Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

17.1.2024 o 19:20 hod.

Ing. PhD.

Darina Luščíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.1.2024 19:59 - 20:00 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Chcem sa veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí prispeli k tejto diskusii. Nebudem už menovať, všetci chceme ísť už domov, tak len veľmi rýchlo.
Naozaj si veľmi vážim to rozšírenie dôvodov a... alebo spôsobu, akým sa porušujú, a skupinu osôb, ktorým sa deje to, že sa im porušujú ľudské práva, ktoré spomínala Zuzka Števulová.
Ďalej by som sa chcela poďakovať, ale už tu nie je, pánovi Spišiakovi za to, že pochopil, o čom som rozprávala, a o tom, že som chcela vysti... vy... vymedziť – už fakt je naozaj pokročilá hodina –, že som chcela vlastne poukázať na to, že sú si rovnejší a rovní v tejto krajine.
Ďakujem kolegyni za príspevok o médiách, pretože naozaj vďaka médiám sa dozvedáme pravdu, ale práve vďaka tým nealternatívnym médiám. Alternatívne médiá, myslím si, že o tomto prípade absolútne nepísali, a vidím, že sa už balíte, tak prajem vám veľmi príjemnú... príjemný večer a dobrú noc. Majte sa! (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.1.2024 19:20 - 19:20 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážený pán predsedajúci, dnes ráno som si prečítala v novinách správu, ktorá ma úprimne veľmi šokovala a úplne zmenila môj zámer toho, čomu sa budem v rozprave venovať. Táto správa v úplnej nahote ukázala to, v čom ako štát zlyhávame, v akých ľudských právach zlyhávame a určite to nie je zlyhávanie kvôli špeciálnej prokuratúre alebo kvôli Trestnému zákonu.
Budem ten text, text tej správy budem citovať: „Reedukačné centrá neplnia podľa zistení Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky svoj účel a nepredstavujú pre deti ani bezpečné miesto, kde by boli dodržiavané ich práva.“ O tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry v súvislosti s previerkami, ktoré Generálna prokuratúra v minulom roku vykonala v reedukačných centrách.
Ďalej hovorkyňa uviedla: „Prokuratúra považuje za alarmujúci aj stav, ktorý umožňuje, aby sa dieťa v reedukačnom centre stalo obeťou sexuálneho násilia alebo iného protiprávneho konania, a to dokonca opakovane. Nemenej alarmujúcimi sú zistenia o rozsahu porušovania práv a zásahoch do osobnej slobody detí, ku ktorým dochádza v reedukačných centrách, informovala hovorkyňa s tým, že podľa zistení Generálnej prokuratúry sú maloletým deťom v reedukačných centrách vo viacerých oblastiach poskytované práva v menšom rozsahu, než odsúdeným vo výkone trestu odňatia slobody. Závažné nedostatky zistila Generálna prokuratúra aj v hygienických, priestorových a materiálno-technických podmienkach reedukačných centier, ktoré nezodpovedali ani minimálnym požiadavkám vyplývajúcim z právnej úpravy.“
Toľko zistenie Generálnej prokuratúry, ktorá vypracovala 68-stranový dokument s názvom Zhodnotenie Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky o stave zákonnosti v reedukačných centrách. Je potrebné zdôrazniť, že nie sú to zistenia špeciálnej prokuratúry, nie sú to zistenia ani žiadneho iného orgánu, u ktorého by ste vy členovia vládnej koalície predpokladali alebo mohli ich upodozrievať z nejakej tendenčnosti. Sú to zistenia Generálnej prokuratúry. Uvedená správa preukazuje, že od čias kauzy Čistý deň sa nič nezmenilo. Dokonca poukazuje na to, že to nebol ojedinelý prípad, myslím tú kauzu Čistý deň, aleže ide o zlyhanie celého systému a zlyhanie štátu.
Kauza Čistý deň prepukla za čias vlády SMER-u v roku 2016, to len na pripomenutie. V roku 2017 čelil kvôli tomu odvolávaniu vtedajší minister a terajší poslanec SMER-u pán Richter, čo si iste mnohí pamätáte. Celá kauza sa viac-menej, ako inak, zamietla pod koberec. Boli potrestaní dvaja zamestnanci, a to psychológ odsúdený podmienečne, a kuchár za sexuálne zneužívanie na trest odňatia slobody. Skutočne zodpovední ostali nepotrestaní a predložená správa Generálnej prokuratúry poukazuje na to, že od roku 2016 nedošlo absolútne k žiadnej náprave.
Ja znova zopakujem zistenie z previerky Generálnej prokuratúry, a to citovaním zo záveru tejto správy, pretože opakovane o tom treba rozprávať:
„Na základe poznatkov o stave zákonnosti v reedukačných centrách a o markantnom porušovaní práv detí umiestnených v reedukačných centrách vrátane práv garantovaných Ústavou Slovenskej republiky a Dohovorom o právach dieťaťa, považuje Generálna prokuratúra za nevyhnutnú systémovú zmenu činnosti reedukačných centier vrátane prehodnotenia priestorového a personálneho zabezpečenia reedukačných centier.“
Aktuálny stav, ktorý umožňuje, aby reedukačné centrá dlhodobo nezodpovedali ani len minimálnym požiadavkám vyplývajúcim z právnej úpravy a aby v nich preukázateľne dochádzalo k trestnej činnosti a protiprávnemu konaniu, ktorých obeťou sú deti, nie je možné akceptovať. Takýto stav, je priamym porušením záväzkov vyplývajúcich z Dohovoru o právach dieťaťa. A čo som sa práve dnes ešte dozvedela, tak jeden z hlavných aktérov, pán Tománek, dokonca znovu žiada o akreditáciu a má úmysel zriadiť reedukačné centrum.
A prečo tu toto všetko uvádzam? Pretože toto je preukázateľné porušovanie ľudských práv, ľudských práv detí, ľudských práv tých najzraniteľnejších, o ktorých sa štát má postarať. Júl minulého roka, bolo v reedukačných zariadeniach umiestnených 260 detí. Je to dvakrát viac ľudských osudov, ako je obvinených, obžalovaných či odsúdených ľudí zo strán SMER-u a HLAS-u. A my dnes miesto toho, aby sme riešili neospravedlniteľné správanie nášho štátu, našich štátnych inštitúcií voči deťom, ktoré boli štátu zverené, sa bavíme v skrátenom legislatívnom konaní o zabezpečení beztrestnosti vašich ľudí. Miesto toho, aby sme tu riešili ľudské práva stovky detí, tak riešime nepotvrdené porušovania ľudských práv maličkej menšiny tých, ktorí majú v týchto časoch to šťastie, že sú akýmkoľvek spôsobom spriaznení s vládnou koalíciou SMER-u, HLAS-u či SNS.
Predstavitelia koalície – a najmä Robert Fico – svojimi vyjadreniami chcú vzbudiť dojem, že naše pripomienky k predpokladaným zmenám v Trestnom zákone a k rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry sú len o naťahovaní času. Čiastočne sa dá pripustiť, že je to pravda, pretože my sa ani netajíme tým, že robíme obštrukciu. Robíme obštrukciu v záujme ochrániť demokratické princípy, na ktorých je fungovanie našej krajiny zatiaľ postavené.
A ako sa ukázalo, čas hrá naozaj dôležitú rolu. Čas umožňuje, aby sa preukázali pochybenia, ktoré spôsobujete skráteným legislatívnym konaním. My svojimi konštruktívnymi pripomienkami a neustálym poukazovaním na vaše pochybenia a na nesprávnosť a účelovosť zamýšľaných zmien Trestného zákona dávame šancu času, aby odhalil pravdu a vaše skutočné zámery. Vďaka času, ktorý trávime my opozícia v tejto sieni, a predkladáme jeden argument za druhým, sa už začali odkrývať a potvrdzovať pochybenia, na ktoré sme aj my tu v pléne poukazovali. Ak by sme toto naše úsilie vzdali, a úpenlivo netrvali na demokratickom prijímaní zákonov a neinformovali verejnosť, tak už dnes by platil tento zákon.
Ak by sme len tak vraj zo špásu nenaťahovali čas, tak by nedošlo k tomu, aby sa dnes Peter Pellegrini stretol s ministrom Suskom a generálnym prokuratúrom... prokurátorom Žilinkom a nedošlo by k vyhláseniu, že v Trestnom zákone je ešte priestor na zmeny. Takže tu sa môžeme baviť o tej kauzealite A a B. A ja som presvedčená o tom, že bez A by to B nebolo, takže toto vyhlásili... Dobre, teraz troška som odbehla, takže (povedané so smiechom) keby sme vlastne nevyjadrovali sa k tomuto zákonu, tak podľa predpokladov vlády by už dnes tento zákon platil.
Čas ukázal napríklad aj pochybenia spôsobené skráteným legislatívnym konaním pri prijímaní zákona o rozpočte. Skráteným legislatívnym konaním, ktoré bolo, musím povedať, že na hulváta ešte pred Vianocami prerušené. Ukazuje sa, že v zákone o rozpočte sú závažné chyby a pochybenia a že schodok rozpočtu sa neznížil o 0,5 %, ako sa, ako deklarovala vláda a ako sme sa zaviazali, ale, naopak, o dve desatiny sa zvýšil, čo potvrdila aj Európska komisia. Otázkou však je, že či skrátené legislatívne konanie a obmedzenie diskusie a takisto aj znemožnenie preskúmania rozpočtu odborníkmi, nebolo náhodou účelové preto, aby sa skryl lacný trik, kedy nesprávne sa zaúčtovala položka energopomoci do roku 2023, a nie do roku 20... 2024, ako to malo správne byť. Alebo sa stala chyba, pretože nebol čas na diskusiu a kontrolu kvôli skrátenému legislatívnemu konaniu. Obe možnosti sú podľa mňa zlé.
Zrekapitulujme si však ešte, čo sa stalo od minulého týždňa, teda od pondelka, odkedy tu rokujeme o skrátenom legislatívnom konaní k novele Trestného zákona. V utorok minulý týždeň to bola nekritická obhajoba všetkých predkladaných zmien ministrom spravodlivosti Borisom Suskom. Minister v utorok minulý týždeň nepripustil žiadne naše argumenty a striktne sa držal vládneho návrhu zákona a predloženej dôvodovej správy. Dokonca sa nevyjadroval ani k skrátenému legislatívnemu konaniu, ale len obhajoval navrhované zmeny. Potom však, ako odznelo mnoho našich argumentov, argumentov celej opozície a potvrdili sme svoju vytrvalosť, že to tak ľahko nevzdáme, a rovnako sa ukázala aj odvaha a ochota ľudí ísť do ulíc, došlo v druhej polovici minulého týždňa k posunu.
Vo štvrtok minulý týždeň Robert Fico zorganizoval tlačovú konferenciu na tému, prečo tak Matovič a celá opozícia kričia na záchranu Lipšica. Už v názve tejto tlačovej konferencie bola nepravda a lož. Fico klamal, pretože opozícia v tomto pléne vo svojich rozpravách a faktických poznámkach opakovane upozorňoval... upozorňovala na fakt, že Daniel Lipšic sa dobrovoľne vzdá svojej funkcie šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry, ak tá zostane zachovaná, takže ja som presvedčená, že tu nejde len o osobu Daniela Lipšica a osobnú pomstu jeho osobe, tu ide o oveľa viac. Ide o to, aby sa spochybnili všetky vyšetrovania všetkých prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, jednak aby sa spochybnili rozpracované prípady osôb okolo SMER-u a HLAS-u a tiež aby sa spochybnili závery už ukončených vyšetrovaní, kde sú obvinení a odsúdení taktiež z okruhu „našich ľudí“. Vytiahnutie mena... mena Daniela Lipšica, je len ďalší marketingový a manipulatívny ťah, pretože voliči Roberta Fica a koalície oveľa ľa... lepšie negatívne reagujú na Daniela Lipšica ako na samotný Úrad špeciálnej prokuratúry.
Ale Robert Fico povedal toho viac. Povedal jednu závažnú vec, že je to mocenské rozhodnutie, a to zopakujem. Robert Fico povedal, že rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry je mocenské rozhodnutie.
Tu nám Robert Fico v priamom prenose ukázal, čo je jeho snom. Robiť mocenské rozhodnutia bez toho, aby si vôbec niekto dovolil mu oponovať. Robert Fico má pocit, že keď vyhral voľby, má právo na mocenské rozhodnutia tohto typu. Má právo ignorovať všetky princípy právneho a demokratického štátu, ktorým Slovensko stále je, a preto už nikoho súdneho nemôže prekvapiť, do akej skupiny štátov chce Robert Fico patriť. Slovensko sa nepridalo k desiatkam krajín a našich spojencov a neodsúdilo v spoločnom vyhlásení severokórejské dodávky balistických rakiet Rusku. Zostali sme v maličkej skupine priateľov Ruska spolu s Maďarskom a Tureckom. S Maďarskom a Tureckom.
Ak sú krajiny Maďarsko a Turecko krajinami, ktoré si berieme za vzor ako našich hodnotových priateľov, tak sa vás chcem, dámy a páni z koalície, ktorých vás tu nie je veľa, opýtať, koľko z vašich detí alebo známych vašich detí študuje na školách v Maďarsku alebo v Turecku. Koľko vašich detí, rodinných príslušníkov či známych odchádza za lepšími pracovnými ponukami a lepším životom do Maďarska alebo Turecka? Sú to krajiny, ktorým sa chceme podobať? Sú to krajiny, v ktorých chcete vy žiť?
A takéto zlé správy, si myslím, že budú pribúdať, ako aj napríklad dnes. Európsky parlament odsúdil plánované zmeny v Trestnom zákone z dielne vlády premiéra Roberta Fica aj plány na rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Za text hlasovalo až 496 europoslancov, proti bolo len 70. Dnes boli zverejnené aj vyjadrenia, ktoré sa tu už citovali predsedu rady prokurátorov. Obvinení už teraz kalkulujú s nižšími trestami a novela bude mať devastačné účinky.
Minulý týždeň som bola rečniť na proteste v Prešove. Oslovil ma jeden pán, ktorý nazval, veľmi pozorne sleduje, počúva všetky rozpravy a pochválil sa, že je čerstvý dôchodca, a spýtal sa ma: „Prečo nehovoríte o tom, ako Pellegrini pred voľbami sústavne opakoval, padni, komu padni? Toto treba stále opakovať.“ Ja viem, že sme to tu už viacerí spomínali, neohovoríme to veľmi často, ale toto je naozaj fakt, ktorý ste si asi všetci všimli a uvedomili, padni, komu padni Pellegrini od volieb asi ani raz nepoužil.
Chcem sa ešte vrátiť k tomu pánovi, ktorý bol čerstvý dôchodca, aby ste pochopili, že takýchto ľudí je naozaj na uliciach veľa. No tých dôchodcov je naozaj na uliciach a námestiach plno. Nikto od vás... alebo takto, niekto od vás na sociálnych sieťach tvrdil, že sú to len deti, ktoré nás na námestiach podporujú. Vy si však dobre prezrite fotografie z týchto námestí. Na námestiach nebojujú za demokraciu detí, sú tam rodičia a starí rodičia týchto detí a my ich tam nezvážame autobusmi.
V závere svojho príspevku chcem zdôrazniť, že beztrestnosť našich ľudí vytvorilo škodlivú kultúru v ktorej korupčné praktiky a neopodstatnené výhody pre vybrané skupiny prevládajú nad spravodlivosťou a záujmami celej spoločnosti. Je zrejmé, že takýto systém nedáva žiadny priestor pre spravodlivosť a otvorenú spoločnosť. Tieto zmeny, ktoré chcete presadiť, predstavujú hrozbu pre demokraciu v našej krajine a narúšajú základné hodnoty, na ktorých je postavená.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.1.2024 12:46 - 12:48 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, ďakujem vám za, za, ďakujem vám za váš trefný príspevok, v ktorom ste veľmi otvorene a zrozumiteľne poukázali na pravdepodobne skutočné dôvody zamýšľaných zmien v Trestnom zákone. A zamýšľali ste sa vo svojej rozprave, ako prebehol proces navrhovania zmien trestných sadzieb a stanovenia hraníc určujúcich malú škodu, väčšiu škodu a rozsiahlu škodu a ja s vami úplne súhlasím, pretože ja som sa rovnako zamýšľala od samého začiatku, ako tento proces prebiehal, a v podstate ste mi vyfúkli moju úvahu. Tiež som si predstavovala, ako si sadli advokáti Para, Lintner a ostatní advokáti našich ľudí a prešli si spisy a možno si urobili takú excelovskú tabuľku, kde zapísali sumy a sadzby.
A vládna koalícia sa netají, že práve títo právnici sú tvorcami a spoluautormi návrhu. Prešli si zoznam spolupracujúcich obvinených a perspektívnych spolupracujúcich obvinených, u ktorých tiež si zapísali sadzby trestov, ktoré dostali a ktorým čelia. A viem si dokonca predstaviť, že po celej strane SMER a HLAS možnože bežal nejaký obežník, kde si ostatní napísali sumy, u ktorých, pri ktorých hrozí, že majú niečo za ušami, aby sa zohľadnili všetci naši ľudia. A takýto prieskum a takúto porovnávaciu analýzu nám skutočne nemôžu zverejniť. Skutočné dôvody nám zostanú skryté, pretože oni nemôžu o nich hovoriť.
A preto my tu na to teraz poukazujeme a poukazujeme na to staré známe predvolebné heslo Petra Pellegriniho – padni komu padni –, ktoré absolútne neplatí a počas tejto vlády ani platiť nebude.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.1.2024 18:28 - 18:30 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán Pročko tu spomínal nebezpečenstvo prílepkov a keďže nemôžeme naozaj ignorovať technologický pokrok, tak ma celkom zaujímalo, čo hovorí umelá inteligencia o nebezpečenstve prílepkov, takže budem čítať. Všeobecne platí, že prílepky k zákonom môžu byť označené ako rôzne dodatky, pozmeňujúce a doplňujúce návrhy alebo iné legislatívne opatrenia, ktoré môžu byť pripojené k existujúcim zákonom. Existuje však potenciálne nebezpečenstvo, ak tieto prílepky nie sú jasné, jednoznačné alebo ak dochádza k ich zneužívaniu. Niektoré možné nebezpečenstvá spojené s prílepkami k zákonom, môžu zahŕňať zamiešanie s jasným zákonodarstvom. Prílepky môžu pridávať nové ustanovenia alebo meniť existujúce, čo môže viesť k zmätku a nejednoznačnosti v legislatívnom texte.
Po druhé, zneužívanie. Niekedy sa prílepky môžu vložiť s cieľom dosiahnuť skryté agendy alebo manipuláciu so zákonom v prospech určitej skupiny ľudí alebo organizácii.
Po tretie, zvýšenie byrokracie. Ak sa prílepky často pridávajú bez jasného zámeru alebo sa nedodržiava postup pri tvorbe legislatívy, môže to viesť k neefektívnosti a zvýšeniu byrokracie.
Po štvrté, zmena základných práv a slobôd. Ak sú prílepky nedostatočne preskúmané a nezvážené, môžu viesť k zmenám v základných právach a slobodách občanov bez dostatočnej demokratickej kontroly. To znamená, že aj umelá inteligencia má dosť informácií o tom, ako sa zneužívajú prílepky a ako naozaj je nebezpečné tieto prílepky využívať. Preto je dôležité, aby sa prílepky k zákonom pridávali transparentne s dostatočným verejným vstupom, aby boli ich dôsledky starostlivo preskúmavané pred ich schválením. Ak existujú obavy o nebezpečenstvo, je dôležité, aby občania, právni experti a iné zainteresované strany mohli vyjadriť svoje stanoviská a vyjadriť svoje obavy. Takže odporúčam koalícii, aby začali využívať trošku aj umelú inteligenciu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.1.2024 15:04 - 15:04 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ďakujem za príspevok aj pani kolegyni Kolíkovej a oceňujem jej dôraz na upozornenie na to, že zjavne v tomto parlamente neplatia rovnaké pravidlá pre opozíciu aj pre koalíciu. Tým, že sa rôzne nazerá na návrhy opozičných poslancov a inak na návrhy koaličných poslancov, sa zjavne porušujú viaceré princípy demokratického a právneho štátu, ktoré sú zakotvené v čl. I ods. 1 ústavy. A ja by som rada pripomenula možno aspoň niektoré z nich, pretože si myslím, že niektorí dlhoroční poslanci už úplne zabudli na to, že existuje aj nejaká ústava, a je tam napríklad jeden z princípov, je princíp legality, a to znamená, aby zákony boli prijímané postupom, ktorý je v súlade s ústavou a zákonom. Ďalším princípom je princíp zákazu svojvôle a zneužitia moci. Možnože pri tomto princípe ani nie je mož... nutné vysvetľovať, možno tam by si každý mal siahnuť do svojho morálneho ja, že ako sa vysvetľuje tento princíp zákazu svojvôle a zneužitia moci.
Ďalším princípom, o ktorým, o ktorom by som rada hovorila, je princíp transparentnosti a verejnej kontrolovateľnosti výkonu verejnej moci. To znamená, že upustením od riadneho legislatívneho procesu v rozpore so zákonom, pretože o to tu ide, znemožňujete verejnosti a najmä odbornej verejnosti s návrhom zákona sa nejako vysporiadať a vykonať k nemu štandardnú odbornú oponentúru vo forme pripomienkového konania.
Ešte spomeniem aj to, že viacerí ste tu už hovorili o konzistentnosti alebo nekonzistentnosti rozhodnutí alebo správania sa koalície, a to hlavne v tom, že vyberajú si čerešničky na torte z rozhodnutí ústavného súdu a ešte aj tie sú dokonca ochotní dezinterpretovať. A tie rozhodnutia ústavného súdu, ktoré im nevyhovujú, dokážu úplne ignorovať.
Takže ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.1.2024 12:32 - 12:33 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Myslím si, že tento rokovací deň aj vďaka pánovi Pročkovi nám dáva celkom dobrú lekciu a zaujímavú lekciu a hlavne tým, ktorí sme tu prvé rokovacie obdobie. Lekciu napríklad aj o treťom čítaní a o rokovacom poriadku. Pán poslanec Pročko nám istým spôsobom poukázal na jednotlivé ustanovenia rokovacieho poriadku a o tom, čo sú legislatívne a technické chyby a aké máme práva v zmysle rokovacieho poriadku nielen koalícia, ale aj opozícia. Myslím, že si zapamätáme teraz všetci už § 85 ods. 1 rokovacieho poriadku, aby sme si vedeli svoje práva v budúcnosti uplatniť. Celý problém, ktorý tuná je, vznikol aj a nielen ale aj kvôli skrátenému legislatívnemu konaniu, pretože vládna koalícia si bola tak sebaistá, že do návrhu dala dátum 1. január. Toto im celkom nevyšlo, ale je úplne nemysliteľné, aby takéto zásadné kompetenčné zmeny vo verejnej správe sa robili takto narýchlo. Dokonca aj termín 1. február je úplne šibeničný a nemyslím si, že k takémuto dátumu vôbec môžu sa tieto zmeny, ktoré boli prijaté, kompetentne uplatniť. Takisto sa pripájam aj k ostatným koaličným poslancom, že je nevyhnutné urobiť výklad rokovacieho poriadku na to, aby bol používaný rovnaký meter pre koalíciu aj pre opozíciu v posudzovaní našich návrhov.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.1.2024 9:37 - 9:39 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Pani kolegyňa, ďakujem vám za váš príspevok, v ktorom ste poukázali na ozaj veľmi veľa skutočností, ktoré prebehli hlavne minulý týždeň ohľadom tohto skráteného legislatívneho konania. Poukázali ste aj na to, že Robert Fico na tlačovej konferencii vlády minulý týždeň hovoril o tom, že ani jeden z príspevkov opozície sa netýka skráteného legislatívneho konania. Mňa stále prekvapuje ako bohapusto a veľmi ľahko vie pán premiér vypúšťať zo svojich úst lži. Opozícia tu v pléne nielen vyjadrovala svoje odborné názory, ale aj citovala ústavy, nálezy Ústavného súdu k skrátenému legislatívnemu konaniu a citovala Benátsku komisiu a som presvedčená, že Robert Fico veľmi dobre vie, o čom tu v pléne rozprávame, aj keď určite nemá čas to sledovať, ale má ľudí, ktorí to sledujú. Takže vie veľmi dobre, aké odborné argumenty používame. A to ani zďaleka nebolo jediné klamstvo minulého týždňa, lebo klamstvo, lož a ohýbanie pravdy a faktov sú pracovným nástrojom Roberta Fica, čo veľmi dobre vieme, a tým pádom aj koalície a pre vytváranie nejakej akejsi paralelnej reality pre svojich voličov, aby s nimi mohli manipulovať.
Napríklad minulý týždeň povedal Robert Fico aj toto, že, toto nie je skrátené legislatívne konanie, to je predĺžené legislatívne konanie, to sú stovky vystúpení. Nechce sa mi veriť, že by pán premiér netušil, že čas nie je jediným parametrom, ktorým sa posudzuje skrátené legislatívne konanie. Dokonca sa dá povedať, že nie je ani najvýznamnejším, ako hovorí jeden z nálezov Ústavného súdu 13/22, rýchlo odcitujem: "Samotná podstata rokovania diskusie si vyžaduje už na vstupe oboznámenie aktérov s relevantnými informáciami, ktoré by mohli mať vplyv minimálne na obsah a rozsah takéhoto rokovania a diskusie." Keďže to už asi nestihnem povedať celé, tak stále sa vrátim k tomu, že ide o naozaj obsahovo a argumentačne vyprázdnenú diskusiu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2024 12:25 - 12:40 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Oskar, ty si sa vo svojom príspevku pýtal, prečo všetko potrebujú schváliť tak narýchlo a spomínal si aj to, že v tom majú guláš.
No ja by som si dovolila možno trošku nesúhlasiť, nemyslím si celkom, že majú v tom guláš, pretože si myslím, že to bol celkom z ich strany dobre pripravený diabolský plán, ktorý začal už rozhovorom na známe... dobre známej poľovníckej chate a my im v tom pláne dosť zjavne bránime svojimi odbornými príspevkami, svojimi pripomienkami a k ich predkladaným zákonom.
Ďalším problémom, ktorým, ktorým musia čeliť, je to, že Fico aby dosiahol to, čo chce, musel sľúbiť alebo dal príliš veľa sľubov. Dal sľub dôchodcom na vyššie dôchodky, dal sľub obvineným, obžalovaným, a si myslím, že aj odsúdeným, že sa rýchlo dostanú z chládku. Dal sľub Dankovi, že poskytne trafiky jeho ľuďom a tým si kúpil jeho poslušnosť a som presvedčená, že dal sľub aj Pellegrinimu, že nebude problém s jeho kandidatúrou a takisto aj s, že mu poskytne všetku podporu, aby sa stal prezidentom.
A sľúbiť, splniť všetky tieto sľuby sa môžu len cez prijaté zákony, ktoré práve predkladáte a práve v zrýchlenom legislatívnom konaní, aby to bolo čo najskôr a aby to bolo uveriteľné pre vašich voličov, pre vašich ľudí a aby ste tie sľuby vedeli splniť, ale my sa naozaj budeme ďalej snažiť, aby, a spolu s ľuďmi, ktorí boli na námestiach včera, aby vám to tak ľahko neprešlo, lebo nemôžete mať všetko.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.1.2024 10:25 - 10:40 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Musím povedať, vážená kolegyňa, že pri tvojich slovách, že ľudia nepotrebujú ovládať legislatívny proces, teda, pardon, pri slovách Erika Tomáša, ma vyslovene zamrazilo. Mne z toho vychádza, že v podstate cieľom vládnej koalície je zruinovať štát jednak intelektuálne a jednak ekonomicky, preto som presvedčená, že to všetko robia úplne cielene a s plným vedomím. Som presvedčená, že plne si uvedomujú dôsledky svojich predkladaných zákonov, či ide o mafiánsky balíček alebo promafiánsky balíček, konsolidačný balíček alebo dokonca aj rozpočet. Chcú zruinovať a zdevastovať Slovensko tak, aby ľudia mysleli len na svoje základné potreby a nemuseli ovládať legislatívny proces. Koalícia túži po tom, aby na Slovensku bola väčšia masa chudobných a frustrovaných ľudí, ktorých si budú môcť kupovať za sociálne balíčky. Koalícia si podľa mňa želá slabé školstvo, nevzdelaných ľudí, aby mohli ľuďmi manipulovať, aby tu nežili ľudia, ktorí majú svoj názor. Koalícia, som presvedčená, že si želá na Slovensku, aby žili ľudia, ktorí nebudú riešiť, že o legislatívnom procese rozhoduje partička ľudí na poľovníckej chate a v čele štátu stoja obvinení. Koalícia si podľa mňa želá, aby si beztrestne mohla na Slovensku robiť, čo chce. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 14:55 - 15:10 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Števo, ďakujem ti za tvoj príspevok, v ktorom si vysvetlil, aké hospodárske škody, aké ekonomické dopady náš čakajú a znejú naozaj hrozivo, ak bude prijatá novela Trestného zákona. Paradoxom je, že v dôvodovej správe sa predkladatelia zákona odvolávajú aj na hospodárske škody, ktoré nám hrozia, ak nebude prijatá zmena Trestného zákona, tzv. promafiánskeho balíčka, v skrátenom legislatívnom konaní. Hospodárske škody boli dokonca jedným z dôvodov skráteného legislatívneho konania, ktorým sa koalícia oháňa a dokonca to obhajoval aj vo svojom príspevku minister spravodlivosti pán Susko. To je ale presné videnie sveta vládnou koalíciou. Alternatívna pravda, ktorú podsúvajú svojím voličom. Chcú presvedčiť verejnosť, že najväčší problém Európskej únie je to, že sme neaplikovali nejaké smernice a nezjednotili sme právo. To, že vyslovene predstavitelia európskych inštitúcií hovoria úplne nahlas a verejne, že Slovensko reálne môže prísť o dotácie z Európskej únie, ak bude prijatý Trestný zákon v navrhovanej podobe, si absolútne nevšímajú. A pritom práve dotácie Európskej únie sa, na tieto dotácie sa práve v mnohom koalícia spolieha. Celý rozvoj regiónov koalícia vo svojom programovom vyhlásení aj v rozpočte postavila na európskych peniazoch. Celé plánované ministerstvo cestovného ruchu koalícia postavila na delení eurofondov, ale tieto peniaze nie sú také isté a nevytiahnu to ani investori, ktorí sa, ako si, Števo, poznamenal, nebudú na Slovensko hrnúť.
Je smutné, že najviac dôsledkami týchto činov prijatia tohto zákona budú trpieť voliči vládnej koalície, pretože to sú tí, ktorí sú odkázaní na tieto peniaze z Európskej únie na to, aby nastal rozvoj regiónov a aby... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis