Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Chcel by som podať pozmeňujúci návrh.
Odôvodnenie: Cieľom predloženého návrhu je umožniť odborne maximálne kvalifikovaný výkon Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (ďalej len "inštitút”) s rozšírením pôsobnosti hodnotení s cieľom účelného a efektívneho výdaja verejných zdrojov.
Podľa súčasného stavu je podľa § 3 zákona 358/2021 Z. z. o Národnom inštitúte pre hodnotu a...
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Chcel by som podať pozmeňujúci návrh.
Odôvodnenie: Cieľom predloženého návrhu je umožniť odborne maximálne kvalifikovaný výkon Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (ďalej len "inštitút”) s rozšírením pôsobnosti hodnotení s cieľom účelného a efektívneho výdaja verejných zdrojov.
Podľa súčasného stavu je podľa § 3 zákona 358/2021 Z. z. o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov úlohou Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve hodnotenie zdravotníckych technológií na účely kategorizácie liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín okrem generických liekov a biologicky podobných liekov, ktorých významnosť vplyvu na prostriedky verejného zdravotníckeho poistenia dosahuje zákonom ustanovené hranice.
Podľa vyhlášky č. 284/2022 Z. z. Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú kľúčové ukazovatele výkonnosti inštitútu, spôsob ich výpočtu, ich cieľové hodnoty a prislúchajúce percento ich významnosti sa počíta ako podiel počtu vypracovaných hodnotení na účely kategorizácie k počtu technológií, ktoré je inštitút povinný hodnotiť. Inštitút vykonáva hodnotenia a analýzy na základe ustálenej európskej metodiky podľa medicíny založenej na dôkazoch. Táto metodika hodnotenia je obsahom certifikovanej činnosti farmaekonomiky realizovanej podľa platnej legislatívy napríklad Slovenskou zdravotníckou univerzitou pre povolanie lekár a farmaceut. Hlavnou úlohou inštitútu je prinášať do rozhodovacích procesov zdravotnícky vedecký prístup a transparentnosť. Inštitút preštuduje veľké množstvo informácií, ktoré sú o danej téme dostupné a spracováva ich do podoby pochopiteľnej pre rozhodujúce osoby a orgány.
Teraz by som rád predniesol pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Zdenka Svobodu k návrhu poslanca Vladimíra Baláža na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Za čl. I sa vkladá nový čl. II, ktorý znie:
"Čl. II
Zákon č. 358/2021 Z. z. o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 266/2022 Z. z. a zákona č. 293/2023 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 3 odsek 1 znie:
"(1) Hlavnou úlohou inštitútu je hodnotenie zdravotníckych technológií na účely kategorizácie liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, okrem generických liekov a biologicky podobných liekov.”
Poznámka pod čiarou k odkazu 3 sa vypúšťa.
2. V § 3 ods. 5 písmeno c) znie:
"c) hodnotiť zdravotnícke technológie aj na iné účely ako na účely kategorizácie,”.
3. V § 3 ods. 5 sa vypúšťa písmeno d).
Doterajšie písmená e) až i) sa označujú ako písmená d) až h).
4. V § 3 ods. 6 písmeno a) znie:
"a) orgány Európskej únie,”.
5. V § 3 ods. 6 písmeno b) znie:
"b) zahraničné inštitúcie neuvedené v písmene a)”.
6. V § 3 odsek 3 znie:
"Inštitút vykonáva vedecko-poradenskú činnosť na základe metód medicíny založenej na dôkazoch a štandardizovaných medzinárodne akceptovaných postupoch."
7. V § 5 ods. 5 písmeno c) znie:
"c) má vysokoškolské vzdelanie najmenej druhého stupňa v študijnom odbore všeobecné lekárstvo alebo farmácia,".
8. V § 5 ods. 5 písmeno e) znie:
„e) má najmenej päťročnú prax v oblasti medicíny alebo farmácie,”.
9. V § 5 ods. 5 písm. f) sa za slovom "technológie" vypúšťa čiarka a vypúšťajú sa slová "alebo so zdravotnou poisťovňou s menej ako 100 % majetkovou účasťou štátu, ani od nich neprijímala majetkové plnenie alebo nemajetkové plnenie".
10. V § 5 odsek 8 znie:
"(8) Riaditeľovi patrí za výkon jeho funkcie mesačná mzda vo výške štvornásobku priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok dva roky predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom sa mesačná mzda poskytuje, zaokrúhlená na celé euro nahor."
11. V § 5 ods. 10 sa za slovo "publicistickej," vkladá slovo "znaleckej,".
12. V § 5 odsek 15 znie:
"(15) Minister zdravotníctva môže odvolať riaditeľa aj bez udania dôvodu."
13. V § 5 ods. 16 sa vypúšťajú slová "alebo odseku 15".
14. V § 7 ods. 1 sa slovo "Dvoch" nahrádza slovom "Troch" a za slovom "komory" sa vypúšťa čiarka a slovo "inštitútu".
15. V § 7 ods. 2 prvej vete sa slová "posledných päť rokov" nahrádzajú slovami "posledné tri roky" a vypúšťajú sa slová "ani od neho neprijímala majetkové plnenie alebo nemajetkové plnenie,".
16. V § 9 odsek 11 znie:
"(11) Člena dozornej rady môže minister zdravotníctva odvolať z jeho funkcie aj bez udania dôvodu."
17. V § 11 ods. 5 písm. c) sa slová "§ 3 ods. 5 písm. a), b), f), g) a i)" nahrádzajú slovami "§ 3 ods. 5 písm. a), b), e), f) a h)".
18. Za § 13 sa vkladá § 13a, ktorý znie:
"§ 13a
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. augusta 2024
(1) Riaditeľ vymenovaný podľa predpisov účinných do 31. júla 2024 sa považuje za riaditeľa vymenovaného podľa tohto zákona účinného od 1. augusta 2024.
(2) Členovia komisie a členovia dozornej rady vymenovaní podľa predpisov účinných do 31. júla 2024 sa považujú za členov komisie a členov dozornej rady vymenovaných podľa tohto zákona účinného od 1. augusta 2024."
Nasledujúci článok sa primerane prečísluje.
Tento článok nadobúda účinnosť 1. augusta 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
V súvislosti s vložením nového článku II sa primerane upraví aj názov zákona.
Odôvodnenie: Cieľom predloženého návrhu je umožniť odborne maximálne kvalifikovaný výkon Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (ďalej len "inštitút”) s rozšírením pôsobnosti hodnotení s cieľom účelného a efektívneho výdaja verejných zdrojov.
Podľa súčasného stavu je podľa § 3 zákona č. 358/2021 Z. z. o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov úlohou Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve hodnotenie zdravotníckych technológií na účely kategorizácie liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ďalej len "kategorizácia", okrem generických liekov a biologicky podobných liekov, ktorých významnosť vplyvu na prostriedky verejného zdravotného poistenia dosahuje zákonom ustanovené hranice.
Podľa vyhlášky č. 284/2022 Z. z. Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú kľúčové ukazovatele výkonnosti inštitútu, spôsob ich výpočtu, ich cieľové hodnoty a prislúchajúce percento ich významnosti, sa vypočíta ako podiel počtu vypracovaných hodnotení na účely kategorizácie k počtu technológií, ktoré je inštitút povinný hodnotiť. Inštitút vykonáva hodnotenie analýzy na základe ustálenej európskej metodiky podľa medicíny založenej na dôkazoch. Táto metodika hodnotenia je obsahom certifikovanej činnosti farmakoekonomika realizovanej podľa platnej legislatívy napr. Slovenskou zdravotníckou univerzitou pre povolanie lekár, farmaceut. Hlavnou úlohou inštitútu je prinášať do rozhodovacích procesov v zdravotníctve vedecký prístup a transparentnosť. Inštitút preštuduje veľké množstvo informácií, ktoré sú o danej téme dostupné, a spracováva ich do podoby pochopiteľnej pre rozhodujúce osoby alebo orgány.
Dôležitosť a odbornosť takto realizovaných činností inštitútu s významným dopadom na výdaj verejných zdrojov, ako i samotný systém poskytovania zdravotnej starostlivosti zakladajú dôvody na precízne ustanovenie procesov a podmienok realizácie úloh inštitútu. Výber riaditeľa inštitútu preto musí byt' definovaný podmienkami potrebnej kvalifikácie zosúladenej s dosiahnutým vzdelaním na výkon takýchto hodnotení a špecializovanej certifikovanej činnosti. Hlavnou úlohou inštitútu je hodnotenie preskripčne viazaných liekov na účely kategorizácie podľa platnej legislatívy. Kategorizácia liekov určuje podmienky úhrady a preskripcie liekov, ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis, a je primárne určená osobám s možnosťou preskripcie a výdaja liekov, podobne ako sú odborné informácie o preskripčne viazaných liekoch zákonne regulované a určené len osobám s možnosťou preskripcie a výdaja týchto liekov. Z uvedeného je preto zrejmé, že aktuálna právna úprava nekorešponduje s potrebami zabezpečenia riadneho, kvalifikovaného a účinného riadenia inštitútu, pričom je výber diskriminačne obmedzený. Pri správe verejných zdrojov s obzvlášť významným dopadom na verejné financie, ako aj dopadom na kvalitu a efektivitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a liečenú populáciu pacientov je dôvodná potreba na zabezpečenie maximálnej možnej miery odbornej kvalifikácie pri vykonávaní zákonom stanovených úloh inštitútu, ako aj na účelné a efektívne vynakladanie verejných zdrojov.
Predložený návrh rozširuje pôsobnosť inštitútu pre hodnotenie širšej skupiny liekov žiadajúcich úhrady z verejných zdrojov, ako bolo doposiaľ stanovené.
Táto časť návrhu transparentne rozširuje dôvody kvalifikovaného hodnotenia výdaja bez arbitrárne stanovenej predpokladanej spotreby verejných zdrojov, čo prispieva nielen k transparentnosti procesov hodnotenia, ale aj k účelnejšiemu a efektívnejšiemu použitiu verejných zdrojov a lepšiemu, zlepšeniu podmienok hospodárskej súťaže. Efektívnejšia alokácia verejných zdrojov vykonaná na základe kvalifikovaných hodnotení prispieva k cieľom podpory efektívneho a kvalitného zdravotného systému s dôrazom na pacienta.
1. K § 3 ods. 1
Predložený návrh rozširuje úlohy inštitútu pre hodnotenie širšej skupiny liekov vyžadujúcich úhrady z verejných zdrojov, ako bolo doposiaľ stanovené podľa osobitného predpisu, z 25 až na 36 mesiacov, t. j. hodnotenie liekov až nad 1 350-násobok priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za rok, ktorý dva roky predchádza roku, v ktorom bola podaná žiadosť. Táto časť návrhu transparentne rozširuje dôvody kvalifikovaného hodnotenia výdaja bez arbitrárne stanovenej predpokladanej spotreby verejných zdrojov, čo prispieva jednak k transparentnosti procesov hodnotenia, účelnejšiemu a efektívnejšiemu výdaju verejných zdrojov, ako aj k zlepšeniu podmienok hospodárskej súťaže pre zúčastnené podnikateľské subjekty. Účelnejšia alokácia verejných zdrojov na základe kvalifikovaných hodnotení tak v konečnom dôsledku prispieva k cieľom podpory spravodlivého, efektívneho, kvalitného a najmä dostupného zdravotného systému. Komplexná právna úprava týkajúca sa poskytovania preventívnych a iných zdravotníckych služieb, zdravotnej politiky, verejnej podpory alebo kapacita zdravotníckeho sektora má za účel docieliť takú činnosť štátnej správy, ktorá bude prispievať a znamenať dosiahnutie maximálnych zdravotných prínosov a efektívnosť vynakladania budúcich výdavkov a verejných funkcií na zdravotnú starostlivosť, alebo aspoň prispieť k nákladovo efektívnej návratnosti investícií pri zohľadnení iných dôležitých kritérií a okolností.
Potreba verifikácie nákladovej efektívnosti liekov žiadajúcich o úhradu z verejných zdrojov, okrem generických a biologicky podobných liekov, je esenciálnym a nevyhnutne posudzovaným faktorom pre stanovenie adekvátnej úhrady z verejného zdravotného poistenia. Účelné a efektívne vynakladanie verejných zdrojov v sektore zdravotníctva je absolútnou prioritou a neodôvodniteľné stanovenie hranice pre posudzovanie len vybraných liekov je z pohľadu vývoja verejných zdrojov len ťažko, ak vôbec, dlhodobo udržateľné.
Vyhodnocovanie kritérií nákladovej efektívnosti je základnou premisou pre efektívnejšie a účelnejšie rozdeľovanie verejných zdrojov v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti a smeruje k efektívnejšiemu využitiu verejných financií v prospech zdravia pacientov. Naopak, využívanie verejných prostriedkov a verejného zdravotného poistenia na potencionálne nákladovo neefektívne lieky môže viesť k zaostávaniu Slovenskej republiky v iných častiach zdravotníctva, zhoršovaniu komplexného poskytovania zdravotnej starostlivosti na území Slovenskej republiky a v neposlednom rade k zhoršeniu samotnej zdravotnej starostlivosti o pacientov.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis