36. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie spoločného spravodajcu
1.7.2014 o 14:34 hod.
Ing.
Ľudovít Kaník
Videokanál poslanca
Vážený pán predsedajúci, páni poslanci, pani poslankyňa, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre sociálne veci za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 1052. V menovanom súvise si dovoľujem predložiť informáciu k návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali s lehotou do 4. septembra 2014 a gestorský výbor s lehotou do 8. septembra 2014.
Prosím, pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Autorizovaný
Vystúpenia
11:38
Vystúpenie v rozprave 11:38
Viliam NovotnýVystúpenie v rozprave
1.7.2014 o 11:38 hod.
MUDr.
Viliam Novotný
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Pripomínam členom výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, že dnes o 12.30 máme rokovanie v našej zasadacej miestnosti. Ďakujem pekne.
Autorizovaný
11:46
Vystúpenie v rozprave 11:46
Helena MezenskáV čl. I bode 1 sa § 2 dopĺňa odsekom 13, ktorý znie:
V čl. I bode 1 sa § 2 dopĺňa odsekom 13, ktorý znie:
"(13) Preplatkom sa na účely tohto zákona rozumie suma, ktorú vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome uhradil spoločenstvu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe, s ktorou vlastníci bytov a nebytových priestorov uzavreli zmluvu o výkone správy, za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru okrem úhrad za tie služby a práce, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, viac, ako bol povinný."
Odôvodnenie: V platnej právnej úprave nie je ustanovená povinnosť spoločenstva alebo správcu vrátiť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome preplatok za úhradu za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru okrem tých služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi. Z dôvodu potreby zavedenia takejto povinnosti v prospech vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v dome sa v bode 1 navrhuje s tým súvisiaca definícia preplatku na účely zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov.
2. V čl. I sa za bod 1 vkladajú nové body 2 až 4, ktoré znejú:
"2. V § 6 ods. 1 sa vypúšťajú slová "vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome" a slová "s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou" sa nahrádzajú slovami "so správcom".
3. V § 7b ods. 1 druhej vete sa slová "vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru okrem úhrad za tie služby a práce, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi" nahrádzajú slovami "za plnenia".
4. V § 7b ods. 3 sa za druhú vetu vkladá nová tretia veta, ktorá znie: "Spoločenstvo je povinné vrátiť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome preplatok do 30 dní odo dňa, v ktorom zistilo, že vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome patrí za príslušné zúčtovacie obdobie preplatok; za deň vrátenia preplatku sa považuje deň, keď bola suma preplatku odpísaná z účtu domu vedeného spoločenstvom v prospech vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo bola zaslaná poštovou poukážkou na adresu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome."."
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Krátke zdôvodnenie: V § 6 ods. 1 a § 7 ods. 3 ide o legislatívno-technické úpravy bezprostredne súvisiace s bodom 1 tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu.
S cieľom posilniť ochranu práv jednotlivých vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v dome sa v § 7b ods. 1 ustanovuje povinnosť vrátenia preplatku vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome spoločenstvom, a to do 30 dní odo dňa zistenia existencie preplatku.
Pod bodom 3 navrhujeme doplniť: V čl. I sa za bod 1 vkladá nový bod 2, ktorý znie:
"2. V § 6 ods. 3 druhej vete sa na konci bodka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: "ak správu domu vykonáva spoločenstvo, môže na základe zmluvy poveriť výkonom správy tretiu osobu, najmä bytové družstvo" a na konci sa pripája táto veta: "Zmluva o spoločenstve, zmluva o výkone správy ani zmluva o prenesenom výkone správy nesmie obsahovať:
a) dojednanie o opakovanej odmene správcu za sprostredkovanie obchodnej záležitosti,
b) dojednania o poskytnutí akejkoľvek výhody v prípadoch, ktoré súvisia s bežným výkonom správy domu, s výnimkou podľa písmena a)."."
Doterajšie body, opäť, sa následne prečíslujú.
Zdôvodnenie: Ustanovuje sa nový typ zmluvy, a to zmluva o výkone správy, ktorú uzatvorí spoločenstvo s treťou osobou (napr. bytovým družstvom). Pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom sa umožňuje spoločenstvu naďalej vykonávať správu domu s tým, že výkonom niektorých záležitostí poverí tretiu osobu, ktorá pri obstarávaní záležitostí postupuje podľa ustanovení o mandátnej zmluve upravenej v Obchodnom zákonníku.
Účelom navrhovanej úpravy je zabrániť tomu, aby príslušné zmluvy (to jest zmluva o spoločenstve, zmluva o výkone správy a zmluva o prenesenom výkone správy) obsahovali ustanovenia, ktoré sa, žiaľ, v praxi častokrát vyskytujú. Stáva sa, že správca napríklad pri sprostredkovaní reklamy pre bytový dom si okrem jednorazovej odmeny, na ktorú má právo, dohodne paušálnu odmenu pravidelne opakujúcu sa, ktorá je väčšinou vyjadrená ako percentuálny podiel z celkového zisku bytového domu poskytnutím plochy na reklamu. Takéto konanie správcu spôsobuje jeho obohatenie na úkor vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vychádza sa z predpokladu, že správca nie je oprávnený dojednávať akékoľvek výhody nad rámec bežnej správy domu.
4. V čl. I sa za bod 2 vkladá nový bod 3, ktorý znie:
"3. V § 8a ods. 1 sa za piatu vetu vkladá nová šiesta veta, ktorá znie: "Správca nesmie brániť dojednaniu individuálnych podmienok v zmluve o výkone správy, ak je táto zmluva typovou zmluvou."."
Doterajšie body, opäť, sa následne prečíslujú.
Zdôvodnenie: Javí sa ako potrebné jednoznačne určiť, že zmluva o výkone správy uzatvorená medzi správcom a vlastníkmi bytov a nebytových priestorov je spotrebiteľskou zmluvou upravenou v príslušných ustanoveniach Občianskeho zákonníka. V prípadoch, keď správca predkladá vlastníkom bytov a nebytových priestorov návrh zmluvy o výkone správy, ktorá má charakter typovej zmluvy (tzv. adhéznej, formulárovej zmluvy) musí byť umožnené, aby vlastníci bytov a nebytových priestorov mali možnosť túto zmluvu modifikovať pre potreby a podľa požiadaviek konkrétneho spoločenstva.
Pod bodom 5 navrhujeme úpravu: V čl. I sa za bod 2 vkladajú nové body 3 až 5, ktoré znejú:
"3. V § 8a ods. 2 sa za druhú vetu vkladá nová tretia veta, ktorá znie: "Správca je povinný vrátiť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome preplatok do 30 dní odo dňa, v ktorom zistilo, že vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome patrí za príslušné zúčtovacie obdobie preplatok; za deň vrátenia preplatku sa tak považuje deň, keď bola suma preplatku odpísaná z účtu domu vedeného správcom v prospech vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo zaslaná poštovou poukážkou na adresu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome."
4. V § 8a ods. 4 sa za prvú vetu vkladá nová druhá veta, ktorá znie: "Ak správca poruší povinnosť vrátiť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome preplatok podľa odseku 2 tretej vety, nemá až do vrátenia tohto preplatku nárok na platby za správu."
5. V § 8a ods. 6 tretej vete sa vypúšťa čiarka a slová "ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak".".
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Zdôvodnenie: S cieľom posilniť ochranu práv jednotlivých vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v dome sa v § 8a ods. 2 ustanovuje povinnosť vrátenia preplatku vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome správcom, a to do 30 dní odo dňa zistenia existencie preplatku. Dôvody straty nároku správcu na platby za správu sa rozširujú o porušenie povinnosti vrátiť preplatok vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome. Navrhované ustanovenia § 8a ods. 4 má preventívnu funkciu a malo by napomôcť bezproblémovému plneniu záväzkov správcu voči vlastníkom bytov alebo nebytových priestorov v dome.
V praxi dochádza k situáciám, kedy správca bytového domu nekoná podľa predstáv vlastníkov bytov a bytových priestorov a z toho dôvodu je potrebné a žiaduce ustanoviť nového správcu. V zmluve o výkone správy uzatvorenej so správcom sa však častokrát účelovo predlžuje výpovedná lehota až na šesť mesiacov, hoci podľa zákonnej úpravy by sa mala preferovať trojmesačná. V § 8a ods. 6 sa preto navrhuje, aby bola jednotne upravená výpovedná lehota zo zmluvy o výkone správy, a to na tri mesiace bez možnosti modifikácie v príslušnej zmluve.
Pod bodom 6 navrhujeme úpravu: V čl. I v bode 3 v § 9 ods. 3 druhej vete sa na konci pripájajú tieto slová: „okrem tých vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v dome, ktorí sa domáhajú ochrany svojich práv na súde v súvislosti s nedoplatkami na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu alebo úhrady za plnenia."
Zdôvodnenie: Nie je spravodlivé, aby sa na tzv. „zozname neplatičov", ktorý sa v zmysle právnej úpravy v novele zákona navrhuje zverejňovať, ak úhrnná výška nedoplatkov na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu a na úhradách za plnenia dosahuje aspoň 500 eur, boli napísaní aj takí vlastníci bytov a nebytových priestorov, ktorí sa po neúspešnej reklamácii takéhoto vyúčtovania u správcu domáhajú svojich nárokov na súde.
V bode 7, pod bodom 7. V čl. I bode 3 v § 9 sa vypúšťa ods. 4.
Zdôvodnenie: Cieľom tohto bodu pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu je vypustiť ustanovenie, ktoré pojednáva o povinnosti správcu alebo predsedu zabezpečiť odstránenie chyby alebo poruchy technického zariadenia zisteného kontrolou, a to aj bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Takáto úprava si vyžaduje dlhšiu diskusiu a precíznejšie spracovanie, ktorej cieľom by malo byť presné vymedzenie mantinelov konania správcu alebo predsedu spoločenstva, keďže k ich konaniu by malo dôjsť bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Nejednoznačná formulácia, neprecizovanie právnej úpravy vytvára tak priestor pre subsumovanie akejkoľvek havárie v bytovom dome pod pojem poruchy alebo chyby, ktorú zaplatia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, pretože správca bude povinný túto chybu odstrániť aj bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Vychádza sa z prezumpcie, že vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome by mali byť oboznámení s každým zásahom do bytového domu, ktorý budú finančne uhrádzať.
8. V čl. I sa vypúšťa bod 4.
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
K tomu sa viaže odôvodnenie: Navrhuje sa vypustiť ustanovenie, ktoré pojednáva o povinnosti zohľadniť mieru využívania spoločných častí a spoločných zariadení domu vlastníkmi nebytových priestorov a garáží v dome pri určovaní preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv. Ide o zbytočnú administratívnu zát'až, keďže už podľa súčasnej právnej úpravy sa pri rozúčtovaní úhrad za plnenia zohľadňuje miera využívania spoločných častí a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Navyše, ak je úmyslom zákonodarcu diverzifikovať a prihliadať na odlišnosti, potom je potrebné, aby sa pokryli všetky situácie, keď dochádza k nespravodlivému prístupu vo vzt'ahu k určeniu výšky preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv (napríklad technická nemožnosť používať výťah vlastníkmi bytov na 1. poschodí bytového domu by mala byť zohľadnená).
9. V čl. I bode 7 v § 14 ods. 8 prvá veta znie:
„Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorému nebola doručená hlasovacia listina, alebo prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do dvoch mesiacov od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká."
10. V čl. I bode 7 v § 14 ods. 8 druhej vete sa slovo „troch" nahrádza slovom „štyroch".
11. V čl. I bode 7 v § 14 ods. 8 tretia veta znie: "Rozhodnutie vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktoré je napadnuté na súde, je vykonateľné až po rozhodnutí súdu, ktoré potvrdí rozhodnutie vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Do rozhodnutia súdu sa postupuje podľa doterajších rozhodnutí vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome."
K tomu sa viaže odôvodnenie: Neraz sa na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov rozhoduje o veciach, ktoré majú veľké finančné dosahy, napríklad zatepľovanie bytového domu, vybudovanie vlastného kúrenia, renovácia vchodu, bytového fondu a podobne, čo otvára ale priestor pre korupciu a možný klientelizmus zo strany stavebných firiem. Nie je spravodlivé, aby sa odkladaný, odkladný účinok podaní na súd, ktoré iniciovali prehlasovaní vlastníci bytov alebo nebytového priestoru, priznával len rozhodnutiam vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výške preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv. V záujme ochrany minoritného názoru sa navrhuje, aby rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktoré boli napadnuté na súde, boli vykonateľné až po rozhodnutí súdu, ktoré potvrdí rozhodnutie vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Súčasne sa určuje, že lehota na podanie žaloby na súd sa predlžuje z 30 dní na dva mesiace od oznámenia výsledku hlasovania a z troch mesiacov na štyri mesiace, ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť. Taktiež sa v zmysle judikatúry, napríklad rozsudku 21CO/4/2013 určuje, že aj vlastník bytu alebo nebytového priestoru, ktorý nemal možnosť vyjadriť sa na hlasovacej listine z dôvodu, že mu nebola doručená, má právo obrátiť sa na súd.
12. V čl. I bode 7 v § 14 sa za ods. 8 vkladá nový ods. 9, ktorý znie:
„(9) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má okrem práva obrátiť sa na súd tiež právo obrátiť sa na mediátora. Ustanovenie ods. 8 sa na tieto prípady vzťahujú rovnako."
Doterajší ods. 9 sa označuje ako ods. 10.
Zdôvodnenie: Inštitút mimosúdneho riešenia sporov, najmä prostredníctvom mediácie, predstavuje mnohokrát efektívnejší, rýchlejší a najmä menej finančne náročný spôsob vyriešenia konfliktov medzi vlastníkmi, ktorý by mal predchádzať súdnym podaniam a následným súdnym konaniam. Z dôvodu jednoznačnosti a potreby precizovania právnej úpravy, vnášania jasnejších a presných pravidiel do právnych predpisov je žiaduce, aby sa priamo do zákona uviedlo právo každého riešiť vzniknuté spory a konflikty v oblasti problematiky vlastníctva bytov a nebytových priestorov prostredníctvom mediátora. Ustanovenia § 14 ods. 8, pokiaľ ide o lehoty a vykonateľnosť rozhodnutia, sa vzťahujú na prípady využitia práva riešiť spor prostredníctvom mediátora rovnako ako na prípady, keď sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome obráti na súd.
13. V čl. I sa za bod 10 vkladá nový bod 11, ktorý znie:
„11. Za § 32d sa vkladá § 32e, ktorý vrátane nadpisu znie:
"Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2013.
Povinnosť vrátiť preplatok podľa § 7b ods. 3 a § 8a ods. 2 sa vzťahuje aj na preplatok za zúčtovacie obdobie, ktoré uplynulo alebo začalo plynúť pred 1. januárom 2015, ak spoločenstvo alebo správca takýto preplatok zistí po 31. decembri 2014."."
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Zdôvodnenie a tým už vlastne končím. V prechodných ustanoveniach sa v prospech vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v dome ustanovuje, že spoločenstvo alebo správca musia vrátiť aj preplatok za zúčtovacie obdobie, ktoré uplynulo alebo začalo plynúť pred 1. januárom 2015, ak jeho existencia, ak jeho existenciu zistí po 31. decembri 2014. Účinnosť je upravená na 1. januára 2015 v súlade so spoločnou správou.
Toto je celé znenie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu a ja verím, že v zmysle konštruktívneho prístupu pri tvorbe a úprave tohto zákona sa prihliada, bude prihliadať aj na tie pripomienky, ktoré som slovne opísala pred prečítaním pozmeňujúceho návrhu. Ďakujem pekne za pozornosť.
Vystúpenie v rozprave
1.7.2014 o 11:46 hod.
Mgr.
Helena Mezenská
Videokanál poslanca
Takže na základe úvodného slova dovoľte mi prečítať celý pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Heleny Mezenskej k návrhu poslancov Národnej rady Otta Brixiho a Antona Martvoňa na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
V čl. I bode 1 sa § 2 dopĺňa odsekom 13, ktorý znie:
"(13) Preplatkom sa na účely tohto zákona rozumie suma, ktorú vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome uhradil spoločenstvu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome alebo inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe, s ktorou vlastníci bytov a nebytových priestorov uzavreli zmluvu o výkone správy, za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru okrem úhrad za tie služby a práce, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, viac, ako bol povinný."
Odôvodnenie: V platnej právnej úprave nie je ustanovená povinnosť spoločenstva alebo správcu vrátiť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome preplatok za úhradu za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru okrem tých služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi. Z dôvodu potreby zavedenia takejto povinnosti v prospech vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v dome sa v bode 1 navrhuje s tým súvisiaca definícia preplatku na účely zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov.
2. V čl. I sa za bod 1 vkladajú nové body 2 až 4, ktoré znejú:
"2. V § 6 ods. 1 sa vypúšťajú slová "vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome" a slová "s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou" sa nahrádzajú slovami "so správcom".
3. V § 7b ods. 1 druhej vete sa slová "vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru okrem úhrad za tie služby a práce, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi" nahrádzajú slovami "za plnenia".
4. V § 7b ods. 3 sa za druhú vetu vkladá nová tretia veta, ktorá znie: "Spoločenstvo je povinné vrátiť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome preplatok do 30 dní odo dňa, v ktorom zistilo, že vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome patrí za príslušné zúčtovacie obdobie preplatok; za deň vrátenia preplatku sa považuje deň, keď bola suma preplatku odpísaná z účtu domu vedeného spoločenstvom v prospech vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo bola zaslaná poštovou poukážkou na adresu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome."."
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Krátke zdôvodnenie: V § 6 ods. 1 a § 7 ods. 3 ide o legislatívno-technické úpravy bezprostredne súvisiace s bodom 1 tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu.
S cieľom posilniť ochranu práv jednotlivých vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v dome sa v § 7b ods. 1 ustanovuje povinnosť vrátenia preplatku vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome spoločenstvom, a to do 30 dní odo dňa zistenia existencie preplatku.
Pod bodom 3 navrhujeme doplniť: V čl. I sa za bod 1 vkladá nový bod 2, ktorý znie:
"2. V § 6 ods. 3 druhej vete sa na konci bodka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: "ak správu domu vykonáva spoločenstvo, môže na základe zmluvy poveriť výkonom správy tretiu osobu, najmä bytové družstvo" a na konci sa pripája táto veta: "Zmluva o spoločenstve, zmluva o výkone správy ani zmluva o prenesenom výkone správy nesmie obsahovať:
a) dojednanie o opakovanej odmene správcu za sprostredkovanie obchodnej záležitosti,
b) dojednania o poskytnutí akejkoľvek výhody v prípadoch, ktoré súvisia s bežným výkonom správy domu, s výnimkou podľa písmena a)."."
Doterajšie body, opäť, sa následne prečíslujú.
Zdôvodnenie: Ustanovuje sa nový typ zmluvy, a to zmluva o výkone správy, ktorú uzatvorí spoločenstvo s treťou osobou (napr. bytovým družstvom). Pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom sa umožňuje spoločenstvu naďalej vykonávať správu domu s tým, že výkonom niektorých záležitostí poverí tretiu osobu, ktorá pri obstarávaní záležitostí postupuje podľa ustanovení o mandátnej zmluve upravenej v Obchodnom zákonníku.
Účelom navrhovanej úpravy je zabrániť tomu, aby príslušné zmluvy (to jest zmluva o spoločenstve, zmluva o výkone správy a zmluva o prenesenom výkone správy) obsahovali ustanovenia, ktoré sa, žiaľ, v praxi častokrát vyskytujú. Stáva sa, že správca napríklad pri sprostredkovaní reklamy pre bytový dom si okrem jednorazovej odmeny, na ktorú má právo, dohodne paušálnu odmenu pravidelne opakujúcu sa, ktorá je väčšinou vyjadrená ako percentuálny podiel z celkového zisku bytového domu poskytnutím plochy na reklamu. Takéto konanie správcu spôsobuje jeho obohatenie na úkor vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vychádza sa z predpokladu, že správca nie je oprávnený dojednávať akékoľvek výhody nad rámec bežnej správy domu.
4. V čl. I sa za bod 2 vkladá nový bod 3, ktorý znie:
"3. V § 8a ods. 1 sa za piatu vetu vkladá nová šiesta veta, ktorá znie: "Správca nesmie brániť dojednaniu individuálnych podmienok v zmluve o výkone správy, ak je táto zmluva typovou zmluvou."."
Doterajšie body, opäť, sa následne prečíslujú.
Zdôvodnenie: Javí sa ako potrebné jednoznačne určiť, že zmluva o výkone správy uzatvorená medzi správcom a vlastníkmi bytov a nebytových priestorov je spotrebiteľskou zmluvou upravenou v príslušných ustanoveniach Občianskeho zákonníka. V prípadoch, keď správca predkladá vlastníkom bytov a nebytových priestorov návrh zmluvy o výkone správy, ktorá má charakter typovej zmluvy (tzv. adhéznej, formulárovej zmluvy) musí byť umožnené, aby vlastníci bytov a nebytových priestorov mali možnosť túto zmluvu modifikovať pre potreby a podľa požiadaviek konkrétneho spoločenstva.
Pod bodom 5 navrhujeme úpravu: V čl. I sa za bod 2 vkladajú nové body 3 až 5, ktoré znejú:
"3. V § 8a ods. 2 sa za druhú vetu vkladá nová tretia veta, ktorá znie: "Správca je povinný vrátiť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome preplatok do 30 dní odo dňa, v ktorom zistilo, že vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome patrí za príslušné zúčtovacie obdobie preplatok; za deň vrátenia preplatku sa tak považuje deň, keď bola suma preplatku odpísaná z účtu domu vedeného správcom v prospech vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo zaslaná poštovou poukážkou na adresu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome."
4. V § 8a ods. 4 sa za prvú vetu vkladá nová druhá veta, ktorá znie: "Ak správca poruší povinnosť vrátiť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome preplatok podľa odseku 2 tretej vety, nemá až do vrátenia tohto preplatku nárok na platby za správu."
5. V § 8a ods. 6 tretej vete sa vypúšťa čiarka a slová "ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak".".
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Zdôvodnenie: S cieľom posilniť ochranu práv jednotlivých vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v dome sa v § 8a ods. 2 ustanovuje povinnosť vrátenia preplatku vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome správcom, a to do 30 dní odo dňa zistenia existencie preplatku. Dôvody straty nároku správcu na platby za správu sa rozširujú o porušenie povinnosti vrátiť preplatok vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome. Navrhované ustanovenia § 8a ods. 4 má preventívnu funkciu a malo by napomôcť bezproblémovému plneniu záväzkov správcu voči vlastníkom bytov alebo nebytových priestorov v dome.
V praxi dochádza k situáciám, kedy správca bytového domu nekoná podľa predstáv vlastníkov bytov a bytových priestorov a z toho dôvodu je potrebné a žiaduce ustanoviť nového správcu. V zmluve o výkone správy uzatvorenej so správcom sa však častokrát účelovo predlžuje výpovedná lehota až na šesť mesiacov, hoci podľa zákonnej úpravy by sa mala preferovať trojmesačná. V § 8a ods. 6 sa preto navrhuje, aby bola jednotne upravená výpovedná lehota zo zmluvy o výkone správy, a to na tri mesiace bez možnosti modifikácie v príslušnej zmluve.
Pod bodom 6 navrhujeme úpravu: V čl. I v bode 3 v § 9 ods. 3 druhej vete sa na konci pripájajú tieto slová: „okrem tých vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v dome, ktorí sa domáhajú ochrany svojich práv na súde v súvislosti s nedoplatkami na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu alebo úhrady za plnenia."
Zdôvodnenie: Nie je spravodlivé, aby sa na tzv. „zozname neplatičov", ktorý sa v zmysle právnej úpravy v novele zákona navrhuje zverejňovať, ak úhrnná výška nedoplatkov na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu a na úhradách za plnenia dosahuje aspoň 500 eur, boli napísaní aj takí vlastníci bytov a nebytových priestorov, ktorí sa po neúspešnej reklamácii takéhoto vyúčtovania u správcu domáhajú svojich nárokov na súde.
V bode 7, pod bodom 7. V čl. I bode 3 v § 9 sa vypúšťa ods. 4.
Zdôvodnenie: Cieľom tohto bodu pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu je vypustiť ustanovenie, ktoré pojednáva o povinnosti správcu alebo predsedu zabezpečiť odstránenie chyby alebo poruchy technického zariadenia zisteného kontrolou, a to aj bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Takáto úprava si vyžaduje dlhšiu diskusiu a precíznejšie spracovanie, ktorej cieľom by malo byť presné vymedzenie mantinelov konania správcu alebo predsedu spoločenstva, keďže k ich konaniu by malo dôjsť bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Nejednoznačná formulácia, neprecizovanie právnej úpravy vytvára tak priestor pre subsumovanie akejkoľvek havárie v bytovom dome pod pojem poruchy alebo chyby, ktorú zaplatia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, pretože správca bude povinný túto chybu odstrániť aj bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Vychádza sa z prezumpcie, že vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome by mali byť oboznámení s každým zásahom do bytového domu, ktorý budú finančne uhrádzať.
8. V čl. I sa vypúšťa bod 4.
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
K tomu sa viaže odôvodnenie: Navrhuje sa vypustiť ustanovenie, ktoré pojednáva o povinnosti zohľadniť mieru využívania spoločných častí a spoločných zariadení domu vlastníkmi nebytových priestorov a garáží v dome pri určovaní preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv. Ide o zbytočnú administratívnu zát'až, keďže už podľa súčasnej právnej úpravy sa pri rozúčtovaní úhrad za plnenia zohľadňuje miera využívania spoločných častí a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Navyše, ak je úmyslom zákonodarcu diverzifikovať a prihliadať na odlišnosti, potom je potrebné, aby sa pokryli všetky situácie, keď dochádza k nespravodlivému prístupu vo vzt'ahu k určeniu výšky preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv (napríklad technická nemožnosť používať výťah vlastníkmi bytov na 1. poschodí bytového domu by mala byť zohľadnená).
9. V čl. I bode 7 v § 14 ods. 8 prvá veta znie:
„Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorému nebola doručená hlasovacia listina, alebo prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do dvoch mesiacov od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká."
10. V čl. I bode 7 v § 14 ods. 8 druhej vete sa slovo „troch" nahrádza slovom „štyroch".
11. V čl. I bode 7 v § 14 ods. 8 tretia veta znie: "Rozhodnutie vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktoré je napadnuté na súde, je vykonateľné až po rozhodnutí súdu, ktoré potvrdí rozhodnutie vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Do rozhodnutia súdu sa postupuje podľa doterajších rozhodnutí vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome."
K tomu sa viaže odôvodnenie: Neraz sa na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov rozhoduje o veciach, ktoré majú veľké finančné dosahy, napríklad zatepľovanie bytového domu, vybudovanie vlastného kúrenia, renovácia vchodu, bytového fondu a podobne, čo otvára ale priestor pre korupciu a možný klientelizmus zo strany stavebných firiem. Nie je spravodlivé, aby sa odkladaný, odkladný účinok podaní na súd, ktoré iniciovali prehlasovaní vlastníci bytov alebo nebytového priestoru, priznával len rozhodnutiam vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výške preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv. V záujme ochrany minoritného názoru sa navrhuje, aby rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktoré boli napadnuté na súde, boli vykonateľné až po rozhodnutí súdu, ktoré potvrdí rozhodnutie vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Súčasne sa určuje, že lehota na podanie žaloby na súd sa predlžuje z 30 dní na dva mesiace od oznámenia výsledku hlasovania a z troch mesiacov na štyri mesiace, ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť. Taktiež sa v zmysle judikatúry, napríklad rozsudku 21CO/4/2013 určuje, že aj vlastník bytu alebo nebytového priestoru, ktorý nemal možnosť vyjadriť sa na hlasovacej listine z dôvodu, že mu nebola doručená, má právo obrátiť sa na súd.
12. V čl. I bode 7 v § 14 sa za ods. 8 vkladá nový ods. 9, ktorý znie:
„(9) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má okrem práva obrátiť sa na súd tiež právo obrátiť sa na mediátora. Ustanovenie ods. 8 sa na tieto prípady vzťahujú rovnako."
Doterajší ods. 9 sa označuje ako ods. 10.
Zdôvodnenie: Inštitút mimosúdneho riešenia sporov, najmä prostredníctvom mediácie, predstavuje mnohokrát efektívnejší, rýchlejší a najmä menej finančne náročný spôsob vyriešenia konfliktov medzi vlastníkmi, ktorý by mal predchádzať súdnym podaniam a následným súdnym konaniam. Z dôvodu jednoznačnosti a potreby precizovania právnej úpravy, vnášania jasnejších a presných pravidiel do právnych predpisov je žiaduce, aby sa priamo do zákona uviedlo právo každého riešiť vzniknuté spory a konflikty v oblasti problematiky vlastníctva bytov a nebytových priestorov prostredníctvom mediátora. Ustanovenia § 14 ods. 8, pokiaľ ide o lehoty a vykonateľnosť rozhodnutia, sa vzťahujú na prípady využitia práva riešiť spor prostredníctvom mediátora rovnako ako na prípady, keď sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome obráti na súd.
13. V čl. I sa za bod 10 vkladá nový bod 11, ktorý znie:
„11. Za § 32d sa vkladá § 32e, ktorý vrátane nadpisu znie:
"Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2013.
Povinnosť vrátiť preplatok podľa § 7b ods. 3 a § 8a ods. 2 sa vzťahuje aj na preplatok za zúčtovacie obdobie, ktoré uplynulo alebo začalo plynúť pred 1. januárom 2015, ak spoločenstvo alebo správca takýto preplatok zistí po 31. decembri 2014."."
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Zdôvodnenie a tým už vlastne končím. V prechodných ustanoveniach sa v prospech vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v dome ustanovuje, že spoločenstvo alebo správca musia vrátiť aj preplatok za zúčtovacie obdobie, ktoré uplynulo alebo začalo plynúť pred 1. januárom 2015, ak jeho existencia, ak jeho existenciu zistí po 31. decembri 2014. Účinnosť je upravená na 1. januára 2015 v súlade so spoločnou správou.
Toto je celé znenie pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu a ja verím, že v zmysle konštruktívneho prístupu pri tvorbe a úprave tohto zákona sa prihliada, bude prihliadať aj na tie pripomienky, ktoré som slovne opísala pred prečítaním pozmeňujúceho návrhu. Ďakujem pekne za pozornosť.
Autorizovaný
14:03
Vystúpenie v rozprave 14:03
Anton MartvoňZároveň chcem poukázať na to, že ten zákon zjavne má asi nejaké zuby alebo táto naša novela, keď už počas dnešného dňa viacerým našim kolegom poslancom vyvolávali už niektorí developeri z regiónov, že im to narobí problémy. To je pre mňa osobitne dobrá vizitka, že ten zákon bude teda účinný. To, že pán Hlina vystúpil a v podstate je tam prepojený alebo má niekoho v rodine, čo podniká v rámci Oravastavu alebo Oravstavu, neviem, ako sa volajú teraz tie jeho firmy, lebo mení to tak, aby zakryl bratranca s matkou pomaly, tak k tomu sa vyjadrovať nebudem. Dôležité je to, že pán Hlina prekrýva určitý biznis, ktorý majú developeri, a týmto spôsobom sa snaží poukázať na nedostatky zákona, len aby zakryl záujmy jeho kamarátov, priateľov a poprípade, poprípade jeho príbuzných.
Čo sa týka spoločnej správy, chcel by som sa vyjadriť. Odporučil by som pánovi spravodajcovi, ale aj plénu, aby o bodoch 1 až 6 spoločnej správy, aby sme ich neschválili, nakoľko s kolegom Brixim predkladáme, o chvíľku ho aj prečítam, spoločný pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý komplexnejšie rieši dané problematiky, reflektuje na des..., alebo teda skoro stovku pripomienok, ktorá nám prišla. Bol odsúhlasený aj, samozrejme, aj Združením spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ministerstvom financií a určitými odborníkmi, s ktorými sme to skonzultovali.
Dovoľte teda preto, aby som ten náš pozmeňujúci návrh poslancov NR SR Brixiho a Martvoňa k návrhu zákona poslancov Brixiho a Martvoňa, ktorým sa mení zákon č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 793, prečítal. Teda v súlade s ustanoveniami zákona NR SR č. 350/1996 o rokovacom poriadku v znení neskorších predpisov predkladáme nasledovný pozmeňujúci návrh k návrhu zákona poslancov NR SR Brixiho a Martvoňa, ktorým sa mení zákon č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov:
1. V názve zákona sa slová "mení zákon" nahrádzajú slovami "mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky" a vypúšťajú sa slová "a o zmene a doplnení niektorých zákonov".
Odôvodnenie: Ide o legislatívno-technickú pripomienku.
2. Úvodná veta v čl. I znie:
"Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 151/1995 Z. z., zákona č. 158/1998 Z. z., zákona č. 173/1999 Z. z., zákona č. 252/1999 Z. z., zákona č. 400/2002 Z. z., zákona č. 512/2003 Z. z., zákona č. 367/2004 Z. z., zákona č. 469/2005 Z. z., zákona č. 268/2007 Z. z., zákona č. 325/2007 Z. z., zákona č. 595/2009 Z. z., zákona č. 70/2010 Z. z. a zákona č. 69/2012 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:"
Odôvodnenie: Ide o legislatívno-technickú pripomienku, ktorou sa spresňuje názov zákona.
3. V čl. I bod 1 § 2 odsek 8 znie:
"(8) Prevádzkou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti a prostriedky určené na pravidelné udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku v stave spôsobilom na ich riadne užívanie; za prevádzku sa považujú aj povinné revízie technických zariadení podľa osobitného predpisu, 5a)."
Poznámka pod čiarou k odkazu 5a znie:
"5a) Napríklad zákon č. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov."
Odôvodnenie: Legislatívno-technická pripomienka, ktorou sa pojem "pozemok" nahrádza príslušnou legislatívnou skratkou zavedenou v § 2 ods. 6 zákona o vlastníctve bytov a do definície prevádzky sa dopĺňajú povinné revízie technických zariadení, ktoré sa vykonávajú podľa osobitných predpisov, ktoré sú vymenované v tejto predmetnej poznámke pod čiarou k odkazu 5a).
4. V čl. I sa za bod 2 vkladajú nové body 3 a 4, ktoré znejú:
"3. V § 8a ods. 4 prvá veta znie:
"Ak správca nepredloží vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcu sa domu, vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia v lehote podľa odseku 2, nemá až do ich predloženia nárok na platby za správu; nárok na platbu za správu nemá správca aj vtedy, ak nepredloží do 30. novembra bežného roka ročný plán opráv podľa § 8b ods. 2 písm. h) na nasledujúci kalendárny rok."
4. V § 8b sa odsek 2 dopĺňa" odsekom l, ktoré znie, teda pardon, sa dopĺňa "písmenom l), ktoré znie:
"l) priebežne zverejňovať na mieste v dome obvyklom v spoločných častiach domu alebo na webovom sídle správcu, ak ho má zriadené, postup pri obstarávaní tovarov a služieb v rámci zabezpečovania prevádzky, údržby, opravy, rekonštrukcie a modernizácie a pri všetkých iných činnostiach spojených so správou domu vrátane jednotlivých cenových ponúk."."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie: Ide o doplnené znenie § 8a ods. 4, ktorým sa sankcionuje správca v prípade, že vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome v lehote do 30. novembra nepredloží ročný plán opráv. Ak správca tento plán v stanovenej lehote nepredloží, nemá až do jeho predloženia nárok na platby za správu. Predloženie plánu opráv na nasledujúci rok súvisí aj so schvaľovaním potom toho, teda tej výšky preddavku do fondu opráv, prevádzky a údržby, ktorú si vlastníci podľa § 10 určujú spravidla na jeden rok vopred. Taktiež zakotvujeme tým aj povinnosť správcu na obvyklom vlastníkmi dostupnom mieste v spoločných častiach a spoločných zariadeniach bytového domu alebo na zriadenej internetovej stránke bytového domu priebežne zverejňovať postup pri obstarávaní tovarov a služieb v rámci zabezpečovania prevádzky, údržby, opravy a rekonštrukcie a modernizácie a pri všetkých iných činnostiach spojených so správou bytového domu navrhujeme zaviesť z dôvodu transparentnosti a zachovania konkurencie trhu pri obstarávaní týchto činností.
Bod 5 alebo teda 5. pozmeňujúci bod. V čl. I bod 3 v § 9 ods. 3 sa na konci prvej vety pripájajú tieto slová: "v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa trvalého alebo prechodného pobytu, číslo bytu, telefónne číslo, elektronická adresa, číslo účtu a kód banky".
V súlade s § 10 zákona č. 122/2013 spoločenstvo alebo správca môže spracovať aj osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby, ak účel spracúvania osobných údajov, okruh dotknutých osôb a zoznam osobných údajov ustanovuje osobitný zákon, a to len v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje tento osobitný zákon. Preto je potrebné spracúvané osobné údaje v zákone definovať ich presným zoznamom alebo rozsahom osobných údajov dotknutých osôb, ktoré je spoločenstvo alebo správca oprávnený spracúvať.
6. V čl. I bod 3 § 9 ods. 4 sa odkaz "12g)" nad slovom "zariadenia" nahrádza odkazom "5a)". Čiže o náhradu odkazu.
Poznámka pod čiarou k odkazu 12g) sa vypúšťa.
Odôvodnenie: Ide o spresnenie pojmu a o legislatívno-technické zmeny vzhľadom na novozavedenú poznámku pod čiarou 5a) a navrhovaným znením § 9.
7. V čl. I bod 6 v § 11 ods. 7 prvá veta znie:
"Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní umožniť odstránenie nedostatkov zistených kontrolou stavu bezpečnosti technického zariadenia, 5a), poznámka pod čiarou.
Odôvodnenie: Legislatívno-technické zmeny vzhľadom na novozavedenú poznámku pod čiarou 5a) a navrhovaným znením § 9 ods. 4 návrhu zákona týmto teda upresňujeme.
8. K čl. I bod 7 v § 14 odsek 4 znie:
"(4) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak hlasujú o zmluve o úvere a o každom dodatku k nej, o zmluve o zabezpečení úveru a o každom dodatku k nej, o zmluve o nájme a kúpe veci, ktorú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome užívajú s právom jej kúpy po uplynutí dojednaného času užívania a o každom dodatku k nej, o zmluve o stavbe alebo nadstavbe a o každom dodatku k nim, o zmene účelu užívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a o zmene formy výkonu správy; ak sa rozhoduje o nadstavbe alebo o stavbe v podkroví alebo povale, vyžaduje sa zároveň súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na najvyššom poschodí. Súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o prevode spoločných častí domu, spoločných zariadení domu alebo priľahlého pozemku alebo ich častí. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome na hlasovacej listine potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov; podpis vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome môže overiť aj notár alebo obec."
Odôvodnenie: Týmto ustanove..., touto zmenou teda navrhujeme pojem "zmluva o leasingu" nahradiť pojmom "zmluva o nájme a kúpe veci, ktorú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome užívajú s právom jej kúpy po uplynutí dojednaného času užívania" z dôvodu, že právny poriadok Slovenskej republiky pojem zmluva o leasingu priamo nepozná. Preto sa, s prihliadnutím na odstránenie prípadných rozporných výkladov, navrhuje zakotviť zmluvný typ pomenovaný v predpisoch občianskeho práva. Teda dá sa povedať, že tá zmluva o leasingu, ide o nejaký nepomenovaný kontrakt, ktorý môže sa iným spôsobom premenovať, čiže zakotvili sme tam zmluvu, ktorá má jasnú definíciu a pomenovanie v Občianskom zákonníku.
Pri rozhodovaní o prevode spoločných častí domu, spoločných zariadení domu alebo priľahlého pozemku alebo ich častí sa bude vyžadovať súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome vzhľadom na to, že ide o podstatný zásah do výkonu spoluvlastníckych práv. Pri prevode spoluvlastníckeho podielu sa v zmysle § 140 Občianskeho zákonníka vyžaduje rozhodovanie všetkých spoluvlastníkov. Zároveň bol by aj problém na katastri, nakoľko pokiaľ by nebol súhlas všetkých spoluvlastníkov, teda pri tom prevode spoločných častí na inú osobu, tak by to nezavkladovali.
9. V čl. I bod 7 v § 14 ods. 7 prvá veta znie:
"Písomné hlasovanie môže vyhlásiť predseda, rada, správca alebo štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak na ich žiadosť nevyhlásil písomné hlasovanie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti."
10. V čl. I bod 7 v § 14 ods. 7 siedma veta znie:
"Po vykonaní písomného hlasovania správca, predseda, rada alebo zvolený zástupca jednej štvrtiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od skončenia písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým."
Odôvodnenie: Ide o upresnenie písomného hlasovania, ako aj potom procesného postupu z pohľadu zverejňovania a oznamovania výsledku tohto hlasovania.
11. V čl. I bod 7 v § 14 ods. 8 tretia veta znie:
"Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome sa môže zároveň na príslušnom súde domáhať dočasného pozastavenia účinnosti rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov podľa osobitného predpisu, 15a)", poznámka teda pod čiarou.
Poznámka pod čiarou k odkazu 15a) teda znie:
"15a) § 74 až 77a zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov."
Odôvodnenie: Vypustenie tretej vety z navrhovaného znenia, hovoriacej o tom, že rozhodnutie vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výške preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, ktoré je napadnuté na súde, by bolo vykonateľné až po rozhodnutí súdu, ktoré potvrdí rozhodnutie vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, navrhujeme v podstate týmto spôsobom vypustiť najmä z dôvodu, že podľa názorov z odborných kruhov a právnej obce by sa tak na značnú dobu zablokovalo prijatie rozhodnutí týkajúcich sa prevádzky, údržby a opráv bytových domov. Nová tretia veta však zdôrazňuje možnosť využitia súčasnej právnej úpravy zakotvenej v § 76 OSP, kde je zakotvená možnosť, kedy prehlasovaný vlastník môže sa obrátiť na príslušný súd s návrhom na vydanie predbežného opatrenia, o ktorom bude rozhodovať do 30 dní; teda súd.
Čiže tu sme vyhoveli odbornej verejnosti, ktorá nám poukazovala na to, že v podstate, aby tá vykonateľnosť toho uznesenia prijatého na schôdzi a ktoré bolo napadnuté na súde, aby mohla byť odložená len na základe predbežného opatrenia.
12. V čl. I bod 8 § 18 ods. 1 sa slová "sa stanoví ako východisková hodnota stavby znaleckým posudkom" nahrádzajú slovami "stanoví sa jeho východisková hodnota znaleckým posudkom".
Odôvodnenie: Ide o gramatickú a pojmovú úpravu navrhovaného textu v súlade so znením vyhlášky Ministerstva spravodlivosti SR č. 492/2004, čiže ide iba o zosúladenie.
13. V čl. I bod 9 znie:
"9. V § 24 odsek 1 znie:
"(1) Ustanovenia tohto zákona týkajúce sa bytového domu sa vzťahujú aj na budovy, ktoré nemajú charakter bytového domu, ak je v nich najmenej jedna tretina podlahovej plochy určená na bývanie a majú najmenej štyri byty. Ustanovenia tohto zákona sa primerane vzťahujú aj na iné budovy, ktoré nemajú charakter bytového domu s výnimkou § 7, 7a, 7b, 7c a 7d, § 29 a 29a ods. 1."."
Odôvodnenie: Podľa návrhu zákona sa ustanovenia tohto zákona vzťahujú aj na budovy, ktoré nemajú charakter bytového domu, ak je v nich najmenej jedna tretina podlahovej plochy určená na bývanie a majú najmenej štyri byty. Návrh zákona by sa tak nevzťahoval na budovy, ktoré nemajú charakter bytového domu a nenachádzajú sa v nich žiadne byty alebo menej ako štyri byty. Navrhuje sa preto úprava, ktorá obnoví doterajší právny stav, kedy sa zákon vzťahoval na všetky budovy vrátane všeobecných ustanovení týkajúcich sa správy budovy.
14. V článku II sa slová "1. marca 2014" nahrádzajú slovami "1. októbra 2014".
Odôvodnenie: Navrhujeme dátum účinnosti zákona na 1. október 2014 vzhľadom na plynutie účinnosti v návrhu zákona a po zohľadnení primeranej legisvakančnej lehoty, ktorú v podstate, na ktorej sme sa zhodli so zástupcami spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov a s predstaviteľmi ministerstva financií.
Toľko z mojej strany. Ďakujem.
Vystúpenie v rozprave
1.7.2014 o 14:03 hod.
Mgr. PhD.
Anton Martvoň
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, v podstate chcel by som taktiež vystúpiť k tomuto nášmu návrhu zákona, ktorým v podstate sa snažíme pomôcť ľuďom. Sú na to rôzne pohľady. Mal som dneska možnosť počuť pohľad pána poslanca Poliačika, ktorý sa vyjadril, že to nerobí až nejaké také problémy, keď sa stavia nad bytom, ktorý je na poslednom poschodí. No, samozrejme, je to jeden pohľad. Druhý pohľad je taký, že keď sa začne stavať nad bytom na ôsmom poschodí, tak aj s malými deťmi sa dotyčný presťahuje do väčšieho alebo do kľudnejšieho a potom matka, čo býva na ôsmom poschodí a nemá sa kde presťahovať, to musí strpieť; čiže, pán Poliačik, aj taký je prístup. Neviem, ako to bolo vo vašom prípade, ale v každom prípade väčšina ľudí, čo nám prichádzajú alebo prišli pripomienky, práve toto kritizuje, že oni musia strpieť potom niekoľko rokov tieto problémy, ktoré tu boli popísané kolegom Brixim, mnou aj kolegom Petrákom.
Zároveň chcem poukázať na to, že ten zákon zjavne má asi nejaké zuby alebo táto naša novela, keď už počas dnešného dňa viacerým našim kolegom poslancom vyvolávali už niektorí developeri z regiónov, že im to narobí problémy. To je pre mňa osobitne dobrá vizitka, že ten zákon bude teda účinný. To, že pán Hlina vystúpil a v podstate je tam prepojený alebo má niekoho v rodine, čo podniká v rámci Oravastavu alebo Oravstavu, neviem, ako sa volajú teraz tie jeho firmy, lebo mení to tak, aby zakryl bratranca s matkou pomaly, tak k tomu sa vyjadrovať nebudem. Dôležité je to, že pán Hlina prekrýva určitý biznis, ktorý majú developeri, a týmto spôsobom sa snaží poukázať na nedostatky zákona, len aby zakryl záujmy jeho kamarátov, priateľov a poprípade, poprípade jeho príbuzných.
Čo sa týka spoločnej správy, chcel by som sa vyjadriť. Odporučil by som pánovi spravodajcovi, ale aj plénu, aby o bodoch 1 až 6 spoločnej správy, aby sme ich neschválili, nakoľko s kolegom Brixim predkladáme, o chvíľku ho aj prečítam, spoločný pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý komplexnejšie rieši dané problematiky, reflektuje na des..., alebo teda skoro stovku pripomienok, ktorá nám prišla. Bol odsúhlasený aj, samozrejme, aj Združením spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ministerstvom financií a určitými odborníkmi, s ktorými sme to skonzultovali.
Dovoľte teda preto, aby som ten náš pozmeňujúci návrh poslancov NR SR Brixiho a Martvoňa k návrhu zákona poslancov Brixiho a Martvoňa, ktorým sa mení zákon č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 793, prečítal. Teda v súlade s ustanoveniami zákona NR SR č. 350/1996 o rokovacom poriadku v znení neskorších predpisov predkladáme nasledovný pozmeňujúci návrh k návrhu zákona poslancov NR SR Brixiho a Martvoňa, ktorým sa mení zákon č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov:
1. V názve zákona sa slová "mení zákon" nahrádzajú slovami "mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky" a vypúšťajú sa slová "a o zmene a doplnení niektorých zákonov".
Odôvodnenie: Ide o legislatívno-technickú pripomienku.
2. Úvodná veta v čl. I znie:
"Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 151/1995 Z. z., zákona č. 158/1998 Z. z., zákona č. 173/1999 Z. z., zákona č. 252/1999 Z. z., zákona č. 400/2002 Z. z., zákona č. 512/2003 Z. z., zákona č. 367/2004 Z. z., zákona č. 469/2005 Z. z., zákona č. 268/2007 Z. z., zákona č. 325/2007 Z. z., zákona č. 595/2009 Z. z., zákona č. 70/2010 Z. z. a zákona č. 69/2012 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:"
Odôvodnenie: Ide o legislatívno-technickú pripomienku, ktorou sa spresňuje názov zákona.
3. V čl. I bod 1 § 2 odsek 8 znie:
"(8) Prevádzkou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti a prostriedky určené na pravidelné udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku v stave spôsobilom na ich riadne užívanie; za prevádzku sa považujú aj povinné revízie technických zariadení podľa osobitného predpisu, 5a)."
Poznámka pod čiarou k odkazu 5a znie:
"5a) Napríklad zákon č. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov."
Odôvodnenie: Legislatívno-technická pripomienka, ktorou sa pojem "pozemok" nahrádza príslušnou legislatívnou skratkou zavedenou v § 2 ods. 6 zákona o vlastníctve bytov a do definície prevádzky sa dopĺňajú povinné revízie technických zariadení, ktoré sa vykonávajú podľa osobitných predpisov, ktoré sú vymenované v tejto predmetnej poznámke pod čiarou k odkazu 5a).
4. V čl. I sa za bod 2 vkladajú nové body 3 a 4, ktoré znejú:
"3. V § 8a ods. 4 prvá veta znie:
"Ak správca nepredloží vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcu sa domu, vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia v lehote podľa odseku 2, nemá až do ich predloženia nárok na platby za správu; nárok na platbu za správu nemá správca aj vtedy, ak nepredloží do 30. novembra bežného roka ročný plán opráv podľa § 8b ods. 2 písm. h) na nasledujúci kalendárny rok."
4. V § 8b sa odsek 2 dopĺňa" odsekom l, ktoré znie, teda pardon, sa dopĺňa "písmenom l), ktoré znie:
"l) priebežne zverejňovať na mieste v dome obvyklom v spoločných častiach domu alebo na webovom sídle správcu, ak ho má zriadené, postup pri obstarávaní tovarov a služieb v rámci zabezpečovania prevádzky, údržby, opravy, rekonštrukcie a modernizácie a pri všetkých iných činnostiach spojených so správou domu vrátane jednotlivých cenových ponúk."."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie: Ide o doplnené znenie § 8a ods. 4, ktorým sa sankcionuje správca v prípade, že vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome v lehote do 30. novembra nepredloží ročný plán opráv. Ak správca tento plán v stanovenej lehote nepredloží, nemá až do jeho predloženia nárok na platby za správu. Predloženie plánu opráv na nasledujúci rok súvisí aj so schvaľovaním potom toho, teda tej výšky preddavku do fondu opráv, prevádzky a údržby, ktorú si vlastníci podľa § 10 určujú spravidla na jeden rok vopred. Taktiež zakotvujeme tým aj povinnosť správcu na obvyklom vlastníkmi dostupnom mieste v spoločných častiach a spoločných zariadeniach bytového domu alebo na zriadenej internetovej stránke bytového domu priebežne zverejňovať postup pri obstarávaní tovarov a služieb v rámci zabezpečovania prevádzky, údržby, opravy a rekonštrukcie a modernizácie a pri všetkých iných činnostiach spojených so správou bytového domu navrhujeme zaviesť z dôvodu transparentnosti a zachovania konkurencie trhu pri obstarávaní týchto činností.
Bod 5 alebo teda 5. pozmeňujúci bod. V čl. I bod 3 v § 9 ods. 3 sa na konci prvej vety pripájajú tieto slová: "v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa trvalého alebo prechodného pobytu, číslo bytu, telefónne číslo, elektronická adresa, číslo účtu a kód banky".
V súlade s § 10 zákona č. 122/2013 spoločenstvo alebo správca môže spracovať aj osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby, ak účel spracúvania osobných údajov, okruh dotknutých osôb a zoznam osobných údajov ustanovuje osobitný zákon, a to len v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje tento osobitný zákon. Preto je potrebné spracúvané osobné údaje v zákone definovať ich presným zoznamom alebo rozsahom osobných údajov dotknutých osôb, ktoré je spoločenstvo alebo správca oprávnený spracúvať.
6. V čl. I bod 3 § 9 ods. 4 sa odkaz "12g)" nad slovom "zariadenia" nahrádza odkazom "5a)". Čiže o náhradu odkazu.
Poznámka pod čiarou k odkazu 12g) sa vypúšťa.
Odôvodnenie: Ide o spresnenie pojmu a o legislatívno-technické zmeny vzhľadom na novozavedenú poznámku pod čiarou 5a) a navrhovaným znením § 9.
7. V čl. I bod 6 v § 11 ods. 7 prvá veta znie:
"Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní umožniť odstránenie nedostatkov zistených kontrolou stavu bezpečnosti technického zariadenia, 5a), poznámka pod čiarou.
Odôvodnenie: Legislatívno-technické zmeny vzhľadom na novozavedenú poznámku pod čiarou 5a) a navrhovaným znením § 9 ods. 4 návrhu zákona týmto teda upresňujeme.
8. K čl. I bod 7 v § 14 odsek 4 znie:
"(4) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak hlasujú o zmluve o úvere a o každom dodatku k nej, o zmluve o zabezpečení úveru a o každom dodatku k nej, o zmluve o nájme a kúpe veci, ktorú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome užívajú s právom jej kúpy po uplynutí dojednaného času užívania a o každom dodatku k nej, o zmluve o stavbe alebo nadstavbe a o každom dodatku k nim, o zmene účelu užívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a o zmene formy výkonu správy; ak sa rozhoduje o nadstavbe alebo o stavbe v podkroví alebo povale, vyžaduje sa zároveň súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na najvyššom poschodí. Súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa vyžaduje pri rozhodovaní o prevode spoločných častí domu, spoločných zariadení domu alebo priľahlého pozemku alebo ich častí. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome na hlasovacej listine potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov; podpis vlastníka bytu a nebytového priestoru v dome môže overiť aj notár alebo obec."
Odôvodnenie: Týmto ustanove..., touto zmenou teda navrhujeme pojem "zmluva o leasingu" nahradiť pojmom "zmluva o nájme a kúpe veci, ktorú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome užívajú s právom jej kúpy po uplynutí dojednaného času užívania" z dôvodu, že právny poriadok Slovenskej republiky pojem zmluva o leasingu priamo nepozná. Preto sa, s prihliadnutím na odstránenie prípadných rozporných výkladov, navrhuje zakotviť zmluvný typ pomenovaný v predpisoch občianskeho práva. Teda dá sa povedať, že tá zmluva o leasingu, ide o nejaký nepomenovaný kontrakt, ktorý môže sa iným spôsobom premenovať, čiže zakotvili sme tam zmluvu, ktorá má jasnú definíciu a pomenovanie v Občianskom zákonníku.
Pri rozhodovaní o prevode spoločných častí domu, spoločných zariadení domu alebo priľahlého pozemku alebo ich častí sa bude vyžadovať súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome vzhľadom na to, že ide o podstatný zásah do výkonu spoluvlastníckych práv. Pri prevode spoluvlastníckeho podielu sa v zmysle § 140 Občianskeho zákonníka vyžaduje rozhodovanie všetkých spoluvlastníkov. Zároveň bol by aj problém na katastri, nakoľko pokiaľ by nebol súhlas všetkých spoluvlastníkov, teda pri tom prevode spoločných častí na inú osobu, tak by to nezavkladovali.
9. V čl. I bod 7 v § 14 ods. 7 prvá veta znie:
"Písomné hlasovanie môže vyhlásiť predseda, rada, správca alebo štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak na ich žiadosť nevyhlásil písomné hlasovanie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti."
10. V čl. I bod 7 v § 14 ods. 7 siedma veta znie:
"Po vykonaní písomného hlasovania správca, predseda, rada alebo zvolený zástupca jednej štvrtiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od skončenia písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým."
Odôvodnenie: Ide o upresnenie písomného hlasovania, ako aj potom procesného postupu z pohľadu zverejňovania a oznamovania výsledku tohto hlasovania.
11. V čl. I bod 7 v § 14 ods. 8 tretia veta znie:
"Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome sa môže zároveň na príslušnom súde domáhať dočasného pozastavenia účinnosti rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov podľa osobitného predpisu, 15a)", poznámka teda pod čiarou.
Poznámka pod čiarou k odkazu 15a) teda znie:
"15a) § 74 až 77a zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov."
Odôvodnenie: Vypustenie tretej vety z navrhovaného znenia, hovoriacej o tom, že rozhodnutie vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výške preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, ktoré je napadnuté na súde, by bolo vykonateľné až po rozhodnutí súdu, ktoré potvrdí rozhodnutie vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, navrhujeme v podstate týmto spôsobom vypustiť najmä z dôvodu, že podľa názorov z odborných kruhov a právnej obce by sa tak na značnú dobu zablokovalo prijatie rozhodnutí týkajúcich sa prevádzky, údržby a opráv bytových domov. Nová tretia veta však zdôrazňuje možnosť využitia súčasnej právnej úpravy zakotvenej v § 76 OSP, kde je zakotvená možnosť, kedy prehlasovaný vlastník môže sa obrátiť na príslušný súd s návrhom na vydanie predbežného opatrenia, o ktorom bude rozhodovať do 30 dní; teda súd.
Čiže tu sme vyhoveli odbornej verejnosti, ktorá nám poukazovala na to, že v podstate, aby tá vykonateľnosť toho uznesenia prijatého na schôdzi a ktoré bolo napadnuté na súde, aby mohla byť odložená len na základe predbežného opatrenia.
12. V čl. I bod 8 § 18 ods. 1 sa slová "sa stanoví ako východisková hodnota stavby znaleckým posudkom" nahrádzajú slovami "stanoví sa jeho východisková hodnota znaleckým posudkom".
Odôvodnenie: Ide o gramatickú a pojmovú úpravu navrhovaného textu v súlade so znením vyhlášky Ministerstva spravodlivosti SR č. 492/2004, čiže ide iba o zosúladenie.
13. V čl. I bod 9 znie:
"9. V § 24 odsek 1 znie:
"(1) Ustanovenia tohto zákona týkajúce sa bytového domu sa vzťahujú aj na budovy, ktoré nemajú charakter bytového domu, ak je v nich najmenej jedna tretina podlahovej plochy určená na bývanie a majú najmenej štyri byty. Ustanovenia tohto zákona sa primerane vzťahujú aj na iné budovy, ktoré nemajú charakter bytového domu s výnimkou § 7, 7a, 7b, 7c a 7d, § 29 a 29a ods. 1."."
Odôvodnenie: Podľa návrhu zákona sa ustanovenia tohto zákona vzťahujú aj na budovy, ktoré nemajú charakter bytového domu, ak je v nich najmenej jedna tretina podlahovej plochy určená na bývanie a majú najmenej štyri byty. Návrh zákona by sa tak nevzťahoval na budovy, ktoré nemajú charakter bytového domu a nenachádzajú sa v nich žiadne byty alebo menej ako štyri byty. Navrhuje sa preto úprava, ktorá obnoví doterajší právny stav, kedy sa zákon vzťahoval na všetky budovy vrátane všeobecných ustanovení týkajúcich sa správy budovy.
14. V článku II sa slová "1. marca 2014" nahrádzajú slovami "1. októbra 2014".
Odôvodnenie: Navrhujeme dátum účinnosti zákona na 1. október 2014 vzhľadom na plynutie účinnosti v návrhu zákona a po zohľadnení primeranej legisvakančnej lehoty, ktorú v podstate, na ktorej sme sa zhodli so zástupcami spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov a s predstaviteľmi ministerstva financií.
Toľko z mojej strany. Ďakujem.
Autorizovaný
14:20
Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:20
Zoltán DanišV ďalšom ovšem chcem dodať ešte – a to možno vyvolalo a to nás pomýlilo, a preto boli také silné emocionálne vystúpenia v rozprave –, v následnom stavebnom konaní sa však už vyžaduje súhlas prakticky všetkých, všetkých vlastníkov. Pokiaľ tak nie je, stavebný úrad nezaháji stavebné konanie. Ten vlastník, ktorý má námietku proti uvažovanej stavbe, samozrejme, môže svoju námietku uplatniť na príslušnom súde, tuším aj dneska je to do dvoch týždňov. Ten potom rozhodne o oprávnenosti tej námietky a tým prakticky o tom, či stavebné povolenie na realizáciu už vlastnej stavby, nadstavby alebo stavby bude vydané.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
1.7.2014 o 14:20 hod.
Ing.
Zoltán Daniš
Videokanál poslanca
Ďakujem, pán predsedajúci. Chcem kolegovi Martvoňovi povedať, že rozhodne podporujem tento zákon, to úvodom. Veľa emócií v rozprave vyvolal práve § 14 odstavec 4, nechcem to doslova tuná čítať, ale v krátkosti, keď vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia dvojtretinovou väčšinou, avšak keď sa rozhoduje o nadstavbe alebo stavbe, tak sa vyžaduje zároveň súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov na najvyššom poschodí. Chcem prakticky podčiarknuť, že je to logické, lebo prakticky títo vlastníci sú dotknutí najviac tou uvažovanou stavbou.
V ďalšom ovšem chcem dodať ešte – a to možno vyvolalo a to nás pomýlilo, a preto boli také silné emocionálne vystúpenia v rozprave –, v následnom stavebnom konaní sa však už vyžaduje súhlas prakticky všetkých, všetkých vlastníkov. Pokiaľ tak nie je, stavebný úrad nezaháji stavebné konanie. Ten vlastník, ktorý má námietku proti uvažovanej stavbe, samozrejme, môže svoju námietku uplatniť na príslušnom súde, tuším aj dneska je to do dvoch týždňov. Ten potom rozhodne o oprávnenosti tej námietky a tým prakticky o tom, či stavebné povolenie na realizáciu už vlastnej stavby, nadstavby alebo stavby bude vydané.
Ďakujem.
Autorizovaný
14:23
Uvádzajúci uvádza bod 14:23
Otto BrixiČo sa týka zverejňovania neplatičov, ja už som sa vyjadril v úvodnom slove, pani kolegyňa Mezenská, že my sme zverejňovanie neplatičov aj z dôvodu zachovania nejakej sociálnej a ekonomickej integrity jednotlivca vypustili, keďže to vyvolávalo pomerne, pomerne silné emócie, a ja si uvedomujem, že nie každý v tejto krajine má, nespláca, nespláca samotné príspevky do fondu opráv z objektívneho dôvodu. Len v krátkosti, čo sa týka, čo sa týka samotných, odstraňovania opráv, ktoré ste namietali, ja si nemyslím, že môže dôjsť k akémukoľvek zneužívaniu peňazí, lebo všetky tieto veci už dnes, i rozsah, i povinnosti správcu upravuje samotná zmluva o správe bytového domu a každý exaktný úkon – či už správcu, alebo spoločenstva – musí byť schvaľovaný samotnými vlastníkmi bytov.
Ja by som chcel povedať na margo tých emócií, ktoré tu boli, že tento zákon, akokoľvek sa na to budete dívať, je zákon, ktorý má jednu jedinú snahu, a to je pomôcť ľuďom. Ja nespochybňujem to, že tu mohla vyvstať nejaká emócia aj v dôsledku toho, čo hovoril pán poslanec Martvoň, a teraz sa nechcem dotknúť nikoho konkrétneho, lebo je faktom, že asi sa ten zákon dotkne niektorých developerských spoločností, ktoré dnes pomerne nadivoko na Slovensku v tejto, v tomto segmente podnikali, ale napriek tomu všetkému si myslím, že ten zákon je o ľuďoch, je pre ľudí, a pripúšťam, že nepojednáva o tak možno širokom diapazóne tých problémov, ktoré v súvislosti s vlastníctvom bytov na Slovensku sú, ale to ani nebol záujem predkladateľa, ktorý už beztak rozšíril z tej pôvodnej verzie, ktorá tu bola minulý rok v lete, na tú verziu, v ktorej sme dnes. Takže pokiaľ bude z vašej strany záujem, ja milerád, hovorím za seba, môžme tento zákon kedykoľvek, čo sa týka ďalších vecí, otvoriť, ale, poprosím, po širokej diskusii, keďže sa to týka, tak ako povedal pán poslanec Hlina, skutočne veľkého množstva ľudí a je veľmi ťažké povedať na jednom prípade, akú môže mať samotnú formu a dopad ktorékoľvek ustanovenie zmeny tohto zákona.
Ďakujem pekne.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ctené kolegyne, kolegovia, ja sa iba okrajom chcem dotknúť k tomu, čo povedala pani kolegyňa Mezenská, keďže tu nebola, faktickú poznámku som nemal uplatniť voči komu. Na úvod by som chcel povedať, že ja si teda veľmi vážim ten jej pozmeňujúci návrh, ktorý mal isté odborné ratio, ale nemôžem ho podporiť z toho dôvodu, že sa mi dostal na stôl teraz a my sme s kolegom Martvoňom minulý týždeň zvolali stretnutie všetkých poslancov, všetkých poslaneckých klubov za účelom vyjasnenia si presne odborných pozícií. Táto pozvánka išla v stredu, išla v štvrtok, išla na poslanecké kluby a stretnutie bolo ráno v piatok o deviatej. Na toto stretnutie sa dostavil, prosím, jeden poslanec, a to bol pán kolega Přidal. Takže nemôžem sa baviť o tak rozsiahlom pozmeňujúcom návrhu, aký vzniesla pani poslankyňa Mezenská, lebo absolútne nepoznám jeho ani obsah, ani nadväznosť, zasahuje do tak vážnych spotrebiteľských a obchodnoprávnych vecí, že jednoducho milerád by som, ale nemám vedomosť o tom, aký môže mať tento pozmeňujúci návrh dopad, a nie som schopný ho teraz do hlasovania posúdiť, keďže tento návrh sme riešili s veľkým množstvom subjektov tretieho sektoru aj ministerstva financií a pokiaľ nemám od nich stanovisko, ja do takýchto vecí asi ísť nemôžem.
Čo sa týka zverejňovania neplatičov, ja už som sa vyjadril v úvodnom slove, pani kolegyňa Mezenská, že my sme zverejňovanie neplatičov aj z dôvodu zachovania nejakej sociálnej a ekonomickej integrity jednotlivca vypustili, keďže to vyvolávalo pomerne, pomerne silné emócie, a ja si uvedomujem, že nie každý v tejto krajine má, nespláca, nespláca samotné príspevky do fondu opráv z objektívneho dôvodu. Len v krátkosti, čo sa týka, čo sa týka samotných, odstraňovania opráv, ktoré ste namietali, ja si nemyslím, že môže dôjsť k akémukoľvek zneužívaniu peňazí, lebo všetky tieto veci už dnes, i rozsah, i povinnosti správcu upravuje samotná zmluva o správe bytového domu a každý exaktný úkon – či už správcu, alebo spoločenstva – musí byť schvaľovaný samotnými vlastníkmi bytov.
Ja by som chcel povedať na margo tých emócií, ktoré tu boli, že tento zákon, akokoľvek sa na to budete dívať, je zákon, ktorý má jednu jedinú snahu, a to je pomôcť ľuďom. Ja nespochybňujem to, že tu mohla vyvstať nejaká emócia aj v dôsledku toho, čo hovoril pán poslanec Martvoň, a teraz sa nechcem dotknúť nikoho konkrétneho, lebo je faktom, že asi sa ten zákon dotkne niektorých developerských spoločností, ktoré dnes pomerne nadivoko na Slovensku v tejto, v tomto segmente podnikali, ale napriek tomu všetkému si myslím, že ten zákon je o ľuďoch, je pre ľudí, a pripúšťam, že nepojednáva o tak možno širokom diapazóne tých problémov, ktoré v súvislosti s vlastníctvom bytov na Slovensku sú, ale to ani nebol záujem predkladateľa, ktorý už beztak rozšíril z tej pôvodnej verzie, ktorá tu bola minulý rok v lete, na tú verziu, v ktorej sme dnes. Takže pokiaľ bude z vašej strany záujem, ja milerád, hovorím za seba, môžme tento zákon kedykoľvek, čo sa týka ďalších vecí, otvoriť, ale, poprosím, po širokej diskusii, keďže sa to týka, tak ako povedal pán poslanec Hlina, skutočne veľkého množstva ľudí a je veľmi ťažké povedať na jednom prípade, akú môže mať samotnú formu a dopad ktorékoľvek ustanovenie zmeny tohto zákona.
Ďakujem pekne.
Autorizovaný
14:26
Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:26
Alojz HlinaProsím vás, ľudia by aj rozmýšľali, zajtra sem prídete, budete privatizovať, budeme o tom rozprávať. Názory sú rôzne, vodu, a ešte budú ľudia rozmýšľať, čo sa dá ešte sprivatizovať. No dneska prebieha privatizácia striech bytových domov! Dneska SMER v parlamente privatizuje strechy bytových domov a sprivatizuje ich v prospech vlastníkov bytov pod nimi. Však to treba korektne povedať, že je to tak. Proste to, čo je vložené do zákona, v zásade, de iure, či teda po právnej stránke nie, ale fakticky sú, de facto sú vlastníkmi toho, lebo bez nich sa ani nič neudeje na tom, no proste sprivatizujete dneska strechy bytových domov. Treba to proste takto povedať.
Tam tie rituálne tanečky, čo tu niekto splieta, už ja si vypočujem, to tie dve minúty vydržím, ale naozaj proste vy ste do pol roka sem, prídete s novelou, budete sa možno, ani nebudete sa hanbiť, poviete, že neviem čo. Ale takto sa legislatíva nerobí, to by sme sa mohli naučiť!
A ešte chcem povedať starostom, spravodajcuje to primátor. Viete, čo sa stane? Stane sa to, že tí ľudia, keď zistia, že ak je paralyzovaný celý ten proces, tak začnú chodiť za primátorom, za starostom. Povedia, že čo máme robiť, však ten Fero na tom najvyššom, však tomu, ten blbne tak, že nám to nechce dovoliť. On povie, nič nemôžem. Ale poradím tým starostom. Povedzte, to je blbý návrh zákona, ktorý bol prijatý v parlamente dňa, dneska je prvého, ak sa nemýlim... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
1.7.2014 o 14:26 hod.
Alojz Hlina
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne. Dovoľte uviesť, že takto sa legislatíva nerobí, že tesne pred hlasovaním a prijatím hovoríte, že ste pripravení. Čo by povedal taký Mojžiš, keď ešte si teraz pamätáme, že, to naozaj niekedy žasnem. Vy ste do pol roka tu, možno vy nie, niekto sem príde, možno to napcháte niekomu ako nepriamu novelu, kde toto ustanovenie, nešťastné ustanovenie s tým podmieneným súhlasom stade vypustíte. Do pol roka je môj odhad. Možno o niečo skôr.
Prosím vás, ľudia by aj rozmýšľali, zajtra sem prídete, budete privatizovať, budeme o tom rozprávať. Názory sú rôzne, vodu, a ešte budú ľudia rozmýšľať, čo sa dá ešte sprivatizovať. No dneska prebieha privatizácia striech bytových domov! Dneska SMER v parlamente privatizuje strechy bytových domov a sprivatizuje ich v prospech vlastníkov bytov pod nimi. Však to treba korektne povedať, že je to tak. Proste to, čo je vložené do zákona, v zásade, de iure, či teda po právnej stránke nie, ale fakticky sú, de facto sú vlastníkmi toho, lebo bez nich sa ani nič neudeje na tom, no proste sprivatizujete dneska strechy bytových domov. Treba to proste takto povedať.
Tam tie rituálne tanečky, čo tu niekto splieta, už ja si vypočujem, to tie dve minúty vydržím, ale naozaj proste vy ste do pol roka sem, prídete s novelou, budete sa možno, ani nebudete sa hanbiť, poviete, že neviem čo. Ale takto sa legislatíva nerobí, to by sme sa mohli naučiť!
A ešte chcem povedať starostom, spravodajcuje to primátor. Viete, čo sa stane? Stane sa to, že tí ľudia, keď zistia, že ak je paralyzovaný celý ten proces, tak začnú chodiť za primátorom, za starostom. Povedia, že čo máme robiť, však ten Fero na tom najvyššom, však tomu, ten blbne tak, že nám to nechce dovoliť. On povie, nič nemôžem. Ale poradím tým starostom. Povedzte, to je blbý návrh zákona, ktorý bol prijatý v parlamente dňa, dneska je prvého, ak sa nemýlim... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Autorizovaný
14:28
Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:28
Anton MartvoňNa druhej strane, nič si z toho nerob, že tu niekto hovorí, že máme debilný návrh zákona. Zvlášť, keď je to od človeka, ktorý tu búcha po štátnom znaku topánkou a vystupuje tak, ako vystupuje. Ja chápem, že ho to veľmi, pán poslanec Brixi, že niekoho tu veľmi štve to, že proste jeho rodinná firma príde o nejaký biznis, ale ak tu niekto chce privatizovať, tak zjavne asi niekto tu má nejaké sny o privatizácii, ktoré mu nevyšli v minulosti vzhľadom na to, že získal iba jeden byt v Starom Meste.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
1.7.2014 o 14:28 hod.
Mgr. PhD.
Anton Martvoň
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán poslanec Brixi, dovoľ, aby som s tebou súhlasil vo vzťahu k tvojmu názoru voči pozmeňováku pani poslankyne Mezenskej, je rozsiahly. Niektoré veci sme riešili, niektoré sa nedajú v tomto momente riešiť. K prijatiu nášho zákona alebo teda tomu, že sme ho predložili a prišli aj s týmto pozmeňovákom, u nás predchádzala dlhá diskusia so Združením spoločenstiev vlastníkov bytov, nebytových priestorov. Kolega Brixi robil odbornú konferenciu v Košiciach na túto tému. Kontaktovali nás viacerí odborníci. Konzultovali sme niektoré veci aj na príslušných odborných fórach. Pripomienky nám poslali dokonca aj autori alebo spoluautori komentára k zákonu o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, čiže nedá sa, tento zákon má veľa nedostatkov, teda platný zákon, nedá sa všetko naraz upraviť, ale je tu zasa priestor, pán poslanec Brixi, aby, ako si povedal, aby sa hľadali ešte ďalšie riešenia a pomoci občanom.
Na druhej strane, nič si z toho nerob, že tu niekto hovorí, že máme debilný návrh zákona. Zvlášť, keď je to od človeka, ktorý tu búcha po štátnom znaku topánkou a vystupuje tak, ako vystupuje. Ja chápem, že ho to veľmi, pán poslanec Brixi, že niekoho tu veľmi štve to, že proste jeho rodinná firma príde o nejaký biznis, ale ak tu niekto chce privatizovať, tak zjavne asi niekto tu má nejaké sny o privatizácii, ktoré mu nevyšli v minulosti vzhľadom na to, že získal iba jeden byt v Starom Meste.
Autorizovaný
14:30
Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:30
Helena MezenskáJa chcem poukázať na to, že aj napriek tomu, že ste zdôrazňovali, že ste komunikovali v širokej diskusii o príprave tohto zákona, tak ste komunikovali iba s jedným vybraným Združením spoločenstiev vlastníkov bytov a my tu máme aj iné reprezentatívne asociácie. Asociácia spotrebiteľských subjektov, s ňou nikto nekomunikoval, Asociácia užívateľov služieb, regionálne združenia, ktoré sa špeciálne a špecificky zameriavajú len na bytové služby. Takže vo vlastnom záujme, ja si myslím, že je to tak dôležitý zákon, ktorým sa bude musieť riadiť polovica slovenského obyvateľstva, ktorá žije v bytovkách, je natoľko dôležitý, že nechajme si čas, dopracujte tie návrhy, ktoré považujete za racionálne a vecné. Ja si myslím, že nič sa nestane, keď sa bude o tomto návrhu zákona hlasovať zajtra a pripravme ten zákon v skompletizovanej, ucelenej podobe tak, aby sa podľa neho mohli účastníci zmluvných vzťahov pri prevádzke a údržbe domu riadne a jednoznačne riadiť. Neuznávam pádnosť vašich argumentov, sú bezvecné.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
1.7.2014 o 14:30 hod.
Mgr.
Helena Mezenská
Videokanál poslanca
Poslanec Brixi, pán poslanec Martvoň, ja nemôžem akceptovať dôvody, ktoré ste uviedli preto, aby ste nezohľadnili pripravený pozmeňujúci a doplňujúci návrh. Je to..., nie sú to pre mňa pádne argumenty, pretože týmito zdôvodneniami vy spochybňujete význam druhého čítania. Ak sa pripraví takýto pozmeňujúci návrh a vás zaujal, tak si nechajme čas na to, aby ste ich skompletizovali a dopracovali, doplnili do už vystavaného návrhu zákona a odložme to hlasovanie na neskôr.
Ja chcem poukázať na to, že aj napriek tomu, že ste zdôrazňovali, že ste komunikovali v širokej diskusii o príprave tohto zákona, tak ste komunikovali iba s jedným vybraným Združením spoločenstiev vlastníkov bytov a my tu máme aj iné reprezentatívne asociácie. Asociácia spotrebiteľských subjektov, s ňou nikto nekomunikoval, Asociácia užívateľov služieb, regionálne združenia, ktoré sa špeciálne a špecificky zameriavajú len na bytové služby. Takže vo vlastnom záujme, ja si myslím, že je to tak dôležitý zákon, ktorým sa bude musieť riadiť polovica slovenského obyvateľstva, ktorá žije v bytovkách, je natoľko dôležitý, že nechajme si čas, dopracujte tie návrhy, ktoré považujete za racionálne a vecné. Ja si myslím, že nič sa nestane, keď sa bude o tomto návrhu zákona hlasovať zajtra a pripravme ten zákon v skompletizovanej, ucelenej podobe tak, aby sa podľa neho mohli účastníci zmluvných vzťahov pri prevádzke a údržbe domu riadne a jednoznačne riadiť. Neuznávam pádnosť vašich argumentov, sú bezvecné.
Ďakujem.
Autorizovaný
14:34
Vystúpenie spoločného spravodajcu 14:34
Ľudovít KaníkVychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako...
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali s lehotou do 4. septembra 2014 a gestorský výbor s lehotou do 8. septembra 2014.
Prosím, pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Vystúpenie spoločného spravodajcu
1.7.2014 o 14:34 hod.
Ing.
Ľudovít Kaník
Videokanál poslanca
Vážený pán predsedajúci, páni poslanci, pani poslankyňa, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre sociálne veci za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 1052. V menovanom súvise si dovoľujem predložiť informáciu k návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali s lehotou do 4. septembra 2014 a gestorský výbor s lehotou do 8. septembra 2014.
Prosím, pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Autorizovaný
14:42
Uvádzajúci uvádza bod 14:42
Daniel LipšicNa jednej strane táto legislatívna povinnosť pre zdravotníckych pracovníkov je nevyhnutná aj z hľadiska ochrany zdravia pacientov, na strane druhej jej veľkým problémom je vysoká finančná náročnosť. Splnenie podmienok sústavného vzdelávania vo výške 250 kreditov si vyžaduje absolvovanie početných školení, seminárov a kongresov. Účasť na odborných podujatiach zameraných na prezentáciu farmaceutického výrobku s účasťou výrobcu liekov sa nepovažuje za sústavné vzdelávanie.
Lekári, ktorí majú postavenie samostatne zárobkovo činných osôb, si majú možnosť v zmysle príslušných zákonov náklady na vzdelávanie zahrnúť do svojich daňových výdavkov. Je demotivujúce a zároveň aj diskriminačné, že lekári, ktorí sú zamestnancami v zmysle Zákonníka práce, takúto možnosť nemajú.
Zámerom navrhovanej novely, navrhovanej právnej úpravy je legislatívne zakotviť možnosť, aby si lekári v postavení zamestnancov mohli výdavky a náklady podriadené nadobudnutiu svojej špecializácie zahrnúť do základu dane a tým zároveň znížiť odvádzanú daň zo svojich príjmov, čo by im výrazným spôsobom uľahčilo splnenie si svojej zákonnej povinnosti. Cieľom navrhovanej právnej úpravy je reflektovať na situáciu mladých lekárov, na ktorých súčasná legislatíva kladie vysoké nároky ohľadne dosiahnutej špecializácie a certifikačných pracovných činností. Pritom práve mladí lekári väčšinou nemajú dostatok finančných prostriedkov na úhradu ich vzdelávania, čo je aj podstatným dôvodom ich migrácie do zahraničia. Lekár bez požadovanej špecializácie pritom nemôže samostatne vykonávať lekársku prax a stáva sa de facto lacnou a často zneužívanou pracovnou silou pre nemocnice na Slovensku. Tisíce mladých absolventov lekárskych fakúlt odišlo do zahraničia za lepšími pracovnými podmienkami, najmä pre nefunkčný systém špecializačnej prípravy. Dôsledkom tejto migrácie je zhoršujúca sa veková štruktúra slovenských lekárov, a to najmä v nemocniciach. Súčasná úprava v oblasti sústavného vzdelávania sa zdravotníckych pracovníkov je zo súčasného, ale aj z dlhodobého pohľadu neudržateľná a pre slovenské zdravotníctvo do veľkej miery devastačná, na čo chce reflektovať predložená právna úprava.
Milé kolegyne, vážení kolegovia, budem rád, ak ju podporíte a posuniete do druhého čítania. Ďakujem veľmi pekne.
Uvádzajúci uvádza bod
1.7.2014 o 14:42 hod.
JUDr. LL.M.
Daniel Lipšic
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, milé kolegyne, vážení kolegovia, slovenská právna úprava, ale aj európske smernice kladú veľký dôraz na zabezpečenie celoživotného vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, a to z pochopiteľného dôvodu poskytovania zdravotnej starostlivosti podľa moderných poznatkov lekárskej vedy a prevencie potenciálneho poškodenia pacientov. Ďalšie vzdelávanie zdravotníckeho pracovníka zahŕňa špecializačné štúdium na výkon špecializovaných pracovných činností, certifikačnú prípravu na výkon certifikovaných pracovných činností a sústavné vzdelávanie. Zdravotnícki pracovníci sú povinní sa ďalej vzdelávať podľa príslušných zákonov, ktoré aj definujú sústavné vzdelávanie ako priebežné obnovovanie, prehlbovanie, udržiavanie získanej odbornej spôsobilosti. Zdravotnícky pracovník si túto povinnosť splní napĺňaním jednotlivých zložiek sústavného vzdelávania, ktoré sú definované v našich právnych predpisoch. Sústavné vzdelávanie sa hodnotí výsledkom "splnil", ak získa za hodnotené obdobie 250 kreditov. Zámerom tohto vzdelávania lekárov vo verejnom zdravotníctve je predovšetkým zvyšovanie odbornej spôsobilosti, rozširovanie ich teoretických a praktických zručností, dopĺňanie nových vedeckých poznatkov v oblasti zdravotníctva, aby svoju prácu mohli vykonávať na čo najvyššej profesionálnej úrovni.
Na jednej strane táto legislatívna povinnosť pre zdravotníckych pracovníkov je nevyhnutná aj z hľadiska ochrany zdravia pacientov, na strane druhej jej veľkým problémom je vysoká finančná náročnosť. Splnenie podmienok sústavného vzdelávania vo výške 250 kreditov si vyžaduje absolvovanie početných školení, seminárov a kongresov. Účasť na odborných podujatiach zameraných na prezentáciu farmaceutického výrobku s účasťou výrobcu liekov sa nepovažuje za sústavné vzdelávanie.
Lekári, ktorí majú postavenie samostatne zárobkovo činných osôb, si majú možnosť v zmysle príslušných zákonov náklady na vzdelávanie zahrnúť do svojich daňových výdavkov. Je demotivujúce a zároveň aj diskriminačné, že lekári, ktorí sú zamestnancami v zmysle Zákonníka práce, takúto možnosť nemajú.
Zámerom navrhovanej novely, navrhovanej právnej úpravy je legislatívne zakotviť možnosť, aby si lekári v postavení zamestnancov mohli výdavky a náklady podriadené nadobudnutiu svojej špecializácie zahrnúť do základu dane a tým zároveň znížiť odvádzanú daň zo svojich príjmov, čo by im výrazným spôsobom uľahčilo splnenie si svojej zákonnej povinnosti. Cieľom navrhovanej právnej úpravy je reflektovať na situáciu mladých lekárov, na ktorých súčasná legislatíva kladie vysoké nároky ohľadne dosiahnutej špecializácie a certifikačných pracovných činností. Pritom práve mladí lekári väčšinou nemajú dostatok finančných prostriedkov na úhradu ich vzdelávania, čo je aj podstatným dôvodom ich migrácie do zahraničia. Lekár bez požadovanej špecializácie pritom nemôže samostatne vykonávať lekársku prax a stáva sa de facto lacnou a často zneužívanou pracovnou silou pre nemocnice na Slovensku. Tisíce mladých absolventov lekárskych fakúlt odišlo do zahraničia za lepšími pracovnými podmienkami, najmä pre nefunkčný systém špecializačnej prípravy. Dôsledkom tejto migrácie je zhoršujúca sa veková štruktúra slovenských lekárov, a to najmä v nemocniciach. Súčasná úprava v oblasti sústavného vzdelávania sa zdravotníckych pracovníkov je zo súčasného, ale aj z dlhodobého pohľadu neudržateľná a pre slovenské zdravotníctvo do veľkej miery devastačná, na čo chce reflektovať predložená právna úprava.
Milé kolegyne, vážení kolegovia, budem rád, ak ju podporíte a posuniete do druhého čítania. Ďakujem veľmi pekne.
Autorizovaný