22. schôdza

6.9.2011 - 14.9.2011
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2011 o 22:19 hod.

Mgr.

Marek Maďarič

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:19

Marek Maďarič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Čiže váš vládny stoj nefunguje a primárne je za to zodpovedná premiérka, hlavná osoba tejto vládnej koalície. O tom sa dnes pokúšame baviť. A, samozrejme, je na vyslovenie nedôvery aj to, že o politickom klientelizme neodškriepiteľnom už nemlčí, ale svojím postojom sa zaňho postavila. Je mi to ľúto, ale je to tak.
Primárne vinou premiérky Ivety Radičovej nefunguje vládny stroj, doplácajú na to občania Slovenskej republiky. A, žiaľ, pridala sa k tým ľuďom z vládnej koalície, ktorí nás chcú presvedčiť o tom, že kšeft pre okresného funkcionára SDKÚ je úplne čistý a je v poriadku. A môžete to stokrát...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Sulík, Richard, predseda NR SR
Pán poslanec Číž.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2011 o 22:19 hod.

Mgr.

Marek Maďarič

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:19

Miroslav Číž
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, politika je prostredie, v ktorom naozaj treba mať pevné nervy a aj istú otrlosť na to, aby sme znášali všetky úskalia s ňou spojené.
Pán kolega, postaviť sa a tvrdiť, že euroval je niečo ako kapitál, v ktorom nemožno vyvíjať nejaké politické ataky, a že je to tak vážna vec, že treba politickú zodpovednosť, pán kolega, veď na tom stála celá vaša kampaň. Všetky kroky, ktoré predchádzali eurovalu a boli s tým veľmi úzko späté akékoľvek rokovania o ňom, nastupovali bezostyšné, jednostranné a veľmi nezodpovedné vyhlásenia. Trpel som vtedy, keď ste to robili. Ale robili ste to transparentne, zásadne a masívne.
Pani premiérka, a to je jeden z ďalších momentov v tomto smere, vynikala. Veľmi dôveryhodný výraz tváre a oznamovala verejnosti, ako ona nedovolí okrádať našich občanov v nezodpovednom hospodárení, vtedy ste práve zistili, že teda socialistického spoločenstva európskeho a tak ďalej a tak ďalej.
Pán Matej, to tak nejde. A týmto spôsobom ani len náznak politickej korektnosti nenájdeme. A či to je politické majstrovstvo od vás, alebo obyčajná bezočivosť, to už je nakoniec jedno. Ani neviem, či nezneužívate trošku právomoci spravodajcu, pretože vás už je nejako veľa. A potom môžme reagovať iba dve minúty na veci.
Pani ministerka, ešte veľmi krátko, teda pani premiérka. V okolitých krajinách odstupovali, v Anglicku, vysokí vládni funkcionári, ministri a tuším aj podpredseda vlády za to, že zamestnávali ilegálnu prisťahovalkyňu v domácnosti. Premiér Fico odvolal ministra, ktorý pridelil 240-tisíc korún, ani nie on, jeho úrad, jeho nejakému bratrancovi vo väzbe na nejaký elektrický prístroj alebo niečo podobné, odvolal. Vymenoval tu trinástich ministrov. V tomto je ten problém. V tomto je ten problém a tento typ straníckeho klientelizmu, že tak transparentný prípad dať jednému okresnému... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2011 o 22:19 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 22:21

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Pán poslanec Jarjabek, nech sa páči.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

13.9.2011 o 22:21 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:21

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán kolega, obhajujete neobhájiteľné. Zmiešavate tuná rôzne témy a odpútavate pozornosť od problematiky, prečo sme sa tuná dnes stretli. My hodnotíme prácu pani premiérky a tieto všetky témy, ktoré tuná vy ako sa snažíte nám nejakým spôsobom imputovať, proste je to čosi ako trošku ako nekorektné.
Povedzte, ste spokojní s pani premiérkou, nie ste spokojní s pani premiérkou? Ak áno, povedzte prečo, ak nie, povedzte prečo. O čom pochybujem. Hej? Ale veď nie my potrebujete z toho vytĺkať politický kapitál, ako vy hovoríte. My totižto cítime, že to nefunguje, ale vy viete, že to nefunguje. A dôkazom toho sú vyjadrenia vašich poslancov koaličných.
Prečítajte si dnešné aktuality, čo tam píše váš koaličný poslanec. Čo sa tuná hovorí po chodbách. Teraz to môžem povedať, lebo to vyšlo von. A nie som tu žiadna žalobaba v tejto chvíli. Ale vy samy hovoríte, koaliční poslanci, že to takto ďalej nejde. Prečo asi? Buďte aspoň k sebe úprimní!
Veď nedávajte nám do úst veci a slová, ktoré my sme nehovorili. Vy hovoríte, že táto pani premiérka ďalej nemôže takto riadiť vládu. Vy to hovoríte ako koalícia.
Tak čo tu rozprávate, prepáčte, nezmysly o tom, o nejakej jednote, o tom, ako všetko je fantastické, ako to všetko funguje. Nie je to pravda! Alebo nie ste informovaní, alebo tuná klamete. Opýtajte sa vašich koaličných poslancov, a keď to viem ja, vy to viete desaťkrát. Tak tu neklamte, prosím vás pekne. Nezavádzajte verejnosť. Proste to nefunguje, viete to a riešte to. Máte na to teraz príležitosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2011 o 22:21 hod.

Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 22:23

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Pán poslanec Goga.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

13.9.2011 o 22:23 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:23

Pavol Goga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, je mi jasné, prečo odvádzate pozornosť od hlavnej témy, a to je téma odvolávania pani predsedníčky vlády. Skôr by som očakával, že budete ju obhajovať, ale ani v jednom slove ste sa o tom nezmienili, ani ste sa tomu nevenovali. Z toho mi vyplýva, že súhlasíte s týmto straníckym klientelizmom ako Brno. Ten posvätila aj pani predsedníčka vlády a dokonca v priamom prenose. Kým najskôr hovorila o klientelizme, z jej slov následne po porade s pánom ministrom financií potvrdila, že je to síce klientelizmus, ale dobrý klientelizmus. A ten môže byť.
Pani predsedníčka vlády pohrozila demisiou už viackrát. A bolo to aj v prípade Daňového úradu v Košiciach. Spomínam si, aj kvôli voľbe generálneho prokurátora. Prečo nepohrozí demisiou aj teraz, keď máme na stole problém eurovalu? Prečo to nespojí s vyslovením dôvery vláde? Aká je teda hodnota a hierarchia hodnôt pani predsedníčky vlády v kontexte týchto troch príkladov?
A čo sa týka eurovalu, veď vládnete, tak to podporte.
Všimol som si, že včera pán Sulík už viackrát povedal, že uvidí, ako to všetko dopadne, ako to bude v Európe. Aj on a celá vláda Slovenskej republiky váha, nie je schopná rozhodnúť sa o tejto problematike rýchlo a jasne, a tým vrhá na Slovensko zlý obraz. Ak tak, pardon, v podstate ide o to, že aký bude mať potom neskôr Európska únia a vôbec my obraz v Európe. Bude náš názor ešte v Európskej únii vôbec akceptovaný?
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2011 o 22:23 hod.

PaedDr.

Pavol Goga

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 22:25

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Skončili ste, prosím vás? Pán poslanec Ondruš.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

13.9.2011 o 22:25 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:25

Branislav Ondruš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, začnem tam, kde ste vy skončili. Teda vy ste skončili slovami ďakujem pekne. No aj ja teda ďakujem pekne za takéto vystúpenie.
Zameriam sa len na jeden bod, a to, keď ste hovorili, že čo ste vy zdedili, teda čo sme my zdedili po vás a čo sme my z toho urobili. Nuž, je pravda, že sa o Slovensku písalo, že je ekonomickým tigrom stredoeurópskeho regiónu, ale písalo sa to presne v tom čase, keď sa to písalo aj napríklad aj o Írsku alebo sa to písalo o pobaltských krajinách, o pobaltských republikách, a bolo to v tom čase, keď všetci verili, že máme pred sebou nie jeden-dva roky, ale desaťročia takmer nekonečného hospodárskeho rastu, ktorý zabezpečí čo najviac liberalizované trhové hospodárstvo. Lenže iba krátko na to prišiel jeden zlom, ktorý naraz u mnohých významných ľudí, ktorí predtým sa podpisovali napríklad pod hodnotenia Slovenska ako ekonomického tigra, zmenil úplne pohľad na to, čo sa vlastne dialo.
24. októbra 2008 Alan Greenspan, ktorého môžeme považovať a dovtedy bol považovaný za guru svetovej ekonomiky, povedal: "Som šokovaný, pretože približne 40 rokov som pracoval s odôvodnenou istotou, že systém fungoval mimoriadne dobre a bude tak fungovať stále."
Čiže áno, boli sme hodnotení ako tiger, ale jednoducho v čase, kedy všetci očakávali niečo úplne iné. To vyjadrenie sa prudko zmenilo, keď tu naraz prišla hospodárska kríza.
A ak hovoríme o tom tigrom hodnotení, tak musím povedať, že na Ekonomickom fóre v Krynici v septembri 2009 v jednom z hodnotení bolo uvedené: "Pokiaľ ide o vyhliadky pre obnovu hospodárskeho rastu za krajiny, ktoré sú najviac postihnuté krízou, štúdia označila pobaltské krajiny, kde po rokoch tigrieho rastu nasledoval dramatický pokles HDP v priemere na úrovni takmer 11 %." To bolo oveľa hlbšie ako na Slovensku.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2011 o 22:25 hod.

Mgr.

Branislav Ondruš

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 22:27

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Pán poslanec Mamojka.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

13.9.2011 o 22:27 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:27

Mojmír Mamojka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, ja čakám tu už päť hodín nie sám na to, že bude nejaká diskusia konečne aj na úrovni odborná a profesionálna. To je ten trapas. Budeme ako malé decká furt. A to vy, a to vy, a to vy! A keď nestačí, zavolám otecka, aj ťa dám zbiť.
Nič, čo ste povedali, to je smiešne, čo ste tu rozprával. Ale dobre, máte na to právo.
Viete, ono vtip, keď ste čítal návrh na zvolanie tejto schôdze, som to chápal ako vtip. Len vládnutie žiadnemu subjektu a štátu už vôbec nie je vtip. To je setsakramentsky vážna vec! A prečítajte si posledný prieskum NVK, ak vám unikol. 67,5 % občanov tohto štátu je nespokojných s vaším vládnutím. A to už nie je vtip. To je do plaču.
A čo sa týka vydierania, kto vás vydiera, prosím vás? Však vy sa vydierate sami. Veď ste trápni. Ja nemám rád túto rétoriku. Ale však už sa konečne na niečom dohodnite. Svätopluk mal byť síce premiestnený z Hradu, našťastie tam zostal. Spomeňte si na tie tri prútiky, ja vám radiť nechcem. Vás netreba vydierať. Mne je vás až ľúto. Vy sa vydierate sami.
Čo sa týka tých chýb-nechýb. Prosím vás pekne, každá vláda má tých 100 dní. To je fér. Ja opakujem ešte raz, mne žiadny novic na vedúcich funkciách, ale tá trápna fráza, že to tí pred nami, to títo, tí. Prosím vás pekne, frajer sa nevyhovára na to, čo bolo predtým. Ale keď na to má, tak maká a robí dobre, bez ohľadu na to, čo bolo predtým.
Sto dní prešlo. Ste tu 14 mesiacov. A tu sa vôbec nedebatovalo azda o takých rezortoch, to, čo mne je blízke, ako rezort spravodlivosti a rezort školstva. Veď tu vám stojí 8-tisíc učiteľov pred bránami, či koľko. Spravodlivosť je v totálnom marazme. A napriek tomu, že ja som sám povedal, že verím, že pani ministerka to nemyslí zle, ale akurát je nervozita a bordel, prepáčte za ten výraz.
Tak hovorme faktograficky a neprekárajme sa ako malé deti, to nikde nevedie. Zamyslite sa nad sebou. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2011 o 22:27 hod.

Dr. h. c. prof. JUDr. CSc.

Mojmír Mamojka

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom