Vážené panie kolegyne, kolegovia, pán predsedajúci. Vážené panie kolegyne, kolegovia, pán predsedajúci. Keďže je nás tu len zopár ľudí, kto sa tejto problematike venujeme, tak nepôjdem tak obšírne, len naozaj spomeniem pár vypuklých príkladov posledného obdobia, ktoré určite aj mňa, aj vás trápia, čo sa týka rómskej problematiky alebo vylúčených rómskych komunít. Tak prvá vec, ktorá je asi najaktuálnejšia, je to, že od 1. 6. bude platiť...
Vážené panie kolegyne, kolegovia, pán predsedajúci. Vážené panie kolegyne, kolegovia, pán predsedajúci. Keďže je nás tu len zopár ľudí, kto sa tejto problematike venujeme, tak nepôjdem tak obšírne, len naozaj spomeniem pár vypuklých príkladov posledného obdobia, ktoré určite aj mňa, aj vás trápia, čo sa týka rómskej problematiky alebo vylúčených rómskych komunít. Tak prvá vec, ktorá je asi najaktuálnejšia, je to, že od 1. 6. bude platiť kompetencia, kde Úrad vlády bude rozhodovať o tom, ako budú využité eurofondy, ktoré boli určené na Rómov. Ja sa pýtam prečo, či je to dôsledok toho, že splnomocnenec týchto peňazí dal projekt vlastnej manželke, alebo sú to nejaké iné dôvody, alebo už pretiekol pohár trpezlivosti na tie nezmysly, ktoré sa mali z daného plánu realizovať, alebo naozaj nesystematické a nezmyselné a neprofesionálne konanie splnomocnenca, ktorý sa tam nachádza. Tiež idú šumy, že pán Nemec bude odvolaný alebo opustí tento úrad. To ja neviem, či je to pravda, len či je to, alebo nie je to pravda. Nám naplní otázku, ktorá znie, prečo tých 749 000 € dostala na projekt splnomocnencova žena, či to bol zlatý padák, alebo či to bolo držhubné, tak to sa nám za pár týždňov dozvieme. Čo je veľmi zaujímavé, je to, že keď taká zásadná vec sa robí, že sa berú kompetencie eurofondov, že to konečné rozhodovanie bude na Úrade vlády, tak sa pýtam, že prečo sa vôbec nevyjadrí k tomu splnomocnenec z vlády? Jemu to nevadí, alebo s tým súhlasí, alebo to sám navrhol? Alebo jednoducho prečo? Je to naozaj zásadná vec, keď konečné rozhodnutie nebudú mať ľudia, ktorí majú k tejto problematike najbližšie. Ďalšia moja otázka znie: Na Úrade vlády je necelých 300 tabuľkových miest pracovníkov, ale naplnených je len 220, hej? A my máme taký problém na Slovensku, že každé ministerstvo má tých tabuľkových miest viac, ako v skutočnosti má tých zamestnancov, ale peniaze idú na tabuľkové miesta, ktoré sa minú a nevracajú sa, a keby peniaze išli len na skutočne vytvorené miesta, tak ročne by tento štát ušetril na tomto veľmi jednoduchom princípe 25 miliónov. To znamená počas volebného obdobia 100 miliónov eur. Čiže keď u splnomocnenca vlády je toľko voľných tabuľkových miest, moja otázka je, či tam tie peniaze tečú a načo sa použijú, lebo nepredpokladám, že sa vrátia naspäť na Ministerstvo financií. Ale prečo by to splnomocnenec vlády nevyužíval, keď to využívajú všetky ministerstvá. Keď som prišiel s tým, že organizácia OZ Lavuta, ktorú založil splnomocnenec vlády a keď sa stal splnomocnencom, predal ju svojej žene, že je to problém, a neviem si predstaviť väčšiu korupciu a klientelizmus ako toto, tak splnomocnenec vlády, jeho argumenty boli, že je to úplne v poriadku. Ja vám snáď ešte dodám, že táto organizácia v živote neriešila žiadny projekt ani problém v tejto oblasti, žiadny. Nemá žiadnych zamestnancov na túto oblasť? Myslím, že ani zamestnancov nemá. Nemá kancelárie, nemá priestory, sídli v súkromnom dome. Tak mi povedzte, ako táto organizácia bez skúseností mohla získať projekt za 749 000 na školenie mladých ľudí. A keďže výzva sa pripravovala na ministerstve sociálnych vecí a pripomienkoval ju samozrejme počas celej tej prípravy výzvy splnomocnenec vlády pre Rómov, tak nech mi nehovorí o tom, že nijakým spôsobom do toho nezasahoval. To až takí hlúpi nie sme. Ja možno citujem ešte, čo povedal, keď sa obhajoval: Zákon nezakazuje, že pokiaľ som verejný činiteľ a manželka je štatutárka nejakého združenia, aby nedávala projekty. No tak to je argumentácia za všetky drobné. Ďalší projekt, ktorý chcem spomenúť, je 17 miliónov na to, aby zaškolil 200 marginalizovaných Rómov v mäkkých zručnostiach. 17 miliónov na 200 ľudí. Keďže sme sa o tom dozvedeli. Ja ďakujem ZMOS-u a vlastne starostom, ktorí ma ešte poznajú z minulého obdobia, že mi zavolali a povedali, čo sa to pripravuje, lebo oni to mali pripomienkovať, tak sa ten projekt podarilo stopnúť. A obhajoba splnomocnenca vlády: Však sme to ešte neschválili, však to bolo ešte v príprave. Pane Bože, ako také niečo môžete vôbec pustiť z ruky na pripomienkovanie. A mne bolo jasne povedané, že pre koho ten projekt bol pripravovaný, ale keďže sa stopol, tak sú to všetko indície, ale to hovorí o tom, o tej nekompetentnosti a o tom, ako my rozhadzujeme peniaze. Tak ľudia pijú vodu z potoka a my ideme 17 miliónov dať, aby sme 200 Rómov vyučili v základných zručnostiach. Tak to snáď nemyslíte vážne. Ďalší projekt je projekt miestnych občianskych poriadkových služieb, MOB-ský. Tak splnomocnenec celý čas hovoril, že nemá peniaze a potom povedal, že dobre, že nejaké peniaze našiel. Samozrejme, ten projekt nebol kontinuálny alebo nie je kontinuálny. To znamená, že tých všetkých mobkárov prepustia a keď tí mobkári troška majú tie pracovné zručnosti, čo určite majú, lebo tých mobskárov robili niekoľko rokov, tak si nájdu tú prácu. No a teraz my o niekoľko mesiacov prerušíme tú kontinuitu. Dáme peniaze, prídu noví mobskári a kým ich zaučíme, kým sa to naučia poriadne robiť, tak už projekt skončí a ďalšie peniaze nebudú. Akú má kompetenciu splnomocnenec vlády, aký je odborník a ako nad tým rozmýšľa, tak odcitujem vám jeho citát a musím povedať, že to nepovedal raz, povedal to niekoľkokrát. To znamená, každý človek sa vie pomýliť, každý človek vie brepnúť, tomu chápem, ale keď vy niekoľkokrát zopakujete, že: Budeme chcieť nastaviť podmienky financovania už ďaleko adresnejšie, aby sme vedeli uspokojiť čo najviac samospráv a čo najviac mobskárov. Tak chce to urobiť adresnejšie. Alebo chce uspokojiť čo najviac mobskárov, tak buď jedno, alebo druhé. Jasné, že my potrebujeme tie projekty adresnejšie. My potrebujeme tam, kde je najviac problémov, tie peniaze sústrediť, aby sa ten problém naozaj riešil a nie všade, kde to požiadajú a kde nikdy predtým mobskárov nemali. Ale teraz hovorí, že spolufinancovanie bude 10 až 30 %. Tak doteraz bola nula. Nula bola. Tak každý požiadal o mobskárov, či mal dajaký problém s bezpečnosťou, či nemal, však môžu polievať kvety, však zadarmo. Prečo by to nejaký starosta nezobral, hej? A keď je spolufinancovanie nula, tak aj vyťaženosť tých ľudí je asi taká, aké je spolufinancovanie. Čiže to spolufinancovanie malo byť nastavené od začiatku. A keď my to spolufinancovanie dáme viac ako 10 %, tak samosprávy na to samozrejme nemajú. Ale my už sme tie peniaze minuli a teraz, keď hľadáme nový balík tých peňazí, tak si uvedomujeme, že malo by to byť adresnejšie a má byť spolufinancovanie. To kto predtým pripravoval? Prečo to od začiatku nebolo pripravené tak, aby to fungovalo, aby tých peňazí bolo dosť počas celého programovacieho obdobia? Sakra dobre vedia, ako dlho je programovacie obdobie a tých mobskov mali zazmluvniť toľko a tých ľudí mali zazmluvniť toľko, aby v tých najproblematickejších lokalitách boli od začiatku do konca programovacieho obdobia. Namiesto toho sa tu laboruje, robí nesystematicky a tak ďalej. K akčnému plánu. Vláda schválila akčný plán pre Rómov. A predstavte si, že sa pomýlili cca o 500 miliónov. Viete prečo? Lebo nikto neurobil skúšku správnosti a nespočítal to a oni k jednej cifre pripočítali tri nuly a tým pádom im to vyšlo, že ten akčný plán bol väčší cca o 500 miliónov. Ako vláda takýto materiál môže schváliť? Ako ten materiál mohol vôbec vyjsť od toho splnomocnenca? Ja, keď som sa na ten materiál pozrel, okamžite mi tá cifra udrela do očí. Lebo som vedel, že na celé to programovacie obdobie máme nejakých 471 000 na túto kapitolu a oni tam dali 500 000 len pre Rómov. Okamžite mi to udrelo do očí. To akí kompetentní ľudia tam robia. A to naozaj vyberám len také čerešničky z toho, ktoré vám chcem povedať. Oslovil som starostov, ktorí majú rómske komunity a primátorov miest, aby mi napísali, aké problémy, čo ich trápi, aké problémy treba riešiť v ich vylúčených rómskych komunitách. Tak tu som vyhodnotil najčastejšie odpovede: chýbajúca pitná voda, problém s kanalizáciou, vysporiadanie pozemkov, chýbajúce školské a základné školy, túlavé a neprihlásené psy, chýbajúce komunitné centrá, dvojzmenná prevádzka, úžera, výučba slovenčiny, čistička odpadových vôd. Prečo sa týmto problémom nevenoval? Z 1 miliardy na infraštruktúru ide necelých 100 miliónov, necelých 100 miliónov. Opäť vylúčenie vylúčenej rómskej osady, kde je nárast detí. Tie deti nemajú chodiť kde do škôlky. Ten starosta má pripravený komplexný projekt, má pozemok, má stavebné povolenie, len čaká na príslušnú výzvu, aby tú škôlku mohol postaviť. No a splnomocnenec mu povie, že na to nemajú peniaze. Kde tie deti budú chodiť, keď už na to nie sú peniaze? Veď čo je dôležitejšie, aby deti... Tak my tu prijmeme zákon, že od troch rokov musí dieťa chodiť do škôlky a nepostavíme tam škôlku v osade. A čudujeme sa ostatným obciam, že nechcú tie deti zobrať. A ten starosta naozaj, nie je to v každej obci, ale niekoľko obcí naozaj má pripravenú dokumentáciu, má všetko. My máme peniaze z Európskej únie a my toto nevieme zabezpečiť. Nevieme vyhlásiť na to výzvu. To snáď nie je možné toto. Keď som si pozrel podrobne akčný plán a neboli mi jasné veci, že 60 miliónov na sadenie stromčekov. To v okolí rómskych osád idú sadiť rómske stromčeky? To snáď nemohol kompetentný človek tam napísať. Tak som samozrejme oslovil splnomocnenca vlády, Úrad vlády, oslovil som Ministerstvo sociálnych vecí, Ministerstvo školstva, lebo to sú ministerstvá, ktoré z toho akčného plánu vlastne čerpajú alebo realizujú tie peniaze. No a odvšadiaľ mi prišla odpoveď, že projekty ešte nie sú pripravené, že nie sú podrobne rozpísané, že nie sú ešte presné informácie. Tak si predstavte, že oni idú robiť akčný plán a napíšu tam sadenie stromčekov 60 miliónov. Povedzte, ja by som chcel vidieť tú pracovnú skupinu, ako to pripravujú, ako sedia za tým stolom a povedia: A daj tam sadenie stromčekov, však oni ničia prírodu. A koľko tam dáme? A dajme 60 miliónov. Není to málo? A nie, to je dosť, hej? No, asi takýmto spôsobom, lebo keby sa naozaj systematicky, tak ako sa to má robiť, transparentne, aby zapojili do toho tie samosprávy, tak ten výsledok by musel byť iný ako bol. Nehovoriac o tom, že v akčnom pláne sú štúdie, úplne nezmyselné štúdie a ja som to teraz sledoval, lebo tie štúdie sú na také aktivity, ako pomôže Rómom bývanie. Ale viete, výzvy sú už vyhlásené a tie štúdie stále tam svietia. Tak ja sa pýtam, že načo nám sú tie štúdie, keď už výzvu sme vyhlásili. Čo mu pomôže alebo ako pomôže nám tá štúdia, keď samotná výzva už je vyhlásená. Čo budeme, čo štúdiou robí? Tak na to tiež kompetentní ľudia mi odpovede nedávajú. Takže ja si myslím, že je úplne v poriadku, že my túto problematiku donesieme sem do Národnej rady. Chceme sa o nej rozprávať, oboznámiť sa s tým a hľadať riešenie, ako túto situáciu zlepšiť. Viete, my na Slovensku máme problém, že nevieme efektívne využívať eurofondy. My zrealizujeme projekt, skontrolujeme tú finančnú časť, ale či ten projekt naozaj nám priniesol nejaké efekty alebo nepriniesol, to už nikoho netrápi. A preto ja rozumiem, že prečo by pri tých projektoch, ktoré sú na vylúčené rómske komunity, to bolo inak. No je to tak, hej? A žiaľbohu, žiaľbohu je to ešte horšie, lebo je to problematika, ktorej sa nevenuje veľa ľudí a tá problematika je zabezpečená tak, že aj tie informácie musíte dolovať, že nie sú tak verejné ako pri ostatných projektoch, lebo naozaj zaujíma to úzku skupinu ľudí. Takže mojím cieľom tohto uznesenia bolo práve to, aby som vás informoval, že v tejto téme Aj tie informácie musíte dolovať, že nie sú tak verejné ako pri ostatných projektoch, lebo naozaj zaujíma to úzku skupinu ľudí. Takže mojím cieľom tohto uznesenia bolo práve to, aby som vás informoval, že v tejto téme sa pokračuje tak ako doteraz. Robí sa neefektívne, kradne, zastúpení ľudia tam stoja. Neviem, prečo sa zmenilo to manažovanie európskych fondov zo splnomocnenca na Úrad vlády. Neviem, čo bude s tými ľuďmi, ktorí sú tam zamestnanci, lebo títo zamestnanci sú vlastne na manažovanie tých európskych fondov. Zo úradu splnomocnenca vlády sa stal nejaký úrad, ktorý implementuje európske projekty. Neviem, čo bude s tými ľuďmi. Takže mali by sme sa zamyslieť, lebo to nie sú drobné, drobné peniaze, ale to sú naozaj peniaze, ktoré by mali priniesť nejaké efekty. Ďakujem. Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec s faktickou.
Skryt prepis