Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

8.2.2024 o 14:54 hod.

Mgr. PhD.

Tina Gažovičová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 18.4.2024 17:43 - 17:43 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán predsedajúci, pán minister, vážení kolegovia, kolegyne, v prvom rade chcem povedať, že ma teda mrzí, že keďže som sa ešte pred piatimi hodinami prihlásila do rozpravy, tak sa nestihlo hlasovanie o tomto zákone, naozaj to nebol zámer, ale takto to teda časovo vyšlo. Myslím si však, že je dôležité k tomuto, k tomuto zákonu vystúpiť aj za klub Progresívne Slovensko a na úvod rovno poviem, že podporujeme tento návrh, minimálne tak ako je teraz uvedený v prvom čítaní, nepredpokladám tam nejaké zásadné zmeny v druhom čítaní, budeme, budeme to ďalej sledovať. Ale zároveň vnímam, že tento zákon je v kontexte aj ďalších návrhov, o ktorých budeme rokovať na tejto schôdzi, nejakým spôsobom dôležitý alebo v súvislosti, a na to by som chcela, na to by som chcela poukázať.
Dôvod, prečo teda podporujeme tento návrh, je ten, že si uvedomujeme, že je to nejaká cielená pomoc pre veľmi zraniteľnú skupinu, naozaj hovoríme o deťoch so zdravotným postihnutím, o deťoch s duševnými poruchami alebo teda s postihnutím aj či už, či už telesným alebo psychickým, ktoré sú umiestnené v centrách pre deti a rodiny, kedy sa im hovorili detské domovy, a tam sú umiestnené v špecializovaných skupinách, keďže si vyžadujú starostlivosť navyše a teraz aj tým domovom dáme tie financie navyše.
Uvedomujeme si, že keď už sa dieťa do tejto situácie dostane, tak je potrebné, aby potom tí, ktorí sa oňho starajú, na to mali aj tie financie. Zároveň by som však chcela veľmi jasne zdôrazniť, že to, že dieťa s takýmto postihnutím je umiestnené v špecializovanej skupine v detskom domove, by mala byť naozaj až posledná z viacerých možností, a preto by som si dovolila využiť tento čas a upriamiť pozornosť aj tohto pléna na rôzne kroky a opatrenia, ktoré by sme ako štát mali urobiť, aby sme tomu predišli, aby čo najmenej detí s ťažkým postihnutím končilo v špecializovaných skupinách v detských domovoch, aby čo najviac z nich mohlo zostať vo svojej pôvodnej rodine, biologickej rodine, prípadne keď už nastane tá situácia, že teda rodina sa o nich nevie starať, tak aby v rámci aj filozofie deinštitucionalizácie v prvom rade išli do profesionálnej rodiny a iba keď naozaj ani táto možnosť z nejakého dôvodu sa neuskutoční, tak až potom aby, aby boli umiestnené v detských domovoch a ešte teda tá posledná možnosť sú tie špecializované skupiny.
A, žiaľ, teda som presvedčená, že ako štát nerobíme dosť pre tie rodiny nato, aby sa o tieto deti vedeli plnohodnotne starať. A aj na tejto schôdzi okrem tohto návrhu, a veľmi sa teším, že je to v konečnom dôsledku vládny návrh, aj keď prvotná iniciatíva prišla od poslankyne Marcinkovej, ale práve na tejto schôdzi sú aj ďalšie opozičné návrhy, aj dva, ktoré vychádzajú z klubu Progresívne Slovensko, aj minimálne jeden z klubu KDH, ktoré adresujú niektoré tie problémy, ktorým rodiny čelia a ktoré môžu pomôcť k tomu, aby deti nekončili v detských domovoch a myslím si, že je teda ešte toho oveľa viac, čo by sme mali, čo by sme mali urobiť. Spomeniem aspoň pár takýchto vecí, lebo, ešte aby som to upresnila.
V súčasnosti podľa štatistík priamo z ministerstva sociálnych vecí u detí, ktoré majú zdravotné postihnutie, je asi dvojnásobná šanca, že skončia v detskom domove oproti deťom bez postihnutia. A chápeme asi nejakým spôsobom ľudsky, že naozaj je to pre tie rodiny, kde sa také dieťa narodí, oveľa ťažšie sa o to dieťa starať a skúsme sa preto pozrieť na to, že čo vieme ako štát pre tie deti urobiť. Vieme aj všetci, určite nás všetkých zasiahla, čo sme tu, tragédia, ktorá sa udiala pred, pred pár týždňami na Liptove, kedy mama práve takto ťažko postihnutého dieťaťa už to psychicky nezvládla a aj spolu so svojím dieťaťom sa hodila pod vlak. A aj vtedy sme upozorňovali na to, že je to isté memento pre našu spoločnosť, že nerobíme, že tieto rodiny nemajú dostatočnú podporu.
Jedna teda z kľúčových vecí, na ktoré sa potrebujeme zamerať, je odľahčovacia služba, o ktorej sa aj vtedy veľa hovorilo, a odľahčovacia služba aj v kontexte, samozrejme, hlavne tých biologických rodín alebo primárnych rodín, kde to dieťa vyrastá, ale myslím si, že o kontexte odľahčovacej služby by sme sa mali baviť aj práve pri tých profesionálnych rodinách, aby sme podporili aj to, že to dieťa, keď aj je vyňaté z rodiny, tak aby sa dostalo do profesionálnej rodiny.
Ďalším, ďalšia veľká oblasť je opatrovateľský príspevok. A v tomto oceňujeme iniciatívu KDH, ktorá práve na tento, na túto schôdzu predkladá návrh, aby sa zjednodušil ten súbeh opatrovateľského príspevku s platom, pretože naozaj sú ženy, ktoré, povedzme, vedia si zarobiť aj prácou z domu, ale momentálne vlastne je to taká nejaká dilema finančná, keďže pokiaľ do, ich plat prekročí určitú hranicu, tak už, už to neni, už im je ten opatrovateľský príspevok odňatý.
Ďalšia veľká oblasť je v školstve, ja teraz som zo školského prostredia, čiže tam, tam tie problémy naozaj poznám pomerne dôkladne a aj na túto schôdzu som predložila návrh, ktorý zlepší to, aby sa školy vedeli pripraviť na dieťa so zdravotným znevýhodnením pri tých spádových školách, ale, žiaľ, my dokonca vidíme, že ani tie špeciálne školy často nie sú pripravené na deti s naozaj ťažšími postihnutiami. Ako jeden taký až absurdný príklad z praxe, ktorý mi nedávno hovorila jedna špeciálna pedagogička, ktorá spolupracuje s rodinami, keď špeciálna škola prijímala dieťa na vozíku a očakávali, že to dieťa bude mať iný vozík navonok a iný vozík do interiéru. To ako keby akože paralela s prezuvkami, no tak ale neni to také náročné kúpiť dieťaťu do školy prezuvky ako keď vyslovene a špeciálna škola vyžaduje, aby, aby bol samostatný vozík.
Celá, samozrejme, veľká oblasť kompenzačných pomôcok, vidíme to na tých rodinách, veď mnohí sa s nimi stretávame, že v konečnom dôsledku sú často závislí od toho, že si zakladajú vlastné občianske združenia a, s prepáčením, často až žobronia o dve percentá, aby vôbec vedeli svojim postihnutým rodinným členom zabezpečiť základné pomôcky, presne ako sú vozíky, ako sú nastavovateľné postele a všetko ďalšie, čo, čo ten človek potrebuje.
A všetky tieto veci, tak ako sa týkajú, ako som aj spomenula, ako sa týkajú bežných rodín, tak podobné problémy sa prenášajú do tých profesionálnych rodín. Pretože vieme aj dneska zo štatistík, že tieto deti, keď už im nezabezpečí tú starostlivosť ich rodina, tak veľmi často vlastne sa dostanú do detského domova a ani sa im nepodarí, aby boli umiestnené do profesionálnych rodín, napriek tomu, že zákon veľmi jasne hovorí, že to musí byť tá prioritná, prioritná voľba. A teda som presvedčená, že keby sa viaceré tieto problémy podarilo zmierniť, keby sa podarila väčšia podpora pre rodiny, ktoré majú dieťa alebo teda člena so zdravotným znevýhodnením, tak potom by aj menej sa ich dostalo až do tej hraničnej situácie, že to dieťa, dieťa skončí v detskom domove.
Čiže aby som to zhrnula, áno, uvedomujeme si, že keď už taká situácia nastane, tak je dôležité tie detské domovy v tomto aj finančne podporiť, a preto aj podporujeme tento návrh, ale zároveň by som chcela apelovať na to, aby sme naozaj aj ako Národná rada dbali na to, že vytvárame prevenciu takýchto prípadov, že podporujeme tie rodiny ešte kým je to dieťa v rodine a verím, že tak ako my tuto z opozície podporujeme vládny návrh a tak ako sa vedela opozičná poslankyňa dohodnúť s predstaviteľom vlády, tak verím, že aj pri iných návrhoch, kde naozaj ide o pomoc konkrétnej skupine občanov, tak že bude možné hľadať dialóg aj nadstranícky.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.4.2024 14:23 - 14:25 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda vlády, vy nás teda evidentne rád poučujete a veď ja by som sa aj rada učila od skúsenejších, áno, ja som tu prvý mandát, vy ste tu už niekoľko desaťročí v politike. Ale naozaj musím úprimne povedať, že jediné, čo som tu vo vašom vystúpení počula, je vyhováranie sa. A počuli sme, čo všetko urobila zle minulá vláda, pokojne by sme mohli ísť do detailov, že čo urobili a čo bolo dobré, zlé, ale toto nemá byť diskusia o minulej vláde. My sme vám položili veľmi konkrétnu otázku a ja vás poprosím, aby ste na tú konkrétnu otázku zodpovedali.
Čo robí premiér Fico a čo robíte vy ako vláda, aby ste presvedčili Európsku úniu, že vaša vláda nerozkradne európske peniaze a že vaša vláda vie narábať s eurofondami? Pretože to je skutočná obava Európskej únie a to je to, prečo hrozí, že nám tie eurofondy vezmú. Ako veď sme tu polroka, videli sme vaše priority, videli sme, medzi vašimi prioritami bolo najprv založenie nového ministerstva, Trestný zákon, to nebola naša iniciatíva, to sú evidentne priority vašej vlády... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.4.2024 17:58 - 18:00 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne kolegovi Lackovičovi. Myslím, že si, Marek, veľmi jasne ukázal, že ten hlavný problém alebo naša výtka k tomuto návrhu sa netýka ani tak toho obsahu, ako toho načasovania, že naozaj táto vláda je tu už pol roka, aj z nášho hnutia prišla iniciatíva už skôr, aby sa tento problém riešil, ale tuto, žiaľ, boli priority Trestný zákon a špeciálna prokuratúra, iné veci, ktoré mohli pokojne počkať, kým to financovanie samospráv je naozaj niečo, čo tí občania a občianky v celej tejto krajine pocítia.
A teda neodpustím si poznámku, že naozaj my eurofondy neohrozujeme, ale práve to konanie, ktoré táto vláda urobila za posledné a predviedla za posledného pol roka, to je to, čo ohrozuje aj eurofondy a čo ohrozuje aj zase tie ďalšie služby pre, v tejto krajine. Ja sa na to teda pozerám hlavne cez tú optiku školstva, ktorému sa dlhodobo venujem, materské školy sú ešte stále v originálnych kompetenciách, školské kluby detí, základné umelecké školy a všetky tieto služby aj teraz vidíme, že veľmi často tie samosprávy to vôbec nevedia zriaďovať alebo majú nedostatok, nedostatok kapacít práve preto, lebo nemajú na to dostatok financií a vieme, že často ešte musia aj dofinancovávať veci, ktoré síce nie sú v originálnych kompetenciách, ale napríklad budovy základných škôl, keďže sú zriaďovatelia, tak veľmi často ide o dofinancovanie. Čiže naozaj tuto vnímame, že je extrém, že toto by mali byť tie priority pozrieť sa na to, že z pohľadu občana aké služby dostáva a naozaj tá priorita by tu nemali byť trestné zákony, ale napríklad aj toto a mohlo sa to riešiť skôr.
Čiže ďakujem, že to bolo, na to bolo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.2.2024 12:18 - 12:18 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ja ďakujem pekne pani kolegyni Števulovej, že za náš klub Progresívne Slovensko tiež predniesla naozaj vecný príspevok, v ktorom išla aj nad rámec tej situácie, kde sme teraz. Lebo momentálne naozaj sme v situácii, kde sa iba opravuje niečo, čo sa objavilo, či už ako chyba, alebo ako zámer a nakoniec vlastne si... sme vo fáze, že si vydýchneme len za to, že teda zostáva status quo. Že nejdeme teda ešte nižšie s tou ochranou obetí, a že teda neprepadávame sa teda ešte viac pri ochrane obetí sexuálneho násilia. Aspoň sa zachováva status quo.
A áno, aj včera sme za to hlasovali, bola to výnimočná situácia, že celé plénum sa na tom zhodlo, že teda aspoň ideme opraviť tú chybu. Ale pritom táto krajina potrebuje o toľko viac a obzvlášť ženy v tejto krajine potrebujú o toľko viac ochrany. A naozaj, keď si vezmem ten príklad, ktorý tu kolegyňa Števulová spomínala, kde nielenže väčšina tých trestov... tých činov sa teda najprv nenahlásia, lebo sa tie ženy boja. Potom sa nevyšetria a keď sa to aj dostane na súd, tak že 13 rokov sa napríklad v tomto konkrétnom prípade naťahuje konanie, ktoré musí byť nepredstaviteľne retraumatizujúce pre tú obeť a do toho fakt toho, že je, že je zle nastavená vôbec definícia znásilnenia v Trestnom zákone. A priniesla tu už aj opozícia viacero naozaj konštruktívnych návrhov, ako tú ochranu žien a obetí zlepšovať.
Tak naozaj by som si priala, aby sme nezostali s tou latkou tak nízko, že sme radi, že vôbec zachovávame status quo, ale že snáď táto koalícia prinesie aj niečo na zlepšenie tej ochrany obetí.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.2.2024 10:40 - 10:42 hod.

Tina Gažovičová
 

15.2.2024 10:28 - 10:38 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne kolegyne Jaurovej a myslím si, že toto je naozaj diskusia, kde človek nemusí byť odborník zrovna na kultúrne politiky, ale každý, kto sa aspoň trošku rozumie fungovaniu verejnej správy, tak vidí, že o aký hodnotový spor tu ide.
A rada by som podčiarkla to, čo povedala kolegyňa Jaurová, že áno, komisie možno nie sú dokonalé, ale zatiaľ sme lepší systém nevymysleli. Čiže pokiaľ naozaj chceme, aby v tomto prípade múzeá a galérie, ale týka sa to aj iných, iných či už úradov, alebo organizácií, za ktoré štát zodpovedá, berie zodpovednosť, aby fungovali naozaj profesionálne, aby boli vedené manažérsky, tak by sme sa mali snažiť minimalizovať ten politický vplyv. A pán Michelko síce tvrdí, že ten, ten, kto menuje, potom preberá aj zodpovednosť, len problém je v tom, že tým pádom vlastne od toho, že niekto vyhrá voľby a meníme sa my tuto, osadenstvo parlamentu, a mení sa vláda, tak sa vlastne prelínajú ďalšie a ďalšie úrovne toho, čo sa bude každé štyri roky meniť, a v konečnom dôsledku to každej takejto organizácii ublíži, ak pri každých ďalších voľbách sa vymenia ľudia.
Okrem iného som si tu v tom návrhu prečítala, že teda podľa tohto návrhu štatutárny orgán vymenovaný podľa odseku 1 možno odvolať aj bez uvedenia dôvodu, čiže je úplne jasné, že tuto ide o istú mieru politizácie alebo teda toho, že od tých politikov sa odvíjajú aj tie ďalšie funkcie, čo po istú úroveň tých ministrov, tých štátnych tajomníkov je správne, obhájiteľné, ale neprenášajme to na všetky ďalšie úrovne, nechajme tam pracovať manažérov, ktorí sú vyberaní... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.2.2024 20:23 - 20:23 hod.

Tina Gažovičová
Ďakujem. Ja by som sa naozaj chcela opýtať, ako toto môže spĺňať... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Máte procedurálny návrh? Nemáte. Dobre, ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2024 19:47 - 19:49 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody, Národná rada sa môže na návrh vlády uzniesť na skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona. Ja by som sa vás rada opýtala, pán Gašpar, a rada by som sa opýtala aj vlády, ale nikto tu za vládu nie je, z akého dôvodu bolo do skráteného legislatívneho konania predložený návrh, ktorý skracuje premlčaciu dobu za znásilnenie, v dôvodovej správe o tom nie je ani zmienka, za celé tie týždne verejných debát o tom nepadla od vás ani zmienka, nevieme o žiadnom konzultačnom procese, kde by ste sa radili s akýmkoľvek odborníkom na znásilnenia, kde by verejnosť mala akúkoľvek možnosť sa do toho zapojiť. A teda sa vás pýtam, prečo teraz v skrátenom legislatívnom konaní sa mení premlčacia doba pre znásilnenie, ako to spĺňa zákonné náležitosti pre skrátené legislatívne konanie a prečo ste nepriniesli až do tohto bodu, kde sme na konci tretieho čítania vy ani koalícia, ani vláda žiadne zdôvodnenie ani len zmienku o tom, že táto zásadná zmena sa udeje. Budem veľmi rada za odpoveď. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2024 18:21 - 18:23 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovi Hlinovi, že vytvoril väčší priestor, aby sme diskutovali o niečom, na čo poukázala naša kolegyňa Števulová a to je, že sa týmto celým menia ešte aj premlčacie doby pre tak strašný trestný čin, ako je znásilnenie. Čiže niečo úplne iné, ako sme tu doteraz celý čas diskutovali. Celý čas sme hu hovorili o ekonomických trestných činoch, pretože to bolo jediné zdôvodnenie, ktoré vláda priniesla. Nikde som ani raz od vlády nepočula akékoľvek zdôvodnenie, prečo chcú meniť premlčaciu dobu pre znásilnenie a som pomerne úprimne presvedčená, že to ani z vás skoro nikto nevedel, že to jednoducho je nedopatrenie, nejaký ako nešťastný vedľajší produkt tejto novely, kde bol záujem meniť premlčacie doby a nikto dostatočne v tej rýchlosti nepremyslel, že to bude mať dopad aj na iné časti Trestného zákona.
A ja vám úprimne poviem, ja poznám viacero žien, ktoré sú preživšie znásilnenia. Väčšinou to má dlhodobé a veľmi ťažké dopady na ich psychické zdravie a väčšinou sa z toho tie ženy, a mimochodom týka sa to aj mužov, o tom som presvedčená, dlhodobo spamätávajú. A ak majú to šťastie a niekedy prekonajú tú traumu, tak potom sú možno dosť silné, psychicky silné na to, aby išli pred súd a aby sa snažili domôcť spravodlivosti. Čiže naozaj si myslím, že toto je trestný čin, kde by sa nemala znižovať premlčacia doba, ale hlavne to nie je niečo, na čo by sme mali prísť v treťom čítaní, keď doteraz o tom nikto nehovoril a nikto na to neupozornil. To je absolútne hanebné!
Skryt prepis
 

8.2.2024 14:54 - 14:57 hod.

Tina Gažovičová
Ďakujem. Ja viem, že ono je to vždy ťažké predvídať, ale že či aspoň boli robené nejaké odhadované analýzy na základe teda tých dostupných, dostupných dát, ktoré sú, lebo veď ako základné štatistiky o trestných činoch máme. A na začiatku teda ste hovorili, tuším, číslo 1 650 a potom, že tretina je na pravidelnej údržbe a tam mi to teda nie je celkom jasné, že prečo iba tretina. Ale možno som, možno som nie úplne pochopila ten začiatok. Ďakujem.
Skryt prepis