Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

1.10.2024 o 16:29 hod.

Mgr.

Martina Holečková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 1.10.2024 16:29 - 16:44 hod.

Martina Holečková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi v mojom vystúpení sa venovať však teda aj konsolidácii, aj transakčnej dani a potom na záver by som si dovolila predniesť aj pozmeňujúci návrh.
Ja veľmi krátko a stručne ku konsolidačnému balíku. Naozaj začnime ľuďom hovoriť pravdu, to nie je konsolidácia, ale je to jednoducho zdražovanie. Ja to, čo postrádam v konsolidácii, je to šetrenie, ktoré mi tu naozaj, naozaj chýba a mám aj za to, že my sme nepotrebovali konsolidovať 2,7 miliardy, ale stačilo oveľa menej. Jednoducho ľuďom naozaj treba povedať to, že dnes my nemáme na to, aby sme vyplácali trináste dôchodky, pretože už na dvanáste si sociálna poisťovňa požičiava a z tohto dôvodu jednoducho dajme dôchodcom, ale vtedy, keď na to budeme mať a nie potom. Z jedného vrecka im niečo dáme, z druhého im to vyberieme. A myslím si, že im teda vyberieme oveľa viac ako to, čo dostanú na trinástom dôchodku po zavedení týchto všetkých konsolidačných opatrení.
Dovolím si nadviazať na môjho predrečníka pána, pána poslanca Dvořáka, ktorý hovoril o rozpočtových príspevkových organizáciách a potom akciovkách v zdravotníctve. Práve tá transakčná daň veľmi podobne vlastne robí rozdiel medzi verejnými a neverejnými poskytovateľmi v sociálnych službách. Výnimku dostali verejní poskytovatelia, teda ktorých zriaďovatelia sú obce - VÚC-ky, ale neverejní tu nie sú zapojení. A dobre vieme, že neverejní poskytovatelia sa starajú o množstvo ľudí, ktorí sú odkázaní na starostlivosť. A ešte musím povedať, lebo keď som sa na to pýtala vo výbore, že či si uvedomujeme to, že sme zase urobili rozdiel medzi týmito dvomi kategóriami poskytovateľov sociálnych služieb, tak mi bolo povedané, že tí neverejní poskytovatelia si môžu od klienta vybrať viac peňazí, hej? Áno, ale treba povedať aj B, a to je to dôležitejšie, že práve neverejní poskytovatelia poskytujú, poviem to, tie nízko prahové služby pre klientelu, ktorá, poviem to, že je nízkopríjmová. Poviem, taká nepopulárna kategória, ale sú to ľudia bez domova napríklad, hej? Alebo sú to ľudia, ktorí prichádzajú po alkoholickom liečení a poskytuje im sa sociálna starostlivosť. Často končia práve u neverejných poskytovateľov a keď títo neverejní poskytovatelia budú platiť tú transakčnú daň, tak jednoducho nebudú môcť v takej výške poskytovať tie, tie služby. Poviem to na príklade jedného zariadenia, ktoré má sluchovo postihnuté detičky v opatere. Väčšina naozaj tých rodín sú nízkopríjmové, pretože zväčša ten jeden rodič nemôže pracovať a to, čo oni si vyrátali, tak na transakčnej dani stratia toľko peňazí, že napríklad tri mesiace nebudú môcť poskytovať tú službu. Čiže znížime tú kvalitu a tú dostupnosť tých sociálnych služieb.
Tiež sa v krátkosti prihovorím, alebo teda budem hovoriť o tých, o tých celiatikoch, ale bolo tu veľmi správne už povedané, že rôzne intolerancie sa týkajú nielen teda tých celiatikov, ale toto je naozaj výrazná skupina, kde hovoríme o 32-tisíc ľuďoch, ktorí majú diagnostikovanú už celiakiu a naozaj tie výdavky, ktoré budú mať na to, aby sa mohli stravovať tak, ako to im ich zdravotný stav dovoľuje, jednoducho veľmi zvýšia výdavky rodinného rozpočtu. Čiže aj preto naozaj chcem apelovať na to, aby nejakým spôsobom sme sa pozreli na možnosť znížiť sadzbu DPH na tieto diabetické, bezlaktózové, celiatické potraviny a suroviny, lebo to naozaj nie je, nie je výmysel.
No a ja túto tému sa pokúsim ešte posunúť ďalej, lebo tak ako základnou potravinou je chlieb, tak základnou pomôckou pre ženy sú menštruačné potreby, a preto vlastne prichádzam s pozmeňujúcim návrhom na to, aby boli tieto potreby zaradené do zníženej sadzby DPH. Chcem povedať, že je to vlastne aj taký ten boj s menštruačnou chudobou. Podľa posledného prieskumu, ktorý sa robil v máji v roku 2024, tak až 44 % žien na Slovensku, čiže takmer každá druhá žena, mala aspoň raz za život problém s tým, že si nemohla dovoliť kúpiť menštruačné pomôcky a také číslo, ktoré mňa naozaj až zarazilo, bolo pre mňa neuveriteľné, bolo, že 6 % opýtaných dokonca priznalo, že používa náhrady za menštruačné potreby ako toaletný papier, noviny, staré handry, špongie.
Musím povedať, že výrazne to ovplyvňuje aj akoby také pôsobenie, ja to poviem, najmä napríklad pri mladých ľuďoch alebo mladých ženách to budem hovoriť. Keď poznáme dievčatá, ktoré napríklad nenavštevujú školu v čase svojej menštruácie, pretože jednoducho nemajú pomôcky na to, aby, alebo nemajú teda zdroje na to, aby si mohli tieto pomôcky zakúpiť, a preto napríklad vynechávajú školský, návštevu školy, a teda zväčša to ide o rodiny, ktoré sú zo sociálne slabého, slabého prostredia. Tu chcem naozaj vyzdvihnúť napríklad aj banskobystrickú župu, ktorá už asi druhý rok alebo koľký zaviedla na svojich školách svojej zriaďovateľskej pôsobnosti vlastne bezplatný prístup k menštruačným potrebám. Musím povedať, že menštruačná chudoba, teda nedostatok finančných prostriedkov na kúpu menštruačných pomôcok je reálnym problémom pre mnohé ženy a znížená sadzba DPH by pomohla zmierniť ich finančné zaťaženie a naozaj by aj umožnila ženám jednoduchší prístup k týmto potrebám. Vo viacerých krajinách sveta, ja tu nechcem hovoriť o tom, že to je nejaké novum a ideme zavádzať niečo, čo je nové, ale napríklad vo Veľkej Británii, Írsku, či v Kanade už boli prijaté opatrenia na zníženie alebo dokonca úplné zrušenie DPH na menštruačné produkty. Musím povedať, že Slovensko by sa týmto krokom priblížilo k svetovému štandardu, a zároveň by vyslalo signál, že si váži a podporuje ženské pohlavie. Ja by som bola veľmi rada, keby túto tému nezľahčujeme a prestaneme si zakrývať oči predtým, že menštruačná chudoba jednoducho neexistuje, lebo ona naozaj zasahuje do života a zasahuje do života najmä sociálne slabých a sociálne vylúčených.
Preto, ak mi dovolíte, prednesiem pozmeňujúci a doplňujúci návrh.
V čl. 7 bod 4 prílohe č. 7 k zákonu č. 222/2004 Z. z... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Prosím vás, zastavte čas pani poslankyni.
Prepáčte, to nebolo na prerušenie, radšej to prečítajte ešte raz, máte zastavený čas. Ďakujem.


Holečková, Martina, poslankyňa NR SR
Dobre, ďakujem. Ďakujem, pán predsedajúci, takže pozmeňujúci a doplňujúci návrh k parlamentnej tlači č. 483.
V čl. VII bod 4, v Prílohe č. 7 k zákonu č. 222/2004 Z. z., bod č.3, Kapitola/ číselný znak Spoločného colného sadzobníka1 ex 9619 00, Opis tovaru znie:
"Hygienické vložky a tampóny, plienky, prebaly a podobné výrobky z akéhokoľvek materiálu – určené len na inkontinenciu, hygienické vložky a tampóny určené na menštruáciu."
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, skončila som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2024 16:29 - 16:44 hod.

Martina Holečková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vďaka tebe, pán poslanec, aj teda pani spolupredkladateľke za tento návrh a ja som veľmi rada, že napriek tomu, že to je nepríjemná správa pre celiatikov, táto konsolidácia, a teda aj to zníženie limitov, tak som rada, že na pôde parlamentu sa vôbec o tejto téme, téme bavíme. Lebo naozaj, tak ako si správne povedal, že to nie je, že si to niekto vyberá, chce to, alebo je to nejaký módny trend, je to naozaj choroba a nie je iné východisko, ako kupovať si bezlepkové potraviny. A chcem povedať, že síce to bola faktická pána Stachuru, ale ja si tiež myslím, že naozaj je čas, aby sme upravili to predpisovanie potravín bezlepkových, lebo jednak naozaj to zaťažuje ambulancie, ale na druhej strane aj teda, samozrejme, lekárne, kde si musíte tie potraviny objednať, potom si ich idete vyzdvihnúť, celý ten systém je strašne komplikovaný.
Ale to, čo je podstatné, chcem povedať, že naozaj limity, ktoré sa vlastne znížili, ešte viac komplikujú život celiatikom a to, že tieto potraviny nebudú zaradené medzi, medzi základné potraviny, a teda so zníženou DPH, je naozaj pre mnohé rodiny problém.
Ja tu dovolím si prečítať takú jednu krátku reakciu jednej mamičky, ktorá hovorí, že ministerstvo nám znížilo limity na dva kilogramy chleba na predpis na mesiac a ešte k tomu nebude znížená daň na 5 % na bezlepkové potraviny a suroviny. Chlieb, ktorý si budeme musieť dokupovať za plnú sumu, bude nehorázne a v súčasnosti aj je nehorázne drahý. My ako celiatici diétu dodržiavať musíme, inak vážne ohrozujeme svoje zdravie. Ak mi niekto povie, že chlieb jesť nemusím, má pravdu, nemusím, ale ako to vysvetlím svojmu sedemročnému dieťaťu? Áno, dá sa chlieb upiecť aj doma, ale nech príde niekto... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.9.2024 14:45 - 15:00 hod.

Martina Holečková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pani ministerka, vy ste sama teda povedali, že máte dcéru, ja som tiež celiatička aj syna mám celiatika a preto mi úplne nedáva zmysel vaša argumentácia a myslím, že ju musíte zažívať. V čom je problém? Problém je v tom, že tie limity sa znížili práve na chlieb a cestoviny, kde ste ich znížili na 2 kg na mesiac. Toto je problém. Dnes, povedzme si, ja neviem, 14-ročný, alebo ja má teda 6-ročného chlapca, no 2 kg chleba na mesiac? No to proste nestačí. A poviete, že môžu si to upiecť doma, lebo máme nárok na 10 kg múky. Ja vám poviem príklad, matka dvoch detí, ktorá je pracujúca na plný úväzok, nech je ešte sama, tak ešte má priestor vypekať. Neviem, či ste piekli domáci bezlepkový chleba, asi viete, ako vyzerá na druhý deň, aké je to náročné a tá kvalita je proste určite nie taká, ako keď si dokážete kúpiť balený. A samozrejme, aj argument s plesňami, ja som to čítala, mnohí, ktorí, ktorí pravidelne tieto potraviny teda nakupujeme, tak jednoducho to je naozaj výnimka a proste limit dva kilogramy chlieb plus cestoviny, cestoviny, ktoré proste deti najviac ľúbia, je nedostačujúci. A naozaj to celiatici proste hovoria, nehovorím to len ja, prosím vás, ak sa môžete, pozrite sa ešte na tie limity, mne nejde, ten celkový objem beriem, v poriadku, ale proste ide mi doslovne o kategóriu chlieb. Dve kilá chleba na mesiac je proste, naozaj pre dieťa je to málo, nie pre napríklad tínedžera.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2024 18:17 - 18:18 hod.

Martina Holečková
Ďakujem veľmi pekne, pán poslanec Dostál.
Áno, tá inšpirácia prišla z Čiech a čo sa týka tej lehoty, tak áno som ju konzultovala najmä teda so sudcami a aby, aby bola nejakým spôsobom, poviem to, že vykonateľná. Ja každopádne ďakujem za váš príspevok a podporu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.9.2024 18:08 - 18:17 hod.

Martina Holečková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Návrh zákona, ktorý predkladám a ktorým sa mení a dopĺňa Trestný poriadok, sleduje naozaj jediný úmysel a účel. Tým účelom a úmyslom je posilnenie princípov právneho štátu. Podľa súčasnej právnej úpravy má minister spravodlivosti možnosť navrhnúť prerušenie výkonu trestu odňatia slobody odsúdenému, pričom toto rozhodnutie môže byť prijaté bez nutnosti súdneho prieskumu. Táto právomoc ministra však môže viesť k subjektívnym rozhodnutiam. Týmto návrhom nesledujem obmedzenie právomocí ministra spravodlivosti alebo generálneho prokurátora, ktorý z dnes platného znenia § 380 ods. 4. Trestného poriadku vyplýva. Samozrejme, že na tento postup je možné pozerať z dvoch strán. A to zo strany uplatneného práva ministrom spravodlivosti resp. generálnym prokurátorom a na druhej strane či touto mnou navrhovanou úpravou uvedeného ustanovenia nedochádza k obmedzeniu práv vo výkone trestu. Zásadne nesúhlasím s tvrdením, že navrhovaná úprava obmedzuje právomoci ministra spravodlivosti, resp. generálneho prokurátora, prípadne že uvedenou úpravou tohto ustanovenia bude dochádzať k zamedzeniu prípadných justičných omylov. Tu chcem zdôrazniť, že aj v prípade uplatnenia právomoci tohto ustanovenia zo strany ministra spravodlivosti, resp. prokurátora generálneho, dochádza k rozhodnutiu o prerušení výkonu trestu. Za obdobie posledných ministrov spravodlivosti od roku 2019 došlo k prerušeniu výkonu trestu sedemkrát. Vo viacerých prípadoch šlo len o technické chyby, ale nie z poznania ministra spravodlivosti došlo k tejto náprave, ale z podnetu samotného väzneného.
Teda podľa môjho názoru neobstojí argument, že týmto mojím návrhom obmedzujem výkon právomocí ministra spravodlivosti, pretože sa ukázalo v minulosti, že slúžiaci minister spravodlivosti si to ani vlastne neuvedomoval, neriešil, pokiaľ sami odsúdení nedali podnet alebo napríklad súd, ktorý rozhodoval o výške trestu, kedy napríklad boli zle spočítané lehoty a boli napríklad dlhšie vo väzení.
Práve naopak, môj návrh ponecháva ministrovi spravodlivosti právo rozhodnúť o tomto postupe, ale zodpovednosť za to prenášam na príslušný súd. Rozumiem prípadom, kedy naozaj došlo k odstráneniu krivdy a nespravodlivosti vo vzťahu k odsúdeným. Môj návrh však sleduje úplne iný cieľ a ten sa ukázal v prípade postupu vo vzťahu k bývalému špeciálnemu prokurátorovi, a to pánovi Kováčikovi. Som si istá, že v prípade bývalého špeciálneho prokurátora neboli a nie sú dôvody na to, aby bol prepustený z výkonu trestu. Koniec koncov aj v druhom korupčnom prípade bol, aj keď zatiaľ teda neprávoplatne, odsúdený za korupciu. A presne toto je moment, kedy evidentne v rozpore so základnou logikou došlo zo strany ministra spravodlivosti rozhodnutie, ktorým sa vysmial do tváre spravodlivosti a očakávaniam spoločnosti, že bude hájiť princípy právneho štátu. Mojou snahou je primárne zamedziť, aby sa v budúcnosti stávali takéto prípady.
Na druhej strane, tento môj návrh v žiadnom prípade nesleduje obmedzenie práv odsúdených na prípadnú nápravu justičných omylov, tak ako sa to stalo aj v minulosti. Som si istá, že ak by môj návrh novely bol platný aj v čase, keď bývalí ministri využili svoje právo a podali mimoriadny opravný prostriedok, tak ako urobili a následne by uvedený návrh posudzoval príslušný súd, nerozhodol by inak, ako rozhodli bývalí ministri. Avšak ak by napríklad návrh ministra Suska na podmienečné prepustenie bývalého špeciálneho prokurátora posudzoval príslušný súd, s veľkou pravdepodobnosťou by rozhodol inak.
Zároveň chcem poukázať aj na to, že tento môj návrh nebude záťažou pre konajúce príslušné súdy. Či už z pohľadu rozvrhu práce a náporu veci na súdy, alebo rozsahu posudzovaných návrhov. Týmto dôvodom je, že od roku 2019 išlo o sedem prípadov, kedy bolo toto právo ministrom využité. Ja osobne si nemyslím, že sedem prípadov za päť rokov by spôsobilo nevykonanie týchto rozhodnutí v lehote 15 pracovných dní, zdôrazňujem pracovných dní, teda tri týždne. Navrhovaná zmena Trestného poriadku sa týka úpravy postupu pri rozhodovaní o prerušení výkonu trestu odňatia slobody odsúdenému na základe návrhu ministra spravodlivosti. Cieľom tejto zmeny je zvýšiť transparentnosť a objektívnosť rozhodovacieho procesu, a zároveň posilniť princíp deľby moci medzi jednotlivé zložky štátnej moci. Navrhovaná zmena zabezpečí, že rozhodnutie o prepustení osoby z výkonu trestu bude prijaté nezávislým súdom, čo zaručí objektívnosť a neprítomnosť politického vplyvu. Zmena prispeje k posilneniu právnej istoty tým, že všetky rozhodnutia o prepustení z výkonu trestu budú preverené nezávislou súdnou mocou, čo zníži riziko nesprávnych alebo neopodstatnených rozhodnutí. Odstránenie možnosti, aby takéto rozhodnutie prijímal výlučne minister spravodlivosti, zníži riziko zneužívania tejto právomoci a posilní dôveru verejnosti v spravodlivé rozhodovanie. Navrhuje sa doplniť Trestný poriadok tak, aby o každom návrhu ministra spravodlivosti na prepustenie osoby z výkonu trestu odňatia slobody rozhodoval nezávislý súd. Tento súdny proces by mal prebiehať v súlade so zásadami spravodlivého procesu a za účasti všetkých dotknutých strán. Táto zmena prispeje k posilneniu právneho štátu a ochrane základných práv a slobôd, ktoré sú vo výkone trestu odňatia slobody, osôb, ktoré sú vo výkone trestu odňatia slobody. Pričom aj z pohľadu verejnosti táto bude vnímaná, toto rozhodovanie bude vnímané ako rozhodovanie, ktoré bude spravodlivejšie a transparentnejšie, čo môže len zvýšiť dôveru v justičný systém.
Navrhovaná zmena Trestného poriadku, ktorá zavádza povinnosť súdneho preskúmania rozhodnutí o prepustení z výkonu trestu na základe návrhu ministra spravodlivosti, je nevyhnutná pre posilnenie právneho štátu, ochranu práv odsúdených osôb a zlepšenie dôvery verejnosti v justičný systém. Tento krok je v súlade s modernými demokratickými princípmi a medzinárodnými štandardmi pre ľudské práva a spravodlivosť.
Nakoniec teda zhrniem, že súdnym posúdením rozhodnutia ministra spravodlivosti prepustiť osobu z väzby, je možné konštatovať, že takýto prístup prispieva k posilneniu princípov právneho štátu, ak je prijaté v súlade so zákonom a rešpektovaním základných práv jednotlivca. Princípy právneho štátu zahŕňajú dodržiavanie ústavnosti, právnych pravidiel, ochranu ľudských práv a slobôd, ako aj transparentnosť a zodpovednosť verejných orgánov.
Ak prepustenie z väzby je podložené spravodlivými a transparentnými dôvodmi, môže prispieť k zvýšeniu dôvery verejnosti v právny systém. Celkovo platí, že takéto rozhodnutie, ak je riadne odôvodnené, posilňuje princípy právneho štátu tým, že garantuje dodržiavanie práv jednotlivca, zabezpečuje primeranosť zásahov štátnych orgánov a podporuje rovnováhu medzi potrebou ochrany verejnosti a rešpektovaním individuálnych slobôd.
Na záver si dovolím dodať len to, že 17 sudcov rozhodlo o tom, že pán Kováčik je vinný, a teda sa aj v druhom prípade, zatiaľ teda neprávoplatne bol odsúdený a minister spravodlivosti sám rozhodol o prerušení jeho trestu. Preto, poviem to, tá poistka, ktorú navrhujem uviesť do života.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 18.9.2024 17:57 - 17:57 hod.

Martina Holečková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Podávam návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 301/2005, teda Trestný poriadok. Navrhovaná zmena Trestného poriadku sa týka úpravy postupu pri rozhodovaní o prerušení výkonu trestu odňatia slobody odsúdenému na základe návrhu ministra spravodlivosti. Cieľom tejto zmeny je zvýšiť transparentnosť a objektívnosť rozhodovacieho procesu, a zároveň posilniť princíp deľby moci medzi jednotlivými zložkami štátnej moci. Navrhovaná zmena zabezpečí, že rozhodnutie o prepustení osoby z výkonu trestu bude prijaté nezávislým súdom, čo zaručí objektívnosť a neprítomnosť politického vplyvu.
Zároveň sa hlásim, pán predsedajúci, aj do rozpravy.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2024 17:50 - 17:52 hod.

Martina Holečková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Tie rómske hliadky, to by sme asi ďalej diskutovali, či to bolo úplne efektívne, ale dobre.
Ďakujem veľmi pekne, pán poslanec Bužo, za ten najmä váš osobný, osobný vklad a osobnú činnosť. Ja práve to si myslím, že pokiaľ ostaneme len pri tej sociálnej práci, tak jednoducho to nebude efektívne, tak ako roky sme to videli. A preto vlastne aj vznikol tento pilotný projekt pastoračných centier a pastoračných pracovníkov, ktorí po krátkom pôsobení prinášal reálne, reálne výsledky. Samozrejme, môžme sa o tom rozprávať, akým spôsobom to ďalej napríklad upraviť, ak tam vidíme nejaký problém. Koniec koncov druhé čítanie na to máme, ale som presvedčená, že je to dobrá cesta, ako naozaj pomôcť reálne v rómskych komunitách, pretože bez, poviem to, tej formačnej činnosti jednoducho nedokážeme pomôcť, ja to nazvem, že komplexne. Že naozaj, vy ste to tak pekne povedali, že nestačí rozdávať nejaké zdravotnícky materiál alebo potraviny, oblečenie, že často sa niekedy naozaj tá pomoc zúži len na toto, že to, naozaj to musíme poňať veľmi, veľmi komplexne. A práve podľa mňa je veľmi dôležitá aj práca s rodinou ako s celkom a práve tu vidím ako najdôležitejší ten vklad tej pastoračnej alebo formačnej činnosti. Lebo pokiaľ nezačneme v rodinách, tak jednoducho to dlhodobo nebude mať efekt.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2024 16:55 - 16:55 hod.

Martina Holečková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za faktické poznámky.
Áno, plne, plne súhlasím s vami, pán poslanec Pollák, že akákoľvek formácia z akéhokoľvek prostredia, či cirkvi je veľmi dôležitá a je potrebné ju robiť.
A, pán poslanec Bužo, som veľmi rada, že ste spomenuli, že presne to je nástroj, ktorý prináša výsledky, že ktorý je už overený, a preto aby vedel dlhodobo fungovať a vieme, že pri tejto problematike je potrebné zachovať kontinuitu. Potrebujeme urobiť tento legislatívny rámec.
Takže ďakujem veľmi pekne za podporu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.9.2024 16:43 - 16:51 hod.

Martina Holečková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, jedným z problémov, ktoré nevymizli, je problematika chudoby a vylúčenia ľudí v marginalizovaných rómskych komunitách.
Štatistiky zvlášť o východnom Slovensku, ale aj skúsenosti z praxe nám hovoria, že budúcnosť s Rómami jednoducho je istá, len sa musíme k nej zodpovedne postaviť. Aj z tohto dôvodu sa cirkvi a náboženské spoločnosti už tridsať rokov venujú sprevádzajú ľudí v rómskych komunitách, ktoré sa často cítia väčšinou spoločnosti vylúčení. Sprevádzajú ľudí na okraji spoločnosti a prax ukazuje, že tomuto sprevádzaniu je však potrebné dať systémový rámec a systémovú podporu. Kňazi, pastori, rehoľné sestry potrebujú spoluprácu laikov. Ak chceme dosiahnuť viditeľné zmeny v rámci sociálnych, vylúčených a chudobných komunít, potrebujeme pracovať systémovo, dlhodobo, stabilne a trvalo udržateľne.
Predchádzajúce vlády podporovali zo svojej rezervy misijno-pastoračných pracovníkov pôsobiacich v marginalizovaných rómskych komunitách. Od apríla tohto roku však táto dočasná podpora nepokračuje. Spočiatku bol tento pilotný projekt podporovaný, bolo v ňom teda podporovaných 16 misijno-pastoračných pracovníkov a v minulom roku to už bolo 28, no a teda v apríli táto pomoc skončila. Preto prichádzame s naším návrhom, aby sme tejto práci, tejto činnosti umožnili naozaj dlhodobú, stabilnú a udržateľnú realizáciu. Misijní pastorační pracovníci a spolupracovníci, dobrovoľníci sa venovali napr. výchove, vzdelávaniu detí, mládeže, dospelých, sprevádzali rodiny, mladých dospelých, mládež, venovali sa zdravotníckej službe aj osvete, ale aj advokácii, poradenstvu, či inej pomoci. Jednoducho poskytovali širokú, poviem to, sociálnu podporu.
Práca misijno-pastoračných pracovníkov sa sústreďuje predovšetkým na tri oblasti, a to vzdelávanie, najmä teda predškolská výchova, príprava na vyučovanie, doučovanie, rozvíjanie a podpora talentov, sprevádzanie a podpora pri štúdiu, ďalšie vzdelávanie mládeže a dospelých.
Druhá oblasť je sprevádzanie, tam sa radí najmä sociálne poradenstvo, mentoring, tútoring, zdravotnícka a iná odborná osveta, ktorá je v týchto vylúčených komunitách skutočne potrebná.
Treťou zložkou tejto práce je formácia, a to je najmä výchova k vzťahom rovesníckej skupiny, voľnočasové aktivity, krátkodobé, dlhodobé a duchovné sprevádzanie, ale aj osobnostný rozvoj. Dobre vieme, že pokiaľ nepracujeme pri vylúčených komunitách aj, poviem to, na takom osobnostnom rozvoji, tak tie výsledky jednoducho, ktoré sú dosahované, nie sú až také dobré. Vo všetkých zainteresovaných obciach, kde pôsobia, alebo pôsobili misijno-pastorační pracovníci, bolo markantne cítiť prítomnosť týchto pracovníkov. Zlepšovala sa spolupráca s majoritou v rôznych oblastiach, zmenšovala sa segregácia, budovali sa skutočné priateľstvá medzi príslušníkmi majority a rómskej komunity, ale aj zvyšovala sa vzdelanosť a zamestnanosť rómskej komunity, ale aj zdravotná a bytová stránka. Ľudia si často opravovali svoje príbytky, zlepšila sa hygienická úroveň, a zároveň aj zdravotný stav tejto spoločnosti.
Práca pastoračných pracovníkov tak pomáha odstraňovať sociálne vylúčenie a prispieva k inklúzii a podpore desegregácie. Vďaka práci pastoračnej asistentky napr. s predškolákmi v Jarovniciach, je sedem detí, ktoré táto asistentka vzdelávala a keď nastúpili do materskej školy, tak bolo viditeľné, bolo viditeľné, akým spôsobom sú lepšie pripravené na začlenenie sa do školského prostredia ako napr. ostatné deti, ktorým takáto pomoc nebola poskytnutá. Napr. rozumeli lepšie slovensky, vedeli lepšie reagovať, pokojnejšie, ale napr. už aj poznali farby a také tie základné veci. Takto by som mohla v tých konkrétnych príkladoch pokračovať. Veľmi dôležité je to, že prostredníctvom tohto projektu dochádzalo aj naozaj k udržateľnosti pracovných návykov a zvyšovaniu zamestnanosti vo vylúčených komunitách. Misijno-pastorační pracovníci napr. vzdelávali 21 nezamestnaných ľudí v Jarovniciach a vlastne ich formovali aj k ďalšej výchove ich vlastných detí, čo malo vlastne potom pozitívny efekt najmä pri nástupe do vzdelávacieho procesu. Misijno-pastorační pracovníci, ale aj dobrovoľníci a iní spolupracovníci pracujú v teréne, pričom majú kontakt s celými rómskymi rodinami a veľmi dobre teda poznajú potreby týchto ľudí, avšak aby každodenne trpezlivá práca prinášala dlhotrvajúce výsledky, je potrebná stabilita. Tú sa snažíme týmto naším návrhom zabezpečiť, aby jednoducho tieto centrá neboli, alebo teda tí pracovníci neboli odkázaní na projekty, ktoré majú len nejakú časovú životnosť.
Jedným z výsledkov pastoračnej práce je aj to, že niektorí pastorační asistenti si už počas trvania projektu našli inú prácu, alebo sa napr. potom ďalej vzdelávali, dokonca nastúpili aj na vysokú školu. Pastoračná práca pozitívne vplýva na deti, mládež, prostredníctvom napr. doučovania, neformálneho vzdelávania, voľnočasových, športových a umeleckých aktivít, čím mladých vedie a motivuje k ukončeniu základnej školy, absolvovanie stredoškolského vzdelávania, dokonca aj vysokoškolského. Práca s mladými ľuďmi z rómskych komunít sekundárne pôsobí tiež na dospelé cieľové skupiny, podnecuje ich k uvedomovaniu hodnoty vzdelania, k aktívnemu hľadaniu si zamestnania, ale aj participácii na živote miestnej komunity. Tieto centrá môžu zohrať veľmi dôležitú úlohu pri podpore integrácie rôznych skupín, nie sú teda zamerané len na marginalizované skupiny, ale môžu napr. pomôcť vráteným migrantom, seniorom alebo aj osobám so zdravotným postihnutím, ale aj rodinám zo sociálne slabého prostredia.
Musím povedať, že náboženské a sociálne aktivity sú efektívnym nástrojom na prekonávanie sociálnych bariér a dlhodobé pôsobenie práve pastoračných asistentov v komunitách prináša naozaj výsledky. Samozrejme, sme pripravení v druhom čítaní hovoriť o prípadných zmenách alebo vylepšeniach tohto nášho návrhu.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.9.2024 16:40 - 16:41 hod.

Martina Holečková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, predkladáme vám návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 448/2008 o sociálnych službách a živnostenskom podnikaní č. 455/1991. Hlavným cieľom tohto zákona je vytvoriť legislatívny rámec pre vznik a fungovanie a organizáciu misijno-pastoračných centier, ktoré budú poskytovať duchovnú, sociálnu a vzdelávaciu podporu širokej verejnosti, najmä však marginalizovaným skupinám. Integrácia rómskych komunít do majoritnej spoločnosti a ich sociálna inklúzia sú dlhodobým a pomaly sa riešiacim problémom. Napriek množstvu vynaložených prostriedkov a energie efekt nenapĺňa očakávania, a preto prichádzame s týmto návrhom zákona, o ktorom poviem viac v rozprave a teraz sa hlásim do nej.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis