Ďakujem, pán podpredseda.
Nadviažem na vás, pán minister, je to naozaj veľmi smutná správa. Takisto chcem vyjadriť úprimnú sústrasť za vyhasnutý život, ktorý tu máme, a myslím si, že každý jeden z týchto hrdinov, ktorý zahynie pri takejto práci, si zaslúži zvláštnu úctu, pretože to sú ľudia, ktorí sú pripravení obetovať aj to najvyššie, teda aj svoj život, pre záchranu iných. A je pekné, že ste to spomenuli. Myslím si, že to platí pre všetkých, či sú to hasiči, či sú to policajti, či sú to vojaci, jednoducho si vybrali tento, toto povolanie, ktoré môže byť spojené aj s týmto smutným osudom. Našou úlohou by, samozrejme, malo byť, aby mali čo najlepšie pracovné podmienky títo ľudia, aby sa mohli takéto riziká minimalizovať.
Ja mám na vás, pán minister, jednu otázku a zhrnul by som to asi takto. Je to nekoncepčné, je to drahé, autor sa domnieva, že to pomôže, ale ono to nakoniec vôbec nemusí pomôcť. Čo je to? Podľa môjho názoru je to pokus o akúsi atómovku, ktoré sme tu aj v minulosti mali.
Pán minister, vy ste vo funkcii už skoro rok. Vy ste vedel, že pôjdete do funkcie, ktorá je náročná, bude si od vás vyžadovať naozaj enormné nasadenie a že tá situácia v Policajnom zbore nie je ružová. A áno, treba si priznať, nie je to, že vy ste pôvodcom všetkých problémov, ktoré v polícii sú. Tie problémy sa naťahujú a ťahajú sa tam už v podstate dekády a nejakým spôsobom sa nepodarilo to koncepčne vyriešiť. A aj z toho pramení tá určitá frustrácia policajtov a Policajného zboru, že v podstate roky pracujete v nejakom prostredí, ktoré sa nejakým spôsobom nemení alebo nezlepšuje, keď vidíte, že výstrojné, pracovné podmienky v kanceláriách, budovy, autá a podobné záležitosti, že vlastne ako keby stále zaostávali za tým vývojom toho 21. storočia. Preto myslím si, že úlohou každého ministra je, aby prvé, čo urobil, si urobil taký prehľad, taký audit, kde tlačí tá topánka v tom Policajnom zbore, keď sa teda už konkrétne o ňom bavíme v tomto, pri tomto návrhu zákona, kde tlačí najviac. A očakával by som od každého ministra, že príde a začne pracovať na nejakom koncepčnom materiáli, ktorý by mal nastaviť nejaké postupné systémové riešenia tohto problému, ktorý tu máme: krátkodobé, strednodobé, dlhodobé. A očakával som, že prídete po nejakom čase s prehľadom toho, že tak máme takéto podstavy, máme takéto problémy a ideme a tuto prezentujem takýto materiál, na základe ktorého budeme postupne sa snažiť odstraňovať tie nedostatky a riešiť tieto problémy.
No ale, bohužiaľ, to sa nestalo a po roku v podstate tu máme len jeden taký, úprimne, z môjho pohľadu taký narýchlo zbúchaný návrh, ktorý má narýchlo nejakým spôsobom zalepiť všetky tie trhliny, ktoré tam vznikli, a nejakým spôsobom akože teraz zalepiť oči pár policajtom, že však ešte chvíľku vydržme, lebo môže byť zle.
Úprimne, všetci si uvedomujeme, aj preto ste aj prišli s týmto návrhom, že tá situácia je vážna a že ju treba riešiť. Ale osobne si myslím, že týmto sa vám to pravdepodobne nepodarí, berúc do úvahy aj rozhovory s policajtami, vyjadrenia odborového zväzu Policajného zboru a tak ďalej. Ale čo sa vám podarilo, je, a to si dovolím znova to podotknúť, rozbiť NAKA. Rozbiť NAKA tak, že z toho vznikli nejaké tri ďalšie celky, čiže sme sa vrátili v podstate naspäť dvanásť alebo trinásť rokov dozadu, ktoré má akože nahradiť tú funkciu a tie úlohy, ktoré NAKA plnila, a vidíme, že to začína prinášať svoje prvé jedovaté plody, a tie sú napríklad aj v kontexte medializovaných informácií, ktoré sme sa dozvedeli, že toto môže mať negatívny dopad na vnímanie Európskej komisie ohľadne dôveryhodnosti Slovenskej republiky pri riešení korupcie na Slovensku, a teda aj pri vyplácaní fondov Európskej únie Slovenskej republike, ktorá už začína sondovať situáciu a zvažovať, že či nepozastaví niektoré eurofondy. A je to, samozrejme, v kontexte novely Trestného zákona, v kontexte likvidácie NAKA, ako aj v kontexte likvidácie špeciálnej prokuratúry. Takže tu sa začínajú prejavovať ďalšie výsledky a toto má mimoriadne mrzí, pretože to nie je to, že by to bola škodoradosť, že tak vám treba, to je o tom, že to postihne nás všetkých, všetkých na Slovensku a bude to mať neblahý dopad na nás všetkých, či sú to koaliční, alebo opoziční voliči.
Taktiež si spomínam, že ste hovoril, že dáte hlavu na klát, keď sa vám nepodarí zvýšiť platy pre policajtov v Policajnom zbore. Máme tu teraz tento návrh zákona, ktorý tu dáva nejaké tie príspevky 5-tisíc eur, ktoré keď si rozrátate pre tých, ktorí už odslúžili 20 rokov, pretože tí, ktorí nespĺňajú tie podmienky, teda tí, ktorí ešte neodslúžili tých 20 rokov, tých sa to netýka, tak to rozrátate na tie tri roky, tak sa dostávame naozaj na sumy, ktoré v kontexte valorizácie dôchodkov sú pre nich nezaujímavé.
Takisto keď sa pozrieme aj na situáciu, čo sa týka navyšovania príspevku na bývanie. Milé, poteší, ale poteší, ja neviem, možno vo Zvolene, poteší možno vo Svidníku, v Bratislave tak trošku menej. A práve, kde máme tie väčšie problémy, sú veľké mestá. Sú Košice, sú Bratislava a tak ďalej. Čiže tu je ďalšie, ďalšie také riešenie, ktoré ja... možno už akože nie zlé, ale podľa mňa takisto nie že koncepčné.
Takisto tie príspevky pre policajtov, ktorý, ako náborový príspevok päťtisíc eur, pokiaľ má byť, má byť toto motivácia, že ja sa skúsim strčiť do Policajného zboru, aby som rýchlo zhrabol päťtisíc eur a nejak to vydržím, tak to, myslím si, že nie je tá správna motivácia. Myslím si, že tá správna motivácia by bola, keby ten Policajný zbor bol funkčný, keby mali pracovné podmienky a keby sa riešili aj tie problémy, ktoré tí policajti majú. A tam tých problémov je strašne veľa, máme kopec policajtov, ktorí slúžia v iných mestách a musia dochádzať pravidelne, na čo míňajú peniaze a tak ďalej. A snažia sa byť preradení, ale vzhľadom na kritickú situáciu, napríklad v Bratislave alebo iných mestách, to jednoducho neprináša žiadny efekt pre týchto policajtov a tí sú demoralizovaní, jednoducho hľadajú riešenia, ako odísť z toho Policajného zboru.
Čo tu hrozí, je, že tento rok už odišlo, myslím si, že 1 100 alebo 1 200 policajtov a reálne sa hovorí o tisíckach ďalších. Pri podstave, ktorý máme, a nízkom nábore máme situáciu, že naozaj môže byť ohrozená bezpečnosť Slovenskej republiky. Aj v kontexte novely Trestného zákona, kde práve dochádza k postupnému nárastu kriminality takého drobnejšieho charakteru, či sú to krádeže, vykrádačky a podobné veci. Tu sa nebavíme len o nejakých potravinových reťazcoch, ako je Billa alebo niečo podobné. Sú veľmi známe rôzne prípady z obchodov, ktoré predávajú luxusné oblečenie alebo elektroniku, kde práve dochádza najviac k takýmto, k takýmto krádežiam, niekedy až kurióznym, a to policajti vám môžu o tom hovoriť. A čo je ďalší problém, tí policajti to nestíhajú všetko pokrývať. Dokonca to priznal aj váš policajný prezident Solák, že môžu byť situácie, kedy tí policajti nebudú schopní sa dostaviť k takýmto prípadom, pretože sú v podstave a, zamlčané, že týchto prípadov narastá. Takže sa dostávame do situácie, že keď od októbra alebo od novembra budeme mať ďalší odliv, tak budeme mať masívny problém na Slovensku. Dokonca sa hovorí, že sa budú zlučovať obvodné oddelenia, že sa budú nejakým spôsobom lepiť hliadky. Dokonca sa uvažuje, že sa bude využívať, že sa budú využívať aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky, aby spoločne hliadkovali s policajtami, pretože ich bude nedostatok. A to už je absolútny prejav totálneho zlyhávania bezpečnosti ako takej. Je. Pokiaľ budeme mať že hliadky vojaci a policajti, ktoré ste ináč v minulosti práve v covidových časoch vy kritizovali, že takéto niečo jednoducho je dôkazom nejakého nekoncepčného prístupu a že strašíme ľudí nasadzovaním armády a podobné veci, tak vy v podstate ste v situácii, kedy sa môžete ocitnúť naozaj v rovnakej situácii a urobiť to isté.
Čo je ďalším problémom tohto návrhu, ktorý ja vnímam nekoncepčne, je, že my nemáme urobené tie analýzy. My sme sa pýtali pani štátnej tajomníčky Kurilovskej, ktorá vychádzala z toho, že máme nejaké informácie, ktoré nám dal nejak Policajný zbor a my si myslíme, že by to mohlo stačiť. Toto nie je analýza, lebo my nevieme, že koľko tých policajtov to osloví a či ich to naozaj osloví a či teda naozaj zostanú. Nebudeme to vedieť ani nejakým spôsobom vyhodnotiť, pretože nemáme žiadnu analýzu a žiadne čísla. Takže to je len akési, akési riešenie, ktoré má nejakým spôsobom tak trošku zalepiť aj verejnosti oči, že neodišlo ich 3 000, odišlo ich 2 000, hej, že zabralo to. No, tak nevieme, myslím si, že toto tiež bude situácia, ktorá, ktorá si vyžaduje podľa mňa trošku väčšiu analýzu a hlbšiu analýzu.
Ale čo je také, taká nadstavba tohto celého, že v tomto všetkom, kedy naozaj že policajti nepatria do tej skupiny spoločnosti, ktorí by teda zarábali nadštandardne, tak majú fakt problémy rodinného charakteru, pretože keď častokrát keď slúžite mimo miesta pobytu, máte tam manželku, máte hypotéku, máte iné veci, tak častokrát prerátavate každé euro. A títo ľudia dostanú od vás ponuku, že môžu chodiť vlakom zadarmo. Na toto všetko. Akože v poriadku, určite sa nájde nejaký policajt, ktorý povie dobre, tak teda budem chodiť vlakom. Ale takisto keď si pozriete tie spoje, tak ja neviem, keď niekto dochádza z Nových Zámkov do Bratislavy a vyráta si služby, ktoré má, tak zistí, že aha, vlastne ja ten posledný vlak do Nových Zámkov nestíham, takže aj tak budem chodiť autom. Takže komu toto pomôže, akým spôsobom toto vyrieši situáciu, o tom si silne, o tom silne pochybujem.
Ja by som si to dovolil zhrnúť tak, že, bohužiaľ, tento návrh vnímam naozaj ako akúsi, akýsi pokus o homeopatickú liečbu na rakovinu. Pretože to, čo policajtov zaujíma, že či sa naozaj črtá v budúcnosti to, že sa ich situácia bude zlepšovať. A to nie je len to, že dostanú väčší plat. To je to, čo ste nereflektovali, keďže došlo k 14,5-percentnej valorizácii dôchodkov, načo, prirodzene, tí policajti si to vyrátali a vlastne mali na to reagovať, ale aj to, že v akých podmienkach budú pracovať, ako vyzerajú ich pracoviská. Veď sám to vidíte, hej? Ja som navštívil iks policajných staníc, jakým spôsobom to tam vyzerá, ako pracujú, akú majú výpočtovú techniku a tak ďalej. Čiže toto sú všetko veci, ktoré tých ľudí prirodzene demotivujú. Jednoducho v takomto pracovnom prostredí, kde nemáte ani rolety, nemáte ani nejak markízu na oknách, aby ste si mohli zastrieť, a v tomto lete, kde naozaj boli horúčavy 36, 37 stupňov, tak si tí policajti lepia papiere na okná, aby úplne na nich nepražilo. Tak myslím si, že aj toto prispieva k tomu, že jednoducho nevidia, že by sa črtalo niečo, nejaký systémový prístup, ktorý by im povedal: dobre, tak teraz investujeme toľkoto do infraštruktúry, teraz budeme mať toto, zlepší sa takto a takto, takáto a takáto situácia. Toto tam nie je. Jediné, s čím ste prišli, je, že tu máte nejaký príspevok päťtisíc eur a dám vám vlaky zadarmo. Myslím si, že toto nebude stačiť. A úprimne, ja mám takisto obavy. To nie je to, že teraz sa z toho teším a vysmievam sa, že ha-ha-ha, že tak toto sa vám nepodarí. Nie, pretože to bude mať dopad na nás všetkých, na našu bezpečnosť ako takú. Ja len dúfam, že tí policajti budú mať pocit zodpovednosti, že napriek tej zlej situácii, v ktorej pracujú a v ktorej sa ocitli, že naďalej budú ochotní obetovať svoj život svojmu poslaniu pracovnému, aby nás chránili pred tým, čo sa tu deje a čo aj spôsobila novela Trestného zákona.
Ďakujem.