2. schôdza

2.5.2012 - 16.5.2012
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 11:32 hod.

RNDr.

Jozef Mihál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:30

Ľubomír Galko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja sa tiež vyjadrím len k tomu podstatnému, čo odznelo, nie k tým šaškárňam, ktoré tu zazneli.
Pán poslanec Hlina, ja napriek tomu, že som niekoľkokrát kriticky vystúpil a pranieroval som škandály z minulosti u nominantov strany SMER, ja som hlboko presvedčený, že drvivá väčšina, ak nie všetci poslanci, ktorí tu v tejto snemovni sedia, sem prišli s čestnými úmyslami včítane poslancov strany SMER a že nie sú platení žiadnymi finančnými skupinami. Myslím si, že ste veľmi veľa poslancov Národnej rady Slovenskej republiky týmto urazili. A ja sa čudujem niektorým poslancom strany SMER, že na tieto vaše stupidity sa, nejakým spôsobom na týchto stupiditách sa ešte aj zabávali.
Ja osobne si vyprosujem od vás, aby ste ma dávali do nejakej skupiny alebo do nejakého spolku poslancov, ktorí sú platení finančnými skupinami, pretože ja proti korupcii bojujem. A som presvedčený, že takisto moji kolegovia SaS a že väčšina týchto poslancov, ktorí tu sedia, tak sem došli preto, aby proti korupcii bojovali.
Jeden pozitívny výsledok tá vaša reč mala, a to by som chcel vyzdvihnúť, vy ste povedali, že niektorí ľudia tu dávajú návrhy zákonov kvôli tomu, aby sa dostali do správ. Ja, naopak, tvrdím, že niektorí ľudia tu vystupujú kvôli tomu, aby sa dostali do správ. A ja si teraz len úprimne želám, aby ste sa vy s tým vaším vystúpením dostali dneska do správ, aby drvivá väčšina z tých ľudí, a nebolo ich málo, ktorí vám dali tie preferenčné hlasy, aby ten váš výstup dnes videli.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 11:30 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:32

Jozef Mihál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, pán kolega, vy ste hovorili vo svojej reči, že parlament je posvätná pôda a nemali by sme ju znesväcovať napríklad tým, že znížime počet poslancov. Ale ak tu mienite robiť takéto kabaretné vystúpenia, tak si, prosím, uvedomte, že práve takýmto spôsobom, práve takýmito vystúpeniami dehonestujete túto pôdu.
Pán poslanec Viskupič, pán kolega, povedal to, čo som mal na jazyku. Keby ste trošku skúmali históriu vlastne vášho zoskupenia nezávislých osobností, tak by ste vedeli, že iné nezávislé osobnosti vo vašom klube presne v podobnom duchu už takýto návrh v minulom volebnom období dávali. Vy kritizujete vlastne nepriamo aj vašich kolegov, ktorí pred necelým rokom dávali veľmi podobný návrh.
Ale čo je dôležité? Hovoríte a urážate posmešným tónom milión ľudí, ktorí sa zúčastnili na referende. Urážate 400-tisíc ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciu na referendum. Ja sám osobne som niekedy pred troma rokmi zbieral podpisy na referendum. Bolo to v zime, bolo to na uliciach, bolo to aj pri rôznych diskusných stretnutiach s mnohými vysoko inteligentnými ľuďmi, kde si vyprosujem v ich mene, aby ste ich označovali za nejakých darebákov, ktorí populistickým spôsobom tu chcú šetriť. Veď to je úplne, úplne absurdne! Urážate množstvo poctivých, slušných ľudí, ktorí chcú, aby tento parlament fungoval a aby sme tu mali parlamentnú demokraciu. K tomu patrí, samozrejme, možnosť, aby aj ľudia ako vy takým spôsobom ako tu ste sa prezentovali. Nech sa páči, len tak ďalej.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 11:32 hod.

RNDr.

Jozef Mihál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:34

Gábor Gál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán predseda, využijem túto faktickú poznámku aj k tomu, že sa vzdávam práva vystúpenia v rozprave. Nebudem robiť tomuto návrhu ďalší politický marketing, lebo si nezaslúži. Lebo, pán poslanec Hlina, veľmi dobre ste poukázali na to, že takýto návrh zákona nemá, ani by sme neurobili ďalšie možnosti sa prezentovať predkladateľom s týmto návrhom.
Viete, celý návrh je nielen o znížení počtu poslancov, lebo to nemá len finančný dopad na krajinu, ale slúži aj k tomu, keď zostaneme pri tých 150 poslancoch, že bude môcť byť taká politická reprezentácia v tejto snemovni, ktorá bude zastupovať niektoré názory, ktoré nemajú až takú veľkú podporu u voličov. Práve s tým, aj práve SaS vychádza s takými témami. Keďže máme 150 poslancov, je tu možnosť zastúpenia aj takých politických strán, ktoré sú so svojimi názormi v menšine, ale sú to relevantné názory. Majú právo voliči, aby tieto názory, ich politické ikony sa tuto objavili a vedeli sa prezentovať.
A v tej dôvodovej správe je ešte jedna vec, že Maďarsko toto upravilo. Ale Maďarsko to upravilo práve kvôli tomu, že sa chceli zabetónovať.
A celý tento návrh, pán poslanec Hlina, má ešte takú chybičku krásy, že bude platná(platný) až o štyri roky. Neviem, či Slovensko nemá dôležitejšie problémy, ako teraz toto riešiť vzhľadom aj na verejné financie, či nemá tu nezamestnanosť, školstvo, sociálne veci, zdravotníctvo, ktoré by sme mohli riešiť. Keď sú predkladatelia takí šikovní, prečo neriešia problémy, ktoré by mali hneď osoh a nie až o štyri roky.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 11:34 hod.

Mgr.

Gábor Gál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:36

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja s plnou vážnosťou a rozvahou zopakujem to, čo som povedal. Predkladať návrhy, ktoré sú živené závisťou a nenávisťou, je neseriózne, populistické a nezodpovedné. Tieto návrhy predkladali fašisti a komunisti.
Ja sa za nič neospravedlním. Maximálne za to, že ma rozosmial, pán Martvoň ma rozosmial, ja som človek, aj keď Modré z neba pozerám, tak mi niekedy slzí. Tak zato sa ako ospravedlním. To je možno fakt, že som sa nemal, ale dobre, za to áno, ale za nič iné.
Ja neviem, koho počúval pán Sulík, Mihál, Osuský, že to úplne prekrútili. Však to prekrútili jak pomaly Števa Kuffu. Ja som povedal niečo a za - to je, jak sa hovorí, že v Maste urobil niečo a v Stupave už z toho bolo iné. Čiže to je taká "průpovídka", pán Galko to bude poznať, že jak to narastie.
Čiže ja som povedal, čo som povedal, a nepovedal som, čo ste vy hovorili, že som povedal. To je jednoducho povedané, to som nepovedal. (Smiech v sále a potlesk.)
A, pán Osuský, pri všetkej úcte, keď nechápete, tak nechápete. Vy ani nechápete jednej veci, že vy ste mojim dcéram nad hlavu chceli dať žiarič. Samotná firma už ustúpila z toho. Samotná firma z toho ustúpila. Vy keď nechápete, tak si stále kľudne nechápte, hovorte o pokroku, predvádzajte sa tu, ale, prosím vás, ja som hovoril, čo som hovoril, to, čo som hovoril, je na zápise a na videu. Pozrite si to doma v kľude.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 11:36 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:38

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, milé dámy, milí páni, nepočul som vystúpenie Alojza Hlinu, ale tak z tých faktických som si ho plus-mínus domyslel. (Smiech v sále.)
Čo sa týka veci alebo predloženého návrhu zákona, niečo podobné, to tu tiež v tej faktickej odznelo, sme predkladali my štyria v minulom volebnom období, nie tak dávno, niekedy možno pred rokom, asi v júni, a teda predkladali sme návrh zákona, ktorý navrhoval zníženie počtu poslancov zo 150 na 79 poslancov. Predkladali sme to, alebo v tom čase, keď som to obhajoval za týmto pultom, tak som niečo povedal, čo potom mnohí z vás mi dodnes nemôžu zabudnúť, a hovoril som o darmožráčoch poslancoch a definoval som ich tak, že darmožráč poslanec je ten, ktorý príde do parlamentu 5 minút pred hlasovaním, rýchlo odhlasuje, zbalí švestky a uteká preč a príde zase potom poobede znova. Odrazu už potom aj medzi vami, aj v médiách možno tak trošku to bolo prezentované, ale hlavne medzi vami to bolo tak, že Matovič všetkých poslancov považuje za darmožráčov a tu by som videl takú trošku paralelu možno aj medzi tým, čo Lojzo Hlina hovoril a čo možno ako to niekto pochopil. Ja som vtedy presne definoval, koho považujem za darmožráča, ale už po dlhšej dobe od toho vystúpenia už to bolo o tom, že všetkých považujem. Všetkých poslancov za darmožráčov nepovažujem.
Naďalej si myslím, že znížiť počet poslancov by bol rozumný krok na Slovensku a bol by aj možno v ťažkých časoch taký symbolický a súcitný krok s ľuďmi. Keď teda ľudia majú šetriť alebo teda vedia, že minimálne ich čaká štvorročná istota alebo istoty životnej úrovne alebo stabilnej životnej úrovne na nasledujúce štyri roky, tak to by bolo celkom fajn urobiť takéto gesto a ukázať, že vieme šetriť aj na sebe. Keď sa úprimne zamyslíme, myslím, všetci nad sebou, tak si myslím, že je tu málo ľudí, ktorí si myslia, že naozaj všetci tu robíme naplno a naozaj každý poslanec vykonáva ten svoj mandát zodpovedne.
Na druhej strane neviem, či by sme to dosiahli priamo iba znížením počtu poslancov, či by naďalej ten počet poslancov alebo pomer poslancov, ktorí robia a ktorí nerobia, nezostal rovnaký, ale pre mňa je teraz niečo omnoho dôležitejšie v tejto veci, že na úplne prvom tom okrúhlom stole, myslím, že sa to nazývalo, ktorý zvolal Robert Fico, padla téma znižovania počtu poslancov a potom následne možno sa, pán predseda, mýlim, možno nie, ma možno opravte, ale neviem, či ma počúvate, že ste to spojili s tým, že budeme sa baviť o zmene počtu poslancov v spojitosti so zmenou volebného systému a nebudeme vlastne odtrhávať tieto dve témy a nebudeme samostatne tlačiť do parlamentu zmenu počtu poslancov a samostatne potom prípadnú zmenu volebného systému.
Takže chcel by som alebo očakával som, že aj strana SaS sa bude správať v duchu tejto nejakej džentlmenskej dohody, ktorá bola za tým okrúhlym stolom prijatá aj následne v rámci opozície potvrdená. Preto ma prekvapilo, že SaS-ka predložila tento návrh zákona a podľa mňa teda nie v súlade s dohodou ani z toho okrúhleho stolu, ani nie v súlade s dohodou v rámci opozície.
Na druhej strane, keďže som povedal a sľúbil svojim voličom, že vždy budem hlasovať podľa svojho svedomia a presvedčenia, napriek tomu, že ste to takýmto spôsobom predložili, túto zmenu ja osobne podporím, lebo som za zníženie počtu poslancov, a vôbec nevidím v tom problém, že budú ľudia v našom klube, ktorí sú striktne proti zníženiu počtu poslancov a majú iný názor. To bolo naším cieľom, aby to boli ľudia, ktorí rozmýšľali vlastnou hlavou a nebáli sa mať ten svoj vlastný názor.
Čiže ešte raz opakujem, napriek tomu, že pred rokom strana SaS náš návrh štyroch poslancov nepodporila, teatrálne nepodporila, tak my váš alebo nie my, ja, možno aj my viacerí, uvidíme, váš návrh podporíme, aj keď teda nebol predložený v súlade s džentlmenskou dohodou v rámci okrúhleho stolu s premiérom a takisto okrúhleho stolu v opozícii.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.5.2012 o 11:38 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:42

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. No toto je ten moment, kedy, Igor, oceňujem to, že skrátka, keď raz si myslíš, že niečo je správne, tak jednoducho si za to a nie je tam taká tá miera politikárčenia.
Čo sa týka tej dohody, tak na okrúhlom stole, tak ako ty, bol som tam aj ja, nebolo explicitne povedané, že toto ideme robiť len a len ako jeden balík. To, čo my vravíme, je, aby to zase len neskončilo pri rečiach preto, lebo máme podozrenie, že premiér Robert Fico to mohol robiť aj z toho dôvodu, aby prekryl to, že zo sľubovaných istôt budú rany istoty. Tak vravíme, dobre, veď na tomto viac-menej dohoda teda je, tak znížme ten počet poslancov a máme tri roky na to času, aby sme sa pobavili o tom, ako má byť volebný systém, ako má volebný zákon vyzerať atď. Veď to úplne napriamo spolu nesúvisí, lebo aj v dnešnom systéme predsa môžme mať 100 poslancov. A to je ten okrúhly stôl, ktorý si spomínal.
A takisto neexistovala nejaká džentlmenská dohoda. My sme ju teda určite s nikým neurobili, že, dobre, nebudeme toto predkladať, len v prípade, pokiaľ to nebude súčasť nejakého väčšieho celku. To len toľko, aby som to upresnil.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 11:42 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:44

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Viete čo, ani nebudem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 11:44 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:44

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Mám taký pocit, že sa v tejto snemovni rozmáha taká nejaká trošku zlá vlastnosť, ktorá sa prejavuje v istej nečestnosti zdôvodňovania. S obľubou, keď chceme niečo utopiť, tak prehlásime, že to nebolo vopred dohodnuté. To platilo i koalično-opozične, i intraopozične, prípadne intrakoalične.
A ja vám poviem príklad. Dnes tu vystúpil s návrhom kolega Vážny. Ja som si ten návrh vypočul. Miestoprísažne môžem povedať, že kolega Vážny so mnou o tom návrhu nediskutoval. Ale po úvahe nad vypočutým som sa rozhodol, že na rozdiel od bežnej koalície, uhm, tradície tohto parlamentu, kde opozícia nepodporuje návrhy koalície, som ten návrh bez predchádzajúcej diskusie a bez toho, aby ma kolega Vážny poprosil o podporu, jednoducho podporil. Pretože mi zdravý rozum povedal, že návrh kolegu Vážneho je dobrý návrh.
S dovolením, preto považujem za farizejstvo, ak sa budeme vyhovárať pri návrhu zákona, na ktorého odpoveď je len áno alebo nie, žiadna iná alternatíva tam neexistuje, sa vyhovárať, že predtým nebol predložený na diskusiu. Veľká väčšina zákonov nie je predtým predkladaná na diskusiu. A parlament od slova parlo, parlare znamená miesto, kde sa hovorí. To znamená, diskusia celkom oprávnene a rozumne môže začať predložením návrhu do parlamentu. Kolega Vážny predložil návrh, ja som ho podporil, a ak budem cítiť potrebu, vystúpim, parlare v parlamente na tému malé elektrárne, ale jednoducho nepoviem, že to utopím preto, lebo to so mnou predtým neprediskutoval.
Na tento návrh môžme mať jasne a oprávnene názor áno alebo nie. A môžme mať na to svoje argumenty, ale potom keď to nechceme, tak mu do toho môžme primiešať všetko: účasť na schôdzach, zastúpenie regiónov, menšinové názory. Viete, cesta k tomu, aby tu boli zastúpené i menšinové názory, nie je v počte. Ak by sme sa rozhodli, že hranicou pre vstup do parlamentu bude 10 % a bude tu 1 000 miest, tak vás ubezpečujem, že 9,5-percentný názor tu nezaznie ani pri tisícoch poslancoch.
Takže cesta k menšinovým názorom pre kolegu právnika Gála je tá, že sa parlament dohodne na trojpercentnej hranici pre vstup do parlamentu alebo na jednopercentnej, ako má Knesset. Takže nezavádzať a neodvádzať silou-mocou pseudoargumentmi od témy.
Pokiaľ ide o tie ďalšie argumenty, opäť to, koľko je kde Bratislavčanov a Nebratislavčanov, rozhodujú voliči. Podobne ako Luciu Nicholsonovú i mňa sem dostali preferenčné hlasy. A som nepochybne presvedčený, že možno prišli i z Košíc, Liptovského Mikuláša či Levoče. Pri jednovolebnom obvode je toto princíp zastúpenia a je na každej strane, aby sa rozhodla, ako pestrú regionálne kandidátku predloží, a na voličovi je, aby si vybral z tejto pestro predloženej kandidátky. Ak by strana predložila regionálnu kandidátku, riskuje, že jej to veľmi nepomôže a volič jej to spočíta. Takže nechcime robiť prácu za voliča zase odbočnými návrhmi od témy. Téma je počet poslancov.
Zhodou okolností som i druhé obdobie poslancom Bratislavy-Starého Mesta. V minulom období sa poslanecký zbor, vtedy čítajúci 37 poslancov, rozhodol, že počet poslancov Bratislavy-Starého Mesta zníži na 17. Toto rozhodnutie nemá obdoby na Slovensku. Znížili sme počet poslancov na 17 a môžem vám povedať, že to znamená okrem iného úsporu, okrem iného to znamená to, že v neľahkej situácii, a to sa iste netýka len mestskej časti, ale týka sa to možno zastupiteľstiev celého Slovenska, je i to úspora. Nevyplácajú sa odmeny poslancom, pretože sa i týmto spôsobom šetrí.
A musím vám povedať, že pri práci akéhokoľvek poslaneckého zboru okrem aktivity účasti, neúčasti, mlčania a neaktivity je dôležité isté kritické množstvo poslancov. To kritické množstvo by malo byť reálne také, aby nebola vážne ohrozená funkčnosť tých grémií. Iste, pripusťme, že keby mal mať náš zastupiteľský zbor 50 poslancov, ako to tu bolo porovnávané medzi Luxemburskom atď., tak je možné, že by obsadenie výboru a účasť na výboroch a možnosť zastupovať názor bola kriticky obmedzená podkritickým množstvom poslancov. Nedomnievam sa, že 100 poslancov znamená prekročenie podkritickej hranice. Nemyslím si, že tento parlament bude horší, keď bude mať 100 poslancov. Iste by som sa priečil návrhu na 50 poslancov.
A, samozrejme, nedá sa robiť, a to tu už zaznelo a s tým sa stotožňujem, matematická úmera. 80 miliónov Nemcov má len štyrikrát väčší počet poslancov, zhruba povedané, možno 4,3-krát, ako 5 miliónov Slovákov. Nemyslím si, že sú Nemci podreprezentovaní v inštitúcii, ktorá reprezentuje každého Nemca, teda ktorá je reprezentovaná v pomere 1 : 16, na rozdiel od Slovenska, kde je to 1 : 4. Teda majú Nemci štyrikrát horšie pomerné zastúpenie ako my, nemyslím si, že by im to škodilo. Ten argument s luxemburským zastupiteľstvom je nepochybne oprávnený.
Ešte raz musím povedať, že sa domnievam, že 100 poslancov neznamená podkritické množstvo. Samozrejme, znamená to isté ohrozenie tej 50-ky. Znamená to, že si ľudia budú menej istí svojím kreslom tuná. Hovorím to ja, ktorý sa sem dostal vďaka preferenčným hlasom a ktorý si rozhodne prijatím návrhu o 100 poslancoch nezlepšuje svoju pozíciu. Napriek tomu zaň budem hlasovať, presne tak ako v Starom Meste, kde som tým takisto ohrozil svoju pozíciu. Že ma ľudia napriek tomu zvolili - stalo sa. Ale ťažko ma niekto bude podozrievať z populizmu v tom, že si znižujem vlastnú nádej na zvolenie do parlamentu. Tak sa nad sebou zamyslime.
A ak pán predseda SMER-u a premiér Fico povedal, že je to téma, o ktorej sa dá uvažovať, tak potlesk, ktorý dostávajú z vašich radov opačné návrhy, je, priatelia zo SMER-u, vypískaním názoru vášho predsedu a predsedu vlády. To si hádam uvedomujete. Netvrdím, ako to tu zaznelo, že budete bezpodmienečne ako ovečky hlasovať podľa vôle svojho predsedu, ale v tomto prípade idete ako barani proti jeho názoru. Tak si, samozrejme, ten potlesk zvážte. Ja sa domnievam, že tá úvaha je možná, je namieste a že sa prijatím tohto návrhu a jeho posunutím do ďalšieho parlamentného postupu otvára presne možnosť k tomu, po čom voláte - k diskusii. A ak sa o tom bude diskutovať, lebo teraz je čas na diskusiu, tak si myslím, že urobíme vklad tomu, že akceptujeme hlas takmer milióna ľudí, ktorí išli dať podpis.
Znova, ako som už povedal vo faktickej poznámke, nie som z tých, ktorý bezpodmienečne a slepo ctí hlas väčšiny. On ten milión ani nie je väčšina. A viem, a zaznelo to tu, že to môžu byť ich hlasy zo závisti. Takej zlej vlastnosti, neviem, či len Slovákov, som presvedčený, že všetkých závistlivých ľudí na svete, ale toto nie je čistý populizmus. Tak ako nebolo čistým populizmom zavedenie alebo návrh na zavedenie škodoviek. Ja sám chodím do parlamentu trolejbusom a nemyslím si, že mi padá koruna z hlavy. A Staromešťania ma vidia, ako chodím po uliciach peši, nemám auto. Ale chcem tým povedať len toľko, že tak ako v tomto parlamente sú ľudia, ktorí si svoje tlačené noviny môžu kúpiť, tak 30-tisíc je len 30-tisíc, ale aj miliarda eur sa skladá len z jednej miliardy jednoeuroviek.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.5.2012 o 11:44 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:54

Jozef Mikloško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, nie je to celkom tak, jako hovoríš. Nehnevaj sa, nestačí dať celkom rozumný návrh a dúfať, že prejde. Závisí to od toho, čo ukáže pani podpredsedníčka Laššáková prstami a to rozhoduje. Včera napríklad pri hlasovaní rozhodol návrh ohľadom Tymošenkovej a tohto problému, ktorý podporuje väčšina koryfejov v Európskej únii, stačilo ukázať dvoma prstami niečo a 83 koaličných poslancov sa zdržalo. Čiže Slovensko k tejto téme mlčí, a keď Tymošenková o chvíľu možná aj umrie, tak potom bude aj vina na nás, že sme boli ticho. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.5.2012 o 11:54 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:54

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Samozrejme, veľmi pekné vystúpenie, ale keby som sa sem nedostal, tak by som to nehovoril, keďže sme zo spoločného klubu, napriek tomu teraz to hovorím, lebo tam odzneli skutočné argumenty a možno aj na zamyslenie a hlavne teda s tým potleskom, komu ako tlieskať.
Ja by som chcel k trom veciam, k trom konkrétnym veciam niečo povedať. Sme tu obvinení z toho, že populisticky, individualisticky, alebo ako to pán primátor Martina povedal, tu nejaký návrh predkladáme, ale máme už jednu skúsenosť, to je zrušenie priestupkovej imunity. To, keď som sa snažil riešiť teda potichu a najprv získať dohodu pre to, tak tí, ktorí boli na grémiách... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 11:54 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video