Vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážený pán predsedajúci, dnes ráno som si prečítala v novinách správu, ktorá ma úprimne veľmi šokovala a úplne zmenila môj zámer toho, čomu sa budem v rozprave venovať. Táto správa v úplnej nahote ukázala to, v čom ako štát zlyhávame, v akých ľudských právach zlyhávame a určite to nie je zlyhávanie kvôli špeciálnej prokuratúre alebo kvôli Trestnému zákonu.
Budem ten text, text tej správy budem citovať: „Reedukačné centrá neplnia podľa zistení Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky svoj účel a nepredstavujú pre deti ani bezpečné miesto, kde by boli dodržiavané ich práva.“ O tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry v súvislosti s previerkami, ktoré Generálna prokuratúra v minulom roku vykonala v reedukačných centrách.
Ďalej hovorkyňa uviedla: „Prokuratúra považuje za alarmujúci aj stav, ktorý umožňuje, aby sa dieťa v reedukačnom centre stalo obeťou sexuálneho násilia alebo iného protiprávneho konania, a to dokonca opakovane. Nemenej alarmujúcimi sú zistenia o rozsahu porušovania práv a zásahoch do osobnej slobody detí, ku ktorým dochádza v reedukačných centrách, informovala hovorkyňa s tým, že podľa zistení Generálnej prokuratúry sú maloletým deťom v reedukačných centrách vo viacerých oblastiach poskytované práva v menšom rozsahu, než odsúdeným vo výkone trestu odňatia slobody. Závažné nedostatky zistila Generálna prokuratúra aj v hygienických, priestorových a materiálno-technických podmienkach reedukačných centier, ktoré nezodpovedali ani minimálnym požiadavkám vyplývajúcim z právnej úpravy.“
Toľko zistenie Generálnej prokuratúry, ktorá vypracovala 68-stranový dokument s názvom Zhodnotenie Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky o stave zákonnosti v reedukačných centrách. Je potrebné zdôrazniť, že nie sú to zistenia špeciálnej prokuratúry, nie sú to zistenia ani žiadneho iného orgánu, u ktorého by ste vy členovia vládnej koalície predpokladali alebo mohli ich upodozrievať z nejakej tendenčnosti. Sú to zistenia Generálnej prokuratúry. Uvedená správa preukazuje, že od čias kauzy Čistý deň sa nič nezmenilo. Dokonca poukazuje na to, že to nebol ojedinelý prípad, myslím tú kauzu Čistý deň, aleže ide o zlyhanie celého systému a zlyhanie štátu.
Kauza Čistý deň prepukla za čias vlády SMER-u v roku 2016, to len na pripomenutie. V roku 2017 čelil kvôli tomu odvolávaniu vtedajší minister a terajší poslanec SMER-u pán Richter, čo si iste mnohí pamätáte. Celá kauza sa viac-menej, ako inak, zamietla pod koberec. Boli potrestaní dvaja zamestnanci, a to psychológ odsúdený podmienečne, a kuchár za sexuálne zneužívanie na trest odňatia slobody. Skutočne zodpovední ostali nepotrestaní a predložená správa Generálnej prokuratúry poukazuje na to, že od roku 2016 nedošlo absolútne k žiadnej náprave.
Ja znova zopakujem zistenie z previerky Generálnej prokuratúry, a to citovaním zo záveru tejto správy, pretože opakovane o tom treba rozprávať:
„Na základe poznatkov o stave zákonnosti v reedukačných centrách a o markantnom porušovaní práv detí umiestnených v reedukačných centrách vrátane práv garantovaných Ústavou Slovenskej republiky a Dohovorom o právach dieťaťa, považuje Generálna prokuratúra za nevyhnutnú systémovú zmenu činnosti reedukačných centier vrátane prehodnotenia priestorového a personálneho zabezpečenia reedukačných centier.“
Aktuálny stav, ktorý umožňuje, aby reedukačné centrá dlhodobo nezodpovedali ani len minimálnym požiadavkám vyplývajúcim z právnej úpravy a aby v nich preukázateľne dochádzalo k trestnej činnosti a protiprávnemu konaniu, ktorých obeťou sú deti, nie je možné akceptovať. Takýto stav, je priamym porušením záväzkov vyplývajúcich z Dohovoru o právach dieťaťa. A čo som sa práve dnes ešte dozvedela, tak jeden z hlavných aktérov, pán Tománek, dokonca znovu žiada o akreditáciu a má úmysel zriadiť reedukačné centrum.
A prečo tu toto všetko uvádzam? Pretože toto je preukázateľné porušovanie ľudských práv, ľudských práv detí, ľudských práv tých najzraniteľnejších, o ktorých sa štát má postarať. Júl minulého roka, bolo v reedukačných zariadeniach umiestnených 260 detí. Je to dvakrát viac ľudských osudov, ako je obvinených, obžalovaných či odsúdených ľudí zo strán SMER-u a HLAS-u. A my dnes miesto toho, aby sme riešili neospravedlniteľné správanie nášho štátu, našich štátnych inštitúcií voči deťom, ktoré boli štátu zverené, sa bavíme v skrátenom legislatívnom konaní o zabezpečení beztrestnosti vašich ľudí. Miesto toho, aby sme tu riešili ľudské práva stovky detí, tak riešime nepotvrdené porušovania ľudských práv maličkej menšiny tých, ktorí majú v týchto časoch to šťastie, že sú akýmkoľvek spôsobom spriaznení s vládnou koalíciou SMER-u, HLAS-u či SNS.
Predstavitelia koalície – a najmä Robert Fico – svojimi vyjadreniami chcú vzbudiť dojem, že naše pripomienky k predpokladaným zmenám v Trestnom zákone a k rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry sú len o naťahovaní času. Čiastočne sa dá pripustiť, že je to pravda, pretože my sa ani netajíme tým, že robíme obštrukciu. Robíme obštrukciu v záujme ochrániť demokratické princípy, na ktorých je fungovanie našej krajiny zatiaľ postavené.
A ako sa ukázalo, čas hrá naozaj dôležitú rolu. Čas umožňuje, aby sa preukázali pochybenia, ktoré spôsobujete skráteným legislatívnym konaním. My svojimi konštruktívnymi pripomienkami a neustálym poukazovaním na vaše pochybenia a na nesprávnosť a účelovosť zamýšľaných zmien Trestného zákona dávame šancu času, aby odhalil pravdu a vaše skutočné zámery. Vďaka času, ktorý trávime my opozícia v tejto sieni, a predkladáme jeden argument za druhým, sa už začali odkrývať a potvrdzovať pochybenia, na ktoré sme aj my tu v pléne poukazovali. Ak by sme toto naše úsilie vzdali, a úpenlivo netrvali na demokratickom prijímaní zákonov a neinformovali verejnosť, tak už dnes by platil tento zákon.
Ak by sme len tak vraj zo špásu nenaťahovali čas, tak by nedošlo k tomu, aby sa dnes Peter Pellegrini stretol s ministrom Suskom a generálnym prokuratúrom... prokurátorom Žilinkom a nedošlo by k vyhláseniu, že v Trestnom zákone je ešte priestor na zmeny. Takže tu sa môžeme baviť o tej kauzealite A a B. A ja som presvedčená o tom, že bez A by to B nebolo, takže toto vyhlásili... Dobre, teraz troška som odbehla, takže (povedané so smiechom) keby sme vlastne nevyjadrovali sa k tomuto zákonu, tak podľa predpokladov vlády by už dnes tento zákon platil.
Čas ukázal napríklad aj pochybenia spôsobené skráteným legislatívnym konaním pri prijímaní zákona o rozpočte. Skráteným legislatívnym konaním, ktoré bolo, musím povedať, že na hulváta ešte pred Vianocami prerušené. Ukazuje sa, že v zákone o rozpočte sú závažné chyby a pochybenia a že schodok rozpočtu sa neznížil o 0,5 %, ako sa, ako deklarovala vláda a ako sme sa zaviazali, ale, naopak, o dve desatiny sa zvýšil, čo potvrdila aj Európska komisia. Otázkou však je, že či skrátené legislatívne konanie a obmedzenie diskusie a takisto aj znemožnenie preskúmania rozpočtu odborníkmi, nebolo náhodou účelové preto, aby sa skryl lacný trik, kedy nesprávne sa zaúčtovala položka energopomoci do roku 2023, a nie do roku 20... 2024, ako to malo správne byť. Alebo sa stala chyba, pretože nebol čas na diskusiu a kontrolu kvôli skrátenému legislatívnemu konaniu. Obe možnosti sú podľa mňa zlé.
Zrekapitulujme si však ešte, čo sa stalo od minulého týždňa, teda od pondelka, odkedy tu rokujeme o skrátenom legislatívnom konaní k novele Trestného zákona. V utorok minulý týždeň to bola nekritická obhajoba všetkých predkladaných zmien ministrom spravodlivosti Borisom Suskom. Minister v utorok minulý týždeň nepripustil žiadne naše argumenty a striktne sa držal vládneho návrhu zákona a predloženej dôvodovej správy. Dokonca sa nevyjadroval ani k skrátenému legislatívnemu konaniu, ale len obhajoval navrhované zmeny. Potom však, ako odznelo mnoho našich argumentov, argumentov celej opozície a potvrdili sme svoju vytrvalosť, že to tak ľahko nevzdáme, a rovnako sa ukázala aj odvaha a ochota ľudí ísť do ulíc, došlo v druhej polovici minulého týždňa k posunu.
Vo štvrtok minulý týždeň Robert Fico zorganizoval tlačovú konferenciu na tému, prečo tak Matovič a celá opozícia kričia na záchranu Lipšica. Už v názve tejto tlačovej konferencie bola nepravda a lož. Fico klamal, pretože opozícia v tomto pléne vo svojich rozpravách a faktických poznámkach opakovane upozorňoval... upozorňovala na fakt, že Daniel Lipšic sa dobrovoľne vzdá svojej funkcie šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry, ak tá zostane zachovaná, takže ja som presvedčená, že tu nejde len o osobu Daniela Lipšica a osobnú pomstu jeho osobe, tu ide o oveľa viac. Ide o to, aby sa spochybnili všetky vyšetrovania všetkých prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, jednak aby sa spochybnili rozpracované prípady osôb okolo SMER-u a HLAS-u a tiež aby sa spochybnili závery už ukončených vyšetrovaní, kde sú obvinení a odsúdení taktiež z okruhu „našich ľudí“. Vytiahnutie mena... mena Daniela Lipšica, je len ďalší marketingový a manipulatívny ťah, pretože voliči Roberta Fica a koalície oveľa ľa... lepšie negatívne reagujú na Daniela Lipšica ako na samotný Úrad špeciálnej prokuratúry.
Ale Robert Fico povedal toho viac. Povedal jednu závažnú vec, že je to mocenské rozhodnutie, a to zopakujem. Robert Fico povedal, že rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry je mocenské rozhodnutie.
Tu nám Robert Fico v priamom prenose ukázal, čo je jeho snom. Robiť mocenské rozhodnutia bez toho, aby si vôbec niekto dovolil mu oponovať. Robert Fico má pocit, že keď vyhral voľby, má právo na mocenské rozhodnutia tohto typu. Má právo ignorovať všetky princípy právneho a demokratického štátu, ktorým Slovensko stále je, a preto už nikoho súdneho nemôže prekvapiť, do akej skupiny štátov chce Robert Fico patriť. Slovensko sa nepridalo k desiatkam krajín a našich spojencov a neodsúdilo v spoločnom vyhlásení severokórejské dodávky balistických rakiet Rusku. Zostali sme v maličkej skupine priateľov Ruska spolu s Maďarskom a Tureckom. S Maďarskom a Tureckom.
Ak sú krajiny Maďarsko a Turecko krajinami, ktoré si berieme za vzor ako našich hodnotových priateľov, tak sa vás chcem, dámy a páni z koalície, ktorých vás tu nie je veľa, opýtať, koľko z vašich detí alebo známych vašich detí študuje na školách v Maďarsku alebo v Turecku. Koľko vašich detí, rodinných príslušníkov či známych odchádza za lepšími pracovnými ponukami a lepším životom do Maďarska alebo Turecka? Sú to krajiny, ktorým sa chceme podobať? Sú to krajiny, v ktorých chcete vy žiť?
A takéto zlé správy, si myslím, že budú pribúdať, ako aj napríklad dnes. Európsky parlament odsúdil plánované zmeny v Trestnom zákone z dielne vlády premiéra Roberta Fica aj plány na rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Za text hlasovalo až 496 europoslancov, proti bolo len 70. Dnes boli zverejnené aj vyjadrenia, ktoré sa tu už citovali predsedu rady prokurátorov. Obvinení už teraz kalkulujú s nižšími trestami a novela bude mať devastačné účinky.
Minulý týždeň som bola rečniť na proteste v Prešove. Oslovil ma jeden pán, ktorý nazval, veľmi pozorne sleduje, počúva všetky rozpravy a pochválil sa, že je čerstvý dôchodca, a spýtal sa ma: „Prečo nehovoríte o tom, ako Pellegrini pred voľbami sústavne opakoval, padni, komu padni? Toto treba stále opakovať.“ Ja viem, že sme to tu už viacerí spomínali, neohovoríme to veľmi často, ale toto je naozaj fakt, ktorý ste si asi všetci všimli a uvedomili, padni, komu padni Pellegrini od volieb asi ani raz nepoužil.
Chcem sa ešte vrátiť k tomu pánovi, ktorý bol čerstvý dôchodca, aby ste pochopili, že takýchto ľudí je naozaj na uliciach veľa. No tých dôchodcov je naozaj na uliciach a námestiach plno. Nikto od vás... alebo takto, niekto od vás na sociálnych sieťach tvrdil, že sú to len deti, ktoré nás na námestiach podporujú. Vy si však dobre prezrite fotografie z týchto námestí. Na námestiach nebojujú za demokraciu detí, sú tam rodičia a starí rodičia týchto detí a my ich tam nezvážame autobusmi.
V závere svojho príspevku chcem zdôrazniť, že beztrestnosť našich ľudí vytvorilo škodlivú kultúru v ktorej korupčné praktiky a neopodstatnené výhody pre vybrané skupiny prevládajú nad spravodlivosťou a záujmami celej spoločnosti. Je zrejmé, že takýto systém nedáva žiadny priestor pre spravodlivosť a otvorenú spoločnosť. Tieto zmeny, ktoré chcete presadiť, predstavujú hrozbu pre demokraciu v našej krajine a narúšajú základné hodnoty, na ktorých je postavená.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)