48. schôdza

10.3.2015 - 18.3.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

13.3.2015 o 12:03 hod.

Ing.

Eugen Jurzyca

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Uvádzajúci uvádza bod 11:40

Viliam Čislák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Tak ako pani poslankyňa Šípošová hovorila, spolu sme boli, danú tému sme preberali a nakoniec sme sa dohodli, že tento jej návrh, ten posledný, ktorý navrhla, akceptujeme, a teda, aby som bol presný, akceptujeme, vtedy to bola časť pozmeňujúceho návrhu, teraz je to celý, kedy akceptujeme, a to v podobe možnosti poskytovať dotácie na odmeny, na dohody o vykonaní práce mimo pracovného pomeru. Takže toto je záver, pretože ministerstvo si plne uvedomuje, že bez fundovaných, kvalifikovaných odborníkov vlastne v teréne takáto možnosť nie je a znemožňovalo by to, samozrejme, niekedy aj samotné čerpanie týchto vlastne dotácií. Čiže to je jedna vec.
Druhá vec, pán poslanec Poliaček, prepáčte, sa ospravedlňujem, pán poslanec Poliačik, čo sa týka Viedne, ktorú ste spomínali, ministerstvo zdravotníctva tam malo svojich zástupcov. Ďakujem pekne za tie informácie, čo sa týka Prahy.
Chcem povedať jednu vec. Ja vítam odbornú diskusiu a spomínali ste, že s pani ministerkou Zvolenskou ste sa rozprávali. My sme ešte tú česť spoločne nemali hovoriť, ale vítam, samozrejme, aby sme sa o tom porozprávali. Otvorili ste strašne veľa odborných vecí.
Ja by som povedal, že samotný zákon o dotáciách, ktorý sme teraz riešili, tieto odborné veci nerieši, pretože to sú veci odborné a tu tieto veci sú už samotnou náplňou, ktorou vlastne v prípade dotácií majú byť obsahovo naplnené. A potom tá samotná realizácia tej protidrogovej politiky štátu ako taká, čiže tam ste to zahrnuli vlastne celé.
Dobre ste spomenuli, že v podstate my to na ministerstve máme aj nejaký krátky čas, ale, samozrejme, ja sa tomu nebránim, aby sme to jednoducho posúvali ďalej, ale je to skôr na rozhovor v širšom spektre aj odbornej verejnosti a v pohode. Ja si myslím, že aj na pôde ministerstva zdravotníctva, tak ako ste navrhovali, plus konkrétne látky, ktoré ste vraveli, v tejto chvíli nemám možnosť naozaj to overiť, v akom to je štádiu. Jednoducho u nás sa tomu venuje celý jeden odbor, takže ja túto iniciatívu jednoducho vítam, a tie veci, ktoré bude možné, tak tieto látky, ktoré ste spomínali, tak tieto preveríme.
Ja si myslím, že tento zákon je v rámci dotácií a, samozrejme, s odkazom na ďalší zákon v takej miere, aby mohol byť vykonateľný a plnohodnotný. Je o niečo zase v rámci našej spoločnej debaty lepší a jednoducho je to veľmi živý organizmus a musíme veľmi reagovať, ako ste spomínali, aby sme vedeli v rámci prevencie, ale samotnej aj represie vlastne postupovať. A verte mi, že naša komunikácia s ministerstvom spravodlivosti k tejto téme je intenzívna.
Takže ďakujem pekne za podporu zákona.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

13.3.2015 o 11:40 hod.

MUDr. MPH

Viliam Čislák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 11:43

Viliam Čislák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, zámerom predloženého návrhu zákona je riešenie aplikačných problémov, ktoré vyplynuli z doterajšej praxe. Ide najmä o úpravu súvisiacu s oneskoreným podávaním prihlášky na verejné zdravotné poistenie dieťaťa po jeho narodení alebo ak prihláška nebola podaná vôbec a o úpravu súvisiacu s úhradou neodkladnej zdravotnej starostlivosti osobám, ktoré z dôvodu nepodania prihlášky na verejné zdravotné poistenie alebo nepreukázania poistného vzťahu majú právo len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
Vzhľadom na požiadavky aplikačnej praxe návrh zákona obsahuje aj novelizácie ustanovení súvisiacich so zavedením elektronizácie v zdravotníctve, ktoré sa nachádzajú v jednotlivých článkoch návrhu zákona. Ide najmä o spresnenie definície národného zdravotníckeho informačného systému, umožnenie prístupu zdravotných poisťovní do národného zdravotníckeho informačného systému, spresnenie procesu overovania zhody informačných systémov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotnej poisťovne a o úpravu súvisiacu s definovaním účelu sprístupnenia údajov v anonymizovanej podobe alebo v agregovanej podobe z národných zdravotných administratívnych registrov.
Na zistenie bezpečného pripojenia do národného zdravotníckeho informačného systému sa precizuje spôsob a proces posudzovania zhody informačných systémov so štandardmi a lehoty tohto procesu. Ďalej sa predovšetkým precizuje rozsah údajov v elektronickej zdravotnej knižke osoby, ustanovuje sa proces aktualizácie zdravotných záznamov v elektronickej knižke osoby a určujú sa náležitosti elektronického zdravotného záznamu. Jednoznačne sa ustanovuje rozsah údajov, spôsob ich sprístupnenia a okruh zdravotníckych pracovníkov, ktorým sú údaje sprístupnené, a proces a spôsob sprístupňovania elektronických zdravotných záznamov ošetrujúcim zdravotníckym pracovníkom, na ktoré nemajú automatický prístup.
Na začiatku plnej prevádzky elektronických služieb je nevyhnutné ustanoviť aj náležitosti jednoznačného identifikátora na žiadankách, odporúčaniach a lekárskych predpisoch alebo lekárskych poukazoch. V návrhu zákona sa precizuje aj zoznam prioritných chorôb v nadväznosti na zmenu zoznamu chorôb podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb v zákone o zdravotnej starostlivosti a precizuje sa aj zoznam ambulancií špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti.
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi vysloviť presvedčenie, že predložený návrh zákona podporíte. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

13.3.2015 o 11:43 hod.

MUDr. MPH

Viliam Čislák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 11:46

Jozef Valocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som vystúpil ako spravodajca výboru k spoločnej správe o prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 1353.
Predseda Národnej rady pridelil uvedený návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru a výboru pre zdravotníctvo. Výbory prerokovali návrh zákona v stanovenej lehote a odporučili Národnej rade návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi, ktoré sú obsiahnuté v štvrtej časti spoločnej správy.
Gestorský výbor nedostal žiadne stanovisko poslancov, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený. Gestorský výbor rokoval dňa 11. marca 2015 a odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť s odporúčanými pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Pán predseda, skončil som, môžete otvoriť rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

13.3.2015 o 11:46 hod.

MUDr.

Jozef Valocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:48

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, krátko skúsim povedať. Mňa mrzí, pán minister, mrzí ma to, normálne ma mrzí aj to vaše vyjadrenie, že kauza CT bola pseudokauzou. Ja viem, že pre niekoho milión euro nie je peniaz. Ja viem, že tam milión, sem, alebo keď to nie je milión, ani sa o tom nerozprávam. Ja viem, ale verte tomu, a je ich veľa, podľa mňa ich poznáte aj vy. Možno už máte slonovú vežu, ale sú ľudia, ktorí ťažko žijú, ťažko žijú, majú 500 euro, 600 euro príjem, 300-eurové dôchodky, možno aj menej. Ťažko žijú, pozerajú, čo kúpili kedysi, čo kúpia, lacnú klobásu plnú sóje. By ste neverili. Cétečko nebola pseudokauza, nebola. A preto, nechcem sa stať odborníkom na zdravotníctvo, ale dal som si taký záväzok, že sa ponorím hlbšie do celej problematiky, lebo mám pocit, že sa v tejto krajine deje niečo naozaj nekalé, naozaj nekalé.
Vy ste spravili zo zdravotníctva predmet hrubokrkého, normálne cynického podnikania a idete to dopracovať do dokonalosti. Naozaj do dokonalosti. A pacient, ani neviete, čo je pacient. To tu spomeniem, to som už spomínal, jedine to podľa mňa nemá obdoby, že by existovala stránka ministerstva zdravotníctva, ktorá na úvodnej ploche nemá slovo pacient. Nemá. Nemôžte si rozkliknúť. Na čo je ministerstvo zdravotníctva? Nemá, rozumiete, čiže oni nerátajú s pacientmi, oni nepotrebujú, asi ich len obťažuje. Úplne ideálne by bolo, keby len peniaze šli tam, kde majú ísť. Aby ani tí ľudia nechodili po doktoroch, načo tam otravujú, len tie peniaze, len tie peniaze strašne lákajú, strašným spôsobom.
Ja vám poviem, že aký bol cynizmus zakopaný v tomto zákone, pán minister. Cynizmus bol zakopaný, cétečko nebolo pre vás kauza. Vy ste došli sem s tým, že chcete zbúrať funkčnú nemocnicu na to, aby ste postavili novú nemocnicu, a pritom vedľa máte nefunkčný skelet nemocnice, ktorý tiež musíte zbúrať. A za to ste zaplatili 100 mil. eur. Za toto poradenstvo, pardon, niekde na úrovni 100 mil. korún, 3 mil. euro, údajne, som to niekde tak počul, to bolo publikované. Čiže za 100 mil. sme sa dozvedeli to, čo by môj bača Jano povedal, že čo ste všetci rozum potratili? Vy ste všetci tam u vás šibnutí. Normálne by povedal, ste šibnutí. Však vy máte skelet nemocnice s pozemkom väčším, ktorý tak či tak musíte zbúrať, nedá sa adaptovať, ale vy sa rozhodnete o kilometer ďalej zbúrať funkčnú nemocnicu, ktorej stavby sa dajú adaptovať trebárs na starobinec, a idete tam postaviť novú.
Čestné slovo, pán minister, teraz nechcem, bača Jano z Lendaku by vám povedal, šibnutí ste tam, šibnutí, a nechcel by nič, ani pol deci, on nepije. Viete, že fakt, čestné slovo, že to je, rozum stojí nad tým všetkým. Ja viem, že pre vás, pre ľudí, ktorí sa motáte okolo zdravotníctva, milión euro nie je peniaz. Milión, to sa vám už ani neráta. To sa ani nikto s tým nezaoberá, ale donesiete sem zákon, ktorý je úplne rabiátsky, drakonický na ľudí, ktorí sa ešte ráno zobudia a idú do roboty. Ľudia, ktorí pozerajú, zaplatia, nezaplatia, čo sa bude diať, idú, berú tú tašku ráno o tretej, námestovskú autobusovú stanicu si pozrite. Koľko ľudí a či je pre nich milión euro pseudokauza! Idú do roboty s vŕtačkou v taške a stane sa im, a vy ste doniesli, že pre týchto ľudí ste ušili bič a vy ste tu s tým prišli plní cynizmu, že títo ľudia, keď sa omeškajú s platbou vo výške 100 euro, tak ich dáte na neplatiča. To je presne to. Čo chceš, čo oxiduješ, čo tu otravuješ, čo tu ty chceš? Však zdravotníctvo vôbec neslúži pre pacienta, vôbec nie! Zdravotníctvo je tu pre nás, nerozumiete tomu? Pre nás, pre nás, ktorí sme zistili, že z toho môžete vybrať toľko, že to sa nedá už ani spočítať.
Áno, tento zákon a to, ako ste sem doniesli, je výrazom toho ohromného cynizmu, čo je vo vás. Tých biednych ľudí, tých biednych živnostníkov, keď sa omešká, nie, že omešká, lebo doterajšia platná úprava bola, že ste mali tri mesiace nasledujúce po sebe omeškanie, čo malo nejakú takú logiku. Teraz došli normálne na úrovni hrubokrkých, viete, to sú takí tí vymáhači, 100 euro a, kamaráde, máš, je po tebe aj doslovne. Omeškáš sa, 100 euro a je po tebe. Už si v zozname, už len neodkladná zdravotná starostlivosť. Hanbil by som sa trošku, pán minister!
Vyzerá, že ste ani podľa mňa o tom poriadne nevedeli, že vám to tam prepašovala Dôvera. Ale bolo to tu. (Reakcia ministra.) Ja viem, že to nebude, k tomu sa idem dostať. A to chcem ľudí povzbudiť, k tomu sa idem dostať, ale bolo to tu. Keby som, jak sa hovorí, nerobil cirkus, tak to tam je. Myslíte si, že by si to pán Čaplovič všimol? Nikto by si to nevšimol. A to chcem ľudí povzbudiť, že má zmysel sa o veci zaujímať, keď nie, vás uvaria, uvaria a zožerú. Čestné slovo, uvaria a zožerú, lebo oni sú tak nastavení. Naozaj je vo vašom už životnom záujme sa o veci zaujímať, lebo dopadnete zle, pre ľudí to hovorím. Zaujímajte sa, pýtajte sa, otravujte, ťahajte za rukáv, vykrikujte, kričte! Aj za tú cenu, že možno pre niekoho budete šašo; robil cirkus. Áno, zas Hlina robil cirkus. Výsledkom je, že sa niekto zbadal a to, čo ste sem doniesli do prvého čítania, ste v druhom čítaní vypustili a nebude to tam. Čiže zostane pôvodné platné znenie, čo má svoju logiku.
A to chcem ľuďom povedať, že naozaj, ja byť na vašom mieste, viete, ja sa už nejakým spôsobom o seba postarám, vždycky som sa vedel, aj sa postarám. Ale jak si niekto z vás myslí, že sa niekto o vás postará, špeciálne tuná niekto z pléna, prosím vás, neverte tomu. V prvom rade sa začnite zaujímať sami o svoj priestor, mikropriestor, mikrokozmos, zaujímajte sa a tlačte, lebo dopadne to naozaj s vami veľmi zle. Ten apetít je obrovský a toto je dôkazom, že sa nerozpakujú na jednej strane urobiť to, na druhej strane tú chamraď, tú biedu, tú otravujúcu lúzu, čo nám tam chodí, proste úplne drakonickými trestami zdeptať, zničiť, neviem čo. Dostať pod úžerníka, pod exekútora, proste len zdecimovať, zdecimovať, zdecimovať. Také je tu filozofické nastavenie asi do budúcna a tomu sa treba postaviť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.3.2015 o 11:48 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:55

Zsolt Simon
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Hlina, v plnej miere musím s vami súhlasiť. Aj mňa pohoršilo vystúpenie pána ministra v tom, že kauza piešťanského CT je pseudokauzou. Považujem to zo strany čelného predstaviteľa rezortu za výsmech občanom tejto krajiny a považoval som to za potrebné tu povedať.
Ale chcel by som vás tiež poprosiť, aby ste baču z Lendaku a ostatných čestných a poctivých poľnohospodárov neprirovnávali s tými, ktorí sa priživujú na systéme v zdravotníctve. A v tom, že na internetovej stránke ministerstva zdravotníctva nie je spomenutý ani občan. To snáď asi len preto, lebo pán minister tam vytvára priestor, že tam chce uviesť zoznam všetkých finančných skupín, ktoré žijú z toho zdravotníctva.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.3.2015 o 11:55 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:56

Viliam Jasaň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda.
Vážený pán predseda, pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som predniesol môj pozmeňujúci návrh, ktorý vychádza z dohody medzi dvomi ministerstvami a Sociálnou poisťovňou.
Pozmeňovací návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Viliama Jasaňa k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, máte to ako tlač 1353.
1. V čl. I 29. bod znie:
29. § 25 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
"(3) Zdravotná poisťovňa poskytuje zo svojho informačného systému Sociálnej poisťovni na základe uzavretej dohody elektronicky na účely vykonávania sociálneho poistenia na vyžiadanie údaje o platiteľoch poistného podľa § 11 ods. 1 písm. a) až c) v rozsahu názov, sídlo, identifikačné číslo, meno, priezvisko, rodné priezvisko, štátna príslušnosť, rodné číslo alebo, ak ide o cudzinca, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu alebo adresa na doručovanie, dátum vzniku a zániku platiteľa poistného podľa § 11 ods. 1 písm. a) až c); zdravotná poisťovňa poskytuje Sociálnej poisťovni aj údaj o príslušnosti poistenca k zdravotnej poisťovni a súčinnosť pri vykonávaní kontrolnej činnosti v rozsahu nevyhnutnom na dosiahnutie tohto účelu."
Odôvodnenie: Spresňuje sa oznamovacia povinnosť zdravotnej poisťovne vo vzťahu k Sociálnej poisťovni v rozsahu potrebnom na účely vykonávania sociálneho poistenia.
2. V čl. I sa za bod 38 vkladá nový bod 39, ktorý znie:
39. § 29b sa dopĺňa odsekom 19, ktorý znie:
"(19) Sociálna poisťovňa poskytuje zo svojho informačného systému zdravotnej poisťovni na základe uzavretej dohody elektronicky na účely vykonávania verejného zdravotného poistenia údaje o zamestnancoch zaniknutých zamestnávateľov v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu, údaje o osobách, na ktoré sa podľa osobitných predpisov, 3a), vzťahujú právne predpisy Slovenskej republiky, v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, osobné identifikačné číslo alebo, ak ide o cudzinca, osobné identifikačné číslo pridelené Sociálnou poisťovňou, adresa trvalého pobytu alebo adresa na doručovanie a dátum začiatku a ukončenia uplatňovania právnych predpisov Slovenskej republiky. Sociálna poisťovňa poskytuje zdravotnej poisťovni aj súčinnosť pri vykonávaní kontrolnej činnosti v rozsahu nevyhnutnom na dosiahnutie tohto účelu."
Bod 39 sa primerane prečísluje.
Odôvodnenie: Dopĺňa sa subjekt, ktorému Sociálna poisťovňa poskytuje údaje zo svojho informačného systému (zdravotné poisťovne), a spresňuje sa okruh osôb, ktorých sa poskytovanie údajov týka. Súčasne sa dopĺňa súčinnosť Sociálnej poisťovne potrebná pri vykonávaní kontrolnej činnosti zdravotnými poisťovňami. Začlenenie ustanovenia do samostatného odseku súvisí s tým, že § 29b ods. 13 upravuje poskytovanie údajov inému subjektu (Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou).
Bod 29 a nový bod 39 v čl. I a článok III nadobudnú účinnosť 1. januára 2016, čo sa premietne v čl. XIII upravujúcom účinnosť zákona.
V nadväznosti na môj pozmeňujúci návrh vynímam 17. a 22. bod spoločnej správy na osobitné hlasovanie.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.3.2015 o 11:56 hod.

RSDr.

Viliam Jasaň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

12:03

Eugen Jurzyca
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda, ospravedlňujem sa za krátke meškanie. Uvediem do druhého čítania návrh zmeny zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, ktorý predkladáme spolu s poslancami Jozefom Mikušom a Viliamom Novotným. Tento návrh sme sa pokúsili pretransformovať do pozmeňujúceho návrhu v druhom čítaní zákona o odbornom vzdelávaní. Chceli sme ísť teda cestou "mírneho pokroku v mezích zákona", ale nepodarilo sa, takže predkladáme teraz tento návrh.
Poprosím technikov, aby mi spustili graf. (Premietanie slajdu s grafmi.) Chcem na ňom ukázať, aké informácie sú potrebné pre to, aby sme mohli robiť rozhodnutia na úrovni štátu o školskej politike a rozhodnutia na úrovni jednotlivcov. Je to taký pomerne prekvapujúci graf, tak koho zaujíma problematika najmä vysokého školstva, tak sa možno dozvie niečo, čo v médiách nie je publikované.
Ten ľavý stĺpec znázorňuje pomer platov absolventov vysokých škôl a absolventov stredných škôl. Vidíme, že naši vysokoškoláci majú dvakrát vyššie platy než stredoškoláci. Je to presne 1,94. V roku 2006 ich mali. V Európskej únii, v EÚ 27 bol ten pomer 1,59, čiže pomer a, v úvodzovkách, rozdiel medzi platmi vysokoškolákov a stredoškolákov nebol taký veľký. Posuňme sa do roku 2010, na Slovensku bol ten pomer 1,89, v Európskej únii 1,53. Ten, v úvodzovkách, rozdiel medzi stĺpcami sa nezmenil, pritom v uvedenom období sa zvýšil počet vysokoškolákov na Slovensku o 91 % a v Európskej únii o 13 %. Znamená to, že ak by sme mali vysoké školy, ktoré veľmi, veľmi zle pripravujú absolventov na trh práce, tak ten pravý zelený stĺpec by sa približoval k tomu pravému modrému stĺpcu, ten rozdiel by sa zmenšoval. A on sa nezmenšuje napriek tomu, že u nás prišlo na trh oveľa viac vysokoškolákov než v Európskej únii.
Uvádzam to iba ako príklad toho, aké čísla potrebujeme, aby sme vedeli rozhodovať na úrovni štátu. Ak sa napríklad pri aktualizácii tohto grafu, napríklad v roku 2015 ukáže, že ten stĺpec zelený a modrý budú rovnaké, tak sa nám niečo s vysokými školami deje katastrofálne. Prípadne ešte keby bol ten zelený nižší, keby mal hodnotu 1, to znamená, že vysokoškoláci by zarábali tak isto ako stredoškoláci, no tak máme veľký problém v politike.
No a teraz chcem povedať, že tak ako si vieme tieto grafy urobiť v medzinárodnom porovnaní, za celé Slovensko a za iné krajiny, tak si ich nevieme urobiť vnútri Slovenska. Za jednotlivé školy, napríklad stredné školy, nevieme porovnať, ako ich platy, platy ich absolventov ako rástli alebo klesali. Nevieme porovnať nezamestnanosť absolventov bakalárskeho štúdia podľa jednotlivých škôl. Nevieme porovnať absolventov doktorandského štúdia a ich platy a nezamestnanosť podľa jednotlivých škôl. Množstvo, množstvo týchto parametrov nám chýba. Nevie potom štát seriózne robiť svoju vzdelávaciu politiku bez týchto informácií a rodičia sa nevedia dobre rozhodnúť, na ktorú strednú školu majú dať dieťa, študenti sa nevedia rozhodnúť stredoškolskí, na ktorú vysokú školu majú ísť študovať a tak ďalej a tak ďalej.
Nevieme tiež posúdiť, teraz sme tu rokovali v týchto dňoch o zákone o odbornom vzdelávaní. Veľkým hitom je duálne vzdelávanie, budeme ho robiť pár rokov a nebudeme vedieť posúdiť jeho efektívnosť, či sme investovali dobre do tohto projektu, či sme, nevieme sa rozhodnúť, či máme poslať viac stredoškolákov na gymnáziá alebo na stredné odborné školy. Nevieme zmerať efektívnosť a návratnosť takýchto investícií.
Náš návrh práve umožňoval prepojiť databázy ministerstva školstva, Sociálnej poisťovne a úradov práce a sociálnych vecí tak, aby sme ktorýkoľvek projekt vo vzdelávaní, ktorúkoľvek školu, ktorúkoľvek vzdelávaciu cestu mohli takto merať a vedeli by sme zmerať návratnosť investícií a to, čo je pre Slovensko výhodnejšie. Čiže toto je náš návrh. Netlačíme rezort do toho, aby zverejňoval tieto údaje, iba chceme vytvoriť legislatívne predpoklady pre technické prepojenie databáz.
Poprosím technikov, aby mi vypli graf alebo techniku. A ďakujem všetkým za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

13.3.2015 o 12:03 hod.

Ing.

Eugen Jurzyca

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 12:14

Milan Halúz
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážený pán predkladateľ, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som ako určený spravodajca predniesol informáciu o prerokovaní návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Eugena Jurzycu, Jozefa Mikuša a Viliama Novotného na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 46/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 1222, v druhom čítaní vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci bol určený ako gestorský výbor k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Eugena Jurzycu, Jozefa Mikuša a Viliama Novotného na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 1222. V zmysle § 80 ods. 2 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov podávam informáciu o výsledku prerokovania vyššie uvedeného zákona a návrhy na ďalší postup.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1479 z 9. decembra 2014 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie týmto výborom Národnej rady Slovenskej republiky: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
Podľa § 75 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov návrh zákona odporučil schváliť Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky uznesením č. 553 z 13. januára 2015.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport rokoval o návrhu zákona 22. januára 2015. Neprijal platné uznesenie, nakoľko návrh nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Za návrh hlasovali 5 poslanci, proti nebol nikto, zdržali sa 6 poslanci. Počet členov výboru je 13, prítomných bolo 11.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci rokoval o návrhu zákona 27. januára 2015. Neprijal platné uznesenie, nakoľko návrh nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Za návrh hlasovali 3 poslanci, proti nebol nikto, zdržali sa 7 poslanci. Počet členov výboru je 13, prítomných bolo 10.
Ústavnoprávny výbor prijal pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré sú uvedené pod bodom IV tejto informácie. Návrh spoločnej správy vrátane stanoviska gestorského výboru prerokoval Výbor Národnej rady pre sociálne veci dňa 27. januára 2015. Spoločná správa nebola schválená, nakoľko návrh nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny poslancov. Predseda výboru ma poveril v súlade s § 80 č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku v znení neskorších predpisov podať informáciu o výsledkoch prerokovania predmetného návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.3.2015 o 12:14 hod.

Bc.

Milan Halúz

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 12:16

Igor Hraško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, vážený pán predkladateľ, je to dosť bieda, keď tri výbory Národnej rady Slovenskej republiky prerokuvávajú predmetný návrh zákona a ani jeden neprijme uznesenie. To znamená, že vládna väčšina absolútne nezahlasuje za takto predložený návrh zákona. A potom nám bude pán Číž hovoriť o tom, že ale veď diskutujme. Toto je ten systém práce vládnych poslancov a vládnej strany SMER a ich prístup ku diskusii. Ich to absolútne nezaujíma. Oni budú len rozprávať, že diskutujme, diskutujme, ale v konečnom dôsledku diskusia absolútne žiadna nie je, pretože to, čo sa im nepáči, tak to jednoducho neprijmú a bez diskusie. Bez diskusie. A takto to je vo väčšine, žiaľ, v 99 percentách predkladaných zákonov opozíciou. Takto sa formálne rokuje na výboroch, predloží sa návrh, smeráci za to nezahlasujú, uznesenie nie je prijaté. A takto potom, samozrejme, dopadne hlasovanie aj v Národnej rade.
Je to bieda, je to bezduché, naozaj. Je mi z toho až nepekne. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.3.2015 o 12:16 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:23

Milan Halúz
Skontrolovaný text
Pán kolega, len pre upresnenie, ďakujem. Ja som tu čítal správu z výborov, vy ste hovorili, že ani jeden výbor neprijal. Ústavnoprávny výbor odporučil schváliť, ostatné dva nie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.3.2015 o 12:23 hod.

Bc.

Milan Halúz

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video