Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.2.2024 o 9:54 hod.

Ing.

Roman Mikulec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.6.2024 15:16 - 15:16 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja chcem nadviazať na to, že teda celá tá debata sa tu odvíja od toho, že zákon je predkladaný z dôvodu, a ty si to, Jozef, hovoril, že je nejaká zhoršená bezpečnostná situácia na Slovensku a to je zaujímavé je, že teraz po výjazdovom rokovaní vlády v Rimavskej Sobote išiel podpredseda vlády pán Kaliňák medzi ľudí a odôvodil to tým, že nevidí žiaden dôvod, prečo by nešiel a nič nehrozí, žiadna bezpečnosť nie je ohrozená. No tak ja sa pýtam teda, ako to je. Je treba niečo z dôvodu zhoršenej bezpečnosti prijímať, alebo nie.
A, pán Gašpar, viete, veľkosť človeka nespočíva v tom, že bude ignorovať druhých, veľkosť človeka spočíva v tom, že dokáže vypočuť jeho názory.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.6.2024 14:50 - 15:10 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
No, pán Gašpar, viete, toto je presne ten príklad, že vy jedno hovoríte a druhé konáte. Čo vy sa chcete baviť o nejakom zmierení, o deeskalácii napätia v spoločnosti, keď toto rozprávate a rozprávate bludy. Donekonečna rozprávate bludy a to zrkadlo by som mal doniesť vám. Vy ste obžalovaný, obvinený zo závažnej trestnej činnosti.
A hovoriť tu takéto záležitosti, naozaj vymyslené, že my sme zvyšovali rozpočet SIS pre nejakého kajúcnika, naozaj na to nemá zmysel snáď reagovať, ale ja sa vrátim k tej podstate. Viete, ak sa chceme niekde posunúť, pán Gašpar, v spoločnosti a vy chcete chodiť rovnako bezpečne po tých, po uliciach ako aj my, tak takýmto prístupom sa určite nikam nepohneme. A viete veľmi dobre, že donekonečna rozprávať alebo vracať sa k minulosti alebo hovoriť nejaké vymyslené veci nepomôže absolútne ničomu a nikomu. A toto, čo ste predviedli, len tu to napätie v spoločnosti zvyšuje, nič iné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.6.2024 14:25 - 14:25 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, ak dovolíte, ja teda poobede nadviažem na to, čo tu odznelo k lex atentát dopoludnia, a začnem asi tým, čím skončila moja predrečníčka pani Kolíková, ktorá vyzvala predkladateľa alebo teda navrhovateľa tohoto zákona k tomu, aby sme, alebo aby navrhovateľ tento zákon stiahol, minimálne niektoré jeho časti a aby sme si sadli za jeden stôl a začali s o tých veciach rozprávať. Keďže naozaj nie je dôvod na skrátené legislatívne konanie, nie je dôvod na to sa ponáhľať s mnohými tými vecami, ale chcem jedným dychom aj dodať, že rovnako ja aj my odcudzujeme to, čo sa udialo premiérovi Ficovi. Určite násilie riešenie situácie akejkoľvek, akejkoľvek nezhody medzi nami, rôzne názory, na to nie je dôvod, aby sa to riešilo násilím, aby sa to riešilo nejakým atentátom, streľbou, čokoľvek. Takže toto absolútne odmietam. Aj my v hnutí SLOVENSKO to odmietame.
A práve preto aj ja by som chcel možno požiadať, poprosiť navrhovateľa, aby sme o mnohých tých veciach, ktoré v tom zákone sú uvedené, aby sme o nich diskutovali. Máme na to čas. Teraz naozaj z pohľadu teda toho, čo aj navrhovateľ uvádza, že dôvod predkladania tohoto zákona je zhoršená bezpečnostná situácia v Slovenskej republike, nepočuli sme žiadne relevantné fakty o tom, v čom je zhoršená tá bezpečnostná situácia. Okrem toho, samozrejme, to, čo sa udialo a to nikto nespochybňuje, ale tento zákon ako taký absolútne v ničom nerieši tú bezpečnostnú situáciu. Môžme sa naozaj baviť o mnohých tých veciach, a ja sa postupne k nim vyjadrím, tak ako idú, ako sú navrhované, ale tento zákon neupravuje to, čo má v názve. Okrem posilnenia ochrany niektorých ústavných činiteľov alebo vybraných ústavných činiteľov, ktorá bude vyjadrená aj formou zákona, čiže bude tomu daná vyššia právna sila a, samozrejme, to bude zahŕňať aj ochranu po výkone funkcií týchto ústavných činiteľov, tak žiadne z tých navrhovaných opatrení nesmerujú alebo nehovoria o tom, akým spôsobom chceme zmeniť tú bezpečnostnú situáciu. A ja sám som za to, poďme o tom hovoriť, lebo tá situácia v spoločnosti je napätá.
Tak ako tu už odznievalo ikskrát, veď aj ja osobne, my sme boli účastní mnohých vyhrážok a je tomu aj dnes tak. Každý jeden deň. Ja sám som vyzýval ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, aby, aby tak ako avizoval aj verejnosti, že sa bude zapodievať každým jedným podnetom, aby sa zapodieval aj jeho top fanúšikmi, ktorých má on na sociálnych sieťach, ktorí šíria nenávisť, ktorí sa dokonca vyhrážajú smrťou, posielajú mňa, moje deti teda na smrť. Takže samozrejme, že to nie je príjemné a ja to absolútne odcudzujem. Nepatrí to, nepatrí to do demokratickej rozumnej spoločnosti, takýto, takúto formu komunikácie ja neschvaľujem, naopak ja ju odcudzujem.
Takže ja naozaj by som chcel vyjadriť nádej, že by sme o takýchto veciach, o tých, ktoré sú aj tu navrhnuté, o tom, ako zlepšiť situáciu v spoločnosti, ako možno zlepšiť do budúcna ochranu ústavných činiteľov, poslancov, ale aj samotných občanov Slovenskej republiky, aby sme o tom hovorili aj s odborníkmi, možno pri nejakom okrúhlom stole, kde bude viac času a viac príležitostí povedať argumenty a nie v rámci skráteného legislatívneho konania alebo len pri rozprave v parlamente.
Takže ak dovolíte, ja prejdem jednotlivými tými oblasťami a chcem ešte teda na úvod dodať aj to, že tento zákon nevymedzuje pojmy, ktoré zavádza, a resp. obsahuje pojmy, ktoré sú značne vágne a umožňujú voľný výklad a nejednotnú interpretáciu povinností či aplikácií oprávnení. A viacero z tých sme už hovorili napríklad aj v súvislosti s tou navrhnutou zmenou v podmienkach zhromažďovacieho práva, kde jednoznačne na to upozornil aj pán ombudsman a viaceré verejné alebo štátne inštitúcie, že tou navrhovanou novelou, alebo tou úpravou dochádza k porušovaniu práv zhromažďovania, že to je možno až za hranou toho, čo by sme naozaj reálne v demokratickej spoločnosti chceli. A aj sám pán ombudsman poukazuje na to, že aj v súlade s európskymi normami pri ochrane ľudských práv je uvádzané, že zhromažďovacie právo by malo byť obmedzované len v nevyhnutnej miere. O tom sme už tu hovorili veľmi veľa, o tom zhromažďovacom práve, a naozaj nič iné nám z toho nevychádza, tak ako je to navrhnuté v tejto vašej úprave, že chcete zakázať ľuďom, aby sa zhromažďovali. Ja rozumiem tomu, že aj ja sám som bol naozaj svedkom alebo teda zažil som to, keď prišli demonštrujúci ľudia pred môj dom a je to nepríjemné. Áno, poďme sa o tom baviť, v akom zmysle to dokážeme nakoncipovať tak, aby neboli vyrušujúce zhromaždenia alebo hejtujúce zhromaždenia pred obydliami politikov alebo verejných funkcionárov. To je v poriadku, poďme sa o tom rozprávať, ako to vieme zakotviť, ale nie takým spôsobom, ako je to teraz navrhnuté v tejto vašej úprave, kde dochádza k úprave podmienok a rozsahu, za ktorých možno, alebo teda áno, za ktorých možno výkon zhromažďovacieho práva obmedziť.
Bolo tu už spomenuté, akým spôsobom boli obmedzované zhromaždenia. No neboli obmedzované. Samozrejme, je rozdiel, keď máte vyhlásený núdzový stav z dôvodu pandémie a šírenia nákazlivej choroby, a je rozdiel zhromažďovanie obmedzovať, keď nie je žiadna takáto situácia na Slovensku. Keď teda ľudia vychádzajú do ulíc len preto, aby vyjadrili svoju nevôľu s vládnutím alebo chcú vyjadriť určitý protest voči tomu, akým spôsobom sa správa vláda. Toto je zásadný rozdiel a tento by sme si mali, samozrejme, uvedomiť.
Čo sa týka tej oblasti, kde idete a navrhujete teda rozšírenie ochrany osobám a chcete to zakotviť v zákone, okej, v poriadku. Doteraz to bolo, bolo len v uznesení vlády, ale ja osobne som nevnímal žiaden problém, fungovalo to tak roky a naozaj si myslím, že ktokoľvek mal problém alebo sa cítil nejakým spôsobom ohrozený a požiadal o ochranu, tak táto ochrana mu bola pridelená. Dokonca navrhovateľ určite vie veľmi dobre, že táto ochrana nebola poskytovaná len Úradom na ochranu ústavných činiteľov, ale aj Policajným zborom v niektorých prípadoch, kedy to bolo oprávnené.
Takže toto funguje a fungovalo a nie je teraz dôvod na to, aby táto oblasť bola týmto spôsobom v tak krátkej dobe menená a už vôbec nie je dôvod na to, aby sa potom v tejto oblasti zavádzal inštitút doživotnej ochrany pre či pána premiéra alebo ďalšieho najvyššieho ústavného činiteľa, predseda predsedu parlamentu a dokonca jeho rodinných príslušníkov. Ak si to odôvodníme alebo ak sa zhodneme na tom, a ja si myslím, že toto je oblasť, kde by sme naozaj mali hľadať spôsob v rámci komunikácie, kde vieme dospieť k nejakému celospoločenskému širokému konsenzu medzi koalíciou, opozíciou, pretože toto sú vážne veci. Toto sú veci, ktoré nebudú platiť jeden deň, týždeň alebo mesiac. Toto sú veci, ktoré potom budú v platnosti možno roky. Tak my sa tomu nebránime. Naozaj poďme o tom hovoriť, poďme skúsiť nájsť spôsob, ako to nastaviť, pretože tých argumentov preto aj z vašej strany, ktoré odznievajú, prečo by to mal pán premiér či dvojnásobný mať, v poriadku, ja ich akceptujem, ale aj my máme argumenty, ktoré, ja potom hovorím, prečo by nemal mať premiér, ktorý bol vo funkcii premiéra. A bez ohľadu na to, či, či tam bol mesiac, rok alebo celé funkčné obdobie.
Poďme sa baviť, a my sme sa o tom bavili aj v predchádzajúcom období, pani ministerka bývalá spravodlivosti to spomenula. Veď my chránime prezidentov do konca ich života, v poriadku, ale my sme porovnávali aj právne úpravy iných štátov, kde nie všade je to takto. Vo veľa krajinách Európskej únie majú túto ochranu poskytovanú najvyšším ústavným činiteľom, alebo teda ak chcete konkrétne prezidentom, napríklad päť rokov po uplynutí funkčného obdobia. A my sme to naozaj analyzovali, že, a chceli sme ísť s tým krokom, že budeme sa približovať k týmto krajinám, ale my teda teraz tu máme úpravu, ktorá hovorí o tom, že ideme rozširovať ten okruh poskytovania ochrany pre ústavných činiteľov až do konca života. Čo, samozrejme, jedna vec je sa zhodnúť na tom, či je to potrebné a za akých podmienok, a druhá vec je si povedať aj to bé, čo tu bude všetko obnášať, lebo viete, to nie je, len o tom povedať, že áno, spravme tú ochranu, ale tú ochranu musí niekto aj zabezpečovať.
A ja sa vrátim k tomu, čo tu aj odznelo dnes od pani Kolíkovej, že sme debatovali o tom, koľko máme my na Slovensku chránených osôb vo vzťahu k počtu príslušníkov úradu na ochranu ústavných činiteľov. Dámy a páni, možno mnohí z vás to neviete, ale v porovnaní s európskou dvadsať sedmičkou aj ja si trúfam povedať, že aj vo svetovom globálnom ponímaní, my máme najviac chránených osôb k pomeru počtu príslušníkov úradu na ochranu ústavných činiteľov. Najviac. Nechcem hovoriť konkrétne čísla, pretože neviem, teraz netuším, že či tu náhodou nie je nejaká utajovaná skutočnosť a nechcem ju teda prezradiť, a len aby ste si vedeli predstaviť, keby som zobral, aby sme, aby sme vedeli zhruba o čom hovoríme, že ak v Českej republike je tisíc príslušníkov Úradu na ochranu ústavných činiteľov, tak majú päť chránených osôb. My ak máme 500 príslušníkov Úradu na ochranu ústavných činiteľov a máme ich 50. Samozrejme tie čísla som si teraz vymyslel, ale aby ste si vedeli predstaviť zhruba ten pomer. Veď to je absolútne nepomer v zmysle tom, koho my všetkého chránime. Áno, my sme tie debaty viedli v zmysle, či potrebujeme zabezpečiť Úradom na ochranu ústavných činiteľov napríklad sudcov, prokurátorov. Bola to legitímna debata práve preto, že jednoducho kapacitne, technicky ten Úrad na ochranu ústavných činiteľov nedokázal zabezpečiť ochranu úplne všetkým. Respektíve ak dokázal, tak s vypätím všetkých síl, kde potom sa, samozrejme, keď sa niečo stane a stalo sa aj toto nešťastie, ktoré všetci odsudzujeme, tak potom sa rozprávame o tom, či mali výcvik, či mali tréning, koľko, koľko, koľko teda absolvovali tých tréningov a výcvikových hodín. No samozrejme, že ak sú epizodickí ochrancovia neustále v teréne, lebo tých chránených osôb je veľa, no tak kedy majú chodiť na ten tréning? Musia aj spať, musia aj oddychovať. Niektorí z nich sú aj chorí, sú na óčeerkách, sú to ľudia, rovnako z mäsa a kostí tak ako aj my.
Takže ak sa bavíme o týchto veciach, pán navrhovateľ, tak sa bavme potom aj o tom bé, lebo to si bude vyžadovať oveľa viac personálu, oveľa, oveľa viac finančných prostriedkov. A ja v tomto návrhu vašom zákone som síce sa dočítal, že to bude mať vplyv na rozpočtovú kapitolu ministerstva vnútra, no ale na jednu stranu, alebo teda z druhej strany sme počúvali aj od pána ministra financií, v akom zlom stave sú verejné financie, a teda že bude potrebné, aby štát šetril. Tak to mi celkom nesedí v tomto zmysle, pretože vy viete veľmi dobre, že tá, to navýšenie pri takomto, pri takomto teda rozsahu, ak sa ten zákon prijíma, tak to nebude navýšenie o jeden alebo piatich ľudí, ale to budú v desiatkach príslušníkov Policajného zboru a, samozrejme, technika, vozidlá a tak ďalej, čo budú pomerne vysoké čiastky.
Čo sa týka zmien zhromažďovacieho práva, to som už spomínal, a čo sa týka zmien v priestupkovom zákone, kde sa navrhuje sprísniť sankcie za niektoré priestupky proti občianskemu spolunažívaniu, ako aj posilniť oprávnenia príslušníkov Policajného zboru za účelom zvýšenia objasniteľnosti týchto priestupkov hlavne pri elektronickej komunikácii. Tu treba povedať, že síce sa rozširuje alebo navrhujete rozšíriť kompetenciu Policajného zboru, ale v tomto zmysle je treba povedať, že tu dochádza alebo môže dôjsť až k prelomeniu telekomunikačného tajomstva, pretože tá úprava tak, ako ju vy navrhujete, hovoríte, že prokurátor, keď bude súhlasiť s návrhom príslušníka Policajného zboru, tak potom sa bude tento môcť dostať k osobným údajom každého občana Slovenskej republiky. A tu je nesúlad aj s inou legislatívou, napríklad s Trestným poriadkom, Trestným zákonom, kde toto je uvedené a po schválení teda súdom. Tak my teraz touto úpravou, touto novelou de facto posunieme priestupkový zákon a priestupky do nejakej výhodnejšej, lepšej polohy oproti Trestnému zákonu. Toto asi navrhovateľ, neviem, či toto celkom bola, bol zmyslom tejto úpravy, ale tu by som ja poukázal na to, že, že toto nie je úplne, myslím si, z môjho pohľadu správny návrh a chcem dať do pozornosti, že v minulom volebnom období sme mali snahu schváliť novelu zákona o Policajnom zbore, ktorá bola v normálnom medzirezortnom pripomienkovom konaní a ktorou sme pri objasňovaní priestupku proti majetku oprávňovali, alebo chceli oprávniť policajta požadovať od banky informácie ohľadne majiteľa a bankového účtu, a to aj právnickej aj fyzickej osoby, ktoré prevádzkujú elektronické komunikačné siete. A proti tomuto rozhodnutiu alebo zneniu vyjadrili zásadné pripomienky viaceré subjekty, pretože išlo o rozpor s čl. 15 smernice o súkromí a elektronických komunikáciách. A tento uvedený článok smernice umožňuje členským štátom, to je samozrejme smernická, smernica Európskej únie, umožňuje členským štátom vytvoriť legislatívne opatrenia, na základe ktorých možno získať údaje, ale len na presne vymedzené účely ako sú národná bezpečnosť alebo bezpečnosť štátu. Čiže tu tiež upozorňujem, že navrhovanou úpravou, tak ako máte koncipované, môže dôjsť k porušovaniu týchto článkov a nie je to v súlade s telekomunikačným tajomstvom a nie je tam ani súlad s ostatnými alebo s ostatnou legislatívou.
Čo sa týka doplnenia pôsobnosti iného štátneho orgánu, a v tomto zmysle teda mám na mysli Slovenskú informačnú službu, tak aby mohla získavať informácie, ktoré, tak ako ste to vy tam uviedli, ktoré budú smerovať alebo sa týkať tých chránených osôb, no z môjho pohľadu, súhlasím s tým, čo tu bolo uvedené aj doposiaľ. Ja som absolútne presvedčený, že Slovenská informačná služba tieto kompetencie už má. A má ich roky. Veď Slovenská informačná služba predsa zo zákona získava, vyhodnocuje, analyzuje informácie, ktoré smerujú proti ústavnému zriadeniu zvrchovanosti, územnej celistvosti Slovenskej republiky okrem iných, ktoré sú uvedené taxatívne v zákone o Slovenskej informačnej služby a z tohto predsa vyplýva aj to, pretože teda sme sa zhodli a dokonca aj prijali uznesenie v Národnej rade Slovenskej republiky, že ten akt, ktorý sa udial nešťastný, je možné považovať za určitý čin proti demokracii a teda proti zriadeniu Slovenskej republiky. Tak v tomto prípade Slovenská informačná služba predsa má oprávnenia a mala ich vždy.
Ja nevidím dôvod, prečo by sme takýmto zákonom mali rozširovať, rozširovať oprávnenie Slovenskej informačnej služby. Jediné, čo mi z toho vychádza, je, že bol by to legitímny dôvod na to, aby Slovenská informačná služba mala navýšený rozpočet a ja im ho prajem, ale, ale v prospech občanov Slovenskej republiky. A, samozrejme, sa aj pýtam v tomto zmysle, ak teda táto kompetencia, pán navrhovateľ, by mala byť daná Slovenskej informačnej služby, prečo nie Vojenské spravodajstvo? V tomto návrhu zákona sa vôbec nespomína Vojenské spravodajstvo. Je to rovnako spravodajská služba a mohli by sme hovoriť o prelínaní tých kompetencií jednotlivých, či Vojenskej alebo Slovenskej informačnej služby vo vzťahu k získavaniu informácií. Rovnako tento zákon nehovorí nič, nespomína ani Vojenskú políciu. Veď Vojenská polícia zabezpečuje ochranu ministra obrany. A dokonca aj iných, iných osôb, ktoré určí minister obrany. Tak tie teraz nemusíme riešiť z pohľadu bezpečnosti v Slovenskej republiky, v Slovenskej republike? Lebo tento zákon to absolútne nerieši. Týka sa to len zvýšenia kompetencie alebo teda áno, Slovenskej informačnej služby.
Takže, bohužiaľ, nemám už príliš veľa času, ale toto boli najdôležitejšie veci, ktoré som chcel poukázať, že áno, bavme sa. Nám takisto záleží na deskalácii napätia. Absolútne odmietam násilie a každé jeho prejavy. Poďme sa o tom rozprávať, pán navrhovateľ, pri nejakom okrúhlom stole s odborníkmi (reakcia spravodajcu), spravodajca, ale zastupujete aj navrhovateľa, tak poďme sa o tom rozprávať, poďme o tom debatovať, keď máme na to čas a nielen v parlamente.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.6.2024 19:40 - 19:40 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Gábor, ty si pomenoval všetky, všetky tie... (Ruch v sále.) Poprosím, aby som mohol, nebol vyrušovaný.
Ty si pomenoval všetky tie oblasti, kde ten zákon v podstate je naozaj šitý iba veľmi horúcou ihlou, a absolútne nie je dôvod, aby bol predkladaný v skrátenom legislatívnom konaní, a dal si si dve otázky, či by všetky tie opatrenia, tak ako sú navrhované, zabránili tomu, čo sa udialo, tej tragédii a tomu hroznému činu, a sám si si aj na to odpovedal, ale pragmaticky na základe faktu, že asi by tomu nič z toho, čo je navrhované nezabránilo.
Ale však nikto sa nebráni tým zmenám a poďme o tom diskutovať, veď toto je celé, poďme sa baviť reálne, odborne o týchto opatreniach, ale zaviesť nejakú doživotnú rentu premiérovi a doživotnú ochranku, okej, veď ak to bude výsledkom nejakých odborných rokovaní, poďme sa o tom rozprávať, ale toto nie je opatrenie, ktoré má zlepšiť bezpečnosť na Slovensku, o ktorej sa tu hovorí.
Ak pán minister obrany stále hovorí, že bezpečnostná situácia na Slovensku je, je zlá a zložitá, tak poďme sa baviť o opatreniach, naozaj tak ako bolo aj v predchádzajúcom vstupe povedané, veď tak zrušte výjazdové rokovania vlády. Ak, ak sú ohrozené, tak ich robte online. To by bolo opatrenie, ktoré môže zabrániť nejakému dotyčnému človeku, ktorý by, ktorý by mohol niekoho ohroziť. Ale renta, o rente sa nebavme, že to je niečo, čo má zlepšiť bezpečnostnú situáciu.
Či majú mať politici obydlie? Ja som sám za to. Áno. Majú a už dávno ho mali mať, pretože v takom prípade by bolo oveľa jednoduchšie pre Úrad na ochranu ústavných činiteľov zabezpečiť ich ochranu.
Čiže sú veci, o ktorých, kde sa určite vieme zhodnúť, ale po nejakej solídnej, slušnej diskusii, ale nie takto rýchlo.
Skryt prepis
 

18.6.2024 18:04 - 18:04 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec, vy ste sa vo svojom vystúpení pýtali otázky, ktoré, myslím, zaujíma veľa ľudí, veľa občanov, a mňa by rovnako zaujímalo presne, že na základe čoho teraz tie, tie návrhy, pretože nič sme nevideli, reálne žiadnu analýzu, žiadnu komparáciu s tým, ako to majú v zahraničí, ak teda hovorí niekto o zhoršení bezpečnostnej situácie na Slovensku, tak sme nič relevantné k tomu nevideli, ale v tých návrhoch naozaj tá logika chýba. Napríklad v tom, ako ste aj vy sa zamysleli nad tým, v čom je logika, že renta doživotná pre premiéra by mala zlepšiť bezpečnostnú situáciu. To snáď sa nemusíme tu o tom ani baviť, že to absolútne žiadnu logiku nemá. A nemá to ani žiadny, žiadny súvis.
Ale jednu otázku ste položili v zmysle tej komparácie so zahraničím, tak napríklad v Rakúsku, v Nemecku, a písal o tom aj pán ombudsman, že teda keby sme sa len inšpirovali týmito dvoma krajinami, kde berú právo na zhromažďovanie za veľmi dôležité a ako jedno so základných ľudských práv a výdobytok demokracie, tak práve napríklad v Nemecku aj v Rakúsku dohliada nad dodržiavaním alebo na tom, aké reštrikcie v rámci práva na zhromažďovanie budú uplatnené, ústavný súd. Nie je to ani v kompetencii exekutívy, teda vlády, nie je to ani v kompetencii nejakej samosprávy, komunálu, tak ako sa to snažia v tejto novele zákona presadiť súčasná naša vládna koalícia. A vieme veľmi dobre, že s tým má aj samotná samospráva problém, pretože, samozrejme, v súvislo alebo v spojení s tými pokutami, ktoré im hrozia v prípade, že rozhodnú o nejakom zhromaždení, a potom sa im povie, že to zhromaždenie nemalo byť vykonané, dostanú pokutu, tak, si myslím, že radšej budú dávať zamietavé stanoviská.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.6.2024 16:07 - 16:09 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
No, vážený pán minister, vy ste spomínali vo vašom vystúpení, že v nejakých právnych poučkách, knihách sa hovorí a vysvetľuje to, prečo prezidentka, alebo teda prezidenti majú nárok na doživotnú rentu. Ono asi to sa dá celkom logicky pochopiť prečo. A my ani nehovoríme, že teda nemáme sa baviť o tom, či by mali takúto rentu mať iní ústavní činitelia, ale určite nie v skrátenom legislatívnom konaní, lebo to nemá žiadny vplyv na to, či bezpečnostná situácia na Slovensku je zhoršená, alebo nie je zhoršená, alebo sa zhorší o týždeň. A čo mňa zaujalo, vy to odôvodňujete tým, že štvornásobný premiér má na to, by mal mať na to nárok, a ja sa pýtam, aký je rozdiel medzi štvornásobným, alebo teda premiérom, ktorý bol dvakrát, dve funkčné obdobia, štyri, a tým, ktorý bol jedno funkčné obdobie? Je rozdiel? Každý jeden bol premiérom. A teda tak prečo sa nejdeme baviť o tom, že by mali mať nárok všetci?
Vy dokonca hovoríte o príkladoch v iných krajinách, ale ja vám uvediem ix krajín, kde napr. aj prezidenti po skončení funkčného obdobia majú nárok na ochranu päť rokov a v mnohých krajinách je to dokonca menej, a tento trend je vo väčšine západných krajín, vyspelých demokraciách, takže nie úplne sú tie argumenty, ktoré ste spomínali, korektné. V každom prípade ja sám som za tú debatu. Poďme sa baviť, naozaj poďme sa baviť o opatreniach, ktoré by zlepšili bezpečnosť na Slovensku, ale ani jedno z tých, ktoré ste predstavili, v tomto návrhu zákona, takým opatrením nie je.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.4.2024 13:04 - 13:06 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pani poslankyňa, ďakujem aj za tú rozpravu a úplne s vami súhlasím, že zákonne upraviť vekovú hranicu na nosenie prilieb na svahoch je asi to posledné, čo teraz trápi Horskú záchrannú službu. Nechcem tým povedať, že to nie je dôležité. Ale stotožňujem sa s tým, čo ste aj povedali, že sú krajiny, ktoré si myslím, že sú lyžiarsky oveľa niekde inde, ako je Slovensko, a napriek tomu tá hranica zákonne upravená je napríklad stále 15 rokov alebo niekde dokonca vôbec. Nesúvisí to s tým, či bude v zákone povinnosť nosiť prilbu, ale presne o tom, čo ste aj vy hovorili, že je tu treba hovoriť o súlade a zahrnúť do toho aj prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk, lebo pri tomto návrhu sa treba pozrieť aj na to, aké kompetencie má Horská záchranná služba, akým spôsobom, ak sa toto aj upraví, aké sú možnosti Horskej záchrannej služby alebo kohokoľvek iného kontrolovať to, či ľudia, lyžiari do 18 rokov naozaj budú mať tie helmy. Je to aj otázka potom spojiť sa s poisťovňami, akým spôsobom poisťovne do toho budú vstupovať a akým spôsobom budú alebo nebudú kryté poistenia, pretože toto je to, čo trápi Horskú záchrannú službu, keďže tých zásahov je pomerne veľa, ľudia sú nedisciplinovaní, mnohí z nich nemajú aj poistky a toto všetko ide potom na vrub Horskej záchrannej služby.
Takže ja naozaj by som sa pridal k tým, ktorí hovoria, že by bolo dobré sa vrátiť k tomu pôvodnému návrhu zákona, ktorý pripravili poslanci v roku 2023, a to zhodou okolností poslanci z nášho hnutia. Tých úprav alebo tých návrhov v tomto návrhu bolo naozaj veľmi veľa, takže ja by som odporúčal pánovi Lučanskému, aby sa na to pozrel.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.2.2024 13:37 - 13:37 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Igor, ty si hovoril a upozorňoval si na to, že tie dôvody na skrátené legislatívne konanie neboli už od začiatku, a to sme tu jasne povedali a hovoríme o tom niekoľko týždňov, neboli ani na samotnú novelu, nie sú ani teraz žiadne podľa zákona, tak ako by mali byť uplatnené, tak ani jeden z tých dôvodov nie je na to, aby sa toto riešilo v skrátenom legislatívnom konaní, ale ono celé to je, veď oni prišli s novelou Trestného zákona, potom pán poslanec Gašpar prišiel s nejakým pozmeňovacím návrhom, jedným, druhým, tretím. To, čo chceli zmeniť, menia zase. Samozrejme, že premlčacie doby za znásilnenie nepadli vhod prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu, lebo to by sa mu nehodilo do prezidentskej kampane, aby sa o tomto hovorilo, aby to takým spôsobom prešlo, tak teraz si povedali, že prídu s novým návrhom a vrátia tie premlčacie lehoty naspäť. Ale vôbec o toto nejde, pretože celá tá novela, všetci veľmi dobre vedia, normálne zmýšľajúci ľudia veľmi dobre vedia, že celá tá novela je zlá a, tak ako tu už niektorí kolegovia povedali, veď ono by stačilo tú novelu stiahnuť a tým pádom by nemusel byť ani, ani toto rokovanie, nemuseli by sme debatovať o tom, či v skrátenom legislatívnom konaní, ale v podstate by sa to vrátilo do pôvodného stavu a stačilo by len začať o tom normálne odborne rokovať.
Keď už tu pán minister poukazuje na rôzne odborné stanoviská, tých odborných stanovísk či už od Rady prokurátorov Slovenskej republiky a, ale aj z Európskej komisie odznelo veľmi veľa a vy tu teraz hovoríte o advokátoch z Českej republiky, no tak škoda, že vám unikol, pán minister, fakt, že v Českej republike prijali pred pár týždňami novelu Trestného zákona, s ktorou zvýšili trestné sadzby za znásilnenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.2.2024 9:54 - 9:56 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ďakujem, Julo, za tvoje vystúpenie, aj za to, že si opäť pripomenul tie čísla. Ja si to veľmi dobre pamätám, aj tú tlačovú konferenciu Petra Pellegriniho, súčasného kandidáta na prezidenta, a Denisy Sakovej, keď povedali, nevediac o tom, že ti mikrofóny sú zapnuté, že však čo tam na tom, že nemajú peniaze, veď ďalšia vláda nastupujúca po nich si ich bude hľadať. Lebo takto oni boli nastavení a to je ten rozdiel, že tak ako si spomenul, my sme našli v kase 1,5 mil. na chod štátu, čo bolo možno na dva týždne, ale keď sme odchádzali tak sme im zanechali vyše 7 mld. napriek tým ťažkým časom, napriek tým mnohým opatreniam, ktoré sme predstavili a ako sme pomohli občanom Slovenska zvládať jednotlivé krízy. A jedno z tých opatrení, ktoré sa podarilo, bolo aj ten daňový bonus, ktorý už oni teraz, samozrejme, koalícia hovorí, že teda je to len do roku 2024, dokonca roku ´24 a potom pravdepodobne ho znížia, alebo možno úplne zrušia. A toto je to nastavenie rozdielne súčasnej vládnej koalície, kedy oni nedbajú, že ľuďom, ktorým sme my pomohli, a mnohí tí ľudia naozaj, keď a stretávame na uliciach, hovoria, že významne im to pomohlo, pretože mnohí sa len vďaka daňovému bonusu, zvýšenému, dostali napríklad na rodinnú dovolenku, tak oni to teraz idú zrušiť. Ale čo si ľudia, mnohí občania neuvedomujú, že vďaka politike vládnej koalície a vystupovaniu Roberta Fica, ktorý nám robí hanbu všade, naposledy aj teraz na samite v Paríži, tak jednoducho my naozaj ako Slovensko môžme prísť o mnohé miliardy peňazí z Európskej únie, a to bude mať vplyv, samozrejme, na všetkých občanov Slovenskej republiky.
Tak prosím všetkých, aby podporili tento návrh zákona, pomôžme matkám s deťmi.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.2.2024 9:17 - 9:19 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Michal, ďakujem aj za tvoju rozpravu a za to, že si spomenul aj všetky tie naozaj prorodinné a sociálne opatrenia, ktoré sme zavádzali my v uplynulých troch rokoch za vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera, a napriek mnohým krízam a napriek situácii, kedy sme pomáhali naozaj riešiť aj iné veci, ako boli napr. energie, ale opäť prichádzame s návrhom, ako pomôcť, reálne pomôcť ľuďom, a v tomto prípade matkám, ktoré sa odhodlajú priviesť dieťa na svet. Pretože tie polemiky tu stále prebiehajú o tom, ako naša spoločnosť starne, počúvame rôzne štatistiky o tom, koľko to ešte bude trvať, kým bude viac dôchodcov ako tých, ktorí pracujú, a toto je opatrenie, s ktorým prichádzame konkrétne preto, aby sme naozaj motivovali aj ľudí, mladých ľudí mať dieťa. A tie mamičky, ktoré sa rozhodnú a chcú potom sa vrátiť do pracovného procesu, aby naozaj neboli zvýhodnené oproti tým, ktorí možno v súčasnej dobe si povedia, že budú sa venovať kariére, pretože, bohužiaľ, taký je, taký je trend v mnohých prípadoch.
A ja som rád, že s takýmto opatrením naozaj konkrétnym prichádzame a verím, že aj kolegovia z koalície nebudú to teraz vnímať, že len preto to nepodporia, pretože prichádzame ako opozícia s týmto návrhom, aleže sa naozaj nad tým zamyslia, pretože toto je naozaj prorodinné konkrétne opatrenie, ako pomôcť ľuďom. Nie je to o tom, že niekto si zvýši plat len tak obídením zákona, ako sme tu teraz videli z dielne koaličných partnerov, ale naozaj poďme pomôcť matkám s deťmi, zaslúžia si to a myslím si, že je to naozaj veľmi dobré opatrenie.
Ďakujem.
Skryt prepis