Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.9.2024 o 18:44 hod.

Mgr.

Branislav Škripek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.11.2024 17:01 - 17:03 hod.

Branislav Škripek Zobrazit prepis
Áno. Ďakujem veľmi pekne. No určite to nebude problém pre ekonomiku. Naozaj neskrachujeme, keď budeme pracovať v nedeľu. Vôbec to nie je pravda, lebo vyspelé ekonomiky Európy majú zatvorené v nedeľu a dopriavajú deň pokoja svojmu obyvateľstvu. A ľudia to naozaj aj oceňujú. A tak ako si to, Richard, povedal, že prirodzene rozdeľujeme dni na pracovné a voľné, tak je to naozaj, že prirodzené a správne a sú celé kultúry, ktoré si vážia deň pokoja a to je aj židovská kultúra, aj arabské kultúry, aj ázijské kultúry a naozaj aj kresťanská dobre chápe, že je to správne. V Izraeli naozaj je to tak, že ten čas pokoja od práce si ctia natoľko, že v piatok o sedemnástej sa zavrú všetky obchody, prestane jazdiť akákoľvek MHD, to znamená vlaky, autobusy aj lietadlá. Jednoducho EI AI ako štátna spoločnosť nelieta, nejazdia taxíky a všetko stíchne a toto je to, že si stáročia, tisícročia ľudia uvedomujú, že čas pokoja, stíšenia je ohromne dôležitý a je to aj ten siedmy deň v týždni. Nakoniec poznáme ten nádherný historický príklad osvietencov a modrákov v jednej obrovskej krajine, ktorá chcela odstrániť ten prežitok ako je siedmy deň voľna a tak nariadili desaťdňový pracovný týždeň alebo cyklus a ukázalo sa, že im začali dochnúť kravy, to znamená, že ani hovädzí dobytok to nevládal, pretože všetko je nadstavené tak, aby sme žili pokojným rytmom a siedmy deň potrebujeme mať voľno. Takže ja ďakujem za tento vytrvale podávaný návrh, aj Kresťanskodemokratické hnutie toto má vo svojom programe celé roky a túto vec budeme podporovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2024 16:31 - 16:33 hod.

Branislav Škripek Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pán Dostál, omyl, nehovorím o jednom prípade, takých je veľa, tak ja neviem, to je tak smiešne zareagovať, že spomínam jeden prípad. Takisto uvádzate už takú ošúchanú pesničku, že keď je otec v rodine alkoholik, aké to je hrozné, tak radšej nech ich vychovávajú aj dve ženy alebo dvaja muži. No nie je to pravda. To je proste, toto je len taký pingpong, my sa nevieme normálne na túto tému rozprávať, tak si hádžeme len také argumenty, ty nemáš pravdu – ty nemáš pravdu.
Zároveň, priatelia, ešte sa neotvorila téma násilia v homosexuálnych pároch. Aj tí robia násilie na deťoch, ba dokonca sa ich snažia získať preto, aby ich opakovane zneužívali. No tak toto kedy budeme rozoberať, že takéto niečo tiež nemá byť. A tiež poviem, že vy vyvolávate nenávisť v spoločnosti, lebo takéto vôbec niečo hovoríte. Ale to nie je pravda, pán Dostál. Zároveň ste dobre poukázal, že pani Plaváková poukázala na činnosť komisára a nie na jeho správu, ktorú predkladá. Však my sa o tej tu chceme baviť.
Takže nejak sa nám to prenieslo na to, že od tej jeho správy sme sa preniesli na to, že aký je správny spôsob a model vychovávania detí. No a my keď budeme tu hovoriť a sme z toho tábora, že hovoríme, že je správne a najsprávnejšie je vychovávať deti v rodinách, kde sú aj, kde je otec a mama a deti, a že to je tá správna rodina. Toto nie je vyjadrenie nenávisti, že čokoľvek iné je už proste nenávisť, keď povieme, že rovnako pohlavné páry nie správnym spôsobom majú vplyv na rozvoj detí. To nie je nenávisť, to je názor a je dobré, keď to takto povieme. Zároveň my nemáme vyvolávať žiadnu nenávisť, samozrejme. A my musíme rešpektovať ľudí, ktorí chcú žiť spôsobom, aký si v živote vybrali, lenže povedať, že mám iný názor, nie je nenávisť. A stále sa to tu posúva do tejto roviny. To je proste nesprávne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.10.2024 16:17 - 16:27 hod.

Branislav Škripek Zobrazit prepis
Takže ďakujem za slovo aj za možnosť, aj keď sme tu mali tu rozopru teraz, že som sa neskoro prihlásil. Ja chcem vyjadriť pánovi detskému ombudsmanovi Jobovi Mikloškovi aj poďakovanie za veľa práce, tá tvoja práca je v prospech detí za mnoho rokov známa a od roku 2022 si vstúpil do tohto ďalšieho úradu, kde máš možnosť rozvíjať svoju prácu a venovať sa pomoci deťom. Možno je treba hádam povedať toľko, že možno je to trošku nie celkom dôstojné alebo príjemné, že počúvame túto správu ešte z roku 2023 aj v VOP tu vystúpili už dávnejšie, stále sme to odsúvali, teraz je október ´24 a nechcel by som, aby to bol taký náš postoj k ľudskoprávnym témam alebo aj ľuďom, ktorí sa tomuto venujú, ale trošku neskoro sa s tým zaoberáme. Každopádne dobre, že sme tu teraz.
A zároveň chcem sa pozrieť na tú obsiahlu správu. ktorú si priniesol, má až 172 strán, teda, pán komisár, podal si širokú správu o činnosti komisára pre deti za rok 2023. Zároveň som si pozeral tvoj taký, jak to povedať, nie osvetový, ale všetky zverejnené príspevky o tvojej činnosti a videl som veľmi veľa aktivít, čo ja viem, diskusií, organizuješ rôzne stretnutia, stretávaš sa s veľa ľuďmi, aj s veľa politikmi, vystupuješ na rôznych fórach, diskusie a tak ďalej. Len trošinku sa mi zdalo ako keby si bol viac taký osvetový pracovník a človek, ktorý, hovorím, robí takú tú verejnú činnosť a popularizuješ takú tú prácu s deťmi. No táto správa tiež pôsobí povedzme celkom pozitívne. Aj si tu spomenul, teda spomenul si až 1 600 článkov a plus ešte 600 iných článkov, kde sa spomína Úrad komisára pre deti. Ale zároveň som si vypočul v tomto parlamente správu aj pani ombudsmanky pre ľudí so znevýhodnením, pani Stavrovská tu bola, a ona nám priniesla aj taký zoznam alebo pohľad na to, koľko podnetov dostala, a boli ich stovky, a tiež koľko ich riešila a koľko ich vyriešila. No a ja si myslím, že toto je jadro tej práce, že to je veľmi dôležité. Pretože presne na to ťa ľudia majú a na to teba potrebujú tie deti, aby sa mali kam obrátiť, keď sú nejakým spôsobom ony vytesňované, alebo ony cítia, že sú nejakým spôsobom znevýhodnené alebo ich práva nie sú dodržiavané. A ja som takýto zoznam nenašiel v tej správe a chýba mi tam. Chcel by som vedieť, koľko podnetov bolo daných na riešenie a koľko doriešila tvoja kancelária, tvoj úrad. Čiže koľko bolo konštatovaných porušení práv dieťaťa, koľké boli pripomienkované, aké ďalšie kroky boli spravené k náprave. Takáto je moja otázka.
Potom, koľko zamestnancov sa venuje tejto podnetovej agende, pretože myslím si, že nielen ja, ale aj iní poslanci opakovane dostávajú podnety od rodičov, ktorí sa cítia poškodení aj v tom možnom svojom kontakte s deťmi, a veľakrát sú tak vytesnení alebo úplne vytlačení, dokonca jedna skupina sa nazýva vymazanými rodičmi, že im je znemožnení kontakt s deťmi úplne, po všemožných sťažnostiach na rôznych úradoch. Či sa sťažovali na polícii, alebo na sociálnych úradoch, na ministerstve, či sa sťažovali verejnému ochrancovi práv a zároveň sa veľakrát sťažovali ľudia na tie úrady samotné. Čiže tie podnety sa týkajú aj úradov práce, ústredia úradov práce a nedostávali odpovede a veľakrát sú istým spôsobom je im znemožňované, nie istým spôsobom, ale konkrétnym spôsobom je im znemožňované mať kontakt s deťmi. A presne na to oni potrebujú teba, tvoj úrad, aby takéto veci mohli byť vyriešené. To sa týka aj tých rodičov, ale týka sa to aj tých konkrétnych detí, ktoré sa niekedy sťažujú na to, že nie je s nimi správne zaobchádzané.
No a ja si myslím, že toto je veľmi dôležité, aby takáto možnosť niečo dobre vyriešiť deťom daná bola. Takže ďakujem za tieto dobré veci, ktoré si uvádzal. Tematika duševného zdravia, digitálne technológie že si povedal, že to je ako digitálny heroín, čo všetko škodí deťom, syntetické drogy, chudoba, jednorodičovské rodiny, že tu je 30-tisíc ukrajinských detí, ale konkrétne tá možnosť vyriešenia najhorších prípadov, kedy je rodičom bránené styku s deťmi. A ja dostávam do uší a zastrašuje ma to, že tu sa jedná o tisíce takýchto detí. Tak to ma prekvapuje a bolo by veľmi zlé, keby to riešené nebolo. A, žiaľ, teda, už som niekedy počul také srdcervúce prípady, že si hovorím, že ako je možné, aby takéto niečo sa dialo.
No a zároveň chcem vyjadriť, že keď zaznievajú aj názory na to, že ako je fajn, že deti majú hlavne vyrastať v bezpečnom prostredí a je jedno, aké vzory majú pred očami, tak ja si myslím, že to je veľmi rozporné s tým, čo nakoniec takéto deti svedčia vo svojich životoch, pretože nie deti sa budú sťažovať na to, že nie sú vychovávané vo vyváženej rodine ohľadne pohlaví, že nie sú vychovávané v rodine ženy a muža, matky a otca, ale dospelí ľudia. A ja musím povedať, že čítam takéto prípady, kedy dospelé ženy a dospelí muži hovoria po mnohých rokoch a vyjadrujú, že sú skutočne s tým rozčarovaní, že sú skutočne tým poškodení, že sa im to nepáči, že sa ich rodičia rozhodli vychovávať ich takýmto spôsobom a že im zabránili v tom, aby mali pred sebou ten normálny, základný jadrový vzor muža a ženy. Konkrétne svedectvo ženy, ktorá takto vyrástla, hovorila o tom, že jej to skutočne vadí. A spätne pri pohľade na svoje detstvo povedala, že síce ju tie dve ženy, jej mama a tá druhá partnerka jej matky, nevedela jej dať ani meno, nevedela ani povedať o tej žene, ako ju má nazvať, hoci tušila, že aj tá osoba ju mala rada, že jej chcela dobre, ale v konečnom dôsledku ako dospelá žena musela svedčiť o tom, že toto nebolo správne a jej to neurobilo dobre. Takže vytvárať takýto emocionálny zmätok v tých ľuďoch nie je dobré.
A zároveň som sa tu dopočul v tejto sále, že ak my budeme hovoriť, že, a teraz my vyjadrujeme názor, a to znamená každý má na názor právo, pán Dostál, pán kolega, ale teraz sa musím vyjadrovať ku komisárovi, takže keď povieme, že hovoriť o tom, že je správne mať otca a mamu, tak zároveň tým hneď ľudia iného názorového tábora povedia, že my tým vyjadrujeme nenávisť a my tým roznecujeme nenávisť v spoločnosti. Tak toto je úplne základný omyl, aby sme sa takto pozerali na to, čo je to diskusia, vyjadrovanie názorov, pohľad na slobodu názorov. Takže vyjadrovať niečo iné než si druhá skupiny ľudí myslí, že tak je to správne, ako si to oni myslia, tak to je podľa nich nenávisť. Ja si myslím, že toto je hlboký omyl a uplatniť svoje názory na to, ako má vyzerať ten správny model výchovy detí, a povedať, že to má byť muž a žena, ktoré deti vychovávajú, nie je nenávisť len preto, že je to iný názor. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2024 16:08 - 16:10 hod.

Branislav Škripek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pani Plaváková, krásny úvod, prvé, že keď sme sa tu bavili o práve na zabíjanie detí, to znamená práve na potrat, to je iba inak povedané právo na zabitie iného človeka, že si ho chceme strčiť do Charty základných ľudských práv, tak že vraj tu bola búrlivá debata a teraz sa tu bavíte iba ľudia z PS o deťoch už narodených. Tak nie je to pravda, len som ešte neprišiel na radu a sedíme tu viacerí a zaujíma nás táto téma. Veľmi neobjektívne, čo ste povedali.
Potom ste tu vysvetľovali, ako je to okej pre deti, že sú vychovávané v rodinách v jednopohlavných, teda v rodinách s rovnako pohlavnými rodičmi a potom ste uvádzali nejaké odborné štúdie. No tak keby sme my boli na túto debatu pripravení presne týmto štýlom, tak zase vám, máme kopec odborných štúdií o tom, aké dôležité to je pre deti, aby mali ten normálny, zdravý vzor pred očami a pozerali sa na to, že doma majú aj mužský, aj ženský vzor. Zároveň ste si dovolili kritizovať názor ombudsmana pre deti, že on sa vyjadril takýmto spôsobom, že je to správne, keď sú, že to je najsprávnejšie prostredie. No však to je naozaj známy odborný názor a je dobré, že sú deti vychovávané v rodinách, kde sú aj mužské, aj ženské vzory, to je totižto základ tej jadrovej, prirodzenej, nukleárnej rodiny. A to je úplne v poriadku, aby komisár takýto názor vyjadril.
Hovoríte, že stigmatizoval iné deti. Prepáčte, ktoré deti počúvajú pána komisára? To som nepochopil. S ním sa stretávajú dospelé osoby v parlamentnom prostredí, na výbore, čo ja viem, ústavnoprávnom alebo ľudskoprávnom... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.10.2024 15:29 - 15:44 hod.

Branislav Škripek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Kolega Hajko, aj ja vyjadrím, že ďakujem za to, že prinášaš za klub KDH dobré návrhy. A, žiaľ, no musím povedať za tých 12 rokov v slovenskej a európskej politike, že u nás som si všimol toľko, že takmer zbytočne ľudia z opozície prinášajú nejaké rozumné návrhy. Lebo takmer nikdy si to tí ľudia z vládnucej skupiny jednoducho ani nevšimnú, ani neosvoja, ani nič nepreberú, a úplne ma to mrzí na tej slovenskej politike, že to tak proste je.
My toto vidíme ako veľmi rozumné veci, ktoré navrhuješ a predovšetkým zdôrazňujeme, že tá konsolidácia financií by nemala ísť tak, že sa to predovšetkým dotkne, bolestivo dotkne finančného stavu jednotlivého občana. Jednoducho že človek pocíti, ten bežný občan na Slovensku pocíti veľmi ťažko všetky tieto úpravy, ktoré pôjdu do rozšírenia štátneho rozpočtu. Ale zvlášť by som chcel zdôrazniť, že chceme vyzvať my za Kresťanské demokratické hnutie vládu, aj nabádať, že aby si osvojila vláda taký ľudský prístup predovšetkým k tým ľuďom v organizáciách, ktoré suplujú a sebaobetavou prácou prinášajú pre štát mnoho dobra a ekonomických výhod, kde sa starajú o deti, mládež zraniteľných ľudí, chorých ľudí. A to sú všetko veľakrát organizácie a občianske združenia, ktorých naozaj veľmi poškodí práve tá transakčná daň. Pretože z tých všetkých transakcií im ubudne, finančných transakcií, ktoré vykonávajú, aj im ubudnú obrovské tisíce, pre nich je to smrteľná injekcia.
Tak by sme chceli poprosiť, aby sa prejavila voči takýmto organizáciám ľudskosť, úcta k ich obete... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2024 10:16 - 10:18 hod.

Branislav Škripek Zobrazit prepis
Ďakujem. Kolegovia, ďakujem za vyjadrenia. Martin Šmilňák, ďakujem, že si zdôraznil to, že tu opäť my chceme zdôrazňovať predovšetkým to, že máme pomáhať organizáciám, ktoré pomáhajú ženám. To spojím s vami, pani Kosová. Ďakujem za reakciu a ďakujem, že to viete pekne podať bez, trošku to bolo silné, že my sme vás označili za vrahyne, lebo to tak nie je. Tak to som rád, že zaznela takáto veta od vás, že progresívne ženy sú za život a chcú podporovať ženy, ktoré majú, takéto ťažké veci prežívajú a vy ste mala slobodu, že vám nikto nič neprikazoval. Tak za prvé, nie muži tu budú prikazovať, aj ženy schvaľujú takú vec, že nechceme právo na potrat a nechceme, aby to bolo stále viacej zľahčované. A naopak vyzývame predsa na podporovanie ľudí, žien, ktoré sú v takýchto ťažkostiach aké ste vy popisovali. Ponúklo vám dosť, mali ste dosť možností? Bolo za vami dosť organizácií, ktoré by vám pomohli jak so psychológom, tak s financiami, tak s ubytovaním, proste všemožným spôsobom? A toto chceme dosiahnuť. Ale ja musím zdôrazniť pre slovenskú verejnosť jednu dôležitú vec. To práve Progresívne Slovensko má vo svojej kultúrnej časti programu, vo svojom programe volebnom, že oni chcú utajené potraty pre dievčatá od 16 rokov, aby to nevedeli ani ich rodičia, ani okolie, aby to nevedel nikto. A toto vôbec nie je niečo čo je ani progresívne, ani dobré. To na čo chceme nabádať mladých ľudí, aby urobili utajené potraty? Prečo? Čo je na tom to Pro-life? Čo je na tomto dobré pre našu krajinu? Veď to spôsobí len ťažkosti psychické, fyzické. Tie dievčatá utajené žijú spôsobom života, ktorý je sexuálne promiskuitný alebo náhodičkou sa to stalo, lebo skúšajú niečo a potom majú následky a my im máme dovoliť utajiť svoje potraty? Tak to nie. Utajené potraty....
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2024 10:04 - 10:12 hod.

Branislav Škripek Zobrazit prepis
...schopné existovať to dieťa, aby žilo, tak proste nebude žiť, pretože to sú zákony prírody. Ale ako môžme udeľovať a zavádzať taký prílepok a nadprávo, tak to nazývam, vymyslené nové právo do tých práv o ktorých sa dohodlo ľudské spoločenstvo už dávno, v dávnych rokoch, že človek má právo na život a má právo sa narodiť a je jeho život hodný ochrany už pred narodením a my nemôžme po desiatkach rokov vyhlásiť, že no, ale vidíme to aj tak, že máme právo ho odstrániť. Takže toto uznesenie preto chceme a toto sú stovky tisíc ľudí, ktorí takýmto spôsobom rozmýšľajú na Slovensku, že chceme, aby sa Slovensko vyjadrilo v rámci európskej dvadsaťsedmičky, že nesúhlasíme s takýmto postojom a naopak chceme byť ľuďmi, ktorí budú podporovať ľudí, aby sa mohli narodiť, to znamená tie deti, ale zároveň my chceme pristupovať so starostlivosťou, s úctou a so všemožnou pomocou všetkým takým ženám, ktoré s tým majú obrovský problém. A ja chcem vyzvať, aby toto Progresívne Slovensko, ktoré nesúhlasí s takýmto pohľadom na život bolo progresívne, vážení páni poslanci a dámy poslankyne, a progresívne v tom, že budete úplne novým spôsobom pristupovať k tomu ako budeme pomáhať takýmto ženám. Veď to je ohromná výzva. Poďme to robiť. Prečo by sme nepomáhali tým, ktorí sa trápia v tehotenstve, ktorým je zle, ktorým je zle vo vzťahoch, ktorým je zle v manželstve, ktorí sa trápia finančne. Jednoducho podporujme takéto, podporujme organizácie ktoré toto robia. O tento zmysel veci tu ide, že pozerajme sa na život ako hodný ochrany a urobme preňho úplne všetko čo len treba, aby tu nebola táto kultúrna vojna. Pani kolegyňa, myslím Kosová, ste sa tak vyjadrili, že sme to tu viedli do kultúrnej vojny. Naopak, ja to tu od začiatku hovorím, že takto to nemá byť. Ale ja som ju zažil tú kultúrnu vojnu, priatelia, úplne konkrétne. Okrem iného som v živote aj prekladateľ a prekladal som knihu z angličtiny, ktorá sa volá Neplánované. A toto bol príbeh ženy, ktorá sa stala zástankyňou potratov, dokonca aj s riaditeľkou jednej kliniky Planned Parenthood - Plánovaného rodičovstva, ale potom sa rozhodla, že bude proti tomu bojovať, pretože pochopila, že nemôže zabiť to dieťa v tele matky. A táto kniha bola neskôr, okrem toho, že je úspešná knižne, tak sa stala, aj bola sfilmovaná. Keď som bol v Európskom parlamente, tak túto knihu, ten film uviedli poľskí poslanci na jednom takom kultúrnom evente ako predstavenie filmu. Bol som prítomný a predstavte si čo sa stalo. Dozvedeli sa to ľudia, teda ktorí nesúhlasia s takýmto pohľadom na život, že ho máme chrániť a nie si udeľovať právo ho zabiť, vnikli, prišli do Európskeho parlamentu. Nakoniec ich bola veľká skupina. Boli to rozzúrené ženy, doslova to hovorím, rozzúrené ženy, ktoré nám vnikli aj do tej miestnosti a rušili uvedenie toho filmu. No tak sme ich slušne teda požiadali, aby niektoré, teda jedna, dve takto vnikli do miestnosti, ale vonku na chodbe, keď sme s ňou vyšli von, aby sme diskutovali, tak ja som sa ocitol pri skupine, tak trošku pejoratívne teraz poviem alebo mierne ironicky, že skupine Amazoniek, ktoré tam ručali, hnevali sa, mávali plagátmi moje telo, moje rozhodnutie. A keď zistili, že som Pro-life poslanec, tak ma obstali. Ľudia, takú agresivitu akú som zažil, som v tej chvíli prežil, že toto je "................", že toto je tridsiaty tretí, na uliciach Nemecka to takto vyzeralo, že ľudia s iným názorom boli obstaní agresívnou skupinou a hučali do nich, ručali, už len chýbalo, aby mi niektorá vylepila. Toto som zažil od žien, na ktoré som sa pozeral s údivom, že toto čo je. Toto je zastávanie sa názorov? Toto je tá liberálna sloboda? A toto je to diskutovanie, táto agresia? Vedľa mňa stál asistent, ktorý má takmer dva metre ten chlap a on to fotil a oni ho prinútili a on aby vymazal tie fotografie z telefónu. Priatelia, takže keď sa to dostalo do tejto roviny táto debata, tak to je totálne choré a ja veľmi nechcem, aby to tu bolo. A naopak, chcem vás prosiť, aby sme začali tvoriť na Slovensku úplne iný dialóg a začali podporovať presne už len pre princíp rovnosti a spravodlivosti tak jak sú podporované Pro choice organizácie, ktoré teda hovoria, že ženám, ktoré sa trápia s tými potratmi, hrozí im za to zdravotné riziká a trpia a robia to utajene a toto je celý ten dôvod, že preto treba takto pomáhať a udeliť to právo na potrat alebo ho nejak propagovať. Tak tuto je priestor na to, že treba takýmto ľuďom pomáhať a preto zmeňme postoj a namiesto toho, aby sme dávali milióny eur, státisíce eur organizáciám, ktoré vykonávajú a uľahčujú potraty, dávajme peniaze, prosím si, tu na Slovensku poďme podporovať organizácie, ktoré pomáhajú všetkým takým, ktorí v ťažkostiach sú. Veď toto je progresívny prístup k životu. Toto je ten výborný prístup k životu, že im pomôžeme. A nebude to dobré pre našu krajinu a pre celú Európu? Veď v tom budú uzdravené vzťahy partnerské, manželské. Veď prečo mnohé ženy idú potratiť deti a zbaviť sa ich? Pretože predstavujú pre nich nejakú záťaž v živote. Ale naopak, liberáli a progresívci chcú ešte liberalizovať ten náš extrémne liberálny potratový zákon, ktorý sme ako opičky a satelit Sovietskeho zväzu zaviedli v roku 1956. On je jeden z najliberálnejších v Európe a my ešte chceme zavádzať takzvanú potratovú tabletku. Ale ja hovorím a žiadam a takto to bolo aj teraz tento víkend v nedeľu v Košiciach, kde štyridsaťtisíc ľudí prišlo vyjadrovať svoje názory. A bud the way, chýbali mi tam aj konzervatívni poslanci tejto vládnej koalície. Videl som myslím si, že dvoch, takže videl som ich, ale drvivou väčšinou to boli ľudia, ktorí tam boli s kresťanskodemokratickým myslením, pretože chceme v politike presne takéto myšlienky. Aj tu môj kolega jeden, myslím že aj Peter Pollák a ďalší. Zvýšme rodičovské príspevky, pomôžme tehotným ženám, tehotným študentkám mladomanželskými pôžičkami, pomáhajme ľuďom, aby chceli mať deti a mať ich viac a viac. Toto máme robiť. Prečo to nerobíme a prečo sa na to pozeráme takýmto spôsobom, že sa navzájom označujeme zlými menami? Ja som, pani Kosová, ani raz nepovedal hanlivé slovo na vás, ale vy ste mi to vložili do úst vo faktickej poznámke. Ja som povedal, že právo na život je udelenie si práva niekoho zabiť, je to smrť. A vy ste povedali, že my vás označujeme za vrahyne. Totálna, totálna prevrátenosť toho vyjadrenia. A druhé. Pani Jurík tu hovorili veľmi presvedčivo, že ona nevie o žiadnom takom našom argumente, že v Spojených štátoch možno zabiť deti až do deviateho mesiaca, až do narodenia, až kým hlavička vyjde z otvoru von. Tak predstavte si, pani Jurík, ako môžte tak vehementne povedať vec, ktorá je totálne nepravdivá, lebo je to v deviatich štátoch Spojených štátov amerických platné dodnes, potrat až, do, kým hlavička sa dostane do vonkajšieho priestoru. To znamená, že sa dieťa narodí. Kým sa nenarodí, môžu ho zabiť v tej chvíli. My to nechceme na Slovensku.....
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2024 10:02 - 10:02 hod.

Branislav Škripek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, ja myslím, že môžme byť radi tejto debate a ďakujem opäť, že ste povedal tento návrh, aby sa Národná rada uzniesla, aby sme zaviazali vládu pána premiéra, aby sa vyjadril, no a v každom vhodnom a možno opakovane, ale rozumiem, kedy v zasadnutí európskej 27-čky, že my ako krajina nesúhlasíme, odmietame a nechceme, aby do Charty základných ľudských práv Európskej únie bol vnášaný takýto vôbec pohľad, takéto vyjadrenie, že uznávame, alebo chceme, aby existovalo právo na život. Keď ho aj legálne by sme chceli takéto niečo vyhlásiť, tak neospravedlníme obludnosť toho, že fakticky právo na potrat je to isté, ale inými slovami ako právo zbaviť niekoho života.
V prvej rozprave som vám podal svoje svedectvo o tom, že moje deti, moji chlapci sa obaja narodili extrémne predčasne, jeden mal 670 gramov a druhý 1500 gramov a technicky vzaté, keby niekto chcel, tak jednoducho môže nabádať moju manželku na to, aby oboch nechala jednoducho zomrieť, pretože na to máme právo a je to tak správne. Ale nie je to tak správne a to, že to teraz takto vyjadrujem, znamená, že myslíme iným spôsobom o tom ako sa pozerať na človeka, na jeho práva a na to, že je to človek a on má práva aj vtedy, keď ešte nie je vonku z tela matky, a preto nemáme rozhodovať o tom, že bude, alebo nebude žiť. O tom musíme nechať rozhodnúť maximálne , to sú negatívne okolnosti, alebo ak nie je schopné existovať to dieťa, aby žilo, tak proste nebude žiť, pretože to sú zákony prírody, ale ako môžme udeľovať a zavádzať taký prílepok a nadprávo, tak to nazývam, vymyslené nové právo, do tých práv, o ktorých sa dohodlo ľudské spoločenstvo
=======
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.9.2024 12:04 - 12:06 hod.

Branislav Škripek Zobrazit prepis
Ďakujem. No, ja som práve chcel poďakovať za to, čo si zdôraznil, že v rôznych štátoch je iný čas toho, kedy dieťa ešte môže byť odstránené, potratené, zbavené života a nedovoliť mu stať sa osobou. Pani Plaváková potom reagovala, že... (Reakcia z pléna.) Jaj, vlastne áno, nemám reagovať na vás, dobre, kolegyňa poskytla inú informáciu. Ale ja chcem zdôrazniť, že to je síce pekné, keď nejaký súd, ktorýkoľvek súd vyhlási, že nenarodené dieťa nie je osobou a nie sú mu priznané práva, ale my sa na to pozeráme a chceme pozerať a toto prinášame aj do politického diskurzu, že my sa chceme pozerať na človeka ako na osobu a nie preto, že to vyhlási nejaký súd, ale lebo ňou je. A tak ako už bolo spomenuté, v niektorých štátoch je dedičom aj dieťa, keď mu zomrie, teda keď je ešte v tele matky, ale ona zomrela, tak ono sa narodí, zachránia ho napríklad záchranári, tak je dedičom, a to je velice zaujímavá vec.
A tiež som povedal, že môj syn keby, a obaja, pretože obaja moji chlapci sa narodili veľmi predčasne a jeden tri mesiace pred a jeden jeden a pol mesiaca pred normálnym pôrodom, takže obaja fakticky mohli byť stále považovaní za zhluk buniek, ktoré kľudne sme mohli odstrániť alebo nechať zomrieť v tom tele matky, mojej manželky, pretože by ich nebola donosila a hotovo. Alebo keďže sa predčasne narodili, ako je vôbec možné, že keď sme ich vytiahli vlastne umelým zásahom z toho tela matky, tak sa tými osobami stali a zrazu všetky práva na nich platia. Takže ja by som chcel a na tom mi záleží, aby sme sa ako politici prinášali presne to, aby sme chápali nenarodené deti ako skutočných ľudí, ktorým aj tie práva patria.
Takže ďakujem za tvoje vystúpenie a myslím si, že má zmysel, aby sme toto robili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.9.2024 18:44 - 18:44 hod.

Branislav Škripek Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem, Rišo, že to vieš dať teraz do pokojnejšej roviny, lebo to je to naozaj žiadúce a som rád, že aj ty si si všimol, že naozaj sme sa snažili nenapádať tie dámy panie poslankyne z Progresívneho Slovenska a ani nevyvolávať to čo tu nazvali, že sme tu chceli dať kultúrnu vojnu. No a správne hovoríš a zdôraznime to. To právo na potrat neexistuje. Áno je taká možnosť. A zaujímavé, že v tom 48. keď sumarizovali zoznam ľudských práv, tak si uvedomili tvorcovia, že existuje právo na život, že je nescudziteľné, že je neodňateľné, že je nepopierateľné, ale tie ostatné nápady už dovymýšľavať nové práva, to sa deje teraz posledných dvadsať rokov. Tak zaujímavé, že vtedy na to nedošli. No tak len taká poznámočka, že to naozaj nemôžme chcieť mať v Charte základných práv Európskej únie hoci a znovu to poviem, v tom Európskom parlamente množstvo ľudí so všelijakými tými novými európskymi hodnotami prišli, takže oni povedali, že to sú európske hodnoty a zaujímavé, že tie európske hodnoty sú do obrovskej mieri len súhrnom individualizmu nárokovania si, že ja, ja, ja mám právo, ja to chcem, ja to môžem, ja to musím mať. No a ja mám taký pocit, že tá filozofia nabrala rozmer, že povyšujem práva jednotlivca nad dobro skupiny a toto je vážna vec. Takto sa bude spoločnosť a jej fungovanie len rútiť do chaosu a do neuskutočniteľných vecí, lebo takto nemôžme fungovať. Práva jednotlivca nie sú väčšie a lepšie alebo svätejšie ako dobro celej skupiny, aby fungovala.
Skryt prepis