Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.12.2023 o 19:26 hod.

Mgr.

Ján Horecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.1.2024 19:25 - 19:40 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ďakujem Marekovi Krajčímu za pripomenutie genézy Úradu špeciálnej prokuratúry a starého zápasu medzi pánmi Ficom a Mečiarom. Parlamentné voľby na Slovensku boli demokratické a súčasná vládna koalícia legitímne získala moc. Škoda, že ju v prvých týždňoch a mesiacoch používate spôsobom podobným hrubému valcu expremiéra Mečiara. Predkladáte v skrátenom legislatívnom konaní zákon, ktorý je pilierom presadzovania práva v štáte, a to krátko po tom, čo bol participatívne vypracovaný návrh Trestného zákona v riadnom legislatívnom procese pripravovaný dva roky pod vedením dvoch ministrov z rôzneho politického spektra. Kvalitný návrh zákona ste zahodili do koša a prichádzate s účelovým návrhom zákona namiesto toho, aby ste využili svoje legitímne právo vládnuť v zmysle svojich vlastných sľubov o novej, lepšej politickej kultúre a odbornosti, čoho súčasťou je aj princíp kontinuity a demokratickej spolupráce. Namiesto toho, prepáčte mi ten výraz, mečiarovský valec. Prečo by ste potom, vážení kolegovia, vôbec mali akýkoľvek ďalší zákon predkladať v riadnom legislatívnom procese. Ak vám naozaj stačí vaša moc a väčšina, tak sa nezdržujete s demokraciou a predkladajte všetky zákony v skrátenom legislatívnom konaní. Alebo, naozaj prepáčte, rovno vládnite prostredníctvom vládnych dekrétov ako Lenin.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.1.2024 17:55 - 18:10 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pani poslankyni Marcinkovej zajtra poďakujem za prehľad špecializovaných útvarov analogických nášmu Úradu špeciálnej prokuratúry. Je smutné, že pri vládnom návrhu zákona v skrátenom legislatívnom konaní počúvame nepravdivé výroky o tom, že sme pomaly jediná krajina Európskej únie s Úradom špeciálnej prokuratúry. Počúvame nepravdivé výroky v snahe zdôvodniť skrátené legislatívne konanie o Trestnom zákone. Počúvame ich najmä v médiách, pretože predkladateľ, vláda Slovenskej republiky, osobitne pán minister Susko, nás nepresviedčajú, neargumentujú, nepostavia sa za skrátené legislatívne konanie, len si počkajú na aspoň 76 hlasov koaličných poslancov. Rozprávame sa o návrhu zákona, ktorý je pilierom presadzovania práva a spravodlivosti. Sudcovia podľa tohto zákona svojimi rozhodnutiami aplikáciou práva spoluvytvárajú normy správania, hodnotové nastavenie vo vzťahu k tomu, čo je na Slovensku viac či menej prípustné alebo pre spoločnosť absolútne neprijateľné, a to ideme revolučne prestavať v skrátenom legislatívnom konaní? Je to obrovská škoda namiesto zlepšenia systému a potrebných reforiem, napríklad v zmysle návrhu zákona predkladaného bývalým pánom ministrom Karasom búrame a neopravujeme, nakláňame právo v prospech kriminálnych živlov. Je mi to úprimne ľúto. Viacej potom poviem vo vlastnom príspevku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.1.2024 12:10 - 12:26 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ďakujem, pani kolegyňa, za veľmi dobrý a profesionálny príspevok od exministerky spravodlivosti. Mal som možnosť z blízka vidieť prácu pána Viliama Karasa a tiež celú tú snahu odbornej spoločno... odbornej verejnosti, zainteresovaných odborníkov pri príprave veľkej novely Trestného zákona, ktorá profesionálnym a riadnym spôsobom reagovala na potrebné zmeny, ktoré boli prichystané.
No, čudujem sa, že keď už predkla... dostávame tento zákon v skrátenom legislatívnom konaní, tento súčasný vládny zákon, že nenadväzuje, necizeluje pripravovaný profesionálne a dlhodobo vládny návrh zákona. Svedčí to teda nie o snahe predložiť kvalitný materiál. A to pripomínam, že prá... právny štát, trestná politika, presadzovanie práva a spravodlivosti patria k civilizačným základom a nastavujú vôbec kultúru správania a pravidlá správania v celej krajine. Demonštrovala to aj pani Kolíková na konkrétnych ilustračných príkladoch pri sadzbách, keď väčšia škoda má začínať až od 35 000 euro, tak za mňa to je jednoducho pozvánka pre všetkých vykrádačov bytov, pre všetkých zlodejov áut, že do tejto sumy, nad ktorú oni väčšinou nedosiahnu, tak im nič závažné nehrozí. Ja nechcem, aby sme žili v krajine, kde sa takýmto spôsobom pohŕda bezpečnosťou a právnou istotou a spravodlivosťou v tejto krajine.
Nezažil som a nikdy som nepočul, že by niekto predkladal... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.12.2023 14:40 - 14:55 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, ďakujem veľmi pekne za podnetné komentáre. Dovolím si na ne reagovať tak, ako stihnem. Pán, práve prišiel pán kolega Pročko, včera sme do takmer druhej rokovali o kompetenčnom zákone, ktorý predchádzal to a má vplyv na rozpočet, dneska rokujeme o tomto zákone o rozpočte. A ja musím povedať, že ja som rád, že už rokujeme o zákone o rozpočte, pretože osobitne v oblasti školstva a vzdelávania by rozpočtové provizórium bol vážny problém. Vzhľadom na ten nárast úloh, ktorý sme na školy a ktoré ho prijali, toto je motivujúce pre mňa ako poslanca NR SR, že keď som predkladal veľkú novelu školského zákona, tak všetky stavovské organizácie adresovali list každému jednému poslancovi, hlasoval za. Títo učitelia a manažéri a odborní zamestnanci v školstve prijali tie zvýšené úlohy, ktoré my sme udelili, alebo teda predchádzajúci parlament, a bolo by pre mňa neuveriteľné, keby im tento parlament na to nedal alebo táto vláda na to aj potrebné finančné prostriedky. Preto v iných oblastiach by podľa mňa rozpočtové provizórium taký problém nemusel byť, ale v oblasti školstva, kde je nárast úloh veľmi významný, veľmi veľký.
A teraz už len letecky, spojím príspevok pána Hajka a pani Luščíkovej, čo je príčina a čo je, kde je priorita v školstve. Ilustruje to jeden prípad, príklad. Predstavte si, že som zvýšil príspevok na prevádzkový normatív o 20 % po 20 rokoch. Dvadsať rokov financovali školy svoje, svoje prevádzky za tie isté peniaze ako, ako vlastne pred 20 rokmi, čo je neuveriteľné. A tento príspevok bol len o 20 %. Dúfam, že... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.12.2023 13:55 - 14:10 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo. Takto expresne som sa ešte k slovu nikdy nedostal, popravde ešte som si nestihol ani zhrnúť osnovu. Mám tu pred sebou len rozpočet kapitoly pre školstvo, ale našťastie je to oblasť, v ktorej sa, môžem povedať, že už naozaj vyznám po tých 32 rokoch služby na tomto poli a zároveň aj po tej cti, ktorej sa mi dostalo, že som mohol osem mesiacov slúžiť ako minister školstva, vedy, výskumu a športu, preto sa osobitne teším, že tu na mieste predkladateľa je teraz súčasný pán minister školstva pán Tomáš Drucker.
Po tom, čo som si pozorne vypočul príspevok do rozpravy od kolegu Jozefa Hajku, Hajka, ktorý je expert KDH na ekonomiku a ktorý nás oboznámil aj so svojou expertízou a posudkom celého rozpočtu aj v našich vnútorných rokovaniach, tak môžem konštatovať, že rozpočet kapitoly ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu patrí k tým, alebo možno je aj tým najlepším, ktorý hodnotím najpozitívnejšie z hľadiska celého rozpočtu a v tomto svojom diskusnom príspevku sa budem vyjadrovať najmä k nemu. A v duchu toho, čo som predoslal, chcem najskôr zdôrazniť veci, ktoré považujem za pozitívne v predloženom vládnom návrhu rozpočtu pre kapitolu školstva.
V prvom rade som si všimol, že rozpočet v porovnaní s rokom 2023 je navýšený o 600 až 700 mil. eur. Nuž, to by bolo úplne skvelé a bola by to vynikajúca správa, ak by išlo o navýšenie prostriedkov na dosiahnutie zvýšenej výkonnosti a kvality školstva a úloh, tak ako boli zadefinované do roku 2023. Faktom však je, že týchto 600 až 700 mil. eur navyše sa viažu takmer úplne na nové úlohy a nové pozície, ktoré v školstve chystáme a potrebujeme pre to, aby sme sa posunuli ďalej, o čom netreba snáď už nikoho v tejto krajine presviedčať, vzhľadom aj na výsledky PISA, ktoré boli nedávno publikované, aj na pretrvávajúci imperatív posunutia hospodárstva Slovenskej republiky k hospodárstvu s vyššou pridanou hodnotou, na čom môžu mať podiel vysoké, jedine vysoké školy a výskumné ústavy spolu s biznisom. Takže týchto 600 až 700 mil. eur, samozrejme, vítame, bez nich by veľká novela školského zákona, ktorú som mal tú česť predkladať v máji roku 2023, bola neuskutočniteľná. A týmto aj ďakujem pánu ministrovi Druckerovi, že zabezpečil finančné prostriedky na to, aby sme mohli do života priniesť to, čo samotný zákon a litera napísaná na papieri nedokáže.
Ďalej by som si chcel, by som chcel poukázať na niektoré teda detaily tých nových úloh a toho, ako sú rozpočtované v návrhu rozpočtu. Jedná sa predovšetkým o financie určené na ciele, ktoré boli definované v pláne obnovy a odolnosti, ako sú napr. podporné opatrenia, transformácia zariadení, poradenstva a prevencie, čo sú všetko nevyhnutné prvky toho, aby sme v školstve, osobitne pri vzdelávaní detí a maloletých, sa posunuli z úrovne improvizácie, z úrovne poraď si sám, resp. ak ti neporadí priateľ, tak sa nejako pani učiteľka, rodič, dieťa či odborný zamestnanec vysporiadaj so situáciou, na ktorú sme nemali štandardy, ku ktorým pristupovali učitelia iba z individuálnych postojov. O čom konkrétne hovorím? Predstavte si deti, ktoré prežívajú nejakú mimoriadnu životnú situáciu, ktoré sú, majú nejaké zdravotné postihnutie, ktoré sú znevýhodnené, pochádzajú napr. z marginalizovaných skupín, a teraz si predstavte, že toto dieťa je, je v škole, mohlo sa presťahovať, mohlo mu zomrieť blízky príbuzný, môže byť náhle oslabené zdravotne alebo iným spôsobom a máte v škole učiteľov, ktorí si povedia, žiaľ, že to je problém rodiny, sociálky, kurately, oni sú tu kvôli tomu, aby si odučili svoje. Potom máte učiteľov, učiteľky, ktoré sú ochotné dýchať za tie deti, ísť aj k nim domov, individuálne sa im venovať. Na toto proste nie je štandard. Predstavte si, že by sme takto liečili ľudí. Že by lekár sa vysporiadal s takouto situáciou len podľa svojej vlastnej úvahy. Samozrejme, aj školstvo je sofistikovaná činnosť. Za to, že každý z nás chodil do školy, to ešte neznamená, že máme uveriť pocitu, že tomu rozumieme a môžeme sa k tomu vyjadrovať alebo to jednoducho nechať bežať zotrvačnosťou, tak ako to bolo doposiaľ.
Preto som veľmi rád, že sa Slovensko nadýchlo k významnému kroku, aby systematizovalo individuálny prístup vo vzdelávaní a vo výchove, jednoducho v edukácii, ku žiakom podľa ich potrieb tak, aby sa zvýšila pravdepodobnosť toho ich úspešného ukončenia základného, stredného, poťažmo vysokého, vysokoškolského štúdia a úspešného zaradenia na trh práce.
Samozrejme nehovoríme len o detí, ktoré vyžadujú zvýšenú starostlivosť z titulu nejakého znevýhodnenia, do okruhu podporných opatrení patria aj deti, ktoré sú naopak silnejšie, majú, povedzme, viac nadelené, lepšie prostriedky, sú talentované a v škole sa mohli nudiť, ísť na pol plynu a my sme tak trestuhodne zanedbávali ich rozvojový potenciál. Toto všetko vám možno príde ako príliš školácka téma, ale verte mi, že sa momentálne rozprávame o jedinom zdroji pokroku v tejto republike, pretože nemáme tu ani zásoby uránu, ropy, vzácnych kovov alebo niečoho podobného, nie je nás jedna miliarda, aby sme sa naďalej zmierovali s tým, že náš pokrok alebo ekonomický profil bude založený na lacnej pracovnej sile a jednoduchých činnostiach. Rozprávame sa o tom, ako posunúť našu krajinu a našu ekonomiku medzi najvyspelejšie krajiny v Európe, a to začína v základných školách, pokračuje cez stredné a vysoké školy. No a to sa nestane samo. To nestačí, keď to tu bude deklarovať poslanec alebo dokonca minister, toto sa nestane ani keď to napíšeme do zákon, to sa stane len vtedy, ak to táto snemovňa, ak to táto vláda umožní a to aj cestou rozpočtu, cestou financovania týchto procesov.
Pozitívne môžem tiež ohodnotiť, že v rámci týchto navýšených prostriedkov pre kapitolu školstva, vedy, výskumu a športu bolo počítané aj s novými pozíciami, ktoré som mál tú česť a aj príležitosť, ktorú som riadne využil, dať do veľkej novely školského zákona. Vzniklo tam viacero pozícií, ktoré jednoducho v tých školách potrebujeme, už to nie je teda len školský psychológ, výchovný poradca, čo má vždy bežná pani učiteľka, ale sú to, samozrejme, aj liečebný pedagóg, špeciálny pedagóg, sociálny pracovník, sociálny pedagóg, tie nové to sú sociálny pracovník. Ako vieme, že mnohí z tých, ktorí vyštudujú sociálnu prácu, napokon nekončia v tejto oblasti, pretože jednoducho alebo sa nechcú, alebo sa nemajú kde venovať tejto činnosti, a zároveň na školách nám chýbajú zruční odborníci, ktorí by vedeli premostiť problémy medzi majoritnou a minoritnou skupinou detí, pomôcť deťom, ktoré majú vážne problémy životné, dostať sa do toho hlavného peletónu vzdelávaných detí a neostať visieť celý život v sociálnej sieti pomoci štátu.
Takže som veľmi rád, že aj sociálni pracovníci môžu pracovať v školstve, a mimoriadne sa teším, že sú tu aj finančné prostriedky určené na financovanie stredného manažmentu na školách, ktorý bol vložený do zákona pod pozíciou supervízor. Supervízor má na školách, môže mať na škole úľavu až päť hodín týždenného úväzku. Kolegom, ktorí sa v tom tak neorientujú, tak pripomínam, že školský úväzok je 22 až 23 hodín týždenne vyučovacej povinnosti, priamej vyučovacej povinnosti, tak päť hodín z toho je niečo pod štvrtinu úväzku.
A teraz, prečo toto bolo potrebné a prečo to stojí za to, že tu jeden z vás o tom hovorí v tejto snemovni? Pretože naše školy sú manažované tak alebo, resp. personálne logisticky zabezpečené ako pred 50 rokmi. Máte na škole zvyčajne pani riaditeľku, dve zástupkyne, k tomu možno pani ekonómku alebo tajomníčku, tá ekonómka je zvyčajne skôr účtovníčkou, potom tam môžete mať niekoho na vrátnici, školníka a upratovačky. Pripomínam, že škola dnes a pred 50 rokmi, to sú dva odlišné svety. Pred desiatkami rokov neexistoval internet, neexistovalo žiadne GDPR, verejné obstarávanie, o hospodárstvo a budovu školy, dokonca učebnice, dokonca o mzdy sa starali komunistické školské úrady a riaditeľka so zástupkyňami jednoducho len manažovala personálne výchovno-vzdelávací proces. Dnes má vedenie školy v prepočte traja manažéri na stovky ľudí, na stovky ľudí. Má mnohonásobnú zodpovednosť, mnohonásobné úlohy aj kvantitatívne, aj kvalitatívne oproti tomu, čo ich kolegyne pred desiatkami rokov. Ako potom môžeme chcieť od tých škôl, aby fungovali, aby boli zodpovedajúce kvalite 21. storočia? To je jednoducho neuskutočniteľné. A hovorí vám to riaditeľ najúspešnejších škôl na Slovensku. Tak viem, čo to stálo a že toto sa nedá očakávať od, bežne od manažmentu na školách. Preto som veľmi rád, že stredný manažment, ktorý len dokáže posunúť školy k riadne fungujúcim a dobre spravovaným organizáciám, bude nielen ideálnou predstavou prázdneho paragrafu v zákone, ale aj naplnený príslušnými finančnými prostriedkami, aby to bolo pre tie školy a zriaďovateľov škôl jednoducho uskutočniteľné.
Ďalej som veľmi rád, že sa podarilo splniť cieľ, ktorý som už ja z časových dôvodov nestihol ako minister školstva, že výkonnostné zmluvy, ktoré sú veľmi dôležitým prvkom zase manažmentu štátu voči vysokým školám, umiestniť do zákona tak, že časť tých finančných prostriedkov na realizáciu výkonnostných zmlúv ide nad rámec financovania zo zmlúv vo všeobecnosti, teda nie z podstaty financovania vysokých škôl. Toto je veľmi dôležité, pretože často sme boli svedkami, že pri nejakom normatívnom alebo deklaratívnom navýšení financovania či podpory vzdelávania išlo často len o vybratie finančných prostriedkov z jedného šuplíka a umiestnenie do druhého. Ak by sme tým vysokým školám jednoducho tie výkonnostné zmluvy prefinancovávali z podstaty, tak by sme nič nepridali k tomu, čo tie školy potrebujú pre svoj rozvoj a tiež by sme nemali, tak to poviem, morálny mandát, hoci ho máme, žiadať od vysokých škôl nejakú štátnu, nazvem to, objednávku chýbajúcich profesií alebo podpory takých študijných odvetví, ktoré považujeme strategicky za, pre Slovensko za veľmi dôležité.
Samozrejme, iná cesta nie je. Vysoké školy nie sú regionálne školstvo, že môžete nariadiť nejaké smerné čísla pre, dohodnúť sa so samosprávami, s vyššími územnými celkami o nejakých výkonnostných limitoch, že koľko ktorých žiakov do akých odborov budeme prijímať. Vysoké školy sú autonómne, dali sme im autonómiu pred takmer dvadsiatimi rokmi a teraz môžeme len nastavovať pravidlá tak, aby existovala celospoločenská dohoda a najmä dohoda medzi vládou, parlamentom, vysokými školami ako takými, aby zohľadňovali nielen svoje legitímne ciele, manažérske ciele pri spravovaní a budovaní konkrétnej vysokej školy, ale aj potreby celej krajiny. Vysoké školy sú v tomto smere nenahraditeľné a našou úlohou nie je štátny dirigizmus, ale funkčné nastavenie podmienok tak, aby sa vyvíjali žiaducim smerom. To máme v tomto rozpočte aspoň týmto smerom vykročené. Dnes ešte nie sú tie výkonnostné zmluvy na 100 % nad rámec rozpočtu vysokých škôl, ale verím, že tým smerom pôjdeme.
No, ešte by som sa dotkol teraz takej strany, čo mi chýba v tomto rozpočte, a to je nejaký nástroj na zvýšenie atraktivity učiteľského povolania. Jeden nástroj tam vidím a som opäť rád, že sa ho podarilo uskutočniť, bol to, bola to myšlienka, pri ktorej som bol pri jej zrode, nazývame to koeficient ekonomickej rovnováhy, a keď som o tomto rokoval prvýkrát s predsedom odborového zväzu pracovníkov v školstve a vo vede, tak pán predseda Ondek bol veľmi prudko proti tomuto, pretože aj v médiách sa interpretoval, interpretovala snaha zabezpečiť dostatok kvalifikovaných pracovných síl aj v takých regiónoch, kde chýbajú stovky kvalifikovaných učiteľov, ako je Bratislava, Košice a iné veľké mestá, sa bral, bol chápaný nejak protektorsky alebo diskriminačne dokonca, že chceme do výplatných pások alebo do taríf pre učiteľov z Košíc či Bratislavy dať vyššie peniaze než povedzme z Čadce či Trenčína. To je, samozrejme, nezmysel, nám nejde o zvýhodňovanie alebo znevýhodňovanie nejakých regiónov, ale podobne ako pri koeficiente tepelnej náročnosti, tak školy v oblasti, povedzme, Popradu, Kežmarku dostanú viacej peňazí na prevádzku, pretože sú tam vyššie náklady na vykurovanie, tak logicky, keď sú vyššie náklady, osobné náklady v tej, v tom nejakom koši nákladov nielen životných, ale aj prevádzkových pre školu, pretože keď si objednáte nejakú revíznu správu, prácu nejakého odborníka, ktorý robí na nejakom projekte na škole, tak faktúra v Bratislave je významne iná ako faktúra v nejakej menšej obci. Tak som rád, že koeficient ekonomickej rovnováhy je tiež kvalitným analytickým nástrojom, ktorý mapuje, aké sú osobné náklady, životné náklady v jednotlivých častiach Slovenska, aby zriaďovateľom a školám dal primerané prostriedky z tejto kapitoly, a tak je možné, že manažment školy dokáže zvýšeným príspevkom, napr. osobným príplatkom získať učiteľa informatiky, matematiky alebo cudzieho jazyka v regióne, kde by to už absolútne ani teoreticky pomaly nebolo možné.
To, čo mi tam ale chýba, je všeobecné zvýšenie atraktivity učiteľského povolania alebo povolania jednoducho všeobecne v tomto rezorte, a to s nejakým naviazaním na výšku platov. Navrhovali sme v programe KDH, aby to bolo napr. 130 % priemeru v národnom hospodárstve. Viem, že minulý rok, pretože sa to stalo počas môjho ministrovania, bola dvakrát valorizácia, o 10 a 12 % k 1. 1. a k 1. 9. a že vyššia kolektívna zmluva bude končiť k 31. augustu a potom znovu v lete môžeme očakávať politické vyjednávania a možno aj niekedy až zneužívania tejto objektívnej, tohto objektívneho problému na Slovensku na medzipolitický zápas. Bol by som veľmi rád a veľmi rád by som odbremenil pedagogickú a odbornú verejnosť v oblasti školstva od politických zápasov, od presviedčania sa o elementárnych potrebách, aby sa toto stalo predmetom expertízy a odborného posúdenia. A to je na nás, vážené kolegyne a kolegovia, preto budem aj v budúcnosti iniciovať nejaké systémové riešenie a nie ad hoc politické vyjednávanie s odborármi či so zamestnancami, či s vládou v tejto oblasti, aby sme naviazali mzdy v tomto segmente, ktorý je strategický a kľúčový pre prospech celej krajiny, na nejakú hladinu odmeňovania v národnom hospodárstve. Alebo priemer vysokoškolských príjmov, alebo 130 % priemeru v národnom hospodárstve.
No, vzhľadom na to, že som to všetko musel povedať z patra, pretože predo mnou všetky príspevky už prepadli v poradí, tak je to nateraz všetko, budem rád, keď budeme sa o tomto rozprávať aj ďalej, prípadne vystúpim v ústnej rozprave.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

20.12.2023 12:56 - 12:56 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Kolega Jozef Hajko, ďakujem ti veľmi pekne za profesionálnu kvalitnú práce a nielen za prednesenie tohto príspevku za klub, ale aj za to, že sa tejto téme konštruktívne a dlhodobo venuješ a budeme v tom pokračovať aj v budúcom roku, pretože už dnes je vidno, že rozpočet sa bude musieť upravovať nielen pre upresnenie niektorých kapitol, ktoré sú dnes pre krátko, možno aj pre krátkosť času len načrtnuté a neskonkretizované. A, samozrejme, aj vzhľadom na už zopakovaný problém s chýbajúcimi rozpočtovými limitmi.
V tejto súvislosti chcem upozorniť na to, že rozpočet Slovenskej republiky, štátny rozpočet, ako hovoríme zákon roka, je ešte intenzívnejšie žitý všetkými nami, všetkými občanmi tejto krajiny. Týka sa všetkých ľudí ešte viac ako kompetenčný zákon, s ktorým sme nesúhlasili a ktorý bol pre hodinou prijatý. A preto by sme očakávali, že tu bude demokratický proces, legislatívny proces maximálne participatívny, hoci, samozrejme, zodpovednosť je na vláde, na predkladateľovi. Preto tiež apelujem na to, aby odporúčania Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, najmä v súvislosti s výdavkovými limitmi, boli v maximálnej miere akceptované pre dobro celej krajiny, pre všetkých.
Ešte poukážem na dve veci. Jedna je, že ma znepokojuje to, čo Jozef Hajko zdôraznil, že sa pretrváva, respektíve posilňuje závislosť na ruskej rope v čase, keď vojna na Ukrajine, jej koniec je ešte v nedohľadne. V rozpočte vidím aj pozitívne prvky, budem hovoriť o tom pri svojom vystúpení v rozprave v oblasti školstva.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.12.2023 22:26 - 22:41 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Čaučík, pri zhrnutí tvojho príspevku som si uvedomil, že vlastne forma prerokovania kompetenčného zákona úplne presne a riadne zodpovedá jeho obsahu. Koncentrácia politickej moci, praktické zrušenie nezávislosti niektorých významných inštitúcií, ako je protimonopolný úrad, štatistický úrad, dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Úrad pre reguláciu sieťových odvetí, a to všetko v skrátenom legislatívnom konaní v rozpore s § 89 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky. Ako sme mohli čakať, že by takýto vládny návrh kompetenčného zákona rešpektoval kompetencie výborov Národnej rady SR, odborné diskusie, riadny legislatívny proces, medzirezortné pripomienkovacie konanie, keď jeho cieľom je oslabiť demokraciu?
Vážení poslanci koalície vládnej, naozaj neviem, aké máte za tým úmysly, nechceli ste nám o tom nič povedať ani na výbore pre vzdelávanie, vedu, výskum a mládež, nevyjadrujete sa k tomu ani teraz tu, nedozvedáme sa, čo teda je za tými nevysvetlite... nevysvetleným a nedôkladne podloženým návrhom zákona a navrhnutými zmenami. Ale nečudujem sa, že takouto formou takýto zákon s takýmto obsahom prichádza, veď keby to malo byť inak, je to, ako by ste čakali, že Juraj Jánošík bude prepadať dostavníky emailom.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.12.2023 19:26 - 19:41 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, aj keď som nepočul, že by som ho dostal. Ďakujem.
Ďakujem kolegyni Petrík za príspevok. Osobitne ma zaujalo, ako ste spomenula a poukázala na chyby a amaterizmus, ktorý je badateľný a my ho vieme, viacerí sme ho už dokumentovali v tomto vládnom návrhu zákona, tzv. kompetenčnom zákone. No a zaujalo ma to, že práve vládna koalícia označovala svoj nástup k moci ako koniec amaterizmu a začiatok konsolidácie a ukľudnenia spoločnosti. A je fakt, že všetci chceme žiť na Slovensku, kde budú veci a služby fungovať ako povedzme v Švajčiarsku.
Zároveň som počul veľakrát politikov zvaľovať vinu za problémy na úradníkov. Úradní... prácu úradníkov sledujem desiatky rokov a vidím, že často sú tí ľudia frustrovaní, pretože práve my politici im nastavujeme podmienky, v ktorých majú pracovať, a tým aj podmienky v konečnom dôsledku na kvalitu a výkon ich práce a služby. No a toto za niekoľko dní zriadené ministerstvo cestovného ruchu a športu je typickým príkladom toho, aké podmienky pripravujeme pre fungovanie. Ani zďaleka mi to nepripomína Švajčiarsko. Priatelia, predstavte si, alebo, kolegovia, kolegyne, že by sme ako poslanci alebo vláda tu, jej členovia, zástupcovia by neriadili krajinu, ale lietadlo. Ja by som do takého lietadla nechcel nasadnúť, čo neviem, čo má natankované, kam poletí, nemá vyskúšané systémy, nastavené procesy ani procedúry. No, tohto sa desím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.12.2023 17:56 - 18:11 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem za slovo. Pokúsim sa reagovať na takmer všetky a budem ich spájať do skupín.
Áno, pani poslankyňa Nash, Dubéci, rokovanie vo výboroch sme... vo výbore sme nemali, nemohli sme klásť otázky. Teraz sa snažíme o tom rokovať, ale tiež druhá strana, koalícia je ticho.
Pán poslanec Dostál, ďakujem za pripomienku k pani prezidentke. Tiež by som sa čudoval, keby pani prezidentka podpísala tento návrh zákona. A tu, prirodzene, nejde o nejaký jej názor, ktorý ja nepoznám, ale o oslabenie pozície prezidenta Slovenskej republiky a o koncentráciu moci pod vládou a o vlastne praktické znemožnenie nezávislosti týchto kľúčových organizácií.
Pán poslanec Sulík, ďakujem za vecné upresnenie kompetencie ministerstva hospodárstva, čo odhalilo ďalšie nedostatky tohto kompetenčného zákona.
Páni poslanci Šmiľňák, Hargaš, Hajko, máte pravdu. Nahrádzame dialóg medzi koalíciou a opozíciou, nahrádzame medzirezortné pripomienkovacie konanie, analýzu vplyvov, diskusiu so zainteresovanou odbornou verejnosťou. Robíme to možno platonicky v tejto poloprázdnej sále.
Páni poslanci Pročko a Janckulík, ďakujem aj za vaše príspevky a je fakt, že sme ochotní prispieť a hľadať najlepšie riešenia pre Slovensko, ale zdá sa, že vládnej koalícii k definícii pravdy stačí len aritmetická väčšina a o skutočný dialóg s nami, žiaľ, nestojíte. Pán poslanec Hlina, ďakujem aj za vaše, vašu faktickú. Veci sa musia, musia nielen správne byť, ale sa tak aj... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.12.2023 17:26 - 17:41 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pani ministerka, dámy a páni, v svojom príspevku sa pokúsim vyjadriť ku kompetenčnému zákonu tak, aby som sa neopakoval po už mnohých vážnych zisteniach a vyjadreniach, ktoré ste tu predniesli, a pozriem sa na to tak, aby som doplnil svojím postrehom vaše postrehy.
Prvý z nich je to, že sme vo výbore pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport mali rokovať o tomto návrhu vládneho zákona z celkom silného a logického dôvodu, že sa ním, tak to bolo aj ohlásené, mení najmä kompetencia ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Predstavte si, že toto rokovanie výboru malo byť minulý pondelok 8.15 h a na toto rokovanie sa dostavilo okrem niekoľkých opozičných poslancov iba pani predsedníčka výboru a nebol tam ani jeden koaličný poslanec. To mi príde ako hrubé zrno aj v týchto neľahkých časoch, pretože ak máme rokovať na výbore, ktorého sa toto dotýka, mimoriadne o zmene štruktúry fungovania kompetencií ministerstva školstva a nezaujíma to žiadneho z koaličných poslancov, oberá nás to aj o to minimum príležitostí rokovať a vyjadrovať sa k tomuto zákonu, vážení kolegovia a kolegyne, vzhľadom na to, že tento zákon predkladá vláda v skrátenom legislatívnom konaní.
Taktiež som bol svedkom vyjadrení medializovaných aj pána predsedu Národnej rady, kedy hovoril o tom, že obviňoval nás z toho teda, opozičné strany, menovite aj KDH, že nám ide o nejaké sabotovanie rokovania zákona o štátnom rozpočte. Ďakujem vám, kolegovia, ktorí ste predkladali procedurálne návrhy, aby bol zákon o štátnom rozpočte, ktorý si uvedomujeme, že je zákonom roka, predradený a ku ktorému sme sa chceli konštruktívne, vecne vyjadrovať, pretože si uvedomujeme, že je to dôležité pre našu krajinu.
A na záver tohto úvodu si dovolím vyhlásiť, že aj keby sme boli v strede uhorkovej sezóny a nie pár dní pred koncom roka, po ktorom máme fungovať podľa nového rozpočtu, tak by som priniesol presne ten istý príspevok, ktorý poviem dnes večer, pretože tento zá... tento môj príspevok nie je len o nejakej obštrukcii, ale podobne ako aj vaše poukazuje na vecné a konkrétne nedostatky, čo je naša úloha, jediným možným spôsobom, ktorý nám zostal v rozprave v pléne Národnej rady.
A pôjdem postupne. Minimálne sa budem dotýkať tých vecí, ktoré tu už boli riadne spracované a doplním ich o ďalšie.
V čl. I zmeny, sa riešia zmeny v zákone 575, kompetenčný zákon, z roku 2001, je to § 3 písm. l), ktoré znie, že ministerstvo školstva, výskumu... že nový názov ministerstva bude Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. Keď už musíme meniť názov ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu kvôli zriadeniu nového ministerstva a odčlenenia športu, pýtam sa, prečo to nie je Ministerstvo vzdelávania, vedy, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. Ubezpečujem vás, že nejde o slovíčka, ale o potrebný posun smerom k realite a nielen k svetovým trendom, ale aj k potrebe Slovenska. Školstvo je síce významná, ale podmnožina vzdelávania. Nevyhnutne potrebujeme systém celoživotného vzdelávania nielen v podobe zákona, ale aj dostupného systému, dostupného každému občanovi v dospelom veku.
Poviem vám na to jeden konkrétny príklad. Nedávno sme spustili tretí reaktor jadrovej elektrárne v Mochovciach a jadrová elektráreň v Bohuniciach má pripravený jeden veľkolepý projekt, kde sú nielen nový jadrový zdroj, ale aj alternatívne zdroje elektrickej energie. No a predstavte si, že štvrtý jadrový reaktor v Mochovciach vyžaduje minimálne šesťdesiat operátorov jadrovej elektrárne, ale na slovenských univerzitách ich študuje dokopy dvanásť. My ich potrebujeme šesťdesiat na to spustenie, inak by sme už boli pripravení na ďalší zdroj elektrickej energie. Táto situácia je riešiteľná. Nie je to riešiteľné nejakým, nejakými umiestenkami alebo príkazmi, čo majú mladí študovať, ale je riešiteľná práve formou celoživotného vzdelávania. My nepotrebujeme absolventov jadrovej fyziky, ktorí budú po piatich rokoch schopní vymyslieť princíp a fungovanie jadrovej elektrárne. To už je vymyslené. My potrebujeme operátorov jadrových elektrární. My máme na Slovensku energetikov, stavebných architektov, bezpečnostných technikov, jednoducho veľa ľudí, ktorí sú pripravení si doplniť vzdelanie tak, aby mohli slúžiť ako operátori jadrových elektrární. Toto vám nehovorím ako svoj názor. Komunikoval som s týmito odborníkmi a viem, čo potrebujú, a riešil som to aj z pozície toho krátkeho pôsobenia ministra školstva. Toto je cesta. Ak by sme dokázali fragmentovať vzdelávanie, aby ten, kto potrebuje nejaký semester alebo doplniť si nejaký významný, významný segment svojho vzdelávania, ktoré mu chýba pre svoju kvalifikáciu, načo potrebuje nastúpiť znovu na vysokú školu, keď je to zamestnaný človek, ktorý je povedzme v strednom veku? Čiže fragmentovať mnohé vzdelávacie programy na vysokých školách tak, aby ich ony mohli poskytovať aj ľuďom, ktorí si takto budú v režime celoživotného vzdelávania dopĺňať vzdelanie, je veľmi žiaduce.
No, píšete vo vládnom návrhu "výskum a vývoj". Pýtam sa, prečo nie "veda a vývoj", čo, samozrejme, je komplexnejšie a pokrýva danú oblasť úplne.
V § 3 sa dopĺňa písm. o), ktoré znie, a to je to slávne písmeno, ktorým vzniká Ministerstvo cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky. No, ja budem veľmi ústretový a konštruktívny. Uznávam, že je to téma, že zriadiť ústredný orgán štátnej správy pre cestovný ruch a šport nemôžeme, kolegovia, len tak zahodiť do koša ako na prvú blbý nápad. Viem si predstaviť, že by to mohlo priniesť vďaka istému raciu aj nejaký osoh. Ale to vyžaduje, samozrejme, do detailu, nemyslím malé nepodstatné detaily, ale procesné záležitosti a kompetencie, ako bude toto ministerstvo fungovať, kde budú kompetenčné čiary medzi jednotlivými rezortami, ako to tu už bolo spomínané, školský šport a profesionálny šport. Takéto usporiadanie sme nevideli ani v dôvodovej správe, ani v žiadnom, žiadnom ďalšom materiáli, zdá sa, že to je ministerstvo pre ministerstvo. V doložke vybraných vplyvov je uvedené, že zriadenie nového ministerstva bude mať nulový, žiaden vplyv na rozpočet verejnej správy, ale ja nemám vedomosť, a bol som na tom ministerstve, že by niekde čakala hotová pripravená kompletne zariadená budova pre nové ministerstvo so zodpovedajúcou technikou a technikmi, autami, mobiliárom a tak ďalej. Viem si predstaviť, že ak by toto vláda myslela vážne a chcela to uskutočniť seriózne, že by potrebovala minimálne rok na to, aby sa aj so zväzmi, aj so všetkými zainteresovanými, aj so samosprávami pripravil komplexný návrh v riadnom legislatívnom procese s MPK, a nie v skrátenom legislatívnom procese.
Mimochodom, v doložke vybraných vplyvov sa explicitne uvádza, že predložený vply... predložený vládny návrh zákona nemá vplyv absolútne na nič. Žiaden vplyv na rozpočet verejnej správy a samospráv, žiaden vplyv na podnikateľské prostredie, žiaden vplyv na životné prostredie a služby verejnej správy. Tak ja túto vec čítam trochu inak, ako to už zaznelo, tak sa teda pýtam, načo nám vlastne vláda predkladá zákon, ktorý nemá vplyv vôbec na nič okrem toho, že zaťaží štátnu kasu v čase, keď ju treba sanovať.
Tiež v § 4 ods. 3 sa teda mení popis umiestnenia štátnych tajomníkov na ministerstvách, čo už ste aj vy spomínali, táto zmena umožňuje neobmedzený počet štátnych tajomníkov. Každý štátny tajomník má, samozrejme, kanceláriu, auto, priamo podriadených, takto naozaj nevyzerá snaha o šetrenie a konsolidáciu a ani snaha o jasné kompetenčné vymedzenie, čo má za úlohu zákon, kompetenčný zákon priniesť.
Len sa dotknem, § 22 ods. 2 znie: "Na čele Protimonopolného úradu Slovenskej republiky je predseda, ktorého vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády. Na čele Slovenskej informačnej služby je riaditeľ, ktorého vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády." Hneď prišiel pozmeňujúci návrh s týmto vládnym návrhom zákona, že aj podpredseda protimonopolného úradu bude vymenovaný, odvolávaný už nie prezidentom, ale vládou Slovenskej republiky. To je, samozrejme, ďalšia nedemokratická koncentrácia moci, ktorá môže urobiť z nezávislého úradu poslušného služobníka vlády, tak ako sme to videli pri Úrade pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý tým taktiež stráca svoju faktickú nezávislosť, a takto to bude fungovať vždy, keď sa predsedovi vlády alebo vláde nebude pozdávať výstup údajne podľa zákona nezávislého Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ako to bolo pri okamžitej výmene pána Jurisa.
Do § 24a sa vkladajú nové body 4 a 6, ktoré znejú: "Úrad vlády Slovenskej republiky plní úlohy strategickej a metodickej koordinácie v oblasti výskumu, vývoja a inovácií." A ešte vás chcem upozorniť na jeden bod, bod 6: "Úrad vlády Slovenskej republiky", počúvajte, "Úrad vlády Slovenskej republiky riadi a koordinuje opatrenia na tvorbu a uskutočňovanie talentovej politiky."
Súčasné ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu s priamou vecnou pôsobnosťou v oblasti vysokých škôl a vedeckých výskumných ústavov, ako je Slovenská akadémia vied, má byť kompetentné pri tvorbe politík a úprave podmienok pre vedu, výskum a čiastočne aj vývoj a inovácie. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu má priamo riadenú organizáciu Centrum vedecko-technických informácií, ktorá 85 rokov má na starosti podporu vedy. Činnosť CVTI sa stručne dá zhrnúť do piatich dimenzií: vedecká knižnica, podpora vedy, popularizácia vedy, informačné systémy a správa dát v školstve, projektová činnosť vrátane internacionalizácie. Samozrejme, videl som to zblízka, CVTI treba riadne manažovať a využiť jeho potenciál, a nie však nechať tak a začať stavať systém podpory vedy a výskumu na inom mieste na úrade vlády, ktorá nemá vecné odborné zázemie ako ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Tvorba a uskutočňovanie talentovej politiky je priamou súčasťou vzdelávania a je absurdné, ak sa táto vecná pôsobnosť prenáša na úrad vlády. Vzniká tak naozaj namiesto jasného rozdelenia kompetencií skôr kompetenčný chaos. Vítam, ak podpredseda vlády bude koordinovať prierezové témy, ako je transfer inovácií do biznisu, čo sa týka ministerstiev, minimálne ministerstva školstva, hospodárstva a financií. To je naozaj potrebné a vítané. Kompetenčný zákon má za úlohu robiť jasno v kompetenciách ústredných orgánov štátnej správy, nastaviť deliace čiary zodpovednosti a vecnej pôsobnosti a efektívnej synergie. Lebo som však povedal, tento zákon robí opak, vnáša nejasnosti do kompetencií a komplikuje systém.
Článok II. Tu sú zmeny v zákone 540 o štátnej štatistike. V § 6 ods. 2 a 3 sa slová "prezident Slovenskej republiky na návrh vlády" nahrádzajú slovom "vláda". Viete, o čo ide, lebo je to pri viacerých týchto nezávislých, zo zákona zriadených štátnych inštitúcií, ktoré majú byť odbornou protiváhou politickým rozhodnutiam, respektíve dávať odborné stanoviská a výstupy pre čo najlepšiu politiku štátu.
Viete, ako matematik som pracoval so štatistikou nielen v edukácii, ale aj pri spracovaní výskumných dát tvorby záverov a hodnotenia dát. Verte, že štatistika a jej použitie nie je nezávislé od ľudského faktora a to vo všetkých procesných krokoch; získavanie dát, ich organizácii, voľby metód spracovania, analýzy dát a napokon ich vyhodnotenia interpretácie. Zľudovela trochu taká žartovná definícia, štatistika je presný súčet nepresných čísel. Štatistický úrad musí byť z titulu zákona, ale najmä z princípu zo zákona nezávislý. Prečo potom táto zmena zákona, prečo nemôže riaditeľa štatistického úradu menovať na návrh vlády prezident Slovenskej republiky, ale bude ho menovať a odvolávať vláda? Je to, žiaľ, ďalší príklad koncentrácie moci a politizácie inštitúcií. Viete, v detaile, myslím, že to tu už zaznelo, sú dôvody pri odvolávaní týchto šéfov týchto nezávislých inštitúcií pribudlo písmenko e), ktoré hovorí, že vláda môže odvolať takého človeka, ak sa vyskytnú po taxatívnych dôvodoch, "ak sa vyskytnú iné závažné dôvody," teraz počúvajte pozorne, "najmä v prípade konania, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych a odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie".
Čiže ak ten človek sa niekde vyjadrí alebo jednoducho akokoľvek vystúpi, čo má, čo vyvolá, čo má len potenciál vyvolať pochybnosti v členoch vlády, tak ho môžu okamžite odvolať. Ako vágnejšiu definíciu som nečítal ani v školskom poriadku na základnej škole.
Článok III, zmeny v zákone o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou. Je to, samozrejme, to isté, také isté vágne dôvody na odvolanie a tiež to už bolo spomenuté, že tento nezávislý úrad má v kompetencii spravovať 8 mld. eur.
Na záver článok VIII o zmene zákona 392/2011 Z. z. o obchodovaní s výrobkami obranného priemyslu a čl. IX o zmene zákona 144/2013 Z. z. o obchodovaní s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov. Tam sa jednoducho kompetencie ministerstva zahraničných vecí nahrádzajú kompetenciami ministerstva obrany vo všetkých bodoch. Čo to znamená? Že ministerstvo hospodárstva, ktoré rozhoduje o udelení dovozných a vývozných licencií, tak všetci ostatní partneri ministerstva hospodárstva majú len odporúčací charakter okrem záporného vyjadrenia, teraz už nie ministerstvo zahraničných vecí, ale ministerstva obrany k žiadosti o udelenie vývoznej licencie alebo dovoznej licencie, ktoré sú pre ministerstvo záväzné.
No, zmeny v zákonoch upravujúcich obchodovanie so zbraňami vrátane presunu niektorých kompetencií z ministerstva zahraničných vecí na ministerstvo obrany nie sú maličkosťami ani precizovaním aktuálnej úpravy. Ak zoberieme do úvahy charakter viacerých legislatívnych úprav tohto vládneho návrhu zákona, ktorým je oslabenie nezávislosti kľúčových úradov a koncentrácia politickej moci, tak zmeny v zákonoch upravujúcich obchodovanie so zbraňami, vyvolávajú obavy a rozhodne by si vyžadovali riadne legislatívne konanie, medzirezortné pripomienkovacie konania a dostatočný priestor na prerokovanie v Národnej rade Slovenskej republiky. Osobitne, keď sú občania konfrontovaní s medializovanými informáciami o spojení pána ministra obrany Roberta Kaliňáka so zbrojárskym biznisom. Úprimne, nestaviam iba na medializovaných informáciách, ale riadny priestor na vecné preskúmanie presunu zásadnej kompetencie z ministerstva zahraničných vecí na ministerstvo obrany sme nemali. Ak prejde tento vládny návrh zákona, bude mať ministerstvo obrany pod vedením pána ministra Kaliňáka exkluzívnu kompetenciu rozhodovať o tom, komu nebude udelená dovozná alebo vývozná licencia pre obchod so zbrojárskymi produktami. Znamená to, že bude toto ministerstvo, kde sú medializované správy o prepojení jeho šéfa na firmy obchodujúce so zbraňami, rozhodovať o tom, kto nemôže dovážať a vyvážať tento druh tovaru, a tým pádom, samozrejme, aj kto môže. Zdá sa vám to v poriadku? A takýto zákon je predkladaný v skrátenom legislatívnom konaní.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis