Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.1.2024 o 10:25 hod.

Ing. Bc. PhD.

Ingrid Kosová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 11.1.2024 9:10 - 9:25 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Dobré ránko, ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci, a vítam všetkých poslancov a najmä pani poslankyne.
Veľmi si už nepamätám, kde som včera skončila, dúfam, že aspoň vy to máte tak trošku v živšej pamäti ako ja, aby ste vedeli reagovať na faktické poznámky, ale keďže tu možno ani nie sú ti istí, tak nebudú vedieť, že na čo reagujete zo včerajška, takže je možno výhoda. Ale spomínam si, že som včera určite hovorila k našej váženej koalícii a spomínam si, že som hovorila aj to, že mám obavu, že zneužívate inak svoje legitímne práva len preto, že ste vyhrali voľby, resp. preto, že sa vám podarilo zostaviť vládu a neviem ale, či som už hovorila to, že zabudli na to najdôležitejšie, a to je váš mandát, ktorý máte od občanov a občianok Slovenska, ktorý sa spája so zodpovednosťou a z postavenia vládnucej väčšiny vám vyplývajú určité povinnosti, ale i obmedzenia. Inak povedané. Ak vyhráte voľby, tak určite nemôžete všetko a jednou z povinností vládnucej väčšiny je aj diskutovať s opozíciou. A nielen s ňou. A opakujem. Povinnosť diskutovať.
Už viackrát sme hovorili, že skrátené legislatívne konanie popiera akýkoľvek demokratický prístup k legislatívnemu procesu, pretože nemôže vytvoriť podmienky na riadne konzultácie ani s opozíciou, ani s odbornou verejnosťou. Najmä pri prijímaní rozhodnutí o otázkach zásadného významu pre spoločnosť, akými trestné súdnictvo a boj proti korupcii určite sú. Sú rozsiahle a vecné konzultácie kľúčovou podmienkou prijatia právneho rámca, ktorý je realizovateľný a prijateľný pre tých, ktorí pracujú v tejto oblasti. Túto povinnosť si určite neplníte najmä vzhľadom na odpor, ktoré vaše návrhy u odbornej verejnosti vzbudili. Aj podľa už často spomínanej Benátskej komisie, ktorá sa vyjadrila k problematike skrátených legislatívnych konaní v Gruzínsku z decembra roku 2011, sa uvádza, že hoci neexistujú medzinárodné štandardy týkajúce sa dĺžky legislatívneho procesu, možnosť verejnej diskusie musí byť zachovaná. Zároveň konštatovala, že nedostatočná diskusia počas legislatívneho procesu negatívne ovplyvňuje výsledky legislatívy. Aj to sme tu už viackrát spomínali, a že hoci tento postup môže byť v súlade s národnou legislatívou, takýto prístup nie je vhodný pre prijímanie zákonov najmä v prípade komplexných a citlivých záležitostí, ktoré majú významný sociálny a politický dopad. Rovnako tiež už často spomínaná Európska komisia v Správe o právnom štáte z roku 2022 vo vzťahu k Slovensku poukázala na absenciu dostatočnej diskusie pri prijímaní zákonov. Zvlášť takých, ktoré prinášajú významné zmeny.
Neviem, ale určite asi nikto nemôže namietať, že novela Trestného zákona predsa takýmto zákonom je. Prinášajúcim významné zmeny, ktoré budú mať významné sociálne a politické dopady. Tak už prosím, vážená koalícia, prevezmite zodpovednosť a správajte sa ako vláda, ktorá nesleduje len osobný prospech, ale záleží jej na ľuďoch tejto krajiny. Inak si vás budúce generácia budú pamätať ako vládu, ktorá zničila demokraciu a právny štát. Zaradíte sa tak k Mečiarovi ako ďalší symbol mafiánskeho štátu, ktorý namiesto demokracie buduje autokraciu a ktorý namiesto pomoci ľuďom sa k nim správa ako k vreciam zemiakov. Necháte ich hniť v pivnici, kým vy sa budete voziť na drahých vládnych limuzínach a ovládať všetky štátne inštitúcie. Ubezpečujem vás, že Progresívne Slovensko vám to neuľahčí.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 18:40 - 18:55 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
A ďakujem aj vám, pán Hlina, vaše vystúpenie ma vždy teda pobaví a je také osviežujúce a som rada, že ste medzi nami. Trochu mi ale zamrzol úsmev, keď ste spomenuli to meno pán dekan Burda, lebo to je naozaj výnimočná postavička našej scény. Pán Burda je dekanom na právnickej fakulte od roku 2015, ale zaujímavé je, že sa začal expresívne vyjadrovať o Špecializovanom trestnom súde a, samozrejme, aj o prokuratúre až po roku 2020. No a je úplne jasné prečo, pretože až vtedy začali stíhať predtým absolútne nedotknuteľných skorumpovaných politikov, úradníkov, podnikateľov, ktorí zrazu veľmi rýchlo začali končiť vo väzeniach, niektorých obvinili a iných obžalovali. Ale predtým tvrdil, že oba tieto úrady majú svoje opodstatnenie, čo je teda poriadne pokrytectvo. A teraz po voľbách je jasné, keď sa SMER a koalícia zmocnili štátu ako svojej koristi, tak veľmi rád využil túto príležitosť, pretože je jasné, že keďže už idú rozmetať špeciálnu prokuratúru a nezostane po nej zrejme ani smrad, tak si potrebuje aj on prihodiť svoje polienko. A povedal si že, áno, špeciálnu prokuratúru je treba zlikvidovať, pretože, ako sa vyjadril, vykazuje kriminogénne prvky a je podozrivá, že tam účinkuje zločinecká skupina a manipuluje s trestnými spismi. Vôbec mu ale pritom nevadí, že ako akademik a dekan právnickej fakulty používa naozaj len fabulované domnienky bez dôkazov. A toto je dôvod, prečo je pohodlný pre koalíciu. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

10.1.2024 15:40 - 15:55 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vyšlo to na mňa tak trošku hlúpo, asi budem na dvakrát tým pádom, keďže končíme o štvrtej, ale holt, niekto tú smolu mať musí. Tak dúfam, že to bude aspoň trochu zmysluplné aj napriek tomu, že to bude delené, a keďže som nemala tú česť stopäťdesiatim z vás podať ruku a zaželať všetko dobré a úspešný štart do nového roka, tak aspoň takto vám teda želám úspešný štart do nového roka a, samozrejme, aj zdravý rozum, ktorý budeme určite všetci v roku 2024 potrebovať, pretože naozaj ten náš post má veľkú zodpovednosť, dostali sme mandát a mali by sme s ním naozaj naložiť tak, aby sme všetci spoločne usilovali o napredovanie Slovenska a o skvalitňovanie života ľudí na Slovensku. Bohužiaľ, zatiaľ ja osobne tento pocit nemám, že by sa nám to podarilo, a to ma naozaj veľmi mrzí, tak dúfam, že na konci roka 2024 to bude úplne iná káva.
Milá koalícia, názov vášho programového vyhlásenia vlády je Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť. Ale, bohužiaľ, ja osobne mám pocit, že vaše kroky zatiaľ s týmto vyhlásením úplne nie sú v súlade. Napriek tomu, že o sebe tvrdíte, že ste politicky skúsení oproti nám, alebo v porovnaní s nami profesionálni a ste garanciou istôt pre Slovensko, hneď potom, ako ste prevzali moc, ste si schválili rozpočet, ktorý namiesto konsolidačných opatrení naozaj zaťažuje tú najproduktívnejšiu časť obyvateľstva, najmä malých a stredných podnikateľov novými daňami, a to, že teda práve od nich závisí rast našej ekonomiky, je pre vás zrejme irelevantné. Pre mňa to znamená, že vaším prioritným záujmom teda nie je asi rast životnej úrovne, ani riešenie dôležitých problémov, ktorým na Slovensku čelíme, a že vám teda na obyčajných ľuďoch asi nezáleží. A nezáleží vám asi ani na tejto krajine.
Vláde, ktorej by totiž skutočne záležalo na tejto krajine, by vadilo, že takmer 35 % žiakov nemá základnú čitateľskú gramotnosť. Vadilo by jej, že naše školstvo nedokáže vyrovnávať sociálnoekonomické rozdiel rodín. Vadilo by jej, že máme stále pretrvávajúcu segregáciu rómskych detí a že nedokážeme začleniť ukrajinské deti do nášho vzdelávacieho systému. Vadilo by jej tiež, že na dôležité vyšetrenia čakajú ľudia aj niekoľko mesiacov, a to napriek tomu, že ich životy sú v ohrození.
Obrátim sa rovno k vám, vážení členovia koalície, vadilo by vám, že napríklad definícia domáceho násilia páchaného na ženách sa stále v Trestnom zákone nenachádza. A to aj napriek tomu, že počet obetí domáceho násilia rastie a že ženy na to doplácajú často aj svojím životom. Zároveň by vám vadilo, že muži a dokonca i duchovní, ktorí sexuálne zneužívajú maloletých, tak vyviaznu často len s podmienkou. A tak isto by vám vadilo, že rasovo motivované trestné činy sa klasifikujú len ako priestupky a obete sa nevedia dovolať spravodlivého procesu. Ale týmto problémom sa novele Trestného zákona nevenujete. Takéto problémy si skrátené legislatívne konanie zrejme nezaslúži.
Nie, toto vás netrápi, pretože vašou prioritou bolo hneď po zvolení v rozpočte nájsť finančné kroky na naplnenie vašich predvolebných sľubov a uplatiť svojho koaličného partnera ministerstvom. A to vám vôbec nevadí, že stav našich verejných financií je v katastrofálnom stave. Musíte to urobiť rýchlo, arogantne, bez odbornej diskusie, ako inak, v skrátenom legislatívnom konaní. Ja neviem, ale má vôbec ešte význam neustále dookola opakovať, že ani jeden z týchto zákonov nemá dôvodné podmienky na to, aby bol prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní? Má vôbec pripomínať, že parlament môže prijať zákony zrýchlene len vtedy, ak sú ohrozené základné ľudské práva a slobody, bezpečnosť štátu alebo hrozia hospodárske škody? Vás asi osudy žien, detí nezaujímajú, tak ako vás nezaujíma osud rómskych detí, ukrajinských detí, ale iba beztrestnosť vašich ľudí. Prepáčte, ale my si naozaj nemôžme myslieť nič iné, lebo takto to vyzerá.
Niekto z vás, milí poslanci a poslankyne, tu na tomto mieste položil otázku, či si my na tomto mieste vieme predstaviť, aké to je, keď nám v noci vykopne NAKA dvere a pred očami vás, vašich detí vás proste NAKA v putách odvedie. Týmto argumentom vlastne vy ospravedlňujete svoju stratégiu, že konáte v medziach spravodlivosti. My sa vás však tiež môžeme opýtať. Viete si vy predstaviť, aký je to pocit, keď vás v noci znásilňuje váš životný partner? Viete si predstaviť, aké to je, keď máte strach o život seba, svojho dieťaťa, pretože polícia nekoná proti násilníkovi dostatočne rýchlo? Keď musíte v noci ujsť, ale nemáte kam, pretože na Slovensku nie je dostatočná záchranná sieť, ktorá by reagovala na potreby žien a detí. Viete, aký je to pocit, keď do vášho obydlia, skromného, alebo do vašej chatrče vtrhnú so súhlasom ministra vnútra policajti a zbijú vás, vaše deti, celú rodinu, ešte aj susedov a keď podáte žalobu za spáchanie trestného činu, tak vy sám budete obžalovaný? Viete, aký je to pocit? Keď sa nemôžte dovolať spravodlivosti, pretože nemáte ani moc, ani peniaze na to, aby ste si mohli zaplatiť dobrého advokáta. Vy tie peniaz máte, ale títo ľudia, bohužiaľ, nie. A takisto neviete ani, aký je to pocit vyrastať v chudobnej rodine a vedieť, že nemáte právo na dôstojný život, pretože tento štát dlhodobo ignoruje, že nemáte rovný prístup k vzdelaniu, že vaše príležitosti zamestnať sa sú významne limitované, pretože vy osobne nie ste záujem a kvôli vám nebudú sa zavádzať systémové zmeny.
Z toho, ako konáte, som si istá, že to neviete, alebo že vás to skôr ani nezaujíma a už vôbec vás nezaujíma dodržiavanie ľudských práv. Vás zaujíma len beztrestnosť vašich ľudí a ľudí s vami spriaznených. Práve z vašej strany je to teda prejav pokrytectva najhrubšieho zrna a skutočný úmysel je zjavný. Ste kvôli tomu ochotní znásilniť aj demokraciu a obchádzať všetky pravidlá štandardného legislatívneho procesu. Neboli ste to ale náhodou vy, ktorí ste minulej vláde vyčítali to isté? Nenamietali ste náhodou, že vláda Igora Matoviča využíva pandémiu koronavírusu na uľahčenie schvaľovania zákonov cez skrátené legislatívne konanie bez odbornej diskusie či bez možnosti pripomienkovať ich odborníkmi a verejnosťou? Nekričali ste, že takéto skrátené konanie, respektíve prijímanie dôležitých zákonov narýchlo a bez MPK je v rozpore so základnými princípmi právneho štátu? Argument, že súčasná opozícia robí to isté alebo robila to isté, len aby ste ospravedlnili svoje konanie, to už absolútne neobstojí. Pretože ak sami konáte to, čo ste sami kritizovali, potom len potvrdzujete, že jedným z vašich cieľov je pomsta a nie zachovanie princípov právneho štátu. Vy predsa veľmi dobre musíte vedieť, že skrátené legislatívne konanie má svoje právne vymedzenie. Ide o výnimočný krok, ktorý musí byť riadne odôvodnený a podložený nevyhnutnosťou odvrátiť nejakú hrozbu.
A ja sa vás teda pýtam, akej hrozbe čelíme pri schvaľovaní novely Trestného zákona, že ho nemôžeme prijať bez normálneho časového tlaku, tak aby sa vedeli všetky relevantné subjekty, ja neviem, cez orgány verejnej správy až po MVO-čky a občanov na to dôkladne pripraviť, preštudovať si ich a vyjadriť sa k tomu.
O akú hrozbu, prosím vás, ide? No jedinú hrozbu, ktorú máte záujem odvrátiť, je hrozba straty slobody vašich ľudí asi. Ľudí, ktorí sa obohacovali na úkor tých obyčajných ľudí, na ktorých vám nezáleží, a tých, ktorí čelia naozajstným životným skúškam. Svedčí o tom aj fakt, že tento paškvil novely Trestného zákona nenapísali v spolupráci s prokuratúrmi, s prokurátormi alebo sudcami, ale len advokáti, ktorí boli buď sami obvinení alebo obžalovaní, alebo ktorí zastupujú takýchto klientov, ktorí boli obžalovaní. Takže vďaka nim sa nám na Slovensku bude žiť ako v raji. Áno, v raji, ale korupčnom. Raji pre zlodejov a organizovaný zločin, po ktorý, za ktoré môžte ísť napríklad do väzenia len s podmienkou, kde vám budú za korupciu či daňové podvody hroziť len tri roky nepodmienečne napríklad namiesto dvanástich. A bude tu raj pre klamárov. Áno, pretože vy klamete, keď tvrdíte, že znižovanie trestných sadzieb je dlhodobo diskutované a že zmenu pripravili aj predošlí ministri. Klamete, keď tvrdíte, že to vychádza zo základu, ktorý pripravil ešte pán Karas. A že pán Susko to našiel na stole a modifikoval si to podľa svojich predstáv, ak to správne parafrázujem. Je to lož. A potvrdil to aj samotný bývalý minister spravodlivosti Karas. Dokonca povedal, a to radšej prečítam, aby som sa nepomýlila, že: Mečiarova amnestia bola oproti tomu, čo ide urobiť táto vláda, len slabý odvar a návrhy považuje za morálny hazard a generálnu amnestiu doteraz neodhalených a neodsúdených páchateľov závažnej protispoločenskej trestnej činnosti. K tomu asi nepotrebujeme žiadny komentár. A vy ste nám pripravili vlastne na Slovensku aj raj pre oblbovačov. Áno, pretože vy normálne oblbujete a cielene zavádzate ľudí, ak tvrdíte, že znižovanie výšky trestných sadzieb má posilniť možnosti ukladania primeraných a spravodlivých trestov.
Ja sa pýtam, na základe akej analýzy, pán minister, ktorý tu asi nie je predpokladám, kto a ako zdôvodnil, že tieto tresty sú neprimerané a vo vzťahu k čomu? Zároveň zavádzate, keď tvrdíte, že zvyšovanie stropov za trestné činy korupcie upravujete len kvôli zvyšujúcej sa inflácii a po vzore ostatných západných krajín. No ale zabudli ste dodať, že v týchto krajinách, napríklad Rakúsko a Nemecko, ako uvádzate, je omnoho vyššia životná úroveň, majú tam dva-, trikrát vyššie platy a najmä že v týchto krajinách nemajú tak zásadné problémy s korupciou, ako je to u nás na Slovensku. Pre mňa je takéto konanie absolútne nelogické. To je ako keby ste zmiernili podmienky alebo, ja neviem, zlegalizovali držanie a, a nosenie zbrane v čase, keď máme vysoký počet ozbrojených lúpeží, ja tomu vôbec nerozumiem. Rovnako tak vyznieva nepochopiteľne aj vaša snaha o rýchle schválenie novely v skrátenom legislatívnom konaní, keď vám takmer všetci odborníci, odborníčky tvrdia, že takéto konanie je protiústavné a demoluje právny štát.
Vy stále o sebe tvrdíte, že ste stranou sociálnej demokracie. Stranou, ktorá o sebe hlása, že usiluje o zachovanie zvrchovanosti a suverenity štátu. Tvárite sa ako demokrati, a pritom sa správate ako autokrati, ktorí demolujú právny štát. Nezapájate sa do parlamentnej debaty, nie ste vôbec ochotní a myslím si, že ani schopní obhájiť svoje vlastné dôvody k takémuto konaniu. Tvrdíte, že zákony meníte z dôvodu porušovania ľudských práv zo strany špeciálnej prokuratúry, o ktorých rozhodol Ústavný súd, ale doteraz ste nám nepredstavili ani jedno rozhodnutie. Nemáte žiadny dôkaz. Dôvodom je možno aj to, že ústavné súdy práve takéto postupy, aké tu presadzujete, opakovane hodnotia ako neprípustné. Práve skrátené legislatívne konanie označujú za protiústavné, pretože znamená absolútne vylúčenie demokratickej diskusie.
Ústavný súd napríklad vo svojom náleze konštatuje, že pre splnenie podmienok na skrátené legislatívne konanie je nevyhnutné, aby boli dôvody konkrétne, podrobné a vecne odôvodnené. To sa však nestalo. Citovanie náletov vytrhnutých z kontextu pred desiatich rokov ako argument neobstoja. Z môjho pohľadu, vážená koalícia, vy normálne zneužívate inak svoje legitímne práva len preto, že ste vyhrali voľby alebo, aby sme boli presní, len preto, že sa vám podarilo zostaviť vládu... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 15:25 - 15:40 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
A ďakujem aj tebe, Janka, zase si mi len pripomenula to, čo si myslím už od začiatku, že tejto vláde vôbec nejde o dôležité problémy, ktoré trápia ľudí. Trápi ich školstvo? Trápi ich zdravotníctvo? Dokonca ani ceny potravín a energie, čo stále prízvukovali v predvolebnej kampani, tak ani to ich už netrápi. Nie, nie. Trápia ich neprimerane vysoké trestné činy súvisiace s ekonomickou činnosťou a korupciou a, samozrejme, úrad, ktorý to vyšetruje, ako ináč, ktorý to odhaľuje. Čiže si zvyšujú stropy, znižujú si tresty a pritom sa nám všetkým snažia nakukať, že tu vôbec, ale vôbec nejde o to, aby ochránili svojich ľudí alebo aby demontovali právny štát.
Vážená koalícia, a už len tie pochybnosti, ktoré tu existujú, že tieto zmeny sú šité na mieru ľudí, v prospech ktorých sa majú diať, tak už toto je veľký problém pre demokraciu a vy by ste mali byť schopní a, samozrejme, aj ochotní takýto zámer poriadne zargumentovať a vysvetliť, a to sa, bohužiaľ, nedeje. Tak rýchlo sa ponáhľate so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry, že vás ani ako keby nezaujíma, aký osud čaká tie závažné kauzy, korupcie a organizovaného zločinu, ktoré tam sú. Tak to len aby bolo jasné, o čom hovoríme, napríklad spomeniem kauzu pána Brhela v kauze Mýtnik, za ktorý, za legalizáciu výnosov môže dostať po vašom zásahu len dva roky. A pred tým to bolo osem. Alebo kauzu pána Kováčika, ktorý za úplatok by pred tým dostal päť až dvanásť rokov a teraz sú to len tri roky. Tak komu chcete nakukať, že vám nejde o ochranu a beztrestnosť vašich ľudí. To predsa nikto tomu nemôže uveriť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 14:40 - 14:55 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. A ďakujem aj tebe, Štefan, za tvoj hodnotný príspevok a máš pravdu, že hneď ako vláda získala moc, tak sa schválil rozpočet, ktorý bežných ľudí absolútne ožobračuje, a hneď si svojich ľudí upratali na teplé miestečká, kde sa točia najväčšie peniaze, samozrejme, a vrhli sa na oslabenie spravodlivosti, aby si zabezpečili beztrestnosť. Je to ich vizitka. Bohužiaľ, výsledkom bude nielen oslabenie spravodlivosti a základných pilierov demokratického štátu, ale bude to mať, ako správne hovoríš, aj dopad na životnú úroveň každého jedného z nás. Výsledkom, bohužiaľ, bude, že slušní, inteligentní ľudia, čestní a takí, ktorým ešte zostal zmysel pre česť a morálku, sa radšej odpracú niekde do zahraničia.
Ja som cez prestávku teraz mala možnosť vypočuť si tlačovú konferenciu strany SMER a som trochu pobúrená najmä z toho, že vlastne sme boli my opozícia označení za klamárov a za tých, ktorí zavádzajú ľudí, pretože vy vlastne ako koalícia nechcete nič iné, iba prispôsobiť tresty k ostatným štátom ako je napríklad v Rakúsku a Nemecku. No ja by som bola veľmi rada, keby ste sa skôr zaoberali tým, ako zvýšiť životnú úroveň na Slovensku tak, aby sme boli na úrovni Rakúska alebo Nemecka, resp. my týmto krajinám len môžme závidieť, na akej úrovni je korupcia v ich štáte.
Takže ja sa pýtam, na základe akej analýzy nás vlastne porovnávate s Rakúskom a Nemeckom. To klamete vy, keď tvrdíte, že na našich námestiach po rôznych štáto... po rôznych mestách Slovenska prichádzajú ľudia len na základe toho, že ich klameme a dezinformujeme. Viete, my sme ich nemuseli zvážať autobusmi ako vy počas vašej predvolebnej kampane. Títo ľudia tam prichádzajú dobrovoľne a dokonca nás vyzývajú, aby sme... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 11:10 - 11:26 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Milý Janko, mňa celkom zaujala tá tvoja úvaha o rušení špecializovaného súdu, pokiaľ pochybí, a tiež ma to motivovalo k zamysleniu, lebo ak vychádzame z premisy, že keď pochybí špeciálny súd, tak musíme zrušiť špeciálnu prokuratúru, tak potom ak dôjde k pochybeniu krajského a okresného súdu, tak by sme asi mali rušiť krajské a okresné prokuratúry, nie? No pravdou je, že ak by niekto systematicky analyzoval rozhodnutia Ústavného súdu, teda nielen tie, ktoré sa týkajú káuz na Úrade špeciálnej prokuratúry, tak by sme možno zistili, že tých pochybení, ktorých sa dopustili krajské prokuratúry a súdy, je oveľa viac. A zároveň keby sme naozaj urobili dôslednú analýzu rozhodnutí špeciálneho súdu, voči ktorým sa obžalovaní bránia ústavnou sťažnosťou, tak by sme možno zistili, že títo uspeli tak len v piatich percentách, a ale určite, teda aspoň si myslím a dúfam, by sme nenašli prípad, v ktorom sťažovateľovi bolo vznesené obvinenie nedôvodne. Vo väčšine prípadov, pokiaľ vieme, sa tieto rozhodnutia týkajú porušenia práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov, ale takýchto nálezov Ústavný súd predsa vydáva v priebehu roka stovky. Čiže stiahnuť to iba na Úrad špeciálnej prokuratúry je totálne zjednodušené a v tomto prípade jednoznačne účelové. Okrem toho ja len pripomínam nakoniec, že sme tu niekoľkokrát vyzvali pána Suska, ministra, ale aj ostatných, aby nám konečne bol predložený nejaký sumár tých pochybení a porušení ľudských práv, ku ktorým došlo na Úrade špeciálnej prokuratúry alebo nejaké rozhodnutie Ústavného súdu, a stále sme ich ne... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.1.2024 19:25 - 19:41 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Ďakujem aj tebe, Simi, pretože si veľmi dobre vystihla, ako pokrytecky a farizejsky sa správa súčasná koalícia. Ja si spomínam na to, ako Fico a spol. vykrikovali, že systémové zmeny vyžadujú systémové riešenia, že v prípade komplexných zmien, ktoré majú naozaj celospoločenský dopad, aj sociálny, aj politický, že takéto zákony jednoducho nemôžeme prijímať bez nejakého konsenzu a odbornej diskusie. Tak ja sa pýtam, či zmeny v oblasti Trestného zákona do tejto oblasti nepatria, či nemajú významný spoločenský dopad. A čo ŠPÚ, nie je to významná inštitúcia? To akože keď chceme niečo zmeniť, tak by sme nemali mať nejakú analýzu a na základe toho opraviť nejaké systémové chyby, nie je to lepšia cesta? No nie, lepšie je to zrušiť, a to aj napriek tomu, že nám to vytýka Európska únia, napriek tomu, že sa búri odborná obec, napriek tomu, že sa búria ľudia na ulici. Tak poďme zrušiť aj Generálnu prokuratúru napríklad. To je tiež taká zaujímavá inštitúcia, ktorá má silný vnútorný hierarchický systém, do ktorého vôbec nie je možné zasahovať, a ktorá si § 363 používa, ako sa jej zachce, ale to sa vám už nepáči, však? Pretože táto inštitúcia pracuje vo váš prospech, že?
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.1.2024 10:25 - 10:40 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
No, pán Danko sa dnes ukázal teda fakt ako ozajstný farizej, pretože si všetci veľmi dobre spomíname, ako pred Vianocami, keď si myslel, že nemá zapnutý mikrofón, tak mu tu vypadlo vulgárne slovíčko, a takisto sme svedkami aj jeho neúctivého a homofóbneho vyjadrovania sa pred zrakmi celej verejnosti, čím vlastne len podnecuje k ďalšej nenávisti proti menšinám na Slovensku. Takže skôr by sa mal pán Danko zamyslieť nad sebou a nevstupovať do rozpravy odborníčkam, ako si ty, Irena. Takže ja teda chápem a zdieľam tvoj hnev a najmä ďakujem ti za to, že na Slovensku sú ešte stále ľudia, ktorí sa s touto situáciou nechcú zmieriť.
Poukázala si presne na pravú tvár koalície, ktorú vôbec nezaujímajú reálne problémy tých obyčajných ľudí, porušovanie ľudských práv, ktoré sa tu deje dlhodobo menšinám, pretože títo ľudia nemajú ani moc, ani hlas a, samozrejme, ani peniaze na to, aby si dokázali zaplatiť naozaj drahých advokátov, ktorí im potom neskôr napíšu dobrý zákon.
Na Slovensku dlhodobo pretrváva inštitucionálny rasizmus, na čo si poukázala a na ktorý sa SMER dlhodobo teda podieľa. Ak ste Róm alebo Rómka v tejto krajine, tak sa určite spravodlivosti nedovoláte. A ako si ukázala, tak vlastne nedôjde ani k nejakému vyšetrovaniu závažných trestných činov, čo je veľmi podstatné. Bol tu spomenutý prípad napríklad Moldavy nad Bodvou, kde vlastne tie obete policajného násilia náš systém obvinil a odsúdil ako páchateľov. A spravodlivosti sa dovolali až po dvanástich rokoch na Európskom súde pre ľudské práva. Rovnako sa to týka aj napríklad nezákonne sterilizovaných rómskych žien a rovnako sa to týka segregácie, ktorá je dlhodobo nielen v školách na Slovensku, ale aj v zdravotníckych zariadeniach. A vôbec sa tento štát tomu tridsať... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

20.12.2023 16:55 - 17:10 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za všetky ocenenia, pochvaly, počúva sa to naozaj veľmi dobre, teší ma to, na druhej strane ďakujem veľmi pekne aj pani Puškárovej za jej príspevok, som veľmi rada, že aspoň táto prioritizácia sa trošku tam objavuje, aspoň podotýkam, a povedala som to aj v tej, v tom mojom príspevku, že, bohužiaľ, sú to finančné prostriedky najmä z plánu obnovy a odolnosti, čomu vlastne vysoká škola a ... (nezrozumiteľne vyslovené, pozn. red.) vďačí za to, že tomu je investované trochu viacej peňazí, ale tie trvajú len do roku 2026 a potom bude naozaj na štátnom rozpočte na to, aby sme trošku zainvestovali ešte viacej a naozaj tie vysoké školy a najmä vedu a výskum podporili. Takže ja dúfam, že aj o tri roky bude školstvo prioritizované, aspoň to vysoké, a že sa to prejaví, počkáme si na to.
Zároveň by som ale ešte chcela povedať jednu vetu, že ja viem, že aj napriek tomu, že tu diskutujeme, aj napriek tomu, že poslanci a poslankyne PS alebo opozície nebudú hlasovať za tento rozpočet, tak v konečnom dôsledku bude schválený. Možno je, je to, bohužiaľ, smutné v tom znení, že tie naše návrhy na vylepšenie toho rozpočtu nie sú prijaté. Aj to si uvedomujeme. Napriek tomu to ale stále budeme hovoriť, je to naša úloha, aby sme na to upozorňovali a ja dúfam, že časom nájdeme možno aj nejaký priestor na to, aby sme vytvorili nejaké kompromisy a výbory na to budú veľmi dobrým miestom. Zároveň beriem aj to, že každý z vás má deti alebo deti vašich deti majú deti v tej škole a že teda tá prioritizácia školstva je pre vás dôležitá, a preto dúfam, že aj vy budete ako predstavitelia koalície vyvíjať nátlak na vašich čelných predstaviteľov, aby prestali len o tom rečniť, ale začali do školstva aj viac investovať na to, aby... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

20.12.2023 16:10 - 16:25 hod.

Ingrid Kosová Zobrazit prepis
Dobrý deň, ďakujem pán predsedajúci. Milé poslankyne, milí poslanci, rada by som pozdravila aj pána ministra školstva, ale vidím, že tu už nie je, tak že ho srdečne pozdravujem aspoň na diaľku. (Reakcia z pléna.) Áno, je tu niekde? Jáj, tak.
Som veľmi rada, že tu počúvam v tejto rozprave o dvoch kľúčových veciach alebo rezortoch stále dookola, a to je zdravotníctvo a školstvo, pretože už dlhodobo hovoríme o tom, že sú to tie najdôležitejšie rezorty pre budúcnosť tejto krajiny. Na druhej strane si, samozrejme, uvedomujeme, že nie je možné nejako intenzívne zvýšiť financovanie do týchto dvoch oblastí, najmä vo vzťahu k tomu, v akom katastrofálnom vzťahu, v akom katastrofálnom stave sú naše verejné financie. Však hovorili sme o tom celý minulý týždeň v parlamente, diskutovali sme o rizikách, ktoré nám hrozia, ak nebudeme mať plán postupného ambiciózneho ozdravovania verejných financií. Je mi, bolo mi ľúto, že koalícia, bohužiaľ, vníma všetko to, čo tu povieme v rozprave a v diskusii, ako nejakú snahu o hlúpe divadlo. To mi je naozaj veľmi ľúto, pretože si myslím, že naozaj v demokratickej a kultivovanej spoločnosti by diskusia medzi opozíciou a koalíciou mala vyzerať úplne, úplne inak a mali by sa hľadať aj kompromisy, pretože to nie je o vojne medzi koalíciou a opozíciou, ani o dvoch znepriatelených táboroch, ale je to o tom, že to, čo vyjde a čo sa schváli v tejto miestnosti, tak na tom závisia životy našich občanov a občianok, a to by sme mali mať v prvom rade na mysli.
Tie konsolidačné opatrenia, ktoré si schválila vláda, z nášho pohľadu, samozrejme, vôbec nie sú konsolidačné, ale ja by som ich skôr nazvala že devastačné. Už sme tu hovorili o tom, že vláda absolútne nemyslí na budúcnosť a skôr jej zámerom je vrátiť všetko do starých koľají. Kráčate do minulosti a výsledkom bude len to, že nám bude klesať naša životná úroveň. Sme presvedčení o tom, že to, čo sa schválilo, nemá nič spoločné s konsolidáciou a vieme len, že ide o pokračujúcu kampaň a rozdávanie peňazí, kde jednoznačným víťazom sú, samozrejme, vaši voliči a voličky a seniori. Niekedy mám pocit, že naozaj žijete v nejakom virtuálnom svete hospodárskeho blahobytu, keď namiesto konsolidácie zaťažujete daňami produktívnu časť obyvateľstva a hlavne malých a stredných podnikateľov, od ktorých, samozrejme, závisí rast našej ekonomiky.
Len tak na pripomenutie, aby sme na to nezabudli, poďme sa pozrieť, čo je vlastne na príjmovej strane toho balíka. Je to zdanenie dočasných vysokých ziskov v bankovom sektore, zvýšenie zdravotných odvodov, predĺženie platnosti solidárneho príspevku v odvetví spracujúcom ropu, zníženie odvodov do II. dôchodkového piliera, zavedenie minimálnej a dorovnávajúcej dane pre právnické osoby, či zvýšenie daní z tabaku a liehu. A teraz sa pozrieme na to, čo je na tej výdavkovej strane. Viazanie výdavkov kapitálu na úrovni 5 % osobných výdavkov, či nulová valorizácia platov zamestnancov vo verejnej správe na rok 2024. Týmito konsolidačnými opatreniami skôr len hľadáte dodatočné finančné zdroje na plnenie sociálnych programov. Ale bohužiaľ, a to vravím bohužiaľ, je to na úkor budúcej generácie. My nemáme nič proti dôchodkom, ani proti rôznym daňovým zvyšovaniam napríklad z tabaku alebo liehu v určitej normálnej miere, avšak to, že zaťažujete budúce generácie a znižujete našu životnú úroveň, tak to ma naozaj trápi, pretože neinvestujeme do znalostnej či zelenej ekonomiky.
Rovnako predkladaný návrh rozpočtu absolútne nereflektuje vyčíslené limity verejných výdavkov a tie sú jedným z rozhodujúcich nástrojov pre zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Mám za to, že týmto vláda porušuje zákon. A to je aj dôvod, prečo nám ratingová agentúra znižovala rating, ktorý je mimochodom najnižší od roku 2004. Takéto populistické rozhadzovanie môžme kľudne nazvať aj úplatok. Ale je to veľmi krátkozraký pohľad, pretože viete, aj toho, koho ožobračujete, tak aj tí budú budúcimi voličmi a voličkami, ale tí sa vám za to, čo momentálne robíte s našou krajinou, asi neodvďačia.
Miesto toho, aby ste zaťažovali občanov, občianky, podnikateľov, podnikateľky, mali by šetriť napr. na štátnych úradníkov. Zaviazali ste sa, že budete viazať verejné výdavky na úrovni 5 % osobných výdavkov, ale konkrétne len v štátnej správe vzrastie počet zamestnancov o 7 118. A celkovo ste vyčlenili finančné prostriedky v rozpočte pre 12 458 zamestnancov. Napríklad ide o prijatie novely školského zákona, kde ste vyčlenili 870 osôb. Potom je tam nový zákon o inšpekcii v sociálnych veciach, kde je tam nárast o 166 osôb. Potom je tam čiastočné vrátenie systemizovaných miest policajtov, nárast o 907 osôb. Ďalej tu čítam zabezpečenie financovania zdrojov z EÚ a ostatné legislatívne zmeny.
Mohla by som ešte pokračovať ďalej, ale nechcem zbytočne zdržiavať týmito číslami, pretože zaujímavé je, že čo sa týka počtu zamestnancov toho už, bohužiaľ, zase schváleného ministerstva pre cestovný ruch a šport, tak tam žiadne finančné prostriedky na vyčíslenie ani počet zamestnancov, ani ciele opatrenia, ani nástroje, ako to dosiahnuť, tak to tam, bohužiaľ, nevidíme. Zato sme tam našli ale informácie o tom, koľko bude ďalších novozriadených úradov. Napríklad pod úradom podpredsedy vlády vznikne útvar zodpovedný za riadenia a koordináciu agendy lákania a udržania talentov. Potom vznikne v gescii ministerstva vnútra nejaký osobitný subjekt, do ktorého sa sústredí kľúčová časť majetku ústrednej štátnej správy.
Ďalej bude zriadená agentúra pre správu štátneho prebytočného majetku, vznikne štátna pomoc pre pomoc neziskovému sektoru, štátna agentúra a okrem toho ešte vzniknú dve agentúry, ktoré budú poskytovať granty v oblasti podpory výskumu, vývoja a inovácií a je pre mňa nepochopiteľné, prečo jedna vznikne pod rezortom školstva a druhá v rezorte hospodárstva. Doteraz napriek tomu, že sme sa na to pýtali na výboroch, som teda nedostala uspokojivú odpoveď.
Dokonca aj NKÚ upozorňuje na to, že zakladanie týchto úradov vrátane zriadenia nového ministerstva je v rozpore s tou optimalizáciou, ku ktorej ste sa dokonca zaviazali vo vašom programovom vyhlásení vlády. Tam píšete, že vláda plánuje reformu verejnej správy, ktorá má priniesť významné úspory na investičných aj prevádzkových nákladoch štátu. No celkom dobre si neviem predstaviť, že akým spôsobom vlastne toto navýšenie štátnych zamestnancov a zriaďovanie nových úradov môže priniesť úspory do štátneho rozpočtu.
O čo viac vláda míňa na štátnych úradníkoch a dôchodcoch, ktorí navyše ani nie sú najohrozenejšou skupinou na Slovensku, tým menej peňazí zostáva napr. na tie dva najdôležitejšie rezorty, ktoré som spomínala na začiatku, čiže zdravotníctvo a školstvo. A keďže je školstvo tá oblasť, ktorej sa ja prioritne venujem, dovoľte mi, aby som trošku ten rozpočet ministerstva školstva rozobrala detailnejšie.
Kvalitu vzdelávania na Slovensku minister Drucker označil za národnú tragédiu. Ja sa mu chcem veľmi pekne poďakovať za tieto slová, pretože si myslím, že na ministerstvo školstva sú veľmi odvážne a ja to kvitujem, pretože sú aj pravdivé. Na druhej strane ale povedal taktiež, že ak ju chceme riešiť, vzdelávanie sa musí stať spoločenskou prioritou nielen v rečiach, ale aj činoch. Aj s tým by som dokázala súhlasiť, pokladám to za veľmi dôležité, ale návrh rozpočtu na rok 2024 je s týmto tvrdením teda úplne v rozpore. Z návrhu rozpočtu sa dozvedáme, že výdavky ministerstva školstva sa medziročne zvýšia o 669 mil. eur. na niečo cez 4 mld. eur dokopy. K tomu, ako vnímame toto deklarované zvýšenie o 20 %, sa vyjadrí neskôr moja kolegyňa, takže týmto sa nebudem detailnejšie zaoberať. Ja len poviem, že stále je to oveľa menší nárast ako napr. veľkosť tých populistických výdavkov na seniorov, energie, hypotéky, ktoré sú veľmi neadresné, z dlhodobého hľadiska aj neudržateľné a ktoré náš rozpočet zaťažia vo výške viac ako 1,5 mld. eur.
Ministerstvo nám sľubuje valorizáciu miest, financovanie podporných opatrení, financovanie nákladov škôl pre energie, vyšší príspevok na učebnice, či zavedenie regionálneho odmeňovania učiteľov. Pre vysoké školy tam nájdeme zavedenie výkonnostných zmlúv s verejnými vysokými školami a 25 mil. na plnenie úloh národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií. Po prvé, vláda Roberta Fica by sa nemala hrdiť tým, že vyčleňuje financie na opatrenia, ku ktorým sa zaviazala už vláda predchádzajúca. A dokonca nie tých opatrení, ktoré sú podmienkou pre plnenie míľnikov plánu obnovy a odolnosti.
Na druhej strane by však vláda mala plniť tie záväzky, ktoré vychádzajú z uznesení a stratégie a ktoré prijala, a tu musím konštatovať, že napr. tých spomínaných 25 mil. do výskumu a vývoja nie sú tým, čím sa vláda zaviazala vo svojej národnej stratégii. A to ani z ďaleka. V tejto oblasti teda môžme evidovať prvú kľúčovú problémovú obraz, oblasť, a to je, že v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie aj OECD sme vo financovaní školstva stále niekde na chvoste. A len pre objasnenie, Slovensko dlhodobo vykazuje v porovnaní krajín OECD, krajín EÚ, či dokonca V4 nízke investície do vedy, výskumu a vysokoškolského vzdelávania. Kým priemerná krajina investuje okolo 74 až 75 % HDP, tak na Slovensku je to len 35. V stratégii výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu sme si zadefinovali, že je potrebné zvýšenie týchto investícií aspoň na úroveň 1,2 HDP. Doteraz ani jedna vláda pre toto neurobila nič.
Čo sa týka financovania vysokých škôl, my dávame asi tak približne 71 % priemeru v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. Pre zaujímavosť, tie krajiny, kde nám odchádzajú naši študenti študovať, dávajú podstatne viac. Len Česká republiky dáva 95 %, Dánsko dokonca 116 % a veľká Británia až 176 %. Dokonca aj Cyprus dosahuje viac. My za posledné roky investujeme do školstva 4 až 4,4 % HDP. Odborníci a odborníčky sa zhodli na tom, že minimálne by sme sa mali vyškriabať na výšku 5,1. To sa ani tejto vláde, samozrejme, nepodarilo. Takže aká prioritizácia školstva?
Jedným z dôvodov, prečo mladí ľudia odchádzajú študovať do zahraničia, je okrem vyššieho renomé škôl aj fakt, že bývajú naozaj v neatraktívnych podmienkach, kde sa všetko rozpadá na tých našich skvelých vysokoškolských internátoch. Z rozpočtu sa ale dozvedáme, že kapitálové výdavky verejných financií vysokých škôl, verejných vysokých škôl budú oproti posledným trom rokom výrazne nižšie. To znamená, že sa tieto vysokoškolské internáty asi z rozpočtu opravovať teda vôbec nebudú. A len to dokazuje, akú dôležitosť kladie táto vláda téme odlivu mladých. Je ale zrejmé, že sa spolieha teda na plán obnovy a odolnosti, bez ktorého by na Slovensku asi nebola absolútne žiadna reforma. Vďakabohu, že ešte tento plán obnovy vôbec máme.
Ďalej prichádzame k druhému problému, a to je inklúzia. Čelíme v súčasnosti akútnemu nedostatku podporných tímov, odborných zamestnancov, psychológov, psychologičiek, o tom sme tu už asi dneska aj hovorili. Učitelia nemajú dostatok materiálneho vybavenia či edukačných pomôcok a mnohé materské školy od obdobia, kedy bola zavedená povinná predškolská výchova, doteraz nedokázali zabezpečiť adekvátny personál a jeho dostatočnú výšku alebo počet. Pri poznaní aktuálneho stavu je zrejmé, že navýšenie rozpočtu pre regionálne školstvo a zabezpečenie inkluzívneho vzdelávania je absolútne nedostatočná. Ten predpokladá nárast počtu podporných tímov financovaných iba z plánu obnovy a odolnosti a v rámci realizovaných reforiem. Je teda sporné, či dokážeme financovať inkluzívne opatrenia v jeho celosti. A to sa, samozrejme, odrazí aj v kvalite vzdelávania. Ak rast účasti na predprimárnom vzdelávaní nebude sprevádzaný dostatočným nárastom inkluzívneho personálu, kvalita predprimárneho vzdelávania bude jasne klesať. Aj stanovisko NKÚ hovorí v súvislosti so zavádzaním podporných opatrení a s transformáciou poradenského systému o potrebe navýšenia zamestnancov aspoň o 400 v roku 2024. Ak by to bola pravda, tak by sme v rozpočte potrebovali vyčleniť ďalších 10,8 mil. eur.
Najzásadnejší však ja vnímam problém tri, a to je zvýšenie atraktivity učiteľského povolania. Pre túto oblasť táto vláda nerobí absolútne nič. Rozpočet, ktorý vláda predstavila, sľubuje valorizáciu platov od septembra 2023, ktorá je vo výške 158 mil. eur. Je to však suma, ktorá bola schválená a zvýšená od septembra a pretavila sa do rozpočtu v roku 2024. V reále to znamená, že nasledujúci rok nedôjde k zvyšovaniu platov učiteľov a učiteliek a vlastne každého, kto pracuje v školstve. A keď sme sa pýtali na výbore, že teda ako to bude ďalej so zvyšovaním platov pedagogických zamestnancov, dostali sme odpoveď, že táto zmluva trvá do augusta 2024, takto to bolo podpísané a o ďalšom zvyšovaní sa teda vôbec nerokuje. Znamená to, že napriek tomu, že sme tu mali veľmi vysokú infláciu a to zvýšenie, ku ktorému došlo, nebolo úplne na tej výške alebo úrovni tej inflácie, tak ďalšie peniaze títo pedagogickí zamestnanci nedostanú napriek tomu, že financovanie učiteľov a učiteliek je ďaleko, ďaleko za priemerom ostatných krajín a ich financovania platov vysokoškolských zamestnancov a dokonca ďaleko, ďaleko aj za platmi zamestnancov, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie. A ja len podotýkam, že keby sa aj ministerstvo dohodlo s odbormi na ďalšom zvyšovaní platov od septembra v roku 2024, tak takéto zvýšenie by stačilo len na minimálny nárast reálnych miezd, ktoré boli v roku 2021. Čiže to vôbec nebude na priek tomu postačujúce. Ja sa pýtam, ako potom chceme skvalitniť prácu v našich školách, motivovať nových, mladých začínajúcich učiteľov, aby sa uchádzali o učiteľské povolanie, keď na to najdôležitejšie, teda na učiteľov a učiteľky, absolútne nemyslíme.
Tých problematických vecí v rozpočte je viac, ale ja mám už len minútu a pol, takže sa len veľmi rýchlo dotknem toho, že v rozpočte vôbec nevidíme žiadnu položku toho, že by ministerstvo myslelo na transformáciu financovania materských škôl z podielových daní na normatívne financovanie. Toto sa viaže tiež na míľnik plánu obnovy a odolnosti a tiež sme k tomu na výbore nedostali napriek našim otázkam absolútne žiadne informácie, takže ja sa obávam, či vôbec budeme schopní plniť tento dôležitý míľnik a či neprídeme o peniaze.
Takisto stojí za zváženie aj trošku sa zamyslieť nad tým, ako podporujeme mladých, pretože do mládeže vyčlenila alebo na mládež, na podporu mládeže vyčlenila táto vláda len 2,7 mld., čo je len polovične dávka toho, čo by títo mladí ľudia vlastne potrebovali z dlhodobého hľadiska. A túto oblasť podpory mládeže aj s celoživotným vzdelávaním my zanedbávame už desiatky, desiatky rokov, a pritom je to trend, celosvetový trend, ktorý by sme mali kopírovať. Aj tu sa ukazuje, aká „progresívna" táto vláda je.
Ja by som ešte len na záver chcela povedať, že napriek tomu, čo som povedala, ja verím, že si všetci, čo tu sedíme, uvedomujeme, že školstvo je kľúčové pre rozvoj tejto krajiny a že to... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis