Vážený pán predsedajúci, vážení páni poslanci, vážené pani poslankyne, my sme vám to hovorili. Slová, ktoré len málokto z nás rád počuje, ak sa v niečom pomýli, ale stoj čo stoj si trval na svojom.
Pani prezidentka vrátila zákon, ktorí ste silou mocou narýchlo bez riadnej diskusie ako parný valec schválili tesne pred Vianocami. Kiež by radšej ten parný valec pracoval na našich nedokončených diaľniciach. Diaľnicu do Košíc nám premiér Robert Fico sľuboval do roku 2010. Mešká len štrnásť rokov. Ale keď je potrebné postarať sa o vlastných ľudí, to parný valec nadobúda rýchlosť blesku a dokáže to realizovať aj bezodkladne.
Pani prezidentka vecne, správnymi argumentami rozobrala vami schválený zákon do poslednej skrutky. A neostalo z neho nič, na čo by ste mohli byť hrdí. Zhrňme si, prečo pani prezidentka zákon z 20. decembra 2023, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 575/2001 o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, vrátila. Okruhy jej pripomienok sú nasledovné:
Po prvé, vami navrhovaná zmena postavenie Slovenskej informačnej služby a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví je podľa názoru prezidentky prijatá spôsobom, o ktorom by každý právnik, a ich je medzi vami neúrekom, rovno povedal, že je účelová a prijatá spôsobom, ktorý vyvoláva právne a ústavné pochybnosti.
Druhý okruh, pani prezidentka mala výhrady aj k spôsobu zmeny vymenovania predsedu štatistického úradu a Úradu pred pohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Podľa jej názoru je táto zmena protiústavná a vedúci predstavitelia týchto úradov sa dostanú do politického vplyvu vlády, hoci by mali byť v zmysle ústavy nezávislí.
Treťou oblasťou je oblasť, ktorá je podľa názoru pani prezidentky sporná a nemá oporu v slovenskom ani v európskom práve, sú zmeny pri licenciách na obchodovanie so zbraňami a výrobkami obranného priemyslu.
A posledná, štvrtá oblasť sa týka samotného procesu prijímania nového zákona. Podľa názoru pani prezidentky ste obišli štandardné legislatívne konanie v rozpore so zákonom. Nemáte žiadny legitímny, zákonný ani ústavný dôvod na rýchlu zmenu predmetného zákona, ani tých zákonov, ktoré ste k tejto novele prilepili.
My sme vám to hovorili a nedali ste si povedať. Niekdajší politický vzor a partner Roberta Fica Vladimír Mečiar sa môže so závisťou pozerať, ako rozoberáte našu krajinu, agresívne si ju privlastňujete a robíte všetko pre to, aby činy spáchané vašimi ľuďmi boli amnestované a nikdy neboli vyšetrené. Meníte Slovensko spôsobom, t. j. cestou do minulosti a kradnete ľuďom ešte aj budúcnosť v našej krajine.
Čo touto novelou zákona ponúkate Slovensku, jej obyvateľom, obyvateľkám? Veľké nič. Nerobíte nič, čo by pohlo Slovensko z nelichotivých posledných priečok ekonomickej sily našej krajiny v porovnaní s inými štátmi Európskej únie. Nerobíte nič pre to, aby sme raz a navždy skončili s politickými nomináciami na postoch, kde politickí ľudia nič nerobia a vytvárate nové trafiky za zásluhy tým, ktorí vám pochlebujú alebo ktorým ste niečo dlžní. Nerobíte nič pre to, aby sme boli súčasťou demokratického sveta, práve naopak, zmenou kompetenčného zákona v oblasti licencií na zbrane vytvárate priestor pre to, aby sa Slovensko stalo krajinou, cez ktorú smerujú zbrane do nedemokratických režimov, ktoré potláčajú základné ľudské práva, o ktorých teda vehementne tvrdíte, že vám na nich nesmierne záleží a ako veľmi, veľmi vám ležia na srdci. Iste, ľudské práva za vašich ľudí.
Na ústavnoprávnom výbore som koaličných poslancov a poslankyne vyzývala, aby sa vyjadrili k výhradám pani prezidentky. Ale nič, čo by ich vyvrátilo, som sa nedozvedela. Bobríka mlčanlivosti síce porušil poslanec Michelko, ale namiesto argumentov, ktorými by rozptýlil ústavnoprávne námietky pani prezidentky, sa vydal na nejaký výlet do minulosti a poukazoval na to, ako boli pred rokmi niektoré osoby nominované. Ale mňa to skutočne nezaujíma, čo kto robil pred desiatimi rokmi. Mňa zaujíma, čo robíte tu a teraz. Pretože to je to, čo zásadným spôsobom určuje, aká bude budúcnosť našej krajiny a našich detí. Tak už sa aspoň prestaňte neustále skrývať za minulosť a skúste aspoň jedno, dodržiavať ústavu a vážne sa zamyslieť nad pripomienkami ktoré Národnej rady Slovenskej republiky adresovala pani prezidentka v rámci jej povinností zasadzovať sa o to, aby boli prijímané zákony, ktoré sú ústavne konformné. A tu vám jasne hovorí, že predložený návrh zákona takýmto nie je.
Rozoberme si teda pripomienky pani prezidentky, kvôli ktorým predmetný zákon odmietla podpísať na drobné. Výhrady k Slovenskej informačnej službe a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Naozaj vytrvalo som sa snažila dopátrať k odôvodneniu, prečo majú byť niektoré orgány zaradené medzi ústredné orgány štátnej správy. Pýtala som sa to na výbore, pýtala som sa to tu v pléne, pýtala som sa ministra spravodlivosti ako predkladateľa, ale aj poslancov a poslankýň z koalície, a nič. Nikto nič. Dôvodová správa, nič. Minister spravodlivosti, nič. Koaliční poslanci a poslankyne, nič. A tak nám nezostalo nič iné, len si dôvody domýšľať a v prípade SIS sa zatiaľ ponúklo jediné vysvetlenie, a to, že sa touto novelou iba vytvárajú podmienky, aby sa váš nominant Tibor Gašpar stal riaditeľom tajnej služby. Ale možno je ten dôvod úplne iný a možno nám ho dnes konečne prezradíte, alebo aj nie.
V prípade Úradu pre reguláciu sieťových odvetví ste už stihli konať a odvolali ste jeho predsedu len preto, lebo si splnil zákonom stanovenú povinnosť a včas oznámil nové ceny energií. A to sa vám nepáčilo až tak, že váš predseda vlády Robert Fico ho chcel za to osobne uškrtiť. Veľa tu od koalície počúvame, ako sa snaží trestné politiky iba prispôsobiť európskemu štandardu. No tak za takéto výroky sa podľa európskeho štandardu odstupuje. Ale vám je zjavne bližší iný štandard, ten ruský. Podľa vami navrhovanej zmeny sa Slovenská informačná služba a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví má stať ústredným orgánom štátnej správy. Z noci do rána, z ničoho nič, len tak, lebo, jaj, vlastne ste nám to stále nevysvetlili prečo.
Opakovane som sa pýtala koaličných poslancov, poslankýň na ústavnoprávnom výbore na tie dôvody navrhovanej zmeny. Pán poslanec Gašpar mi tvrdil, že má tie dôvody pred sebou, ale odmietal mi ich prečítať. Vidím, že bobríka mlčanlivosti hrá naozaj oduševnene, aj keď mi teda sľuboval, že si tieto dôvody necháva na rozpravu. Tak som čakala, že dnes vystúpi. Pán poslanec Gašpar, neviem, kde je, nevidím ho tu. Kde sú tie dôvody, pán poslanec Gašpar?
Možno by ste ho, kolegovia, mohli zavolať, aby naplnil svoje slová, lebo dnes má poslednú šancu. No ale kým budeme s nádejou čakať na odôvodnenie tento zmeny, tak si prečítajme, čo vám a vlastne nám všetkým pani prezidentka k zaradeniu SIS medzi ústredné orgány štátnej správy odkazuje. Podľa pani prezidentky je táto zmena, citujem: "v priamom nesúlade so znením zákona č. 46/1993 o SIS v znení neskorších predpisov, ktorý vyslovene zakotvuje, že SIS je štátnym orgánom SR, ktorý plní úlohy vo veciach ochrany ústavného zriadenia, vnútorného poriadku, bezpečnosti štátu a ochrany zahraničnopolitických a hospodárskych záujmov štátu".
Máte niekto z koaličných poslancov a poslankýň k tomu nejakú reakciu, niečo, čokoľvek? Môžete aj faktickou poznámkou sa prihlásiť. Väčšina z vás si to ešte ani nevyskúšala, tak možno teraz je tá šanca.
Druhým okruhom, ktorým sa venujú výhrady pani prezidentky, je zmena menovania a odvolania predsedov štatistického úradu a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Pri napĺňaní hesla ´vyhraj voľby, môžeš všetko´ sa vláda Roberta Fica neštíti ukradnúť si aj štatistický úrad a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Konkrétne, kým dnes šéfov oboch štátnych úradov vymenúva prezident na návrh vlády, podľa schváleného zákona ich bude menovať a odvolávať výlučne vláda. A čo je ešte viac zarážajúce a na čo vo svojom stanovisku upozorňuje aj pani prezidentka, vládna koalícia presadila do zákona aj nové dôvody, pre ktoré bude možné predsedov týchto úradov odvolať. Prvou vážnou výhradou pani prezidentky je, citujem: "podľa ústavy vyšších štátnych funkcionárov menuje prezident a nie vláda, čl. 102 ods. 1 písm. h), naproti tomu v čl. 119 písm. m) pri výpočte právomoci vlády ústava hovorí, že vláda vymenúva štátnych funkcionárov".
Páni a dámy z vládnej koalície, nemohli by sme sa tu aspoň dohodnúť na tom, že tie zákony, ktoré predkladáte v skrátenom legislatívnom konaní v rozpore so zákonom, budú aspoň svojím obsahom v poriadku? Aspoň keby boli v súlade s tou našou ústavou. Nemohli by sme sa naozaj na tom dohodnúť? Ústava, základný zákon našej krajiny, nič?
Stanovisko pani prezidentky obsahuje aj citáciu nálezu Ústavného súdu 32/95 zo 7. novembra 1996, kedy Ústavný súd konštatoval: "Kým za štátneho funkcionára je potrebné považovať každého pracovníka štátneho orgánu s istými, hoci minimálnymi rozhodovacími kompetenciami, vyššieho štátneho funkcionára by mali charakterizovať tieto znaky: je spravidla na čele ústredného orgánu, z titulu svojho postavenia zabezpečuje zachovávanie ústavy a zákonov a ich ochranu, presadzuje a chráni prioritné záujmu štátu i občanov doma a v zahraničí. Je do svojej funkcie stanovený, ustanovený na základe ústavy alebo zákona, pokiaľ je jeho pôsobnosť teritoriálne vymedzená, musí sa vzťahovať na celé územie republiky." Dôvody na odvolanie predsedu štatistického úradu, ktoré v novele dopĺňate, sú navyše vágne a dajú sa vykladať rôznym spôsobom. Predsedu úradu chcete odvolávať aj v prípade, že sa vyskytnú iné závažné dôvody, najmä v prípade konania, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie.
Čo to znamená, páni poslanci, pani poslankyne vládnej koalície? Znamená to, že predsedu štatistického úradu chcete odvolať, hocikedy sa vám a vláde zachce. Napríklad ak neuposlúchne a neupraví štatistiky tak, ako by ste si predstavovali? Lebo aj to sa môže stať. Alebo predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vtedy, keď sa vám znepáči nejaké jeho rozhodnutie? Tento stav znamená, a pani prezidentka to jasne sformulovala, že predsedovia oboch štátnych úradov by sa po vami navrhovanej zmene stali fakticky za výkon svojej funkcie politicky zodpovední vláde. To je v priamom rozpore s konceptom nezávislosti, ktorú zákon obom orgánom výslovne priznáva a explicitne ustanovuje, že nesmú podliehať vplyvu žiadnych iných orgánov verejnej moci. Naozaj krásne, zástupcovia a zástupkyne vládnej koalície. Opätovne tu narážame na zákonné a ústavné mantinely. Navyše, a to je akási pomyselná čerešnička na torte, vy chcete mať možnosť odvolať aj súčasné vedenie týchto inštitúcií a to teda konať retroaktívne. Opäť by som chcela apelovať na to, či by sme sa nemohli dohodnúť aspoň na tom, že tie zákony, ktoré predkladáte, budú v súlade s ústavou.
Tretím okruhom výhrad pani prezidentky sú výhrady k zmenám pri licenciách na obchodovanie so zbraňami a výrobkami obranného priemyslu. Ďalšia oblasť, ktorá je podľa názoru pani prezidentky sporná a nemá oporu v slovenskom a ani v európskom práve, sú zmeny pri licenciách na obchodovanie so zbraňami a výrobkami obranného priemyslu. O tom obšírne hovoril už kolega Tomáš Valášek z nášho klubu či pani poslankyňa Mária Kolíková.
Takže by som sa venovala ešte štvrtému okruhu, ktorým sú výhrady ku skrátenému legislatívnemu konaniu. Pani prezidentka sa v tomto bode pridala k rozsiahlej kritike skráteného legislatívneho konania, ktorú vláde adresovali mnohí a mnohé, vrátane nás tu v pléne, ale aj rada prokurátorov, Európska prokuratúra, Európska komisia, organizácie venujúce sa ochrane právneho štátu. A keď nič z toho nepomohlo, aby vláda návrh skráteného legislatívneho konania stiahla, stále máte šancu aspoň vyhovieť výhradám pani prezidentky. Spôsob, akým chcete túto právnu úpravu urobiť a akým sa má uviesť do právneho života, je v rozpore so zákonom.
Ako sme tu viackrát vysvetlili, nie sú splnené podmienky pre skrátené legislatívne konanie. Môžme si zopakovať § 89 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku: "za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody, Národná rada sa môže na návrh vlády uzniesť na skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona". Ide teda o absolútne mimoriadne prípady, kedy má byť skrátené konanie použité.
Skrátené legislatívne konanie je proces, ktorý by mal byť používaný výlučne v situáciách skutočného ohrozenia. Tieto situácie boli dôvodom jeho vzniku, aj dôvodom sú trvania v súčasnom právnom poriadku. Nie je možné obchádzať všetky zákonné pravidlá pri tvorbe zákonov, pretože je to pohodlnejšie z hľadiska presadenia zákona. Nie v demokratickej krajine. Potrebná diskusia, pripomienky a proces normotvorby nie je náhodou nastavený takto zložito. Má zabezpečiť, aby právne normy, ktorými sa musia riadiť všetci, boli čo najprecíznejšie, a aby mali čo najväčšiu podporu. Reflektujú tiež, a to tu aj dnes odznelo, potreby demokratickej spoločnosti zúčastniť sa na tvorbe spoločných pravidiel, ale aj kontrole. Súčasná vláda predložila do parlamentu doposiaľ 21 vládnych návrhov zákonov, z toho jedenásť v skrátenom legislatívnom konaní. Ako som to tu už viackrát uviedla, krásnych 71 % a podľa toho, čo zaznieva z úst ministrov v médiách, nás čakajú aj ďalšie skrátené legislatívne konania.
To sa tak veľmi bojíte riadneho legislatívneho procesu? Tak veľmi sa bojíte dať ľuďom priestor sa k vašim návrhom vyjadriť? No ja sa ani nečudujem, keď predkladáte návrhy, pri ktorých sami veľmi dobre viete, že nie sú v prospech ľudí na Slovensku, ale len v prospech vás, zabezpečenia si moci a beztrestnosti ľudí vám blízkych. Súčasná vládna koalícia sa pri tem, pri tom minimálne vo svojom programovom vyhlásení tvárila, že zlú prax skráteného legislatívneho konania z minulosti chce napraviť, ako som tu už viackrát uvádzala. Dovoľte mi opätovne v krátkosti odcitovať vaše programové vyhlásenie, ktoré ste tu schválili v tomto pléne: "Vláda presadí návrat k štandardnému politickému prostrediu demokratickej spoločnosti. Uskutočňovaniu kľúčových rozhodnutí bude predchádzať konkrétna forma verejných konzultácií. Vláda zvýši participáciu verejnosti pri prijímaní zákonov a iných právnych predpisov." A teraz si to skúste zreflektovať s realitou. Sedí? Sedí vám to? Všetky dôvody, ktoré uvádzate ako dôvod skráteného legislatívneho konania, sú dôvody politické, v žiadnom prípade nie právne ani zákonné. To sú slová pani prezidentky a ja sa s nimi úplne stotožňujem.
Ako som tu opakovane avizovala, ak návrh schválite napriek týmto závažným ústavnoprávnym výhradám, obrátime sa na Ústavný súd a dáme mu priestor uplatniť jeho právomoc dohliadať nad ústavnosťou prijímaných zákonov.
Ďakujem. (Potlesk.)