22. schôdza

6.9.2011 - 14.9.2011
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.9.2011 o 1:25 hod.

Ing.

Jozef Burian

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 1:14

Ľubomír Jahnátek
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, ja som sa snažil prihlásiť do faktických poznámok, ale ma to jednoducho nezobralo. Takže prosím, aby som bol zaradený do faktických pripomienok, lebo ma to jednoducho nezobralo. (Ruch v sále.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

14.9.2011 o 1:14 hod.

prof. Ing. CSc.

Ľubomír Jahnátek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 1:15

Ľubomír Jahnátek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Aha, dobre. Ďakujem pekne.
Takže, pán minister, viete, to je neuveriteľné, akým ľahkým spôsobom vy vystupujete a obhajujete v podstate, čo nie je vcelku obhájiteľné. Keby sme popravde povedali, dnes na pranieri by nemala byť ani až tak moc premiérka, ale vy, lebo v podstate dôvody, ktoré sú v dôvodovej správe na odvolanie premiérky, sú dôvody, ktoré ste spôsobil vy. Vy, vaša osoba, váš rezort a vaše konanie.
Vy jednoducho obhajujete veci, ktoré sú dosť ťažké obhájiť. Zľahčujete tu problém Daňového riaditeľstva v Košiciach, zľahčujete tu problém úplatkárskej aféry v Osrblí a správate sa alebo vyjadrujete sa ako ten najtransparentnejší človek, ktorý všetko vo svojom živote robil absolútne férovo a transparentne. Len na druhej strane poďme do histórie. Spomeňme si na SPP, spomeňme si na Slovenské elektrárne, kde ste do zmluvy dali 52-percentné rozhodovanie, pričom štát má 51 %. Čiže tam ste obrali Slovensko vôbec o šancu sa vôbec v energetike vyjadrovať, vyjadrovať, nie rozhodovať.
Pán minister, vy jednoducho tvrdíte, že vaša vláda robí všetko transparentne. Nie je tu minister životného prostredia, ja tu chcem upozorniť napríklad na rezort životného prostredia a konkrétne na Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý doteraz nemá zverejnené zmluvy, a pritom sa jedná napríklad o dlhodobý prenájom vodohospodárskych objektov, konkrétne Novácku vodu, kde sa jedná o obrovský podvod... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

14.9.2011 o 1:15 hod.

prof. Ing. CSc.

Ľubomír Jahnátek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1:17

Branislav Ondruš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Pán Mikloš, ak by sa za schopnosť klamať, podvádzať a zavádzať udeľovali akademické tituly, tak vy by ste najneskôr dnes nepochybne dostali PhD. A keďže vy ste hovorili polhodinu, ja mám iba dve minúty, tak zareagujem len na dva takéto body, v ktorých ste zavádzali, podvádzali a nehovorili pravdu.
Po prvé, pokiaľ ide o tú dobre naštartovanú ekonomiku, ktorú ste vláde Roberta Fica odovzdávali v roku 2006, tak vám musím pripomenúť, že v novoročnom rozhovore pre agentúru SITA v januári 2006 ste sa vyjadrili, že, a teraz vás citujem: "Súčasná slovenská ekonomika sa vyvíja tak, že je už na hranici alebo dokonca nad hranicou svojho potenciálneho rastu."
Aj makroekonomická prognóza vášho ministerstva v marci 2006 predpovedala v ďalšom volebnom období poklesy, každoročné poklesy rastu HDP a odhadovali ste, že miera nezamestnanosti v rokoch 2006 až 2009 neklesne pod 10 %, bude sa pohybovať medzi 10,9 a 10,3 %. Pričom pravda je taká, že Ficova vláda v polovičke volebného obdobia v čase nástupu hospodárskej krízy dosiahla nezamestnanosť o 3 % nižšiu, než ste vy predpovedali v marci v roku 2006.
Pokiaľ ide o to, že iné ekonomiky museli zachraňovať banky a my sme nemuseli, tak vám odcitujem, že analýza Price Waterhouse and Coopers prezentovaná na ekonomickom fóre v Krynici na jeseň 2009 upozornila, že "výraznou nevýhodou Slovenska pri zvládaní krízy je to, že malý domáci trh nedokáže nahradiť negatívny vplyv prepadu exportu, pretože vyššej 80 % HDP krajiny tvorí export, čo je najviac nielen v regióne strednej a východnej Európy, ale aj v celej Európskej únii a Slovensko má tak menšie možnosti vnútornou politikou riešiť dopady krízy". Takže my sme nemuseli zachraňovať banky, ale museli sme túto nevýhodu vyrovnávať.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.9.2011 o 1:17 hod.

Mgr.

Branislav Ondruš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1:19

Peter Žiga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán minister Mikloš, mňa zaujali dve veci na vašom vystúpení. Najprv to hodnotenie konkurencieschopnosti, kedy ste sa prejavili ako statočný demagóg. Ja použijem tiež nejaké rebríčky, podobne ako vy ste použili World Economic Forum, ja použijem rebríček Doing Business od Svetovej banky, kedy sme v roku 2006 boli na 37. mieste, v roku 2007 na 36. mieste po roku vládnutia Roberta Fica, v roku 2008 na 32. mieste, to už nebola zotrvačnosť ekonomiky, predpokladám. Potom v roku 2009 na 36. mieste a po dvoch rokoch krízy sme vám v roku 2010 odovzdávali krajinu na 42. mieste. A keď ešte zoberiem fakt, že tá zotrvačnosť ekonomiky je, tak 2011 to sme boli na 41. mieste. Čiže vy ste tu hovoril o nejakých dramatických a katastrofických scenároch za posledné dva roky vlády Roberta Fica. To sa v týchto rebríčkoch podľa Svetovej banky a podľa rebríčka Doing Business, ktorý, mimochodom, spomínal aj pán podpredseda vlády Figeľ, nič také sa tam neukazuje.
A druhú poznámku, ktorú mám, je k tej cene prenájmu v tých Košiciach. Viete, pán Mikloš, ja som Košičan a dosť dobre poznám aj stav realít, aj stav podnikateľských priestorov v Košiciach a musím povedať, že pán predseda Fico si cenu 6,50 nevymyslel. On nie je Košičan, on si to nevymyslel. Ale túto cenu povedali renomované košické realitné agentúry, nie anglické alebo cyperské, ako vy ste ich spomínali, ale košické, ktoré sa zaoberajú realitami v Košiciach a ktoré vedia, kde sa nová budova daňového úradu nachádza a aké prenájmy tam v skutočnosti sú. 6,50 je veľmi korektná... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.9.2011 o 1:19 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1:21

Martin Glváč

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1:23

Darina Gabániová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, ďakujem. Pán minister, ja som si dala vypracovať materiál od dostatočne dôveryhodných osôb a ja tam mám trošku iné čísla, ktoré ste vy uvádzali. Tak v roku 1993 po rozdelení republiky Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky sme prevzali dlh 28,3 % HDP a v roku 2010 bol 41,0 HDP. A najvyšší dlh bol v roku 2000, a to 53,3 % HDP, kedy prišlo k nákladnému ozdraveniu bánk, jednorazový zhoršujúci vplyv, 160 mld. slovenských korún. A v roku 2010 sa v podstate, potom sa to ozdravovalo, potom, samozrejme, začal stúpať po nástupe globálnej hospodárskej krízy, takže dosiahol 41 % opäť. Tak ja neviem, s akými číslami ste nás to tu ohurovali.
Ďalej by som povedala ešte jednu vec. Musí si každý predsa z občanov našej republiky uvedomiť ten váš zjavný podvod na voličoch, keď ste do popredia, resp. do kampane využili novú tvár v podstate pani premiérku, ktorá vám urobila to piár smerom k voličom, vďaka čomu voliči uverili, že ste nový, ako keby prepracovaný subjekt a ponúkli ste im niečo vo voľbách, čo neplníte. Neplníte! Neponúkate ani istotu, ani výstupy, ani sa neopierate o obec odborníkov, zaťažujete občanov a stále robíte zo Slovenska skúšobnú skúmavku.
Mám vystúpenie, tak potom budem k tomu konkrétnejšia.

Hrušovský, Pavol, podpredseda NR SR
Pán poslanec Burian.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.9.2011 o 1:23 hod.

MUDr. PhD.

Darina Gabániová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1:25

Jozef Burian
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja chápem, že je pokročilá doba a je už takmer pol druhej, a preto si myslím, že niektoré čísla, ktoré uvádzal pán podpredseda vlády Mikloš, sú určitým spôsobom zavádzajúce alebo je to dokonalé fabulovanie.
Ja ešte som za svojej histórie nepočul o tom, že by sme vypočítavali percento z percenta. To, čo ste predviedli na tom, že ste vypočítali percento zvýšenia dlhu, zo slovenského dlhu z 27 % až 31 % a porovnávali to s maďarským percentuálnym prepočtom percenta, no to je podľa mňa veľmi fantastický výkon, pokiaľ sa týka žonglovania s číslami.
Je to podobný podľa môjho názoru nedokonalosť alebo nezmysel, ako keď ste prezentovali, že príjmy, pardon, že deficit verejných financií zabezpečíte tým, že znížite výdavky. Bohužiaľ, zvyšujete len príjmy. Alebo taký istý nezmysel o tom, ako keď hovoríte o tom, že renomované firmy, ja neviem, nejaké americké, alebo aké to mali byť, posudzovali, aká výška nájmu by mala byť na daňovom úrade, alebo v budove, ktorú teraz si vybral daňový úrad. A musím povedať, že podľa mňa je najdôležitejším merítkom to, za čo firma, ktorá si prenajala tieto priestory, bola to firma Siemens, ktorá si prenajala tieto priestory a potom následne ich vrátila za koľko si ich prenajala v čase nie veľkého rozdielu medzi tým, čo túto nájomnú zmluvu podpísal daňový úrad. Určite táto cena sa veľmi blížila cene, ktorá tu bola povedaná, k tým 6,50. A skúste nám to prezentovať za akých podmienok, keď firma Siemens mala najlukratívnejšie časti tejto budovy.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.9.2011 o 1:25 hod.

Ing.

Jozef Burian

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1:27

Ján Richter
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. No, pán minister, stará obohratá pesnička vašej argumentácie - manipulácia s číslami. Nič iné. Klasika, ktorú sme od vás počuli veľakrát a zopakoval ste ju aj teraz večer, alebo nad ránom.
Čo sa týka druhej veci, povedal by som to tak, jak znie to slovenské príslovie: "Trafená hus zagágala." Čakal som veľa aj potom, čo pán Dzurinda vo svojom vystúpení povedal, že sa tu dnes večer alebo ráno dočkáme veľmi konkrétneho vysvetlenia na tých najvážnejších problémov, ktoré súvisia so straníckym klientelizmom. Pán Dzurinda, nedočkal som sa.
Preto nie prenájom v prípade Daňového riaditeľstva ani dotácia pri Osrblí je problémom, ale stranícky klientelizmus pri výbere prenájomcu v prípade okresného predsedu SDKÚ z Nitry. To je ten problém.
No a v prípade Osrblia nie dotácia, ale výpalníctvo, to je korupcia priamo pri premiérke na Úrade vlády. To je ten problém. A toto tu nikto nevyvrátil, naopak, skôr potvrdil, že tá možnosť straníckeho klientelizmu a korupcie v daných dvoch prípadoch je možná.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.9.2011 o 1:27 hod.

JUDr.

Ján Richter

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1:30

Ivan Mikloš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Čo sa týka toho, že je tam podozrenie z korupcie v prípade Osrblia, to nikto nepopiera. Veď je človek vo vyšetrovacej väzbe a veci sa vyšetrujú, na rozdiel od obdobia, ktoré poznáme spred štyroch rokov.
Čo sa týka toho, čo hovorila pani poslankyňa Gabániová, áno, tie čísla sú dobré, ktoré ste vy hovorili, aj tie, ktoré som hovoril ja. Áno, v roku 2000 bol verejný dlh 50 %, 50,3, keď sme odovzdávali vládu, bol už len 30 %. Znížili sme verejný dlh výrazne od roku 2000 do roku 2006 z 50 na 30 %.
Čo sa týka pána poslanca Žigu, ktorý hovoril, že 6,50 je korektná cena, no je, pán poslanec, ale za pivničné a skladové priestory, nie za kancelárske priestory.
Ďalej pán poslanec Jahnátek hovoril, že odvolávaný som mal byť ja a nie pani premiérka. No ale veď to je vo vašich rukách, kto je odvolávaný. Je to vaše sväté právo navrhnúť to. Vy ste navrhli odvolávanie pani premiérky, nie ja. Takže ak s tým máte akýkoľvek problém, nech sa páči obrátiť sa na váš poslanecký klub.
Pán poslanec Počiatek hovoril, že konsolidačný balíček je daný len zvýšenými príjmami. Nie je to pravda. Svetová banka, Medzinárodný menový fond potvrdili, že z dvoch tretín je konsolidačný balíček daný znížením výdavkov.
No ďalej pán poslanec Maďarič povedal, že pani premiérka posvätila klientelizmus. Nie. Rozdiel je v tom, že pani premiérka mala tiež podozrenia z klientelizmu, ale tieto sa nepreukázali.
A potom ste povedali, pán poslanec, že ja nemôžem odvolávať Roberta Fica. Chcem vás ubezpečiť, že ja ho nechcem odvolávať, ja som veľmi spokojný s tým, kde je, a budem veľmi rád, keď tam aj ostane.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.9.2011 o 1:30 hod.

Ing.

Ivan Mikloš

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1:49

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Fico, pýtate sa, alebo teda hovoríte, že vy ste za štyri roky zvýšili zadlženie alebo hrubý dlh Slovenska z 10,2 na 12,4, ktorý (reakcie z pléna), 12,4 mld. (veľký ruch v sále). Ticho! O 10,2 mld. eur s tým, že my sme prezentovali, že to zvýšime to vlastne zadlženie o 12, 4 mld. eur. Opakujete to už ixtýkrát a mrzí ma, že nikto vám na to nedal odpoveď. Odpoveď je veľmi, veľmi jednoduchá. Rozdiel je v dlhovej alebo v cene, alebo v nákladoch na dlhovú službu. Inak povedané, rozdiel je v tom, aké úroky platíme za dlh každý jeden rok. Inak povedané, rozdiel je v tom, že my budeme platiť dramaticky vyššie úroky, ako ste platili, za dlh, ktorý vy ste spôsobili, ako ste platili vy za dlh, ktorý spôsobila predošlá vláda. Ak očistíte tieto čísla, 10,2 a 12,4 mld. eur od nákladov na dlhovú službu, čiže od úrokov, zistíte, že zadlženie naše bude o miliardu nižšie ako zadlženie vaše. Čiže poprosím, aby ste neklamali verejnosť alebo nezavádzali ľudí.
Potom hovoríte o tom teda, že či je pravda, že sa zvýši zadlženie na jedného obyvateľa z 5 000 minulého roku na 5 700 v tomto roku. Áno, je to pravda. Ale zároveň je pravda, že vy ste v roku 2009 zvýšili z 3-tisíc na 4-tisíc. A v roku 2010 zo 4-tisíc na 5-tisíc. Takže poprosím, hovorte celú pravdu ľuďom a nezneužívajte to, že nemajú dostatok informácií.
Hovoríte, že ste odovzdali krajinu s najvyšším rastom v roku 2010. Ja sa pýtam, za akú cenu? Za cenu druhého najvyššieho primárneho deficitu v celej Európskej únii. Iba Írsko malo vyšší, a to preto, lebo zachraňovalo banky. V skutočnosti sme ho mali najvyšší.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.9.2011 o 1:49 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video