2.2024 10:33 - 10:33 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Veronika, ty si vo svojom vystúpení spomínala, že predkladáme antimafiánsky balíček zákonov. A ako si aj spomínala, tento zákon, o ktorom práve rokujeme je veľmi kľúčový.
Chcem len ešte raz zdôrazniť, že návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku nie je len nástrojom na boj proti korupcii a nelegálnemu nadobúdaniu majetku.
Je to aj nástroj na posilnenie spravodlivosti a budovanie dôvery v náš štát.
Schválením tohto zákona dáme jasný signál, že na Slovensku nebudeme tolerovať nelegálne aktivity a že budeme chrániť tých, ktorí sa správajú zodpovedne a dodržiavajú zákony.
A zároveň tak dáme možnosť úradom efektívne odhaľovať a postihovať tých, ktorí sa snažia profitovať z nelegálnych aktivít.
Pre mňa ako novú poslankyňu je správne a spravodlivé, aby politici preukazovali pôvod svojho príjmu, svojho majetku. S tým vedomím som aj vstupovala do politiky.
A na záver mojej faktickej sa pripojím do výzvy, preto chcem vyzvať prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, aby prestal robiť handru z Ústavného súdu a poslal novelu Trestného zákona na zverejnenie v zbierke zákonov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.2.2024 9:49 - 9:51 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Viliam, ďakujem aj za tvoj prejav a na úvod svojej faktickej by som tiež chcela vyzvať prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, aby prestal robiť handru z Ústavného súdu a poslal novelu Trestného zákona na zverejnenie v Zbierke zákonov.
Vrátim sa k tvojmu prejavu. Keď sa pozrieme na predchádzajúce vlády Roberta Fica, tak akoby sa vrece pretrhlo s ľuďmi ako Bašternák, Kičura a mnoho ďalších. No a keď taký obyčajný človek, ktorý poctivo pracuje celý život, od rána do večera, rok čo rok, šetrí každý cent, aby mohol kúpiť, aby si mohol kúpiť vlastný byt, auto, alebo aby svojim deťom doprial lepšiu budúcnosť. A potom ten poctivý človek vidí takých Kičurovcov a Bašternákovcov, ako sa vedľa nich usadzujú, jazdia v luxusnom aute, bývajú v honosnej vile a užívajú si život bez starosti. Alebo vidí, ako sa nejaký politik kúpe v luxusnom kaštieli a pritom jeho majetok pochádza z korupcie, z kradnutia a podvodov. Pocit nespravodlivosti v takýchto situáciách je prirodzený a pochopiteľný. Je frustrujúce vidieť, ako tí, ktorí sa správajú neeticky a nelegálne profitujú na úkor tých, ktorí poctivo pracujú a dodržiavajú pravidlá.
A práve tento návrh zákona prináša spravodlivosť a umožňuje úradom pozrieť sa na prsty takýmto podvodníkom. Som naozaj zvedavá na hlasovanie, pretože tam sa ukáže, kto sa bojí preukázať pôvod svojho majetku a kto má čisté svedomie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.2.2024 18:35 - 18:37 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Vážení páni poslanci, vážené pani poslankyne, na Slovensku máme mnoho prípadov, kedy osoby nadobudli značné majetky bez zjavného legálneho zdroja príjmov. Veď to poznáme, politik s hodinkami, ktoré majú hodnotu luxusného auta, alebo politik s bytom, ktorý si s jeho platom nemôže dovoliť, a pôvod svojich peňazí nevie vysvetliť.
Nejde však len o politikov, ale aj rôzne pochybné osoby, napríklad taký Bašternák, ktorý tvrdil, že byty v hodnote 12 mil. eur vyplatil v hotovosti.
Súčasný zákon o preukazovaní pôvodu majetku mal slúžiť ako nástroj na boj proti tomuto problému. Prax však ukázala, že súčasný zákon má svoje slabé stránky a umožňuje jeho obchádzanie. Napríklad majetok stačí preukázať fiktívnymi darovacími zmluvami od rodinných príslušníkov zo zahraničia. Vo vyspelých krajinách dokáže štát takéto osoby postihovať, čo však nie je prípad Slovenska. Slovenské úrady aj v prípade, že majú informácie o tom, že majetok nezodpovedá príjmom osoby, nedisponujú efektívnymi nástrojmi na jeho postihnutie.
V roku 2014 sa odohral jediný známy prípad, kedy sa na Slovensku pokúsili vymáhať zákon o preukazovaní pôvodu majetku na súde. Okresný súd Košice II vtedy rozhodol o žalobe na nadobudnutie majetku nelegálnym príjmom. Dozorujúca prokurátorka však musela obžalobu stiahnuť. Dôvodom bola zmena dôkaznej situácie. Obžalovaný medzičasom rozdelil svoj majetok tak, že už nedosahoval zákonnú výšku na začatie konania, ktorá je stanovaná... stanovená na 1 500-násobok minimálnej mzdy. Vďaka tomuto kroku sa vyhol preverovaniu zo strany úradov. Tento prípad poukazuje na slabé stránky zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Nízky limit a jednoduché možnosti obchádzania zákona znižujú jeho efektivitu a bránia mu v boji proti nelegálne nadobudnutému majetku. Návrh zákona, o ktorom rokujeme, má za cieľ zabezpečiť efektívne odiaľ... odhaľovanie týchto nelegálnych praktík a ich následné odobratie ústavným a spravodlivým spôsobom.
Konanie v tomto procese môže byť iniciované dvoma spôsobmi. Z úradnej povinnosti, čiže príslušné orgány, budú konať aj bez podnetu z vonku, ak budú mať dôvodné podozrenie z nelegálneho nadobudnutia majetku, alebo na základne, na základe podnetu tretej osoby. Každý, kto má informácie o nelegálne nadobudnutom majetku, ich môže podať a prispieť tak k spravodlivosti. Cieľom tohto konania je preskúmať podozrivé príjmy a majetok a zistiť, či tieto príjmy, ktoré umožnili nadobudnutie majetku, a samotný majetok boli získané legálne. Zároveň by sa konaním podchycovali neobvyklé obchodné operácie či účelové rozdeľovanie majetku. S dodatočnou sankciou vo výške až do 80 % z hodnoty nepriznaných príjmov sa tento zákon stáva efektívnym nástrojom boja proti nelegálnym príjmom.
Nejde teda priamo o postihnutie majetku, ale príjmov, na základe ktorých bol nelegálny majetok nadobudnutý. To však bude viesť k postihnutiu samotného nelegálneho majetku, napríklad prostredníctvom jeho zaistenia či exekúcii.
Dovoľte mi na záver zdôrazniť, že návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku nie je len nástrojom na boj proti korupcii a nelegálnemu nadobúdaniu majetku. Je to aj nástroj na posilnenie spravodlivosti a budovanie dôvery v náš štát. Schválením tohto zákona dáme jasný signál, že na Slovensku nebudeme tolerovať nelegálne aktivity a že budeme chrániť tých, ktorí sa správajú zodpovedne a dodržiavajú zákony. Zároveň dáme možnosť úradom efektívne odhaľovať a postihovať tých, ktorí sa snažia profitovať z nelegálnych aktivít.
Ďakujem vám za pozornosť a vyzývam vás, aby ste podporili tento dôležitý návrh zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.2.2024 16:05 - 16:05 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážená pani poslankyňa, ďakujem za váš prejav. Zazneli tu mnohé dôležité historické fakty, ktoré poukazujú na dôležitosť Sviečkovej manifestácie, ale aj odvahy občanov bojovať za svoje práva a slobodu. Sviečková manifestácia zohrala kľúčovú úlohu v boji proti totálnemu režimu a jej odkaz rezonuje aj dnes. Pripomína nám, že sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou. Tieto hodnoty si musíme chrániť a bojovať za ne, ak sú ohrozené.
Pripomienka tejto historickej udalosti je mimoriadne dôležitá v súčasnej dobe, kedy čelíme nárastu extrémizmu v rôznych formách. Nebezpečenstvo nehrozí len zo strany pracovit... pravicových ideológií, ale aj z radov radikálnej ľavice. Bonifikácia kontroverzných osobností, ako napríklad Che Guevaru, zodpovedného za smrť a utrpenie mnohých ľudí, je toho smutným príkladom. O to významnejšie je udržiavať v pamäti udalosti ako Sviečková manifestácia, ktorá symbolizuje odhodlanie brániť sa útlaku a bojovať za slobodu a demokraciu. V dobe, kedy tieto hodnoty čelia opätovným hrozbám, je toto posolstvo dôležitejšie, než kedykoľvek predtým.
Pani poslankyňa, ďakujem vám za váš prejav. Myslím si, že táto zásadná udalosť v našej histórii si zaslúži štatút sviatku, a preto návrh podporím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.2.2024 18:57 - 18:59 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Chcem sa poďakovať všetkým kolegom za ich faktické poznámky a chcem len povedať, že ide skutočne o splatenie historického dlhu, ktorý Slovensko má voči nezákonne sterilizovaným ženám. Ako ste správne poznamenali, peniaze im síce už nevrátia možnosť mať deti, ale sú dôležitým gestom z hľadiska spravodlivosti.
A ja by som si dovolila ešte jeden taký citát. Mohla by som zacitovať Barboru Černušákovú z Amnesty International. Citujem: "V bývalom Československu sterilizovali tisíce žien, prevažne Rómky. Donútili ich podpísať formuláre o súhlase so zákrokom, často počas pôrodu alebo keď sa zotavovali z cisárskeho rezu. V mnohých prípadoch im nepovedali, čo vlastne podpisujú. Išlo o hrubé porušenie ich práv vrátane práva nebyť podrobené mučeniu či inému zlému zaobchádzaniu a skutočne hanebnú kapitolu dejín našej krajiny."
Štát sa obetiam za toto porušovanie základných ľudských práv ospravedlnil, no z môjho pohľadu je to nedostatočné. Preto vnímam náš návrh zákona ako morálnu povinnosť voči obetiam tejto nespravodlivosti a dúfam, že v parlamente nájde podporu. Ešte raz všetkým ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.2.2024 18:48 - 18:54 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Vážení páni poslanci, vážené pani poslankyne, stojím pred vami, aby som vás požiadala o podporu zákona, ktorý by konečne priniesol spravodlivosť rómskym ženám, ktoré boli nezákonne sterilizované. Nezákonné sterilizácie rómskych žien boli systematickým a cieleným porušovaním ľudských práv, ktoré prebiehalo v Československu a Slovensku od roku 1966 až do roku 2004. Štát počas tohto obdobia vykonal sterilizácie na stovkách rómskych žien bez informovaného súhlasu a častokrát pod nátlakom, vydieraním či zavádzaním... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, nehnevajte sa, musím vás prerušiť, lebo technici mi hlásia, že máme technický problém, neodpočíta vám čas, takže... takže môžte pokračovať, ale musím... Dobre.
Prihlásilo vás, pani poslankyňa? Takže môžte pokračovať vo svojom vystúpení.

Škopová, Anežka, poslankyňa NR SR
Neexistujú presné štatistiky, avšak odhadujeme, že takýchto žien mohlo byť až tisíc. K sterilizáciám dochádzalo nezriedka aj po gynekologických zákrokoch či operáciách, kedy sa žena až následne dozvedela, že bola aj sterilizovaná. Mnoho sterilizovaných žien o sterilizácii ani netušilo. Rómskym ženám tak bolo diktované, či a koľko môžu mať detí. Ako matka dvoch detí sa mi pri pomyslení na osudy týchto žien zviera srdce. Predstavte si, že vám bez vášho súhlasu odoberú možnosť stať sa matkou, že vám bezcitne vezmú kontrolu nad vlastným telom a budúcnosťou.
Tieto ženy prežili traumu, ktorá poznačila ich životy navždy. Mnohé z nich trpia psychickými následkami, ako sú úzkosť, depresia, pocity viny a hanby. Stratili kus seba samých a bolesť z tejto straty ich sprevádza každý deň. Je nepredstaviteľné, koľko utrpenia museli znášať. Nielenže sa museli vyrovnať s fyzickými následkami sterilizácie, ale aj s odsudzovaním a stigmatizáciou zo strany spoločnosti. Mnohé z nich boli nútené ticho trpieť, pretože sa báli ďalšieho odmietnutia a diskriminácie.
Až v roku 2021 sa slovenská vláda za túto nespravodlivosť rómskym ženám konečne ospravedlnila. Ospravedlnenie je síce dôležité, ale nestačí. Tieto ženy si zaslúžia viac. Zaslúžia si spravodlivé odškodnenie za utrpenie, ktoré zažili.
Návrh zákona, ktorý spolu s kolegami predkladáme, počíta s jednorazovým odškodnením vo výške 10-tisíc eur pre každú ženu, ktorá bola nezákonne sterilizovaná. Verím, že toto odškodnenie je len malou satisfakciou za to, čo museli tieto ženy zažiť. Výzvy na odškodnenie pritom Slovenská republika dostávala už roky a to od nezávislých orgánov či medzinárodných organizácií. Napríklad už v roku 2008 Výbor OSN na odstránenie diskriminácie žien vyzval slovenskú vládu, aby prevzala zodpovednosť za násilné sterilizácie rómskych žien a zabezpečila im prístup k spravodlivosti a náprave škôd. V roku 2010 ten istý výbor slovenskú vládu vyzval, aby tieto prípady nezákonnej sterilizácie uznala a obete odškodnila. Takúto výzvu OSN Slovensku adresovalo aj v roku 2019.
Neochota štátu riešiť túto nespravodlivosť má však aj súdne dôsledky. Napríklad Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu vyniesol v roku 2009 rozsudok v spore medzi Slovenskom a ôsmimi rómskymi ženami, ktorým bol odopretý prístup k lekárskej dokumentácii o ich sterilizácii, o ktorej ani nevedeli. Sťažovateľkám bolo zamedzené nahliadnuť do svojich vlastných lekárskych záznamov. Umožnené im a ich advokátovi to bolo až po rozhodnutí slovenského súdu, ale s absurdným obmedzením, mohli si robiť len ručne písané poznámky a fotokópie boli zakázané. Európsky súd preto jednomyseľne konštatoval, že Slovensko porušilo právo týchto žien na rešpekt k súkromnému životu. Súd sa tiež zhodol, že došlo k porušeniu práva na súdne opravné opatrenie, ktoré zaručuje Európsky dohovor o ľudských právach. Súd sa postavil na stranu sťažovateliek a prisúdil každej z nich 3 500 eur ako kompenzáciu za utrpenú morálnu ujmu. Ide však len o malú ukážku toho, čím si museli prejsť ďalšie stovky žien.
Znovu teda podotýkam, Slovenská republika sa nezákonne sterilizovaným ženám ospravedlnila až v roku 2021 a k odškodneniu do dnešného dňa nedošlo. Len pre porovnanie, vláda Českej republiky sa nezákonne sterilizovaným ženám ospravedlnila už v roku 2009 a v roku 2021 boli tieto ženy aj finančne odškodnené vo výške okolo 11-tisíc eur. Česko si tak svoju povinnosť už splnilo, no dnes máme príležitosť túto povinnosť splniť aj my na Slovensku. Je v našich rukách, aby sme za túto nespravodlivosť obete odškodnili. Preto vás prosím, aby ste tento návrh zákona podporili. Je to otázka morálky a spravodlivosti. Je to otázka ľudskosti.
Myslím si, že na záver tejto reči by mal, že záver tejto reči by mal patriť práve ženám, ktoré si touto nespravodlivosťou museli prejsť. Dovolím si preto citovať Alenu Gorolovú, Češku, ktorá bola nezákonne sterilizovaná. Citujem: "Zákon o odškodnení pre mňa po všetkých týchto rokoch zápasu veľa znamená. Nevzdala som sa a silu mi vlievalo vedomie, že spolu so mnou sú tu aj ostatné ženy, ktoré utrpeli sterilizáciou a museli s tým žiť. Žiadne peniaze nám nenavrátia možnosť mať viac detí, ale kompenzácia je dôležitá z hľadiska spravodlivosti. Za celé tie roky sa veľa udialo. Zostarli sme a niektoré z nás zomreli, ale stále som si hovorila, nemôžeš to nechať tak."
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.2.2024 10:48 - 10:49 hod.

Anežka Škopová
Ďakujem za slovo. Podávam procedurálny návrh, v ktorom žiadam, aby sa moje pozmeňujúce návrhy, ktoré som písomne odovzdala, boli riadne prečítané a odovzdané poslancom podľa § 29a ods. 6. Zároveň žiadam, aby sa o každom bode mojich pozmeňujúcich návrhoch hlasovalo osobitne, pretože mi nebolo umožnené vystúpiť v rozprave. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.1.2024 0:36 - 0:38 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Jožo, ďakujem za tvoj prejav. V reakcii na tvoje slová chcem reagovať, že okrem slušnosti a spravodlivosti by chceli aj pokoj, aby už malo Slovensko pokoj, pretože, dovolím si pripomenúť, že Peter Pellegrini v prezidentských voľbách kandiduje so sloganom Slovensko už potrebuje pokoj.
Zaujímalo by ma, či pán Pellegrini považuje desiatky tisíc ľudí na námestiach, ktorých svojim konaním rozoštval, za pokoj. A už pred voľbami sa snažil ľudí presvedčiť o tom, že je iný ako Robert Fico. Hovoril tiež o akejsi koalícii zmieru, no spôsob vládnutia tejto koalície skôr pripomína mečiarizmus. Môžeme si napríklad spomenúť na decembrové rokovanie parlamentu počas ktorého bola Petrom Pelegrinim nasilu ukončená rozprava o štátnom rozpočte. Dnes zase navrhol, aby sme rokovali nepretržite až do prerokovania bodu. Za ministra vnútra nominoval človeka, ktorý si robil takú nadprácu, že podľa mňa aj samotný Robert Fico bol prekvapený z toho, akým arogantným spôsobom urobil minister vnútra čistky na polícii, takže jeho slová o upokojovaní spoločnosti vôbec nie sú presvedčivé a ani dôveryhodné.
Zhodou okolností som pred chvíľou narazila na jeden krátky text od autora „Hej, ty!“, ktorý si dovolím prečítať: „Pellegrini tvrdil, že nemá prezidentské ambície, ale kandiduje za prezidenta. Nevedel si predstaviť vládnuť so SMER-om, ale vládne so SMER-om. Vravel, že nevzal úplatok v krabici od šampanského, ale...“
Ešte raz ďakujem za tvoj prejav, Jožko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2024 22:57 - 22:59 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Dubéci, ďakujem za váš prejav. Hovorili ste o amnestii, ktorú by navrhovaná novela znamenala. Rovnako sa vyjadrila aj špeciálna prokuratúra, ktorá vydala stanovisko, v ktorom tvrdí, že po schválení navrhovanej novely Trestného zákona bude potrebné približne 30 % trestných vecí týkajúcich sa trestných činov poškodzovania finančných záujmov EÚ zastaviť z dôvodu premlčania.
Dovolím si preto znovu upozorniť aj na stanovisko Európskej prokuratúry, podľa ktorej by navrhované zmeny minimalizovali odhalenie možných podvodov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ. Vyňali by Európsku prokuratúru od špecializovaných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry bez primeranej náhrady, presmerovali by väčšinu prípadov Európskej prokuratúry zo Špecializovaného trestného súdu na nižšie súdy s malými odbornými znalosťami v oblasti trestných činov v kompetencii Európskej prokuratúry a predstavujú de facto amnestiu v podstatnom počte aktívnych vyšetrovaní podvodov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie v Slovenskej republike.
Na záver by som chcela podotknúť, že si vážim Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorá dokázala, že aj na Slovensku je možné bojovať proti korupcii aj na tých najvyšších miestach. A myslím si, že motivácia súčasnej vlády pri rušení inštitúcie, ktorá je... zohráva kľúčovú úlohu v boji proti korupcii, je zjavná, avšak v demokracii nemôžu osobné záujmy prevážiť nad tými verejnými.
Ešte raz ďakujem za váš prejav.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.1.2024 20:43 - 20:44 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ďakujem, pán poslanec Škripek, za váš prejav, ktorý bol naozaj konštruktívny a k veci. Rozoberali ste jednotlivé podmienky, ktoré oprávňujú predkladať zákon v skrátenom legislatívnom konaní. Viacerí predstavitelia vlády sa vyjadrili, že opozícia v parlamente len opakuje stále to isté dookola. No my im to tu opakujeme, pretože sa tvária, že nič nepočujú a navrhovaná novela Trestného zákona je úplne v poriadku.
V poriadku však určite nie je, veď o tých dôvodoch ste hovorili aj vy, pán poslanec Škripek, a tie negatívne aspekty sú tak zásadné, že vážnym spôsobom poškodia celú krajinu. A o tom nehovoríme len my v opozícii, ale aj odborníci, ako napríklad prokurátor a bývalý štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Peter Sepeši. Hovorí o tom Európska prokuratúra, Európsky parlament či Európska komisia, takže skutočne nikto nemôže tvrdiť, že ide o akúsi zaujatosť. Ide o legitímne výhrady, ktoré by vládna koalícia mala rešpektovať a brať do úvahy. Namiesto toho tu však sedíme, len aroganciu... vidíme len aroganciu a podkopávanie demokratického spôsobu prijímania zákonov.
Takže ešte raz, pán poslanec Škripek, ďakujem vám za váš vecný príspevok.
Skryt prepis