42. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie v rozprave
10.11.2014 o 18:14 hod.
Mgr.
Jozef Viskupič
Videokanál poslanca
Ďakujem. Spôsoby rokovania parlamentu niekedy vedia naozaj prekvapiť, a keď sa človek chystá na vystúpenie 7.15 ráno, tak sa dostane na rad 18.14 večer. Nechcem veľmi zdržovať a bola mi osudom prisúdená možnosť vystúpiť ako posledný z ústne prihlásených poslancov pri téme odvolania predsedu vlády, a preto by som chcel voľne nadviazať na svoje vystúpenie, ktoré som mal v ústnej rozprave, a skúsil po podľa mňa dosť plodnej, nech to budeme interpretovať z akejkoľvek roviny, plodnej diskusie, ktorá ad jedna splnila z môjho pohľadu minimálne ten účel, že bolo dostatočne rázne poukázané na to, že neblahý stav spoločnosti, ktorá môže byť označená tak, že sú v nej veľmi zarastené korupčné prvky, nie je dobrá, a preto sa plénum parlamentu touto témou zaoberá už tretí deň.
Chcel by som povedať, že hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti má túto tému zapísanú vo svojom DNA a dokonca mandáty poslancov, ktorí sú v našom klube, boli získavané aj tým, že sme šli s jednou zásadnou misiou, či už v programe, alebo v našej kampani, v roku 2012, a to bolo, nedovoľme alebo zabráňme politikom rozkrádať Slovensko.
Preto chcel som povedať, že ospravedlňte nás, ale nie, to by nebolo správne slovo, chcem povedať, že skúste pochopiť, že ľudia z hnutia Obyčajní ľudia, vaše kolegyne a kolegovia poslanci jednoducho pri téme, ktorá sa na základe vystúpenia dvoch odvážnych ľudí z Piešťan objavila, jednoducho museli konať tak, že žiadali vyvodenie podpisom pod zvolanie tejto schôdze, vyvodenie silnej politickej zodpovednosti, a to až po úroveň predsedu vlády, a tým pádom aj celej vlády.
Ja by som chcel povedať, že v rámci tohoto záväzku voči voličom, viem, že vy máte, pani poslankyňa a páni poslanci zo SMER-u, svoje záväzky a takisto ostatné politické projekty a subjekty, ktoré sú tu, svoje, je téma, ktorú u nás aj personálne reprezentuje Ján Mičovský, ktorý takisto vystúpil dvakrát, je téma korupcie veľmi podstatná vec, a preto toľko času sme venovali aj počas vystúpení tejto schôdze.
Nestalo sa ani raz, preto tu musíme hovoriť o vecnosti, že by sme v rámci rozpráv čítali nejaké telefónne zoznamy alebo sa snažili tému odkloniť inde, ako bola. Každý poslanec vystupoval k veci a k podstate. A tá podstata podľa mňa je, že, ak by som to zhrnul, tak tá podstata bola o tom, že kritika politicky nominovaných ľudí, ktorých sme na základe videa videli, že toto nerobí dobre, lebo potom sa tá politická zodpovednosť pri politicky nominovaných ľuďoch nesie až po predsedu vlády, a tú hanbu, ktorú urobil jednej správnej rade pán doktor Straka, je absolútne evidentná.
Martin Fecko rozprával o politických nomináciách a k ich zhubnému pôsobeniu v slovenskom politickom, ako aj v spoločenskom živote dosť obsiahlo, čiže, áno, toto súvisí, lebo my máme politické nominácie za korupciu. Máme, pretože vytvára to jemný a niekedy brutálny prepojený systém poslušnosti systému "ruka ruku myje", a preto je dôležité, aby sme toto pomenovali a my sa to snažíme pomenovávať opakovane a snažíme sa v tomto aj zamerať našu legislatívnu činnosť.
Čo chcem povedať, ďalšia vec, ktorá pri odvolávaní a podozreniach pri korupčnom správaní, ktorý považujeme za systém, sú dôležité dva body. Hovoril som o tom v predchádzajúcom vstupe, a to je, že mali by sme zaviesť a naozaj ľudia, či volia SMER, alebo nás, alebo kohokoľvek, volajú po vyvodzovaní hmotnej a trestnoprávnej zodpovednosti ľudí, ktorí zlyhávajú vo funkciách, ktoré dostávajú pri správe verejných vecí. A hmotná zodpovednosť v konštrukcii, ktorú ponúkame, hovorí ad jedna o možnom treste, ale zároveň o ochrane konkrétneho človeka vo výkonnej funkcii, a to tým spôsobom, že môže sa vyskytnúť akýkoľvek finančný tlak, ak to bude zosobnené aj do jeho vrecka, alebo v prípade trestnoprávnej zodpovednosti aj za to, že bude musieť čeliť reálnemu uväzneniu, tak je to ochrana s tým, že povie lobistovi, korupčníkovi, že, nie, nemôžem urobiť to, čo po mne žiadaš, pretože ad jedna sa môžem zadlžiť, ad dva môžem skončiť vo väzení.
Čiže aj pri téme odvolávania toto sú systémové kroky. Musím povedať, že, áno, po vystúpení podpredsedu vlády Kaliňáka je jasné, že nejaké a pomaly sa možno aj pod tlakom predkladania legislatívnych zámerov aj z nášho hnutia, napríklad pri ochrane ohlasovateľov, sa dejú, no ale musíme ísť ďalej. A mám pocit, že tuto bude treba nájsť omnoho hlbšiu politickú vôľu, aby sa tak stalo.
Preto, aby som zbytočne neťahal čas, by som chcel povedať, že je dôležité, akým spôsobom náš systém politických strán u nás funguje. A ja si dovolím, keďže často tu zaznievali aj hlasy, že ako keby sme prichádzali čistí a nepokrytí a že treba sa pozrieť, kto rozpráva, si pomôcť aj možno iným človekom, ktorý nie je v tejto sále, a dovolím si ho zacitovať, ktorý hovorí o tejto veci, o politických nomináciách, o korupčnom systéme, o nedôstojnosti parlamentu. A hovoril to už za prvej republiky, a raz som ho tu citoval a dnes sa mi žiada zopakovať tento citát, pretože úzko súvisí s témou, ktorú tu preberáme. A myslím si, že lepšie ako Karol Čapek to vyjadriť neviem, preto si pomôžem.
Karol Čapek hovorí ohľadom parametrov parlamentarizmu asi nasledovné: "Ponižuje nás nedôstojnosť parlamentu, ktorý i štátne záležitosti uskutočňuje straníckym handlom. Ponižuje nás taký parlamentný systém, v ktorom hrubé a vysoko honorované majority by potreby štátu najradšej hájili iba vo svoj vlastný prospech. Ponižuje a skľučuje nás prízemnosť politického jednania, ktoré ak ide vysoko nad domáce a úzke záujmy strán a ktorý politickým exponentom neprináša žiadny prospech alebo im to je ľahostajné ako chalúpnikovi avionetika. Ponižuje nás samozrejmosť, s ktorou politickí machri prijímajú fakt, že štát je odovzdávaný stranám a ich potentátom k absolútnej exploatácii. Ponižuje nás osobná úroveň mnohých, z ktorých strany urobili vladárov nad vecami národa. Ponižuje nás forma a duch politiky, ktorá vládne pomocou nečistých kompromisov, korupcie, ktorá sleduje iba svoje úzke politické bezohľadné záujmy.
Ak sme nespokojní, volá sa na nás: Pracujte v stranách. Nie! Ak je nám niečo treba, je to tá vec, aby sme pracovali proti stranám, proti vláde strán, proti hlasovacej mašinérii, proti nekompetentnosti, proti politike za zavrenými dverami, proti všemohúcnosti výkonných výborov, proti našemu vlastnému občianskeho poníženiu a proti úpadku demokracie."
Toto v roku 1925 povedal Karel Čapek a myslím si, že naozaj toto súvisí jednak s naším DNA, s výkonom politického mandátu ako nezávislých kandidátov, ktorí sa správajú striktne v medziach ústavy a jednajú na základe svojho vlastného svedomia a presvedčenia.
Toto je pre mňa dosť dôležitý odkaz aj voči tomu, že máme momentálne, a tak naozaj, ak voľne zacitujem pána predsedu parlamentu, ktorý hovoril jedného času, keď opozícia odišla z rokovania parlamentu, že je nás veľa, čo už, ľudia tak chceli a máme konečne dôstojnú rokovaciu klubovú miestnosť. Myslím, že to mala byť metafora na to plénum, že ju voľne ovládli. A preto je veľmi nebezpečné, ak predseda parlamentu hovorí, možno trocha v hneve, ak procesuálne ho obvinia poslanci, že nedodržuje rokovací poriadok, povie už pomaly tu vzletnú a povestnú vetu: "Vyhraj voľby, môžeš všetko!"
Toto aj v duchu Čapekových slov sú momenty, ktoré naozaj hovoria o úpadku demokracie alebo o inej predstave demokracie, a toto je otázka, ktorá sa takisto dostala do rokovania pléna popri téme odvolávania predsedu vlády.
Chcel by som teda vyzvať, že po všetkých tých témach, aj popri pokuse otočiť rokovanie parlamentu ohľadom odvolávania predsedu vlády na zameranie na jedného z predkladateľov, kedy, neviem, myslím, že to bolo do tridsiatky poslancov z vládnej strany, žiadali ospravedlnenie.
Áno, aj ja žiadam reálne ospravedlnenie pre občanov, ktorí si nezaslúžia, aby v našom zdravotníctve sa priživovali finančné skupiny, o ktorých prepojení tu hovorili kolegovia, ktorí sa v tom lepšie vyznajú, a preto by som chcel, aby naša snaha bola úspešná. A ak nie, tak aby sme naozaj v úsilí v boji proti korupcii zotrvali a pokračovali a mali to neustále na pamäti.
Poslednú vec, ktorú by som chcel povedať, je, v predchádzajúcom vystúpení som hovoril o dvoch divadelných hrách a zabudol som na jednu, ktorú sme videli pri odovzdávaní Ceny Ďurka Langsfelda v Nitre, ktorá v podstate tiež veľmi hlboko hovorila o korupcii. Hovorila o tom, že opisovala taký dej, kedy je všetkým jasné, kto je vinník, ale vedie scenáristicky toho diváka tak, že ako keby ten človek, ktorý vie dobre ťahať zákulisné nitky, stále vyhrával. Nie je to napísané tak, že nechávajú diváka odhaliť, ale tá hra je napísaná, v podtitule má "Umenie preraziť". A hovorí o tom, že necháva diváka proste v napätí, že všetci vedia, divák proste vie, kto je tá postava, ktorá ťahá za nitky, a na konci a stále to vyzerá, že proste všetci alebo tá druhá časť, ktorá sa mu to snaží dokázať, neustále prehráva. A vždycky, keď padne na ústa, tak sa musí postaviť.
Preto je taká významná v tento moment, pretože, áno, ak aj dnes nebudeme úspešní, treba sa postaviť a ísť ďalej. To znamená, že, a nakoniec ten človek takisto, ktorý tam hral, bol vo funkcii nejakého štátneho tajomníka, ktorý reál manipuloval a bol naozaj briskný rečník, vedel, akým spôsobom to funguje, a diváci boli naštvaní, tak ako je u nás naštvaná verejnosť, ale nakoniec nebolo to celkom rozprávkové víťazstvo, že všetko sa na dobré obráti, ale nakoniec prišlo po mnohých zlyhaniach k tomu, že proti nemu bola vyvodená zodpovednosť.
Odporúčam túto hru a myslím si, že symbolizuje aj to, čo sa deje v spoločnosti mnohokrát, že ľudia si šepkajú, ľudia vedia, ako to chodí, ale nemáme reálnu možnosť častokrát, pretože tu bolo hovorené, vládna strana ovláda všetko, políciu, prokuratúru, a nevieme vyhrať.
Takže s týmto odkazom sa lúčim, a tak ako som sľúbil, v 15 minútach by som chcel nechať tento odkaz a dúfam, že ak aj padne vláda a odvoláme predsedu parlamentu, tak sa v tejto sieni zákonnosti bude, možno naši nasledovníci, ďalej zaoberať problémom, ktorý reálne v spoločnosti máme, a to je korupcia.
Ďakujem.
Neautorizovaný
Vystúpenia
18:13
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:13
Martin ChrenPán Bublavý, my sa poznáme, sme spolu vo výbore, vieme spolu diskutovať, myslím, že sme si nikdy neurobili nič zlé navzájom, ani si o vás nemyslím, že ste zlý človek, a možno by som preto si dovolil, hoci som aj oveľa mladší, len jednu prosbu. Nepadajme zase do toho,...
Pán Bublavý, my sa poznáme, sme spolu vo výbore, vieme spolu diskutovať, myslím, že sme si nikdy neurobili nič zlé navzájom, ani si o vás nemyslím, že ste zlý človek, a možno by som preto si dovolil, hoci som aj oveľa mladší, len jednu prosbu. Nepadajme zase do toho, pred čím som sa snažil varovať v tom prejave, do tej špiny, do toho vzájomného vykrikovania sa atď. Skúsme ukončiť túto schôdzu, aj keď to hlasovanie pre mňa a pre nás asi nedopadne pozitívne, ale niečím pozitívnym. Tým zameraním sa možno na tie nejaké riešenia a možno niečím, ja neviem, na vás je rad, na vašej strane je loptička, prísť s tým, že ako túto zlú situáciu riešiť. Pretože to potrebujú slovenskí občania.
Môžme sa tu prekrikovať a môžme sa tu prekárať, ukradlo sa, neukradlo sa, spravilo, nespravilo, myslím si, že tá verejná mienka, každý si urobí záver sám. Ale čo s tým? To by som strašne túžil, keby táto schôdza vedela skončiť nejakou odpoveďou na túto otázku: Čo s tým?
Vystúpenie s faktickou poznámkou
10.11.2014 o 18:13 hod.
Ing.
Martin Chren
Videokanál poslanca
Ďakujem vám veľmi pekne. Už som naozaj unavený, ďakujem za tie pozitívne reakcie a neviem, či som trošku aj neprekvapil, nevyrazil dych niektorým kolegom, ale...
Pán Bublavý, my sa poznáme, sme spolu vo výbore, vieme spolu diskutovať, myslím, že sme si nikdy neurobili nič zlé navzájom, ani si o vás nemyslím, že ste zlý človek, a možno by som preto si dovolil, hoci som aj oveľa mladší, len jednu prosbu. Nepadajme zase do toho, pred čím som sa snažil varovať v tom prejave, do tej špiny, do toho vzájomného vykrikovania sa atď. Skúsme ukončiť túto schôdzu, aj keď to hlasovanie pre mňa a pre nás asi nedopadne pozitívne, ale niečím pozitívnym. Tým zameraním sa možno na tie nejaké riešenia a možno niečím, ja neviem, na vás je rad, na vašej strane je loptička, prísť s tým, že ako túto zlú situáciu riešiť. Pretože to potrebujú slovenskí občania.
Môžme sa tu prekrikovať a môžme sa tu prekárať, ukradlo sa, neukradlo sa, spravilo, nespravilo, myslím si, že tá verejná mienka, každý si urobí záver sám. Ale čo s tým? To by som strašne túžil, keby táto schôdza vedela skončiť nejakou odpoveďou na túto otázku: Čo s tým?
Neautorizovaný
18:14
Vystúpenie v rozprave 18:14
Jozef ViskupičChcel by som povedať, že hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti má túto tému zapísanú vo svojom DNA a dokonca mandáty poslancov, ktorí sú v našom klube, boli získavané aj tým, že sme šli s jednou zásadnou misiou, či už v programe, alebo v našej kampani, v roku 2012, a to bolo, nedovoľme alebo zabráňme politikom rozkrádať Slovensko.
Preto chcel som povedať, že ospravedlňte nás, ale nie, to by nebolo správne slovo, chcem povedať, že skúste pochopiť, že ľudia z hnutia Obyčajní ľudia, vaše kolegyne a kolegovia poslanci jednoducho pri téme, ktorá sa na základe vystúpenia dvoch odvážnych ľudí z Piešťan objavila, jednoducho museli konať tak, že žiadali vyvodenie podpisom pod zvolanie tejto schôdze, vyvodenie silnej politickej zodpovednosti, a to až po úroveň predsedu vlády, a tým pádom aj celej vlády.
Ja by som chcel povedať, že v rámci tohoto záväzku voči voličom, viem, že vy máte, pani poslankyňa a páni poslanci zo SMER-u, svoje záväzky a takisto ostatné politické projekty a subjekty, ktoré sú tu, svoje, je téma, ktorú u nás aj personálne reprezentuje Ján Mičovský, ktorý takisto vystúpil dvakrát, je téma korupcie veľmi podstatná vec, a preto toľko času sme venovali aj počas vystúpení tejto schôdze.
Nestalo sa ani raz, preto tu musíme hovoriť o vecnosti, že by sme v rámci rozpráv čítali nejaké telefónne zoznamy alebo sa snažili tému odkloniť inde, ako bola. Každý poslanec vystupoval k veci a k podstate. A tá podstata podľa mňa je, že, ak by som to zhrnul, tak tá podstata bola o tom, že kritika politicky nominovaných ľudí, ktorých sme na základe videa videli, že toto nerobí dobre, lebo potom sa tá politická zodpovednosť pri politicky nominovaných ľuďoch nesie až po predsedu vlády, a tú hanbu, ktorú urobil jednej správnej rade pán doktor Straka, je absolútne evidentná.
Martin Fecko rozprával o politických nomináciách a k ich zhubnému pôsobeniu v slovenskom politickom, ako aj v spoločenskom živote dosť obsiahlo, čiže, áno, toto súvisí, lebo my máme politické nominácie za korupciu. Máme, pretože vytvára to jemný a niekedy brutálny prepojený systém poslušnosti systému "ruka ruku myje", a preto je dôležité, aby sme toto pomenovali a my sa to snažíme pomenovávať opakovane a snažíme sa v tomto aj zamerať našu legislatívnu činnosť.
Čo chcem povedať, ďalšia vec, ktorá pri odvolávaní a podozreniach pri korupčnom správaní, ktorý považujeme za systém, sú dôležité dva body. Hovoril som o tom v predchádzajúcom vstupe, a to je, že mali by sme zaviesť a naozaj ľudia, či volia SMER, alebo nás, alebo kohokoľvek, volajú po vyvodzovaní hmotnej a trestnoprávnej zodpovednosti ľudí, ktorí zlyhávajú vo funkciách, ktoré dostávajú pri správe verejných vecí. A hmotná zodpovednosť v konštrukcii, ktorú ponúkame, hovorí ad jedna o možnom treste, ale zároveň o ochrane konkrétneho človeka vo výkonnej funkcii, a to tým spôsobom, že môže sa vyskytnúť akýkoľvek finančný tlak, ak to bude zosobnené aj do jeho vrecka, alebo v prípade trestnoprávnej zodpovednosti aj za to, že bude musieť čeliť reálnemu uväzneniu, tak je to ochrana s tým, že povie lobistovi, korupčníkovi, že, nie, nemôžem urobiť to, čo po mne žiadaš, pretože ad jedna sa môžem zadlžiť, ad dva môžem skončiť vo väzení.
Čiže aj pri téme odvolávania toto sú systémové kroky. Musím povedať, že, áno, po vystúpení podpredsedu vlády Kaliňáka je jasné, že nejaké a pomaly sa možno aj pod tlakom predkladania legislatívnych zámerov aj z nášho hnutia, napríklad pri ochrane ohlasovateľov, sa dejú, no ale musíme ísť ďalej. A mám pocit, že tuto bude treba nájsť omnoho hlbšiu politickú vôľu, aby sa tak stalo.
Preto, aby som zbytočne neťahal čas, by som chcel povedať, že je dôležité, akým spôsobom náš systém politických strán u nás funguje. A ja si dovolím, keďže často tu zaznievali aj hlasy, že ako keby sme prichádzali čistí a nepokrytí a že treba sa pozrieť, kto rozpráva, si pomôcť aj možno iným človekom, ktorý nie je v tejto sále, a dovolím si ho zacitovať, ktorý hovorí o tejto veci, o politických nomináciách, o korupčnom systéme, o nedôstojnosti parlamentu. A hovoril to už za prvej republiky, a raz som ho tu citoval a dnes sa mi žiada zopakovať tento citát, pretože úzko súvisí s témou, ktorú tu preberáme. A myslím si, že lepšie ako Karol Čapek to vyjadriť neviem, preto si pomôžem.
Karol Čapek hovorí ohľadom parametrov parlamentarizmu asi nasledovné: "Ponižuje nás nedôstojnosť parlamentu, ktorý i štátne záležitosti uskutočňuje straníckym handlom. Ponižuje nás taký parlamentný systém, v ktorom hrubé a vysoko honorované majority by potreby štátu najradšej hájili iba vo svoj vlastný prospech. Ponižuje a skľučuje nás prízemnosť politického jednania, ktoré ak ide vysoko nad domáce a úzke záujmy strán a ktorý politickým exponentom neprináša žiadny prospech alebo im to je ľahostajné ako chalúpnikovi avionetika. Ponižuje nás samozrejmosť, s ktorou politickí machri prijímajú fakt, že štát je odovzdávaný stranám a ich potentátom k absolútnej exploatácii. Ponižuje nás osobná úroveň mnohých, z ktorých strany urobili vladárov nad vecami národa. Ponižuje nás forma a duch politiky, ktorá vládne pomocou nečistých kompromisov, korupcie, ktorá sleduje iba svoje úzke politické bezohľadné záujmy.
Ak sme nespokojní, volá sa na nás: Pracujte v stranách. Nie! Ak je nám niečo treba, je to tá vec, aby sme pracovali proti stranám, proti vláde strán, proti hlasovacej mašinérii, proti nekompetentnosti, proti politike za zavrenými dverami, proti všemohúcnosti výkonných výborov, proti našemu vlastnému občianskeho poníženiu a proti úpadku demokracie."
Toto v roku 1925 povedal Karel Čapek a myslím si, že naozaj toto súvisí jednak s naším DNA, s výkonom politického mandátu ako nezávislých kandidátov, ktorí sa správajú striktne v medziach ústavy a jednajú na základe svojho vlastného svedomia a presvedčenia.
Toto je pre mňa dosť dôležitý odkaz aj voči tomu, že máme momentálne, a tak naozaj, ak voľne zacitujem pána predsedu parlamentu, ktorý hovoril jedného času, keď opozícia odišla z rokovania parlamentu, že je nás veľa, čo už, ľudia tak chceli a máme konečne dôstojnú rokovaciu klubovú miestnosť. Myslím, že to mala byť metafora na to plénum, že ju voľne ovládli. A preto je veľmi nebezpečné, ak predseda parlamentu hovorí, možno trocha v hneve, ak procesuálne ho obvinia poslanci, že nedodržuje rokovací poriadok, povie už pomaly tu vzletnú a povestnú vetu: "Vyhraj voľby, môžeš všetko!"
Toto aj v duchu Čapekových slov sú momenty, ktoré naozaj hovoria o úpadku demokracie alebo o inej predstave demokracie, a toto je otázka, ktorá sa takisto dostala do rokovania pléna popri téme odvolávania predsedu vlády.
Chcel by som teda vyzvať, že po všetkých tých témach, aj popri pokuse otočiť rokovanie parlamentu ohľadom odvolávania predsedu vlády na zameranie na jedného z predkladateľov, kedy, neviem, myslím, že to bolo do tridsiatky poslancov z vládnej strany, žiadali ospravedlnenie.
Áno, aj ja žiadam reálne ospravedlnenie pre občanov, ktorí si nezaslúžia, aby v našom zdravotníctve sa priživovali finančné skupiny, o ktorých prepojení tu hovorili kolegovia, ktorí sa v tom lepšie vyznajú, a preto by som chcel, aby naša snaha bola úspešná. A ak nie, tak aby sme naozaj v úsilí v boji proti korupcii zotrvali a pokračovali a mali to neustále na pamäti.
Poslednú vec, ktorú by som chcel povedať, je, v predchádzajúcom vystúpení som hovoril o dvoch divadelných hrách a zabudol som na jednu, ktorú sme videli pri odovzdávaní Ceny Ďurka Langsfelda v Nitre, ktorá v podstate tiež veľmi hlboko hovorila o korupcii. Hovorila o tom, že opisovala taký dej, kedy je všetkým jasné, kto je vinník, ale vedie scenáristicky toho diváka tak, že ako keby ten človek, ktorý vie dobre ťahať zákulisné nitky, stále vyhrával. Nie je to napísané tak, že nechávajú diváka odhaliť, ale tá hra je napísaná, v podtitule má "Umenie preraziť". A hovorí o tom, že necháva diváka proste v napätí, že všetci vedia, divák proste vie, kto je tá postava, ktorá ťahá za nitky, a na konci a stále to vyzerá, že proste všetci alebo tá druhá časť, ktorá sa mu to snaží dokázať, neustále prehráva. A vždycky, keď padne na ústa, tak sa musí postaviť.
Preto je taká významná v tento moment, pretože, áno, ak aj dnes nebudeme úspešní, treba sa postaviť a ísť ďalej. To znamená, že, a nakoniec ten človek takisto, ktorý tam hral, bol vo funkcii nejakého štátneho tajomníka, ktorý reál manipuloval a bol naozaj briskný rečník, vedel, akým spôsobom to funguje, a diváci boli naštvaní, tak ako je u nás naštvaná verejnosť, ale nakoniec nebolo to celkom rozprávkové víťazstvo, že všetko sa na dobré obráti, ale nakoniec prišlo po mnohých zlyhaniach k tomu, že proti nemu bola vyvodená zodpovednosť.
Odporúčam túto hru a myslím si, že symbolizuje aj to, čo sa deje v spoločnosti mnohokrát, že ľudia si šepkajú, ľudia vedia, ako to chodí, ale nemáme reálnu možnosť častokrát, pretože tu bolo hovorené, vládna strana ovláda všetko, políciu, prokuratúru, a nevieme vyhrať.
Takže s týmto odkazom sa lúčim, a tak ako som sľúbil, v 15 minútach by som chcel nechať tento odkaz a dúfam, že ak aj padne vláda a odvoláme predsedu parlamentu, tak sa v tejto sieni zákonnosti bude, možno naši nasledovníci, ďalej zaoberať problémom, ktorý reálne v spoločnosti máme, a to je korupcia.
Ďakujem.
Vystúpenie v rozprave
10.11.2014 o 18:14 hod.
Mgr.
Jozef Viskupič
Videokanál poslanca
Ďakujem. Spôsoby rokovania parlamentu niekedy vedia naozaj prekvapiť, a keď sa človek chystá na vystúpenie 7.15 ráno, tak sa dostane na rad 18.14 večer. Nechcem veľmi zdržovať a bola mi osudom prisúdená možnosť vystúpiť ako posledný z ústne prihlásených poslancov pri téme odvolania predsedu vlády, a preto by som chcel voľne nadviazať na svoje vystúpenie, ktoré som mal v ústnej rozprave, a skúsil po podľa mňa dosť plodnej, nech to budeme interpretovať z akejkoľvek roviny, plodnej diskusie, ktorá ad jedna splnila z môjho pohľadu minimálne ten účel, že bolo dostatočne rázne poukázané na to, že neblahý stav spoločnosti, ktorá môže byť označená tak, že sú v nej veľmi zarastené korupčné prvky, nie je dobrá, a preto sa plénum parlamentu touto témou zaoberá už tretí deň.
Chcel by som povedať, že hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti má túto tému zapísanú vo svojom DNA a dokonca mandáty poslancov, ktorí sú v našom klube, boli získavané aj tým, že sme šli s jednou zásadnou misiou, či už v programe, alebo v našej kampani, v roku 2012, a to bolo, nedovoľme alebo zabráňme politikom rozkrádať Slovensko.
Preto chcel som povedať, že ospravedlňte nás, ale nie, to by nebolo správne slovo, chcem povedať, že skúste pochopiť, že ľudia z hnutia Obyčajní ľudia, vaše kolegyne a kolegovia poslanci jednoducho pri téme, ktorá sa na základe vystúpenia dvoch odvážnych ľudí z Piešťan objavila, jednoducho museli konať tak, že žiadali vyvodenie podpisom pod zvolanie tejto schôdze, vyvodenie silnej politickej zodpovednosti, a to až po úroveň predsedu vlády, a tým pádom aj celej vlády.
Ja by som chcel povedať, že v rámci tohoto záväzku voči voličom, viem, že vy máte, pani poslankyňa a páni poslanci zo SMER-u, svoje záväzky a takisto ostatné politické projekty a subjekty, ktoré sú tu, svoje, je téma, ktorú u nás aj personálne reprezentuje Ján Mičovský, ktorý takisto vystúpil dvakrát, je téma korupcie veľmi podstatná vec, a preto toľko času sme venovali aj počas vystúpení tejto schôdze.
Nestalo sa ani raz, preto tu musíme hovoriť o vecnosti, že by sme v rámci rozpráv čítali nejaké telefónne zoznamy alebo sa snažili tému odkloniť inde, ako bola. Každý poslanec vystupoval k veci a k podstate. A tá podstata podľa mňa je, že, ak by som to zhrnul, tak tá podstata bola o tom, že kritika politicky nominovaných ľudí, ktorých sme na základe videa videli, že toto nerobí dobre, lebo potom sa tá politická zodpovednosť pri politicky nominovaných ľuďoch nesie až po predsedu vlády, a tú hanbu, ktorú urobil jednej správnej rade pán doktor Straka, je absolútne evidentná.
Martin Fecko rozprával o politických nomináciách a k ich zhubnému pôsobeniu v slovenskom politickom, ako aj v spoločenskom živote dosť obsiahlo, čiže, áno, toto súvisí, lebo my máme politické nominácie za korupciu. Máme, pretože vytvára to jemný a niekedy brutálny prepojený systém poslušnosti systému "ruka ruku myje", a preto je dôležité, aby sme toto pomenovali a my sa to snažíme pomenovávať opakovane a snažíme sa v tomto aj zamerať našu legislatívnu činnosť.
Čo chcem povedať, ďalšia vec, ktorá pri odvolávaní a podozreniach pri korupčnom správaní, ktorý považujeme za systém, sú dôležité dva body. Hovoril som o tom v predchádzajúcom vstupe, a to je, že mali by sme zaviesť a naozaj ľudia, či volia SMER, alebo nás, alebo kohokoľvek, volajú po vyvodzovaní hmotnej a trestnoprávnej zodpovednosti ľudí, ktorí zlyhávajú vo funkciách, ktoré dostávajú pri správe verejných vecí. A hmotná zodpovednosť v konštrukcii, ktorú ponúkame, hovorí ad jedna o možnom treste, ale zároveň o ochrane konkrétneho človeka vo výkonnej funkcii, a to tým spôsobom, že môže sa vyskytnúť akýkoľvek finančný tlak, ak to bude zosobnené aj do jeho vrecka, alebo v prípade trestnoprávnej zodpovednosti aj za to, že bude musieť čeliť reálnemu uväzneniu, tak je to ochrana s tým, že povie lobistovi, korupčníkovi, že, nie, nemôžem urobiť to, čo po mne žiadaš, pretože ad jedna sa môžem zadlžiť, ad dva môžem skončiť vo väzení.
Čiže aj pri téme odvolávania toto sú systémové kroky. Musím povedať, že, áno, po vystúpení podpredsedu vlády Kaliňáka je jasné, že nejaké a pomaly sa možno aj pod tlakom predkladania legislatívnych zámerov aj z nášho hnutia, napríklad pri ochrane ohlasovateľov, sa dejú, no ale musíme ísť ďalej. A mám pocit, že tuto bude treba nájsť omnoho hlbšiu politickú vôľu, aby sa tak stalo.
Preto, aby som zbytočne neťahal čas, by som chcel povedať, že je dôležité, akým spôsobom náš systém politických strán u nás funguje. A ja si dovolím, keďže často tu zaznievali aj hlasy, že ako keby sme prichádzali čistí a nepokrytí a že treba sa pozrieť, kto rozpráva, si pomôcť aj možno iným človekom, ktorý nie je v tejto sále, a dovolím si ho zacitovať, ktorý hovorí o tejto veci, o politických nomináciách, o korupčnom systéme, o nedôstojnosti parlamentu. A hovoril to už za prvej republiky, a raz som ho tu citoval a dnes sa mi žiada zopakovať tento citát, pretože úzko súvisí s témou, ktorú tu preberáme. A myslím si, že lepšie ako Karol Čapek to vyjadriť neviem, preto si pomôžem.
Karol Čapek hovorí ohľadom parametrov parlamentarizmu asi nasledovné: "Ponižuje nás nedôstojnosť parlamentu, ktorý i štátne záležitosti uskutočňuje straníckym handlom. Ponižuje nás taký parlamentný systém, v ktorom hrubé a vysoko honorované majority by potreby štátu najradšej hájili iba vo svoj vlastný prospech. Ponižuje a skľučuje nás prízemnosť politického jednania, ktoré ak ide vysoko nad domáce a úzke záujmy strán a ktorý politickým exponentom neprináša žiadny prospech alebo im to je ľahostajné ako chalúpnikovi avionetika. Ponižuje nás samozrejmosť, s ktorou politickí machri prijímajú fakt, že štát je odovzdávaný stranám a ich potentátom k absolútnej exploatácii. Ponižuje nás osobná úroveň mnohých, z ktorých strany urobili vladárov nad vecami národa. Ponižuje nás forma a duch politiky, ktorá vládne pomocou nečistých kompromisov, korupcie, ktorá sleduje iba svoje úzke politické bezohľadné záujmy.
Ak sme nespokojní, volá sa na nás: Pracujte v stranách. Nie! Ak je nám niečo treba, je to tá vec, aby sme pracovali proti stranám, proti vláde strán, proti hlasovacej mašinérii, proti nekompetentnosti, proti politike za zavrenými dverami, proti všemohúcnosti výkonných výborov, proti našemu vlastnému občianskeho poníženiu a proti úpadku demokracie."
Toto v roku 1925 povedal Karel Čapek a myslím si, že naozaj toto súvisí jednak s naším DNA, s výkonom politického mandátu ako nezávislých kandidátov, ktorí sa správajú striktne v medziach ústavy a jednajú na základe svojho vlastného svedomia a presvedčenia.
Toto je pre mňa dosť dôležitý odkaz aj voči tomu, že máme momentálne, a tak naozaj, ak voľne zacitujem pána predsedu parlamentu, ktorý hovoril jedného času, keď opozícia odišla z rokovania parlamentu, že je nás veľa, čo už, ľudia tak chceli a máme konečne dôstojnú rokovaciu klubovú miestnosť. Myslím, že to mala byť metafora na to plénum, že ju voľne ovládli. A preto je veľmi nebezpečné, ak predseda parlamentu hovorí, možno trocha v hneve, ak procesuálne ho obvinia poslanci, že nedodržuje rokovací poriadok, povie už pomaly tu vzletnú a povestnú vetu: "Vyhraj voľby, môžeš všetko!"
Toto aj v duchu Čapekových slov sú momenty, ktoré naozaj hovoria o úpadku demokracie alebo o inej predstave demokracie, a toto je otázka, ktorá sa takisto dostala do rokovania pléna popri téme odvolávania predsedu vlády.
Chcel by som teda vyzvať, že po všetkých tých témach, aj popri pokuse otočiť rokovanie parlamentu ohľadom odvolávania predsedu vlády na zameranie na jedného z predkladateľov, kedy, neviem, myslím, že to bolo do tridsiatky poslancov z vládnej strany, žiadali ospravedlnenie.
Áno, aj ja žiadam reálne ospravedlnenie pre občanov, ktorí si nezaslúžia, aby v našom zdravotníctve sa priživovali finančné skupiny, o ktorých prepojení tu hovorili kolegovia, ktorí sa v tom lepšie vyznajú, a preto by som chcel, aby naša snaha bola úspešná. A ak nie, tak aby sme naozaj v úsilí v boji proti korupcii zotrvali a pokračovali a mali to neustále na pamäti.
Poslednú vec, ktorú by som chcel povedať, je, v predchádzajúcom vystúpení som hovoril o dvoch divadelných hrách a zabudol som na jednu, ktorú sme videli pri odovzdávaní Ceny Ďurka Langsfelda v Nitre, ktorá v podstate tiež veľmi hlboko hovorila o korupcii. Hovorila o tom, že opisovala taký dej, kedy je všetkým jasné, kto je vinník, ale vedie scenáristicky toho diváka tak, že ako keby ten človek, ktorý vie dobre ťahať zákulisné nitky, stále vyhrával. Nie je to napísané tak, že nechávajú diváka odhaliť, ale tá hra je napísaná, v podtitule má "Umenie preraziť". A hovorí o tom, že necháva diváka proste v napätí, že všetci vedia, divák proste vie, kto je tá postava, ktorá ťahá za nitky, a na konci a stále to vyzerá, že proste všetci alebo tá druhá časť, ktorá sa mu to snaží dokázať, neustále prehráva. A vždycky, keď padne na ústa, tak sa musí postaviť.
Preto je taká významná v tento moment, pretože, áno, ak aj dnes nebudeme úspešní, treba sa postaviť a ísť ďalej. To znamená, že, a nakoniec ten človek takisto, ktorý tam hral, bol vo funkcii nejakého štátneho tajomníka, ktorý reál manipuloval a bol naozaj briskný rečník, vedel, akým spôsobom to funguje, a diváci boli naštvaní, tak ako je u nás naštvaná verejnosť, ale nakoniec nebolo to celkom rozprávkové víťazstvo, že všetko sa na dobré obráti, ale nakoniec prišlo po mnohých zlyhaniach k tomu, že proti nemu bola vyvodená zodpovednosť.
Odporúčam túto hru a myslím si, že symbolizuje aj to, čo sa deje v spoločnosti mnohokrát, že ľudia si šepkajú, ľudia vedia, ako to chodí, ale nemáme reálnu možnosť častokrát, pretože tu bolo hovorené, vládna strana ovláda všetko, políciu, prokuratúru, a nevieme vyhrať.
Takže s týmto odkazom sa lúčim, a tak ako som sľúbil, v 15 minútach by som chcel nechať tento odkaz a dúfam, že ak aj padne vláda a odvoláme predsedu parlamentu, tak sa v tejto sieni zákonnosti bude, možno naši nasledovníci, ďalej zaoberať problémom, ktorý reálne v spoločnosti máme, a to je korupcia.
Ďakujem.
Neautorizovaný
18:30
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:30
Otto BrixiDnes ráno váš líder pán Igor Matovič spolu aj s ďalšími spolubesedníkmi za slávnostnej účasti fanfár vyhlásili pred desiatkami novinárov lživú pravdu, že kruh sa uzavrel a Pavol Paška, predseda parlamentu, je pupočníkom spojený so spoločnosť Penta. Žiaľ, kruh...
Dnes ráno váš líder pán Igor Matovič spolu aj s ďalšími spolubesedníkmi za slávnostnej účasti fanfár vyhlásili pred desiatkami novinárov lživú pravdu, že kruh sa uzavrel a Pavol Paška, predseda parlamentu, je pupočníkom spojený so spoločnosť Penta. Žiaľ, kruh sa uzavrel, ale iba kruh vašich lží a klamstiev.
Aby ste vedeli, kolegyne, kolegovia, o čom celý tento deň dnes je, tak je o tomto človeku. Je to pán Jozef Homoľa. (Rečník zdvihol svoj notebook, ukázujúc plénu obrázok.) Jozef Homoľa je jediný majiteľ spoločnosti Penta Enterprises. Nie Penta a z Belize. Nie Penta, nie Pavol Paška. Tento človek nemal a po dnešku ani nechce mať žiadnu previazanosť nielen na slovenskú politiku, ale už tobôž nie na slovenské zdravotníctvo a žiadnu slovenskú finančnú skupinu.
Ďakujem pekne, ale ako gól do vlastnej bránky to dnes celý deň stálo za to. (Potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
10.11.2014 o 18:30 hod.
JUDr.
Otto Brixi
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pán predseda. Pán poslanec Viskupič, teda ak chcete skutočne zavádzať a podieľať sa na nejakej novej politickej parlamentnej kultúre, musíte ale asi začať od seba.
Dnes ráno váš líder pán Igor Matovič spolu aj s ďalšími spolubesedníkmi za slávnostnej účasti fanfár vyhlásili pred desiatkami novinárov lživú pravdu, že kruh sa uzavrel a Pavol Paška, predseda parlamentu, je pupočníkom spojený so spoločnosť Penta. Žiaľ, kruh sa uzavrel, ale iba kruh vašich lží a klamstiev.
Aby ste vedeli, kolegyne, kolegovia, o čom celý tento deň dnes je, tak je o tomto človeku. Je to pán Jozef Homoľa. (Rečník zdvihol svoj notebook, ukázujúc plénu obrázok.) Jozef Homoľa je jediný majiteľ spoločnosti Penta Enterprises. Nie Penta a z Belize. Nie Penta, nie Pavol Paška. Tento človek nemal a po dnešku ani nechce mať žiadnu previazanosť nielen na slovenskú politiku, ale už tobôž nie na slovenské zdravotníctvo a žiadnu slovenskú finančnú skupinu.
Ďakujem pekne, ale ako gól do vlastnej bránky to dnes celý deň stálo za to. (Potlesk.)
Neautorizovaný
18:32
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:32
Anton MartvoňPán Viskupič, tento pán Homoľa dokonca na Facebooku je sympatizantom strany NOVA. Viete si to na Facebooku pozrieť.
Ale chcem nadviazať ešte ďalej. Pán Viskupič, vy neviete pochopiť, že niekedy proste sa nedá spájať niečo, čo je nespojiteľné, a vy tu tvrdíte, že niekto pôsobil v nejakých bývalých firmách. Ja vám to vysvetlím na niekom, koho vaša strana podporuje ako...
Pán Viskupič, tento pán Homoľa dokonca na Facebooku je sympatizantom strany NOVA. Viete si to na Facebooku pozrieť.
Ale chcem nadviazať ešte ďalej. Pán Viskupič, vy neviete pochopiť, že niekedy proste sa nedá spájať niečo, čo je nespojiteľné, a vy tu tvrdíte, že niekto pôsobil v nejakých bývalých firmách. Ja vám to vysvetlím na niekom, koho vaša strana podporuje ako kandidáta, alebo aspoň verejne ho podporujú pán Hraško a pán Matovič ako kandidáta na primátora mesta Martin. Ten pán sa volá Pavol Zemko. Tento pán vlastnil firmu Profit Industry Martin, ktorú v roku 2011 prepísal na pána Jonása z Maďarskej republiky. Nie Belize, ale pána Jonása, ktorý je zjavne nejaký biely kôň z Tokaja. Viete, čo je zaujímavé na tejto firme? Že v súčasnosti dlží štátu na daniach 358 716 euro a mestu Martin 13-tisíc euro. Čiže podľa tejto vašej konšpirácie, čo ste sa tu snažili povedať, by znamenalo, že pán Zemko zodpovedá za dlh tejto spoločnosti a vy podporujete de facto človeka, ktorý kráti na daniach náš štát.
Čiže zamyslite sa nad sebou. A mali by ste sa aj s pánom Matovičom ospravedlniť pánovi Paškovi za dnešnú tlačovku, ktorú ste mali doobeda k Belize.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
10.11.2014 o 18:32 hod.
Mgr. PhD.
Anton Martvoň
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Ja nadviažem na kolegu Brixiho.
Pán Viskupič, tento pán Homoľa dokonca na Facebooku je sympatizantom strany NOVA. Viete si to na Facebooku pozrieť.
Ale chcem nadviazať ešte ďalej. Pán Viskupič, vy neviete pochopiť, že niekedy proste sa nedá spájať niečo, čo je nespojiteľné, a vy tu tvrdíte, že niekto pôsobil v nejakých bývalých firmách. Ja vám to vysvetlím na niekom, koho vaša strana podporuje ako kandidáta, alebo aspoň verejne ho podporujú pán Hraško a pán Matovič ako kandidáta na primátora mesta Martin. Ten pán sa volá Pavol Zemko. Tento pán vlastnil firmu Profit Industry Martin, ktorú v roku 2011 prepísal na pána Jonása z Maďarskej republiky. Nie Belize, ale pána Jonása, ktorý je zjavne nejaký biely kôň z Tokaja. Viete, čo je zaujímavé na tejto firme? Že v súčasnosti dlží štátu na daniach 358 716 euro a mestu Martin 13-tisíc euro. Čiže podľa tejto vašej konšpirácie, čo ste sa tu snažili povedať, by znamenalo, že pán Zemko zodpovedá za dlh tejto spoločnosti a vy podporujete de facto človeka, ktorý kráti na daniach náš štát.
Čiže zamyslite sa nad sebou. A mali by ste sa aj s pánom Matovičom ospravedlniť pánovi Paškovi za dnešnú tlačovku, ktorú ste mali doobeda k Belize.
Neautorizovaný
18:33
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:33
Jozef MikloškoA chcem aj povedať, že tieto tri posledné poznámky, Mikloško, Brixi a Martvoň sú práve tí traja ľudia, čo Slovenský historický ústav v Ríme tuná presadili. Aj po 25 rokoch veľkého boja je to dar k 25. novembru. V...
A chcem aj povedať, že tieto tri posledné poznámky, Mikloško, Brixi a Martvoň sú práve tí traja ľudia, čo Slovenský historický ústav v Ríme tuná presadili. Aj po 25 rokoch veľkého boja je to dar k 25. novembru. V decembri to bude otvorené, povedal pán minister. Pánboh zaplať.
Ale teraz vážne. Ešte toto, nebude vážne, že 24 hodín práve, 48 začalo, čiže ja som bol prvý, ktorý to začal, čiže to bude v knižke krásna kapitolka, v mojej. A treba to dať aj do Guinnessovej knihy rekordov, že sme 48 hodín hovorili.
A závery:
Ja myslím, že dobrý záver je to, že premiér povedal, že stačí 30 opozičných poslancov na to, aby kandidát na NKÚ sa prípadne presadil. Prvý záver.
Druhý. Všetci vieme, že zákon o verejnom obstarávaní naozaj je zlý. Tuná sa to mnohokrát zo všetkých strán povedalo. Aj pán minister Maďarič, nebol som tu, ale tu ho citovali, že sám v kultúre cíti, ako to tam je. Predlžuje obstarávanie, manipuluje ho a vyberá reťaz sprostredkovateľov, ktorí sú za nič platení. Čiže to by bol druhý záver, keby to páni poslanci SMER-u zobrali do úvahy.
A tretí je platenie faktúr: za mobil, elektriku, plyn, vodu a tak ďalej. Po piatich dňoch už idú po vás a iné veľké faktúry, ktoré najmä tí koneční ľudia v obstarávaní dostávajú, roky sa neplatia, a nič sa im nestane.
Čiže tieto tri závery, keby sme urobili, tak táto schôdza nebola zlá.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
10.11.2014 o 18:33 hod.
Doc. RNDr. DrSc.
Jozef Mikloško
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Ja vítam pána premiéra, že sem prišiel. Iste to tiež nemal ľahké. Neviem, koľko klikov by pán premiér teraz urobil. Viem, že ste ich spravili tisíc, to nemôže nikto na Slovensku prekonať, to je pravda.
A chcem aj povedať, že tieto tri posledné poznámky, Mikloško, Brixi a Martvoň sú práve tí traja ľudia, čo Slovenský historický ústav v Ríme tuná presadili. Aj po 25 rokoch veľkého boja je to dar k 25. novembru. V decembri to bude otvorené, povedal pán minister. Pánboh zaplať.
Ale teraz vážne. Ešte toto, nebude vážne, že 24 hodín práve, 48 začalo, čiže ja som bol prvý, ktorý to začal, čiže to bude v knižke krásna kapitolka, v mojej. A treba to dať aj do Guinnessovej knihy rekordov, že sme 48 hodín hovorili.
A závery:
Ja myslím, že dobrý záver je to, že premiér povedal, že stačí 30 opozičných poslancov na to, aby kandidát na NKÚ sa prípadne presadil. Prvý záver.
Druhý. Všetci vieme, že zákon o verejnom obstarávaní naozaj je zlý. Tuná sa to mnohokrát zo všetkých strán povedalo. Aj pán minister Maďarič, nebol som tu, ale tu ho citovali, že sám v kultúre cíti, ako to tam je. Predlžuje obstarávanie, manipuluje ho a vyberá reťaz sprostredkovateľov, ktorí sú za nič platení. Čiže to by bol druhý záver, keby to páni poslanci SMER-u zobrali do úvahy.
A tretí je platenie faktúr: za mobil, elektriku, plyn, vodu a tak ďalej. Po piatich dňoch už idú po vás a iné veľké faktúry, ktoré najmä tí koneční ľudia v obstarávaní dostávajú, roky sa neplatia, a nič sa im nestane.
Čiže tieto tri závery, keby sme urobili, tak táto schôdza nebola zlá.
Neautorizovaný
18:35
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:35
Ján MičovskýA mne sa s...
A mne sa s týmto vysoko nadčasovým heslom spájajú tie mená, o ktorých si myslím, že toto rokovanie bolo aj na úplne prirodzenú oslavu týchto ľudí. A sú to mená, ako je Alan Suchánek, Magdaléna Kovačičová, Oto Žarnay, Vanda Tuchyňová, Zuzana Pechočiaková a Ľubica Lapinová.
Verím, že Slovensko po tomto rokovaní aj v tom prípade, ak vláde nebude vyjadrená nedôvera, bude iné, ako bolo pred týmto rokovaním. A v tom vidím pokrok.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
10.11.2014 o 18:35 hod.
Ing. CSc.
Ján Mičovský
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, vážený pán predseda. Vážený pán kolega Viskupič, citoval si zaujímavý výrok Karla Čapka, pomerne dlhý. Mňa v tejto súvislosti napadol jeden tiež na túto tému, ale oveľa kratší. Je to notoricky známy výrok prvého československého prezidenta: "Nebáť sa a nekradnúť." Mne sa vidí, že v týchto troch slovách sa koncentruje niekoľko desiatok hodín, ktoré sme tu strávili pri tomto mimoriadnom rokovaní.
A mne sa s týmto vysoko nadčasovým heslom spájajú tie mená, o ktorých si myslím, že toto rokovanie bolo aj na úplne prirodzenú oslavu týchto ľudí. A sú to mená, ako je Alan Suchánek, Magdaléna Kovačičová, Oto Žarnay, Vanda Tuchyňová, Zuzana Pechočiaková a Ľubica Lapinová.
Verím, že Slovensko po tomto rokovaní aj v tom prípade, ak vláde nebude vyjadrená nedôvera, bude iné, ako bolo pred týmto rokovaním. A v tom vidím pokrok.
Ďakujem.
Neautorizovaný
18:36
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:36
Jozef ViskupičKaždopádne by som chcel sa poďakovať za faktické poznámky. To, že ste, to že si, Jožko, bol v nejakej skupine s pánom Martvoňom a Brixim, dobre, ja som aj čítal, čo píšeš o...
Každopádne by som chcel sa poďakovať za faktické poznámky. To, že ste, to že si, Jožko, bol v nejakej skupine s pánom Martvoňom a Brixim, dobre, ja som aj čítal, čo píšeš o tejto schôdzi na Facebooku, a teda veľmi si ma nepotešil, Jozef. Pretože veľa ľudí tam odkázalo, že, nie, nie je dobré, ak jednotu opozície rozbíjaš vyjadreniami na Facebooku kto, a myslím, že dosť podpásovými. Takže skôr si cením tvojich kolegov, ktorí ako napríklad pán Brocka, možno to bude blízkosťou Trnavy, reálne pomenoval problém a vyzval predsedu parlamentu k reálnej zodpovednosti.
Chcel by som len doplniť... (Reakcia z pléna.) Áno, tak možnože ste funkčne starší.
Chcel by som len doplniť, že, áno, výsledok tohoto je aj akcia, alebo dve akcie, ktoré tu spomínal kolega Hlina. Nemyslím si, že občiansky aktivizmus je nejaký terorizmus alebo čosi podobné. Takže chcem povedať, že rád prídem do mestského parku v Košiciach.
A takisto uctenie si novembrových udalostí bude tým zásadným momentom, ktorý sa bude diať budúci víkend, a dúfam, že nám ho predseda parlamentu nebude mať snahu prekaziť nejakým nočným rokovaním aj nabudúce.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
10.11.2014 o 18:36 hod.
Mgr.
Jozef Viskupič
Videokanál poslanca
Ďakujem, pán predseda. No holt, fakt už rokujeme dlho a neviem, ako pán Homola, neviem, kde ja som bol na tlačovke, aby som sa za tlačovku, na ktorej som nebol, sa ospravedlňoval. Takže asi nejak mi uchádza ten súvis celkom s tým, čo som hovoril v rozprave.
Každopádne by som chcel sa poďakovať za faktické poznámky. To, že ste, to že si, Jožko, bol v nejakej skupine s pánom Martvoňom a Brixim, dobre, ja som aj čítal, čo píšeš o tejto schôdzi na Facebooku, a teda veľmi si ma nepotešil, Jozef. Pretože veľa ľudí tam odkázalo, že, nie, nie je dobré, ak jednotu opozície rozbíjaš vyjadreniami na Facebooku kto, a myslím, že dosť podpásovými. Takže skôr si cením tvojich kolegov, ktorí ako napríklad pán Brocka, možno to bude blízkosťou Trnavy, reálne pomenoval problém a vyzval predsedu parlamentu k reálnej zodpovednosti.
Chcel by som len doplniť... (Reakcia z pléna.) Áno, tak možnože ste funkčne starší.
Chcel by som len doplniť, že, áno, výsledok tohoto je aj akcia, alebo dve akcie, ktoré tu spomínal kolega Hlina. Nemyslím si, že občiansky aktivizmus je nejaký terorizmus alebo čosi podobné. Takže chcem povedať, že rád prídem do mestského parku v Košiciach.
A takisto uctenie si novembrových udalostí bude tým zásadným momentom, ktorý sa bude diať budúci víkend, a dúfam, že nám ho predseda parlamentu nebude mať snahu prekaziť nejakým nočným rokovaním aj nabudúce.
Ďakujem.
Neautorizovaný
18:39
Uvádzajúci uvádza bod 18:39
Igor MatovičA hovoril o tom, že podporujem nejakého kandidáta Zemka v Martine. Žiadneho kandidáta Zemka nepoznám v Martine, takže asi ťažko môžem podporovať. A zároveň teda hovoril, že tento človek je dlžný...
A hovoril o tom, že podporujem nejakého kandidáta Zemka v Martine. Žiadneho kandidáta Zemka nepoznám v Martine, takže asi ťažko môžem podporovať. A zároveň teda hovoril, že tento človek je dlžný štátu 300-tisíc eur a aké je to vlastne zvrátené, že ho podporujem. Čo ho teda vlastne nepodporujem.
Ale napadla ma v tej súvislosti teda jedna vec, ktorá tu nezaznela a nezaznela podľa mňa dostatočne intenzívne, a to je článok z roku 2003 o nejakej spoločnosti Arcen, s. r. o., ktorá predtým sa volala Fakon, s. r. o., a majiteľom a konateľom tejto spoločnosti bol náš pán predseda parlamentu Pavol Paška. Takže aby sme vedeli, s kým máme do činenia.
V tomto článku sa dočítame a tie slová, ktoré som povedal, dáte do Googlu a ten článok si prečítate. Pán Pavol Paška, keď teda ste tu vyčítali niekomu, človeku, ktorého nepoznám a ktorého, teda ste povedali, že podporujem, že dlží štátu 300-tisíc, tak pán Pavol Paška zanechal svoju firmu a zanechal v tej svojej firme dlh, počúvajte dobre, 114 729 727 korún. Tento dlh zanechal voči Slovenskej konsolidačnej banke, čo bola alebo čo je štátna banka.
Ešte raz, náš pán predseda parlamentu Pavol Paška zanechal tomuto štátu dlh alebo vycical z tohto štátu 114 729 727 korún, ktoré vlastne nikdy nesplatil.
Táto firma išla do krachu, a tým pádom na tieto peniaze všetci my na Slovensku sme sa skladali, a to bolo v roku 2003. Ak by sme prepočítali cenu peňazí na dnešné peniaze, tak to jednoducho akoby niekto dneska prišiel a ukradol by zo štátneho rozpočtu - 10 mil., 15 mil. eur?
Takže, pán Martvoň, obviňujte tu v prvom rade svojho predsedu parlamentu, svojho šéfka, ktorého tu poslúchate a dávate takéto priblbé faktické poznámky. Takže aby sme vedeli, s kým máme do činenia.
Pán Pavol Paška už v podnikaní, z tohto vyplýva, mal celkom teda zaujímavé zvyky - nesplatiť dlhy, ktoré si narobil, a v tomto prípade, bohužiaľ, štátu tým pádom urobil dlh voči všetkým občanom Slovenskej republiky.
Aby sme teda vedeli zároveň, s kým máme do činenia, tak sa pozrime na to, ako vznikla strana SMER, lebo to už hovorím k rozprave, lebo, neviem kto z vás, kto tu vystupoval, ste hovorili o všetkých opozičných stranách, tá strana vznikla tak, tá tak, tá sa tak rozdelila, tá mala takéto peniaze a podobne. Tak ja by som chcel povedať, odkiaľ peniaze mal SMER a ako jednoducho vznikal, akým spôsobom bol financovaný.
Kto lepšie by nám o tom mohol povedať ako priamo zakladateľ alebo jeden zo zakladajúcich členov strany SMER. Nie? Logicky. Keď niekto je pri tom, tak asi najlepšie vie, ako to funguje alebo o čom to vlastne, jak to bežalo.
Takže pán Bohumil Hanzel, ktorý bol zároveň poslancom Slovenskej národnej rady, urobil v roku 2010 s redaktorom denníka SME rozhovor, v ktorom vysvetľuje presne, ako vlastne politická strana SMER vznikla, ako bola financovaná. Vzhľadom na túto tému, o ktorej sa bavíme, a na to, aby sme vlastne sa vedeli dostať do kontextu a pochopili vlastne, o čom tu vlastne my hovoríme, lebo ste sa snažili celú rozpravu odpútavať pozornosť na čokoľvek iné, len nie na tú podstatu, ktorou je obvinenie z toho, že na Slovensku vytvorili sofistikovaný, skorumpovaný systém zameraný na to, aby ste od miliónov ľudí vyberali dane a odvody a následne ich presmerovali svojim kamarátom sponzorom a spriazneným dušiam. O tom to bolo hlavné obvinenie celých týchto troch dní a dvoch nocí.
Čiže, keď sme vás z tohto obvinili, po prečítaní tohto rozhovoru, a vy veľmi dobre viete, čo v tom rozhovore je, všetkým bude jasné, že politická strana SMER korupciu má v DNA od samého začiatku.
„Povedali ste, že kampaň SMER-u v roku 2002 stála 284 mil. korún. Premiér a predseda SMER-u Robert Fico vás označil za klamára a politického skrachovanca. Čo si o tom myslíte?“
„Nemal inú možnosť, ako to spochybniť. Keby to priznal, bol by z toho veľký politický škandál. To, ako ma nazval, je už jeho problém. Myslím, že som úspešný človek.“
„Takže trváte na tom, že SMER vtedy financovali viacerí sponzori, ktorí dali strane veľké sumy peňazí?“
„Áno. Keď to bude potrebné, viem to kedykoľvek preukázať."
"Ako?"
"Keď som sa 17. septembra 1999 prvýkrát stretol s Ficom, hľadal sponzorov, ktorí by mohli podporovať stranu. Druhýkrát sme sa stretli 6. októbra 1999 a dohodli sa, aká bude moja úloha v SMER-e. Začal som teda zháňať vplyvných ľudí, ktorí sú ochotní financovať stranu.“
„O koho ide?“
„Viacerí sú moji priatelia, zatiaľ ich nebudem menovať. Ak to bude potrebné, poviem to na súde. S prvým veľkým sponzorom som sa stretol 8. októbra 1999 v Bratislave, 28. novembra 1999 som pripravil Ficovo stretnutie s piatimi významnými bankármi. Keďže to bolo háklivé, boli u mňa doma, aby ich nikto nevidel. 3. decembra 1999 som na rovnakom mieste pripravil Ficovo rokovanie s piatimi významnými podnikateľmi. S druhým veľkým sponzorom som sa stretol 3. decembra 1999. So všetkými týmito ľuďmi som hovoril o podpore pre stranu.“
„Ako vám máme veriť, že ste sa s nimi naozaj stretli?“
„Som veľký pedant, už 25 rokov si o všetkom vediem podrobné poznámky. Ak to bude potrebné, nemám problém, aby ich preskúmal grafológ.“
„Stretli ste sa aj s Drahomírom Mihálekom, priateľom podnikateľa Ľubomíra Blaška?“
„Áno. Bol to tretí veľký sponzor, ktorého som dotiahol do SMER-u. Dvakrát - 17. a 19. marca 2000 - som sa s Mihálekom stretol sám, tretíkrát bol aj Fico. Bolo to 25. októbra 2000 v reštaurácii Jasmín. Hovorili sme o Mihálekovej pozícii v SMER-e, aj o tom, či môže zabezpečiť peniaze pre stranu. Potrebovali sme odborníkov, takže sme ho dali do tieňovej vlády. Prvý, druhý a tretí veľký sponzor darovali SMER-u v rokoch 2000 až 2002 približne 60 mil. korún. V tejto sume sú zahrnuté aj peniaze, ktoré dal Blaško cez Miháleka.“
„Ide o 32 mil. korún, ktoré sú v zmluve medzi Blaškom a vtedajším šéfom volebného tímu strany Fedorom Flašíkom?“
„O zmluve som nevedel, ale viem, že to bolo 32 mil. korún. Mihálek mi povedal, že nosil 500-tisíc mesačne.“
„Kto bol pred voľbami 2002 pokladníkom SMER-u?"“
„Pani Vallettová.“
„Matka Moniky Beňovej?“
„Áno.“
„Aká bola Flašíkova pozícia v SMER-e?“
„Prvé tri roky bol najsilnejší človek v strane. Na začiatku fungovalo v SMER-e paralelné financovanie, o ktorom vedel aj Fico. Prvé zabezpečoval Flašík, druhé ja. Neskôr ma Fico požiadal, aby som to všetko presunul na Flašíka.“
„Ako strana vyúčtovala tých 284 mil., ktoré mali ísť na kampaň?“
„Neviem, ja som sa o to nestaral. Mojou úlohou bolo zabezpečiť sponzorov.“
„Kto a ako to mal zúčtovať? Flašík?“
„Podľa toho, ako to bolo vtedy zabehnuté, tak s veľkou pravdepodobnosťou áno. Samozrejme, pod Ficovou kuratelou, ktorý vedel o každej korune v SMER-e. Všetky oficiálne zmluvy išli cez vtedajšieho generálneho manažéra strany Igora Federiča. Fico to vždy odklonil tak, aby išlo cez účtovníctvo len to, čo je nevyhnutné.“
„Kedy vám Fico povedal, že je legitímnou požiadavkou sponzorov požadovať štátne zákazky a funkcie v strategických podnikoch?“
„16. augusta 2001.“
„Kde to bolo?“
„U mňa doma.“
„Prečo ste sa stretli?“
„Často sme viedli veľmi dôverné rozhovory medzi štyrmi očami, ktoré trvali aj štyri či päť hodín.“
„V akej súvislosti to povedal?“
„Fico ma požiadal, aby som preveril človeka, ktorý chcel dať SMER-u 2 mil. korún. Nebol si totiž istý, či ide o čisté peniaze. Keď som zistil, že je to v poriadku, začal si ten človek robiť nejaké nároky. Keď som sa pred Ficom ohradil, že sa mi to nepáči, povedal mi, že je normálne, ak si budú sponzori za peniaze, ktoré dali strane, po víťazných voľbách robiť nároky na štátne zákazky. Fico navyše zháňal peniaze pre stranu aj sám.“ „Sám?“
„Áno, to bol tretí spôsob financovania SMER-u. Fico sa mi pochválil, že tie peniaze zohnal vlastnou hlavou.“
„Koľko to bolo?“
„Veľmi veľa.“
„Sto miliónov?“
„Povedal mi jedno meno aj presné čísla, ak to bude nutné, poviem ich na súde. Ale nie ste ďaleko od spomínanej sumy. Fico to poprie.“
„Viete dokázať, že vám to povedal?“
„Viem. Povedal, že človek, cez ktorého tie peniaze zohnal, si plní svoje záväzky a nosí peniaze. Povedal, že človek, cez ktorého tie peniaze zohnal, si plní svoje záväzky a nosí peniaze," pardon. "Videl som aj kópiu zmluvy, ktorá je veľmi podobná zmluve medzi Blaškom a Flašíkom, čo sa objavila v médiách. Je to dohoda medzi Ficom a skupinou piatich sponzorov, ktorých zastupuje veľmi vplyvný podnikateľ. V zmluve sú títo sponzori označení ako sympatizanti 1 až 5. Má päť strán a je notársky overená.“
„Prečo je notársky overená?“
„Pretože ide o veľké peniaze a konkrétne miesta na kandidátke SMER-u. Fico kedysi povedal, že urobí všetko pre to, aby sa stal premiérom. Týmto krokom sa upísal diablovi.“
„Prečo ste po voľbách 2002 vycúvali z vedenia strany?“
„Pretože som pochopil, prečo niektorí moji priatelia – Martin Zohdy Hamid, Iveta Lišková alebo Roman Václavík – vypadli z kandidátky SMER-u. Hoci patrili medzi zakladajúcich členov strany, Fico musel urobiť to, čo podpísal so sponzormi.“
Na túto výpoveď zakladajúceho člena strany, ktorý vtedy tvrdil, že je ochotný svedčiť aj pred súdom, sa na Slovensku akosi tak pomalinky zabúda. Táto výpoveď však vypovedá jednoznačne o DNA politickej strany SMER – sociálna demokracia. Chcieť od takejto strany, ktorá takýmto spôsobom financovala svoj začiatok, v ktorej takýmto spôsobom fungoval jej predseda, ktorý vymýšľal paralelné financovanie, podľa toho, čo tvrdí zakladajúci člen politickej strany SMER – sociálna demokracia, chcieť od takejto strany, aby niekedy cítila korupciu, aby cítila a vedela rozoznať, že čo korupčné je a čo korupčné nie je, je naivné a detské.
Nečudujme sa potom, že Robert Fico príde a povie, že Žiline dá 17,5 mil. eur a že vlastne to je normálne a on to urobil vlastne preto, lebo to je člen strany SMER. Jasné, že on tam necíti tú korupciu, lebo keď od začiatku tá strana takýmto spôsobom fungovala, takýto človek nedokáže cítiť, čo korupčné je a čo korupčné už nie je.
Takisto sa nemôžeme čudovať, keď Robert Fico, druhé jeho priznanie ku korupcii, prvé považujem to zo Žiliny a druhé jeho priznanie ku korupcii, druhé jeho priznanie ku korupcii... (Reakcia z pléna.) Nikdy som...
Čiže druhé jeho priznanie ku korupcii bolo také, že povedal, že je normálne, aby v prípade, ak je verejná súťaž a obidvaja sú, vyhrajú tu vlastne dvaja súťažiaci, tak je normálne uprednostniť člena strany SMER. Ak niekto uprednostní člena strany SMER alebo ak toto prezentuje niekto, že je to normálne a necíti opäť, že to je vyslovený klientelizmus, stranícky klientelizmus, de facto typický znak, alebo teda druh korupcie, tak asi opäť je poškodený z minulosti tou korupciou alebo sa mu tá korupcia dostala do DNA.
Považoval som za dôležité prečítať tento rozhovor aj z iného dôvodu. Pán Bohumil Hanzel, keď tento rozhovor urobil, aj následných možno päť-šesť, tak Robert Fico robil tlačové konferencie o tom, ako Bohumila Hanzela bude žalovať, ako ho budú žalovať ostatní ľudia spomínaní ním, ktorí sa podieľali na čiernom financovaní politickej strany SMER, a ako ho zažalujú za na cti utŕhanie a ako ho v podstate ekonomicky zničia. Ubehli štyri roky a skúste nájsť na Slovensku nejaký súd... (Ruch v sále.) Nevyrušujte ma, prosím vás, pani spravodajkyňa.
Ubehli štyri roky a nenájdete na Slovensku súd, kde by Robert Fico podal žalobu na Bohumila Hanzela. A ja sa pýtam - prečo?
Ak má niekto obviní z toho, že som prepral 300 mil. korún, že som prepral 300 mil. korún, že som mal paralelné financovanie svojej politickej strany, ak ma obviní z takýchto naozaj veľmi závažných tvrdení, z veľmi závažných trestných činov a opakovane pred svedkami, verejne, a obviní premiéra štátu, myslíte si, že je normálne, že by som takého človeka nezažaloval, ak by to nebola pravda? Ja si myslím, že to normálne nie je. A keďže Bohumila Hanzela nezažaloval, tak to bola plná a stopercentná pravda. Môžeme to brať ako fakt. Ak by ho zažaloval, mohli by sme nad tým pochybovať.
Druhý krátky rozhovor, alebo iba jedno tvrdenie v tejto veci od toho istého človeka zaznelo v týždenníku Plus 7 dní a bolo o tom, že Robert Fico potreboval požičať na chatu, alebo potreboval peniaze na chatu, a nie že požičať na chatu, tak sa dohodol s Bohumilom Hanzelom, že mu vyplatí autorský, hovorím, autorský honorár za dve také tenučké brožúrky, ktoré SMER rozdával pred voľbami. Jedna brožúrka sa volala „Dobrý deň, cestná kontrola“ a druhá sa volala „Nutná obrana“. Ešte raz, brožúrky, nemám ich tu teraz, naozaj pár desiatok strán. Autorský honorár normálne, možno 500 eur na dnešné peniaze? Na vtedajšie povedzme 15-tisíc, 20-tisíc korún, úplne normálne, viac to hodné nebolo.
Koľko vyplatil Bohumil Hanzel autorský honorár predsedovi strany SMER? Čo si myslíte? Milión korún? Milión korún za dve brožúrky s pár desiatkami strán. Tých milión korún, áno, nemusíme hovoriť a obviňovať Robert Fica, že ich nepriznal, tak ako predseda parlamentu nepriznal svoje príjmy v majetkovom priznaní. Nie. Robert Fico priznal vraj a všetko bolo z tohto pohľadu v poriadku.
Ale je normálne takýmto spôsobom si zabezpečovať, ako pán Bohumil Hanzel hovorí, čisté peniaze, že urobili to takto, lebo nechcel mu tie peniaze dávať inak. Chcel ich mať čisto, tak teda vymysleli, že, dobre, ty mi dáš brožúrku, ja ti tam vyplatím nejaký autorský honorár milión korún? Je to normálne? O čom to napovedá? O akom DNA to napovedá? O takom, ktoré potvrdzuje ten predošlý rozhovor novinára zo SME-čka s pánom Bohumilom Hanzelom, zakladajúcim členom strany SMER – sociálna demokracia.
Úplne posledné, ale to by bolo v podstate už iba opakovanie sa, to je druhý článok de facto o tom istom rozhovore, kde teda Fico na otázky, konkrétne teda citujem z denníka SME: „Fico na otázky, či vedel, že kampaň stála 284 mil. korún a či je legitímne, ak žiadajú sponzori funkcie a štátne zákazky, odmietol odpovedať.“
Ale v podstate je to znova o tom, že Bohumil Hanzel znova tvrdí: „Fico mi vtedy povedal, že je legitímnou požiadavkou sponzorov robiť si nároky na štátne zákazky a funkcie.“ A prepáčte, to sa opakujem už z toho predošlého.
Považoval som za dôležité urobiť takúto nejakú historickú vsuvku, aby sme pochopili, s kým máme tú česť, komu sme zverili Slovenskú republiku, aby ju spravoval. A aby ju spravoval zodpovedne a tak, aby prihliadal na záujmy všetkých občanov Slovenskej republiky. Ak sme zverili Slovenskú republiku alebo voliči v slobodných voľbách zverili republiku ľuďom, ktorí takýmto spôsobom financovali na začiatku svoju stranu, nepriznali príjmy a preprali 300 mil. čiernych peňazí iba v jednej kampani, ktovie koľko ich bolo iných, tak sme urobili veľmi veľkú chybu a nemôžeme sa dnes čudovať, že dnes tento štát funguje tak, ako funguje. Že chudobní a stredná vrstva platia dane na to, aby ich SMER vybral a rozdal svojim vlastným ľuďom.
Chcel by som sa vyjadriť ešte k tvrdeniam Roberta Fica, keďže vlastne po jeho vystúpení nebolo možné reagovať, lebo ste spravili celkom sympatickú obštrukciu, že ste teda dali do rozpravy trinásť ministrov a de facto sme na neho nemohli nikto reagovať.
Takže Robert Fico tam tvrdil, že vlastne nikto nekritizoval z Európskej komisie čerpanie eurofondov, alebo teda že vláda nie je schopná zabezpečiť efektívnu kontrolu čerpania eurofondov. Na obranu povedal, že nie, tam zaznelo iba to, že vlastne nie sme schopní urobiť dobrý audit, alebo teda bol spochybnený audit. To je to isté. Audit a kontrola eurofondov je to isté, pán premiér. Verejne ste v tejto veci klamali, lebo nepochybujem o tom, že to viete.
Mrzí ma, že ste sa ani raz vo svojej reči nevyjadrili o tom, že ste ovládli všetky kľúčové kontrolné inštitúcie, alebo keď ste sa vyjadrili, tak veľmi, by som povedal, opäť takým klamlivým spôsobom, kedy ste hovorili, že vlastne ste nominovali kandidátku Ivety Radičovej za šéfku Úradu pre verejné obstarávanie. Čo vlastne chceme, keď vlastne to je náš človek, ktorý kontroluje?
Je veľmi veľký rozdiel, pán Fico, keď výber urobila síce Iveta Radičová, ale vy ste toho človeka tam nominovali. Iveta Radičová určite by tomuto človeku alebo tejto pani nedala podmienku, že dám ťa tam, ale za tých a za tých podmienok nepôjdeš týmto a týmto ľuďom po prstoch. O vás som nie presvedčený, že ste takúto podmienku tejto pani dali.
Ak ste hovorili pri NKÚ v takom zosmiešňujúcom duchu voči opozícii, že však vlastne nie ste schopní ako opozícia navrhnúť kandidáta, my by sme vám ho tak kedykoľvek dali, dajte ho a my vám ho tam zvolíme, tak ste opäť hrubo klamali v priamom prenose, a ako premiér Slovenskej republiky, o to je to závažnejšie. Viete, že sme navrhli dvoch kandidátov. Pri jednom, sa mi zdá, že boli dve voľby aj, pri Krnáčovi. Pri kandidátovi, potom ktorého navrhlo KDH, tuším bola jedna voľba, sa pamätám. Tak všetky, vlastne tieto tri voľby, a týchto dvoch kandidátov ste odmietli s tým, že neboli podľa vášho gusta. No, jasné, neboli podľa vášho gusta, lebo by vám išli jeden aj druhý po prstoch.
A potom nie je vôbec fér zosmiešňovať opozíciu, že opozícia vám nevie navrhnúť kandidáta. My sme hneď po voľbách, to bolo možno polroka, vám navrhli dvoch kandidátov. Obdivoch ste zamietli. Udržujete stav, ktorý vám vyhovuje, že tam je pán, ktorý tam je, ktorého nominovalo HZDS a ktorý vám teda veľmi vyhovuje, lebo vám neubližuje, nehryze, iba slabučko hryzká.
Vrátim sa k téme, ktorá tu teda rezonovala asi najčastejšie, naozaj CT alebo cétečko tu bolo asi najpoužívanejšie slovo počas týchto dvoch nocí a troch dní, kde ste sa vôbec nevyjadril k tomu v úvodnej reči, že prečo ste vôbec nereagovali a neobrátili sa na zamestnancov alebo nesnažili sa pomôcť tým dvom zamestnancom, pánovi Dr. Suchánkovi a zdravotnej sestre Kovačičovej, keď vás dvakrát opakovane upozornili, čo sa robí v piešťanskej nemocnici. Ja som práve na túto otázku od vás očakával odpoveď, lebo si myslím, že to je veľmi, veľmi závažný dôkaz proti vám a veľmi závažné teda obvinenie, keďže ste ľuďom verejne prisľúbili, že sa na vás môžu s dôverou obrátiť, a ak bude akákoľvek korupcia alebo niečo, tak vy to budete riešiť. Títo ľudia sa dvakrát na vás obrátili, vy ste im vôbec ani len neodpovedali.
Osobne som presvedčený, že pri konfrontácii vašeho verejného prísľubu boja proti korupcii a tohto jediného skutku, že ste týmto dvom statočným ľuďom neodpovedali na ich volanie o pomoc, že tento jeden jediný dôvod, ak by bol napísaný v odôvodnení na vaše alebo vyslovenie nedôvery, tak tento jeden jediný dôvod by bohate stačil. A ak by ste mali chlapskú česť, tak za tento jeden jediný dôvod sám by ste odstúpili.
Možno ste sa dopočuli, že som tu vašim poslancom včera pustil oficiálne vyjadrenie teda predstaviteľa strany SMER, ktorého ste nominovali do piešťanskej nemocnice. A v tejto súvislosti by som vás chcel upozorniť na jedno, ktoré ste si zase možno nevšimli a o čom ste sa možno nedopočuli, a to je to, že ako reagovali vaši poslanci, keď som sa ich opýtal, že či im to vadí, že kto odsudzuje to konanie rapera Ega. A vyzval som ich, aby sa prihlásili. Ani jeden sa, bohužiaľ, neprihlásil. (Ruch v sále.) Naozaj mi to pripadalo tak, že poslanci SMER-u zrejme sú schopní zaujať svoje osobné stanoviská iba vtedy, ani jeden jediný sa neprihlásil, všetci to tu videli či z opozície a je to aj na zázname, takže nemusíte spochybňovať niečo. (Reakcie z pléna.)
Pripadá mi to, akoby poslanci SMER-u aj v takejto obyčajnej ľudskej veci, lebo to bola v prvom rade ľudská vec, ten človek, čo tam narozprával. Čiže normálny človek zbadá a automaticky to odsúdi. Aj v takejto obyčajnej ľudskej veci ste neboli schopní alebo neboli poslanci SMER-u schopní zaujať stanovisko a pripadá mi to ako dôkaz toho, že naozaj fungujú iba podľa manuálu, podľa esemesky, podľa telefonátu, toto urob, potom dostaneš za to banánik, toto urob, dostaneš dva banániky. Prepáčte, je to pod vašu úroveň. Je to pod úroveň poslanca Národnej rady správať sa tak, že nie ste schopní mať názor na tak základnú vec, ako tu bola včera prezentovaná na obrazovkách.
Nečudujme sa potom, že štát funguje tak, ako funguje, lebo jednoducho si niekto niekde niečo vytuneluje, niekto niekde ukradne cétečko, vy všetci sklopíte hlavičky, lebo kým vám nepríde esemeska, že vám to má vadiť, tak dovtedy vám to vadiť nebude. A toto mi veľmi vadí.
Robert Fico za tento systém, ktorý ste vy vygenerovali alebo čo ste urobili vlastne z 83 ľudí, ktorí by mali sa tu správať ako ľudia so svojím vlastným svedomím, ste zodpovedný vy. Lebo keď sme vás obviňovali z toho, že ste vytvorili a organizujete a udržujete nejaký korupčný systém, ktorý má znaky zločineckej skupiny, tak presne toto, keď ľuďom zoberiete svedomie a riadite ich esemeskami a palčekom, či ukážete hore, dole, alebo teda zdržať sa, to všetci tu poznáme, tak presne toto je to, že vymývate z ľudí svedomie a tí ľudia potom nie sú schopní rozlišovať, čo je dobré alebo čo je zlé. Lebo postupom času, aj keď akýkoľvek dobrý človek sa postupom času naučí fungovať iba podľa prstov, palcov alebo esemesiek, podľa inštrukcií. Toto ste urobili vy a za toto ste zodpovedný, Robert Fico, vy.
Vy ste zo svojich poslancov urobili masu, ktorej nevadí to, keď niekto v Brezne postaví alebo urobí v parku lavičku za 8-tisíc eur, a nielen jednu, ktorým nevadí to, keď tu pustíme vulgárneho chrapúňa a tí ľudia sú neni schopní k tomu zaujať ani stanovisko. Viem, že potom ste sa stretli a potom ste mali mimoriadny klub a potom ste tam zrazu dospeli, že asi by sme mali k tomu zaujať nejaké stanovisko. Chvalabohu, aspoň to, ale zrejme ste asi dostali esemesku, že niečo s tým spravte. (Skandovaný potlesk.) Je zarážajúce....
Úplne v pohode budem ticho, môžme tu byť do polnoci. Berem túto hru. (Trvanie skandovaného potlesku. Reakcie z pléna.) Nemám problém. (Skončenie skandovaného potlesku.)
Robert Fico, takisto ste sa nevyjadrili k obvineniu, ktoré bolo v oficiálnom teda zdôvodnení, že v prvej súťaži záhadne, kým ešte piešťanská nemocnica nebola vo vašich rukách alebo v rukách politickej strany SMER – sociálna demokracia, ktorej ste predsedom, že v tej prvej súťaži sa zúčastnili obidvaja výrobcovia, alebo teda priami zástupcovia výrobcov Siemens a Philips. A ste sa nevyjadrili k otázke, prečo sa v tej druhej súťaži zrazu títo výrobcovia nezúčastnili alebo podľa môjho názoru skôr nemohli zúčastniť, a museli nakupovať cez sprostredkovateľov za veľmi záhadne identické sumy alebo za identické ponuky, ktoré potom vlastne dali. Prečo museli nakupovať cez firmu so schránkovým vlastníkom niekde v Belize a prečo to nemohli priamo to predať nemocnici, ak vám teda záleží naozaj na zdravotníctve, prečo to nemohli predať priamo výrobcovia, ktorí by zrejme si pýtali najmenšiu maržu?
Toto ma mrzí. Mrzí ma, že jednoducho celé vaše vystúpenie, nie celé, preháňam, 95 % vašeho vystúpenia bolo obviňovanie opozície, o čom vôbec táto schôdza nie je, a vôbec ste sa nezaoberali vecami podstatnými. Vy ste hovorili minimálne o cétečku. Ani raz ste nespomenuli slovo Paška alebo meno Paška. O týchto veciach, ktoré vám boli nepríjemné, ste jednoducho vôbec nehovorili.
Preto považujem vašu úvodnú reč a, bohužiaľ, sa k tomu takto môžem vysloviť až po štyridsiatich ôsmich či deviatich hodinách, ako za reč, ktorá vôbec ale bola iba uvedená za účelom odpútavania pozornosti. (Ruch v sále.) Opoziční kolegovia, chápem, keď ma vyrušujú, pán Uhliarik, chápem, keď ma vyrušujú vládni, ale nechápem úplne, keď ma v tejto chvíli vyrušujú opoziční. (Ruch v sále.)
Takisto (krátke odmlčanie rečníka pre ruch v sále), takisto, pán premiér, ma veľmi, veľmi mrzí, ak ste vôbec nezaujali stanovisko k závažnej kauze, do ktorej je priamo namočený váš člen, teraz ho tu nevidím, riaditeľ nitrianskej nemocnice Valocký. Nakúpil dva operačné stoly s nosnosťou 500 kilogramov. Na základe informácií, ktoré si vyžiadalo lekárske odborové združenie, akého najťažšieho pacienta historicky nitrianska nemocnica operovala, vyplynulo, že operovala 177-kilogramového pacienta. Čiže najťažší bol 177-kilogramový, ale váš člen, poslanec parlamentu, priamo poslanec parlamentu, ktorý je zároveň aj riaditeľom nemocnice, nakúpi dva stoly s 500-kilogramovou nosnosťou. Nie dokopy, každý samostatne, samozrejme. Čiže keď už aj nakúpi jeden, tak nie že jeden, tak kúpim rovno dva, však aby sme spravili lepší kšeft zrejme, nie?
A zarážajúce, hovoril som vám to už aj teda v tej úvodnej reči, konkurenčné, minimálne tri, firmy ponúkali s nosnosťou 450, čo by bolo stále viac ako dvojnásobok najťažšieho, kedy historicky v Nitre operovali pacienta. Evidentný spôsob manipulácie verejného obstarávania. Dali ste to, posunuli ste to na ÚVO, vám napísalo, že nič tam nie je problematické a ešte to prezentujete, že to je v poriadku. Ak by ste si stáli za svojím sľubom, ktorý ste verejne ľuďom dali, že čokoľvek, ak majú akýkoľvek problém s korupciou, tak za tým jednoducho pôjdete. Ak vám nejaká pani Táborská pošle stanovisko, že to všetko je v poriadku, prídete a osobne jej to otrieskate o hlavu a sám budete ten problém riešiť. A keď už nie pre ten váš sľub, tak preto, lebo je v tom namočený priamo váš poslanec vašej politickej strany. A nie poslanec z Hornej Dolnej, ale poslanec parlamentu Slovenskej republiky.
Pri aj tých ostatných príkladoch, ktoré tu v rozprave zazneli, ktoré hovorili o tom, či to už boli Košice, Martin, Trenčín, a myslím si, že v najbližších týždňoch toho vyjde určite viac, lebo som presvedčený o tom, že tí lekári a sestry dostali po tejto mimoriadnej schôdzi odvahu nám posunúť informácie, tak sa vás pýtam, či naozaj, či máte aspoň štipku, štipku citu hovoriť ľuďom najprv na svojich mítingoch, rozdávať ružičky pri MDŽ a hovoriť im o tom, ako budujete sociálny štát, ako fajkať si fajky, ako plníte sociálny balíček, ale zároveň dovoliť takto humplovať zdravotníctvo, takto okrádať chorých ľudí, to skôr svedčí o tom, že v SMER-e nemáte žiadny cit voči týmto ľuďom. Máte cit iba pre peniaze, ale cit pre spravodlivosť, cit pre mieru nemáte žiadnu. Aj to, ako ste sa postavili k tomu Egovi, to o tom svedčí aj to, že takéhoto človeka bol niekto z vás schopný nominovať.
Dnes kvitujem, keď tu minister Maďarič povedal, že sa od tohto človeka dištancujete. Ale mne chýba jedna odpoveď. Ktorý idiot tohto človeka tam nominoval? Tento človek by sa mal zodpovedať ľuďom, lebo tento človek je zodpovedný za to, že tento podvod ste v Piešťanoch spáchali. A to keď, pán Robert Fico, hovoríte, že vy ste ho vlastne nespáchali, lebo vlastne žiaden cent, ani cent nebol vyplatený, tak to je naozaj, prepáčte, presne tá istá situácia, ak by policajti chytili autičkára, ako jednoducho štartuje auto, a zastavia ho, zabuchnú dvere, priložia mu devinu k hlave a povedia: „Vystúp!“ A on povie: „Ale ja som nič neukradol.“ Táto situácia, ak by takto prichytili policajti zlodeja v aute, je automaticky trestný čin. Ale premiér Slovenskej republiky hovorí, že keď niekto urobí vlastne pokus o podvod a iba nevyplatil peniaze, že to nie je trestný čin, čiže to je vlastne všetko v poriadku. Je to identická situácia, ako by policajti chytili autičkára pri čine. Čiže z toho sa tak ľahko nevyviníte.
Tých príkladov korupcie tu behom tých dvoch nocí a troch dní zaznelo veľmi veľa. Možno niektorí z vás, a nie z vás, vlastne bol to minister, ktorý to tu obhajoval, aj viacerí, že čo tu vy vlastne hovoríte, však my máme ekonomické výsledky veľmi dobré. Však my máme vcelku dobrý ekonomický rast, nemáme úplne najhoršiu nezamestnanosť, lebo nás porovnával so Španielskom alebo Portugalskom, nemáme až taký, alebo deficit nám postupne klesá, tak vlastne však nič sa nedeje.
Ale práve toto je tá demagógia, Robert Fico, od vás a od vašich ľudí vo vašej strane, že vy ľuďom vždy poviete iba polopravdu, vy im nepoviete, že aká je skutočná pravda. Skutočná pravda je taká, že za šesť a pol roka vlády, vašej vlády ste spáchali 22 mld. eur dlh. To nie je vymyslené číslo, to sú údaje, ktoré sú verejne prístupné. O 22 mld. eur ste zvýšili dlh Slovenskej republiky. Prevzali ste krajinu s 19-miliardovým dlhom a dnešný je 41 mld. O viac ako 100 % ste zvýšili dlh Slovenskej republiky. 22 mld. eur, ja som to tu dnes počítal, je bývalých 660 mil. korún. Za 660 mil. korún sa dá postaviť, 660 mld. korún, pardon, sa dá postaviť 660-tisíc trojizbových bytov.
Za šesť a pol roka vašej vlády pri takomto bačovaní, ako je príklad cétečka a podobné, ste priviedli Slovenskú republiky do situácie, kedy naše deti a vnúčatá a ešte ich možno šieste pokolenie bude po vás splácať dlhy, a miesto toho mohli mať každá jedna mladá rodina, ktorá by sa zosobášila, mohla mať najbližších pätnásť rokov do vienka, do šťastného manželstva, do bezproblémového manželstva byt zadarmo. Viete, o koľko menej rodín by sa rozpadlo, koľko viacej detí by sa narodilo, ak by týmto rodinám ste ten byt dali?
Vy miesto toho radšej dovolíte a, Robert Fico, vás obžalovávam a verejne vás obžalovávam za všetkých ľudí, ktorým na Slovensku záleží, ste dovolili Slovensko rozkradnúť, vytunelovať, lebo ste tu vytvorili skorumpovaný systém, ktorý od chudobných ľudí vyberá dane na to, aby ste ich rozdávali svojim zbohatlíkom. Mohli mať chudobní ľudia, mohli mať takisto aj tí chudobní, mohli mať ten byt zadarmo, aj každý jeden, ktorý by sa zosobášil.
A keď tu dneska sa niekto ohradil, neviem, ktorý minister to bol, voči tomu, keď tu niekto z opozície povedal, že ste vlastne vrahovia, ja to nehovorím, že ste vlastne vrahovia, ale použijem to ako rečnícku otázku. Zoberme si dve situácie. Situáciu, ak každá mladá rodina dostane byt zadarmo do vienka od štátu, po čom mnohí ľudia túžia, lebo si myslia, že tak to bolo teda za komunistov, a druhú situáciu, kedy sa každá mladá rodina musí... (Reakcie z pléna.) V pohode, môžte. Môžte. Môžem vám aj k tomu povedať.
Čiže porovnáme situáciu. Každá mladá rodina pätnásť rokov, štát taký, kde by dával každej rodine pätnásť rokov trojizbový byt do vienka zadarmo, ak sa zosobášia, a druhá... (Reakcie z pléna.) Teraz je zaujímavé, že tí, ktorí si hovoria že sociálni demokrati, nechcú, aby ľudia počúvali sociálnu tému. Toto je veľmi sociálny návrh.
A druhá situácia, kedy ľudia sa musia, mladí rozmýšľajú, či sa zosobášia, lebo vedia, že by museli bývať u svojich rodičov, lebo nemajú príjem na to, aby si zobrali hypotéku. Zoberú sa možno o päť, šesť, desať rokov neskôr, jako by sa zobrali, ak by mali ten byt zadarmo. A teraz si zoberte situáciu, koľko potratov je kvôli tomu, že tieto rodiny musia splácať hypotéku a povedia si, nemôžeme si dovoliť ďalšie dieťa. A tam vám dávam tú rečnícku otázku: Ste vrahovia alebo nie? Alebo sú vrahovia tí, ktorí tolerujú... (Reakcia z pléna: „Fúúj!“)
Sú vrahovia tí, ktorí tolerujú korupciu, ktorá spôsobuje ožobračovanie ľudí, na základe ktorej si niekto zoberie život alebo siahne na život niekoho druhého? Ja si myslím, že každý človek, ktorý toleruje korupciu alebo vytvára podmienky na korupciu, ktorá spôsobí okradnutie druhých ľudí a privedie ich do životnej situácie, kedy oni si siahnu na život alebo siahnu na život nenarodenému dieťaťu, takýto človek je vrah. Či sa v tom vidíte, alebo nie, zodpovedajte si sami. Ja som povedal definíciu.
Viem, že sa vás dotklo a opakovane ste to tu povedali aj v úvodnej reči, že vám vadí, že vás definujeme ako alebo že som vás definoval ako skupinu, ktorá spĺňa alebo má všetky znaky zločineckej skupiny. Veľmi stručne iba poviem, čo musí spĺňať. Existuje počas určitého časového obdobia, je štruktúrovaná, koná koordinovane s cieľom spáchať jeden alebo viacej trestných činov. A teraz poviem tie dve priznania Roberta Fica. Žilina a to, že keď vlastne niekto vyhrá zákazku, sú dvaja výhercovia s rovnakou cenovou ponukou, je normálne, že uprednostníme nášho vlastného. Berme iba tento príklad, že uprednostníme nášho vlastného. To je čistá korupcia, čistý klientelizmus. Tým pádom sú splnené všetky tri podmienky, ktoré sú v Trestnom zákone. Čiže či sa bude tváriť urazene, alebo nie, ste splnili všetky tri podmienky zločineckej skupiny a môžte sa hnevať, môžte sa mi vyhrážať trestným oznámením, mne to je úplne ukradnuté. Ak viem čítať písmenká, spĺňate všetky parametre, ktoré definuje Trestný zákon na zločineckú skupinu.
Dnes sme pár dní pred výročím novembra 1989. Ľudia vtedy, keď boli na námestiach, aj ja som bol jeden z nich, hoci teda mladý študent, ale bol ako šestnásťročný, tak sme snívali o tom hlavne, aby sme teda dostali slobodu a aby sme mohli konečne, možno niektorí iba slobodne cestovať, aby sme mohli slobodne chodiť do kostola, čo nám teda mnohí nedovoľovali, alebo teda potom nás za to trestali a niektorí aby slobodne podnikali a podobne. Bohužiaľ, aj vaša strana prispela vo veľmi veľkom rozsahu, keďže siedmy rok vládnete, k tomu, že dnes tento štát ďaleko nespĺňa ideály, ktoré mali ľudia na námestiach. Tento štát sme opätovne v podstate odovzdali do rúk pár finančným skupinám, ktoré tu kupujú si svojich politikov, na začiatku ste to mali možnosť počuť, ktorí si kúpia svojich politikov, ktorí im následne píšu zákony na ich mieru, a tí ostatní, tí, ktorí neboli možno tak šikovní alebo neštudovali teda na správnej škole, tak tí ostatní sa potom týmto pár ľuďom skladajú na štedrý život.
Áno, oprávnene si ľudia kladú po dvadsiatich piatich rokoch otázku: Prečo v Rakúsku majú 4-percentnú nezamestnanosť alebo 5-percentnú nezamestnanosť v Nemecku, prečo tam majú tri, štyri razy, päť razy väčšie platy a my po tých dvadsiatich piatich rokoch stále ich nemôže dobehnúť? No práve preto, lebo ste vytvorili ten systém. Vytvorili ste systém, kedy z toho spoločného podstatná časť uniká bokom a nepoužije sa to na to, aby sa rozvíjal štát. Samozrejme, že peniaze, ktoré vy umožníte, aby odišli k vašim sponzorom cez rôzne predražené zákazky, a stačí tu iba jedno cétečko, ale samozrejme, že to cétečko je symbol, že toho rozkradnutého sú stámilióny, stámilióny až miliardy eur ročne. A samozrejme, že tieto peniaze, keď z toho štátu zmiznú, nie sú peniaze na vytvorenie nových pracovných miest, nie sú peniaze na vyššie mzdy, lebo jednoducho štát zdiera, musí zdierať vysokými daňami, vysokými odvodmi zamestnávateľov a tí nedokážu držať krok, a tým pádom nevytvárajú pracovné miesta.
Ak by tých 22 mld. korún, ktoré ste preflákali za šesť a pol roka vašej vlády, 22 mld., či eur, pardon, ak tieto peniaze by sme mali, dnes by na Slovensku bola dvojpercentná nezamestnanosť. Ale vy radšej 22 mld. eur ste hodili do studne a iba ročne z dlhu, ktoré politické strany za 25 rokov spáchali, platíme 1,5 mld. eur úrok z toho dlhu, ktorý ste dopustili, aby bol spáchaný.
Potom ešte... (Ruch v sále.) Chvíľočku, dobre? Ja viem, čas už beží, dobre, dajte mi desať minút a idem. Tak desať a päť, tak pätnásť.
Robert Fico, klamali ste a verejne a vedome ste klamali o R1, o rýchlostnej ceste do Banskej Bystrice. Verejne ste povedali, veď nás to stálo iba 800 mil. eur. Veľmi dobre ste v tom čase vedeli, že nás to stálo 3,5 mld. eur, alebo lepšie povedané, že nás to bude stáť v priebehu 30 rokov 3,5 mld. eur. Čiže stojím si plne za tým, čo som hovoril. Iba v tomto prípade ste vaším osobným rozhodnutím alebo rozhodnutím strany SMER pripravili Slovenskú republiku o 2,5 mld. eur.
Klamali ste pri dostavbe Enelu, usvedčil som vás z toho, lebo som našiel váš citát z roku 2008, kedy vy sám ste sa chválili tým, že ste tlačili na majiteľa Slovenských elektrární, aby elektrárne dostaval, aby dostaval elektrárne, ktoré vôbec nepotrebujeme, ktoré budú vyrábať elektrinu dvakrát drahšie, ako si ju môžme nakúpiť na trhu. Tým pádom škoda 2 mld. eur. Klamali ste znova.
Klamali ste pri SPP, lepšie povedané, neklamali ste, lebo radšej ste sa k tomu vôbec nevyjadrili, ale vaši súdruhovia alebo kolegovia, pardon, tu klamali, keď následne hovorili a vypočítavali, že to určite toľko nie je. Ale je. Je to 300 mil. eur, o čo ste pripravili Slovenskú republiku. To znamená na najbližších 10 rokov o 3 mld. eur, na najbližších 20 o 6, na najbližších 30 o 9 mld. eur.
A takisto ste klamali pri slnečných elektrárňach, kedy namiesto toho, aby ste hovorili o pánovi Brheľovi, ktorého som v tejto spojitosti spomínal, ktorý je váš osobný priateľ, namiesto toho ste hovorili, že chceme rušiť miesta pre baníkov na Horehroní, pardon, pán premiér, to je Horná Nitra, tak aby ste vedeli, kde teda to uhlie ťažíme, takže klamali ste aj v tomto prípade. V tomto prípade je škoda až 4 mld. eur.
Veľmi ma mrzí, že napriek tomu, že vo vystúpení som vás upozornil na všetky tieto tri klamstvá, či štyri klamstvá, ste napriek tomu včera večer opakovane klamali v priamom prenose a hovorili ste, že opozícia vám vyčíta, že ste postavili diaľnicu do Banskej Bystrice. Hovorili ste, že opozícia vám vyčíta, že zamestnávate baníkov na Hornej Nitre. Hovorili ste, že opozícia vám vyčíta, že dostavujete Mochovce, ale jednoducho vždy ste snažili sa to prezentovať tak, aby vám to neublížilo.
Pán premiér, správate sa amorálne, siedmy rok amorálne vediete vládu, zmocnili ste sa tohto štátu na to, aby ste od miliónov ľudí drancovali dane a odvody, týmto ľuďom ničili život preto, aby pár vašich vyvolených, pár vašich priateľov mohlo sa mať v prepychu, dobre a malo hojno.
Vôbec ste sa nevyjadrili k obvineniu vašich, čo som vás obvinil z toho, že dohadzujete zákazky vašim osobným priateľom. Hovoril som o Ikorese, o Jozefovi Kopeckom, o vašom osobnom dlhoročnom priateľovi, o zákazkách za 1,5 mld. eur za odpratávanie snehu, aj o vojenskom archíve za 1 mld. korún, pardon, jedno aj druhé v korunách malo byť. Hovoril som o pánovi Výbohovi, ktorý je podozrivý zo spáchania závažných trestných činov, ku ktorému ste sa asi pred dvomi mesiacmi priznali, že to je veľmi dobrý váš osobný dlhoročný priateľ. Sám ste sa zúčastnili stretnutia, ktoré malo následne viesť k tomu, kde ku korupcii, z ktorého tento človek je obvinený. Dnes som si prečítal konkrétnu sumu, konkrétne obvinenie, že mal si pýtať úplatok 18 mil. eur.
Vôbec ste sa ani raz nevyjadrili k pánovi Paškovi, ani raz ste sa nevyjadrili k firme Medical Group, ani raz ste sa nevyjadrili k závratnému nárastu obratu zo 6 mil. eur na 105 mil. eur iba počas jeden a pol roka vašej vlády. Čiže na 17-násobok bežného obratu, 17-násobok obratu zo zdravotníctva. Čiže nie obratu z atómových elektrární, kde ten obrat môže byť asi väčší. Zo zdravotníctva ste tejto firme, o ktorej tu bola dve noci a tri dni reč, ste zo zdravotníctva dovolili tejto firme vytiahnuť 100 mil. eur navyše voči tomu, čo mala predtým, ako ste prišli k vláde.
„Korupcia ešte nikdy nebola tak blízko k premiérovi“, to ste povedali pani Radičovej pred tromi rokmi. Pán premiér, vy ste korupciou z každej jednej strany opradený. Ja nepoznám naozaj žiadneho vášho priateľa, ktorý by nebol podozrivý z korupcie závažných, alebo nebol podozrivý zo závažnej korupcie. Alebo skúste nám ho pomenovať, ktorý to je. Skúste sa nad sebou zamyslieť, lebo pán premiér by mal byť v prvom rade morálnym vzorom pre ostatných 5,4 mil. ľudí na Slovensku.
Ja viem, že tieto dve noci a tri dni možno pôsobia ako zúfalý výkrik zo strany opozície. Mysleli ste, že nás pokoríte a možno prvú noc to vzdáme, že za tri hodinky to zabalíme a pôjdeme domov a máte po tom. Potiahli sme viac ako dva dni, je vlastne za nami 49 hodín de facto so 40-minútovou jednou prestávkou, keď si pamätám. Čiže dopriali ste nám 40-minútovú prestávku. A týmto ste nepokorili nás, iba seba samých usvedčili, lebo nezazneli tu žiadne argumenty na vašu obhajobu, kde by ste dokázali vyargumentovať, prečo obvinenie, ktoré na začiatku som voči vám vzniesol, nie je pravdivé.
Na záver si dovolím iba teda konštatovať, že naozaj si myslím, že nedokážete sa už vzoprieť korupcii. Tak ako som na začiatku prečítal svedectvo vášho zakladajúceho člena o tom, akým spôsobom to na začiatku v strane SMER fungovalo, tak vy ste, korupciu máte v krvi. Korupcia je vaša DNA, korupcia je DNA vašej politickej strany, a tým pádom už nie ste schopný rozlišovať, čo korupčné je, čo korupčné nie je. Možno budete mať ešte pár vypätí a prídete s nejakými drobnými úpravami zákonov, ktoré môžeme nazvať protikorupčnými, ale ak to raz tak necítite a ak naďalej vy budete na tlačovkách hovoriť, že je normálne uprednostniť svojich vlastných ľudí pred tými druhými, lebo to sa tak patrí, lebo to je politika, tak myslím si, že dovtedy sa korupcie na Slovensku nezbavíme.
Pán premiér, urobili ste zo Slovenska štát, kde platia dane chudobní a stredná vrstva nato, aby vy ste ich mohli rozdať svojim priateľom a známym. Preto si myslím, že nemáte žiadne morálne právo, aby ste naďalej zostali premiérom tejto republiky.
Uvádzajúci uvádza bod
10.11.2014 o 18:39 hod.
Mgr.
Igor Matovič
Videokanál poslanca
Vážený pán predseda, vážení členovia vlády, milé dámy, milí páni, dovoľte, aby som ešte pred takým tým zhrnutím celej rozpravy a záverečnej reči zareagoval na kolegu Martvoňa, keďže vlastne ma obvinil z niečoho vo faktickej poznámke.
A hovoril o tom, že podporujem nejakého kandidáta Zemka v Martine. Žiadneho kandidáta Zemka nepoznám v Martine, takže asi ťažko môžem podporovať. A zároveň teda hovoril, že tento človek je dlžný štátu 300-tisíc eur a aké je to vlastne zvrátené, že ho podporujem. Čo ho teda vlastne nepodporujem.
Ale napadla ma v tej súvislosti teda jedna vec, ktorá tu nezaznela a nezaznela podľa mňa dostatočne intenzívne, a to je článok z roku 2003 o nejakej spoločnosti Arcen, s. r. o., ktorá predtým sa volala Fakon, s. r. o., a majiteľom a konateľom tejto spoločnosti bol náš pán predseda parlamentu Pavol Paška. Takže aby sme vedeli, s kým máme do činenia.
V tomto článku sa dočítame a tie slová, ktoré som povedal, dáte do Googlu a ten článok si prečítate. Pán Pavol Paška, keď teda ste tu vyčítali niekomu, človeku, ktorého nepoznám a ktorého, teda ste povedali, že podporujem, že dlží štátu 300-tisíc, tak pán Pavol Paška zanechal svoju firmu a zanechal v tej svojej firme dlh, počúvajte dobre, 114 729 727 korún. Tento dlh zanechal voči Slovenskej konsolidačnej banke, čo bola alebo čo je štátna banka.
Ešte raz, náš pán predseda parlamentu Pavol Paška zanechal tomuto štátu dlh alebo vycical z tohto štátu 114 729 727 korún, ktoré vlastne nikdy nesplatil.
Táto firma išla do krachu, a tým pádom na tieto peniaze všetci my na Slovensku sme sa skladali, a to bolo v roku 2003. Ak by sme prepočítali cenu peňazí na dnešné peniaze, tak to jednoducho akoby niekto dneska prišiel a ukradol by zo štátneho rozpočtu - 10 mil., 15 mil. eur?
Takže, pán Martvoň, obviňujte tu v prvom rade svojho predsedu parlamentu, svojho šéfka, ktorého tu poslúchate a dávate takéto priblbé faktické poznámky. Takže aby sme vedeli, s kým máme do činenia.
Pán Pavol Paška už v podnikaní, z tohto vyplýva, mal celkom teda zaujímavé zvyky - nesplatiť dlhy, ktoré si narobil, a v tomto prípade, bohužiaľ, štátu tým pádom urobil dlh voči všetkým občanom Slovenskej republiky.
Aby sme teda vedeli zároveň, s kým máme do činenia, tak sa pozrime na to, ako vznikla strana SMER, lebo to už hovorím k rozprave, lebo, neviem kto z vás, kto tu vystupoval, ste hovorili o všetkých opozičných stranách, tá strana vznikla tak, tá tak, tá sa tak rozdelila, tá mala takéto peniaze a podobne. Tak ja by som chcel povedať, odkiaľ peniaze mal SMER a ako jednoducho vznikal, akým spôsobom bol financovaný.
Kto lepšie by nám o tom mohol povedať ako priamo zakladateľ alebo jeden zo zakladajúcich členov strany SMER. Nie? Logicky. Keď niekto je pri tom, tak asi najlepšie vie, ako to funguje alebo o čom to vlastne, jak to bežalo.
Takže pán Bohumil Hanzel, ktorý bol zároveň poslancom Slovenskej národnej rady, urobil v roku 2010 s redaktorom denníka SME rozhovor, v ktorom vysvetľuje presne, ako vlastne politická strana SMER vznikla, ako bola financovaná. Vzhľadom na túto tému, o ktorej sa bavíme, a na to, aby sme vlastne sa vedeli dostať do kontextu a pochopili vlastne, o čom tu vlastne my hovoríme, lebo ste sa snažili celú rozpravu odpútavať pozornosť na čokoľvek iné, len nie na tú podstatu, ktorou je obvinenie z toho, že na Slovensku vytvorili sofistikovaný, skorumpovaný systém zameraný na to, aby ste od miliónov ľudí vyberali dane a odvody a následne ich presmerovali svojim kamarátom sponzorom a spriazneným dušiam. O tom to bolo hlavné obvinenie celých týchto troch dní a dvoch nocí.
Čiže, keď sme vás z tohto obvinili, po prečítaní tohto rozhovoru, a vy veľmi dobre viete, čo v tom rozhovore je, všetkým bude jasné, že politická strana SMER korupciu má v DNA od samého začiatku.
„Povedali ste, že kampaň SMER-u v roku 2002 stála 284 mil. korún. Premiér a predseda SMER-u Robert Fico vás označil za klamára a politického skrachovanca. Čo si o tom myslíte?“
„Nemal inú možnosť, ako to spochybniť. Keby to priznal, bol by z toho veľký politický škandál. To, ako ma nazval, je už jeho problém. Myslím, že som úspešný človek.“
„Takže trváte na tom, že SMER vtedy financovali viacerí sponzori, ktorí dali strane veľké sumy peňazí?“
„Áno. Keď to bude potrebné, viem to kedykoľvek preukázať."
"Ako?"
"Keď som sa 17. septembra 1999 prvýkrát stretol s Ficom, hľadal sponzorov, ktorí by mohli podporovať stranu. Druhýkrát sme sa stretli 6. októbra 1999 a dohodli sa, aká bude moja úloha v SMER-e. Začal som teda zháňať vplyvných ľudí, ktorí sú ochotní financovať stranu.“
„O koho ide?“
„Viacerí sú moji priatelia, zatiaľ ich nebudem menovať. Ak to bude potrebné, poviem to na súde. S prvým veľkým sponzorom som sa stretol 8. októbra 1999 v Bratislave, 28. novembra 1999 som pripravil Ficovo stretnutie s piatimi významnými bankármi. Keďže to bolo háklivé, boli u mňa doma, aby ich nikto nevidel. 3. decembra 1999 som na rovnakom mieste pripravil Ficovo rokovanie s piatimi významnými podnikateľmi. S druhým veľkým sponzorom som sa stretol 3. decembra 1999. So všetkými týmito ľuďmi som hovoril o podpore pre stranu.“
„Ako vám máme veriť, že ste sa s nimi naozaj stretli?“
„Som veľký pedant, už 25 rokov si o všetkom vediem podrobné poznámky. Ak to bude potrebné, nemám problém, aby ich preskúmal grafológ.“
„Stretli ste sa aj s Drahomírom Mihálekom, priateľom podnikateľa Ľubomíra Blaška?“
„Áno. Bol to tretí veľký sponzor, ktorého som dotiahol do SMER-u. Dvakrát - 17. a 19. marca 2000 - som sa s Mihálekom stretol sám, tretíkrát bol aj Fico. Bolo to 25. októbra 2000 v reštaurácii Jasmín. Hovorili sme o Mihálekovej pozícii v SMER-e, aj o tom, či môže zabezpečiť peniaze pre stranu. Potrebovali sme odborníkov, takže sme ho dali do tieňovej vlády. Prvý, druhý a tretí veľký sponzor darovali SMER-u v rokoch 2000 až 2002 približne 60 mil. korún. V tejto sume sú zahrnuté aj peniaze, ktoré dal Blaško cez Miháleka.“
„Ide o 32 mil. korún, ktoré sú v zmluve medzi Blaškom a vtedajším šéfom volebného tímu strany Fedorom Flašíkom?“
„O zmluve som nevedel, ale viem, že to bolo 32 mil. korún. Mihálek mi povedal, že nosil 500-tisíc mesačne.“
„Kto bol pred voľbami 2002 pokladníkom SMER-u?"“
„Pani Vallettová.“
„Matka Moniky Beňovej?“
„Áno.“
„Aká bola Flašíkova pozícia v SMER-e?“
„Prvé tri roky bol najsilnejší človek v strane. Na začiatku fungovalo v SMER-e paralelné financovanie, o ktorom vedel aj Fico. Prvé zabezpečoval Flašík, druhé ja. Neskôr ma Fico požiadal, aby som to všetko presunul na Flašíka.“
„Ako strana vyúčtovala tých 284 mil., ktoré mali ísť na kampaň?“
„Neviem, ja som sa o to nestaral. Mojou úlohou bolo zabezpečiť sponzorov.“
„Kto a ako to mal zúčtovať? Flašík?“
„Podľa toho, ako to bolo vtedy zabehnuté, tak s veľkou pravdepodobnosťou áno. Samozrejme, pod Ficovou kuratelou, ktorý vedel o každej korune v SMER-e. Všetky oficiálne zmluvy išli cez vtedajšieho generálneho manažéra strany Igora Federiča. Fico to vždy odklonil tak, aby išlo cez účtovníctvo len to, čo je nevyhnutné.“
„Kedy vám Fico povedal, že je legitímnou požiadavkou sponzorov požadovať štátne zákazky a funkcie v strategických podnikoch?“
„16. augusta 2001.“
„Kde to bolo?“
„U mňa doma.“
„Prečo ste sa stretli?“
„Často sme viedli veľmi dôverné rozhovory medzi štyrmi očami, ktoré trvali aj štyri či päť hodín.“
„V akej súvislosti to povedal?“
„Fico ma požiadal, aby som preveril človeka, ktorý chcel dať SMER-u 2 mil. korún. Nebol si totiž istý, či ide o čisté peniaze. Keď som zistil, že je to v poriadku, začal si ten človek robiť nejaké nároky. Keď som sa pred Ficom ohradil, že sa mi to nepáči, povedal mi, že je normálne, ak si budú sponzori za peniaze, ktoré dali strane, po víťazných voľbách robiť nároky na štátne zákazky. Fico navyše zháňal peniaze pre stranu aj sám.“ „Sám?“
„Áno, to bol tretí spôsob financovania SMER-u. Fico sa mi pochválil, že tie peniaze zohnal vlastnou hlavou.“
„Koľko to bolo?“
„Veľmi veľa.“
„Sto miliónov?“
„Povedal mi jedno meno aj presné čísla, ak to bude nutné, poviem ich na súde. Ale nie ste ďaleko od spomínanej sumy. Fico to poprie.“
„Viete dokázať, že vám to povedal?“
„Viem. Povedal, že človek, cez ktorého tie peniaze zohnal, si plní svoje záväzky a nosí peniaze. Povedal, že človek, cez ktorého tie peniaze zohnal, si plní svoje záväzky a nosí peniaze," pardon. "Videl som aj kópiu zmluvy, ktorá je veľmi podobná zmluve medzi Blaškom a Flašíkom, čo sa objavila v médiách. Je to dohoda medzi Ficom a skupinou piatich sponzorov, ktorých zastupuje veľmi vplyvný podnikateľ. V zmluve sú títo sponzori označení ako sympatizanti 1 až 5. Má päť strán a je notársky overená.“
„Prečo je notársky overená?“
„Pretože ide o veľké peniaze a konkrétne miesta na kandidátke SMER-u. Fico kedysi povedal, že urobí všetko pre to, aby sa stal premiérom. Týmto krokom sa upísal diablovi.“
„Prečo ste po voľbách 2002 vycúvali z vedenia strany?“
„Pretože som pochopil, prečo niektorí moji priatelia – Martin Zohdy Hamid, Iveta Lišková alebo Roman Václavík – vypadli z kandidátky SMER-u. Hoci patrili medzi zakladajúcich členov strany, Fico musel urobiť to, čo podpísal so sponzormi.“
Na túto výpoveď zakladajúceho člena strany, ktorý vtedy tvrdil, že je ochotný svedčiť aj pred súdom, sa na Slovensku akosi tak pomalinky zabúda. Táto výpoveď však vypovedá jednoznačne o DNA politickej strany SMER – sociálna demokracia. Chcieť od takejto strany, ktorá takýmto spôsobom financovala svoj začiatok, v ktorej takýmto spôsobom fungoval jej predseda, ktorý vymýšľal paralelné financovanie, podľa toho, čo tvrdí zakladajúci člen politickej strany SMER – sociálna demokracia, chcieť od takejto strany, aby niekedy cítila korupciu, aby cítila a vedela rozoznať, že čo korupčné je a čo korupčné nie je, je naivné a detské.
Nečudujme sa potom, že Robert Fico príde a povie, že Žiline dá 17,5 mil. eur a že vlastne to je normálne a on to urobil vlastne preto, lebo to je člen strany SMER. Jasné, že on tam necíti tú korupciu, lebo keď od začiatku tá strana takýmto spôsobom fungovala, takýto človek nedokáže cítiť, čo korupčné je a čo korupčné už nie je.
Takisto sa nemôžeme čudovať, keď Robert Fico, druhé jeho priznanie ku korupcii, prvé považujem to zo Žiliny a druhé jeho priznanie ku korupcii, druhé jeho priznanie ku korupcii... (Reakcia z pléna.) Nikdy som...
Čiže druhé jeho priznanie ku korupcii bolo také, že povedal, že je normálne, aby v prípade, ak je verejná súťaž a obidvaja sú, vyhrajú tu vlastne dvaja súťažiaci, tak je normálne uprednostniť člena strany SMER. Ak niekto uprednostní člena strany SMER alebo ak toto prezentuje niekto, že je to normálne a necíti opäť, že to je vyslovený klientelizmus, stranícky klientelizmus, de facto typický znak, alebo teda druh korupcie, tak asi opäť je poškodený z minulosti tou korupciou alebo sa mu tá korupcia dostala do DNA.
Považoval som za dôležité prečítať tento rozhovor aj z iného dôvodu. Pán Bohumil Hanzel, keď tento rozhovor urobil, aj následných možno päť-šesť, tak Robert Fico robil tlačové konferencie o tom, ako Bohumila Hanzela bude žalovať, ako ho budú žalovať ostatní ľudia spomínaní ním, ktorí sa podieľali na čiernom financovaní politickej strany SMER, a ako ho zažalujú za na cti utŕhanie a ako ho v podstate ekonomicky zničia. Ubehli štyri roky a skúste nájsť na Slovensku nejaký súd... (Ruch v sále.) Nevyrušujte ma, prosím vás, pani spravodajkyňa.
Ubehli štyri roky a nenájdete na Slovensku súd, kde by Robert Fico podal žalobu na Bohumila Hanzela. A ja sa pýtam - prečo?
Ak má niekto obviní z toho, že som prepral 300 mil. korún, že som prepral 300 mil. korún, že som mal paralelné financovanie svojej politickej strany, ak ma obviní z takýchto naozaj veľmi závažných tvrdení, z veľmi závažných trestných činov a opakovane pred svedkami, verejne, a obviní premiéra štátu, myslíte si, že je normálne, že by som takého človeka nezažaloval, ak by to nebola pravda? Ja si myslím, že to normálne nie je. A keďže Bohumila Hanzela nezažaloval, tak to bola plná a stopercentná pravda. Môžeme to brať ako fakt. Ak by ho zažaloval, mohli by sme nad tým pochybovať.
Druhý krátky rozhovor, alebo iba jedno tvrdenie v tejto veci od toho istého človeka zaznelo v týždenníku Plus 7 dní a bolo o tom, že Robert Fico potreboval požičať na chatu, alebo potreboval peniaze na chatu, a nie že požičať na chatu, tak sa dohodol s Bohumilom Hanzelom, že mu vyplatí autorský, hovorím, autorský honorár za dve také tenučké brožúrky, ktoré SMER rozdával pred voľbami. Jedna brožúrka sa volala „Dobrý deň, cestná kontrola“ a druhá sa volala „Nutná obrana“. Ešte raz, brožúrky, nemám ich tu teraz, naozaj pár desiatok strán. Autorský honorár normálne, možno 500 eur na dnešné peniaze? Na vtedajšie povedzme 15-tisíc, 20-tisíc korún, úplne normálne, viac to hodné nebolo.
Koľko vyplatil Bohumil Hanzel autorský honorár predsedovi strany SMER? Čo si myslíte? Milión korún? Milión korún za dve brožúrky s pár desiatkami strán. Tých milión korún, áno, nemusíme hovoriť a obviňovať Robert Fica, že ich nepriznal, tak ako predseda parlamentu nepriznal svoje príjmy v majetkovom priznaní. Nie. Robert Fico priznal vraj a všetko bolo z tohto pohľadu v poriadku.
Ale je normálne takýmto spôsobom si zabezpečovať, ako pán Bohumil Hanzel hovorí, čisté peniaze, že urobili to takto, lebo nechcel mu tie peniaze dávať inak. Chcel ich mať čisto, tak teda vymysleli, že, dobre, ty mi dáš brožúrku, ja ti tam vyplatím nejaký autorský honorár milión korún? Je to normálne? O čom to napovedá? O akom DNA to napovedá? O takom, ktoré potvrdzuje ten predošlý rozhovor novinára zo SME-čka s pánom Bohumilom Hanzelom, zakladajúcim členom strany SMER – sociálna demokracia.
Úplne posledné, ale to by bolo v podstate už iba opakovanie sa, to je druhý článok de facto o tom istom rozhovore, kde teda Fico na otázky, konkrétne teda citujem z denníka SME: „Fico na otázky, či vedel, že kampaň stála 284 mil. korún a či je legitímne, ak žiadajú sponzori funkcie a štátne zákazky, odmietol odpovedať.“
Ale v podstate je to znova o tom, že Bohumil Hanzel znova tvrdí: „Fico mi vtedy povedal, že je legitímnou požiadavkou sponzorov robiť si nároky na štátne zákazky a funkcie.“ A prepáčte, to sa opakujem už z toho predošlého.
Považoval som za dôležité urobiť takúto nejakú historickú vsuvku, aby sme pochopili, s kým máme tú česť, komu sme zverili Slovenskú republiku, aby ju spravoval. A aby ju spravoval zodpovedne a tak, aby prihliadal na záujmy všetkých občanov Slovenskej republiky. Ak sme zverili Slovenskú republiku alebo voliči v slobodných voľbách zverili republiku ľuďom, ktorí takýmto spôsobom financovali na začiatku svoju stranu, nepriznali príjmy a preprali 300 mil. čiernych peňazí iba v jednej kampani, ktovie koľko ich bolo iných, tak sme urobili veľmi veľkú chybu a nemôžeme sa dnes čudovať, že dnes tento štát funguje tak, ako funguje. Že chudobní a stredná vrstva platia dane na to, aby ich SMER vybral a rozdal svojim vlastným ľuďom.
Chcel by som sa vyjadriť ešte k tvrdeniam Roberta Fica, keďže vlastne po jeho vystúpení nebolo možné reagovať, lebo ste spravili celkom sympatickú obštrukciu, že ste teda dali do rozpravy trinásť ministrov a de facto sme na neho nemohli nikto reagovať.
Takže Robert Fico tam tvrdil, že vlastne nikto nekritizoval z Európskej komisie čerpanie eurofondov, alebo teda že vláda nie je schopná zabezpečiť efektívnu kontrolu čerpania eurofondov. Na obranu povedal, že nie, tam zaznelo iba to, že vlastne nie sme schopní urobiť dobrý audit, alebo teda bol spochybnený audit. To je to isté. Audit a kontrola eurofondov je to isté, pán premiér. Verejne ste v tejto veci klamali, lebo nepochybujem o tom, že to viete.
Mrzí ma, že ste sa ani raz vo svojej reči nevyjadrili o tom, že ste ovládli všetky kľúčové kontrolné inštitúcie, alebo keď ste sa vyjadrili, tak veľmi, by som povedal, opäť takým klamlivým spôsobom, kedy ste hovorili, že vlastne ste nominovali kandidátku Ivety Radičovej za šéfku Úradu pre verejné obstarávanie. Čo vlastne chceme, keď vlastne to je náš človek, ktorý kontroluje?
Je veľmi veľký rozdiel, pán Fico, keď výber urobila síce Iveta Radičová, ale vy ste toho človeka tam nominovali. Iveta Radičová určite by tomuto človeku alebo tejto pani nedala podmienku, že dám ťa tam, ale za tých a za tých podmienok nepôjdeš týmto a týmto ľuďom po prstoch. O vás som nie presvedčený, že ste takúto podmienku tejto pani dali.
Ak ste hovorili pri NKÚ v takom zosmiešňujúcom duchu voči opozícii, že však vlastne nie ste schopní ako opozícia navrhnúť kandidáta, my by sme vám ho tak kedykoľvek dali, dajte ho a my vám ho tam zvolíme, tak ste opäť hrubo klamali v priamom prenose, a ako premiér Slovenskej republiky, o to je to závažnejšie. Viete, že sme navrhli dvoch kandidátov. Pri jednom, sa mi zdá, že boli dve voľby aj, pri Krnáčovi. Pri kandidátovi, potom ktorého navrhlo KDH, tuším bola jedna voľba, sa pamätám. Tak všetky, vlastne tieto tri voľby, a týchto dvoch kandidátov ste odmietli s tým, že neboli podľa vášho gusta. No, jasné, neboli podľa vášho gusta, lebo by vám išli jeden aj druhý po prstoch.
A potom nie je vôbec fér zosmiešňovať opozíciu, že opozícia vám nevie navrhnúť kandidáta. My sme hneď po voľbách, to bolo možno polroka, vám navrhli dvoch kandidátov. Obdivoch ste zamietli. Udržujete stav, ktorý vám vyhovuje, že tam je pán, ktorý tam je, ktorého nominovalo HZDS a ktorý vám teda veľmi vyhovuje, lebo vám neubližuje, nehryze, iba slabučko hryzká.
Vrátim sa k téme, ktorá tu teda rezonovala asi najčastejšie, naozaj CT alebo cétečko tu bolo asi najpoužívanejšie slovo počas týchto dvoch nocí a troch dní, kde ste sa vôbec nevyjadril k tomu v úvodnej reči, že prečo ste vôbec nereagovali a neobrátili sa na zamestnancov alebo nesnažili sa pomôcť tým dvom zamestnancom, pánovi Dr. Suchánkovi a zdravotnej sestre Kovačičovej, keď vás dvakrát opakovane upozornili, čo sa robí v piešťanskej nemocnici. Ja som práve na túto otázku od vás očakával odpoveď, lebo si myslím, že to je veľmi, veľmi závažný dôkaz proti vám a veľmi závažné teda obvinenie, keďže ste ľuďom verejne prisľúbili, že sa na vás môžu s dôverou obrátiť, a ak bude akákoľvek korupcia alebo niečo, tak vy to budete riešiť. Títo ľudia sa dvakrát na vás obrátili, vy ste im vôbec ani len neodpovedali.
Osobne som presvedčený, že pri konfrontácii vašeho verejného prísľubu boja proti korupcii a tohto jediného skutku, že ste týmto dvom statočným ľuďom neodpovedali na ich volanie o pomoc, že tento jeden jediný dôvod, ak by bol napísaný v odôvodnení na vaše alebo vyslovenie nedôvery, tak tento jeden jediný dôvod by bohate stačil. A ak by ste mali chlapskú česť, tak za tento jeden jediný dôvod sám by ste odstúpili.
Možno ste sa dopočuli, že som tu vašim poslancom včera pustil oficiálne vyjadrenie teda predstaviteľa strany SMER, ktorého ste nominovali do piešťanskej nemocnice. A v tejto súvislosti by som vás chcel upozorniť na jedno, ktoré ste si zase možno nevšimli a o čom ste sa možno nedopočuli, a to je to, že ako reagovali vaši poslanci, keď som sa ich opýtal, že či im to vadí, že kto odsudzuje to konanie rapera Ega. A vyzval som ich, aby sa prihlásili. Ani jeden sa, bohužiaľ, neprihlásil. (Ruch v sále.) Naozaj mi to pripadalo tak, že poslanci SMER-u zrejme sú schopní zaujať svoje osobné stanoviská iba vtedy, ani jeden jediný sa neprihlásil, všetci to tu videli či z opozície a je to aj na zázname, takže nemusíte spochybňovať niečo. (Reakcie z pléna.)
Pripadá mi to, akoby poslanci SMER-u aj v takejto obyčajnej ľudskej veci, lebo to bola v prvom rade ľudská vec, ten človek, čo tam narozprával. Čiže normálny človek zbadá a automaticky to odsúdi. Aj v takejto obyčajnej ľudskej veci ste neboli schopní alebo neboli poslanci SMER-u schopní zaujať stanovisko a pripadá mi to ako dôkaz toho, že naozaj fungujú iba podľa manuálu, podľa esemesky, podľa telefonátu, toto urob, potom dostaneš za to banánik, toto urob, dostaneš dva banániky. Prepáčte, je to pod vašu úroveň. Je to pod úroveň poslanca Národnej rady správať sa tak, že nie ste schopní mať názor na tak základnú vec, ako tu bola včera prezentovaná na obrazovkách.
Nečudujme sa potom, že štát funguje tak, ako funguje, lebo jednoducho si niekto niekde niečo vytuneluje, niekto niekde ukradne cétečko, vy všetci sklopíte hlavičky, lebo kým vám nepríde esemeska, že vám to má vadiť, tak dovtedy vám to vadiť nebude. A toto mi veľmi vadí.
Robert Fico za tento systém, ktorý ste vy vygenerovali alebo čo ste urobili vlastne z 83 ľudí, ktorí by mali sa tu správať ako ľudia so svojím vlastným svedomím, ste zodpovedný vy. Lebo keď sme vás obviňovali z toho, že ste vytvorili a organizujete a udržujete nejaký korupčný systém, ktorý má znaky zločineckej skupiny, tak presne toto, keď ľuďom zoberiete svedomie a riadite ich esemeskami a palčekom, či ukážete hore, dole, alebo teda zdržať sa, to všetci tu poznáme, tak presne toto je to, že vymývate z ľudí svedomie a tí ľudia potom nie sú schopní rozlišovať, čo je dobré alebo čo je zlé. Lebo postupom času, aj keď akýkoľvek dobrý človek sa postupom času naučí fungovať iba podľa prstov, palcov alebo esemesiek, podľa inštrukcií. Toto ste urobili vy a za toto ste zodpovedný, Robert Fico, vy.
Vy ste zo svojich poslancov urobili masu, ktorej nevadí to, keď niekto v Brezne postaví alebo urobí v parku lavičku za 8-tisíc eur, a nielen jednu, ktorým nevadí to, keď tu pustíme vulgárneho chrapúňa a tí ľudia sú neni schopní k tomu zaujať ani stanovisko. Viem, že potom ste sa stretli a potom ste mali mimoriadny klub a potom ste tam zrazu dospeli, že asi by sme mali k tomu zaujať nejaké stanovisko. Chvalabohu, aspoň to, ale zrejme ste asi dostali esemesku, že niečo s tým spravte. (Skandovaný potlesk.) Je zarážajúce....
Úplne v pohode budem ticho, môžme tu byť do polnoci. Berem túto hru. (Trvanie skandovaného potlesku. Reakcie z pléna.) Nemám problém. (Skončenie skandovaného potlesku.)
Robert Fico, takisto ste sa nevyjadrili k obvineniu, ktoré bolo v oficiálnom teda zdôvodnení, že v prvej súťaži záhadne, kým ešte piešťanská nemocnica nebola vo vašich rukách alebo v rukách politickej strany SMER – sociálna demokracia, ktorej ste predsedom, že v tej prvej súťaži sa zúčastnili obidvaja výrobcovia, alebo teda priami zástupcovia výrobcov Siemens a Philips. A ste sa nevyjadrili k otázke, prečo sa v tej druhej súťaži zrazu títo výrobcovia nezúčastnili alebo podľa môjho názoru skôr nemohli zúčastniť, a museli nakupovať cez sprostredkovateľov za veľmi záhadne identické sumy alebo za identické ponuky, ktoré potom vlastne dali. Prečo museli nakupovať cez firmu so schránkovým vlastníkom niekde v Belize a prečo to nemohli priamo to predať nemocnici, ak vám teda záleží naozaj na zdravotníctve, prečo to nemohli predať priamo výrobcovia, ktorí by zrejme si pýtali najmenšiu maržu?
Toto ma mrzí. Mrzí ma, že jednoducho celé vaše vystúpenie, nie celé, preháňam, 95 % vašeho vystúpenia bolo obviňovanie opozície, o čom vôbec táto schôdza nie je, a vôbec ste sa nezaoberali vecami podstatnými. Vy ste hovorili minimálne o cétečku. Ani raz ste nespomenuli slovo Paška alebo meno Paška. O týchto veciach, ktoré vám boli nepríjemné, ste jednoducho vôbec nehovorili.
Preto považujem vašu úvodnú reč a, bohužiaľ, sa k tomu takto môžem vysloviť až po štyridsiatich ôsmich či deviatich hodinách, ako za reč, ktorá vôbec ale bola iba uvedená za účelom odpútavania pozornosti. (Ruch v sále.) Opoziční kolegovia, chápem, keď ma vyrušujú, pán Uhliarik, chápem, keď ma vyrušujú vládni, ale nechápem úplne, keď ma v tejto chvíli vyrušujú opoziční. (Ruch v sále.)
Takisto (krátke odmlčanie rečníka pre ruch v sále), takisto, pán premiér, ma veľmi, veľmi mrzí, ak ste vôbec nezaujali stanovisko k závažnej kauze, do ktorej je priamo namočený váš člen, teraz ho tu nevidím, riaditeľ nitrianskej nemocnice Valocký. Nakúpil dva operačné stoly s nosnosťou 500 kilogramov. Na základe informácií, ktoré si vyžiadalo lekárske odborové združenie, akého najťažšieho pacienta historicky nitrianska nemocnica operovala, vyplynulo, že operovala 177-kilogramového pacienta. Čiže najťažší bol 177-kilogramový, ale váš člen, poslanec parlamentu, priamo poslanec parlamentu, ktorý je zároveň aj riaditeľom nemocnice, nakúpi dva stoly s 500-kilogramovou nosnosťou. Nie dokopy, každý samostatne, samozrejme. Čiže keď už aj nakúpi jeden, tak nie že jeden, tak kúpim rovno dva, však aby sme spravili lepší kšeft zrejme, nie?
A zarážajúce, hovoril som vám to už aj teda v tej úvodnej reči, konkurenčné, minimálne tri, firmy ponúkali s nosnosťou 450, čo by bolo stále viac ako dvojnásobok najťažšieho, kedy historicky v Nitre operovali pacienta. Evidentný spôsob manipulácie verejného obstarávania. Dali ste to, posunuli ste to na ÚVO, vám napísalo, že nič tam nie je problematické a ešte to prezentujete, že to je v poriadku. Ak by ste si stáli za svojím sľubom, ktorý ste verejne ľuďom dali, že čokoľvek, ak majú akýkoľvek problém s korupciou, tak za tým jednoducho pôjdete. Ak vám nejaká pani Táborská pošle stanovisko, že to všetko je v poriadku, prídete a osobne jej to otrieskate o hlavu a sám budete ten problém riešiť. A keď už nie pre ten váš sľub, tak preto, lebo je v tom namočený priamo váš poslanec vašej politickej strany. A nie poslanec z Hornej Dolnej, ale poslanec parlamentu Slovenskej republiky.
Pri aj tých ostatných príkladoch, ktoré tu v rozprave zazneli, ktoré hovorili o tom, či to už boli Košice, Martin, Trenčín, a myslím si, že v najbližších týždňoch toho vyjde určite viac, lebo som presvedčený o tom, že tí lekári a sestry dostali po tejto mimoriadnej schôdzi odvahu nám posunúť informácie, tak sa vás pýtam, či naozaj, či máte aspoň štipku, štipku citu hovoriť ľuďom najprv na svojich mítingoch, rozdávať ružičky pri MDŽ a hovoriť im o tom, ako budujete sociálny štát, ako fajkať si fajky, ako plníte sociálny balíček, ale zároveň dovoliť takto humplovať zdravotníctvo, takto okrádať chorých ľudí, to skôr svedčí o tom, že v SMER-e nemáte žiadny cit voči týmto ľuďom. Máte cit iba pre peniaze, ale cit pre spravodlivosť, cit pre mieru nemáte žiadnu. Aj to, ako ste sa postavili k tomu Egovi, to o tom svedčí aj to, že takéhoto človeka bol niekto z vás schopný nominovať.
Dnes kvitujem, keď tu minister Maďarič povedal, že sa od tohto človeka dištancujete. Ale mne chýba jedna odpoveď. Ktorý idiot tohto človeka tam nominoval? Tento človek by sa mal zodpovedať ľuďom, lebo tento človek je zodpovedný za to, že tento podvod ste v Piešťanoch spáchali. A to keď, pán Robert Fico, hovoríte, že vy ste ho vlastne nespáchali, lebo vlastne žiaden cent, ani cent nebol vyplatený, tak to je naozaj, prepáčte, presne tá istá situácia, ak by policajti chytili autičkára, ako jednoducho štartuje auto, a zastavia ho, zabuchnú dvere, priložia mu devinu k hlave a povedia: „Vystúp!“ A on povie: „Ale ja som nič neukradol.“ Táto situácia, ak by takto prichytili policajti zlodeja v aute, je automaticky trestný čin. Ale premiér Slovenskej republiky hovorí, že keď niekto urobí vlastne pokus o podvod a iba nevyplatil peniaze, že to nie je trestný čin, čiže to je vlastne všetko v poriadku. Je to identická situácia, ako by policajti chytili autičkára pri čine. Čiže z toho sa tak ľahko nevyviníte.
Tých príkladov korupcie tu behom tých dvoch nocí a troch dní zaznelo veľmi veľa. Možno niektorí z vás, a nie z vás, vlastne bol to minister, ktorý to tu obhajoval, aj viacerí, že čo tu vy vlastne hovoríte, však my máme ekonomické výsledky veľmi dobré. Však my máme vcelku dobrý ekonomický rast, nemáme úplne najhoršiu nezamestnanosť, lebo nás porovnával so Španielskom alebo Portugalskom, nemáme až taký, alebo deficit nám postupne klesá, tak vlastne však nič sa nedeje.
Ale práve toto je tá demagógia, Robert Fico, od vás a od vašich ľudí vo vašej strane, že vy ľuďom vždy poviete iba polopravdu, vy im nepoviete, že aká je skutočná pravda. Skutočná pravda je taká, že za šesť a pol roka vlády, vašej vlády ste spáchali 22 mld. eur dlh. To nie je vymyslené číslo, to sú údaje, ktoré sú verejne prístupné. O 22 mld. eur ste zvýšili dlh Slovenskej republiky. Prevzali ste krajinu s 19-miliardovým dlhom a dnešný je 41 mld. O viac ako 100 % ste zvýšili dlh Slovenskej republiky. 22 mld. eur, ja som to tu dnes počítal, je bývalých 660 mil. korún. Za 660 mil. korún sa dá postaviť, 660 mld. korún, pardon, sa dá postaviť 660-tisíc trojizbových bytov.
Za šesť a pol roka vašej vlády pri takomto bačovaní, ako je príklad cétečka a podobné, ste priviedli Slovenskú republiky do situácie, kedy naše deti a vnúčatá a ešte ich možno šieste pokolenie bude po vás splácať dlhy, a miesto toho mohli mať každá jedna mladá rodina, ktorá by sa zosobášila, mohla mať najbližších pätnásť rokov do vienka, do šťastného manželstva, do bezproblémového manželstva byt zadarmo. Viete, o koľko menej rodín by sa rozpadlo, koľko viacej detí by sa narodilo, ak by týmto rodinám ste ten byt dali?
Vy miesto toho radšej dovolíte a, Robert Fico, vás obžalovávam a verejne vás obžalovávam za všetkých ľudí, ktorým na Slovensku záleží, ste dovolili Slovensko rozkradnúť, vytunelovať, lebo ste tu vytvorili skorumpovaný systém, ktorý od chudobných ľudí vyberá dane na to, aby ste ich rozdávali svojim zbohatlíkom. Mohli mať chudobní ľudia, mohli mať takisto aj tí chudobní, mohli mať ten byt zadarmo, aj každý jeden, ktorý by sa zosobášil.
A keď tu dneska sa niekto ohradil, neviem, ktorý minister to bol, voči tomu, keď tu niekto z opozície povedal, že ste vlastne vrahovia, ja to nehovorím, že ste vlastne vrahovia, ale použijem to ako rečnícku otázku. Zoberme si dve situácie. Situáciu, ak každá mladá rodina dostane byt zadarmo do vienka od štátu, po čom mnohí ľudia túžia, lebo si myslia, že tak to bolo teda za komunistov, a druhú situáciu, kedy sa každá mladá rodina musí... (Reakcie z pléna.) V pohode, môžte. Môžte. Môžem vám aj k tomu povedať.
Čiže porovnáme situáciu. Každá mladá rodina pätnásť rokov, štát taký, kde by dával každej rodine pätnásť rokov trojizbový byt do vienka zadarmo, ak sa zosobášia, a druhá... (Reakcie z pléna.) Teraz je zaujímavé, že tí, ktorí si hovoria že sociálni demokrati, nechcú, aby ľudia počúvali sociálnu tému. Toto je veľmi sociálny návrh.
A druhá situácia, kedy ľudia sa musia, mladí rozmýšľajú, či sa zosobášia, lebo vedia, že by museli bývať u svojich rodičov, lebo nemajú príjem na to, aby si zobrali hypotéku. Zoberú sa možno o päť, šesť, desať rokov neskôr, jako by sa zobrali, ak by mali ten byt zadarmo. A teraz si zoberte situáciu, koľko potratov je kvôli tomu, že tieto rodiny musia splácať hypotéku a povedia si, nemôžeme si dovoliť ďalšie dieťa. A tam vám dávam tú rečnícku otázku: Ste vrahovia alebo nie? Alebo sú vrahovia tí, ktorí tolerujú... (Reakcia z pléna: „Fúúj!“)
Sú vrahovia tí, ktorí tolerujú korupciu, ktorá spôsobuje ožobračovanie ľudí, na základe ktorej si niekto zoberie život alebo siahne na život niekoho druhého? Ja si myslím, že každý človek, ktorý toleruje korupciu alebo vytvára podmienky na korupciu, ktorá spôsobí okradnutie druhých ľudí a privedie ich do životnej situácie, kedy oni si siahnu na život alebo siahnu na život nenarodenému dieťaťu, takýto človek je vrah. Či sa v tom vidíte, alebo nie, zodpovedajte si sami. Ja som povedal definíciu.
Viem, že sa vás dotklo a opakovane ste to tu povedali aj v úvodnej reči, že vám vadí, že vás definujeme ako alebo že som vás definoval ako skupinu, ktorá spĺňa alebo má všetky znaky zločineckej skupiny. Veľmi stručne iba poviem, čo musí spĺňať. Existuje počas určitého časového obdobia, je štruktúrovaná, koná koordinovane s cieľom spáchať jeden alebo viacej trestných činov. A teraz poviem tie dve priznania Roberta Fica. Žilina a to, že keď vlastne niekto vyhrá zákazku, sú dvaja výhercovia s rovnakou cenovou ponukou, je normálne, že uprednostníme nášho vlastného. Berme iba tento príklad, že uprednostníme nášho vlastného. To je čistá korupcia, čistý klientelizmus. Tým pádom sú splnené všetky tri podmienky, ktoré sú v Trestnom zákone. Čiže či sa bude tváriť urazene, alebo nie, ste splnili všetky tri podmienky zločineckej skupiny a môžte sa hnevať, môžte sa mi vyhrážať trestným oznámením, mne to je úplne ukradnuté. Ak viem čítať písmenká, spĺňate všetky parametre, ktoré definuje Trestný zákon na zločineckú skupinu.
Dnes sme pár dní pred výročím novembra 1989. Ľudia vtedy, keď boli na námestiach, aj ja som bol jeden z nich, hoci teda mladý študent, ale bol ako šestnásťročný, tak sme snívali o tom hlavne, aby sme teda dostali slobodu a aby sme mohli konečne, možno niektorí iba slobodne cestovať, aby sme mohli slobodne chodiť do kostola, čo nám teda mnohí nedovoľovali, alebo teda potom nás za to trestali a niektorí aby slobodne podnikali a podobne. Bohužiaľ, aj vaša strana prispela vo veľmi veľkom rozsahu, keďže siedmy rok vládnete, k tomu, že dnes tento štát ďaleko nespĺňa ideály, ktoré mali ľudia na námestiach. Tento štát sme opätovne v podstate odovzdali do rúk pár finančným skupinám, ktoré tu kupujú si svojich politikov, na začiatku ste to mali možnosť počuť, ktorí si kúpia svojich politikov, ktorí im následne píšu zákony na ich mieru, a tí ostatní, tí, ktorí neboli možno tak šikovní alebo neštudovali teda na správnej škole, tak tí ostatní sa potom týmto pár ľuďom skladajú na štedrý život.
Áno, oprávnene si ľudia kladú po dvadsiatich piatich rokoch otázku: Prečo v Rakúsku majú 4-percentnú nezamestnanosť alebo 5-percentnú nezamestnanosť v Nemecku, prečo tam majú tri, štyri razy, päť razy väčšie platy a my po tých dvadsiatich piatich rokoch stále ich nemôže dobehnúť? No práve preto, lebo ste vytvorili ten systém. Vytvorili ste systém, kedy z toho spoločného podstatná časť uniká bokom a nepoužije sa to na to, aby sa rozvíjal štát. Samozrejme, že peniaze, ktoré vy umožníte, aby odišli k vašim sponzorom cez rôzne predražené zákazky, a stačí tu iba jedno cétečko, ale samozrejme, že to cétečko je symbol, že toho rozkradnutého sú stámilióny, stámilióny až miliardy eur ročne. A samozrejme, že tieto peniaze, keď z toho štátu zmiznú, nie sú peniaze na vytvorenie nových pracovných miest, nie sú peniaze na vyššie mzdy, lebo jednoducho štát zdiera, musí zdierať vysokými daňami, vysokými odvodmi zamestnávateľov a tí nedokážu držať krok, a tým pádom nevytvárajú pracovné miesta.
Ak by tých 22 mld. korún, ktoré ste preflákali za šesť a pol roka vašej vlády, 22 mld., či eur, pardon, ak tieto peniaze by sme mali, dnes by na Slovensku bola dvojpercentná nezamestnanosť. Ale vy radšej 22 mld. eur ste hodili do studne a iba ročne z dlhu, ktoré politické strany za 25 rokov spáchali, platíme 1,5 mld. eur úrok z toho dlhu, ktorý ste dopustili, aby bol spáchaný.
Potom ešte... (Ruch v sále.) Chvíľočku, dobre? Ja viem, čas už beží, dobre, dajte mi desať minút a idem. Tak desať a päť, tak pätnásť.
Robert Fico, klamali ste a verejne a vedome ste klamali o R1, o rýchlostnej ceste do Banskej Bystrice. Verejne ste povedali, veď nás to stálo iba 800 mil. eur. Veľmi dobre ste v tom čase vedeli, že nás to stálo 3,5 mld. eur, alebo lepšie povedané, že nás to bude stáť v priebehu 30 rokov 3,5 mld. eur. Čiže stojím si plne za tým, čo som hovoril. Iba v tomto prípade ste vaším osobným rozhodnutím alebo rozhodnutím strany SMER pripravili Slovenskú republiku o 2,5 mld. eur.
Klamali ste pri dostavbe Enelu, usvedčil som vás z toho, lebo som našiel váš citát z roku 2008, kedy vy sám ste sa chválili tým, že ste tlačili na majiteľa Slovenských elektrární, aby elektrárne dostaval, aby dostaval elektrárne, ktoré vôbec nepotrebujeme, ktoré budú vyrábať elektrinu dvakrát drahšie, ako si ju môžme nakúpiť na trhu. Tým pádom škoda 2 mld. eur. Klamali ste znova.
Klamali ste pri SPP, lepšie povedané, neklamali ste, lebo radšej ste sa k tomu vôbec nevyjadrili, ale vaši súdruhovia alebo kolegovia, pardon, tu klamali, keď následne hovorili a vypočítavali, že to určite toľko nie je. Ale je. Je to 300 mil. eur, o čo ste pripravili Slovenskú republiku. To znamená na najbližších 10 rokov o 3 mld. eur, na najbližších 20 o 6, na najbližších 30 o 9 mld. eur.
A takisto ste klamali pri slnečných elektrárňach, kedy namiesto toho, aby ste hovorili o pánovi Brheľovi, ktorého som v tejto spojitosti spomínal, ktorý je váš osobný priateľ, namiesto toho ste hovorili, že chceme rušiť miesta pre baníkov na Horehroní, pardon, pán premiér, to je Horná Nitra, tak aby ste vedeli, kde teda to uhlie ťažíme, takže klamali ste aj v tomto prípade. V tomto prípade je škoda až 4 mld. eur.
Veľmi ma mrzí, že napriek tomu, že vo vystúpení som vás upozornil na všetky tieto tri klamstvá, či štyri klamstvá, ste napriek tomu včera večer opakovane klamali v priamom prenose a hovorili ste, že opozícia vám vyčíta, že ste postavili diaľnicu do Banskej Bystrice. Hovorili ste, že opozícia vám vyčíta, že zamestnávate baníkov na Hornej Nitre. Hovorili ste, že opozícia vám vyčíta, že dostavujete Mochovce, ale jednoducho vždy ste snažili sa to prezentovať tak, aby vám to neublížilo.
Pán premiér, správate sa amorálne, siedmy rok amorálne vediete vládu, zmocnili ste sa tohto štátu na to, aby ste od miliónov ľudí drancovali dane a odvody, týmto ľuďom ničili život preto, aby pár vašich vyvolených, pár vašich priateľov mohlo sa mať v prepychu, dobre a malo hojno.
Vôbec ste sa nevyjadrili k obvineniu vašich, čo som vás obvinil z toho, že dohadzujete zákazky vašim osobným priateľom. Hovoril som o Ikorese, o Jozefovi Kopeckom, o vašom osobnom dlhoročnom priateľovi, o zákazkách za 1,5 mld. eur za odpratávanie snehu, aj o vojenskom archíve za 1 mld. korún, pardon, jedno aj druhé v korunách malo byť. Hovoril som o pánovi Výbohovi, ktorý je podozrivý zo spáchania závažných trestných činov, ku ktorému ste sa asi pred dvomi mesiacmi priznali, že to je veľmi dobrý váš osobný dlhoročný priateľ. Sám ste sa zúčastnili stretnutia, ktoré malo následne viesť k tomu, kde ku korupcii, z ktorého tento človek je obvinený. Dnes som si prečítal konkrétnu sumu, konkrétne obvinenie, že mal si pýtať úplatok 18 mil. eur.
Vôbec ste sa ani raz nevyjadrili k pánovi Paškovi, ani raz ste sa nevyjadrili k firme Medical Group, ani raz ste sa nevyjadrili k závratnému nárastu obratu zo 6 mil. eur na 105 mil. eur iba počas jeden a pol roka vašej vlády. Čiže na 17-násobok bežného obratu, 17-násobok obratu zo zdravotníctva. Čiže nie obratu z atómových elektrární, kde ten obrat môže byť asi väčší. Zo zdravotníctva ste tejto firme, o ktorej tu bola dve noci a tri dni reč, ste zo zdravotníctva dovolili tejto firme vytiahnuť 100 mil. eur navyše voči tomu, čo mala predtým, ako ste prišli k vláde.
„Korupcia ešte nikdy nebola tak blízko k premiérovi“, to ste povedali pani Radičovej pred tromi rokmi. Pán premiér, vy ste korupciou z každej jednej strany opradený. Ja nepoznám naozaj žiadneho vášho priateľa, ktorý by nebol podozrivý z korupcie závažných, alebo nebol podozrivý zo závažnej korupcie. Alebo skúste nám ho pomenovať, ktorý to je. Skúste sa nad sebou zamyslieť, lebo pán premiér by mal byť v prvom rade morálnym vzorom pre ostatných 5,4 mil. ľudí na Slovensku.
Ja viem, že tieto dve noci a tri dni možno pôsobia ako zúfalý výkrik zo strany opozície. Mysleli ste, že nás pokoríte a možno prvú noc to vzdáme, že za tri hodinky to zabalíme a pôjdeme domov a máte po tom. Potiahli sme viac ako dva dni, je vlastne za nami 49 hodín de facto so 40-minútovou jednou prestávkou, keď si pamätám. Čiže dopriali ste nám 40-minútovú prestávku. A týmto ste nepokorili nás, iba seba samých usvedčili, lebo nezazneli tu žiadne argumenty na vašu obhajobu, kde by ste dokázali vyargumentovať, prečo obvinenie, ktoré na začiatku som voči vám vzniesol, nie je pravdivé.
Na záver si dovolím iba teda konštatovať, že naozaj si myslím, že nedokážete sa už vzoprieť korupcii. Tak ako som na začiatku prečítal svedectvo vášho zakladajúceho člena o tom, akým spôsobom to na začiatku v strane SMER fungovalo, tak vy ste, korupciu máte v krvi. Korupcia je vaša DNA, korupcia je DNA vašej politickej strany, a tým pádom už nie ste schopný rozlišovať, čo korupčné je, čo korupčné nie je. Možno budete mať ešte pár vypätí a prídete s nejakými drobnými úpravami zákonov, ktoré môžeme nazvať protikorupčnými, ale ak to raz tak necítite a ak naďalej vy budete na tlačovkách hovoriť, že je normálne uprednostniť svojich vlastných ľudí pred tými druhými, lebo to sa tak patrí, lebo to je politika, tak myslím si, že dovtedy sa korupcie na Slovensku nezbavíme.
Pán premiér, urobili ste zo Slovenska štát, kde platia dane chudobní a stredná vrstva nato, aby vy ste ich mohli rozdať svojim priateľom a známym. Preto si myslím, že nemáte žiadne morálne právo, aby ste naďalej zostali premiérom tejto republiky.
Neautorizovaný
19:35
Vystúpenie v rozprave 19:35
Anna VittekováPán poslanec Abrhan predniesol návrh uznesenia, o ktorom ale nebudeme hlasovať, keďže schôdza bola zvolaná za účelom vyslovenia nedôvery predsedovi vlády...
Pán poslanec Abrhan predniesol návrh uznesenia, o ktorom ale nebudeme hlasovať, keďže schôdza bola zvolaná za účelom vyslovenia nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky podľa čl. 83 ods. 2 a čl. 88 ods. 1 ústavy a program schôdze preto nemožno doplniť ani meniť.
Preto, pán predseda, dajte hlasovať o návrhu uznesenia Národnej rady, tak ako bolo predložené skupinou poslancov, teda že Národná rada vyslovuje nedôveru predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi.
Vystúpenie v rozprave
10.11.2014 o 19:35 hod.
JUDr.
Anna Vitteková
Videokanál poslanca
Pán predseda parlamentu, pán predseda vlády, kolegyne, kolegovia, v rozprave, ktorá trvala od soboty, vystúpilo doposiaľ 22 prihlásených poslancov, ktorí boli prihlásení písomne. 19 poslancov bolo prihlásených ústne a viackrát v priebehu rozpravy vystúpili poslanci navrhovatelia.
Pán poslanec Abrhan predniesol návrh uznesenia, o ktorom ale nebudeme hlasovať, keďže schôdza bola zvolaná za účelom vyslovenia nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky podľa čl. 83 ods. 2 a čl. 88 ods. 1 ústavy a program schôdze preto nemožno doplniť ani meniť.
Preto, pán predseda, dajte hlasovať o návrhu uznesenia Národnej rady, tak ako bolo predložené skupinou poslancov, teda že Národná rada vyslovuje nedôveru predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi.
Neautorizovaný
19:40
Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19:40
Pavol AbrhanVystúpenie s procedurálnym návrhom
10.11.2014 o 19:40 hod.
Ing.
Pavol Abrhan
Videokanál poslanca
Pán predseda, chcem vzniesť námietku, aby sa o mojom návrhu uznesenia hlasovalo.
Neautorizovaný