33. schôdza

18.3.2014 - 3.4.2014
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.3.2014 o 11:23 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:21

Ľudovít Kaník
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pár len takých vecí, veď ešte potom v závere vystúpim.
No, vnútromaternicové teliesko je zlé, povedal pán poslanec. Je to všeobecne dostupná a rozšírená forma antikoncepcie. Keby sme, keby to, samozrejme, že to je čisto súkromná, intímna záležitosť každého jedného, ale keby som položil otázku tomuto plénu, keby tu sedeli všetci a keby som sa spýtal, kto má viac ako štyri deti, tak by sa možno jedna, dve, tri ruky zdvihli. Ale keby som sa spýtal, že ktorá pani poslankyňa alebo manželka pána poslanca používa vnútromaternicové teliesko ako antikoncepciu, tak by sa tu, keby, samozrejme, tá odpoveď nebola súkromnou záležitosťou, zdvihol les rúk. Veľa, veľa, veľa. Dovolím si odhadnúť, možno nadpolovičná väčšina.
Takže tak je to s tým, akurát, že rodiny pánov poslancov si to môžu dovoliť, ale sociálne odkázané rodiny si to jednoducho dovoliť nemôžu. V tom je ten problém a o tom je celý ten návrh zákona.
A k tomu, čo hovoril pán Uhliarik. Najprv by som chcel pre všetkých povedať, že keď tu bol návrh zákona o sterilizáciách, som nehlasoval za, hlasoval som proti, ako že som nebol ani predkladateľom, pretože to je trvalý zásah. Trvalý zásah. Ale antikoncepcia nie je trvalý zásah. Žena, muž si ju môže nasadiť a vysadiť, a nič sa nedeje. A to je veľký a podstatný rozdiel, a preto s týmto návrhom zákona prichádzam.
A ako som povedal, tých chorôb a nárokov na... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.3.2014 o 11:21 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:23

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak budem reagovať na tie poznámky, aj keď ja som niektoré veci nerozprával, kolega Kaník reagoval na ďalšieho kolegu, ale dobre, v poriadku. Tak zareagujem aj ja k tým sterilizáciám.
Paradoxom bolo to, že v tej dôvodovej správe, keď si pamätám pri tých sterilizáciách, práve tí samotní predkladatelia tam uvádzali, že keď dôjde k rozviazaniu tých vaječníkov, tak neni to trvalý následok, ale že znova môže tá žena pokračovať vlastne vo svojej plodnosti. Toto bolo napísané v tej dôvodovej správe, pokiaľ si to pamätám. A toto mi veľmi vadí, keď v Národnej rade a my zavádzame ako tuná ľudí práve takýmito tvrdeniami a protitvrdeniami. Tí ľudia majú veľký problém sa zorientovať.
A k tomu informovanému súhlasu, ja som narážal hlavne teda k tomu a som poukazoval na tie jednoduché skupiny ľudí, jednoduchých ľudí, koľkokrát intelektuáli, a majú problém pochopiť text s porozumením. A darmo my tu budeme predkladať ten text aj v jazyku národnostných menšín, aj tak to nebude účinné, lebo tí ľudia jednoducho ten obsah nebudú, nebudú tomuto obsahu rozumieť.
A keď na krajiny toho tretieho sveta, pripomeniem to znova, ja som to hovoril, ale pripomeniem to ešte raz. Ja som tu spomínal boj, účinný boj práve v krajine tretieho sveta, ku ktorému v podstate krajina Uganda patrí, tak v boji proti AIDS v 80. rokoch nastolili jednoduché nízkoprahové programy, ktoré učili a vychovávali ľudí k predmanželskej zdržanlivosti a vlastne ich vzdelávali v tom, aby nežili promiskuitným spôsobom života. Dosiahli sa výsledky. Za 20 rokov poklesla táto chorobnosť v tejto krajine, kde bola, no vo veľkej miere rozšírená, z vyše 15 % klesol na menej ako 6 %. A dostavil sa tento výsledok. Ja viem... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.3.2014 o 11:23 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:25

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi k tejto téme povedať aj niečo, čo už odznelo, ale vždycky musíte hľadať ratio za konaním a sa snažím. A takže, poviem to tak, že zvyšujem štatistický predpoklad, že to niekto bude počuť a že sa niekto, kto to počuje, nad tým zamyslí a ten sa spýta ďalšieho a vytvára sa určitá, určitá množina ľudí, ktorá presiahne kritickú masu a potom sa začne tomu niekto aj naozaj a skutočne venovať.
Niekedy mám taký pocit, že my sme tu jak na Titanicu, tu hrá kapela (povedané so smiechom), ale tá prova sa už dvíha, či jak sa to hovorí. Niekedy mi to naozaj tak pripadá.
Bolo ohlásené, čo bolo ohlásené, dychovka mala hrať, potom na poslednú chvíľu to stiahli, lebo zistili, aká je to hanba. Aj sa to veľkolepo volalo, aj neviem čo všetko s tým spojené. A nič. Avšak koniec koncov my sme tu už na to zvyknutí.
Ja si vážim každého, kto donesie niečo, čo sa pokúša riešiť obrovský problém. A teraz ja vám poviem, v čom je obrovský problém. Včera som to hovoril, včera som interpeloval pána Richtera a dneska vám to poviem znova. Zvyšujem štatistický predpoklad, že to bude počuť viacej ľudí. Krajiny Niger, Mali, Uganda, Zambia, Burkina Faso, Burundi, Malawi, Somália, Angola, Afganistan, to je prvých desať krajín z pohľadu pôrodnosti na svete. Chcete ešte raz? Niger, Mali, Uganda, Zambia, Burkina Faso, Burundi, Malawi, Somália, Angola, Afganistan. Nebudem ich komentovať, len som ich povedal.
Keby sme Lomničku, to je malá dedina, ktorá je už, tam myslím dve rodiny sú majoritného obyvateľstva, zvláštne nazvať v tomto prípade tak, ale sú tam dve, dve rodiny, keby sme Lomničku pre potreby tejto štatistiky poňali ako štát, tak najväčšia pôrodnosť na svete je v Lomničke, v Rakúsoch. Najväčšia pôrodnosť na svete je v Rakúsoch, v Lomničke a ešte asi v Svinnej, ja neviem všetky tie osady, v Jarovniciach. Podľa mňa to stojí za to, sa nad tým zamyslieť, vážení. Mám vám tretíkrát vymenovať tie krajiny?
A čo je paradoxom, obrovským paradoxom, alebo čo ešte by nás malo pohnúť ďalej, že v týchto krajinách to klesá, ten peak, ten vrchol už bol. Tam zaznamenali a zaznamenávajú pokles pôrodnosti, v týchto krajinách, ktoré som spomenul. My zaznamenávame nárast a budeme, lebo štatisticky je to úplne nevyhnutné. Matematicky je to úplne nevyhnutné, že budeme zaznamenávať nárast pôrodnosti. Zobudí to tu už niekoho?
Ja nehovorím, že tento návrh to vyrieši. Dokonca, vzhľadom k tomu, že viem, kde my žijeme, ja identifikujem určité riziko, pán kolega. A to riziko bude v tom, že tu sú ľudia schopní povedať, že niekto má to teliesko, vyúčtovať tých 200 euro, a nebude ho mať, ale peniaze budú vyúčtované. Keby to už náhodou niekto chcel kontrolovať, i keď neviem, jak sa to dá, ale však asi sa to dá, tak to teliesko si bude niekto dávať, komu je v zásade zbytočné, ale pre ten možno ústav alebo tú nemocnicu, alebo možno pre toho súkromníka to stojí za to, z tých 200 euro, ktoré vyfakturuje štátu, 30 euro dať tomu, pre koho je to úplne zbytočné si ho dať, ale stále je tam určitý rozdiel.
Viete, čiže tá určitá nedokonalosť tohto je, že vy definujete, od koľkých detí, ale keby sme, prísne vzaté, vzhľadom na to, že vieme, kde žijeme, a tuná je tvorivosť, my máme zabrzdenú tvorivosť v tom, v čom treba, ale v niečom máme úplne úchvatnú. Nechcem byť expresívny v piatok, hej, ako okašľať, ako vybabrať s niečím, my máme úplne absolútnu, my sme majstri sveta.
Takže aj v tomto vidím obrovské riziko, že v konečnom dôsledku ako by to mohlo skončiť, že by sme po aplikácii zistili, že tu máme pomaly tisíce, desaťtisíce žien s materským telieskom krát 200 euro pre každého, nemuselo by to mať ten efekt, ktorý v zásade by mal byť, nie že efekt, ale účinok, ale náklady na verejné zdravotníctvo, ktoré je také, ako je, by bolo zlé.
Čiže ja si myslím, že nekonštatujem, nepasujem sa v tejto veci za, za toho, kto to vie, ale nevyjadrujem presvedčenie, že toto je cesta, ale nevylučujem, že variácia na túto tému môže byť cesta, ale nie základnou, primárnou, ale sekundárnym, sekundárnym nejakým pôsobením.
Ja si stále myslím, že problém je v tom, že my sme z maternice urobili výrobný prostriedok. To je problém. Z kočíkovného, z diablových peňazí, to sú diablove peniaze, 850 euro sú diabolské peniaze. Kvôli tým peniazom sa deti rodia do blata, kvôli tým peniazom sa deti v osadách rodia do blata. To nie je život, Štefan. To som videl, aj ty si videl a my sme videli, čo sme videli, to je hrôza. To je hrôza.
Naozaj, nebuďme Titanicom, kde tu už spievame, tešíme sa, vyťahujeme pultíky vo foyaer, rozprávame o tom, čo by sme chceli, keby, ale urobme niečo pre to, aby. Lebo to naozaj takto ďalej, vážení, nejde.
Dám vám do tretice tie krajiny? Niger, Mali, Uganda, Zambia, Burkina Faso, Burundi, Malawi, Somália, Angola, Afganistan. A mal som na začiatok, mám dať na začiatok východné Slovensko? To je, to je, naozaj, prosím vás, uznajte, prestaňte chodiť jesť chlebíčky po konferenciách a hovoriť klišé, ktoré tu dvadsať rokov, dve dekády sa opakujú, že mnohodetnosť je prejavom chudoby. Prestaňte to už točiť dokola, prosím. Hľadajte, kde sú príčiny tohto úplne. Ja neviem, čo môže byť rukolapnejšie, čo môže byť rukolapnejšie jak toto. To nech mi niekto povie a ja prehodím switch, budem hovoriť o tom, ale toto je podľa mňa argumentačne dosť silné.
Teraz vyšla taká kniha Rómovia a zlí Cikáni, v češtine je to, od takého západonemeckého novinára. Ja som si dal tú prácu, že som si ju prečítal. Viete, to neni, že ja som ustrnul v nejakom stereotype a točím a krútim dokola. A ten novinár si tiež dal tú prácu, že obehol, obehol juh Európy a spomína sa tam aj Slovensko. Ale viete, čo mi z tej knihy vyplýva, že aj v tých krajinách, kde bol s tým, kde majú naozaj aj z početnosti, aj historicky, to znamená Bulharsko, Rumunsko, nemajú tie javy, ktoré my máme v niektorých osadách. Ani to nestačí? Viete, ja neviem, naozaj, čo bude tým dňom D, alebo čo bude pre nás tým, tým naozaj argumentom číslo jedna, že niekde sa stala chyba a ideme to riešiť.
Návrhy, aj minule tu bol návrh, v tomto som opatrný, ale s tou dostupnosťou, prikláňam sa k dostupnosti. Podľa mňa nie je fér hovoriť, že je dostupná. No neni. Tento zákrok v hodnote 200 euro pre určité skupiny nie je dostupný, to si povedzme pravdu. Určite. Takže keď, lebo my nerozhodujeme, že či áno, my sme už dávno rozhodli, že áno, o niektorých skutočnostiach, teraz len hovoríme a sme veľkého srdca alebo sme egoisti a nechceme niekomu dovoliť, hej, aby trebárs tiež. V tomto by sme, na túto tému sa dá rozprávať.
Treba cizelovať to, že, tak ako všetko v tejto krajine, aj toto sa dá brutálne zneužiť, hej, ale hlavne treba ísť na základ, na basis toho celého, na DNA celého tohto problému. A ten je podľa mňa v nastavení sociálneho systému. Kedy si to už konečne tuná títo slovutní predstavitelia našej vládnej strany pripustia? Som naozaj zvedavý, že dokedy budeme ešte čakať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

28.3.2014 o 11:25 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:34

Alojz Přidal

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:35

Ivan Uhliarik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Súhlasím, pán poslanec Hlina, v tom, že podstata tohoto problému nie je v ovplyvnení alebo v úhrade zdravotníckych nejakých liekov alebo nejakých pomôcok, ako je to v tomto prípade, ale ovplyvnenie zásadne tohoto problému je v nastavení sociálneho systému na Slovensku.
A toto naozaj radím aj predkladateľom, pretože správne si povedal to, že keď sa kvôli kočíkovaniu rodia deti do nevyhovujúcich pomerov, tak ovplyvnime možno tento príspevok pri viacdetných rodinách alebo pri ďalšom dieťati. Ale nie riešiť to takým postupom, ako som povedal v predchádzajúcej poznámke, že tento štát, keď nemá na vážne lieky, nemá na antibiotiká, nemá na lieky na cukrovku, na onkologické ochorenia stopercentnú úhradu, to znamená, nemá stopercentnú úhradu na lieky, ktoré ovplyvňujú chorobu, nemôže dávať peniaze na to, aby sa ovplyvňoval fyziologický stav, v tomto prípade ovplyvňovanie plodnosti.
Týmto istým alebo touto istou filozofiou by sme sa naozaj mohli pozrieť na to, či tieto deti alebo tieto rodiny majú peniaze na úhradu doplatkov z antibiotík. Mnohokrát deti, alebo teda rodičia týchto rodín nemajú na autobus, aby išli k lekárovi, aby sa dali vyšetriť, nieto peniaze na iné produkty.
A to, čo tu zaznelo, že ak sa nebudú rodiť deti, nebudú sa ani odčerpávať verejné zdroje, tak to je pre mňa veľmi hrôzostrašné, podobne ako v Belgicku, keď boli prijaté... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.3.2014 o 11:35 hod.

MUDr.

Ivan Uhliarik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:37

Eva Horváthová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán poslanec, za tvoj príspevok. Máš pravdu, treba riešiť tento problém komplexne, samozrejme. Keďže už som sa presvedčila v parlamente, že pokiaľ chce niekto riešiť niečo komplexne, tak väčšinou to neprejde alebo vládna strana povie, že ona bude ten problém riešiť komplexne, a teda výsledky sú v nedohľadne. Preto sme sa snažili aj my zareagovať čiastkovo na istý problém, o ktorom si myslíme, že to problémom je.
Predloženie tohto zákona bola aj reakcia na plodnú rozpravu, ktorá bola pri príležitosti teda podobného zákona, ktorý sa zameriaval na sterilizácie, a vtedy tu boli aj také hlasy, že čokoľvek iné by som podporil, teda okrem, okrem sterilizácie, keďže je to trvalé riešenie.
Chcem zdôrazniť pre všetkých, že táto forma antikoncepcie v súčasnosti je uznávaná medicínsky, je dostupná pre tých, ktorí si ju môžu zaplatiť. Pohybuje sa zruba v sumách od 40 do 200 euro. A nie je pravdou, že je tak strašne zlá, čo sa týka ohrozenia zdravia žien. Antikoncepčné tabletky napríklad majú omnoho viac nežiaducich účinkov ako vnútromaternicové teliesko, iste, sú tam aj veľmi závažné riziká, ktoré môžu byť, ale tie môžu byť po podaní akéhokoľvek lieku.
A čo sa týka, čo sa týka tých informácií o tom, že nemáme peniaze alebo tie rodiny nemajú peniaze na doplatky za iné lieky, za inú starostlivosť, skúsme sa zamyslieť spoločne, prečo to tak je. Po tom zákone, po tej debate, ktorá tu bola pri tých sterilizáciách, som sa rozprávala s viacerými gynekológami a oni mi povedali, že vôbec nie je problém, či preplatiť, či nepreplatiť. Oni vidia problém ten, že príde žena, ktorá nemusí byť vôbec Rómka, ani zo sociálne slabej skupiny, a príde a má ju na stole ako štvrtý alebo piaty cisársky rez v poradí a nevie si s tým dať rady a bojí sa ju operovať, pretože mu môže zomrieť na stole. A toto, toto je realita súčasná, tie ženy prichádzajú v štvrté... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.3.2014 o 11:37 hod.

prof. MUDr. PhD. MPH

Eva Horváthová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

11:42

Ľudovít Kaník
Skontrolovaný text
Ja sa vzdávam.
Skryt prepis

28.3.2014 o 11:42 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:42

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ak dovolíte, tak len poviem tak na piatok, teda na takú odchodnú, že naozaj, že čím neskôr to budeme riešiť, čím menej štandardne budeme, menej štandardné opatrenia sa budú aj javiť z pohľadu možno externého prostredia, čím neskôr, tým menej štandardné riešenia budeme musieť prijímať na riešenie celej tej situácie. To chcem, na to nemusíte byť ani prognostik, ani nič, to stačí len senzitívne vyhodnocovať skutočnosť, že, neviem, dokedy sa ideme takto tváriť ako na Titanicu, ale hovorím, čím neskôr, tým menej štandardné a hrozí ešte riziko, že menej, čoraz menej, to štandardné sa teraz konotuje s takými inými významami, ale, viete, potom sa tu môžu zjaviť ľudia, ktorí to povedia, že vyriešia hneď, prosím vás. A tí ľudia môžu uspieť, lebo vieme, aká je nálada v spoločnosti.
Naozaj by som apeloval, ak to má na niekoho vôbec zmysel, že ak niekomu, lebo údajne aj som niekde počul také záverečné slovo niekoho, kto kandiduje, že mi nikdy neublížil. A ja som dokonca pripravený veriť tomu, že možno ani nemá pocit, že ublížil, no nejdem to hodnotiť. Ale, naozaj, podľa mňa nikto nechce vedome uškodiť tejto krajine a možno nevie, že škodí, alebo niekto netuší, že to. Čiže poďme rozmýšľať, ako to urobiť, aby sme tomu maličkému Slovensku, ktoré, chúďatko, tu, v tej strednej Európe, v priestore ako-tak ešte z nôžky na nôžku prešľapuje, aby sme ho nezničili, totálne nezničili, lebo však to hrozí. Nám tú krajinu zoberú, normálne nám ju zoberú ako Afgancom Afganistan, budeme tu cez turnikety chodiť a povedia, však ste to nezvládli, vážení! Čo vy chcete? Jak vy môžete riadiť štát, keď ste neboli schopní, pozrite, čo ste spravili?! Ohrozenie pomaly, pomaly bezpečnostné... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.3.2014 o 11:42 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:52

Ľudovít Kaník
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vystúpim len stručne, ale dve minúty faktickej by mi na to asi nestačili, aby som zareagoval na pár vecí, ktoré tu boli povedané.
Lojzo Hlina má v tom, čo povedal, absolútnu pravdu. Áno, naozaj, vyvíja sa nám tu veľmi nezdravo práve segregované rómske komunity, práve nezdravo.
Keď sa pýtal poslanec Kuffa, že či sa dá zvýšiť príjem počtom detí, no príď na rokovanie sociálneho výboru, ktorý už druhýkrát som zvolal ako mimoriadne zasadnutie. Ukážem ti podrobné rozpisy a tabuľky, ako sa zabezpečuje príjem cez celý systém sociálnych dávok a štátnych dávok, pretože sumár týchto dávok vytvára celkový príjem. Áno, máme to nastavené tak, že rodiny sú financované tými, ktorí pracujú, zato, že nepracujú, pretože pracovať sa im neoplatí. Hovoril som to tisíckrát.
A pre tých všetkých, s ktorými súhlasím, ktorí hovoria, že toto nie je opatrenie, ktoré zrazu otočí veci. Samozrejme, že nie je, veď tak sa to ani nepredkladá. Veď preto ja tu predkladám množstvo zákonov, ktoré riešia tú podstatu veci neustále.
Na budúci týždeň sa tu budeme zaoberať komplexným návrhom zákona. Päť noviel je v ňom obsiahnutých. Toto môžme kľudne k tomu priložiť, pretože to nie sú novely, ktoré sa dotýkajú len jednej oblasti, ale všetky sa dotýkajú negatívnych javov vyplývajúcich zo spôsobu života, ktorý je postavený na príjme len zo sociálneho systému. A naozaj sa posúvame veľmi negatívnym smerom. A toto je jedna z vecí, ktorá by to mohla pomôcť tomu napraviť.
Ako som už povedal, páni a dámy, veď ako nehrajme sa tu na pokrytcov. Nehrajme sa na pokrytcov. Vieme veľmi dobre, že vaše manželky, možno samé pani poslankyne používajú túto formu antikoncepcie a že je to bežne rozšírená forma antikoncepcie. Pani doktorka Horváthová jasne povedala, že sú horšie formy antikoncepcie a nestrašme tu potom ľudí, že čo sa tu deje. Ale prečo kladieme finančnú bariéru pre ľudí, ktorí si to nemôžu dovoliť? Vy si to všetci dovoliť môžete a mnoho ďalších ľudí. Ale tí ľudia si to dovoliť nemôžu. Prečo sa tu, na čo sa tu hráme?
A keď Lojzo Přidal povedal, že kresťan to nemôže podporiť. Ja som kresťan katolík a na Slovensku státisíce kresťaniek používa denne antikoncepciu a každý, kto povie, že sú zlé kresťanky, tak je on zlý kresťan, pretože krágľuje, pretože odsudzuje ľudí za to, že žijú normálnym spôsobom života. Nemyslím si, že ktokoľvek, kto používa antikoncepciu, je zlý kresťan. To je falošné, to je nepravdivé, to patrí niekde do 16. storočia možno, ale nie do dnešnej doby.
Lojzo spomínal aj to riziko, že, áno, je tu riziko, že sa to bude zneužívať. No ale čo v našom ľudskom konaní sa nedá zneužiť? Áno, to riziko tu existuje. A keď sme zvažovali, akú formu antikoncepcie takýmto spôsobom vyberieme, ktorá by mala byť financovaná pre zadefinovanú skupinu ľudí, tak sme práve hľadali takú, s ktorou sa nedá kšeftovať, s ktorou sa nedá obchodovať, resp. je to riziko minimalizované. Neexistuje niečo, kde riziko neexistuje. Sociálne dávky sa dajú zneužiť, hocičo, všetko sa dá zneužiť. Ide o to, aké veľké je to riziko a či tie prínosy a pozitívne veci neprevažujú. A ja si myslím, že tu jednoznačne prevažujú a že to riziko je malé a navyše dá sa kontrolovať, bojovať proti nemu, potláčať ho a tak ďalej a tak ďalej.
Našou úlohou, a toto je naozaj len malý čriepok v tej mozaike, je vytvoriť systém, ktorý bude podporovať želanú pôrodnosť u pracujúcich rodín. Tam by štát mal meniť svoj postoj a dať tým ľuďom väčšiu podporu, a o tom sa budeme baviť na budúci týždeň, keď budeme prerokovávať tie návrhy zákonov, ktoré som už spomínal, že zvýšiť rodičovský príspevok, zvýšiť príspevok pri narodení dieťaťa, ale len tým rodinám, kde aspoň jeden z rodičov pracuje. A zároveň ako potlačiť neželanú pôrodnosť, pretože tá neželaná rozširuje chudobu. Toto nie je zákon zameraný proti chudobným, ako povedal pán Kuffa, ale to je zákon zameraný proti rastu chudoby, proti rozširovaniu.
To želané, to podporovanie želanej pôrodnosti má mnoho rovín a mnoho vrstiev a o tom by sa dalo viesť celé semináre. Jedna z tých je finančné nejaké motívy a stimuly, ale ja vždy vravím, deti sa nedajú kúpiť. Deti sa nedajú nejakou štátnou podporou zabezpečiť, že nám tu vzrastie pôrodnosť u obyvateľstva, ktoré sa živí prácou a žije normálnym spôsobom života. To je len istý malý stimul, čím sa to dá zmeniť, ale to je práca na roky, ale mali by sme k tomu pristúpiť, je zmena vedomia spoločnosti. A to je taký komplexný problém. Pretože keď žijete v spoločnosti, kde vidíte v televízii v seriáli, vo filme, v reklame, v časopise ako štandardnú slovenskú rodinu, keď sme na Slovensku, kde je otec, mama a jedno alebo dve deti, tak sa vám to jednoducho usídli vo vašom vedomí a takto vidíte rodinu. A keď dospejete, tak takto tú rodinu aj vybudujete. Aj toto je jeden z vplyvov, ako nenásilne vplývať, že jednoducho podporovať a ukazovať ako istý vzor veľkú rodinu, ktorá má tri, štyri a viac detí. Ja mám tri deti a bol by som veľmi rád, keby kľudne som mal aj väčšiu rodinu. Je to pozitívne, to treba podporovať. Ale rozdeľme si, nie sa tu tváriť ako farizeji. A naozaj súhlasím aj s tým, čo Lojzo povedal, áno, tie deti sa rodia v osadách a v chudobných segregovaných spoločenstvách do blata, do zlých sociálnych podmienok.
Pán poslanec Uhliarik, to nie je nič strašné, keď sa povie, že keď podporujeme takúto pôrodnosť v takomto prostredí, tak vlastne si vytvárame základ pre odčerpávanie budúcich zdrojov z verejného zdravotníctva. Pretože podporujeme nezdravé prostredie. V nezdravom prostredí vyrastajú nezdraví ľudia. Nezdraví ľudia sú často chorí a tí nezdraví ľudia potom jednoducho potrebujú tú starostlivosť v omnoho väčšej miere, ako keby boli zdraví. A to je správne?! No to nie je správne.
Keď tam padol argument, že tá rodina nemá ani peniaze na to, aby išla na lekársku prehliadku. No tak, samozrejme, je rozdiel, či tá rodina má štyri, nech aj päť detí, alebo pätnásť. Tak asi keď má pätnásť detí a žije len zo sociálnych dávok, no tak jasné, že má tých peňazí menej na hlavu, ako keď je tá rodina primeranejšia. A o to ide.
Naozaj, pokrytectvo, taký meštiacky spôsob nazerania, že sa tu budeme na niečo tváriť a len tým, kto odvážia sa povedať, že aká je pravda, tak tým naklaďme a ukrižujme ich. To nám nepomôže. Naozaj, roky rokúce sa to uberá nesprávnym smerom. Ale nie vždy. Páni a dámy, keď som bol minister a mal som tie možnosti a zmenil som veci, zmenil som sociálny systém, aj tá nezdravá pôrodnosť začala stagnovať v rómskych osadách a v segregovaných spoločenstvách. A teraz nám naozaj prudko rastie. Ako toto chcete? Toto je podľa vás správne? Tieto deti vyrastú na platných členov spoločnosti? Títo budú prispievať do verejného rozpočtu svojimi odvodmi a daňami, keď to nevidia doma a keď celý systém je postavený na tom, že netreba?! Že tá jednoduchá matka v rokoch, v šestnástich, sedemnástich rokoch vám povie, že ako keď sa, dostane otázku, ako sa postará o svoje dieťa, keď vám na to odpovie: "Štát sa postará." To je zdravé? No neni to zdravé.
Takže uvedomme si to, dajme zo seba tú masku pokrytectva a riešme problémy ľudí, lebo naozaj v tom vidím aj to, čo aj v kampani zaznievalo, politici často o problémoch rozprávajú, ale neriešia ich - a to je veľká chyba.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

28.3.2014 o 11:52 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:52

Ivan Uhliarik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Zaznelo tu, že ktokoľvek, kto používa antikoncepciu, je zlý kresťan. Nemyslím si to, pretože antikoncepcia aj v iných prípadoch, v iných indikáciách existuje, napríklad v dermatologických, v kožných teda alebo v iných, a bežne sa používa aj na iné liečebné úkony.
Nehovorí tu nikto o pokrytectve, pán poslanec, hovoríme o tom, a ja s tým súhlasím, že žena o svojom používaní, alebo teda či si zvolí antikoncepciu, alebo nezvolí, rozhoduje vyslovene len žena. A ja si myslím, že to je, tak je to správne a je to aj dostupné.
To, čo ste spomínali aj vy dnes, že aby sme nasledovali nejakým spôsobom európske doporučenia a aby sme nebránili dostupnosti. Nebránime dostupnosti. Tieto lieky alebo tieto produkty sú dostupné na našom trhu. Vy hovoríte o finančnej dostupnosti, ja opäť, ešte raz zopakujem, hovorím o finančnej nedostupnosti liekov, ktoré tento štát nemôže hradiť na 100 %.
Viete, keď ale poviete na, alebo poznámku, že neželaná pôrodnosť, za 20 rokov sme klesli na dvojicu, vy to viete ako bývalý minister, z 2,1 dieťaťa na 1,2 dieťaťa. To 2,1 dieťaťa bolo v roku ´92. Čo je to podľa vás želaná pôrodnosť? Kým pracujete, je to želaná pôrodnosť a dajme tomu v roku 2016 stratíte prácu, už potom máte neželanú pôrodnosť? Veď to sú naozaj veci, ktoré znejú veľmi hrôzostrašne, ešte raz, lebo chcem povedať to, čo som nestihol povedať v predchádzajúcej faktickej poznámke. Presne túto istú argumentáciu používali poslanci, alebo podobnú argumentáciu, v Belgicku, keď povedali, že takisto nevyliečiteľne choré deti odčerpávajú zdroje. Nemôžeme ísť touto filozofiou, pretože myslím si, že každé zdravotníctvo by malo dávať maximum prostriedkov na to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.3.2014 o 11:52 hod.

MUDr.

Ivan Uhliarik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video