Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

22.2.2024 o 10:19 hod.

Mgr.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.2.2024 14:22 - 14:24 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo a úprimne ďakujem za slovo, že mi je umožnené ešte vlastne reagovať na môjho kolegu Michala Šipoša, keďže táto rozprava je obmedzená a nie všetci poslanci opoziční sa môžu vyjadriť k tejto rozprave, teda tak zodpovedne, aby mohli aj pred kecpultom povedať svoj názor, svoje myšlienky.
Je dobré, že podávame tieto pozmeňujúce návrhy, aj ty Michal, že si podal tento pozmeňujúci návrh.
A je na škodu naozaj, že vládna koalícia viac ako 80 % predkladaných návrhov podáva v zrýchlenom, teda v skrátenom legislatívnom procese, a toto je výsledok toho, že sa vraciame k tejto novele ešte raz.
Zle sformulovaný zákon, ktorý otvoril tak isto tému znásilňovania, a teda premlčacích dôb.
Koalícia si uvedomuje, že touto témou riadne ublížila ženám, a že teraz sa chce odčiniť.
Ja by som bol veľmi rád a prial by som si, aby koalícia chcela odčiniť a napraviť to, čo vlastne spôsobila, aby zahlasovali za naše pozmeňujúce návrhy, ktoré neudeľuje žiadnu premlčaciu dobu. Jednoducho žiadne číslo, ktoré by malo obmedzovať premlčaciu dobu.
Ak teda naozaj beriete vážne túto tému, tak zahlasujete za naše pozmeňujúce návrhy, ktoré tak isto predkladal môj predrečník Michal Šipoš.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.2.2024 13:37 - 13:37 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Rozoberme si teda, čoho sme svedkami v súčasnosti. Tak kvôli ignorácii riadneho procesu a kvôli ignorácii medzirezortného pripomienkového konania pri nedávnej veľkej novele Trestného zákona, ktorá upravuje trestné sadzby pri mnohých trestných činov vrátane tých za korupciu, došlo k mnohým chybám. Tieto chyby si, samozrejme, vládna koalícia v novele, ktorú jej písali advokáti obvinených alebo samotní obvinení, jednoducho nevšimla. Medzi tie najväčšie chyby, resp. obrovské problémy patrí zníženie premlčacej doby pre trestný čin znásilnenia z dvadsať na desať rokov. Podľa niektorých reportáží či komunikácie poslancov a poslankýň väčšina politikov koalície nemala ani najmenšie poňatie o novele, ktorú prijala. Netušila, netušili, že ich novela upravuje takúto veľmi citlivú otázku alebo tiež iné paragrafy, ktoré budú mať katastrofický dopad na fungovanie bežných ľudí na Slovensku. Tie doslova škodia našej krajine. Môžme sa iba domnievať, či o problematických článkoch z novely vedel aj minister spravodlivosti. Napriek tomu, že opozícia na dané problémy poukázala pred prijatím novely Trestného zákona a snažila sa vládu presvedčiť na zmeny ešte pred jeho schválením, parlament problematickú novelu Trestného zákona bez najmenšieho problému schválil. Predpokladám, že aj v koalícii sa nájdu a teda aj sa našli niektorí poslanci a poslankyne, ktoré, ktorí si s problematickými článkami nesúhlasili a chceli ich zmeniť. Ale rozkaz znel jasne, novelu treba okamžite prijať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.2.2024 10:35 - 10:37 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Robertovi Ficovi a tejto vládnej koalícii treba hovoriť možno jazykom, ktorým budú rozumieť, a to je to, že populácia nám starne, je tu stále menej a menej ľudí, ktorí budú uplatnení na pracovnom trhu, do budúcna to vychádza tak, že ani nie dvaja pracujúci ľudia budú pracovať na jedného dôchodcu. A žiadna vládna garnitúra nemyslela na budúcnosť tak, ako to bola tá naša na čele s Igorom Matovičom. A práve 200 euro na dieťa bol takým generačným, ja si myslím, návrhom, ktorý myslel na budúcnosť Slovenska, kde motivujeme ľudí mať deti, aby tieto deti raz skončili na pracovnom trhu, aby tu bola naozaj tá cirkulácia ekonomiky, aby bolo na slovenské dôchodky.
Robert Fico, neviem, či si to uvedomuje, ale mal by rozmýšľať nad tým, aby si udržal svojich voličov, ak teda chce pôsobiť v politike. Na druhej strane je tu otázka, či si nechce náhodou užívať potom ďalej tie peniaze a kašle na to, aby teda raz v politike možno aj skončil. My sme jediní, ktorí počas 3,5-ročného obdobia vlády sme mysleli na budúcnosť Slovenska. A v prípade 200 euro na dieťa, dobre si povedal, pán poslanec Jakab, že táto vládna koalícia bude meniť rodičovský bonus, na jedno dieťa do 15 rokov to bude iba 100 euro a v iných prípadoch teda nad 15 euro to bude 50 euro. V tomto prípade by mala vládna koalícia, ale aj ďalšia koalícia, ktorá príde, rozmýšľať nad valorizáciou tohto príspevku. Aby bola naozaj zohľadňujúca, aby bol tento príspevok zohľadňujúci do budúcna, aby naozaj tie rodiny to motivovalo k tomu, aby mali ďalšie deti.
Počas dvanástich rokov vlády Roberta Fica tu sa mohli urobiť naozaj zázraky. Žiadne merateľné výsledky Robert Fico nemá a takto aj v politike skončí.
Skryt prepis
 

27.2.2024 9:47 - 9:49 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo a ďakujem ti, pán poslanec Jakab, za tvoj prejav. Je dobré naozaj, že si vymenoval všetky tie pomoci, ktoré išli počas našej vlády všetkým skupinám obyvateľstva, rovnako ako ty, tak aj ja vyzdvihujem tú pomoc rodinám. Spomínal si aj rodičovský príspevok, ten je tu málo spomínaný, ale právo toto sa udialo počas našej vlády, že sme zvýšili, a teda že sa zvýšil rodičovský príspevok pre mamičky po materskej o 60 euro. A kým predchádzajúcej vlády na čele aj s Robertom Ficom posielali dokonca listy či dôchodcom alebo teda rodinám s deťmi, že sa zvýšil vám, zvýšil sa vám dôchodok euro päťdesiat a na tom liste podpis Robert Fico.
Ja ešte raz zopakujem, že budúci rok bude veľmi dôležitý k tomu, aby sa uchovalo 200 euro na dieťa, lebo tak to vyzerá, že ďalší na rade, ktorí budú trpieť počas vlády Roberta Fica, počas štvrtej vlády Roberta Fica, to budú rodiny s deťmi. Tie rodiny s deťmi, ktoré boli zvyknuté na vlády Roberta Fica, že im hádzal iba centy. A tak ako si spomínal jednotlivé roky, že o koľko sa zvyšoval podľa nejakého automatu iba o pár centov ten rodičovský prídavok, alebo teda detský, prídavky na deti, tak rovnako to bolo aj s dôchodkami. Robert Fico od roku 2012 sľuboval 13. dôchodky. My sme boli tí, my sme boli tí, ktorí reálne vyplácali 13. dôchodky. My sme boli tí, my sme o tom ani nerozprávali, my sme prišli a jednoducho sme vyplácali 13. dôchodok. My sme uplatnili mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. Rovnako sa zvýšil aj počas našej vlády príspevok na bývanie. A tak ako sa nám smiali mnohí pri presadzovaní 200 eur na dieťa a hovorili o tom, že toto nikdy nebude realitou, tak dnes 200 euro na dieťa realitou je. A keď dnes rozprávame o daňovom bonuse pre matky, pre pracujúce matky, tak to bude... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.2.2024 9:12 - 9:14 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ďakujem ti, Michal, za tvoju rozpravu a je dobré, že si pripomenul, čo všetko urobila predchádzajúca vláda na čele s Igorom Matovičom pre rodiny s deťmi, alebo teda pre aj pre matky. A je naozaj dobré, že sme schválili tehotenský príspevok pre ženy, ktoré sú tehotné, už od štvrtého mesiaca až kým neporodia a my sme to zohľadnili aj na študentky. Formou nejakých štipendií sa im vypláca tento tehotenský príspevok. Neskôr si pokračoval aj 200 euro na dieťa. Ja sa veľmi bojím toho, že, čo príde budúci rok, lebo tento rok je veľmi dôležitý, aby sa schválil návrh zákona, ktorý bude pokračovať v návrhu, ktorý sme presadili počas minulej vlády, 200 euro na dieťa, a my sme s takýmito návrhmi prichádzali počas uplynulého volebného obdobia, ktoré sa týkali matiek alebo žien, či to boli ženy bez daní, alebo teda matky bez daní, alebo teraz matky s odmenou 100 euro na daňovom bonuse, a toto je výsledok, alebo teda práca, ktorá zohľadňuje naozaj ten život žien na Slovensku. Žiadne Toffifee ani karafiát, ani ruža na MDŽ alebo na Deň matiek nezohľadňujú život žien na Slovensku. A táto vládna koalícia ublížila slovami ženám na Slovensku, ja si myslím, že tak ako nikto nikdy.
Preto ak by sa chceli nejakým spôsobom odčiniť alebo napraviť všetky tie slová, ktoré vyslovili ženám počas tohto volebného obdobia, ktoré zároveň je veľmi krátke ešte, tak by mali zahlasovať za takýto návrh zákona, aby naozaj, keď prídu na MDŽ a budú rozprávať k Slovákom a k Slovenkám hlavne, aby to nebolo iba o Toffifee, ruži alebo karafiáte, ale naozaj o tom, že táto vládna koalícia chce pomáhať ženám.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.2.2024 11:12 - 11:12 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda, za slovo.
A ďakujem aj tebe, Vilo, za tvoju rozpravu. Iba ťa chcem poopraviť. To je uznesenie. To nejde do druhého čítania, pôjde iba dnes, alebo teda v najbližšom hlasovaní o jedno hlasovanie. Ale čo je také plus, tak je iniciatíva práve ministerky hospodárstva. My sme sa to dozvedeli pri konzultácii s verejným ochrancom práv, že ministerka hospodárstva chystá nejaký, nejakú novelu zákona, s ktorou my viac-menej budeme súhlasiť určite a ktorá bude riešiť aj problémy v službách na Slovensku. Ja jej ďakujem za, za túto iniciatívu. Neviem, že či tá prvá, prvotná myšlienka smerovala vlastne k týmto problémom, ktoré sa majú týkať diskriminácie alebo rasizmu, ale čiastočne určite to bude riešiť.
Ďakujem všetkým mojim kolegom, ktorí vystúpili v tejto rozprave. Ďakujem všetkým Rómom a Rómkam, ktoré sa zapojili do rozpravy a uznaj... a určite so mnou budú súhlasiť v tom, že, ja som to tu už raz povedal, ak by sa Róm dokázal zobudiť nasledujúce ráno ako Neróm, tak bol by pre túto spoločnosť zrejme prijateľnejší.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

22.2.2024 11:04 - 11:06 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán spravodajca, rozumiem vašim výčitkám. My sme vychádzali v tomto prípade z konkrétnej situácie a z vlny, ktorá sa dvihla počas leta, a chceli sme na ňu primerane aj zareagovať, rozumieme tomu, že asi takým tým najlepším spôsobom bude návrh nejakej novely alebo zákona v tom, aby sme pomohli týmto ľuďom, aby sa niečo podobné nestávalo, aj keď vieme, možno v tomto momente, možno v tomto momente sa deje niečo podobné niekde v nejakom kúte Slovenska, že niektorý Róm príde do kontaktu s nejakou diskrimináciou, rasizmom, aj preto sme čisto vyčlenili vlastne toto uznesenie smerom k Rómom a k prístupu možno v službách, alebo teda všetkým tým nerestiam, ktoré sú opísané v tomto uznesení. Ja budem rád, keď prídete vy s nejakým uznesením, kde chcete vlastne zahrnúť konkrétne komunity, osoby znevýhodňované, určite vám za to zahlasujeme, lebo tak ako bojujeme za práva Rómov, tak bojujeme, samozrejme, aj za práva ostatných menšín, ktoré sú na Slovensku diskriminované. Verím, že aj vy nájdete pre toto pochopenie.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.2.2024 10:57 - 10:59 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ja ďakujem pekne aj Lukášovi za jeho rozpravu. Hovoril si o tom, ako si bol svojou gadžovkou v Londýne, a hovoril si tam o tých príležitostiach, ktoré tam dostávajú Rómovia.
Ja by som rád podotkol v tejto situácii a v tomto momente, že my máme jasné príklady toho, keď deti, ktoré... rómske deti, ktoré boli tu zaradené na Slovensku v špeciálnej základnej škole, tak v Anglicku vlastne dnes študujú na univerzitách, robia v banke a neovládajú doteraz slovenčinu. A toto bol dôvod, prečo vlastne oni boli zaradené tu na Slovensku do špeciálnych základných škôl, lebo prichádzali do toho prostredia s tým, že ovládajú iba materinský jazyk, ktorým bol dovtedy ten rómsky. Následne, keď prišli do Anglicka, bol tam individuálny prístup učiteľa a dnes tie deti naozaj dosahujú tie najväčšie úspechy, čo sa týka vzdelávania.
Ja sa takisto nehanbím za Rómov a ja si nemyslím, že, Lukáš, ty sa hanbíš za Rómov. My vychádzame zo skúseností, ktoré tu dnes už máme. Ja som rád za tie momenty, ktoré sú v spoločnosti aj z radu Rómov, ktorí dnes vedia povedať, áno, že títo sú nezodpovední, že neberte nás tak, že nechceme byť posudzovaní podľa nich, a toto je moment, kedy ja si myslím, že rómsku komunitu takéto momenty majú posúvať dopredu. Aj posúvajú.
Toto uznesenie nepodávame hlavne kvôli nám, čo sa nám stalo, ale presne tak, ako si ty spomenul, že tá vlna sa zdvihla hneď potom, keď sme zverejnili, že vlastne čo sa deje. Dodnes sme svedkami toho, že sú tu pracovné inzeráty, kde hneď v tom inzeráte je napísané, aby Rómovia nereagovali, že Rómov neprijímajú do práce.
Najväčším problémom Slovenska je to, neviem, kto to tu spomenul, ale keď sa ten človek už narodí ako Róm, už len termín rómsky problém znamená, že naozaj Rómovia sú problém pre túto krajinu. Opak.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.2.2024 10:20 - 10:21 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, je všeobecne známe, že Slovenská republika sa zaviazala dodržiavať základné pravidlá medzinárodného práva, medzinárodné zmluvy a iné medzinárodné záväzky v súvislosti s ochranou ľudských práv na Slovensku.
Medzi tie najznámejšie zmluvy, ktoré sme sa zaviazali dodržiavať, patria napríklad Charta Organizácie Spojených národov, kde sa v čl. 1 definuje cieľ posilňovanie úcty k ľudským právam a základným slobodám pre všetkých bez rozdielu rasy, pohlavia, jazyka alebo náboženstva.
Takisto Všeobecná deklarácia ľudských práv, kde podľa čl. 2 je každý oprávnený na všetky práva a slobody, ktoré stanovuje táto deklarácia, bez akéhokoľvek rozdielu rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia.
Takisto Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd, kde je podľa čl. 14: „Užívanie práv a slobôd priznaných týmto dohovorom musí byť zabezpečené bez diskriminácie založenej na akomkoľvek dôvode, ako je pohlavie, rasa, farba pleti, jazyk, náboženstvo, politické alebo iné zmýšľanie, národnostný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnostnej menšine, majetok, rod alebo iné postavenie.“
Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach, kde podľa čl. 2: „Každý štát, ktorý je zmluvnou stranou paktu, sa zaväzuje rešpektovať práva uznané v tomto pakte a zabezpečiť tieto práva všetkým jednotlivcom na svojom území podliehajúcim jeho jurisdikcii bez akéhokoľvek rozlišovania podľa rasy, farby, pohlavia, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia.“
Rovnako tak je aj pri Medzinárodnom pakte o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach, v čl. 2 zaručuje všetky práva v tomto pakte pre všetkých bez ohľadu na rasu a národnostný pôvod.
Medzinárodný dohovor o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie, kde sa v čl. 2 píše: „Zmluvné štáty posudzujú rasovú diskrimináciu a zaväzujú sa, že budú vykonávať bez meškania a všetkými vhodnými spôsobmi politiku smerujúcu k odstráneniu rasovej diskriminácie vo všetkých jej formách a k rozvoju porozumenia medzi všetkými rasami.“
Rámcový dohovor na ochranu práv národnostných menšín, kde podľa čl. 4: „Strany sa zaväzujú zaručiť osobám patriacim k národnostným menšinám právo rovnosti pred zákonom a rovnakú ochranu zo zákona. V tomto ohľade sa zakazuje akákoľvek diskriminácia založená na príslušnosti k národnostnej menšine.“
O ochrane ľudských a občianskych práv hovorí ale aj Ústava Slovenskej republiky: „Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.“
Slovenská republika sa tak zaviazala rešpektovať medzinárodné právo a dodržiavať zmluvy a dohovory, ku ktorým pristúpila. K niektorým dohovorom a k zmluvám sme sa prihlásili ešte ako Československá socialistická republika, no napriek tomu sme v tom čase nemali záujem dodržiavať všetky naše záväzky. Na to nás upozornila, samozrejme, už Charta 77, ktorá vznikla na základe nedodržiavania záverečného... Záverečného aktu Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe, ku ktorému Československo pristúpilo a ktorý hovoril o dodržiavaní ľudských a občianskych práv. Zároveň sme mali ešte väčší problém dodržiavať ľudské a občianske práva menšín, špeciálne rómskej komunity. Na tento fakt nás rovnako upozornila Charta 77 v dokumente o postavení Cigáňov-Rómov v Československu, kde opisovali praktiky režimu voči rómskej komunite. Napriek tomu sa, napriek tomu, že sa odvtedy situácia Rómov v mnohých ohľadoch zlepšila, základné problémy ostávajú v našej spoločnosti aj naďalej.
Príklady praktík voči Rómom môžeme vidieť naprieč mnohými oblasťami cez segregáciu a diskrimináciu v oblasti bývania, práce alebo práve vzdelávania rómskych detí. Ďalším veľkým problémom je stereotypizácia celej komunity, čo sme mohli vidieť pri reakciách na vraždu zdravotnej sestry v Michalovciach, či stále pretrvávajúci rasizmus. Ale práve kvôli týmto javom som do parlamentu podal uznesenie o protirómskom rasizme, ktoré vypracovala Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu. Toto uznesenie obsahovalo definíciu protirómskeho rasizmu a tiež 12 demonštratívnych a deklaratívnych príkladov takéhoto rasizmu. Toto uznesenie som podával ešte v predchádzajúcom volebnom období a ďakujem naozaj vtedajšej koalícii a koaličným poslancom, ktorí za toto uznesenie zahlasovali.
Mnoho prípadov diskriminácie som zažíval aj ja sám od detstva. Viacero z nich som ale zažil už ako aj poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Posledný prípad bol toto leto, kedy mňa a ďalších slušných ľudí odmietli obslúžiť v reštaurácii. Podobných prípadov, o ktorých médiá často nepíšu, sú však stovky. V realite je segregácia a diskriminácia všade, len ju každý prehliada. Rómov často nechcú zamestnať, aj keď je to vec, ktorú som, ktorú ako komunita, samozrejme, potrebujeme. Niekedy je problém aj s ubytovaním, kde sa často rozlišuje podľa farby pleti, a najhoršia situácia je vo vzdelávaní rómskych detí, ktoré majú byť v budúcnosťou Slovenska, ale rovnako aj našej komunity, od celorómskych tried až po zaraďovanie zdravých detí do špeciálnych škôl, segregácia a diskriminácia je obrovská.
Keďže Slovenská republika je demokratickým a právnym štátom, medzinárodné zmluvy a právne predpisy nestačí len formálne prijať. Je nutné ich dodržiavať a vynucovať a takisto sa podľa nich správať. Z tohto dôvodu podávame uznesenie, v ktorom odsudzujeme všetky prípady porušovania základných práv a slobôd a diskriminácie z dôvodu rasy, farby pleti a príslušnosti k národnosti či k etnickej skupine, ktoré sú garantované všetkými vyššie spomenutými právnymi záväzkami, zmluvami, dohovormi či Ústavou Slovenskej republiky.
Zároveň vyzývame vládu Slovenskej republiky, aby prijala rázne opatrenia na zabezpečenie dodržiavania Ústavy Slovenskej republiky a medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná. Nakoniec zaväzujeme vládu Slovenskej republiky informovať Národnú radu Slovenskej republiky o prijatých opatreniach o stave dodržiavania základných ľudských práv a slobôd v súvislosti s elimináciou diskriminácie z dôvodu rasy, farby pleti a príslušnosti k národnosti či etnickej skupine garantovaných Ústavou Slovenskej republiky a medzinárodnými zmluvami do 31. decembra 2024.
Keďže sa jedná o uznesenie hovoriace o ochrane ľudských a občianskych práv, ktoré majú platiť pre každého človeka rovnako, predpokladám, že ani poslanci koalície nebudú mať problém za dané uznesenie zahlasovať. Predsa len sú tu mnohí z ich radov, ktorí posledné volebné obdobie kritizovali žalostný stav ľudských práv na Slovensku.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 22.2.2024 10:19 - 10:19 hod.

Peter Pollák
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Kolegyne, kolegovia, predkladám návrh skupiny poslancov na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k porušovaniu základných práv a slobôd z dôvodu rasy, farby pleti a príslušnosti k národnosti či etnickej skupine garantovaných Ústavou Slovenskej republiky a medzinárodnými zmluvami, tlač č. 68.
Toto uznesenie ďalej odôvodním v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvý.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis