Vážení členovia vlády, vážení kolegovia, kolegyne, začal by som takou veľmi populárnou témou tejto vlády, a to je 13. dôchodok. Strana SMER a HLAS, je to ich lídrová téma, hlavne HLAS mal predvolebnú kampaň, že, že bude 13. dôchodok a tento dôchodok 13. bude vyplatený tento rok. Čuduj sa svete, hneď po voľbách nám budúci minister sociálnych vecí vyhlásil, že Sociálna poisťovňa to nevie sprocesovať. Fajn. Buď mali chabé informácie a nie sú...
Vážení členovia vlády, vážení kolegovia, kolegyne, začal by som takou veľmi populárnou témou tejto vlády, a to je 13. dôchodok. Strana SMER a HLAS, je to ich lídrová téma, hlavne HLAS mal predvolebnú kampaň, že, že bude 13. dôchodok a tento dôchodok 13. bude vyplatený tento rok. Čuduj sa svete, hneď po voľbách nám budúci minister sociálnych vecí vyhlásil, že Sociálna poisťovňa to nevie sprocesovať. Fajn. Buď mali chabé informácie a nie sú odborníci v tejto oblasti, alebo naozaj si tých voličov chceli kúpiť nesplnenými sľubmi.
Dneska sme mali výbor, kde sa ide schvaľovať doplatok 13. dôchodku 150 euro. Keď som sa pýtal pána ministra, prečo tá suma 150 eur, či z niečoho vyplýva, napríklad že v rozpočte máme len toľko peňazí alebo tak, tak mi povedal, že v podstate vyplýva z toho, že oni tu budú vládnuť 1/4 toho roku a priemerný dôchodok sľubovali tých 600 euro, takže tak si to proporčne nejakým spôsobom vyhodnotili. To, to znamená, že bolo ďalšie klamstvo, že sa to nedá sprocesovať. No keď vedia sprocesovať 150 euro, vedia sprocesovať aj 600 euro. Ale čo mi hlavne na tom vadí, že oni ako keby jedným dychom hovoria, že táto vláda rozbila celý rozpočet a rozpočet je na tom veľmi zle. A ďalším dychom hovoria, že musia dať tým dôchodcom tie peniaze. A to sa mi akosi bije, lebo naozaj najväčšie výdavky, ktoré, ktoré počas tohto roka šli, tak išli na dôchodcov a to veľkú dieru v rozpočte spôsobilo. A my ideme v tom pokračovať, hoci to kritizujeme. Tak buď to prestaneme kritizovať, alebo, alebo nemôžme robiť aj jednu, aj jedno, aj druhé.
Pán minister ohlásil, že na budúci rok bude cca 606 eur 13. dôchodok, a ľudia, čo sa tejto oblasti venujú, naraz vyhodili grafy a tabuľky, kde z tých grafov je zrejmé, že väčšina ľudí, čo má jedno dospelé dieťa, ktoré pracuje a prispieva, spravidla dve a viac detí, budú mať menšie dôchodky, ako mali minulý rok, hoci nebol zavedený 13. dôchodok.
Politici HLAS-u pred voľbami takisto nepovedali tým svojim voličom, že áno, dostanete navyše 13. dôchodok, ale zrušíme rodičovské dôchodky. Oni vlastne do systému chcú naliať nejakých 175 mil. euro s tým, že zrušia, že tie peniaze, ktoré boli na rodičovské dôchodky, sa presunú do tohto systému. Tu si treba uvedomiť, že pán minister Krajniak tým, že zaviedol rodičovské dôchodky, vlastne ako keby nalial do systému 300 miliónov. A nebol zvolený. A strana HLAS tým, že ide zavádzať tie 13. dôchodky, tak naleje len nejakých 170 miliónov, čiže menej, jak bývalý minister sociálnych vecí to zariadil, a ešte to bude tak nespravodlivé voči dôchodcom, ktorí, ktorých deti zarábajú a dostali tie peniaze, že naozaj reálne dostanú, dostanú menej. A myslím, že aj veľmi ľahko si to uvedomia, lebo keď toho roku v jednom balíku dostanem ten 13. dôchodok, v druhom balíku dostanú ten rodičovský dôchodok a si to spočítajú a zistia, že to číslo je menšie jak, jak, jak... že to číslo je väčšie ako 606 eur, tak že boli jednoducho oklamaní. Čiže v tomto prípade by sme si mali naliať naozaj čistého vína a nesľubovať a nerušiť sľuby, neklamať, neprekrúcať, ako to bolo v tejto veci urobené.
K tomu ešte prifárali inštitút dvojpercentnej dane, ktorý išiel pre neziskové organizácie, aby si tí ľudia mohli vybrať, či, či dajú, dajú dôchodcom a svojim rodičom, alebo neziskovým organizáciám. Tu je jasné, že, že týmto rozhodnutím, dúfam, že sa nestane, že týmto rozhodnutím by naozaj ten celý systém sa zrútil a tie neziskové organizácie by v podstate minimálne z toho profitovali. Tu tiež sa treba pozrieť na čísla. My si uvedomme, že rodičovský dôchodok v dnešnej dobe má hodnotu cca 300 miliónov euro. A peniaze, ktoré pôjdu 2 % od rodičov, pôjdu cca 15 miliónov. Je to, je to smiešna suma, ešte, ešte koľko bude stáť to procesovanie? Lebo len teraz týmto zákonom, ktorý robíme, že 150 euro pôjde každému dôchodcovi pred Vianocami, tak to procesovanie, to je veľmi jednoduchá vec. A to procesovanie bude stáť pol milióna euro. Koľko bude stáť procesovanie tých rodičovských dôchodkov? A viete, tie 2 % dane, alebo inštitút tých 2 % z daní mal takú zvláštnosť, že ten, čo dával, bol donor a on sakra dobre vedel, komu dáva tie peniaze, lebo, lebo dal len tomu, kde tú organizáciu si vedel odsledovať. Bol zároveň výborný kontrolór, lebo jednoducho keď videl, že tie peniaze nie sú efektívne, tak už im na rok tie peniaze nedal. A takisto konečný prijímateľ, lebo tie neziskové organizácie väčšinou dostávali od ľudí v regióne, ja som neposielal peniaze do Bratislavy, ale naozaj do, do nejakej neziskovej organizácie, ktoré sa, ktoré sa nachádzajú v obci. Viete a to sú také organizácie, ktoré, ktoré vyzbierali pár sto euro a urobili za to, urobili za to strašne veľké, dobré a perfektné veci. A celé by sme to zbúrali. Zbúrali by sme to, že, že vlastne oni ako keby tvorili tú dobrosrdečnosť ľudí, empatiu, súdržnosť, rúcali bariéry. Toto bol perfektný nástroj. A my keď ako spoločnosť sa chceme rozvíjať a toto budeme rúcať, tak, tak čaká nás naozaj zlý koniec.
Bol som tu, keď pán premiér, predseda vlády Robert Fico hovoril v úvode bez papiera, že PVV prináša jasné ciele. Tak len chcem upozorniť, lebo naozaj už sa to učí na stredných školách, cieľ má byť špecifický, merateľný, aktuálny, aktualizovateľný, reálny, realizovateľný a časovo ohraničený. A čo z tohoto programové vyhlásenie vlády obsahuje? No nič. Nemáme žiadne ciele v tomto programovom vyhlásení vlády. Pri regionálnom rozvoji to platí na sto percent. Rovnako je tak tomu aj pri mnohých ďalších témach. Nikde v téme regionálneho rozvoja nepíšete, ako to chcete docieliť.
Všimol som si aj veľké zjednodušenie zákona o verejnom obstarávaní, ktorý otvorí príležitosti na výrazné zvýšenie korupcie. Ale zase v časti spravodlivosť znižujete tresty za korupciu (povedané s pobavením), takže mi to tak sedí spolu. Pamätám sa, aký veľký krik bol, keď Igor Matovič zobral obciam, mestám peniaze, ako, ako každý sa proti tomu búril, ale v programovom vyhlásení vlády som nenašiel žiadnu zmienku o tom, ako to chcete napraviť, hoci mestá a obce vďaka tomu naozaj nie sú v dobrej kondícii.
Oceňujem, že ste vytvorili kapitolu Cestovný ruch, oceňujem, že sa tejto téme venujete špecificky, ale však zároveň považujem, že nové ministerstvo je nezmysel v tejto dobe, keď treba konsolidovať peniaze a najmä keď v časti financie sa zaväzujete k znižovaniu výdavkov štátu. A veľmi dobre si pamätám, veľmi dobre si pamätám, ako tuná sediaci poslanci, aj teraz, ako ste kritizovali, keď vznikalo MIRRI, nové ministerstvo za bývalej vlády, aké je to vyhadzovanie peňazí, aké je to vytváranie, ako je to vytváranie nových teplých miestiečiek, a čuduj sa svete, prišli ste do novej vlády a toto ministerstvo nerušíte. Ale navyše vyrábate nové ministerstvo a tie isté argumenty, ktoré ste vy kričali vtedy, dneska môžeme kričať vám. Ale, ale čo je na tom najhoršie, je to, že keď, keď si pozriete akýkoľvek strategický dokument na Slovensku, ani jeden v tých prvých, najdôležitejších prioritách nehovorí o tom, že cestovný ruch treba riešiť, ale sú tam úplne iné priority, ktoré treba riešiť, a tým sa akosi nevenujete. Cestovný ruch ste vyhodnotili, že je najdôležitejší.
V časti poľnohospodárstvo sa spoliehate na fondy EÚ, na plán obnovy, na všetky peniaze, ktoré dala tá organizácia, na ktorú tak strašne nadávate a ktorú nemáte v láske. Zaujalo ma, že z platobnej agentúry chcete urobiť modernú agentúru tohto storočia. Modernú agentúru tohto storočia. A ja sa pýtam, za bývalých vlád SMER-u ste z tejto agentúry, ste ju budovali pre potreby neolitu? Ja vám držím palce, aby, aby sa vám podaril ten tisícročný posun, ktorý, ktorý si tu plánujete, len znova neviem ako, keďže je to len jedna z fráz typických pre toto programové vyhlásenie.
Čo oceňujem, čo naozaj oceňujem a predpokladám, že bude aj garantom tejto témy, je pán štátny tajomník Braňo Ondruš, a to je sociálne podnikanie, lebo si myslím, že nebyť jeho, dneska nemáme fungujúci systém sociálnych podnikov a o to viacej to oceňujem práve kvôli tomu, lebo za vlády SMER-u tu boli rozkradnuté sociálne podniky pani Tomanovej a naozaj bolo veľmi nepríjemné na takýchto základoch postaviť fungujúci systém sociálnych podnikov. Tak verím, že to, verím, že to ešte nejakým spôsobom vylepší.
Marginalizované komunity. To je, to je všetko (povedané s pobavením), čo idete urobiť, čo máte v tých pár riadkoch napísané? To, to dúfam, že to tak nie je, lebo je tam len zopár všeobecných blábolov, nič nové, nič progresívne. Ak má byť PVV napísané tak, tak to nemuselo byť napísané vôbec. Táto téma si vyžaduje vážny akcent a, samozrejme, aspoň rámcovo načrtnutými smermi ako ďalej. Ja možno spomeniem experiment inštitútu pre sociálnu politiku a ten ho... ten sa vykonal tak, že sa napísali a poslali životopisy na nejaké inzeráty a do jednej časti životopisov sa dalo typicky rómske meno a priezvisko a do tej druhej časti sa dalo meno a priezvisko nejakej, nejakej, nejaké väčšinové. A výsledok bol taký, že 30 % odpovedí prišlo tam, kde bolo to rómske priezvisko, hoci ten istý, tá istá odpoveď išla, išla tam, kde to rómske priezvisko nebolo. To je problém našej spoločnosti, to je potrebné riešiť. A keď hovoríme, keď hovoríme o chudobných ľuďoch, o ľuďoch z marginalizovaného prostredia, ja som s obdivom sledoval, koľko z vás sa do tejto problematiky zapája, a dúfam, dúfam, že aj vďaka tomu sa s tou problematikou troška pohne, že budeme do toho búšiť. Ale viete, keď si zoberieme tých najchudobnejších, naozaj tých najchudobnejších z tých rómskych osád, lebo s tými nevieme pohnúť, tí, tí stoja stále na mieste. To sú tí, čo žijú v tých kolibách, ktorí, ktorí nemajú, nemajú vôbec prístup k žiadnym energiám, ktorí sociálne dávky si musia deliť s úžerníkom, ktorí, ktorí naozaj to prostredie majú najhoršie, aké si vieme predstaviť, tak keď, keď si zoberieme, je ich asi tritisíc takýchto kolíb na Slovensku, čo neni až také ohromné číslo, čiže tých, tých ľudí je, tých ľudí je niekoľko desiatok tisíc. Keď, keď tým ľuďom nepomôžeme, lebo oni si sami pomôcť nevedia. Tie ostatné skupiny, ktoré síce žijú v tých osadách, ale sú na tých, v tých, na tých vyšších úrovniach, tí si vedia pomôcť a tým vieme pomôcť aj tými národnými projektami. Ale národné projekty, ktoré máme, či je to terénna práca, komunitná práca, MOPS-ky a ďalšie, Zdravé regióny, naozaj týchto ľudí z tejto biedy nevytrhneme. Tam musí ísť preš... špecifický prístup, tam naozaj sa musí spojiť samospráva, štát, neziskové organizácie, tie nenávidené vaše, tieto sa musia spojiť, cirkev a neviem jakí iní aktéri a naozaj niekto to musí manažovať, aby tie najhoršie lokality a tí najhorší v tých najhorších lokalitách sa nejakým spôsobom pohli dopredu, lebo toto sa nám, toto sa nám nejakým spôsobom nedarí urobiť. A bez tej spoločnej intervencie do tých najhorších nevieme pohnúť. Áno, my vyčerpeme, my vyčerpáme európske fondy, my, my, my zlepšíme život tým Rómom, ale, ale tú, tú najhoršiu skupinu, ktorú potrebujeme riešiť, dostať ju vyššie, kde už sa sami vedia postaviť na nohy, tým, tých ťažko zvládame.
Rád by som odcitoval ešte alebo zaklincoval poslednou frázou, ktorá je v kapitole marginalizované komunity: "Vláda je pripravená, berúc na zreteľ všetky špecifiká marginalizovanej rómskej komunity, realizovať vo svojej politike k marginalizovaným skupinám filozofiu rovnováhy medzi právami a povinnosťami dotknutých osôb." Tomu mám ako rozumieť alebo čo tým naznačujete? Máme zákony, ktoré platia pre každého. Prečo v iných kategóriách alebo v iných kapitolách toto, toto nenaznačuje, nenaznačujete, že mali by sme sa zamerať aj na ich povinnosti. Ja si myslím, že zákony, vyhlášky v našej republike platia pre každého, vymáhanie je takisto rovnaké, takže nemali by sme zdôrazňovať, že nejak, nejako inak budeme k nim pristupovať. Lebo si uvedomme jednu vec. Keď tu bola spomenutá, spomenutá, keď tu boli spomenuté veci, ako, ako, ako tým romákom chceme pomáhať, tak si uvedomme, že oni nestoja na tej istej čiare, lebo školy, ktoré majú dvojzmennú prevádzku, sú z drvivej časti v týchto komunitách. Nemajú možnosť navštíviť materskú školu. My môžme uzákoniť, že od troch rokov tam budú chodiť, ale naozaj v tých, tých lokalitách je tá pôrodnosť vysoká, kde sú tie, kde sú tie komunity veľké. Majú problém s priestorom mať materskú školu, majú problém s priestorom mať komunitné centrum a ďalšie, ďalšie potrebné, potrebné prevádzky, ktoré, ktoré by im pomohli. A naozaj, keď máme záujem, ako som spomínal tú najťažšiu časť z tých, z tých segregovaných komunít vytiahnuť z biedy a nám na tom záleží, tak bez tej intenzívnej pomoci sa to nepodarí a slová "rovnováha medzi právami a povinnosťami dotknutých osôb" tomu isto nenapomáhajú.
Celá, celej, celý tento dokument, ktorý, ktorý je pripravený na to, aby sme vyjadrili podporu tejto vláde, mi naozaj pripadá ako slohová práca študenta, ktorý opisuje nejaký jav bez vízie, rozhľadu, novátorstva, napr. voda v potoku tečie, pretože je to potok, preto v ňom voda tečie. PVV je asi najzrozumiteľnejšie z pohľadu proporčnosti jednotlivých kapitol. Keď si pozriete na kapitolu o súdnictve, prokuratúre, o polícii a potom si pozriete na kapitolu menšiny, živnostníci, inovácie, tak, tak vlastne sa veľmi ľahko dá z toho usúdiť, čo bude priorita tejto vlády.
A nakoniec ešte jedna perla, ktorá ma oslovila: vláda chce uplatňovať nulovú toleranciu výskytu medveďa, vlka v blízkosti miest a obcí. Viete, ja sa nebojím o tých vlkov alebo medveďov, ale ja sa bojím, že keď v tých blízkosti katastrov začne sa tá nulová tolerancia dodržiavať, tak ja sa bojím o tých ľudí, čo chodia do prírody, bojím sa o tých hubárov, bojím sa o turistov, dokonca sa bojím aj o kombajnistov, ktorí, ktorí tam budú žať na poli. Nebojím sa o medveďov a vlkov.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis