Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.2.2024 o 11:34 hod.

Mgr.

Anežka Škopová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 28.2.2024 12:18 - 12:25 hod.

Anežka Škopová
Na vaše vystúpenie dve faktické poznámky.
Pani poslankyňa Plaváková.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.2.2024 17:53 - 17:53 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Vážení páni poslanci, vážené pani poslankyne, dovoľte mi vystúpiť k návrhu zákona, ktorým opravujete návrh zákona, ktorý ste ešte predtým trikrát opravovali. Podobne ako pri kompetenčnom zákone, ktorý ste takisto museli opravovať takmer okamžite po jeho schválení. A možno budete musieť ten váš Trestný zákon opravovať piatykrát, pretože stále tu máme aj v hre rozhodnutie Ústavného súdu. To rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré sa tak obávate a preto sa ho snažíte sabotovať. Vy však nemáte rešpekt ani len pred tými základnými demokratickými inštitúciami. Napríklad taký minister Taraba si dovolil nazvať Ústavný súd obštrukciou. To, že sa pani prezidentka obrátila na Ústavný súd, nie je obštrukcia, ale jej legitímna právomoc a súčasť demokracie. Veď ak je podľa vás ten zákon v poriadku, tak sa nemáte čoho obávať. Očividne sa však bojíte, a preto zdržujete vydanie zákona v Zbierke zákonov. Ale veď v poriadku, nič iné sme od vás ani nečakali. Už od začiatku tohto volebného obdobia bolo jasné, že nás čaká ťažký boj za zachovanie demokracie a právneho štátu. Napriek tomu ma zarazil ten cynický a bezcitný spôsob, akým ste skrátili premlčacie doby aj pri trestnom čine znásilnenia zo súčasných dvadsať rokov na desať, a to je len špička ľadovca, pretože skracovanie premlčacích dôb sa vzťahuje aj na mnohé iné závažné trestné činy. Ide napríklad o vraždu, sexuálne zneužívanie, týranie blízkej osoby a zverenej osoby, či obchodovanie s ľuďmi, únos a výroba detskej pornografie. Za toto ste zahlasovali, vážení koaliční poslanci.
Ja rozumiem, že páni poslanci si potrebovali schváliť zmenu Trestného zákona, aby sa vyhli spravodlivosti. Ale to, že za túto novelu zahlasovali aj koaličné poslankyne, ženy, je pre mňa nepochopiteľné. Vidím tu asi len jednu z koaličných poslankýň, tak menovite, pani poslankyňa Kramplová, pani poslankyňa Puškárová, pani poslankyňa Mačicová, ako ste mohli za také niečo dvihnúť ruku? Ako ste mohli zahlasovať za skrátenie premlčacích dôb za znásilnenie? Takisto pani poslankyňa Laššáková, pani poslankyňa Nováková, pani poslankyňa Matejičková, pani poslankyňa Čavojová, pani poslankyňa Plevíková. Vy ste mali byť tými hlasmi v koalícii, ktoré sa mali ozvať a postaviť sa za všetky ženy a obete sexuálneho násilia. Prečo ste boli ticho? Namiesto vás bolo počuť samých glükov, ktorí tu nechutným spôsobom obhajovali skracovanie premlčacích dôb za znásilnenie. Nebudem tu opakovať slová pána Glücka, mal by sa zamyslieť nad tým, čo hovoril, a pokúsil sa o trochu sebareflexie.
Mnoho žien jednoducho potrebuje ten čas na to, aby sa s traumou vyrovnali a boli pripravené hovoriť o tom, čo sa im stalo. A nikto nemôže nútiť obeť, kedy a ako má o tom hovoriť. Potom tu tiež máme prípady, kedy sa až po mnohých rokoch podarí vypátrať páchateľa. Napríklad prípad z východného Slovenska, kedy sa až po jedenástich rokoch podarilo odsúdiť agresora, ktorý znásilnil 15-ročné dievča. V súvislosti s týmto prípadom sa vyjadrila aj sexuologička Danica Caisová za trest, nech je aj po mnohých rokoch, tak je pre tú obeť bodkou za vyšetrovaním, bodkou za nedôverou, znevažovaním, zľahčovaním a zdôrazňovaním jej podielu na tom skutku. Keď už nič iné, tak tá obeť vie, že jej bolo uverené, že páchateľ bol odsúdený, lebo sa ten skutok naozaj stal tak, ako ho ona opisovala.
Alebo ďalší prípad z Košíc, kedy sa po jedenástich rokoch podarilo vypátrať páchateľa pomocou DNA. Po schválení vašej novely trestného zákona by obeť dostala od štátu spravodlivosť v podobe uznesenia o zastavenie trestného stíhania z dôvodu premlčania. Toto je vaša vizitka, vážená vládna koalícia. Najprv tu bez hanby presadíte takéto zmeny v Trestnom zákone a teraz sa tvárite ako najväčší spasitelia. Ale pravda je taká, že vládnej koalícii na ženách nezáleží. Záleží im len na tom, aby neuškodili svojmu prezidentskému kandidátovi Petrovi Pellegrinimu. Prezradil to aj samotný minister spravodlivosti Boris Susko. Ten povedal, citujem: „Vláda sa rozhodla zachovať pôvodnú dĺžku premlčacích dôb, aby zabránila vyvolávaniu pocitu strachu a využívaniu témy na politické hry v kampani pred prezidentskými voľbami." Presne tu máme skutočný dôvod tejto novelizácie, novely, ale na tom, že za novelu Trestného zákona zahlasovali aj pán Peter Pellegrini sa nič nezmení. A pritom dobre vedel, že keď za to zahlasuje, tak zníži premlčacie doby za znásilnenie o polovicu.
To, čo si tu vládna koalícia aj s pomocou Petra Pellegriniho schválila, je ohrozením bezpečnosti občanov. Hovorila to tu opozícia, hovorila to prezidentka, hovorili to prokurátori, Európska únia a odborníci. Nikto tu nespochybňoval právo vlády robiť zmeny v Trestnom zákone. Ale zmeny, ktoré boli navrhnuté a schválené vládnou koalíciou, sú ohrozením pre celú spoločnosť. A dôkazom toho sú závažné nedostatky a chyby, ktoré je nutné opravovať ani nie mesiac po schválení novelizácie. Nehovoriac o násilnom spôsobe, akým bola zmena Trestného zákona presadená. Pretože dôležitá je aj tá cesta, ako sa k zmenám v spoločnosti dopracujeme. Veď predsa aj za minulej vlády ministerstvo spravodlivosti pracovalo na zmene Trestného zákona. Pamätáte si niekto, že by vtedy Európska komisia písala listy vláde o tom, že majú navrhované zmeny zastaviť? Hrozilo vtedy Slovensku zastavenie eurofondov? Stálo vtedy desiatky tisíc ľudí na námestiach? Alebo si tu snáď niekto myslí, že Európska únia je nejakým spôsobom zaujatá voči našej vláde? Jediný rozdiel je v tom, že za minulej vlády sa návrh na zmenu Trestného zákona robil riadne v štandardnom legislatívnom procese a participatívne diskusiou s odbornou verejnosťou. Vy ste to urobili, a teraz použijem slová predsedu vlády Roberta Fica, mocenským rozhodnutím, ale zásadné spoločenské zmeny sa nerobia hrubo, nasilu, mocenským rozhodnutím. Nie v demokratickej krajine. Zásadné spoločenské zmeny sa robia participatívne hľadaním kompromisu a dohody naprieč spoločnosťou, naprieč politickým spektrom. Vám je však restoratívna justícia ukradnutá, pretože na skracovaní premlčacích dôb za znásilnenie nie je nič restoratívne. Skracovanie premlčacích dôb za znásilnenie je nechutné a cynické. A tak si vás aj história bude pamätať.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.2.2024 9:58 - 10:00 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Július, ďakujem za tvoj prejav. Ako všetci vieme, táto vláda samú seba nazýva sociálnou. Už to tu bolo predo mnou spomenuté. Táto vláda každý rok s veľkou pompou organizuje oslavy MDŽ. To je, samozrejme, pekné, ale nestačí. Nestačí oslavovať jeden deň v roku a potom na tie ženy zabudnúť. Keď si vláda hovorí, že je sociálna, tak by mala konať a prijímať reálne opatrenia, ktoré matkám pomôžu. Preto ma mrzí, že s takýmto návrhom, ako je ten náš, neprišla sama vládna koalícia. Ale nevadí, teraz majú možnosť ho podporiť a ukázať, že jej naozaj záleží na živote matiek v tejto krajine. Je nepopierateľné, že ženy, ktoré sa rozhodnú stať matkami a venovať sa výchove svojich detí, prispievajú k budúcnosti našej spoločnosti.
Podľa inštitútu finančnej politiky však majú matky aj šesť rokov po prvom pôrode mzdy o tretinu nižšie, než keby deti nemali. Táto štatistika je alarmujúca a poukazuje na hlbokú nespravodlivosť v našej spoločnosti. Táto platová nerovnosť má vážne následky pre matky a ich rodiny. Nižšie mzdy vedú k nižším životným štandardom a k väčšej chudobe. Matky s deťmi sú tak vystavené väčšiemu riziku sociálneho vylúčenia.
Keď si táto vláda hovorí, že je sociálna, tak by nemala mať problém podporiť opatrenie, ktoré pomôže vyrovnať tieto platové nerovnosti. A je dobré, že si vo svojom prejave poukázal na to, že vláda má peniaze na kúpu U. S. Steel či zvyšovanie platov, a keď už majú na... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.2.2024 9:21 - 9:22 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Michal, ďakujem ti za tvoj prejav. Vo svojom prejave si hovoril, akej pomoci sa za predchádzajúcej vlády dostalo slovenským rodinám. Slovenské rodiny si zaslúžia pomoc, som presvedčená, že zdravá a prosperujúca rodina je základom našej spoločnosti. Je smutné, že ženy, ktoré sa s hrdosťou a odhodlaním rozhodnú stať matkami, sú za roky venované výchove svojich detí odmenené nižšími mzdami v porovnaní s mužmi a so ženami bez detí. Tá nerovnosť je hlboko zakorenená v našej spoločnosti a pramení z rôznych faktorov. Jedným z najvýznamnejších je prerušenie kariéry, ktoré ženy často volia kvôli starostlivosti o rodinu. Matky trávia viac času prácou v domácnosti na skrátený úväzok, čím sa znižuje ich kariérny rast a celková výška mzdy. Je neprijateľné, aby ženy boli takto trestané za materstvo. Ich práca v domácnosti a pri výchove detí je pre fungovanie spoločnosti nesmierne dôležitá. Je to práca, ktorá si vyžaduje obrovské nasadenie, zručnosti a čas. Nemôžeme si pred touto nespravodlivosťou zatvárať oči. Je načase, aby sme sa postavili za spravodlivosť a začali konať. Potrebujeme prijať zmeny, ktoré pomôžu odstrániť tieto platové rozdiely a myslím si, že toto opatrenie skutočne matkám pomôže.
Takže ešte raz, Michal, ďakujem za tvoj prejav a dúfam, že návrh nájde dostatočnú podporu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.2.2024 10:43 - 10:45 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ja chcem poďakovať kolegyniam, ktoré zareagovali na môj prejav.
A naozaj, keď si predstavím celú tú genézu histórie Rómov, ako im bolo ubližované, tak neviem teraz posúdiť, že či mi je lepšie byť teraz v súčasnosti, alebo zažívať to, čo zažívali predtým, ale jedno viem, je dôležité postaviť sa tomu a začať riešiť tieto problémy, ktoré sú v tejto spoločnosti, pretože jedine tak môže sa pohnúť všetko vpred a v prospech Rómov, a myslím si, že na Slovensku je mnoho Rómov, ktorí, ktorí si zaslúžia dostať tú šancu a ktorí mnohí radi ukážu, že sú tou príležitosťou pre našu spoločnosť, a nie záťažou, takže ako som povedala v závere, stačí im dať šancu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 22.2.2024 10:20 - 10:21 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Vážení páni poslanci, vážené panie poslankyne, dnes by som chcela vystúpiť pred vami s cieľom priblížiť vám problémy, ktorým musia dennodenne desiatky tisíc rómskych občanov čeliť v tejto republike.
Tými problémami sú rasizmus a diskriminácia. Nemôžeme si pred týmito problémami zatvárať oči a tváriť sa, že také niečo sa v našej spoločnosti nedeje. Rómovia sú rovnakou súčasťou Slovenska ako všetky iné etniká a národnosti, a preto si zaslúžia rovnaké príležitosti. A zaslúžia si, aby sa konečne riešili aj problémy, ktorým musia čeliť.
Segregované školy, ktoré navštevujú len rómske deti, či segregované triedy a oddelené miesta v jedálni určené pre Rómov. Nehovoriac o tom, že mnoho rómskych detí sú neprávom zaraďované do špeciálnych škôl. Až 65 % rómskych detí vo veku 6 až 15 rokov na Slovensku navštevuje školy, v ktorých všetci alebo väčšina žiakov sú Rómovia. Kvôli tejto segregácii čelí Slovenská republike žalobe zo strany Európskej komisie, čo môže vyústiť až do obrovských pokút.
Diskriminácia sa však netýka len vzdelania, ale aj mnohých iných oblastí života, ako napríklad zdravotníctva. V správe Európskeho centra pre práva Rómov sa napríklad uvádza, že bolo zaznamenaných viacero prípadov, keď Rómovia z osady volali záchranku, avšak po opätovných výzvach zdravotnícka pomoc neprišla. Mnohokrát to boli naliehavé prípady a stalo sa, že chorý po takomto odmietnutí, v takejto odmietnutí pomoci zomrel. V nemocniciach sa segregácia praktizuje oddelenými rómskymi izbami, čo často ide o pôrodnice, kde sa rómske ženy systematicky umiestňujú do tzv. rómskych izieb. Predstavte si, že ste tehotná rómska žena a prichádzate do pôrodnice a namiesto toho, aby ste sa dočkali rovného prístupu, ste odvedená do segregovanej izby určenej len pre Rómov. Rómovia sa taktiež často stretávajú s nerovným prístupom pri vyšetreniach u lekára a sú im poskytované horšie služby ako ostatným pacientom.
Z vlastnej skúsenosti viem, aké ťažké je čeliť rasizmu a diskriminácii. Vyrastala som vo vylúčenej komunite, z ktorej sa len málokomu podarí vymaniť.
„Je hanbou Slovenska a hanbou Európy, že niektorí Rómovia prežívajú v stredovekých podmienkach,“ povedal Younous Omarjee, vedúci delegácie Výboru Európskeho parlamentu pre regionálny rozvoj po návšteve rómskych osád na Slovensku. Takýchto vylúčených komunít na Slovensku je veľa, pričom približne 27 % osôb z marginalizovaných rómskych komunít žije v príbytkoch bez tečúcej vody. To, čo väčšina ľudí považuje za samozrejmosť, je pre mnohých Rómov len vzdialeným snom. Život bez tečúcej vody prináša so sebou mnoho ťažkostí a obmedzení. Znamená to dennodenné trápenie s obstarávaním pitnej a úžitkovej vody, zhoršené hygienické podmienky a s tým súvisiace zdravotné riziká.
Život sociálne vylúčených Rómov v osadách má hlboké historické korene. Nie je to spôsob života, ktorý si Rómovia vybrali, ale dôsledok dlhodobého útlaku a diskriminácie, ktorá ich odsunula na okraj spoločnosti. Generačná chudoba, ktorá panuje v osadách, je priamym dôsledkom tejto marginalizácie. Rómovia v osadách nemajú rovnaké príležitosti, ako majoritná populácia v oblasti vzdelávania, zamestnania, bývania a prístup ku základným službám. Táto nerovnosť vedie k začarovanému kruhu chudoby a sociálneho vylúčenia, z ktorého je ťažké uniknúť. Za to, že sa z tohto vylúčenia a chudoby podarilo uniknúť mne, vďačím svojej matke, ktorá napriek mnohým prekážkam a výzvam usilovne bojovala, až dokým sa jej nepodarilo zabezpečiť nám družstevný byt mimo vylúčenej komunity, čo vôbec nebolo jednoduché, mesto nám totiž nechcelo poskytnúť, pretože sme sa nenarodili so správnou pleťou, so správnou farbou pleti.
Áno, možno to znie tvrdo, ale je to krutá realita, ktorej musia Rómovia na Slovensku čeliť. V každodennom živote sa tak môžu Rómovia stretnúť s rôznymi prejavmi rasizmu či diskriminácie. Diskrimináciu som si na vlastnej koži zažila aj ja, keď mňa a mojich kolegov odmietli obslúžiť v kaviarni. Nechceli sme nič iné, len dať si kávu, pohár vody. Namiesto toho sme sa však dočkali uvedomia, krutého uvedomenia, že v 21. storočí musia Rómovia bojovať za svoje základné ľudské práva, ako je právo na rovnaké zaobchádzanie a prístup k službám.
V spoločnosti sa tiež Rómovia stretávajú s predsudkami, že nechcú pracovať. Podobne sa nedávno vyjadril aj premiér pán Robert Fico. Pravdou však je, že nezamestnaní Rómovia čelia enormným prekážkam a ich šance na pracovný pohovor sú o polovicu nižšie v porovnaní s rovnako kvalifikovanými kandidátmi s tou správnou farbou pleti. To preukázal experiment Inštitútu finančnej politiky, ktorý je analytickým útvarom ministerstva financií. Experiment spočíval v zasielaní žiadostí o prácu fiktívnymi rómskymi a nerómskymi uchádzačmi. Na pohovor bolo pozvaných 40 % nerómskych uchádzačov, avšak iba 17 % rómskych uchádzačov, taktiež 69 % nerómskych uchádzačov obdržalo aspoň nejakú formu odpovede na svoju žiadosť, zatiaľ čo len 37 % rómskych uchádzačov malo rovnakú skúsenosť.
Osobnú skúsenosť má aj Rómka z Galanty, ktorá prejavila záujem o pracovnú pozíciu v miestnej fabrike. Rozhodla sa preto do firmy zavolať a dohodnúť si pohovor. Dovolala sa pánovi na personálnom oddelení, avšak, citujem: „Na konci telefonátu sa ma spýtal, či náhodou nie som Rómka, pretože má od nariadených príkaz Rómov neprijímať. Keď som sa priznala, že mám rómsky pôvod, bez slova zložil telefón a viac mi už nedvíhal.“
Takže, vážená vláda, Rómovia chcú pracovať, Rómovia chcú sa vzdelávať, žijú však v podmienkach, ktoré hraničia s extrémnou chudobou a k tomu všetkému musia čeliť takýmto rasistickým prejavom. Skúste v sebe nájsť štipku empatie a solidarity.
Prijatie uznesenia, ktoré predkladáme, vyšle Rómom jasný signál, že štátu na právach ľudí záleží, pretože práva Rómov sú v skutočnosti práva ľudí, lebo Rómovia sú tiež ľudia. A ľudia si zaslúžia dôstojný život bez diskriminácie a s rovnakými príležitosťami, ako všetci ostatní.
Na záver by som sa rada s vami podelila o príhodu, ktorá sa mi stala začiatkom roka. Tak ako po každé, keď odchádzam z parlamentu, odchádzam na východ vlakom a do môjho rodného mesta som sa odviezla potom zo stanice taxíkom. V taxíku sedel Róm. Šoféroval ten taxík. Po krátkom rozhovore s ním vo mne rezonovali slová. Viete, čo mi povedal? Povedal mi, že v ich firme pracuje viacej takýchto šikovných, usilovných Rómov. Zarezonovalo to vo mne, pretože práve toto sú príklady, ktoré dokazujú, že Rómovia chcú pracovať, chcú byť súčasťou spoločnosti, chcú byť príležitosťou, a nie príťažou. Stačí jediné, dať im šancu.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.2.2024 9:24 - 9:26 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 172. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 169 zo 16. januára 2024 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.2.2024 11:51 - 11:53 hod.

Anežka Škopová
vymazať rámček
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.2.2024 11:34 - 11:51 hod.

Anežka Škopová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Kolegyňa, ďakujem za tvoj príspevok v rozprave. V reakcii na tvoj prejav si dovolím prečítať kúsok z článku Jána Kuciaka, pretože je to práve dnes, kedy si pripomíname výročie jeho vraždy.
Ján Kuciak, 18.08.2016, Komu patrí vila na Slavíne? Z pozadia sa vynárajú ľudia blízki Kaliňákovi. Pod bratislavským Slavínom rastie luxusná vila za niekoľko miliónov eur. Už dlhšie sa špekuluje, že patrí ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Vlastnícka štruktúra firiem v pozadí honosnej vily však naznačuje, že nemusí ísť len o klebety. Podľa zistení Aktuality.sk boli totiž jej majiteľmi aj ľudia blízki Kaliňákovi, advokát Marek Turčan a údajný mecenáš SMER-u Jozef Brhel. Dnes vlastní túto nehnuteľnosť schránková firma, milióny za poradenstvo. Turčan kúpil vilu spájanú s Kaliňákom v roku 2007 cez svoju firmu Medis Consulting, podľa ktorej účtovnej závierky stála 26 miliónov korún. Spoločnosť Medis Consulting vznikla v roku 2006, teda v čase, keď sa stal Robert Kaliňák prvý raz ministrom vnútra. Už v prvom roku existencie zarobila 25 miliónov korún, hoci nemala žiadnych zamestnancov a v predstavenstve sedel len Turčan.
Takže na záver opäť, dnes je to šesť rokov od vraždy Jána Kuciaka. Pamätajme na jeho odhodlanie a odvahu odhaľovať pravdu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

21.2.2024 10:33 - 10:33 hod.

Anežka Škopová
vymazať rámček
Skryt prepis