Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.9.2024 o 10:57 hod.

Mgr. PhD.

Tina Gažovičová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 21:51 - 21:53 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ja som teda naozaj prekvapená, že tu hovoríte o prezumpcii neviny, pán Gašpar, v tomto kontexte, kde používate argumenty typu, asi niečo nie je v súlade so zákonom. Alebo vy pochybujete, že tie projekty boli v záujme spoločnosti, kde vy zrazu sa tu pasujete za hodnotiteľa umenia. To naozaj? Tak priznajte, že je to politické odvolávanie. Veď dobre, máte na to právo. Tak ja neviem, ste sa tam presťahovali na to poschodie podpredsedov a zrazu vám ten pán Šimečka vadí. Čokoľvek povedzte, priznajte, že je to politické odvolávanie.
Ale vy ste do toho zatiahli jeho rodinu, vystavili ich verejným vyhrážkam, vyfabulovali prepojenia, ktoré tu nie sú a teraz nám tu budete hovoriť o dvojitom metri. Tak napríklad ste spomenuli prípad ministra Tarabu, že sme kritizovali, že netransparentne prideľoval vysoké zákazky susedovi. Šimečka nič neprideľoval. Ako vám to ešte máme po celom dni povedať? Tie granty tým istým občianskym združeniam chodili rok čo rok za vašich vlád.
Váš minister Maďarič sa chválil umením občianskeho združenia BOD.Y. Aj jemu idete rozprávať, že to bolo pseudoumenie? Viete, my tu nie sme platení za to, aby sme hodnotili umenie. Keď chcete politicky odvolávať, tak priznajte, že politicky odvolávate. Ale nevykonštruovávajte nezmyselné obvinenia, lebo podľa vás to asi nie je v súlade so zákonom, na základe nejakej komisie, ktorá ešte ani nezasadla.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 20:58 - 20:58 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Nestihnem asi zareagovať na všetko, ale aspoň pár kľúčových vecí. Tak teda ospravedlňujem sa, že som nebola úplne presná s niektorými výrazmi, riaditeľ SIS a Susko prerušil výkon trestu, čo v podstate znamená, že dočasne ho pustil z väzenia, aby išiel domov. A viete, vy tu podsúvate nejaké nezmyselné tvrdenia o nejakom kvázi rodinkárstve, ale tuto vidíme ten mentálny svet SMER-u a vašich blízkych ľudí, kde si pomáhate úplne nezávisle od nejakého konfliktu záujmov, pretože Kováčik bol človek, ktorý, to je jedno, kto ho do tej funkcie menoval, ktorý, v tom čase sú dôvodné, ktorý je odsúdený za korupciu a vy máte pocit, váš nominant, že je v poriadku zrovna jeho prepustiť, teda pardon, mu prerušiť výkon trestu. Tak to je signál pre všetkých iných ľudí v tejto krajine, že ako asi vy uvažujete o konflikte záujmov.
Znovu sme tu počuli obvinenia, že teda nie je na platy učiteľov, lebo minulá vláda.
No výborne, presne to som očakávala. Tak bolo na nové ministerstvo športu, je na zvyšovanie platov ministrov, bolo na neadresnú plošnú energo-pomoc.
Áno, myslím si, že za našich vlád by bol, by sa viacej prioritizovali napr. platy učiteľov.
A veľmi radi, a to už je aj reakcia na vás, pán Bartek, ste teda začali tým, že keby tu vládla vaša vláda. Pevne verím, že nadíde, že príde ten čas a že vám to budeme môcť ukázať a potom nás pokojne kritizujte za to, čo tu robíme. Ale zatiaľ kritizujete iba na základe úplne vymyslených, vymyslených obvinení proti Michalovi Šimečkovi.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.9.2024 20:27 - 20:27 hod.

Tina Gažovičová
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 17:15 - 17:17 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec Mikloško, veľmi si vážim vaše vystúpenie, aj vašu osobu, aj to, ako ste vystúpili za klub KDH a naozaj to vnímam ako isté také, že sa ozvalo isté také svedomie, osobnosť, ktorá predstavuje isté svedomie v tejto krajine a v tomto parlamente. A aj ako ste ukázali, ako naozaj toto odvolávanie nadväzuje na, žiaľ, veľmi smutnú tradíciu, ktorá sa vinie našimi dejinami od antisemitských konšpirátorov cez zastrašovanie komunistov, cez mečiarizmus a teraz tu znovu vidíme úplne vymyslenú kauzu, v podstate taký akoby politický proces, že mohlo sa niečo udiať a keďže sa nám pán Michal Šimečka nepáči a nemáme chuť ho stretávať na chodbe podpredsedov, tak sme si tu vymysleli kauzu o jeho odvolávaní.
A ešte jedna vec sa mi veľmi páčila, ktorú ste spomenuli, a to je práve to, že veľmi často v našej krajine neziskové organizácie naozaj suplujú tento štát. A napríklad aj v takej veci, ako je uchovávanie pamäti tohto národa a uchovávanie spomienok pamätníkov, čo napríklad robila Nadácia Milana Šimečku od 90. rokov.
A áno, mohla to robiť Matica slovenská, ale nerobila. A vy okrem toho, že sa tu snažíte šíriť nejaké výmysly a nenávisť voči Šimečkovskej rodine, tak okrem toho sa tu týmto celým snažíte šíriť nenávisť voči celému neziskovému sektoru. A je to jednoducho nefér. Je to nefér voči všetkým ľuďom, ktorí v neziskovom sektore pracovali a pracujú, väčšinou naozaj nie za veľké peniaze a často tým, že suplujú štát.
Ešte raz vám ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 15:28 - 15:30 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, a teda neprestáva ma táto debata udivovať, vraj tu neodznelo nič na obhajobu Michala Šimečku, ale tu neodznelo v prvom rade nič, čo by dokazovalo, že Michal Šimečka urobil niečo zlé. Dostali sme teda teraz exkurz do účtovníctva projektov alebo nejaký výcuc z účtovníctva projektov jeho rodinných príslušníčok, čo sem v prvom rade vôbec nepatrí. Pokiaľ máte nejaké pochybenia ohľadom grantov, tak nech to riešia tie ministerstvá. Mimochodom vystaviť faktúru samej sebe v občianskom združení znamená, že tá nezisková organizácia, neviem, či ste vy, pán Glück, niekedy pracovali v neziskovej organizácii, ale tam sa väčšinou nevypláca stabilný plat, štatutári z toho nič nemajú, lebo tá organizácia nevytvára zisk, to znamená, že vystaviť faktúru samej sebe v podstate len znamená, že si ako keby vyplatila plat za činnosť, ktorú robila. Tak keď dostala peniaze na realizáciu projektu, tak asi je v poriadku, že za to má plat. A pokiaľ hovorím o nacucnutí na štátny rozpočet, viete, kto je nacucnutý na štátny rozpočet? My stopäťdesiati, čo tu sedíme a dostávame slušný plat za to, že máme riadiť túto krajinu.
A namiesto toho riešime absurdné obvinenia, pretože nikde, nikde ste nedokázali, že by Michal Šimečka urobil niečo zlé, iba to, že jeho rodinné príslušníčky poberali granty z verejných zdrojov, tak ako veľká časť vášho poslaneckého klubu a keď to pán Dubéci povedal, zrazu ste urazení a zrazu pán Blcháč chce ospravedlnenie, lebo vraj tie peniaze nešli jemu a pán Hambálek chce ospravedlnenie, lebo vraj tie peniaze nešli jemu.
Tak ja vám tiež niečo poviem. Tie peniaze nešli Michalovi Šimečkovi a to, čo išlo jeho rodinným príslušníčkam, bolo za ich činnosť. A či sa vám to páči, alebo nie, to nie je na vás, aby ste to hodnotili, ani na nikom z nás. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 14:53 - 14:55 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, ďakujem nášmu predsedovi klubu Dubécimu za túto prezentáciu faktov, teda ako sme si tu, dneska od rána hovoríme, že tie fakty sú dôležité, tak verím, že aj tieto fakty budú žiť ďalej vo verejnom priestore.
A okrem iného gratulujem, že sa mu teda podarilo pomerne zaplniť túto sálu, lebo na začiatku tej rozpravy tu nesedel takmer nikto, postupne prichádzali ďalšie a ďalšie, aj koaličné rady sa zaplnili, rozmýšľam, koľkí ľudia teda oľutovali dneska, že sa táto debata vôbec otvorila. A okrem iného sa mu podarilo teda vyvolať pomerne ostré reakcie, vidíme to aj na týchto faktických poznámkach, ktoré ďalej a ďalej odhaľujú tú absurditu toho, prečo tu dneska sedíme.
Tak teda pán Jarjabek povedal, že to celé je blbosť, lebo "veď niekto tie peniaze dostať musí", áno, výborne.
(Reakcia z pléna.)
Pán Jarjabek, naozaj vám toto v tejto debate až tak vadí, že na vás reagujem?
Tak ľutujem, že... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, prosím Vás, reagujte na predrečníka.


Gažovičová, Tina, poslankyňa NR SR
No výborne, ľutujem, že pán Dubéci nestihol vo svojej reči povedať, čo neskôr dodať pán Jarjabek, že vlastne problém v tejto krajine je, že neexistuje systém kontroly. A to je teda naozaj vynikajúci dôvod na odvolávanie pána Šimečku, ktorý so systémom kontroly naozaj nič nemá. Ako naozaj verím tomu, že všetci v tejto sále ste si vedomí toho, aká absurdita sa tu deje okrem toho, že tu teda máme podnet na odvolávanie o nejakom kvázirodinkárstve, ktorý vidíme, že rovno polovica tejto snemovne by mohla odísť, keby sme toto brali vážne, celé je to absurdné, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 11:40 - 11:40 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán Gašpar, na moju predošlú faktickú ste nereagovali, tak ja sa s mojou otázkou pripomeniem. Vy ste tu v podstate priznali, že pán Šimečka neurobil nič nezákonné. Vy, vám iba vadí, a to uvádzate v tom zdôvodnení, že jeho rodinné príslušníčky pokračovali vo svojej profesijnej činnosti po tom, ako on išiel do politiky. Lebo toto je vlastne tá následnosť. Tam neni žiaden, žiadne prepojenie, že on bol v politike a ovplyvňoval nejaké granty, nie, tie granty boli skôr, ich kariéry boli skôr. Vám vadí, že konkrétne dve ženy blízke Michala Šimečku pokračovali vo svojej profesijnej činnosti nezávisle od toho, ako sa vyvíja jeho profesijná a v tomto prípade politická činnosť.
A teda, ak v tom vidíte problém, ak toto považujete za nemorálne, tak sa znovu opýtam, že či si teda odstúpite z politiky vy alebo váš syn z verejného pôsobenia, pokiaľ si myslíte, že teda rodinní príslušníci by sa mali začať takto obmedzovať. Pretože vy ste nepriniesli jediný dôkaz o žiadnom konflikte záujmov. Vám iba vadí, že rodinné príslušníčky pokračovali vo svojej činnosti. A keď teda priznáte, že on vlastne neurobil nič zlé a že máte iba tie politické dôvody, lebo to ste tu uviedli, že to je o politických dôvodoch, tak že vám nie je hanba s predsedom vlády na Úrade vlády robiť verejnú tlačovku, kde zbytočne obviňujete činnosť rodinných príslušníčok. Že vám toto nie je hanba. Lebo v skutočnosti sú to iba politické dôvody, že vám sa nepáči politika Michala Šimečku a nemali ste mu čo iné vytknúť, tak ste si vymysleli túto kauzu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 10:57 - 10:59 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Sme tu na schôdzi o odvolávaní Michala Šimečku. Budeme dneska hovoriť aj o veľa iných témach, ale teda zostaňme teraz pri tom odvolávaní. Vy ste vo vašom úvodnom vystúpení, pán Gašpar, hovorili o faktoch a bludoch. A je faktom, že rodinné príslušníčky Michal Šimečku za svoju dlhodobú činnosť aj za vašich vlád dostávali granty. Toto nikto nespochybňuje a to, čo sa tu tvárite, aké nejaké veľké nové zistenia, no áno, ono to je v tom centrálnom registri zmlúv, lebo je to všetko v poriadku so zákonom.
Vy tu podsúvate blud, vy tu vytvárate konšpiráciu o tom, že by ich činnosť akokoľvek súvisela s politickou činnosťou Michala Šimečku a to jednoducho nie je pravda. A ja som presvedčená, že vy to viete, aj premiér Fico to vie. Tam neexistuje žiaden konflikt záujmov, tam neexistuje žiadne prepojenie medzi týmito dvoma faktami. To spojenie je čistý blud. A vy tu idete odvolávať za tento čistý blud, ktorý ste vytvorili, a s vetou, že stačí, že sa tak mohlo stať. Ako naozaj tuto sme sa dopracovali?
Alebo tu hovoríte o nejakom morálnom profile, že teda tak mali prestať so svojimi činnosťami? Tuto dospelým ľuďom hovoríte, že keď dlhé roky robia nejakú činnosť, tak za to, že ich rodinný príslušník išiel do politiky, s tým mali prestať? A teda pôjdete aj vy z politiky alebo pôjde váš syn preč zo SIS-ky? Pretože evidentne je tu rodinné prepojenie, (potlesk, ruch v sále) obaja robíte svoju činnosť (doznievanie potlesku), tak kto z vás odíde? Najradšej by som bola, keby obidvaja. Ale myslím si, že máte právo robiť činnosť obaja, tak ako rodina Michala Šimečku má právo robiť svoje... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.9.2024 18:48 - 18:49 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán poslanec Habánik, ono je to tak, ja by som sa rada nebála o tie eurofondy, rada by som sa nebála o plán obnovy, ale vzhľadom na kroky tejto vlády a vzhľadom aj na to, ako Európska komisia striktne posudzuje to, že či sú eurofondy u nás chránené dostatočne pred korupciou a či táto krajina robí dostatočne pre to, aby tu naozaj fungoval právny štát, tak, žiaľ, tieto obavy sú namieste. Ale uvedomujem si, že to sme trošku mimo školstva.
K tým programom, áno, je pravda, že stredné a vysoké školy sa nebudú musieť nanovo akreditovať, ale zase iné, iné inštitúcie áno. Čiže dúfajme, že budeme v tomto smere pokračovať, ale, žiaľ, to neberiem ako prehnané strašenia.
Vďaka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.9.2024 18:39 - 18:47 hod.

Tina Gažovičová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo a dobrý večer všetkým prítomným, čo tu ešte sedíme. Nebudem to príliš naťahovať, keďže sa nám blíži koniec rokovacieho dňa, ale napriek tomu som rada, že môžem využiť túto príležitosť, aby som za náš klub aspoň všeobecne okomentovala teda predložený zákon o celoživotnom vzdelávaní.
Vnímame, že celoživotné vzdelávanie je taká téma dlhodobo na okraji záujmu. A to si myslím, že celé školstvo je často na okraji záujmu a celoživotné vzdelávanie ešte aj v rámci neho a pritom naozaj ako v tom 21. storočí, kde sa nachádzame, vidíme už teraz, že to bude nesmierne dôležité, že nikomu z nás nebude stačiť to, čo sa naučil v škole, počas celej našej profesionálnej dráhy. Ako ja mám necelých 40 a už teraz mám pocit, že mnohé tie nové povolania, ktoré vznikajú, že nestíham ich sledovať. A medzinárodné výskumy ukazujú, že je to jedna z tých oblastí, kde Slovensko pomerne výrazne zaostáva, že veľmi málo u nás dospelých sa zúčastňuje nejakých ucelených kurzov celoživotného vzdelávania. Pravdepodobne, čo ešte najviac rezonuje, sú kurzy BOZP, lebo tomu naznačujú tie dotazníky, že krátke kurzy u zamestnávateľov to sa u nás berie za celoživotné vzdelávanie často. A ja viem, že tento zákon sa dlhodobo pripravoval, pripravoval sa do veľkej miery na základe odporúčania Európskej komisie. Tá príprava začala ešte za predošlých ministrov a veľmi sa teším, že teda bol ten zákon dotiahnutý, že prešiel MPK, že bol schválený vládou a že sa teda dostal aj, dostal aj do parlamentu. A je teda rozsiahly zákon a ja by som v tomto úvodnom vystúpení, len stručne vypichla tri veci, ktoré považujem za veľmi dôležité a pozitívne a potom upozornila na dve, kde vidíme, vidíme isté riziká.
Za veľmi dôležité považujeme to prepojenie na trh Európskej únie a to, že sa vlastne národný kvalifikačný rámec, náš slovenský, prepája s tým európskym a teda pevne verím, že táto vláda nás nevyvedie z Európskej únie a že stále budeme mať otvorený trh práce a práve toto je jedna z tých nástrojov, ktoré vlastne môžu umožňovať ešte väčšiu takú flexibilitu pre ľudí absolvovať nejaké vzdelávanie na Slovensku a mať ho, mať ho uznané v zahraničí.
Druhé je teda to zavedenie mikroosvedčení, ktoré tu už aj bolo spomenuté. Je to jedna z vecí, ktorú sme mali aj v predvolebnom programe PS, ale teda nejdem si prihrievať polievku. Je mi jasné, že to neprišlo od nás, ale je to jednoducho vec, ktorá dlhodobo rezonuje v odbornej komunite a je teraz zahrnutá aj tu a naozaj hovorí o tom, že niekto nemusí zvládnuť celé dlhé vzdelávanie povedzme za kuchára, ale vie si z toho vybrať vlastne nejakú relevantnú časť, ktorá mu potom umožní sa zamestnať. Vnímam to aj ako také prosociálne alebo proinkluzívne opatrenie, ktoré vlastne môže zjednodušiť prístup na trh práce ľuďom, ktorí sú nejakým spôsobom zo znevýhodnených skupín, cudzincom napríklad, kde majú jazykovú bariéru. Vnímame tam, že trochu rigidné zostali tie mikroosvedčenia, lebo vlastne sú možné iba v rámci tých existujúcich kvalifikácií. Tam možno sa to dalo aj trošku ešte viac zflexibilniť, ale, ale celkovo je dobré, že sa to zavádza.
A tretie, čo by som rada vypichla, je to zflexibilnenie toho, že sa vlastne zavádza možnosť absolvovať rovno skúšky bez toho, aby človek absolvoval školenie. Inými slovami, niekto už nejakú zručnosť má a nemusí potom absolvovať kurz, ale jednoducho príde do certifikovanej inštitúcie, povie, ja už viem, neviem, piecť, ja už viem šiť a vlastne absolvuje skúšky a môže mu to byť uznané. A znovu predstavujem si za tým napríklad ako jednu z cieľových skupín ženy, ktoré boli dlhodobo na materskej, ktoré dlhodobo vlastne vypadli z trhu práce, získali nejakú zručnosť aj povedzme samovzdelávaním a toto im vlastne umožňuje získať o to jednoduchšie aj ten certifikát a potom už sa na základe toho zamestnať.
To, kde vnímam také, také rizikové aspekty alebo isté minimálne, že tam budú ťažkosti v implementačnej praxi, viac si na tom asi veď povieme v druhom čítaní, ale, ale upozorním na to už teraz, a to sú vlastne implementácia individuálnych vzdelávacích účtov a im akoby tá, a prax pri akreditovaní vzdelávacích programov. Čiže začnem tými individuálnymi vzdelávacími účtami. Tiež považujeme to za dobrú myšlienku, to znenie v zákone je v princípe veľmi ambiciózne, zákon hovorí, že je to mechanizmus prostredníctvom, ktorého štát alebo zamestnávateľ uhrádza každému občanovi na ich požiadanie teda možnosť vzdelávať sa a, ale zároveň vidíme v doložke vplyvov, že znovu je to jedna z vecí, ktoré sa u nás zavádzajú, ale vlastne iba cez európske peniaze. Je tam naplánovaný nejaký pilot, ale nevieme o tej udržateľnosti. A teda obzvlášť v dnešnej dobe, kedy vidíme, že samotné eurofondy sú ohrozené, samotné investície z plánu obnovy sú ohrozené kvôli iným krokom tejto vlády, tak je pomerne riskantné, že vlastne tuto zavádzame do zákona veci, kde nevieme zaručiť financovanie zo štátneho rozpočtu a spoliehame sa na zdroje Európskej únie.
A trošku podobné riziko vnímam pri tom procese akreditovania vzdelávacích programov, lebo to je úloha, ktorú doteraz robilo ministerstvo školstva. Tiež to bolo personálne poddimenzované, ale realizovalo sa to tam. Je to, ako bola to úloha ústredného orgánu štátnej správy. Po novom sa kompetencia prenáša na Alianciu sektorových rád, čo na jednej strane môže priniesť nejaké pozitíva, pretože sa tam vťahujú noví aktéri ako sú zamestnávatelia, ako sú odborové zväzy, ale opäť tu čelíme tomu, že Aliancia sektorových rád je inštitúcia a organizácia, ktorá momentálne funguje hlavne na národných projektoch z eurofondov a na ktorú sa teraz prenáša vlastne pomerne veľká agenda, ktorá bude aj náročná vzhľadom na to, že ten zákon vlastne zavádza, že v roku ´25 sa musia všetky tie programy reakreditovať. Teda najprv sa inštitúcie budú musieť po novom certifikovať na ministerstve, potom si budú musieť reakreditovať programy, do toho veď chceme podporiť nové inštitúcie, aby si akreditovali programy. A vnímam, že bude to implementačne pomerne náročné. A vlastne štátna správa v tomto deleguje kompetenciu niekam mimo, mimo ministerstva. A opäť sa tu stretávame znovu s tým spoliehaním sa na eurofondy.
Pomerne rýchlo som to preletela, lebo naozaj je pokročilý čas. Summa summarum je dobré, že tento zákon bol dotiahnutý, že bol predložený, že o ňom rokujeme. Je tam niekoľko teda otáznikov, ktoré, ktorými sa asi budeme ďalej aj zaoberať v druhom čítaní, V každom prípade je fajn, že aspoň v tejto jednej oblasti aj vlastne ten tlak Európskej komisie, aj tu bola nejaká odborná zhoda na tom, že toto je potrebné.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis