21. schôdza

18.6.2013 - 2.7.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 12:53 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:40

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, myslím, že si to vystihol presne. A ja sa tiež prihováram za ten hlbší význam, pretože v súčasnosti neviem, koľko tých historikov, teda starších, ja hovorím (taká rada starších slovenského národa), žije a vie si predstaviť jednotlivé župy, ako vlastne boli. Ja si to jednoducho neviem predstaviť, hoci som teda zo šarišskej časti. A myslím si, že mali by sme dať jasne najavo, že tým našim koreňom, ktoré tu boli a sú a z niečoho vychádzali, momentálne keď teda si vážime tú našu históriu, znovu dáme tú vážnosť.
A, samozrejme, tiež sa pripájam k tomu, že podporím tento váš návrh, hoci to je u mňa len kozmetická zatiaľ zmena, ktorá nemá nič spoločné s nejakými tými historickými danosťami toho regiónu, ako rozprával kolega Hraško.
Na druhej strane, by som povedal, treba, aby sme ľuďom nespôsobili chaos, lebo, viete, vyzerá to, že ten názov župan urobili médiá z toho. Začali to takto forsírovať. Potom sa to dalo na nejaké tie bilbordy.
Ja chápem vašu nejakú aktivitu z titulu kandidátskej nejakej vašej pozície v súčasnosti, ale myslím si, že neskončíme len pritom. Poďme ešte hlbšie do toho, a v budúcnosti to je jedno, aká tu bude opozícia, koalícia, kto tu bude vládnuť, aby táto myšlienka nezapadla. Myslím, že keby sme mali teraz referendum, tak občania asi by to prijali. A asi v tom referende, nechcem povedať, že by bolo stopercentne úspešné, veľa ľudí by povedalo na to áno. Tak by sme si to vedeli predstaviť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 12:40 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:41

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Presne povedal kolega Hraško, že tá zmena názvu je len ten prvý krok, ale myslím si, že ak by sme potom prikračovali i k úprave počtu a racionálnemu geografickému členeniu, tak je celkom fajn, aby sme už nechystali väčší počet vyšších územných celkov. Takže tá chronológia nie je vôbec zlá, ak sa najprv začne zmenou mena.
A kolegovi Feckovi a všeobecne poviem len toľko, že tak ako som tu spomínal historicky hlasovanie niekedy v roku 2001 o tomto zákone, ktorým nakoniec bol počet žúp skresaný na počet, aký bol, iste bolo to hlavne vďaka SDĽ reprezentovanej Jozefom Migašom. Nie je nijaký problém nájsť v archívoch Národnej rady pôvodný návrh zákona Viktora Nižňanského, kde už bolo zohľadnené to, že niektoré historické župy by boli príliš malé a, ako bolo povedané vo vystúpení, i zrejme málo životaschopné. Takže to preosiatie a tá základná práca bola vtedy veľmi svedomito Viktorom Nižňanským vykonaná. A treba povedať, že on na tom nepracoval ani deň, ani dva, ani tri dni, ale bolo to, dá sa povedať, niečo také ako jeho opus magnum. Teda to bolo to, na čo sústredil svoju prax a odbornosť. A myslím si, že to leží na stoloch. Ako hovoria i konzervatívci u liberálov, mnoho dobrých vecí už je na svete vynájdených, je dobré ich použiť a tvorivo aplikovať. A myslím si, že ak by sme vydali niekedy v budúcnosti týmto smerom, urobíme i župy bližšie občanom. A ich názov bližší zdravému rozumu môžeme urobiť už dnes.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 12:41 hod.

MUDr. PhD.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:43

Eva Hufková
Skontrolovaný text
Ďakujem, pani predsedajúca. Pán poslanec Hraško, mne sa nechce podporiť tento návrh zákona. A poviem, je to preto, lebo, verím, že tiež budú v tom so mnou súhlasiť aj ostatní poslanci strany SMER, nie sú tu vyčíslené náklady vyplývajúce zo zmien usporiadania žúp. Podľa mňa tiež nestačí, že takéto zmeny prinesie zákon. Musia sa vyjadriť všetci občania v referende, ktorým, si myslím, v súčasnosti takéto usporiadanie vyhovuje. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 12:43 hod.

PhDr.

Eva Hufková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:44

Igor Hraško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne kolegovi Feckovi aj kolegovi Osuskému.
A v podstate budem reagovať len na kolegyňu Hufkovú.
Pani kolegyňa, tento zákon, pokiaľ mám dobré informácie, je len o zmene názvu. O žiadnom usporiadaní novom žúp sa tu predsa nehovorilo. Takže ten, kto vám pripravoval tento príspevok, ho pripravil zle. Takže tu ide len skutočne o zmenu názvu. Ja som vo svojom príspevku, áno, hovoril o tom, že by sa do budúcnosti mohlo prikročiť aj k takémuto kroku. Potom, samozrejme, bude namieste vyčíslenie všetkého, čo s tým súvisí, zmenou žúp, zmenou municipalít. A tam naozaj možno prídeme k číslam, že by sa naozaj dali ušetriť finančné prostriedky, ale, ako som spomínal, je to o zmene vplyvu tých silných, teda, konkrétne môžem povedať, našej súčasnej vládnej strany. Takže naozaj tam nie je vôľa.
A pokiaľ sme hovorili o tom, že bude treba spraviť audit kompetencií, ktorý ešte stále nie je, tak na základe neho potom vyplynú možno tieto výsledky alebo tieto rozhodnutia, ktoré sa budú musieť v budúcnosti uskutočniť na to, aby sa naozaj Slovensko prerozdelilo trošku iným spôsobom. A tam sa môžu ušetriť neskutočné finančné prostriedky, verejné prostriedky, prostriedky občanov Slovenska, ktoré platia na svojich daniach, či už priamych, nepriamych alebo tých lokálnych. Takže to je len toľko. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 12:44 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 12:46

Pavol Frešo
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pani predsedajúca. Vážené dámy, vážení páni, myslím, že je úplne zrozumiteľné, čo sa týka historického názvu župy, verzus to, že vyššie územné celky, resp. predseda vyššieho územného celku. Ja sám aj zo svojej skúsenosti viem, ako ťažko sa ten názov, ktorý sa prijal pred pomaly dvanástimi rokmi, ujíma medzi ľuďmi, to znamená vyšší územný celok, mimochodom, ako veľmi ťažko sa prekladá do angličtiny, a videl som niekoľko prekladov u rôznych županov a, mimochodom, ako ťažko sa o tom komunikuje potom s ľuďmi.
V tomto prípade naozaj ide o to, aby sme tú inštitúciu, vlastne ten kraj nazvali župou, aby to ľuďom bolo zrozumiteľné, aby sa to vrátilo k istým historickým konotáciám. Nemusíme chodiť hlboko do Rakúsko-Uhorska, stačí zájsť do Prvej republiky, československej. Tam sa takisto používali župy, mimochodom, v medzivojnovom období sa používali výrazy župy. A myslím si, že je to úplne logické, aj tak keď počúvam tú debatu, vlastne nie je žiadna veľká pochybnosť o tom, ako by tento názov mal ďalej znieť.
Ja rozumiem tomu, že to je opozičný návrh, ja rozumiem tomu, že debata o tom, ako by sa mali nanovo zadefinovať hranice žúp, by bola celkom dobrá, ale súhlasím s pánom doktorom Osuským v jednej veci, že ten prvý krok by mal byť tak, dajme tomu, prirodzený názov. Potom veďme debaty ďalej, ako chce mať usporiadanie územnosprávne členenie Slovenska ako takého.
Myslím si, že by sme sa nemali v tom nechať brzdiť tým, že sú tu rozdielne názory aj pre budúcnosť o tom, ako to má byť, ale keď máme jeden názor na to, ako sa to má volať, no tak je úplne logické, keď to za tých spomínaných 20 sekúnd spravíme. To znamená, keď si myslíme, že by to tak malo byť, tak odhlasujme, nech sú to župy.
Veľmi dobrá poznámka bola zo strany predkladateľa, že v kampaniach do župných volieb bez ohľadu na to, aké kto má tričko, úplne suverénne župan, župa sa používa. A používalo sa to aj predtým, nie je to nič nového. A je úplne jedno, či sú to ľavicoví, pravicoví alebo stredoví kandidáti, nezávislí, úplne bez rozpakov využívajú výraz župan. Nemá s tým nikto nijaký problém. A pomenovanie pre ten svoj vyšší územný celok využívajú ako župu. Čiže keď je to také, že tomu ľudia zjavne rozumejú, lebo keď človek do kampane, tak určite nehovorí to, čomu nie je rozumieť, no tak keď tomu ľudia zjavne rozumejú, tak potom rozumieme tomu aj tu na pôde parlamentu.
Poprosím o podporu tohto návrhu a pevne verím, že prejde do druhého čítania. Skutočne nemá to nijaký politický nádych, nemá to nijaký, by som povedal, konšpiratívny úder. Za tým nie je nič pravicové, ľavicové, nie je to nijako populisticko-odborné, je to niečo prirodzené. A ubezpečujem vás, že keď dnes ráno som bol v Malackách na akcii našich seniorov, tak jednoducho bol úplne ten najbežnejší výraz župan a župa, ani raz som tam nepočul výraz predseda alebo vyšší územný celok. Je to jednoduché, zrozumiteľné. Spravme to, máme na to 20 sekúnd, a bude vybavená vec. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

1.7.2013 o 12:46 hod.

Ing. Bc.

Pavol Frešo

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:49

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Tak ja celkom nezdieľam toto 20-sekundové nadšenie aj návrat, že sa niečo zaužívalo. Koniec koncov keby sme uzákoňovali názvy, ktoré sa zaužívali pre politikov, tak by sme sa možno čudovali, keby sme boli išli do detailov, ako zvyknú politikov a poslancov volať bežní občania. Takže nezdieľam to úplné nadšenie, teda opakujem sa. Viete, ono potom sú aj také výrazy ako vicišpán, jeho blahorodie a neviem čo. Celé to skončí, vážení, táto hra na župy a na dokonca tuná tieto uletené predstavy o neviem koľkých župách. Prosím vás, zabudnite na to. Tu musia byť tri kraje, ako boli, to bolo funkčné, a bude tam predseda kraja. Hádam verím, že bude raz toľko racionálnych ľudí v tom parlamente, že tieto hry na malé piesočky raz skončia, kde bude župa a neviem kto všetko, akí poslanci. A nakoniec to bude tam, kde to naozaj má skončiť a patriť rozlohou a veľkosťou. To znamená tri kraje. A bude sa to tam volať predseda kraja. To je podľa mňa výsledok. Takže neskáčme, lebo zas to budeme musieť premenovávať. Ja aj zdieľam určité myšlienkové pochody, ktoré tu zaznievajú, či zrovna toto je témou, ale nehovorím, že to nie je legitímnou témou, kľudne sa tu o tom aj celý deň, ale naozaj mi to príde pre túto chvíľu ako nie celkom podstatné.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 12:49 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:50

Jozef Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Keďže tu bola aj nejaká odvolávka na históriu a aby som urobil svojmu historickému vzdelaniu zadosť, tak máme dve skupiny historikov, tak ako to na Slovensku býva, ktoré sa tomuto názvosloviu venujú. Z nich jeden je profesor Sedlák, ktorý hovorí o používaní tohto termínu. Ja sa skôr stotožňujem s tým, čo hovorí docent Žudel, ktorý hovorí, že sme mali zhruba od nástupu Štefana po 13. – 14. storočie tzv. komitáty, od 13. storočia po ten rok, ktorý zaviedol používanie žúp, do roku 1849 sme hovorili o stoliciach a od roku 1849 po rok 1928 a medzi rokmi 1940 a 1945 sme mali župy. Ja by som chcel ale upozorniť na jeden fakt, keďže každý jeden z týchto názvov má nejaký historický nános, myslím, že baviť sa o stoliciach na Slovensku sa nám asi bude zdať možno komické, komitáty nám môžu pripomínať možno iné kraje a má takisto svoj historizujúci nános to slovo a župy úplne podobne. Čiže ja pri tomto návrhu, keďže tá debata je o názvosloví a nemusí mať celkom vyčerpávajúcu ambíciu niečo poriešiť, ale iba hovoriť o názvosloví, by som sa prikláňal k tomu, aby sme sa nad ňou zamysleli vtedy, keď budeme pomenúvať iné rozvrstvenie VÚC-ok alebo vyšších územných celkov a vymýšľať im nejaký skutočný názov, ktorý nebude mať historizujúci nános, pretože s názvom župy môžeme mať problém, aj keď to môže byť pôvodu, ako sa uvádza, myslím, v dôvodovej správe, nášho alebo slovanského, alebo podobne. Čiže tá téma nie je jednoduchá.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 12:50 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:53

Igor Hraško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Kolega Frešo, naozaj ste povedali, že je to zaužívaný názov, ktorý ide aj do úst. A to je jedno, či je to človek z pravej časti spektra alebo z ľavej časti spektra, alebo nezávislý, iný. Naozaj veľa ľudí používa slová župan a župa. Tie vyššie územné celky a samosprávne kraje, je to jednak dlhý názov a ľudia sa s ním nestotožnili. Takže ja naozaj súhlasím s tým, že pokiaľ sa aj jedná teda o menší počet krajov alebo žúp, ak to teda budeme takto nazývať, je ten súčasný stav osem, môžeme ich kľudne premenovať a nebude tam naozaj nič. Mňa by potom, ale v tomto kontexte zaujímalo, keď ste hovorili, kolega Frešo, že využívajú ho naozaj všetci, či teda poslanci strany SMER vôbec vedia, za čo budú hlasovať v rámci tejto novely zákona, pretože, ako sme pred chvíľkou videli, tak tu sa hovorí o nejakom novom usporiadaní, pričom tento návrh zákona vôbec nie je o žiadnom novom usporiadaní, takže aby to aj kolegovia z vládnej strany vedeli, že tu sa bude hlasovať len o zmene názvu, o nič iné nejde v tejto novele, takže len o zmenu názvu. No a, naozaj, ak sa budeme zamýšľať nad tým, či tu budú tri kraje, ako to chcú boľševici alebo niekto iný, tak tí, ktorí tomu rozumejú, budú musieť sa nad tým zamyslieť a podebatovať si hlavne o finančných prínosoch pre našu spoločnosť a pre naše Slovensko. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 12:53 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:54

Pavol Frešo
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Ja veľmi postupne a telegraficky budem reagovať.
Pán poslanec Hraško, ja ešte podotknem takú vec, že keď sme sa o tom bavili s ostatnými županmi, v rámci SK 8, teda aj s tými, ktorí boli zvolení s podporou strany SMER, dokonca niektorí sú aj poslanci Národnej rady, tak oni s tým súhlasili. A existujú podporné stanoviská, ktoré ešte za minulej vlády doručili. A myslím si, že stačí krátka debata v poslaneckom klube strany SMER, kde viacerí kandidujú na županov, akú kampaň používajú, ako komunikujú, myslím, že to bude za 30 sekúnd, nemusí to byť za 20 sekúnd, za 30 sekúnd to bude pomerne jasné.
Pán poslanec Viskupič, ja mám jedinú pochybnosť o tom, že keď začneme vymýšľať nový názov, tak aby ho ľudia pochopili, že niekedy je jednoduchšie zobrať názov, ktorý je starý a ktorý v podstate ľudia používajú alebo starší ľudia radi používajú. Čiže nemusíme za každú cenu niečo nové vymýšľať len preto, že sa používali tri názvy. A ešte pripomínam, že sa používal aj výraz kraj vo veľkom za komunizmu.
A tam prechádzam vlastne k tomu, čo hovoril pán poslanec Hlina. Pán poslanec Hlina hovorí, že to fungovalo. No tak ak komunizmus fungoval a osvedčil sa, no to tak potom fungovalo, lebo tri kraje boli len za komunizmu.
A treba povedať, že aj takisto s názvom predseda existuje jeden taký pomerne vážny podľa mňa problém, lebo predseda má predsedať nejakému fóru aspoň trochu rovných ľudí. V tomto prípade župan nepredsedá fóru rovných ľudí, ale predsedá poslancom. Čiže je to trošinku rozdiel. A je to také mätúce. A viacerí kolegovia si aj píšu „prezident samosprávneho kraja“ a tak ďalej pri tých prekladoch do angličtiny.
Preto si myslím, že ak niečo má pomôcť, tak vráťme sa k tomu, čo bolo osvedčené, čo funguje, a teda debatu o tom, či tri kraje naozaj sú funkčné a vyriešili by problémy, to by som nechal normálne na takú separátnu a viacej odbornú debatu. Určite uprednostním to, čo bude ľuďom podstatne bližšie. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 12:54 hod.

Ing. Bc.

Pavol Frešo

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 12:56

Ľudovít Kaník
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážení kolegovia, kolegyne, vidím tu niekoľko pozitív.
Tak to prvé pozitívum je predovšetkým to, že táto debata určite pomohla tomu, aby sa raz a navždy už zabudlo na to, že slová župa a župan pochádzajú z maďarčiny. V tomto máme už, dúfam, všetci jasno. A dúfam, že v tom bude mať jasno aj mediálna sféra, že v maďarčine také slovo ani nie je. V nedávnych diskusiách bol toto hlavný protiargument, že my sme teda predsa Slováci a nemôžeme používať maďarské názvy. Tak toto nie je maďarský názov. To je prvé pozitívum tejto debaty.
Vo viacerých vystúpeniach sa tu ozvalo volanie po tom, že územie by bolo treba lepšie zadefinovať a tak ďalej. Určite je to opodstatnená diskusia. Ale je to zložitá diskusia. To všetci vieme. A naozaj tento návrh zákona tú ambíciu ani nemal. Takže naozaj aj pani kolegyni Hufkovej len potvrdzujem, že žiadne náklady nehrozia, pretože tú ambíciu tento návrh zákona si nekládol. A je to naozaj zložitá vec, keď by sa k nej malo pristúpiť. A môže ísť len z vládnej úrovne takýto návrh po naozaj dôkladnom zvážení, možno aj po referendách a ďalšej záležitosti, ktorá sa s tým spája.
Pri tom návrhu ja by som sa ani neopieral o to, čo tu bolo za čias Rakúsko-Uhorska, či to boli komitáty alebo neviem čo. Podľa mňa je dôležité naozaj to, že ak žijeme v Slovenskej republike, tak treba hľadať slová, ktoré najlepšie slovenskej reči a slovenskému vnímaniu a názvosloviu vyhovujú. A z tohto pohľadu bez toho, že by sme my sa na tom dohodli a rozhodli, prax ukázala, že sú to slová župa a župan, pretože to ľudia používajú. A darmo by sme zvolili akékoľvek iné názvy. Pravdepodobne by sa na tom nič nezmenilo. Jednoducho takto je to ľuďom blízke. A to aj hovorím, možno nejakú takú genetickú informáciu si v sebe nesieme, pretože tu ide o tú jazykovú podstatu toho slova, že pochádza z praslovanského jazyka. A praslovanský keď sa myslí, tak to je jazyk, ktorý sa tu formoval dávno predtým, ako sa vyprofilovali moderné slovanské jazyky. A v tejto podobe je to naozaj v chorvátčine zachované najviac. Preto aj v Chorvátsku sú županje, na čom nie je nič zlé. A veď v chorvátčine rozumieme strašne veľa vecí, preto nemáme problém nielen do Chorvátska chodiť, ale ani komunikovať v slovenčine s Chorvátmi, ktorí teda komunikujú v chorvátčine. A sme si navzájom zrozumiteľní. Takže nejako by som v tom nejaký problém nevidel, pretože naozaj ten spoločný koreň tam je. A prečo sa k nemu nevracať? Totiž tá podstata vecí je to, a nie to, čo tu bolo za Štefana alebo za kohokoľvek iného z uhorských panovníkov. A to, že tento názov tu po vzniku Prvej republiky bol a že ho začali v novodobejších dejinách a v rámci národného obrodenia používať štúrovci, svedčí o tom, že naozaj hľadali korene tohto slova a hľadali slovanské korene a našli ich. A preto sa uchýlili k tomuto názvu. A preto je prirodzený tento názov.
Pánovi poslancovi Hlinovi poviem toľko, no, samozrejme, tých názorov, aké veľké majú byť tie samosprávne celky, môže byť viac. Ja si kľudne viem predstaviť aj legitímnu debatu o tom, že tu bude východoslovenská, stredoslovenská a západoslovenská župa. Totiž kraje sme tu mali, to je pravda, ale je tu predseda. Pozrite sa, aj na to je legitímne každý môže mať svoj názor. Ale predsedov máme strašne veľa, máme predsedu futbalového mužstva, zväzu, predsedu rybárskeho zväzu. Ale predseda, keby sme sa bavili o pozícii župana, tak v akejkoľvek komunikácii by musel používať slová predseda kraja, keby sme aj prešli na kraj. Tak by dnes mal používať slová predseda vyššieho územného celku. Je to komplikované viacslovné vyjadrenie. Ale keď sa povie župan, každému je to jasné, je to nezameniteľné, každý rozumie, o čom hovoríme. A preto si myslím, či tak z pravej, z ľavej strany, zo stredu, z vrchu, tak či tak sa k tomu nakoniec dostaneme.
Podľa mojich informácií veľká novela zákona, ktorú pripravuje vláda, ktorá sa má dotýkať zmien, ale kompetencií a ja neviem čoho všetkého ešte v oblasti žúp a teda vyšších územných celkov, už počíta s týmto názvom. Či budú tri alebo ich bude osem, to je debata. A nechcem do tejto debaty zachádzať, lebo to je naozaj veľká, zložitá debata, ktorú absolvujete aj vy určite vo svojom vnútri, aj bude to širšia debata, ale každopádne do týchto volieb, ktoré sa blížia a ktoré budú v novembri, ideme tak, ako sme. A prečo naozaj nezosúladiť to, čo ľudia považujú za prirodzené, čomu rozumejú, čo neznamená žiadnu zmenu kompetencií? Ale je to krok k ľudom, je to v ústrety ľuďom, pretože takto to oni chápu, takto sa o tom komunikuje, takto tomu rozumejú. A naozaj nestojí to nič. A potom už je to vec väčšiny v tejto Národnej rade, či sa zmenia ako rozloženie, tak počty, tak kompetencie žúp, podľa môjho názoru, pretože tomu naozaj každý bude rozumieť.
Takže ja vás chcem len na záver poprosiť, aby ste podporili tento návrh zákona. Bude to naozaj krok k ľuďom a dáme tak taký signál ľuďom, že sa tu nezatvárame do nejakých sklenených gúľ, nevymýšľame si krkolomné názvy, ktoré nikto nepoužíva, ktorým nikto nerozumie, ale naozaj vnímame to, čo ľudia vnímajú, a nastavujeme tie veci a upravujeme ich tak, ako život sa vyvíja, a ideme v súlade s týmto životom. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

1.7.2013 o 12:56 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video