Vážení kolegovia, kolegyne, pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Takže môžme pokračovať v poobedňajšom rokovaní po hodine otázok. V úvodnom slove budem taký stručný, budem sa venovať len tým základným veciam samotného návrhu zákona a odôvodnenia a potom budem mať priestor na rozpravu.
Návrh, ktorý novelizuje zákon o rodnom čísle, ktorý podávame s pani poslankyňou Annou Záborskou, je opäť taký rest z minulého, z konca minulého volebného obdobia, keď nie pre nepriazeň snemovne, ale kvôli okolnostiam, obštrukciám zákon nebol riadne dorokovaný a odhlasovaný, takže ho predkladáme znova. Predložili sme ho už v úvode volebného obdobia, ale presunuli sme ho viackrát listom predsedajúcemu, pretože sme chceli dať priestor na dôležité veci, ako bol napríklad štátny rozpočet na začiatku volebného obdobia alebo hneď v začiatkoch vlády, a teraz teda prichádzame na jeho prerokovanie.
V minulom volebnom období ho predkladali napríklad pani poslankyňa Andrejuvová a pán poslanec Lukáč, teraz sme to prevzali, toto žezlo, s pani poslankyňou Záborskou.
Tento návrh zákona o rodnom čísle je veľmi jednoduchou novelou, kde sa tento zákon dopĺňa takto; prečítam to, aby to bolo jasné, je to len vlastne jedna dlhšia veta: „V § 8 ods. 2 písm. b) sa za slová „o zmene" vkladajú slová „nesprávne určeného" a za slovo „osoby" vkladajú slová „preukazujúceho na základe genetického testu správne určenie pohlavia osoby". A potom už len čl. II, ktorý hovorí, že tento zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov. To je samotný zákon, veľmi jednoduchá vec, nerobíme nič komplikovaného, ani nič zásadného nemeníme, len upresňujeme.
Uvediem odôvodnenie: Hlavným cieľom predkladaného návrhu zákona je posilnenie právnej istoty prostredníctvom spresnenia doposiaľ výkladovo nejednoznačných ustanovení predmetných zákonov a to tak, aby sa zabezpečilo v aplikačnej praxi, aby sa zabezpečil v aplikačnej praxi ústavne konformný výklad pojmu pohlavie. Návrh zosúlaďuje použitie pojmu pohlavie v návrhu zákona s ústavou a ostatnými platnými zákonmi v Slovenskej republike tým, že jednoznačne stanovuje, za akých podmienok môže byť rodné číslo zmenené. Doterajším úzusom bola možnosť zmeny rodného čísla v prípade, že požadovaná zmena bola dokladovaná okrem iného lekárskym posudkom, ktorý však nebol v zákone bližšie špecifikovaný. Nóvum navrhovanej novely spočíva v jasnom určení, čo lekársky posudok dokladuje, a teda že zmena rodného čísla je možná v takom prípade, ak bol lekársky posudok vydaný na preukázanie originárne nesprávne určeného pohlavia, a teda na potvrdenie toho, že určené pohlavie nie je v súlade so skutočným genetickým pohlavím osoby.
Právny poriadok Slovenskej republiky vychádza z chápania pojmu pohlavie ako objektívne biologickej skutočnosti. To je asi taký dôležitý pojem v tomto návrhu aj odôvodnení objektívne biolo... objektívna biologická skutočnosť. Napríklad v Ústave Slovenskej republiky je pojem žena chápaný v zhode s biologickou realitou, z ktorej vyplývajú určité biologické zákonitosti spravidla vlastné aj tomuto pohlaviu. Napríklad v čl. 41 ods. 2 ústavy, žene v tehotenstve zaručuje osobitnú starostlivosť, ochranu v pracovných vzťahoch a zodpovedajúce pracovné podmienky. Odôvodnenosť zvýšenej ochrany prislúcha práve žene s ohľadom na biologickú skutočnosť tehotenstva viažucu sa výsostne na ženské pohlavie. V čl. 41 ods. 1 je manželstvo definované ako jedinečný zväzok muža a ženy, pričom sa vychádza z pohlavnej komplementarity. Ďalej čl. 39 ods. 3 ústavy upravuje ženám právo na primerané zníženie maximálneho veku potrebného na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe; znížený vek je odôvodnený výchovou detí. V čl. 38 ods. 1 je ustanovené, že ženy, mladiství a osoby zdravotne postihnuté majú právo na zvýšenú ochranu zdravia pri práci a osobitné pracovné podmienky, vychádzajúc pritom z biologickej reality založenej na potencionálne možnej vyššej miere zraniteľnosti daných skupín v pracovných vzťahoch.
Pojem pohlavie je nespochybniteľnou biologickou skutočnosťou aj podľa čl. 14 Dohovoru o ochrane ľudských práv a dôstojnosti človeka v súvislosti s aplikáciou biológie a medicíny. Dohovor o ľudských právach a biomedicíne, ktorý Slovenská republika ratifikovala, napríklad v čl. 14 zakazuje výber pohlavia dieťaťa pri používaní techník lekársky asistovanej reprodukcie.
V zákone sa ponecháva možnosť administratívnej zmeny rodného čísla nesprávne určeného pohlavia.
Podmienkou ostáva lekársky posudok, ktorý preukazuje na základe genetických testov, že došlo v minulosti k nesprávne urče... k nesprávnemu určeniu pohlavia. V prípade požadovania zmeny rodného čísla z iného dôvodu zmeny pohlavia neviaže štát povinnosť zabezpečenia a evidencie administratívnej zmeny. S ohľadom na funkcie a potreby štátu a spoločnosti je rozhodujúca a smerodajná evidencia skutočnej biologickej reality pohlavia, aby bolo možné aplikovať právny poriadok v súlade s pôvodne zamýšľaným zámerom zákonov, tých, ktoré sme spomínali napríklad.
Predkladaný návrh zákona má pozitívne sociálne vplyvy, nemá žiaden vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, nemá vplyvy na životné prostredie a na informatizáciu spoločnosti. Má pozitívny vplyv na manželstvo, rodičovstvo a rodinu.
Na záver by som povedal len jednu takú vec. Naozaj sme pri tom vedení jednoduchou a jednoznačnou vecou, objektívna skutočnosť biologického pohlavia. Rodné číslo je údaj podľa tohto zákona, tak ako teraz platí, ktorý v zásade okrem iných, iných informácií, ktoré sa môžu viazať na miesto narodenia napríklad, tak hovorí o tom konkrétnom človeku hlavne dve veci: aký má vek a akého je pohlavia. Tieto dve skutočnosti. Pocitovo sa môžme cítiť všelijak. Niekto môže povedať, že sa cíti o desať rokov mladší, ale kvôli tomu nebudeme meniť rodné číslo. Niekto povie, vek je len číslo. V poriadku, ale štát v administrácii robí s číslami a v tomto prípade je takto určené rodné číslo dlhodobo, už je to naozaj, poviem, desaťročia na Slovensku, že je tam v rodnom čísle zaznamenaná okrem dátumu narodenia aj pohlavie práve tým číslom 5 pri mesiaci narodenia. A my chceme, aby to takto zostalo a ak teda niekto má nesprávne určené pohlavie, lebo však môžu, môžu nastať v určitých prípadoch zmeny, nech sa to spoľahlivo, stopercentne zabezpečí genetickým testom a v tom prípade sa to môže zmeniť, ak tam prišlo k chybe. Ak nie, tak podobne ako pri pocite, že sme mladší alebo starší, ako máme dátum narodenia, tak sa to nebude meniť na základe pocitu alebo okolností, takisto aj pohlavie sa nebude meniť na základe pocitu.
Rodné číslo nie je verejný údaj, ktorý by každému ste boli povinní ukazovať, je v niektorých prípadoch vyžadovaný niektorými orgánmi ako váš jednoznačný identifikačný údaj a je aj chránený. To znamená, nie je to niečo, čo by sa malo objavovať na Facebooku, preto ak nejakí ľudia majú, čo sa týka svojej pohlavnej identity nejaké pochybnosti, toto my neriešime, ani to nejak nekomentujeme, jednoducho hovoríme, že rodné číslo, s ktorým prichádza do styku najmä štát v nejakých úradných záležitostiach, má zostať jednoznačne určené, čo sa týka veku, to je samozrejmé, aj čo sa týka pohlavia. Možno by ste sa čudovali, ale skutočne je veľmi veľa situácií, kde treba jednoznačne určiť genetické, biologické pohlavie človeka, napríklad pri zásahu záchranárov. Pýtali sme sa ich na to. Oni potrebujú vedieť, že keď napríklad robia nejaký zásah, je nejaký úraz, trauma, otvoria človeka a teraz sú prekvapení, poviem to tak, že čo robia ženské pohlavné orgány v niekom, kto je podľa čísielka muž, a to nie je o tom, že mu to chceme zakazovať alebo bránime, naozaj toto neriešime, ale aby to bolo jednoznačne určené.
To isté platí vo väzenstve, v armáde, v športe, určite vieme, že ťažko sa dá skontrolovať inak ako podľa niektorých objektívnych skutočností. Rodné číslo je objektívna skutočnosť, alebo malo by byť, chceme, aby bolo objektívnou skutočnosťou, a vedia povedať, vedia povedať tieto veci, že čo hovoria bunky toho človeka.
A ja som teraz prednedávnom videl také krátke videjko, že nejaký výber ženských futbalistiek hral proti výberu mladších chlapcov a prehrali 5 : 0. Samozrejme, to nie je žiadny dôkaz, nič, je to príklad toho, že ženy sú skvelé, ale proste v niektorých veciach, keď niekto, nejaký muž s mužským telom sa bude viazať na ženu, za ženu, tak im vlastne budú, budú, ony budú hendikepované. A preto ženy majú súťažiť so ženami, muži s mužmi a toto vieme tiež skontrolovať na základe dokladov, na základe rodného čísla, pričom do ostatných vecí nezasahujeme.
Ďakujem.