9. schôdza

30.11.2010 - 15.12.2010
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2010 o 9:58 hod.

Ing.

Jozef Burian

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 9:41

Jozef Burian
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predseda Národnej rady, vážené dámy, vážení páni, vážený pán minister, máme na stole ďalší návrh zákona, ktorý neakceptuje možnosť vylepšenia možnosti príjmu do štátneho rozpočtu.
Mám pocit, že asi nie je tu vôľa po tom, aby sa hľadalo riešenie tam, kde riešenie je. Hľadá sa riešenie alebo hľadajú sa väčšinou riešenia tam, kde dôjde k absolútnemu zdražovaniu na Slovensku. Ja v prvom čítaní a myslím, že nielen ja, ale z úst aj predrečníka práve z koalície bolo spomenuté číslo 150 mil. EUR. Ak bude veľký záujem, ja ten, ja predložím alebo teda dodám materiál, z ktorého vychádzam, akým spôsobom mohol byť príjem do štátneho rozpočtu zo zavedenia elektronických pokladní od 1. 1. 2011 tak, ako to navrhovala bývalá vláda, tak ako neviem prečo, dnes navrhuje predĺženie tejto lehoty alebo vo vládnom návrhu zákona o dva roky.
V spoločnej správe, ktorá prešla výborom pre financie a rozpočet bolo presunutie o pol roka, ale už z úst pána ministra, myslím, že je to aj v poslaneckých laviciach už rozdaný pozmeňujúci návrh, ktorý hovorí o predĺžení o rok, ako keby kompromisným riešením.
Tak veľmi v zjednodušenej podobe to vysvetlím, prečo myslím si, že tento odhad má svoje racio. Tržby z maloobchodu, z predaja motorových vozidiel, ubytovania a reštauračných služieb a pohostinstiev je podľa Štatistického úradu za rok 2009 asi niekde na úrovni 22,5 mld. EUR. Odhad šedej ekonomiky na Slovensku, môžeme sa o tom prieť, môžeme o tom diskutovať, je niekde na úrovni 15 %. Ak by sme brali z tých 15 %, ktoré hovorím, že je šedá ekonomika, 20 %, čo je zlomok toho celého, tak nám vyjde niekde príjem na úrovni do štátneho rozpočtu asi 150 až viac ako 150 mil. EUR, čo je asi 152 mil. EUR. A to už nehovoriac o tom, že ďalšie príjmy, ktoré môžu byť, môžu zahŕňať čiernu prácu v segmente čiernej práce teda, ktorým môže byť ďalším, by som povedal, príspevkom k tomuto celému a určite tým pádom, by sa ušetrili jednak dávky v nezamestnanosti, určite aj príjem do Sociálnej poisťovne a tak ďalej.
Teraz sa pýtam, prečo bolo nutné, aby sa predĺžil tento termín o rok, prípadne o dva roky a túto otázku, podľa môjho názoru je ťažko zodpovedať. Je v tom loby, je v tom nejaký záujem veľkých obchodných reťazcov? Tie náklady, ktoré budú súvisieť so zavedením elektronických pokladní, nie je tak významne veľký, aby teda neboli možno, alebo aby neboli schopné tieto väčšie podniky, prípadne aj menšie utiahnuť túto ťarchu.
Bolo tu v argumentácii, v prvom čítaní bola argumentácia zase, teda musím povedať, že až po ukončení rozpravy, z úst pána ministra to, že veľké výdavky sa už dali, títo podnikatelia, pri prechode na euro. Čo nie je celkom pravda. Veď veľmi dobre viete, veľká časť tých veľkých reťazcov si platí abgreidy v rámci softvérových služieb, ktoré im poskytujú tieto spoločnosti. Jednoducho ten abgreid bol v rámci jedného balíka, ktorý platia bez ohľadu na to, či teda je alebo nejaká zmena legislatívna nie je. Čiže to nestálo alebo nebol nejaký náklad, ktorý by bol veľmi významný pre tieto subjekty a zároveň musím povedať, že aj prechod na elektronickú pokladňu je možno výmena modulu, ktorý tiež nie je takou významnou položkou, aby tieto, hlavne keď ide o loby veľkých obchodných reťazcov, nevedeli zvládnuť vo svojich nákladoch. Nehovoriac o tom, že je tu absolútna právna neistota.
Ak na polrok sa prijme, alebo teda v prvom kvartáli sa prijme zákon o tom, že od 1. 1. 2011 je to potvrdené o tom, že to bude zavedenie elektronickej pokladne a my na konci roka zmeníme toto riešenie, je predsa nepredstaviteľné ako môže efektívne pracovať podnikateľská sféra na Slovensku v tomto procese, ak raz je pripravená od 1. 1. 2011, odrazu to bude o rok, o polroka.
Ja tu hovorím zase o chaose. Chaos na tom, že vládny návrh je dvojročný, potom sa tu hovorí, aj na výbore a sme ochotní prijať nejaké kompromisné riešenie. To kompromisné riešenie je polroka a odrazu už včera boli rozdané do poslaneckých lavíc pozmeňujúce návrhy o tom, že už je to predĺženie o rok. Tak čomu máme ako vedieť alebo rozumieť a čomu majú rozumieť hlavne podnikateľská časť nášho štátu o tom, akým spôsobom sa tuto zabezpečujú riešenia pre podnikateľské alebo pre podnikateľské záujmy. Ak toto nie je nejaký chaos, už potom neviem, čo je teda rozumné.
A ešte sa vrátim k včerajšiemu zákonu dane z piva, o spotrebnej dani z piva, pardon. Stále hovoríme o tom, že kde nájsť tie zdroje. Pán minister dokonca povedal, že správa, ktorá bola z daňového riaditeľstva, hovorila o zisku zo zavedenia elektronickej pokladne niekde na úrovni 15 mil. EUR. Veď už tam máme vyriešený potom problém. Nerozumiem, prečo je dnes také dôležité, aby sme presúvali tento termín, asi, neviem si predstaviť iný termín, ako to, že to je lobovanie veľkých obchodných reťazcov preto, aby sa tento systém zaviedol takýmto spôsobom. Už nehovoriac o tom, že o problémoch tých, ktorí sa predzásobili na to, aby zabezpečili naplnenie zákonnej formy, ktorá už bola avizovaná, dá sa povedať pred dvoma rokmi.
Čiže ešte raz chcem opakovať, ak bude záujem o to a bude záujem odborný, profesionálny na to, aby sme našli riešenie, kde nájsť peniaze do štátneho rozpočtu, kde nájsť povedzme zdroje, ktoré sú v čiernej ekonomike, a mal by byť primárnym záujmom odstraňovania tejto čiernej ekonomiky a myslím, že aj pri zákone o dani z pridanej hodnoty bola táto diskusia, dokonca aj pán minister deklaroval, že prečo si neurobili niečo, niečo, čo by znížilo dopady čiernej ekonomiky, prípadne takýmto spôsobom úniku dane z pridanej hodnoty. Veď tu je ten zákon. Zákon, ktorý mal platiť od 1. 1. 2011. Čiže zopakujem iba to, ak by bolo kompromisné riešenie, ktoré by bolo to, čo je v spoločnej správe výboru, keďže ani spoločná správa nebola prijatá, je to informácia, v každom prípade beriem to ako nejakú možnosť kompromisného riešenia, kde nájdeme aj spoločnú podporu. Ak to chcete predlžovať a agóniu predlžovať do roku 2012, prípadne do roku 2013, myslím si, že to je cesta späť a je to cesta do pekla.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.12.2010 o 9:41 hod.

Ing.

Jozef Burian

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:49

Martin Pado
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda.
Pán poslanec Burian, netvárte sa, že vás to trápi. Naozaj sa netvárte, že vás trápia podnikatelia a niečo podobné. Netvárte sa tak aspoň. Aj, keď bude mať teplá voda 37 stupňov, budete nás kritizovať, že má málo. Keď bude mať 39, tak nás budete kritizovať, že má veľa. To je celé. Zbytočne tu plytváte časom, svojím aj naším. Nerozprávajte o veciach, ktorým nie, že nerozumiete, rozumiete tomu, to by som zase klamal, ale proste nerozprávajte o veciach, o ktorých rozprávate len preto, aby ste rozprávali a oblbovali ľudí, ako vám ide zásadným spôsobom o financie tohto štátu. Mali ste štyri roky možnosť to ukázať. Ukázali ste to, a to, čo tu robíte, to je len trápne divadlo. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2010 o 9:49 hod.

Ing.

Martin Pado

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

9:50

Ľudovít Kaník
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Všetko, čo negatívne vplýva na podnikateľské prostredie v tejto republike je zlé. Zaťažiť podnikateľské prostredie ďalším vynúteným výdavkom, ktorým zavedenie, opätovné zavedenie znova ďalších pokladní je zaťaženie podnikateľskej sféry a zhoršuje podnikateľské prostredie. Podľa údajov, ktoré myslím ministerstvo hospodárstva má k dispozícii, je to asi 1,7 mld., ktorú budú musieť podnikatelia vynaložiť na celú túto operáciu.
Vašich 150 mil., ktoré ste spomínali, pokiaľ ja mám dobré informácie, pochádzajú zo štúdie, ktorú vypracoval dodávateľ týchto pokladní. Celé to je kšeft pre dodávateľov a zaplatiť to majú podnikatelia, ktorým by sme teraz, v čase ešte stále krízy mali pomáhať, pretože len tak pomôžeme rastu ekonomiky a nie tým, že im budeme hádzať neustále polená pod nohy. Preto podľa mňa dva roky bolo výborné, alebo teda optimálne a pre mňa je zlé aj to skrátenie na rok. Ja v tom nevidím žiaden dôvod.
Navyše, pán poslanec, spomínal si šedú ekonomiku. Jasné, je, ale snáď si nemyslíš, že šedá ekonomika ide cez pokladne. Šedej ekonomiky sa toto absolútne nedotkne a teraz to hovorím a nech si na to každý, kto o tom počuje, spomenie o rok povedzme, alebo teda nie o rok, lebo posúvame zavedenie, ale rok po zavedení týchto pokladní, nič sa zásadné nezmení. K žiadnemu navýšeniu príjmov nedôjde, to je ilúzia. Jedine naozaj prinútime podnikateľov k výdavku, ktorý nemusel byť. Tie pokladne by sa inovovali aj tak, ale postupne a priebežne bez náporu a takýmto spôsobom je to naozaj komplikácia.
Posledná vec, mal som stretnutie na komisii pre podnikateľské prostredie. Možno tam bolo desať zástupcov združení podnikateľov, všetci odsúdili toto zavedenie podnikateľov ako vec ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.) (Potlesk.)
Skryt prepis

2.12.2010 o 9:50 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

9:50

Peter Kažimír
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja by som chcel odkázať všetkým, aj tu sediacim prevádzkovateľom reštauračných zariadení, hotelov a podobných inštitúcií, ktorí sa momentálne ozývajú ako trafené husi, že samozrejme, že zavedenie fiškálnych pamätí má svoj význam, pretože veľmi dobre vedia o distribúcii duálnych účtovných systémov. To znamená, jeden pre štát a druhý pre vlastné riešenie, z čoho sú platení napr. čašníci a celá obsluha, ktorí sú inak na minimálnych mzdách, z čoho sú asi tak platení, z hotovosti, z kešu a z čiernej ekonomiky. Takže nehovorte o tom, že sa to netýka čiernej ekonomiky. Aj predavačom teplej a studenej vody odkazujem, že tento zákon má legisvakanciu vyše dvoch rokov. Som zvedavý, aký zákon s takou dlhou legisvakanciou sa vy tu dožijete, keď tu robíte pozmeňovákmi nové dane zo dňa na deň.
Ale to podstatné, čo chcem povedať, je to, chcem navrhnúť trestancom z KDH, ktorí si včera dovolili mať iný názor ako koaličná mašinéria, že ten trest, ktorý musia znášať, to znamená nájsť dodatočných 8 alebo koľko mil. EUR sa dá veľmi dobre vyriešiť, keď nebudú hlasovať za tento zákon a ministerstvo financií si bude konečne musieť, aj keď je tvrdohlavé, vypočítať pozitívne dopady zavedenia fiškálnych pokladníc a nebudú musieť znižovať výdavky vo svojich rezortoch, pretože tie peniaze ležia na ulici. Len niekto, kto uzavrel hnusný biznis a podľahol nechutnému lobingu ich nechce vidieť. (Potlesk.)
Skryt prepis

2.12.2010 o 9:50 hod.

Ing.

Peter Kažimír

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

9:50

Peter Pelegrini
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja sa chcem poďakovať pánovi poslancovi Burianovi, že zase poukázal na ten chaos, ktorý tu vládne v predkladaní pozmeňujúcich návrhov, kedy zákony, ktoré prídu z vlády sú menené napochytro siahodlhými pozmeňujúcimi návrhmi.
Pán minister Mikloš, včera to označil, že to je vlastne prihliadanie na názor poslancov, že my bývalí poslanci vládnej koalície sme boli hlasovacou mašinériou, hlasovacími panákmi, ale že oni si názory poslancov vážia a poslanci majú právo zákony meniť. Preto by som sa ho rád spýtal, prečo po dobrovoľnom hlasovaní niektorých poslancov v rámci svojho vedomia a svedomia sa zvolávajú mimoriadne koaličné rady a trestajú sa poslanci za toto hlasovanie. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

2.12.2010 o 9:50 hod.

Ing.

Peter Pelegrini

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

9:50

Jarmila Tkáčová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Mnohé z toho, čo som chcela povedať, už povedal kolega Ľudo Kaník, ale sú tu ešte argumenty, ktoré treba položiť na stôl.
Pán poslanec Burian, vy hovoríte z pózy nadutosti a neznalosti, a preto si dovolím troška občerstviť pamäť. Keď sa prijal zákon o zavedení elektronických pokladní, kupovali podnikatelia pokladne prvýkrát. Onedlho bol zákon novelizovaný, boli povinné certifikáty autorizovaných spoločností, vtedy tí, ktorí také pokladne nemali, kupovali si ich druhýkrát. Pri zavedení eura bola podnikateľská sféra opäť nútená investovať do pokladní a do novelizácie. A aj keď hovoríte o dvojročnej legisvakančnej lehote, tak vám poviem, že začiatkom roku 2009 ste pokladne s fiškálnym modulom nedostali. A v tomto roku podnikateľ, ktorý si chcel objednať fiškálny modul, tak mohol, ale za každý kus platil hneď pri objednávke preddavok 150 EUR. Tak takto vyzerá tá príprava v praxi.
Možno, že vy si môžete dovoliť každý druhý rok nové auto, ale uisťujem vás, že malí podnikatelia si nemôžu dovoliť každý druhý rok novú pokladňu. A súhlasím s kolegom Kaníkom, že to je neprimerané zaťaženie podnikateľského prostredia, aj zbytočné, pretože daňové úniky nie sú veľké tam, kde sú pokladne, ale tam, kde pokladne nie sú, na trhoviskách. A to je vecou nie zákona o elektronických pokladniach, je to vecou kontroly, dôslednej kontroly na týchto trhoviskách.
A ešte k tomu chaosu a pozmeňujúcim návrhom. Aby bol zákon spravodlivý a proporcionálny, tak podporím aj 30 pozmeňujúcich návrhov, lebo prvou úlohou nás, zákonodarcov je ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis

2.12.2010 o 9:50 hod.

Ing. Bc.

Jarmila Tkáčová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

9:50

Jarmila Tkáčová
Skontrolovaný text
A už končím. Áno už končím. Našou úlohou je prijímať spravodlivé a proporcionálne zákony. Ďakujem.
Skryt prepis

2.12.2010 o 9:50 hod.

Ing. Bc.

Jarmila Tkáčová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:50

Ľudovít Kaník
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2010 o 9:50 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:58

Jozef Burian
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. V podstate všetko to, čo tu bolo povedané je v podstate len nejaká obhajoba niečoho, čo myslím si, že je ťažko obhájiť. To je všetko, všetky tie invektívy o tom, ako niekto háji alebo neháji záujmy podnikateľov, nie sú podstatné. Podstatné primárne je to, či zabezpečíme dostatok zdrojov do štátneho rozpočtu, a či je zmysluplné v čase, keď tento zákon už mal dvojročnú legislačnú dobu, či je správne dnes ho meniť, a či meniť to spôsobom takým, aký tu bol navrhnutý. Vláda v novembri zmení zákon a v Národnej rade sa dostáva len 1. decembra zmena zákona, ktorá teoreticky by mala platiť od 1. 1. 2011. Toto si myslím je, absolútny chaos. Jasná nepripravenosť, a ak máme záujem o to, aby sme vylepšili príjem do štátneho rozpočtu, čo je primárne dôležité, a to budeme aj počuť pri zákone, ktorý bude o platových náležitostiach poslancov, a či teda ide nám o to, aby sme zabezpečili škrty v šedej ekonomike, potom si myslím, že je tu na mieste to, aby sa urobil kompromis, ale ten kompromis je taký, aby bol aj spravodlivý.
A myslím, že ten bol prijatý práve vo výbore pre financie a rozpočet. Myslím, že všetky ostatné veci, ktoré sú a ktoré boli tu povedané o nejakých nových autách, o nezmyselných veciach, ako jeden fiškálny modul možno je minimálna čiastka na to, aby si zabezpečili práve u loby veľkých nadnárodných spoločností alebo obchodných reťazcov, ktoré tvrdošijne trvali na tom, aby sa zvýšila táto doba. Podľa mňa, nerieši nič. Akurát, len presunieme niečo o rok, niečo, čo môže priniesť pre ekonomiku Slovenska už dnes výsledky.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2010 o 9:58 hod.

Ing.

Jozef Burian

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:00

Jozef Kollár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán minister, dámy a páni, ja chcem najskôr poďakovať pánovi poslancovi Pelegrinimu za jeho úzkostlivú starostlivosť pri dodržiavaní rokovacieho poriadku vďaka, ktorej som nehovoril dve minúty vo faktickej poznámke a teraz môžem hovoriť do hlasovania, ktoré bude o 11.30 hodine, ale nezneužijem to, ale v každom prípade vám ďakujem, bola to veľmi praktická, v môj prospech nakoniec vyvinutá poznámka. Dobre.
Takže teraz k téme registračných pokladníc. Som toho názoru, že celá táto téma alebo celý príbeh okolo registračných pokladníc, a teraz je úplne jedno či s fiškálnym modulom alebo bez neho, je bohapustým, skutočne šikanovaním podnikateľov na Slovensku. A len tak pre pripomenutie, treba uviesť, že Česká republika registračné pokladnice nemá a neviem o tom, možno pán Burian takú štatistiku má, disponuje ňou, ak ju máte, pán Burian, tak vás ju poprosím. Neviem o tom, aby podiel šedej ekonomiky v Českej republiky bol vyšší ako podiel šedej ekonomiky alebo čiernej ekonomiky v Slovenskej republike. O takomto čísle naozaj neviem.
To, čo hovoril pán poslanec Kažimír, keď sa zase s úzkostlivou starostlivosťou pýtal, z čoho platia hlavne prevádzkovatelia reštauračných zariadení svojich čašníkov, môže z tých čiernych príjmov, tak skutočne platí, že ten kto kreatívne účtovníctvo alebo dva typy účtovníctva používa, no tak bude kreatívny v tom účtovníctve, či s pokladnicou alebo bez pokladnice. Bude kreatívny v tom účtovníctve, či s fiškálnym modulom alebo bez fiškálneho modulu.
No, a nakoniec, tí výrobcovia, dovozcovia, distributéri a servisujúce organizácie, ktoré servisujú pokladnice, tie boli osobne a kontaktovali aj mňa a tiež lobovali za to, aby sa fiškálne moduly zaviedli už od 1. januára 2011, to znamená, aby nedošlo k žiadnemu odkladu ani o šesť mesiacov, ani o rok, ani o dva roky, proste od 1. januára budúceho roka. Treba, ale zobrať na vedomie, že týchto spomínaných organizácií, importérov, predajcov, distributérov a nakoniec aj tých, ktorí poskytujú servis týmto modulom, týchto organizácií, ak sa nemýlim je na Slovensku niekoľko desiatok, myslím, že to číslo nie je ďaleko od pravdy, asi 26 alebo koľko je týchto dovozcov a predajcov. Na strane druhej počet podnikateľských subjektov, ktorých by sa toto dotklo, už nechcem teraz hovoriť dlho, obzvlášť v stave krízy hospodárskej, by sme im vytvorili ďalšie finančné záťaže, tak týchto subjektov je rádovo okolo 120 - 150 tis., podotýkam. Tak a teraz tu majme na miskách týchto váh, na jednej strane 26 subjektov, ktoré to dovážajú, áno, ja nepopieram, možno medzi tým už majú plné sklady, keď si už tie pokladnice doviezli a čakajú na ten okamih, kedy ich môžu distribuovať, tak tých 26 subjektov zarobí a tých 150 tis. subjektov na to sakramentsky doplatí.
Takže, naozaj som presvedčený o tom, pán poslanec Burian, že vaša úzkostlivá starostlivosť o podnikateľov tu je predstieraná a falošná. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

2.12.2010 o 10:00 hod.

Ing. PhD.

Jozef Kollár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video