19. schôdza

14.5.2013 - 5.6.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

17.5.2013 o 12:58 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:35

Helena Mezenská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Tak ja chcem podporiť môjho kolegu z klubu pána poslanca Kuffu asi v tom zmysle, ako sa vyjadrila aj pani Jurinová, a síce aj na základe toho, čo ste povedali vy, pán poslanec Novotný. Ja si totižto myslím, že dieťa vychováva nielen rodič, ale aj vonkajšie prostredie. Rodič si bude robiť svoju robotu doma, bude si plniť výchovné funkcie doma, ale parlament a poslanci formou zákonov by mali byť rodičmi v spoločnosti. A preto si myslím, že ak sa naozaj niečo také v ponuke na trhu objaví, tak by sme sa mali správať ako skutoční rodičia tejto spoločnosti a mali by sme chrániť to vonkajšie prostredie, s ktorým prichádza každý jedinec, jednotlivec, o to viac dieťa, ako zraniteľná spotrebiteľská skupina, do kontaktu.
K tomu chcem aj pripomenúť, že my ako poslanci by sme nemali zaujímať ako takí politickí roboti len technokratický, suchý prístup k transpozícii jednotlivých smerníc, ktoré viac-menej dohliadavajú na to, ako harmonizovať technické normy s tým, čo je u nás, ale že by sme naozaj k zákonu mali pristupovať z komplexnejšieho hľadiska, teda aj z hľadiska dopadov na duševné a psychické zdravie jednotlivcov, obzvlášť detí.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.5.2013 o 12:35 hod.

Mgr.

Helena Mezenská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:37

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, ďakujem, že ste spolupredniesli s kolegyňami takýto pozmeňujúci návrh. A ako si spomenul, psychické zdravie, to je ťažké a hlavné zdravie, ja hovorím. Pretože rodičia, my máme zodpovednosť za to psychické zdravie našich detí. U mňa, nemám ešte vnúčatá, decká veľmi malé nemám, je to zhruba v tom strednom veku, takže viac-menej do hračkárskeho obchodu som v posledných rokoch nevstupoval, ale keď som to videl, tieto tu tvoje, by som povedal, propagačné materiály, tak ma trošku zamrazilo. Veď prakticky v rannom štádiu sa kreuje hodnota jednotlivca, jeho hodnoty morálne, mravné a iné. A vlastne my vedome ideme gniaviť psychiku našich detí už aj takýmto spôsobom? Chceme vychovať v našom krásnom, hovorím, krásnom Slovensku deti v duchu strachu, vrážd, hororových praktík nejakých?! To je zmysel ďalšej generácie slovenského národa? Ja hovorím, nie. Nechceme náhodou tak ponúknuť takú krásu, pohodu, pokoj, radosť zo života na Slovensku? Veď to by malo byť zmyslom ďalšej generácie, aby sa nejako rozvíjala.
A ja tvrdím, že nechceme im ponúknuť rozvrat ani jej psychiky, a to je jedno, či sme na Slovensku, v EÚ alebo vo svete. Nemôžme šíriť duch zla iba kvôli tomu, že nejaký komerčný účel tu príde a urobí takéto hračky a v podvedomí akože buduje tú filozofiu tohto rozvratu. Takže je to choré, podľa mňa. Poďme s tým niečo robiť! A možno, že aj tento pozmeňujúci návrh je možno takým minikrokom, aby sme zabránili takémuto, ja hovorím, rozvratu ďalšej generácie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.5.2013 o 12:37 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:39

Ján Mičovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán podpredseda. Donútil ma tento návrh trocha sa zamyslieť nad svojím detstvom a som si uvedomil, že aj moje detstvo bolo v podstate, napriek tomu, že doba bola iná a Európska únia nič neprikazovala, plné istého násilia. To násilie bolo dané napríklad rozprávkami. Dobšinského ľudové rozprávky sú plné drakov, padajúcich hláv a určite by sme mohli nájsť takéto paralely aj v iných autoroch, svetových rozprávkarov. Aj Andersen nechal svojho cínového vojačika roztaviť. A takýchto príkladov by som našiel. Ale potom hovorím si, ale, hop, tu bola vždy možnosť istého porovnania a istého posunu. Obyčajne v týchto násilenstvách to išlo ďalej a koncovka bola taká, že dobro víťazilo nad zlom. Takže ten príklad... A to som asi dobre netrafil.
Práve v tejto súvislosti, tak ako je to prednesené pri návrhu o hračkách a ich dopadov na psychiku detí, ako keby neexistovala možnosť posunu a ako keby ozaj tá záplava násilia bola bez alternatívy, že áno, násilie síce na tomto svete existuje, ale dobro nad ním by malo zvíťaziť. A to posolstvo mi tu chýba.
Preto aj keď možno to do tohto návrhu celkom nemusí pasovať, takáto idea, plne ju podporujem. A myslím si, že bude dobré, keď aj takto naznačíme nám všetkým a našim občanom, že je potrebné šíriť posolstvo dobra a že tým posolstvom treba začínať od mladosti, a že doslova tá frajerina vo výchove k dobru sa dá založiť veľmi efektívne. A nie je to nič, čo by psychológovia nepoznali. A predpokladám aj takýto návrh, ktorý by mohol obsahovať teda pokyn označiť takýto výrobok nálepkou "môže poškodiť psychický vývin vášho dieťaťa", je príspevkom k tomu, aby to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.5.2013 o 12:39 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:41

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja nadviažem tam, kde Janko Mičovský skončil, a vám prečítam kúsok toho Dobšinského. „V najvätšej tichosti k tomu bosorákovi prikročili, jak prám na železnej ohromnitej posteli rozvalený ležal; – a ten istý rozpálený kutáč do jeho jednoho oka mu vrazili a ním ven a koniec koncov cez skrze hlavu prepálili a on mŕtvy dolu z postele sa skotil.“ Klasika slovenskej literatúry Dobšinského Prostonárodné rozprávky, na ktorých vyrastali generácie a generácie slovenských detí. A myslím, že z väčšiny z nich vyrástli slušní ľudia.
Nepodceňujme deti a neberme rodičom z rúk výchovu, vysvetľovanie! A aj tú koncovku, o ktorej si ty, Janko, rozprával, to víťazstvo dobra nad zlom, alebo smerovanie k dobru, to by malo byť v rukách tých rodičov. Štát ako akási múdra autorita sa má starať o to, aby sme mali priestor na svoje vlastné šťastie, ale nemá sa starať o to, akým spôsobom vyberáme alebo nevyberáme hračky pre svoje deti.
Nehrajme sa tu na to, že všetko musíme mať v zákone, pretože zodpovednosť za výchovu toho dieťaťa je v prvom rade v rukách toho rodiča.
A keď sa nejakému dieťaťu páči malý zombík alebo malá upírka, ktorá tiež môže byť vo vnútri svojho srdca dobrou postavou, tak nech to ten rodič vysvetlí. Nech sa s tým tú hru zahrá. A inému rodičovi sa možno nebude páčiť figúrka križiackeho vojaka, lebo historicky má na to iný názor. A tiež nech to tomu dieťaťu vysvetlí.
Toto nemá v zákone čo robiť. Môžeme mať obavu, že niečo niekomu ublíži, ale zodpovednosť za to nech nesú rodičia, poprípade učitelia, v žiadnom prípade nie normotvorca.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.5.2013 o 12:41 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:43

Jozef Mikloško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja tiež súhlasím s návrhom, ktorý tu padol. A pridám niekoľko poznámok, aj keď niektorí už ma predbehli s nimi. Ja si myslím, že keď je niečo na trhu a sa nám to nepáči, tak by sme mali aj o tom hovoriť, napísať, internetovať a vyjadriť nesúhlas s tým a presvedčiť aj druhých, aby to nekupovali. Títo výrobcovia, vlastne na nich platí, že to ostane ležať na skladoch a sa to nepredáva, tým pádom to stiahnu. Iba tento argument na nich platí.
Napríklad tie barbiny, voľakedy bola tuším Barbie a Ken, no, dnes už Barbie má svoju priateľku a Ken má tiež svojho priateľa a už sa nehovorí o tom, že oni voľakedy boli manželia. Toto je trend, ktorý v Dobšinských rozprávkach myslím, že ešte nebol.
Zbrane, kanóny, pištole, sú toho plné obchody, určite to vyvoláva v deťoch budúcu agresiu. Keď tu pridáme počítačové hry plné násilia, sú to tiež vlastne hračky, streľby, zabíjanie a tak ďalej, určite to vychováva, sú krásne štúdie o tom, agresiu. Mnohí mladí delikventi v 10-tich, 15-tich rokoch vyrastali vlastne na tomto. Potom si trieskame hlavu, keď vraždia v 10-tich alebo 15-tich a znásilňujú.
V minulosti vždycky bolo dobro a zlo, vyhrávalo dobro v rozprávkach, aj keď v tých Dobšinského boli aj horory. Dnes naraz vyhráva aj zlo a tak to končí tak, že človek je šokovaný. Indiánske hry nás vychovali, ale tam to dobro vždy vychovávalo, šľachetnosť bola veľmi dôležitá.
Ešte chcem upozorniť na jednu vec. V škole delia sa deti na bohatých a chudobných. Tí bohatí majú tablet, majú mobil, každý mesiac druhý, majú také šaty, džínsy, šperky a tak ďalej, maľujú sa, vyvoláva to napätie v školách. Tí chudobní  alebo menej bohatí sa snažia k tomuto nejako dostať. Myslím si, že by snáď návrat k rovnošatám... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.5.2013 o 12:43 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:45

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom za reakcie. Na všetky asi nebudem môcť reagovať. Ale k Dobšinskému, k rozprávkam. V konečnom dôsledku rozprávky, je to textová časť a väčšinou tie rozprávky a všetky rozprávky, ja čo som čítal, aj som mal možnosť čítať, tam víťazí dobro nad zlom. A to je zásadná podstata, nepredkladáme. Ale tuná sa predkladá čosi, nejaký taký vzor, ktorý naozaj zo seba dobro nešíri. To, viesť tie deti od malička naozaj k tomu šíreniu dobra, je veľmi dôležité.
Pán Novotný keď reaguje, že možno, že deťom nekúpime alebo podobne. No dobre, mečom sa môžeš porezať, môžeš, mečom dokonca môžeš odkrojiť aj ten chlieb, trošku zložitejšie, aj zabiť toho druhého, ale ak ti ten meč symbolicky prebodne dušu, tak sa veľmi ťažko vyťahuje z tej duše ten, ten meč. Hej, to je tá ranená duša dieťaťa, alebo zabitá duša dieťaťa. A to je ten veľký problém.
Nemôžem súhlasiť s pánom Poliačikom, lebo to potom by sme takisto malým trojročným deťom dali hračky také a prehltne tú hračku a zadusí sa. Veď... A rodič je zodpovedný. Takisto by, veď na to má rodičov, ale podľa vás by to bolo asi aj tak. Ja som z podtatranského regiónu. A tie prvé mráziky, keď zamrzne ľad na rybníku. A teraz deti, chlapci chcú hrať hokej, no. A oni si to vynútia, hej. A ja poviem ako otec: Nepôjdeš, lebo ten ľad je tenký, sa preboríte, utopíte sa. No a toľko bude drnčať. No ale keď som nezodpovedný rodič, no tak ich pustím. A tá zodpovednosť čo? No však, dobre, na rodičov. A oni pôjdu, chlapci, hrať hokej. A ja viem, že sa utopia. Oni sa utopia v tom rybníku. Takže nemôžme to tak zase nechávať, že však nech deti rozhodujú. Tu je to odporúčanie. Je naozaj na rodičoch, ale aby oni mali vodítko, o ktoré sa môžu oprieť, a aby mohli ľahšie rozhodovať.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.5.2013 o 12:45 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 12:47

Tomáš Malatinský

Uvádzajúci uvádza bod 12:53

Tomáš Malatinský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, vážený pán predsedajúci. Vážené poslankyne, vážení poslanci, návrh zákona o kontrole obchodovania s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov a o zmene zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov, reaguje na prijatie nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 258/2012 zo 14. marca roku 2012, ktorým sa vykonáva čl. 10 Protokolu OSN o strelných zbraniach a ktorým sa ustanovujú vývozné povolenia a opatrenia týkajúce sa dovozu a tranzitu strelných zbraní, ich súčastí a častí a streliva.
Predmetné nariadenie zavádza osobitné postupy pri vývoze strelných zbraní na civilné použitie do tretích krajín. Súčasne poskytuje členským štátom Európskej únie primerané právomoci a povinnosti prijať potrebné a primerané opatrenia k získavaniu informácií o transakciách zahŕňajúcich strelné zbrane a strelivo. Cieľom novej právnej úpravy je komplexne upraviť postup pri udeľovaní licencií na obchodovanie s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov, tak v rámci členských štátov Európskej únie, ako aj štátov mimo územia Európskej únie, upraviť podmienky obchodovania s týmito výrobkami, vymedziť okruh orgánov štátnej správy, ktoré sa vyjadrujú k žiadosti o udelenie licencie, a upraviť výkon kontroly dodržiavania tohto zákona.
Dôležitou súčasťou predloženého návrhu je i vymedzenie priestupkov a iných správnych deliktov za porušenia ustanovení zákona, ktoré sú odstupňované podľa závažnosti porušenia.
V článku II tohto zákona, ktorým sa mení zákon Národnej rady SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch, obsahuje úpravu terminológie v časti 158 Sadzobníka správnych poplatkov.
Prijatie predloženého návrhu zákona bude mať pozitívny vplyv na verejné financie, nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie, nebude mať sociálne vplyvy, ani vplyvy na životné prostredie a informatizáciu spoločnosti.
Vážený pán predsedajúci, vážené poslankyne, poslanci, žiadam vás o schválenie predloženého návrhu zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

17.5.2013 o 12:53 hod.

Ing.

Tomáš Malatinský

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12:55

Lea Grečková

Vystúpenie v rozprave 12:58

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, je potrebné k tomuto zákonu zaujať jednoznačné stanovisko, aj vo svetle včerajších udalostí, pán minister. A nebude to trvať dlho. Je predsa len piatok. (Vyslovené s pobavením.) Nie, takto: tento zákon hovorí, aj pre ľudí, aby tomu sme rozumeli, znova, že sa obmedzuje obchodovanie s vybranými nebezpečnými tovarmi, čo je v zásade v poriadku. Tam sú strelné zbrane, výbušniny, pyrotechnické, aj rušičky elektronických signálov. Nemám s tým najmenší problém. Ale je tam optický prístroj. A my sme to mali aj na výbore. A teda vo svetle včerajších udalostí, keď už raz budeme pozerať ďalekohľadom na druhú stranu Dunaja, ako tam žijú, keď nás Kaliňák, minister, nepustí, ako je to definované. Lebo prísne vzaté, ak sa mýlim, ma prípadne opravte, optický prístroj je aj ďalekohľad, aj mikroskop, čo som kúpil mojej dcére. Taký detský, hej. Čiže by ma to zaujímalo, lebo je to dôležité vedieť, že či tí, čo budú predávať niekedy ďalekohľady, musia mať licenciu od vás. Teoreticky ju nemusíte udeliť, aby sa veľa ľudí cez ten Dunaj nepozeralo.
Čiže je to pre demokraciu potrebné, v tom mať jasno, že čo tento zákon presne zahŕňa pod pojmom "optický prístroj". A mierne teraz žartujem, ale naozaj je dôležité, a teraz neviem, že kto to hovorí, lebo podľa mňa je to obťažujúce, keď niekto dovezie, obchoduje s mikroskopmi detskými, aby si žiadal od vás licenciu, lebo je to proces, ktorý obťažuje. Je na mieste pri zbraniach, v poriadku, ja nespochybňujem, ale pri detskom mikroskope a pri ďalekohľade podľa mňa obťažujú. Čiže to je moja otázka, prípadne mi ju viete odpovedať, tak nemá význam dávať procedurálny. Ja pre istotu ho dám.
Čiže pokiaľ nevieme odpovedať na túto otázku a patria tam aj ďalekohľady, aj detské mikroskopy, tak dávam procedurálny návrh, dávam, dávam, áno, dávam teda procedurálny návrh, aby sa tento návrh zákona vrátil predkladateľovi na dopracovanie.
Naozaj by bolo dobré, keby sme v tomto mali jasno. A ja ináč, mimochodom, ďakujem aj vám, poslanci, že včera mi skoro roztrhlo bránicu, keď som si večer pozeral na internete tú ľudovú tvorivosť, že fakt som sa dávno tak schuti nezasmial, jak ľudia senzitívne vnímali tie skutočnosti, ktoré tu nastali, hej, a že vlastne čo ste spôsobili. Tak, aby sme aj v tomto prípadne nepodporovali ďalšie konštrukcie, ktoré by utvrdzovali trebárs aj ľudí v tom, že vytvárate nejaký iný štát, ako sme si dohodli v osemdesiatom deviatom. To by tiež bolo dobré, keby sme v tom mali jasno.
A takú drobnú poznámku mám len ešte, pán minister, lebo ste spomínali, že ten zákon nemá vplyv na podnikateľské prostredie. Nie celkom tomu rozumiem potom, že čo je, lebo má vplyv. Lebo tých, čo obchodujú, tak to, má to na nich vplyv, sú s tým spojené náklady, predpokladám, na celý ten proces vydávania. A to už s tým končím. Verím, že budú iba spojené s tým náklady, ktoré sú štandardné na vydanie toho rozhodnutia, prípadne nejaké cestovné náklady, aby sem ľudia došli, a nebolo to spojené s inými nákladmi. Lebo ja, žiaľ, musím povedať, že ja si pamätám dobu, kde licencie boli vydávané a boli podmieňované nákladmi, ktoré si nikto nevedel zahrnúť do žiadneho účtovníctva. A to naozaj som vtedy na to silne upozorňoval, že to je problém. Špeciálne to boli licencie na dovoz z Číny, kde vlastne boli, päť korún za topánku, to ešte ľudia ani nevedia, že oni, keď kupovali topánky niekedy, tak platili päť korún. Každý pár išiel niekde, ktorý vydával túto licenciu, ale v zásade nebol nikde účtovaný, lebo sa nedal. A to je presne tá moja obava, hej, že aby naozaj sme nepôsobili obťažujúco. Ak by to aj niekto pozeral alebo videl, prípadne, keby ste mali s tým skúsenosť, kľudne mi to, nech mi to niekto povie, lebo to je pre mňa dosť srdcová vec. Lebo my sme vtedy na to dosť silne upozorňovali, bol som za zlého, že kde iné krajiny prideľovali tie licencie ďaleko otvorenejším, štandardnejším systémom. A keď sa to začalo kvótovať, tak to prideľovali aukčne, prípadne systémom, že kto vyviezol, mohol doviezť. Ale u nás žiadne parametre, objektivizujúce, neexistovali. Iba niektoré, ktoré poznalo zopár ľudí.
Takže verím, pán minister, že proces pridelenia licencií pre ľudí, ktorí budú obchodovať s týmito, je štandardný, je transparentný, je v poriadku. A bude ich síce obťažovať, ale v tej najnevyhnutnejšej miere. Čiže opakujem, formálne som ho podal, ale keď mi vysvetlíte teraz, že medzi optické prístroje, ktoré sú chránené, alebo sú myslené týmto zákonom a je potrebné mať na nich licenciu, nepatria ďalekohľady, detské mikroskopy a podľa mňa ešte kopa iných vecí, ktoré ma narýchlo nenapadajú, tak som spokojný. V prípade, že to tam je, tak to treba nejakým spôsobom skorigovať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

17.5.2013 o 12:58 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video